Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

PAC 12, 22 + tratament ortodontic

discutie din eugenol.ro : Pacienta in varsta de 17ani care urmeaza sa inceapa tratament ortodontic fix. Cum vor reactiona granuloamele pe 12, 22 ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-02-07, 01:53   #1
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Default PAC 12, 22 + tratament ortodontic

Pacienta in varsta de 17ani care urmeaza sa inceapa tratament ortodontic fix. Cum vor reactiona granuloamele pe 12, 22 la miscarea lor pe arcada? Merita incercat conservarea lor sau recurc la rezectii apicale? Eu sunt adepta tratamentului endo si CaOH dar...

Ce imi sfatuiti? Sa ma apuc de trat orto concomitent cu cel endo sau mai bine dupa? Oricum 12 si 22 sunt aliniati pe arcada si nu vor suferi modificari importante cred.

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-07, 02:07   #2
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

trateaza endo, parerea ea, ca da ai bacterii pe canal si dupa tatament endo (o alta pozitie a dintelui si a apexului) tot or sa genereze alta leziune, dar daca reusesti sa cureti sistemul endo si sa rupi biofilmul nu o sa mai ai probleme in noua pozitie a apexului si sigur o sa ai vindecare, ma gandesc eu
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-07, 02:11   #3
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

scuze, dupa tratamentul ortotdotic, o sa persiste infectia endo
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-07, 08:21   #4
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

de multe ori in timpul tratamentului orto PAC se acutizeaza asha ca endo corect si apoi restul
alin dinca este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-07, 09:26   #5
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

si 35 pare sa aiba buba.... cam aceeasi parere am si eu, faci endo klumea si da-i inainte.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-07, 10:20   #6
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Prioritar in rezolvarea cazului- tratamentul leziunilor odontale simple si complicate(16,15,12,21,22,36,35,44).La 12,22 tratamentul endodontic cred ca va fi greu de condus din cauza persistentei canalelor umede,date fiind marimea leziunilor periapicale-opinez pentru rezectii apicale. A doua problema o constituie consolidarea coroanelor dintilor cu distructii intinse.
In final-tratament ortodontic(nu stim diagnosticul)
Neagu Stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-07, 12:56   #7
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

rezectie apicala de prima intentie la 12 si 22? nu, nu, nu.... intii incerci endo... da' cu diga...

voi ce ziceti ca e pe 37 distal in portiunea coronara?
Vechi 28-02-07, 13:42   #8
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Arata foarte ciudat 37...parca ar avea camera pulpara deschisa de un proces carios desul de mare...
Iar 36 si el pare sa aiba buba apical ....
Cam are de munca la cazul acesta inainte da e se ocupa de orto....naspa..

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-07, 14:06   #9
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

votez pt. carie imensa distala pe 37
.
Vechi 28-02-07, 20:44   #10
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

asa cum zise augustin
Vechi 28-02-07, 21:04   #11
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico
rezectie apicala de prima intentie la 12 si 22? nu, nu, nu.... intii incerci endo... da' cu diga...
Nico, la cat de mari sunt leziunile periapicale, poate sa aiba Diga Digilor ca acolo nu merge conservativ. Sau, sa zicem, poate ca merge, insa ar trebui sa astepte cateva luni bune, ca sa apara acolo vindecare osoasa...Ca sa nu mai zic ca poate sa nu apara vindecare!..
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-07, 21:53   #12
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Prima data faci germectomie la 18, 28. Daca faci tratament de durata pe radacinile 12, 22 s-ar putea sa nu poti sa-i mai deplasezi asa usor. Ai facut extractie la un dinte devital cu obturatie? Sa vezi acolo anchiloza. Incearca obturatii cu hidroxid de calciu pe care le repeti la intervale de timp. Daca vezi puseu acut, dezobturezi. Succes!
.
Vechi 28-02-07, 22:24   #13
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu stiu cum arata ortopanul asta live, si cat de evidente or parea leziunile alea imense pe 12 si 22, dar cred ca ar trebui sa faci niste rx periapicale la fiecare dinte pe care il suspectezi de PAC.Ortopanul nu prea are acuratete si poate da imagini false. Dar ca principiu, un tratament ortodontic este inceput dupa rezolvarea tuturor celorlalte probleme ale dintilor(carii simple sau complicate, dupa cum spusese si cineva mai sus).
.
Vechi 28-02-07, 22:24   #14
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Tratament conservativ (ortograd) fara discutie. Nimic din ceea ce vad pe RX nu ma impresioneaza atat de tare incat sa sar direct la rezectie. Si-apoi, ce legatura are trat. endo cu orto, ca eu n-am auzit de asa ceva...
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-07, 22:49   #15
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

are mare legatura. Eu sunt purtatoare de aparat ortodontic fix de ceva timp deja.
Ideea este ca daca lasa acele PAC pe loc se poate intampla sa se acutizeze sau si mai rau sa devina foarte mobili dintii. E o regula in ortodontie care spune ca dintii nu se misca spre zone cu os cu probleme( mai multe nu stiu ca sunt doar purtatoare).
Parerea mea este ca trebuie facut tratament endo inainte si asteptate rezultate care sa arate o tendinta spre vindecare , insa ai o mare problema aici legata de faptul ca dintii tratati endodontic, la tratament ortodontic prea brutal poate duce la rezorbtii externe foarte urate.Exista cazuri in literatura cu rezorbtii radiculare pana la colet.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/1545-parodontitaapicalacronica-pacient-12-22-tratament-ortodontic/
Rezulta ca tratamentul trebuie facut cu forte mici, foarte mici si pe timp lung. Adica daca de exemplu in mod normal ar avea modificari ale aparatului la 3 saptamani, sa le faca la 4 saptamani. Pacienta trebuie sa stie ca se inhama la ceva de lunga durata.
.
Vechi 01-03-07, 00:01   #16
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de nest
Nico, la cat de mari sunt leziunile periapicale, poate sa aiba Diga Digilor ca acolo nu merge conservativ. Sau, sa zicem, poate ca merge, insa ar trebui sa astepte cateva luni bune, ca sa apara acolo vindecare osoasa..
si crezi ca nu merita sa astepte? eu una nu as sari la rezectie din prima...
Vechi 01-03-07, 02:21   #17
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

In primul rand multumesc de sfaturi si in special de promptitudine. Cred ca am si nimerit bine ca am scris la subiectul Endodontie ca e cel mai populat :wink:

Acum vreau sa va dau mai multe detalii despre planul de tratament din pdv ortodontic, ce am facut si ce voi face, dupa parerea mea.

Ptr creeare de spatiu si echilibrarea ocluzala: extractie in scop ortodontic al 15, 24, 36.

Ce am facut pana acum:
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1545
-obturatie distala 21

- tratament mecanic si chimic de canal al 22 cu obturatie cu Ca(OH)2 - initial eu crezusem ca sunt ceva sinusuri in jurul apexurilor incisivilor laterali ca mi s-a parut prea putin probabil sa semene asa de mult procesele apicale ca localizare si dimensiune. Astfel am considerat carie profunda M-V la 22. DOar ca in momentul final am zis sa palpez cu sonda cavitatea, si mai ales un punct care mi se parea suspect. Si ce sa vezi? A pleznit puroiul de acolo Dupa aceasta constatare, 99% consider ca la 22 am de a face cu PAC

-tratament mecanic si chimic de canal la 35 cu PAC acutizat si obturatie de canal cu Ca(OH)2. DIn pacate pacienta a acuzat dureri puternice si si-a indepartat obturatia coronara provizorie.

- 37 are pulpita cronica (dar acutizata) cu camera pulpara deschisa. Din lipsa de "efect al amortire" a anesteziei la acest dinte si faptul ca voi fi plecata cateva zile din cabinet poate ptr Denta am pus pansament cu caustinerf ptr a urma extirparea devitala. Apropo, eu nu am fost adepta extirparii devitale, dar am avut 2 cazuri deosebit de frumoase cand in urmatoarea sedinta dupa pansament pulpa s-a desprins din dinte f frumos si arata, vorba unei paciente de 9ani "ca niste izmene" (la un molar inferior), incat ea m-a rugat sa i-o dau de amintire, iar eu i-am pus "nervul" pe o buleta de vata si amintire a fost

- extractiile in scop ortod. ale 15 si 24 facute chiar azi. Cred ca m-am cam grabit cu astea, caci acum pacienta ma streseaza sa ii pun bracketurile sapt viitoare ca "se vad spatiile goale". Dar vad eu cum fac. Pana la urma pe ea nu o deranjeaza gauroi negrii de pe dinti ci doar lipsa aia care va dura f putin ca oricum tendinta de mezializare a dintilor mai ales in arcada superioara e f puternica.

Ce mai cuprinde planul de tratament:
-schimbarea obturatiilor de pe 11, si 12, poate chiar tratament de canal pe 12 (caci pare situatie asemanatoare cu 22 pe OPT )

- schimbarea obturatiei de amalgam de pe 14 din considerente estetice dar si fiind debordanta.

-tratamentul cariei M-O de pe 16, D-O de pe 44, O de pe 46

- De retratul lui 36 am scapat :P ; va urma extractia lui

am niste imagini ale arcadelor daca va pot ajuta, asa de orientare.

.
Vechi 01-03-07, 02:31   #18
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

by the way, ce parere aveti de 45 apical? Radiotransparenta este canalul mentonier? Daca da, pe hemiarcada 3, acest canal se suprapune cu procesul periapical de pe 35 oare?

.
Vechi 01-03-07, 07:06   #19
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Te rugam, de dragul nostru ia-ti niste departatoare autostatice si pozeaza cazul cu gura deschisa mx.,md.,apoi in ocluzie(dr,fatza,stg).Totusi cazul in primul rand tine de terapie odontala si in plan secund de ortodontie (are chiar farmec cu dizarmonia dento-alveolara si cum a stat atatia ani de n-a interesat-o aranjamentul dintilor,mai poate sta inca pentru asanare,ca doar nu se marita maine!).Sau poate ca prefera din ce in ce mai putini dinti dar perfect aliniati.
Neagu Stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-03-07, 08:06   #20
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Doamne, are doar 17 ani!1 Mereu sunt uimit cum se ajunge in starea asta. Succes Sonila! Suna bine planul tau. 45 eu zic ca nu are nimic periapical
.
Vechi 01-03-07, 08:09   #21
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de sonila stefoni
by the way, ce parere aveti de 45 apical? Radiotransparenta este canalul mentonier? Daca da, pe hemiarcada 3, acest canal se suprapune cu procesul periapical de pe 35 oare?
niste retroalveolare ar putea ajuta mult...la fel, ar fi fost bune si pt 12 si 22...
Vechi 04-03-07, 00:06   #22
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default 45

45 este dupa cite se vede integru, deci de unde un proces periapical? 35 are spatiul periodontal largit, acolo nu sint dubii... dar mai am o mica intrebare: de ce ai extras 24 care putea fi obturat si i-ai lasat la fata 26 devital pe pozitie? si tipa chiar 17 ani are? ma gindesc ca daca nu ar fi interesat-o estetica nu ar fi vazut nici la ora actuala un cab. stom. din interior, sau cel putin nu prea des... spor la treaba
maya este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-03-07, 12:59   #23
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

prima data rezolvi tot ce e odonto,endo,perio,chirurgie. e ca la protetica - trebe sa fie tot ok inainte de a insera restaurarea protetica. e nasoala izolarea cu diga cand ai inele si bracket-uri pe dinti de tratat endo - am avut destule cazuri din astea.

eventual poate ajuta articolu' asta (e un review):
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
zeno_florita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-03-07, 23:59   #24
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Nu va mirati ca pacienta are doar 17ani. E o cunoscuta de care tot am tras sa ii indrept dintii fara a avea idee cate PAC-uri are in gura.

Azi am descoperit ca are si pe 16. Dar problema este ca, chiar vrea sa se marite si, cu dintii strambi parca nu e asa de bine....... SI stiind ca trat fix dureaza, insista sa nu o apuce nunta cu bracketuri in gura .

mersi de propuneri.

.
Vechi 08-03-07, 00:07   #25
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico
niste retroalveolare ar putea ajuta mult...la fel, ar fi fost bune si pt 12 si 22...
De as avea eu aparatul meu rx i-as face cate vreau, dar pacienta provine dintr-o familie cu multi copii si abia indraznesc sa ii cer banii pe tratamentele mele apoi sa ii cer si enspe retroalveolare de la singurul cabinet care face din astea la Hateg destul de scump ptr zona asta. Si asa voi face dupa o luna rx de control asa ca nu i-am mai pretins sa faca si astea.

.
Vechi 08-03-07, 20:52   #26
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Aceeasi chestie cu retroalveolarele ti-o spusesem si eu mai pe la inceput. Ideea e ca nu poti trata niste afectiuni care doar <par> pe un Ortopan.Si nici nu poti aprecia evolutia corecta in timp...peste juma de an cu ce compari existentza unei vindecari....daca nu stii exact cat de mare era leziunea initial. Cat de scumpa poate fi o retroalveolara in Hateg??? Aici e 80 mii de exemplu...Si daca inmultesti cu 5...ok se aduna...dar banui ca daca totusi da niste bani pe bracket-urile alea si se mai si marita...o avea inca 400 mii de radiografii..............
.
Vechi 10-03-07, 23:51   #27
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

aici e dublu: 150mii, si daca am opt ptr prima luna am zis ca o scap pe pacienta de astea chiar acum cand are de plata o gramada de bani mie...

Oricum, dupa o luna voi recomnada ca e musai... Si nu cred ca va fi f greu de apreciat evolutia granulomului. Cel putin asa gandesc eu acum... gresesc oare?

E tare nasol cand te gandesti la buzunarul pacientului...

.
Vechi 10-03-07, 23:53   #28
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

si chestia este ca tb sa faca retroalv la 5zone diferite o data, deci asta inseamna 5x150=750. Mai bine imi da mie datoria in luna asta

.
Vechi 11-03-07, 00:14   #29
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mai, si eu am tendinta asta spre milosenie si sa ma gandesc la buzunarul pacientului. Si la fel am tot dat sa faca ortopane cand era vorba de restaurari extinse, pe ambele arcade. Dar tocmai din prostia mea ti-am impartasit...si din dubiile avute de-a lungul timpului, chiar la venirea ortapanului, cand ma <benoclam> din toate partile ca sa-mi dau seama foarte sigur de cate o chestie(lucru pe care evident nu il reuseam si tot la o retroalveolara ajungeam...cum de exemplu la tine in ortopan nu se vad leziunile la...premolari sau molari-nu mai stiu ce erau, nu ma mai uit mai sus in topic-)sau mai tarziu, cand as fi vrut sa stiu aspectul exact al leziunii initiale. Concluzia <miloseniilor> mele a fost ca cel mai bine dau din start sa se faca un status din ala radiologic, care inseamna vreo 12 rx periapicale...dar macar stim o chestie din start...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1545
In alta ordine de idei...aia cu 150 mii rx-ul sunt...niste nasoi
.
Vechi 11-03-07, 00:38   #30
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de lady in red
In alta ordine de idei...aia cu 150 mii rx-ul sunt...niste nasoi
Stiu si eu asta, dar daca e singurul cu rx la Hateg...
Ca e normal ca decat sa mearga la Hunedoara sau Deva, pacientul mai bine prfera sa mearga aici, nu?

Abia astept sa am aparatul meu Rx. Daca dumnezeu ajuta, la anul voi beneficia de asta, chiar si de px ptr OPT. Decat sa depind de altii, mai bine fac si eu...

.
Vechi 11-03-07, 00:39   #31
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Am uitat sa-ti multumesc oricum de sugestie. Voi tine cont de asta, macar la alti pacienti

.
Vechi 11-03-07, 01:03   #32
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cu placere
.
Vechi 11-03-07, 01:08   #33
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

off: ce faci la ora asta? nu ai somn? ca eu tb sa recuperez moderatzia pe care nu o fac 1saptamana si mi-e rusine de ceilalti modzi

.
Vechi 11-03-07, 01:40   #34
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu...citeam chestii....ca doar e sambata seara/noaptea de fapt ... Wild night life
.
Vechi 11-03-07, 01:42   #35
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de lady in red
Eu...citeam chestii....ca doar e sambata seara/noaptea de fapt ... Wild night life
'te ma in club c ramai nemaritata
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-03-07, 01:42   #36
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

mai degreaba endo night life

.
Vechi 11-03-07, 01:42   #37
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

hello?

dupa um vad eu acolo, ai probleme destul de mari. daca acel"granulom" esta asa de mare in rx, fi sigura ca real leziunea este mult mai extinsa. rx -ul iti da o eroare de 30 % a tesuturilor dure. dupa cum am vazut 'granulomul " tau are diam mai mare de 5 mm, deci este chist . in cazul lui 12, vad ca este afectat si caninul. endi nu stiu cat de mare succes ar avea. daca ar fi pacientul meu...as face rezectie.ar trebui sa te astepti la o groapa mare acolo, pe care trebuiesa o chiuretezi bine, apoi de preferinta sa o umplii cu ceva.desigur, poti incerca si tratam endo.
ce mai face dr iacoboni?

succes, drc
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-03-07, 01:43   #38
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

vad ca m-a prins dreamu...

AM semnat si io condica

.
Vechi 11-03-07, 01:46   #39
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de drcalinc
hello?

dupa um vad eu acolo, ai probleme destul de mari. daca acel"granulom" esta asa de mare in rx, fi sigura ca real leziunea este mult mai extinsa. rx -ul iti da o eroare de 30 % a tesuturilor dure. dupa cum am vazut 'granulomul " tau are diam mai mare de 5 mm, deci este chist . in cazul lui 12, vad ca este afectat si caninul. endi nu stiu cat de mare succes ar avea. daca ar fi pacientul meu...as face rezectie.ar trebui sa te astepti la o groapa mare acolo, pe care trebuiesa o chiuretezi bine, apoi de preferinta sa o umplii cu ceva.desigur, poti incerca si tratam endo.
ce mai face dr iacoboni?

succes, drc

dr calinc , intai se face oricum endoul

apoi oricum se asteapta rezectia......nu se intampina
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-03-07, 01:47   #40
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drcalinc
hello?

ce mai face dr iacoboni?

succes, drc
Pai totusi incerc trat endo, ca rezectie oricand pot face. Sa vedem ce se intampla. Oricum rezectia nu o fac eu. Imi ajung ortodontia si pe langa ea cate un endo sau obturatie. Nici macar extractiile nu le fac eu. Am pe cineva care vine si face.

Dr Iacoboni cred ca face bine. Oricum la cati pacienti ii trimit la Rx.... are de lucru

.
Vechi 11-03-07, 02:12   #41
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

uita-te te rog la cazul pe care l-am urcat acuma. e cam ca si al tau...
vad ca esti online...hehe
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-03-07, 12:54   #42
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

chist este doar daca spune un morfopatolog chestia asta. altfel nu stim prea sigur cum stau celulele epiteliale in "negreatza" periapicala. si chiar daca e chist, avem 2 variante - 1."pocket (bay)" care mai comunica cu sistemul endodontic si care poate fi influentat prin trat endo si 2."true" care nu mai are legatura cu acesta, evolueaza independent si atunci trebe chirurgie. dar aceasta din urma varianta e doar vreo 10%, asa ca pentru o sansa de 1:10 eu ca pacient nu m-as lasa taiat. toata treaba asta e prezentata in "pathways of the pulp" la capitolul "pathobiology of the periapex" ... din cate am vazut cartea e in biblioteca eugenol asa ca trebe doar rabdare si timp pentru a citi acest capitolol.
zeno_florita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-03-07, 19:49   #43
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de zeno_florita
toata treaba asta e prezentata in "pathways of the pulp" la capitolul "pathobiology of the periapex" ....
nu am gasit capitolul asta, am luat din biblioteca, are 4 parti si 25 de capitole, nu am gasit.
Vechi 11-03-07, 20:03   #44
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cap 12 - periapical pathology ... eu am editia 7

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-03-07, 20:06   #45
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

mama ce disperata sunt, tot am impresia ca nu am cartea care trebuie, ca mai exista si alte editii (8??) , uf m-am linistit, am si io. Multam
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, apical, biblioteca, car, cartea, coronara, diga, disperata, distal, endo, endodontie, exista, gasi, gasit, hidroxid de calciu, impresia, intrebare, iv, linistit, luni, mama, merge, mm, osoasa, parti, prezenta, prezentata, prima, pulp, rezectie

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Care sunt potentialele efecte ale tratamentului ortodontic clasic? bogdan82ro Ortodontie 11 02-02-14 20:50
Tratament ortodontic inainte sau dupa augmentare? mihnea cafadaru Parodontologia 24 15-04-08 12:51
extractia M1 in scop ortodontic- posibilitati terapeutice steli Ortodontie 2 16-02-07 17:10
Tratament la 4.6 Elenusa Pedodontie 9 26-01-07 02:59
Tratament PAA ralucag Endodontie 33 09-11-06 23:30

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (19:47) timp.

Alegeti schema de culori preferata: