Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Next step... Endodontic Education

discutie din eugenol.ro : Unde/la cine putem gasi detalii despre inscriere/nr de locuri libere? Ms anticipat....

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree171Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 22-09-11, 10:02   #115
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Unde/la cine putem gasi detalii despre inscriere/nr de locuri libere?
Ms anticipat.
Vechi 22-09-11, 14:18   #116
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna
Imi doresc f mult sa particip la cursul de endo, fetele de la ******** mi-au spus ca mai aveti un loc liber in grupa din octombrie. Maine platesc avansul.Another dream comes true..
roshcatzika este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-09-11, 15:24   #117
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radu_borlan View Post
Unde/la cine putem gasi detalii despre inscriere/nr de locuri libere?
Ms anticipat.
Partea teoretica la Baia Mare e cu intrare libera. Poti veni atunci si vezi daca mai sunt locuri libere si la practic, din cate stiu eu mai sunt. Eventual suno pe doamna Ianovici.
--------------------------
--------------------------
Citat:
Publicat initial de roshcatzika View Post
Buna
Imi doresc f mult sa particip la cursul de endo, fetele de la ******** mi-au spus ca mai aveti un loc liber in grupa din octombrie. Maine platesc avansul.Another dream comes true..
Da, ala era ultimul loc pe anul asta. Te asteptam la Timisoara.
camil ianes este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-09-11, 17:39   #118
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Default Propuneri 2012

Pentru inceputul de an vom pastra formatul de cursuri, adica varianta modulara si cea intensiva. Urmeaza probabil sa schimbam, asta si in functie de ce feedback primim de la voi. Propunerea ar fi cursuri scurte de un we (16 ore vineri si sambata) axate pe teme inguste, de exemplu instrumente si tehnici de preparare sau Materiale si tehnici de obturare etc Ma gandesc ca si asta ar fi o completare binevenita, mai ales pentru cei care au fost la cursul basic si siau facut o imagine de ansamblu.

Pentru cei care se inscriu pana la sfarsitul lui 2011 taxa va ramane acceasi, din 2012 foarte posibil vom adauga TVA-ul care pana acum l-am platit noi.

Propuneri date

Intensiv

23-28 ianuarie
6-11 februarie

Modular

Grupa 1

Modul I 24-25 februarie si 9-10 martie
Modul II 23-24 martie si 6-7 aprilie
Modul III 27-28 aprilie si 11-12 mai

Grupa 2

Modul I 2-3 martie si 16-17 martie
Modul II 30-31 martie si 20-21 aprilie
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/13676-next-step-endodontic-education/
Modul III 4-5 mai si 18-19 mai

Sper sa nu fi gresit cu datele, adica sa fie ceva sarbatori etc.

Sper ca ne mai relaxam cu programul sa finalizam siteul de cursuri cu tot ce trebuie si sa mai apucam sa postsm si ceva materiale educative.

Ne-ar fi de mare ajutor daca cei care au fost la curs ar scrie cateva recenzii super cinstite, cu bune si cu rele, plus un feedback de la voi cu ce var interesa, in ce forma etc.
.
Vechi 22-11-11, 18:22   #119
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de camil ianes View Post
Pentru inceputul de an vom pastra formatul de cursuri, adica varianta modulara si cea intensiva. Urmeaza probabil sa schimbam, asta si in functie de ce feedback primim de la voi. Propunerea ar fi cursuri scurte de un we (16 ore vineri si sambata) axate pe teme inguste, de exemplu instrumente si tehnici de preparare sau Materiale si tehnici de obturare etc Ma gandesc ca si asta ar fi o completare binevenita, mai ales pentru cei care au fost la cursul basic si siau facut o imagine de ansamblu.

Pentru cei care se inscriu pana la sfarsitul lui 2011 taxa va ramane acceasi, din 2012 foarte posibil vom adauga TVA-ul care pana acum l-am platit noi.

Propuneri date

Intensiv

23-28 ianuarie
6-11 februarie

Modular

Grupa 1

Modul I 24-25 februarie si 9-10 martie
Modul II 23-24 martie si 6-7 aprilie
Modul III 27-28 aprilie si 11-12 mai

Grupa 2

Modul I 2-3 martie si 16-17 martie
Modul II 30-31 martie si 20-21 aprilie
Modul III 4-5 mai si 18-19 mai

Sper sa nu fi gresit cu datele, adica sa fie ceva sarbatori etc.

Sper ca ne mai relaxam cu programul sa finalizam siteul de cursuri cu tot ce trebuie si sa mai apucam sa postsm si ceva materiale educative.

Ne-ar fi de mare ajutor daca cei care au fost la curs ar scrie cateva recenzii super cinstite, cu bune si cu rele, plus un feedback de la voi cu ce var interesa, in ce forma etc.
Pentru prima parte a lui 2012 mai sunt libere 4 locuri la intensiv si 1 loc la modular.
.
Vechi 22-11-11, 19:33   #120
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
+2 (+2/-0)     

Seara buna
Ne-ati cam lipsit dle dr.Ianes.V-am dat disparut.Sper sa ne mai dati cite un "refresh"si pe forum.Am recitit posturile mele din septembrie de cind am devenit "eugenolist"si constat cit am "evoluat" ca GP de cind am pus in practica ce am gasit pe forum.Mai am putin si termin de citit si pe CASTELLUCI in engleza mea "basesciana".Boala grea endodontia asta si se ia domnule ha ha
ALL THE BEST si multumiri pentru ce ne-ati impartasit pina acum
S-aveti spor
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-11-11, 10:37   #121
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Ieri am terminat cursurile pe anul acesta, am pauza pana in februarie cand termina Zeno. A fost super antrenant, mai placut sa petrec atata timp cu colegi faini si sa vb de endo. Va multumesc la toti! Si o mica dedicatie, sper ca acum ca o sa am mai mult timp sa apuc sa prelucrez si sa postez mai mult. Enjoy!
.
Vechi 27-11-11, 17:16   #122
Ucenic timid
Medic
Fara status.

.

Foarte frumos Camil ! Si versurile se potrivesc
camil ianes a multumit.
c0ntz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-12-11, 11:30   #123
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Metoda asta de cavitate de acces la molarii superiori parca o stiu si eu: unesti cuspizii mv cu pal tinand cont si de fata meziala samd. Am aflat-o de la Camil si de atunci o folosesc cu succes. Mi se pare mai logica si mai practica decat aceea cu foseta centrala.
E doar unul din chestiile practice pe care le-am invatat vara asta de la Camil si pe care le si aplic.
Pentru detalii mai multe, mergeti la curs
coradanis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-12-11, 14:41   #124
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Camil, parca ziceai ca accesul se face cu globulara cu gat lung...sau nu vad eu bine pe video?
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-12-11, 16:12   #125
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Minim invaziv cu cilindro-conica.
Observ o diferenta de 1 minut la acces comparativ cu Buc
Dr.LDess este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-12-11, 20:17   #126
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
Camil, parca ziceai ca accesul se face cu globulara cu gat lung...sau nu vad eu bine pe video?
..mai important e faptul ca a folosit o freza cu varful inactiv dupa ce a deschis camera ... dupa mine a avut destula vizibilitate si fara globulara cu gat lung.
Vechi 02-12-11, 21:18   #127
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radu_borlan View Post
..mai important e faptul ca a folosit o freza cu varful inactiv dupa ce a deschis camera ... dupa mine a avut destula vizibilitate si fara globulara cu gat lung.
Cand vezi si ai spatiiu poti folosi orice. Da, e mai safe cu globulara in general.
radu_borlan a multumit.
.
Vechi 05-01-12, 16:29   #128
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Default Date 2012

La multi ani, multa sanatate si realizari in 2012!

Deoarece grupa de intensiv si grupele modulare 1 si 2 pe 2012 sunt vandute integral inca de anul trecut, afisam programul complet pana la sfarsitul anului.
De anul acesta grupele vor avea 5 locuri, cel putin la varianta modular. Pentru intensivele din septembrie lucrurile nu sunt batute in cuie, in sensul ca cei care au fost in 2011 vor continuare. Daca se formeaza grupe complete de doritori si stabilim topicul, putem discuta.

Va reamintesc faptul ca cei care se inscrie din timp sau grupele compacte gata formate au prioritate.

Asteptam feedback de la voi si propuneri.

Propuneri date

Modular

Grupa 3

Modul I 25-26 mai si 8-9 iunie
Modul II 22-23 iunie si 6-7 iulie
Modul III 20-21 iulie si 3-4 august

Grupa 4

Modul I 1-2 iunie si 15-16 iunie
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=13676
Modul II 29-30 iunie si 13-14 iulie
Modul III 27-28 iulie si 31 august-1 septembrie

Intensiv
3-8 septembrie
17-22 septembrie
24-29 septembrie

Modular

Grupa 5

Modul I 5-6 octombrie si 19-20 octombrie
Modul II 2-3 noiembrie si 16-17 noiembrie
Modul III 30 noiembrie-1 decembrie si 14-15 decembrie

Grupa 6

Modul I 12-13 octombrie si 26-27 octombrie
Modul II 9-10 noiembrie si 23-24 noiembrie
Modul III 7-8 decembrie si 11-12 ianuarie
stomaD a multumit.
.
Vechi 05-01-12, 17:56   #129
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

cu ce ai spalat cavitatea de acces? seamana cu Stropko irigator, dar nu-i. Ai adaptat tu ceva? am incercat si eu dar zbura afara acul.
.
Vechi 05-01-12, 18:14   #130
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Am sa scriu eu un fel de recenzie la cursul intensiv.
Eu nu am stiut cine stie ce endodontie inainte de curs si pot spune cu mana pe inima ca nici acum nu stiu si sper sa nu se inteleaga ca de fapt m-am dus degeaba...De fapt acest curs si faptul ca am incercat sa pun in practica ceea ce am invatat acolo mi-au aratat ca mai sunt foarte multe lucruri de invatat pentru a face un endo bun.

acum stiu mai clar sa fac o selectie a cazurilor ...dintii vitali tratati de mine endo ies mai bine (uneori cu depasiri din prea mult exces de zel probabil )...mi-am bagat nasul si pe la microscop si am ramas fascinata de cata mizerie poate exista intr-un dinte dar si de cat de curat ramane daca-l speli si-l cureti ca lumea...am facut si vo 2-3 retratamente unele reusite, unele nu...Deci...de cand m-am apucat eu mai serios de treaba mi-am dat seama ca trebuie sa exersez mult si ca am foarte multe de invatat...ca rabdarea este un atu important (de cate ori am vrut sa fentez si sa fac repede si bine...am stricat eu ceva pe acolo ce n-am mai stiut sa repar)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=13676

Cursul asta e ceva ce-ti arata calea. As fi vrut sa fie mai simplu ,sa pot spune ca dupa o saptamana de stat la Timisoara fac niste endo-uri perfecte...ba chiar si retraturi,scot ace pivoti...ce sa mai...sunt ceva de vis.
Din pacate sau din fericire nu e asa simplu.

Intr-o saptamana nu se poate mai mult...teoria e teorie...practica ne omoara...Dar repet...intr-o saptamana nu cred ca se poate mai mult.

Si eu cred ca ar fi binevenite un fel de cursuri intensive pe bucatele...peparare, obturare, retrat. in care sa fie mai multa practica. Sa avem un fel de bibliografie de studiat dinainte si daca tot ne-am apucat si de practica sa venim cu intrebai tintite.

Anyway...mie mi-a prins foarte bine...desi endo pt mine in acest moment e o sursa de adrenalina...mai ales pana vad radiografia de control...si da...vreau mai mult
camil ianes si robbycarlos au multumit.
sigrid este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-01-12, 15:24   #131
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Problema nu este ca dupa un weekend sau dupa o saptamana de curs nu devenim maestrii, problema este ca gandim ca asa ar trebui (sau avem astfel de asteptari).

Ceea ce am constatat pe propria piele am vazut explicat in cartea lui Gladwell - Outliers Link [Necesita inregistrare pentru acces.] (interesant de citit, despre succesul multor evrei de origine romana in USA in anii 30): Regula celor 10.000 de ore.

IN general ca sa devii "maestru" intr-un domeniu ai nevoie de 10.000 de ore de munca in acel domeniu.

Cand eram student, nu citisem cartea, dar placandu-mi endodontia, mi-am zis ca trebuie sa fac doar endodontie, fiindca asa o sa pot sa tratez in 5 ani atat de multe cazuri cat poate in altii 10-12, deci avantaj eu.

Dupa ce fiecare va pune 10.000 de ore in o pasiune, va vedea rezultatul. Il simti anyway treptat. Personal, imi iau maxim o luna pe an concediu si cu o medie de 8 ore de munca pe zi, cele 10.000 ore le-am facut in 6 ani, nu 10. (2005-2011). Si nu, nu ma consieer maestru, doar ca am siguranta cand ma duc la lucru ca orice ar fi acolo, ma "bat" cu sanse reale de castig....

Dar sa il las pe autor sa descrie exact regula celor 10.000 ore. Camil, poti sa o folosesti la notiunea introductiva a cursurilor, pentru o mai buna expectativa a colegilor :

Vechi 06-01-12, 15:36   #132
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Mare adevar graiesti !!!
Ca sa fiu si eu offtopic, am avut un referal suparat ca pacientul/a nu a mai vrut sa se intoarca la el/ea desi eu ii trimit inapoi ...si i-a transmis colegei mele ca isi rupe de la gura si o sa isi ia AL ...ca atat ii mai lipseste ....si se apuca de endo )) Cam asa percep cei din jurul nostru, din pacate si ei medici , munca de endodont. Daca ai niste aparate gata...ai tot ce iti trebuie.

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-01-12, 16:10   #133
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default pai

eu mi-am imaginat ca microscopul gaseste canalele iar tu imi spui ca ma pot descurca doar cu AL, pai sa stii ca suspend comanda la microscop,
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-01-12, 15:55   #134
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Kitty1604 View Post
isi rupe de la gura si o sa isi ia AL ...ca atat ii mai lipseste ....si se apuca de endo ))
Lasa-l sa isi ia......... tzeapa.

Adica o sa-si ia AL, o sa-si dea seama ca nu face endo instant mult mai bine, tot la colega o sa trimita ce e de trimis (dupa ce ii vine mintea la cap), si o sa ramana cu gura rupta dupa experienta asta. Ca doar si-a rupt de la gura.
Vechi 08-01-12, 18:25   #135
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Un mic film pe care lam asamblat zilele astea.
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 08-01-12, 20:48   #136
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Citat:
Un mic film pe care lam asamblat zilele astea.
foarte curat lucrat, multumim de share, la cat mai multe... ca am avut si mai avem ce "fura" de la tine.
la WL-cati mm ai injectat gutta? Ah plus?
la obtura, ce grosime ai follosit la acul de injectare? 23G sau 25G?
mersi.
.
Vechi 09-01-12, 09:03   #137
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Multumesc! Da, AH plus. Trebuie injectat pana te scoate usor presiunea din canal. In principu, in functie de shape, folosesti o dimensiune de canula cara sa iti permita sa ajungi spre treimea apicala.

Cam de un an am trecut pe tehnica asta. Iti trebuie o perioada sa te calibrezi dar dupa, daca iti iese constant cum trebuie, poti fi sigur ca ai guta termoplastifiata apical.
Kitty1604, dr.Brata si wolfgang au multumit.
.
Vechi 16-01-12, 20:57   #138
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     
Default Curs Timisoara

A venit si randul meu sa scriu cate ceva despre cursul de endo.In primul rand am cunoscut oameni minunati,dedicati si indragostiti de munca lor,care ,fara ironie, ar merita o medalie pentru munca de pionierat pe care o duc.Cat despre curs atat am de zis:daca mergeti la Timisoara in ideea ca iesiti de acolo endodonti va inselati.Cursul asta reprezinta fundatia unui endo de bun simt si e o cale facila de a "arde etape".Varietatea de materiale prezentate,tehnicile diferite ale celor doi lectori,faptul ca poti pune mana cam pe ce instrumente iti trece prin minte va vor ajuta la dezvoltarea unui stil personal de lucru in acord cu regulile de baza ale endodontiei.
Inchei cu multumiri echipei(in ordinea in care i-am cunoscut):Camil, Zeno,Dan Blebea si sa nu uit de cele de la care am invatat despre cum ar trebui sa fie asistentele noastre:Kiki,Felicia,Ionela.
Sper ca acesta nu e sfarsitul ci doar inceputul...
camil ianes, pasiflora si laura_r au multumit.
Vechi 12-02-12, 20:59   #139
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+5 (+5/-0)     

feedback;sa va spun si eu:
=am crezut ca sunt destept,
=am crezut ca m=am intors si mai destept
=m-am apucat de munca
rezumat
=nu imi gasesc tot timpul locul la microscop
=e frustrant sa vezi si sa nu poti
=sa faci niste canale "de revista " si sa le busesti la obturare(stau cu degetele incrucisate pana la rx de control)
Rezumat : e util ,e ff util dar Doamneeee,cat mai am de invatat
DURUL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-02-12, 21:27   #140
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

Adevar ai grait!! te salut cu respect "durule" si bine ai revenit in scumpa noastra patrie
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-03-12, 09:00   #141
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Grupa 3 este completa, mai sunt 3 locuri la grupa 4. Se pare ca si intensivele de toamna sunt la mare cautare, din 3 grupe cred ca mai e doar un singur loc liber.
Citat:
Modular

Grupa 3

Modul I 25-26 mai si 8-9 iunie
Modul II 22-23 iunie si 6-7 iulie
Modul III 20-21 iulie si 3-4 august

Grupa 4

Modul I 1-2 iunie si 15-16 iunie

Modul II 29-30 iunie si 13-14 iulie
Modul III 27-28 iulie si 31 august-1 septembrie
.
Vechi 22-04-12, 09:07   #142
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Dupa 2 luni de curs destul de "dure", ieri am terminat cu grupele 1 si 2. Voi avea un pic de pauza, intre timp e Zeno la butoane :-). Acest ultim we a fost dedicat exclusiv demonstratiei clinice, adica am pus cap la cap ce am invatat. Am avut cateva cazuri interesante, unele mai usurele altele... ca doar asa e endo asta... Un molar de minte a vrut sa ne termine stocul de instrumente de negociere si partial a si reusit :-).
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg molminte.jpg (49,1 KB, 26 vizualizari)
radualionte, OnseT, drdream si alti 16 au multumit.
.
Vechi 22-04-12, 09:24   #143
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Ce secventa ai folosit la negociere? de la ce firma?
Cat ai preparat taperul? si cu ce?
A avut 2 sau 3 canale?

mersi

Ala nu-i un dinte greu...e "mission impossible" endodontic...
.
Vechi 22-04-12, 09:32   #144
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Instrumente obisnuite de otel, 6, 8, 10 ... dar scurte, de 21. Pana la PT F1 si dupa un pic manual. Nu am fortat taper ul din motive evidente. Mezial initial am crezut ca sunt 2 canle, sa dovedit a fi doar o colaescenta partiala.
dr.Brata a multumit.
.
Vechi 22-04-12, 17:04   #145
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default grupa 5 sau 6

Si eu vreau sa ma inscriu in grupa 5 sau 6 cum mai este loc
Cum fac?! Mai este valabil numarul de telefon al doamnei Gabriela Ianovici?
stomaD este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-04-12, 17:54   #146
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

camil, in afara de provocarea in sine si de satisfactia reusitei endo, molarul ala de minte are vreun scop acolo? Sau e din ciclul :"orice dar nu extractie?". Bine, s-ar putea ca situatia clinica sa fie diferita de ce sugereaza rx-ul, si dintele sa fie functional, si atunci intrebarea mea e stupida.

Superb endo, nici o indoiala. Pentru statistica, cat ti-a luat? ca timp ma refer.
Vechi 22-04-12, 22:09   #147
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Default Curs Cluj

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
camil, in afara de provocarea in sine si de satisfactia reusitei endo, molarul ala de minte are vreun scop acolo? Sau e din ciclul :"orice dar nu extractie?". Bine, s-ar putea ca situatia clinica sa fie diferita de ce sugereaza rx-ul, si dintele sa fie functional, si atunci intrebarea mea e stupida.

Superb endo, nici o indoiala. Pentru statistica, cat ti-a luat? ca timp ma refer.
Pacienta e colega dea noastra. E functional si are si edenttie de 6, plus ca pe sus cam bate vantul. In fine, nui chiar irational. A cam durat ceva, de mult nu mai stau 3 ore la un dinte.

Scris dupa 56 minutes:

WE urmator am live op la Cluj. Cu cine ma intalnesc dintre voi?

Modificat ultima data de camil ianes; 22-04-12 la 22:09.
.
Vechi 23-04-12, 00:21   #148
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Ai bagat F1 pe curbura aia pina la WL?
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-12, 13:40   #149
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Pana raspunde Camil sa mi dau si eu cu parerea. In astfel de cazuri folosesc rotativ pana in treimea apicala, apoi manual step back apical, apoi F urile de la PT manual precurbat la wl.

Pentru mine e cea mai predictibila si sigura metoda...
titiluka a multumit.
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-12, 14:20   #150
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Pacienta e colega dea noastra. E functional si are si edenttie de 6, plus ca pe sus cam bate vantul. In fine, nui chiar irational. A cam durat ceva, de mult nu mai stau 3 ore la un dinte.

Scris dupa 56 minutes:

WE urmator am live op la Cluj. Cu cine ma intalnesc dintre voi?
Moldovenii sunt la Sibiu in week-end.....Ti-e dor de dulcele grai?
Tot squirt si asta?
Vechi 23-04-12, 21:55   #151
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Uite daca si-a facut durul curaj sa posteze un feedback am sa pun si eu unul ca doar na..am fost colegi de grupa .
Principalul avantaj al cursului de endo intensiv e dupa parerea mea ca iti schimba optica asupra tratamentelor de canal, iti arata unde te afli si unde ar trebui sa fii. Sa iti propui "sa te limitezi la endo" sau "sa fac si eu endo cum face camil" mi se par niste obiective destul de ireale , dar sa faci un tratament endo decent si sa lasi loc de bunaziua nu mi se mai pare asa greu.Cine isi imagineaza ca iese endodont dupa o saptamana se inseala grav, dar lui Camil si lui Zeno trebuie sa le multumesc pt lucrurile invatate si directia buna pe care sper ca am apucat-o. Ca mai iese conul uneori pe plugger, ca uneori nu vrea sa iasa excesul de guta din canal, ca la microscop nu e chia ca in filme...e adevarat dar doar lucrand si dand cu capul de astfel de probleme inveti....Sincer sper sa se mai organizeze macar un modul pt cei care au facut deja acest curs in care sa se discute despre problemele intalnite in timpul lucrului, daca nu Camil eu si cu vreo 2 prieteni comuni din Moldova o sa-ti organizam un modul fin de vreo 3 zile la noi la care sper sa participi . Numai de bine.
camil ianes si cristinacioana au multumit.
Dr.Branzan.Razvan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-05-12, 16:21   #152
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Asadar...noi astia terminati (curs terminat adica )...mai beneficiem anul asta de module scurte si la obiect.
sigrid este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-06-12, 10:09   #153
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Default Locuri intensiv toamna

Mai este cate un loc liber in ultimele 2 grupe din septembrie.
.
Vechi 11-06-12, 12:42   #154
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Mai este cate un loc liber in ultimele 2 grupe din septembrie.
unde?
adilau2002 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-06-12, 06:56   #155
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Cursurile intensive de la Timisoara din septembrie, mai 2 locuri din 15 libere in 2 grupe diferite.
.
Vechi 21-06-12, 17:04   #156
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Mai e doar un singur loc disonibil la intensiv in septembrie.

Sambata viitoare sunt la Severin cu un curs de obturare.
.
Vechi 13-09-12, 09:38   #157
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Default Cursuri intensive

Datorita nr mare de solicitari pt varianta intensiv, mai facem 2 grupe pana la sfarsitul anului, in octombrie si noiembrie, cu urmatoarele date:

Grupa oct. 22-27 oct.
Grupa nov. 26 nov.- 1 dec.

Ca noutate, vom organiza o grupa cu program de intensiv, dar fragmentat in 3 bucati (vineri si sambata cate 10 ore) in Cluj, cu urmatoarele date:

9-10 noiembrie
14-15 decembrie
11-12 ianuarie
.
Vechi 10-10-12, 17:21   #158
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Grupa intensiva de la Timisoara din noiembrie este plina. Mai sunt locuri pt Cluj.
.
Vechi 10-10-12, 18:11   #159
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
Camil, asta-i un fel de rezidentiat underground . Da' diplome, diplome sunt?
Odata cu invazia proaspetilor rezidenti, viitori specialisti endo, probabil se va face si o limitare a competentelor generalistilor pt endo.
Da' cu retratu chirurgical cum ramane?
si atunci generalistii ce vor mai face daca li se vor limita din toate partile si dinspre chirurgie si protetica si parodonto si endo?
GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-10-12, 21:12   #160
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.

indiscutabila necesitatea de a avea limitati endo ! sunt curios cand mai sunt locuri libere si care este cotizatia ?! belea cu endo asta, mai ceva ca un virus (
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-10-12, 00:00   #161
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mai sunt locuri pt cluj?
mirelala este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-13, 01:13   #162
Avansat bine
MD Endodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Am pus pe blog un film despre structura cursurilor proendo.

Il gasiti aici:

Sper sa am timp in viitor sa pun periodic mici lectii film.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, ajutor, cursuri, endo, endodontie, intrebare, macro, medicii, nou, tehnici, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (23:37) timp.

Alegeti schema de culori preferata: