Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Apropo de tratamentul de canal

discutie din eugenol.ro : poate ca pare o idee stupida, dar ma intreb si eu urmatorul lucru. Daca realizezi un tratament de canal ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 25-02-07, 21:30   #1
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Apropo de tratamentul de canal

poate ca pare o idee stupida, dar ma intreb si eu urmatorul lucru. Daca realizezi un tratament de canal cu hidroxid de calciu la o gangrena sa spunem, cum iti dai seama in sedinta urmatoare daca poti sa realizezi obturatia de canal direct sau ar trebui sa mai faci o sedinta cu hidroxid? Si nu ma refer aici la mirosul si culoarea meselor, pentru ca din start presupun ca nu introduci calciul sau orice alta substanta pe mesa, si direct in canal.
gheorghe laurentiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-07, 01:40   #2
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Buna Laurentiu,

Exista foarte multe studii in literatura privind acest aspect.

Una din idei pe care s-a mers a fost aceea cu cultivarea mediului intracanalar pentru a se vedea cat e suficient sa lasi CaOH in canale ca sa poti sa aduci bacteriile aproape de zero. Deci asa cum aiz si tu, fara a avea criteriu mirosul sau aspectul "meselor", ci metode de cultura bacteriana...Din pacate insa apar f multe erori de preluare a specimenelor, plus ca nu prea e practic conevanbil sa se aplice metoda asta in clinica de zi cu zi (adica nu exsta laboratoare bacterilogice pe fiecare strada ca sa trimiti acolo specimene de la cei 4-5 pacienti la care le-ai facut endo ieri ca sa afli in cateva zile de la laborator ca e ok in canale si poti obtura).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/1523-apropo-tratamentul-canal/

Asa ca in functie de studiile facute, sunt autori care spun ca pt a fi ok, dar acest ok este extreeeem de relativ si aiursitic, sa lasi CaOH acolo 7 zile sau 2 saptamani, sau o luna. Majoritatea imensa a studiilor publictae in ultimii peste 20 de ani dau aceste perioade 7 zile-1 luna.

Nu uitam insa ca exisat studii care arata ca de fapt CaOH permite crestere bacteriana in canale si deci nu e nici un beneficiu sa il lasi acolo.

Toata lumea insa e de acord ca de fapt curatarea si conformarea canalelolrr este baza.

Cei care sunt suporterii sedintei duble de endo (2 visits endo treatment) , printre care ma numar si eu, si care aplica CaOH in canale , pt 7 zile sau 2 sapt, sau 1 luna, tind uneori sa puna succesul lor pe baza acestui medicament, cand de fapt probabil mai mult conteaza faptul ca a existat acea a doua sedinta, care inseamna : mult mai mult NaOCL, mult mai multe instrumente endodontice la nivelul sistemului endo (recapitularea instrumentarii canaellor principale), conicitate si forma apicala mai corecte fiinda ai si timp suficient, etc etc etc.....

Vis a vis de ce ai zis tu , daca ai gangrena si prepari cu un 40 in apex dar cu taper de 2 si speli cu doar o seringa de naOCl si ala diluat, poti sa pui tu acolo de 100 de ori CaOH si sa astepti 7 luni si tot sa schimbi CaOH, ca statistic vei avea mult mai multe esecuri endo decat succese. Daca insa prepari apical poate doar cu un 25-30, dar cu un taper de 8-10 %, speli bine canalele, agiti cu us irigantii, faci multiple recapitulari cu instrumente manuale precurbate in zona apicala, si pui doar o data CaOH pt 7 zile, vei constata pe pacientii tai un numar mai mare de succes endodontic.
Vechi 26-02-07, 01:50   #3
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da da da
2 vizit rulzzzz
ca medicatie intracanalara poti folosi si CHX gel
sau combinatzie CHX gel cu Ca(0H),
alin dinca este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-07, 02:03   #4
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

si daca ai cohones, la o gangrena, daca prepari corect alea alea merge chiar din prima vizita... sa nu se supere cei cu doua vizite
nici eu nu prea am cohones cand vine vorba deasta

robby, la cat de meticulos am vazut ca lucrezi, cred ca tu ai putea face o gangrena simpla intr-o singura vizita
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-07, 02:44   #5
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

shi apropos de medicatzia intracanalara
exista o intreaga discutzie pe tema asta ... in legatura cu culturile de bacterii din canal luate individual shi efectul Ca(OH)2 asupra biofilmului din canal
o confruntare super interesanta intre Linda Peters si Fred Barnett a fost la ESE in 2004
oricum ... eu fac tot 2 shedintze din acelashi motiv ca si robby mai ales ca eu nu mai lucrez sub microscop sa vad pana la capat ce si cum a mai ramas pe canal iar daca dintele este simptomatic ... clar 2 shedintze
alin dinca este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-07, 11:38   #6
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Oricum, apropo de vederea la microscop, nu cred ca te ajuta prea mult in privinta asta nici microscopul, pentru ca indiferent cat de performant este, dupa curburi nu vezi nimic, deci chiar la apex unde poate este cel mai important nu poti sa verifici vizual cam cat de curate sunt canalele. Si oricum chestia cu curatenia este tot relativa, cam la fel de relativa ca la cariile simple(dentina dura, bla,bla....curata, normal colorata....).
gheorghe laurentiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-07, 14:36   #7
La primele mesaje
Fara status.

.

Default hidroxidul de ca

In general realizez tratamentele intr-o singura sedinta - atat cazuri vitale cat si ne-vitale. Exceptii - pacientul se prezinta cu simptomatologie acuta, nu se pot usca corect canalele, lipsa de timp, anumite cazuri de retratamente etc. situatii in care obturez temporar cu HC. Cu ani in urma cand incepeam in campul endodontiei, tratam in doua sedinte lasand HC in canale. Asta mai ales din cauza lipsei de experienta si pentru ca aveam nevoie de mai mult timp pentru realizarea corecta a tratamentului.
Am obtinut rezultate spectaculare combinand HC cu CMCP. Totusi in prezent folosesc rar combinatia. O buna preparare chemo-mecanica a canalelor este factorul decisiv a carui rezultat este Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurat in timp de corecta obturare a sistemului de canale radiculare.
Cass este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-07, 15:18   #8
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

total off, dar nu ma pot abtine. Cass, minunatia de la avatar iti apartine?
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-07, 18:19   #9
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

si e facuta din protaper?
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-07, 22:48   #10
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Re: hidroxidul de ca

Citat:
Publicat initial de Cass
In general realizez tratamentele intr-o singura sedinta - atat cazuri vitale cat si ne-vitale. Exceptii - pacientul se prezinta cu simptomatologie acuta, nu se pot usca corect canalele, lipsa de timp, anumite cazuri de retratamente etc. situatii in care obturez temporar cu HC. Cu ani in urma cand incepeam in campul endodontiei, tratam in doua sedinte lasand HC in canale. Asta mai ales din cauza lipsei de experienta si pentru ca aveam nevoie de mai mult timp pentru realizarea corecta a tratamentului.
Am obtinut rezultate spectaculare combinand HC cu CMCP. Totusi in prezent folosesc rar combinatia. O buna preparare chemo-mecanica a canalelor este factorul decisiv a carui rezultat este Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurat in timp de corecta obturare a sistemului de canale radiculare.
HC=hidroxid de Ca ,,cred...dar CMCP==???

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-02-07, 01:19   #11
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

parca mono para clor fenol
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., apex, buna, chx, clinica, cultura, endo, endodontie, facuta, gangrena, hidroxid de calciu, idei, instrumente, luna, luni, medicament, mediului, mers, metoda, metode, multiple, naocl, nivelul, obtura, pacientii, pro, protaper, taper, taxa, treatment

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
anxietatea si tratamentul stomatologic radualionte Perfectionare 2 02-02-11 12:21
Intrebare: de unde sa incep tratamentul? sonila stefoni Cazuri dificile 18 08-08-10 18:17
Tratamentul cariilor radiculare MihaiThoresen Odontologie 16 12-12-08 14:32
apropo de un curs de proteza scheletata opreabogdan Protetica 25 19-02-08 13:28

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:21) timp.

Alegeti schema de culori preferata: