Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

ce ciment pentru obturatie de canal folositi?

discutie din eugenol.ro : deci.. promit ca in urmatoarea luna, cand am timp, caut articolul si-l pun... eugenolul inhiba polimerizarea... dar nu are ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree62Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 02-07-09, 23:56   #58
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

deci.. promit ca in urmatoarea luna, cand am timp, caut articolul si-l pun... eugenolul inhiba polimerizarea... dar nu are legatura cu adeziunea... asta cand mai ai eugenol... cand deja s-a format eugenolat de zn nu mai e problema.. plus ca o parte din dentina se indeparteaza la prepararea pt pivot..
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-09, 00:09   #59
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

2 articole review despre adeziune in endodntie, care au semicapitole despre eugenol...Nu, nu despre forumul romanesc Eugenol...

Sper ca nu vreti acuma sa ziceti ceva de rau despre Eugenol

Lectura placuta !
Vechi 03-07-09, 00:12   #60
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
eugenolul inhiba polimerizarea... dar nu are legatura cu adeziunea...
de aici rezulta ca nici polimerizarea nu are legatura cu adeziunea... sau poate ca ma insel...
Vechi 03-07-09, 00:17   #61
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

nu cred ca am fost foarte clar in explicatii...
eugenolul liber inhiba polimerizarea... dar daca pui pe eugenolat de zinc nu mai sunt probleme...

Modificat ultima data de aurelian; 03-07-09 la 01:32.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-09, 01:10   #62
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
Am bagat Tubliseal, in acelasi sedinta si fibra si core-ul, la greu. O sa-mi pice toate?
tu chiar ai nevoie de o carte care sa-ti explice si simtu umorului?
Vechi 03-07-09, 02:47   #63
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

sal.din toate materialele pe care le- ati spus mai sus,marea majoritate provoaca dureri ,unele chiar si unele alergi locale pe cand forfenalul nu mi-a provocat niciodata probleme de acest gen.chiar si dintii cu mobilitate de gradul 2 dupa obturatia cu formenan am putut sa restabilesc mobilitatea lui si dupa 3 ani de zile la o Rx nu am observat rezorbarea materialului si dintele este la fel de bine fixat in os si fara mobilitate.in unele cazuri in procesele periapicale granulante cu fistula am vazut tehnica de obturatie cu material pana nu iese prin fistula.eu nu am facut astfel de tratamente dar cei care au facut lauda.sa nu uitam ca formenanul ne permite sa mumifice tate ramurile micute a canalelor acesorii si astfel riscul de se infecta tesutul periapical scade considerabil.daca mai adaugam si cu o prelucrare mecanica pana la marimea 35,mai facem si o irigare,o dezinfectare cu mai multe tipuri de antiseptice fiindca stiti ca sunt f multi microbi care au anumita rezistenta la diferiti antiseptici si mai gacem o obturatie de canal cel putin pana la apexul fiziologic va garantez ca nu o sa aveti probleme.
Lazarev Sergiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-09, 02:50   #64
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Unul din rarele posturi geniale din ultimii 3 ani de existenta a Eugenolului...

Sa mai zica cineva ca pe Eugenol nu e liber dreptul la exprimare si omul nu isi poate spune direct opiniile si metodele de tratament !

Citat:
Publicat initial de Lazarev Sergiu View Post
sal.din toate materialele pe care le- ati spus mai sus,marea majoritate provoaca dureri ,unele chiar si unele alergi locale pe cand forfenalul nu mi-a provocat niciodata probleme de acest gen.chiar si dintii cu mobilitate de gradul 2 dupa obturatia cu formenan am putut sa restabilesc mobilitatea lui si dupa 3 ani de zile la o Rx nu am observat rezorbarea materialului si dintele este la fel de bine fixat in os si fara mobilitate.in unele cazuri in procesele periapicale granulante cu fistula am vazut tehnica de obturatie cu material pana nu iese prin fistula.eu nu am facut astfel de tratamente dar cei care au facut lauda.sa nu uitam ca formenanul ne permite sa mumifice tate ramurile micute a canalelor acesorii si astfel riscul de se infecta tesutul periapical scade considerabil.daca mai adaugam si cu o prelucrare mecanica pana la marimea 35,mai facem si o irigare,o dezinfectare cu mai multe tipuri de antiseptice fiindca stiti ca sunt f multi microbi care au anumita rezistenta la diferiti antiseptici si mai gacem o obturatie de canal cel putin pana la apexul fiziologic va garantez ca nu o sa aveti probleme.
Kitty1604, relu, Cristinuta si alti 2 au multumit.
Vechi 03-07-09, 02:57   #65
Ucenic Sef
MD Implantolog
Fara status.

.

deci, dupa asa ceva nu iti revii prea usor

asa e: fomfenanu-i baza, ca nu da infarct la tesuturile periapicale!
Kitty1604 si anduluta81 au multumit.
Vechi 03-07-09, 03:08   #66
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

..dupa cum sustineam si in alt topic, inainte trebuie o portie sanatoasa de ortoformaldehida si atunci chiar nu mai ai nici un simptom postop...

uite asa incepem uichendul binedispusi

Bine ai venit pe forum Sergiu!

ps. usurel baieti(si fete, sa nu discriminam), nu dati prea tare, e la primele mesaje

Modificat ultima data de mervey; 03-07-09 la 03:12. Motivul: ps
mervey este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-09, 03:19   #67
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

incredibil forfenalul asta...parodontologi treziti-va ...s-a gasit solutia la mobilitatea dintilor....
btw...cred ca tu ai pus forfelan in jurul dintelui de l-ai stabilizat asa de bine...
Vechi 03-07-09, 03:50   #68
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:

Foarte interesant ce spui.Si banuiesc ca folosesti lentullo si con de gutaperca.Care e primul con pe care il bagi?La toti dintii largesti pana la 35?Cum reusesti?

PS:Imi aduce aminte de metoda aia in care se amesteca forfenanul cu endometazona si cu putin iodoform.

Modificat ultima data de ann; 03-07-09 la 05:55. Motivul: mai completez una...alta...
ann este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-09, 03:57   #69
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+4 (+4/-0)     

Citat:
sal.din toate materialele pe care le- ati spus mai sus,marea majoritate provoaca dureri ,unele chiar si unele alergi locale pe cand forfenalul nu mi-a provocat niciodata probleme de acest gen.
tot ce se spune e relativ; susu' tau, daca-ti arat la mine in browser e jos, si asta nu pentru ca stau io cu curu'n sus (e o setare in form); numa in stiintele exacte lucrurile is batute in cuie; adica degeaba te chinui tu sa te intorci cu curu'n sus sa le vezi invers ca ele tot corect sunt.

da medicina momentan e inca la stadiu de vraciuiala si se schimba suPstantele dupa cum scrie cate vreun ilustru care a impresionat lumea mai mult prin pozele cazurilor decat prin studii asupra chimiei si biocompatibilitatii respectivelor maglavaisuri; de asta nu exclud ca materialele propovaduite de limitati sa fie blacklistate in cativa ani si atunci sa se spele pe cap cu sfaturile si mistocareala gen reprosh...inca mai fososesti pasta de dinti la oPturat canale bah ciobanule

lasati uamenii in pace; ce atatea reprosuri; ce vi se pare ca sunteti prea bazati? atitudinea asta de destepti nu arata decat papagalism; adica acu 1-2 ani habar n-aveati de nush ce suPstante si acu ati ajuns la rangul de invatati; arata cat de bine copiati de la altii chestii si va apucati de propovaduiti; macar faceti-o in stilul crestin.

acu pe bune, ziceti ca n-am dreptate?
camellleom a multumit.
Vechi 03-07-09, 04:28   #70
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drLouis View Post
adica acu 1-2 ani habar n-aveati de nush ce suPstante si acu ati ajuns la rangul de invatati;
...acu pe bune, ziceti ca n-am dreptate?
perfect adevarat, acum 2-3 ani umpleam dintii cu fomfenal, dar 1 an jumate am cetit tot ce se putea pe forum, stiind ca sunt pe la genunchili bruastelor CUcunostintele si nu am postat de jena sa nu scot vreo balarie..

.. dar cand nici nu se usca cerneala de pe formularul de inscriere pe forum si deja ai dat cu pleasca in topic, ar fi nedrept (fata de ceilalti bascaliti candva) sa fie luat crestineste ..prrm
mervey este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-09, 11:24   #71
Ucenic Sef
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drLouis View Post
...macar faceti-o in stilul crestin....
sa fie primit!
Vechi 03-07-09, 15:58   #72
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

amen.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-09, 16:40   #73
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

As fi vrut sa multumesc pt postul de mai sus, da nu mai am buton...

Impresionant!
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-09, 16:57   #74
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de florin dediu View Post
tu chiar ai nevoie de o carte care sa-ti explice si simtu umorului?
Rege sau dama?
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-09, 17:25   #75
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mare circar esti louise!
camellleom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-09, 18:09   #76
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
forfenalul .

mi-era dor de asa un post.
offtopic: intr-o zi o colega de cabinet din uk ma intreaba daca nu imi dau cu parerea despre o pacienta de-a dansei, ca cica incearca de nustiucate sedinte sa dezobtureze si nu poate de cat de dur si rosu este. ca ei asa ceva nu i s-a intamplat niciodata. si ca sa ma pregateasca psihic, imi arata fisa, cica sa citesc notele,dar nu apuc, ca vad intai numele pacientei, tipic rusesc. la care ii spun: probabil ca e obturat cu red russian, deci n-are rost sa te mai chinui. i-am explicat cam ce e, a intrebat cum de e autorizat pentru uz uman, i-am spus ca nu stiu, nu a mai insistat.
acum cativa ani, cand cineva imi lauda spad-ul am intrebat respectiva persoana daca si-ar pune formaldehida in organism; mi s-a raspuns ceva de genul "ba, dar stii ce puternic miruuuaaase a formooool?!"

cu stima si respect,
tudor g.
Vechi 03-07-09, 21:16   #77
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

domnule doctor Lazarev,nu-i domne chiar asa!Da-l naibii de fomernan,pe bune acuma-e si rosu de invidie pe AHplus sau pe guta aia incalzita,zau asa!Si nu degeaba
anduluta81 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-09, 22:36   #78
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

e si mai beton fara con de guta...acum cateva zile am avut si eu un caz in care 24 era obturat cu forf...frate era beton...nu reuseam sa intru nici cu frezele pt pivoti....ce sa mai retrat...
acum eu nu am nimic cu variatele paste folosite in endo...eu comentam la frazele lui cu mobilitatea rezolvata ca prin minune dupa obt cu forf??!?
cum naiba sa crezi asa ceva si sa mai si zici la altii?
Vechi 04-07-09, 01:12   #79
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sunteti liberi sa faceti ce tratamente vreti voi!eu deja le-am incercat pe care le spuneti voi!nu totul ce este nou este si bun!lucrul care o sa va convingeti in timp.ca AH+.apexit,tubesial cu ele am lucrat inca din 2000 si va spun ca dupa 2-3 ani de zile o sa treceti la alt material.am medici angajati in cabinet si care rand pe rand incep sa imi dea dreptate asa ca va urez bafta si succese in meseria de medic DENTIST
PS lasati rasismul la o parte ptr ca nu stiti de unde sunt!

Modificat ultima data de radualionte; 04-07-09 la 17:16.
.
Vechi 04-07-09, 01:17   #80
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
sunte-ti liberi sa face-ti ce tratamente vreti voi!eu deja le-am incercat pe care le spune-ti voi!nu totul ce este nou este si bun!lucrul care o sa va convinge-ti in timp.ca AH+.apexit,tubesial cu ele am lucrat inca din 2000 si va spun ca dupa 2-3 ani de zile o sa trece-ti la alt material.am medici angajati in cabinet si care rand pe rand incep sa imi dea dreptate asa ca va urez bafta si succese in meseria de medic DENTIST
PS lasa-ti rasismul la o parte ptr ca nu stiti de unde sunt!
Iertati-mi indrazneala...s-a strecurat o greseala in text...se-ntampla oricui, dar ar fi trebuit sa scrieti : am medici angaja-ti.............

Numai bine!
augustin si Dr.Mada au multumit.
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-07-09, 01:21   #81
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

se mai intampla atunci cand te grabesti sa tastezi repede.a-ti devenit si profi de romana.bravo!
.
Vechi 04-07-09, 01:29   #82
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pt a face fac de stoma nu se mai cere sa se absolve 12 clase sau macar 1-8
Vechi 04-07-09, 01:33   #83
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
sunte-ti liberi sa face-ti ce tratamente vreti voi!eu deja le-am incercat pe care le spune-ti voi!nu totul ce este nou este si bun!lucrul care o sa va convinge-ti in timp.ca AH+.apexit,tubesial cu ele am lucrat inca din 2000 si va spun ca dupa 2-3 ani de zile o sa trece-ti la alt material.am medici angajati in cabinet si care rand pe rand incep sa imi dea dreptate asa ca va urez bafta si succese in meseria de medic DENTIST
PS lasa-ti rasismul la o parte ptr ca nu stiti de unde sunt!
URSS, maybe?
.
Vechi 04-07-09, 01:49   #84
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

shelutza se plictiseste in conced. noroc ca are fireless la 'otel.
robbycarlos si cristina ghita au multumit.
Vechi 04-07-09, 16:26   #85
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Ah 26 experienta pe piata de 56 de ani, precursorul lui Ah+ putin mai tinerel.
Stiu putini medici cu atata experienta practica.

O confuzie des intalnita este sa consideri succesul tratamentului endo lipsa manifestarilor clinice zgomotoase in primii 3-5 ani.
Noi incercam tratamente cu sansa "putin" mai mare de supravietuire si in cazul esecului posibilitatea reinterventiei si nu direct a extractiei.

Dar daca 3-5 ani de liniste si acceptarea extractiei in caz de esec este un criteriu apreciat de pacientii tai inseamna ca oferi un tratament in concordanta cu cerintele de piata (nu neaparat cel mai bun tratament disponibil)

De la mine asa se vede, dar poate e gresit ca si eu am forumul cu susu'n jos

In rest bine ai venit.
Vechi 20-10-09, 20:48   #86
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

In cabinetul unde o sa lucrez medicul foloseste endomet sau sealapex, o sa incerc sa-l conving sa cumpara AH+, daca nu o sa faca, atunci ce recomandati sa folosesc (endomet sau sealapex)? multumesc pentru raspunsuri
Vechi 20-10-09, 21:08   #87
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

ah+ = 3xsealapex la pret si invers la greutate deci de 9x mai scumpa

n-ai shanse
Vechi 20-10-09, 22:40   #88
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

[QUOTE=AronM;132400]In cabinetul unde o sa lucrez medicul foloseste endomet sau sealapex, o sa incerc sa-l conving sa cumpara AH+, daca nu o sa faca, atunci ce recomandati sa folosesc (endomet sau sealapex)? multumesc

sealapex
AronM a multumit.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-10-09, 22:52   #89
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

multumesc pentru raspuns drdream! (nu am buton pt multumiri)
Vechi 22-10-09, 11:52   #90
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

sealapex- dar sa nu fie bagat cu lentullo sau sa nu se foloseasca condensarea laterala la rece- ca uneori asa rapid se intareste ca nu mai bagi conurile
madag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-10-09, 12:34   #91
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de madag View Post
sealapex- dar sa nu fie bagat cu lentullo sau sa nu se foloseasca condensarea laterala la rece- ca uneori asa rapid se intareste ca nu mai bagi conurile
Ei, na, chiar asa? Scrie in prospect ca-i pt monocon?
.
Vechi 22-10-09, 12:50   #92
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de madag View Post
si cu ce-l introduci tu pe canale ??
drShimoN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-10-09, 13:08   #93
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de drShimoN View Post
si cu ce-l introduci tu pe canale ??
se inmoaie varful la conul master in el.(pentru condensare verticala)

daca faci laterala se inmoaie un pic varful la fiecare con.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-10-09, 13:37   #94
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu folosesc 2Seal de la VDW (similar Ah-ului) care are un pret mult mai convenabil;am aflat de 2Seal de la un curs al dr. Kiefner si ma mir ca nu a fost mentionat pe aici. Singurul inconvenient este ambalajul pentru ca acele tuburi metalice se crapa in timp si vei pierde material cat pentru 20 de obturatii. Consider ca ambalarea in seringi gen Ah jet permite folosirea pana la ultimul gram a materialului.
A folosit cineva MMSeal cumva? Are vreo parere in acest sens?
alexia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-10-09, 13:42   #95
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
se inmoaie ...
creca era vb de tehnk mono/zero-con (adica vreo 95% din ce se foloseste prin cabinete)
Vechi 23-10-09, 01:16   #96
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
domnule doctor Lazarev,nu-i domne chiar asa!Da-l naibii de fomernan,pe bune acuma-e si rosu de invidie pe AHplus sau pe guta aia incalzita,zau asa!Si nu degeaba
dr lazarev obtureaza cu forfenan?
borodsabin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-09-10, 00:12   #97
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Eu folosesc Sealapex,dar am observat ca innegreste cervical dintele.
Am achizitionat de curand si MTA FILLAPEX,dar nu l-am folosit inca.Recunosc,a fost foarte tentant si pretul.A lucrat cineva cu el?Ceva pareri?
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 336_prod.jpg (26,6 KB, 26 vizualizari)
Vechi 06-09-10, 09:31   #98
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

De unde il ai?
.
Vechi 06-09-10, 10:00   #99
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

De la YTS Dental SRL.A costat vreo 24 euro o seringa automix de 4 grame.De asemenea mai au si MTA-ul clasic Angelus(pentru cine e interesat)
Vechi 06-09-10, 12:04   #100
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Tolerat  -9 (+0/-9)     

MTA- Angelus in genaral este foarte bun la perforatii. Dar ....vad, caci aicea a-ti pomenit de Forfenan....pai e aceasi Rezortina.form.- numai , caci putin modificat .Cu materialul AH + daca plombezi peste apex, atuncea suta la suta pacientul are probleme , iar Sealpex - este indicat de plombat dintii centrali ( mai ales la periodontita acuta ) . Asa caci un material ideal pentru obturarea canalelor inca .....sa zicem nu exizta la ora actuala .
Muller A. Norbert a multumit.
luky22 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-09-10, 14:35   #101
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+5 (+5/-0)     

Nu stiu cum sunteti voi, dar eu pe langa clasicul topicul lunii as mai avea nevoie (pe aceasta cale fac un apel calduros, tovarasesc catre tov. eman) de butoanele: postul zilei, clona saptamanii, aberatia lunii, bataia de joc a anului. Se poate realiza tehnic?
Asa am putut da doar un sincer multumesc mai sus desi ar fi meritat mult mai mult.
.
Vechi 06-09-10, 15:41   #102
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.
+1 (+1/-0)     

ar merge si delirul lunii.
Vechi 24-11-10, 22:25   #103
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Hello! Hai ca am prins gustul disputei si mi-ar pare rau ca topicul asta sa reintre intr-un con de umbra...Nu sunt neaparat fana eugenolatului de zinc si nici nu pot sustine ca am obturat sute de dinti cu el, dar ceea ce am observat este ca rezistenta lui in timp depinde foarte mult de modul in care a fost preparat (ma refer la metoda de preparare in cabinet din pulbere de ZnO, eugenol +/- iodoform). Mai detaliat: daca pasta este preparata de asistenta, de cele mai multe ori este facuta in graba si rezultatul este o pasta de consistenta semilichida, care dupa priza va fi, scuzati comparatia, mamaligoasa si total nerezistenta la infiltratiile de tot felul si din toate directiile. Daca pasta e facuta de un om maniac si rabdator, prin metoda (sper sa nu gresesc termenul) a saturatiei progresive, pana la o consistenta smantanoasa si usor elastica ( se trage putin pe spatula) cu inglobarea treptata a unei cantitati cat mai mare de pulbere (dar sa nu se transforme in chit), rezultatele in timp vor fi mult mai bune. Ceea ce insemna:
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/154-ciment-obturatie-canal-folositi/
- rezistenta mult mai mare la infiltratiile directe de saliva (de ex. fractura unei obturatii coronare petrecuta cu mult timp in urma, fractura unui bont protetic devital sub o lucrare, etc)
- reactii imediate postobturatie foarte reduse si aproape nule din cauza lipsei unei cantitati prea mari de eugenol liber
- posibilitatea aplicarii teoriei "norocul prostului" si aplicarea pivotului de fb de sticla si a unui material adeziv
- posibilul fenomen de mumificare a filetelor din canliculele colaterale,aberante, etc
- suporta o usoara umiditate endocanaliculara (probabil datorita ZnO)

Mai sunt si alte asa numite avantaje dar nu imi vin acum in minte.
Eu recunosc, nu am citit nimic din Endodontia din afara Romaniei (acum m-am apucat de chestia asta) si nici nu ma consider mare doctor, dar poate tocmai postura asta de mediocra si semidocta imi permite sa recomand incepatorilor obturatia de canal cu eugenolat de Zn, dar preparat dupa toate rigorile metodei, pus monocon cat mai bine adaptat la apex sau si mai bine o metoda empirica de tipul "infinge cate conuri incap", asta deschide apetitul pentru o viitoare condensare laterala.
Andrushk a multumit.
lucia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-11-10, 22:59   #104
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Sa vina Dr.Louis....are client...
Radu Tepordei a multumit.
Vechi 24-11-10, 23:22   #105
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Sa vina Dr.Louis

Total off ... mea culpa

dr.Louis a promis ca revine in toamna!
Mai e putin si vine Craciunul ...
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-10, 00:46   #106
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

chiar, unde e dr. Louis? ne e dor de el
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-10, 20:32   #107
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

s-a autobanat pana in decembrie...ceva gratie dediului ii scrie in semnatura...ce o fi insemnand numai el stie...
.
Vechi 25-11-10, 22:37   #108
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si, cum, nu ii tine nimeni locul? ce dezamăgire...mai aşteptăm....)
lucia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-10, 23:19   #109
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Aveti rabdare, ziua nationala bate la usa! Cu putin noroc, Luisu' se intoarce!

Si ca sa nu fiu total off, am obturat de-a lungul vremii cu eugenat de zinc(asa-i zicea pe vremea mea, nu eugenolat, dar s-or fi schimbat si termenii din chimie, darmite materialele de obturatie), Sealapex, Acroseal(horror), AH+ la care nu stiu de ce am renuntat dar sigur am avut un motiv, si acum de citiva ani, Apexit cu monocon Protaper.
Vechi 26-11-10, 00:09   #110
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dentist4u View Post
eugenat de zinc(asa-i zicea pe vremea mea, nu eugenolat, dar s-or fi schimbat si termenii din chimie, darmite materialele de obturatie)
Nici una din denumiri nu corespunde nomenclaturii IUPAC, asa ca nu cred ca are importanta. Daca ne gandim ca, in mod normal, compusii organo-metalici ai alcoolilor si fenolilor sunt numiti alcolati/alcoxizi, respectiv fenolati/fenoxizi, parca mai aproape pare "eugenolat" (ca eugenoxid n-am auzit).
P.S. Curent, eu folosesc "eugenat" . Pana la urma, cat timp intelege toata lumea, nu cred ca e o problema deosebita.
Smilee a multumit.
Mihai Gaureanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-10, 00:21   #111
Ucenic
Medic Dentist
dinte peste dinte si deasupra
inca un dinte...

.

Citat:
Publicat initial de dentist4u View Post
AH+ la care nu stiu de ce am renuntat dar sigur am avut un motiv...
poate din cauza pretului f mare?
.
Vechi 26-11-10, 00:22   #112
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

nu cred ca e asa scump,raportat la numarul de utilizari...
insa eu cele mai multe reactii postoperatorii dureroase l-am avut la obturatiile cu ah+.
dar asta nu inseamna ca nu e un material bun.
Vechi 26-11-10, 00:40   #113
Ucenic
Medic Dentist
dinte peste dinte si deasupra
inca un dinte...

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
nu cred ca e asa scump,raportat la numarul de utilizari...
insa eu cele mai multe reactii postoperatorii dureroase l-am avut la obturatiile cu ah+.
dar asta nu inseamna ca nu e un material bun.
Pai Adseal spre ex are 13,5 g si costa in jur de 100 si putin ron, Ah+ are 15 g si costa 300 si ceva, iar Apexit are vreo 6 g si ajunge la vreo 60 ron
.
Vechi 26-11-10, 00:46   #114
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-3 (+0/-3)     

Interesant, eu obturez de ani de zile (4) cu fomfenanul ala (am topit cateva cutii) si nu tin minte sa fi avut mai mult de 3-4 esecuri imediate (adica in decurs de o luna postoperator), in sensul ca au facut parodontita apicala acuta, dar nu sunt convins ca n-am strecurat eu vreun viermisor in canal . In decurs de 4 ani nu tin minte sa fi retratat vreun dinte obturat de mine, asa ca eu il vedeam ca pe un material bunisor de obturat canale, mai ales in parodontite apicale cronice.
Acum, ca va vad pe voi cum va strambati, mai ca mi-ar veni si mie sa obturez cu guta, dar am impresia ca e cam scumpa masina aia, asa ca o sa continui sa fac vanzare la forfenan...
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 3d, afara, buna, cantitate, cazul, cerintele, chx, confuzie, direct, disponibil, endo, endodontie, endometazona, experienta, forumul, gresit, hidroxid de calciu, intrebare, irigare, liniste, lipsa, medici, mica, mine, mm, oala, pacientii, piata, practica, primii, pun, sansa, size, supra, tratamente, tratamentului, vanzare

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Obturatie cu depasire Sealevel Endodontie 15 15-10-16 13:05
Obturatie gigantica dentapro Odontologie 9 19-06-07 02:52
Materiale de obturatie de canal zeno_florita Endodontie 26 12-04-07 22:18
obturatie canal ronin Endodontie 4 15-11-06 20:58
Folositi mese..sau bulete in tratamentele de canal?? ruanama Endodontie 6 29-05-06 21:43

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (16:16) timp.

Alegeti schema de culori preferata: