Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Caz urgent

discutie din eugenol.ro : Am o problema, sunt incepator, am o pacienta care a venit acum 2 zile,pe radiografie se vedea o reactie ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree10Multumiri
  • 1 Scris de SELENA
  • 1 Scris de sico
  • 7 Scris de Dr.Daraban Bogdan
  • 1 Scris de aurelian

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 24-02-11, 13:22   #1
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Caz urgent

Am o problema, sunt incepator, am o pacienta care a venit acum 2 zile,pe radiografie se vedea o reactie apicala in forma de semiluna cam de 1.4mm grosime, am facut tratament de canal la un 2.1, nu a avut secrectie pe canal foarte abundent si nu mirosea absoult deloc si am pus un pansament cu tricrezol pana a 2-a zi,din pacate a 2-a zi a durut-o destul de tare, posibil sa fi facut tratamentul mecanic putin cam dur, problema ca am lasat canalul deshis 1 zi dupa ce a durut-o(m-a sfatuit un doctor), acum doare si la palpare in dreptul apexului. Acum pacienta trebuie sa plece pentru 2 luni si nu stiu ce sa fac, am citit si cam toate cartile de specialitate spuneau sa fac tratamentul si spalaturile foarte bine si sa pun hidroxid de calciu, am mai cerut parera la 2 medici mai in varsta care au spus sa las deschis ca poate i fac mai rau daca il inchid, alt doctor m-a sfatui sa obturez cu forfenan+ioforom dupa tratamentul de canal riguros, chiar nu stiu ce sa fac, ce ma sfatuiti, as avea nevoie de niste sfaturi acum pentru ca in 30 min vine pacienta.
Dr.Alexino este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-02-11, 13:41   #2
Ucenic
Medic Dentist
dinte peste dinte si deasupra
inca un dinte...

.

C&S riguros, nici nu as lasa deschis, nici nu as pune forfenan cu iodoform...
.
Vechi 24-02-11, 13:46   #3
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

1.UITA CA EXISTA FORFENAN!!
2.IGNORA TOTAL CE TI-AU ZIS ACEI MEDICI!
3.Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
4.Pentru ca e graba mare si n-ai cum sa inveti in 5 minute endodontia,poti incerca sa faci foarte bine tratamentul de canal,spalaturile sa fie cu hipo si poti pune hidroxid de calciu inchis foarte bine coronar cu CIS,cu mentiunea ca trebuie musai continuat tratametul la intoarcerea in tara.Probabil ca o sa o doara dar la fel o sa-i si treaca(da-i reteta de AI si Ab sa aiba la ea).Nu-i un sfat grozav,dar e mai bun ca forfenan sau 'lasat dintele deschis'
Smilee a multumit.
Vechi 24-02-11, 13:56   #4
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Uita si de tricrezol.
Tind sa cred ca nu din cauza tratamentului mecanic a aparut simptomatologia, in cazul in care "putin mai dur" nu inseamna chiar dalta si ciocan.
Vechi 24-02-11, 13:59   #5
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Totul e din cauza tricrezol.
Daca nu ai secretie eu iti sugerez obturatie defenitiva dar cu orice altceva decat forfenan.
Si nu lasa deschis.
Vechi 24-02-11, 14:13   #6
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Inca nu a aprut pacienta, nu cred ca am facut cu dalta si ciocanu, am aproximat de rx lungimea, nu m-am dus chiar orbeste, acum doare si la percutie si cand intru pe canal si ajung la apex, din pacate altceva decat forfenan nu am pentru a face obturatia, deci posibil sa las hidroxidul de calciu, stiu ca nu e neaparat "crestin" sa fac asa ceva dar nici nu vreau sa ma injure pacienta ca a murit de durere, desi nici eu nu sunt adeptul sa las canalul deschis chiar atat timp... mai astept pareri si in primul rand v-a multumesc pentru ca aveti rabdare cu un coleg nu foarte invatat si experimentat, am invatat tehinici destul de invechite in facultate.
.
Vechi 24-02-11, 14:16   #7
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Naspa daca nu zi rx.
Curata bine si dezinfecteaza cu hipoclorit( nu cu apa oxigenata)
Si pune hydroxid de calciu si inchide dintele.
SELENA a multumit.
Vechi 24-02-11, 14:18   #8
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

E mai ortodox sa lasi hidroxidul si dintele inchis decat forfenan.
Nu zice nimeni sa dai fuga si sa cumperi alt sealer, dar e bine sa sti pe viitor si nu te gandi sa obturezi in puseu acut pana nu dispare simptomatologia
Vechi 24-02-11, 14:31   #9
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Era un sfat care l-am primit vizavi de obturatia de canal, oricum nu aveam de gand, eu nici nu m-am gandit sincer, m-am pus ieri pe citit si cel mai bun lucru era sa pun hidroxid de calciu si oricum nicaieri nu am gasit o situatie ca a mea si de aceea am cerut sfaatul colegilor experimentati, dar am auzit 2 medici: "nu inchide canalul ca se umfla si te injura", oricum eu cred ca foarte bine se poate imflama si cu canalul deschis. Nici acum nu a aparut pacienta...
.
Vechi 24-02-11, 14:42   #10
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

lasa au trecut cele 30 de min... stop joc, si castigatorul probabil este forfenan cu iodoform... moment in care multimea este in delir.. jocul sti si castigi in endo s=a terminat... o zi buna va dorim
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-02-11, 15:51   #11
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Din pacate nu a aparut pacienta nici pana acum, e problema ei, cu toate ca mai aveam de facut o obturatie la colet si oricum nu as fi ales forfenan cu iodofor, oricum nu e frumos sa presupui asa, cu toate ca am spus ca eu nici nu m-am gandit la ideea obturatie in puseu acut :P, oricum v-a multumesc foarte frumos, pacat ca nu a venit pacienta, chiar vroiam sa o ajut.
.
Vechi 24-02-11, 16:17   #12
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Iti spun eu de ce toti sunt ironici. Pentru ca ai spus ca ai citit si ai citit degeaba caci ai ascultat tot parerile aiurea a unor medici. Intrebarea ta s-a pus de muuuulte ori pe acest forum si era OK sa citesti inainte cum se face C&S, cum se izoleaza, cu ce faci spalaturile si cum si cum si cu ce obturezi.

De aia sunt mai tzeposi cu tine.
.
Vechi 24-02-11, 16:47   #13
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu am spus ca am citit degeaba, am ascultat alte pareri pt ca erau pareri a unor medici experimentati. Nu inseamna ca daca am cerut pareri am fost de acord cu ele, eu sincer as fi facut C&S bine de tot si as fi pus hidroxid de calciu, exact cum am spus si in primul post, nu cred ca daca intreb nu fac un lucru bun, de altfel am cautat crede-ma si nu am gasit un caz urgent care era ca si al meu, imi cer scuze daca am deranjat, probabil nu se va mai intampla. Multumesc frumos colegilor care mi-au raspuns in acest sens.

Modificat ultima data de radualionte; 24-02-11 la 17:06. Motivul: orto
.
Vechi 24-02-11, 17:15   #14
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dr.Alexino View Post
Nu am spus ca am citit degeaba, am ascultat alte pareri pt ca erau pareri a unor medici experimentati.Te rog, eu fugi de astia ''experimentati''
Nu inseamna ca daca am cerut pareri am fost de acord cu ele, eu sincer as fi facut C&S bine de tot(Ai diga?) si as fi pus hidroxid de calciu, exact cum am spus si in primul post, nu cred ca daca intreb nu fac un lucru bun, de altfel am cautat crede-ma si nu am gasit un caz urgent care era ca si al meu, imi cer scuze daca am deranjat, probabil nu se va mai intampla.Nu am inteles nimic din ce ai zis,dar eu as vrea sa mai ''deranjezi'' ca asa inveti
. Multumesc frumos colegilor care mi-au raspuns in acest sens.
Super banc de la un prieten:Numai eu si Castellucci ala al vostru facem single sesion la gangrena:el cu hipo, eu cu clestele...
sico, KLMircea, Tudor G. si alti 4 au multumit.
Vechi 24-02-11, 18:11   #15
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

bah... sa mor daca va inteleg, ascultati toate parerile altor medici cu experienta iar parerilea alora care au scris carti, care iti arata peste o mie de cazuri rezolvate, cu recall la nu stiu cati ani, nu?? asta e absolut, da absolut, mai absolul ca vodca, de neinteles
KLMircea a multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-02-11, 22:39   #16
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
-2 (+0/-2)     

asa e aurelian, in fond...nu toata lumea e Dr.House nu?
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., apex, apical, caz, citit, dent, deschis, doare, doc, doctor, dreptul, endo, forfenan, forma, hidroxid de calciu, iga, lasa, lasat, luni, mecanic, medici, pacienta, radiografie, rau, reactie, sfaturi, tratament, urgent, varsta

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (09:35) timp.

Alegeti schema de culori preferata: