Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Pro and Cons pivoti metalici si pivoti din fibra de sticla

discutie din eugenol.ro : Am tot vazut pareri pro cons pivoti metalici sau nu dar mai ales impotriva pivotilor metalici. Am pus si ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Rezultatul chestionarului: Folosesc pivoti
numai metalici 14 11,97%
numai din fibra de sticla 45 38,46%
ambele variate, mai rar cei metalici 22 18,80%
ambele variate, mai rar cei din fibra de sticla 10 8,55%
ambele variante in functie de situatie 19 16,24%
inca nu am pus pivoti 7 5,98%
Au votat: 117. You may not vote on this poll

Like Tree22Multumiri
  • 1 Scris de eugenol man
  • 2 Scris de drdream
  • 1 Scris de Ana_Karr
  • 1 Scris de Ana_Karr
  • 10 Scris de kenny
  • 1 Scris de florin dediu
  • 2 Scris de sorsirbu
  • 1 Scris de eugenol man
  • 1 Scris de aurelian
  • 1 Scris de drdream
  • 1 Scris de laura tanase

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 18-02-11, 19:31   #1
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Default Pro and Cons pivoti metalici si pivoti din fibra de sticla

Am tot vazut pareri pro cons pivoti metalici sau nu dar mai ales impotriva pivotilor metalici.

Am pus si un chestionar... sper sa fie util subiectul ...

Am sters pentru ca discutia a derapat (in principal si pt ca am batut eu campii )
drdream a multumit.

Modificat ultima data de eugenol man; 19-02-11 la 00:03.
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-02-11, 23:17   #2
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Cu grija Mai speli odata dupa amprenta si inchizi. S-a facut asa de mult timp si rezultatele erau OK

Nu va luati de mine ca eu nu pun pivoti
nu ma iau de nimeni, mai ales de tine...(mai ai agende?)
Ma gandeam ca discutia ar fi utila pe un topic separat (adica aici) si nu printre picaturi prin alte subiecte.
eu nici atat cat tine nu pun pivoti, dar este vb de canal de trat endo se poate compromite...saliva bla bla

este adevarat ca vad endouri "grozave "fara probleme si altele care arata frumos si au buba!

ahh costulivot pentron 18 lei, la laborator cat sa mai fie 25-30 lei, sper sa nu fiu in mare "oroare"!
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-02-11, 23:59   #3
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

un avantaj major pentru mine ca practician este ca un pivot de sticla il inlatur in 2-3 minute
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-02-11, 00:09   #4
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Am facut curatenie ca am derapat din vina mea.

nicom, vezi ca pe langa pivot pui adeziv, catalizator, build ... deci e putin mai mare pretul decat costul pivotului.
Vechi 19-02-11, 00:45   #5
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Eu am intalnit cativa pivoti din fibra de sticla, rupti. Bucurie mare ca s-a conservat radacina. Pacientul care si-a pierdut puntea nu a fost tocmai bucuros.
Am intalit pivoti metalici, care aratau acceptabil si dupa 20 de ani. Cu putina bunavointa si aia pot fi indepartati si radacina refolosita. Radacini fracturate de pivotii metalici ... da, dar dupa vreo 30 de ani la pacienti in varsta. Dupa parerea mea si-au facut treaba.
Am pus in ultima vreme pivoti din zirconiu.
Ana_Karr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-02-11, 01:13   #6
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de Ana_Karr View Post
Eu am intalnit cativa pivoti din fibra de sticla, rupti. Bucurie mare ca s-a conservat radacina. Pacientul care si-a pierdut puntea nu a fost tocmai bucuros.
Am intalit pivoti metalici, care aratau acceptabil si dupa 20 de ani. Cu putina bunavointa si aia pot fi indepartati si radacina refolosita. Radacini fracturate de pivotii metalici ... da, dar dupa vreo 30 de ani la pacienti in varsta. Dupa parerea mea si-au facut treaba.
din ce considerente ai ales pivotii de zirconiu si nu cei de sticla sau metalici?
Ana_Karr si SELENA au multumit.
.
Vechi 19-02-11, 01:14   #7
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de Ana_Karr View Post
Ma surprinde chestia asta.Eu nu am azut si nu am patit asa ceva,si numai fibra de sticla sau de carbon folosesc.E posibil ca acea punte sa fi fost ori prost gandita(si nu avea efect ferrule) ori pacientul a desfacut berea cu lucrarea

Legat de pivotii din zirconiu: preparatia este la fel ca la cei metalici?ce pret au in laborator?este indicat un anume ciment pentru ei?
Merci
Vechi 19-02-11, 01:26   #8
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
din ce considerente ai ales pivotii de zirconiu si nu cei de sticla sau metalici?
Pt ca la noi in laborator se face in principal zirconiu, si e mai la indemna. Costa 100 ron. In loc de 40 ron cel metalic. Pt o diferenta de 60 ron pe care o plateste pacientul, de ce nu ?
--------------------------
Citat:
Publicat initial de SELENA View Post
Legat de pivotii din zirconiu: preparatia este la fel ca la cei metalici?ce pret au in laborator?este indicat un anume ciment pentru ei?
Merci
Preparatia este ca la cei metalici. Pt cimentare, Fuji Plus in ultima vreme.
100 lei un pivot. Nu am intrebat daca asta e pretul pt toata lumea (alte cabinete).
SELENA a multumit.
.
Vechi 19-02-11, 01:45   #9
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Ana,data viitoare cand cimentezi un pivot din zirconiu,crezi ca sunt sanse sa-i tragi o poza sa o pui pe Eugenol?M-ai facut curioasa
Ai idee daca modulul de elasticitate al zirconiului este similar cu al dentinei?
Vechi 19-02-11, 13:44   #10
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Le aveam pe calculator.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg IMG_0215.JPG (193,1 KB, 32 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMG_0222.JPG (56,8 KB, 911 vizualizari)
SELENA a multumit.
.
Vechi 19-02-11, 13:48   #11
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Fibra de sticla wins pe departe:

- singurii care sunt cimentati adeziv
-modul de elasticitate mult mai favorabil. ( nu provoaca vrf-uri daca sunt instalati corect)
-usor de indepartat la nevoie
-daca se descimenteaza , radacina in cele mai multe cazuri e recuperabila
-estetici
-single session

Metalici:

- rata de VRF-uri crescuta
- mai greu de indepartat ( cele turnate )
- inestetic , cele de aliaje mai proaste (argint , gaudent etc tatueaza mucoasele )
- cele de otel , am intalnit putine , sunt extrem de greu de scos.
-singurul aliaj decent pentru turnate e aurul platinat, care e cam prohibitiv cum stim cu totii pt .ro
- cele metalice neturnate ( suruburi si surubele ), personal nu am folosit niciodata , dar sunt o gluma ca si adeziune si rezistenta atat fata de un fiber post , cat si fata de un turnat, macar se scot usor.

Zirconiu
:

- aceeasi rata de vrf ca si la metalice
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/13239-pro-and-cons-pivoti-metalici-pivoti-fibra-sticla/
- si cel mai mare dezavantaj e ca dintre toate tipurile de DCR , astea sunt aproape imposibil de indepartat.
.
Vechi 01-03-11, 09:31   #12
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

as mai adauga ca cei din fibra de sticla se slefuieste usor , versus slefuirea unui dcr metalic, nu mai spun de cel de zirconiu.(n-am slefuit pina acum ca nu am avut ocazia, dar banuiesc)
daca nu este asa...
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-03-11, 16:37   #13
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Am inceput sa pun pivoti de sticla de cateva luni(aprox 6 luni). Nu am experienta in acest domeniu, dar caut multe raspunsuri la ei. La inceput totul mi s-a parut perfect , pana cand...Am avut un caz in care izolarea nu a fost tocmai adecvata si , in momentul in care am scos capa dupa reconstructia bontului , am ramas socata. Eram cu pivotul in mana. Mi-am dat seama cat de importanta este uscarea excesiva a preparatiei radiculare. Pana atunci credeam ca simpla suflare cu spray-ul de aer este suficienta ,deci am inceput sa folosesc conurile de hartie . Mare mi-a fost mirarea sa constat ca dupa o uscare minutioasa cu spray-ul de aer , primul con de hartie utilizat era umed. Si de aici fara comentarii. Totusi nu cred ca este singurul aspect care duce la o reusita. Se stie de la protetica sau ca un efect al fizicii, ca o mare stabilitate nu o da atat cimentul de cimentare cat frecarea unei suprafete pe o alta suprafata in conditiile efectuarii unui paralelism intre suprafetele preparate. Deci daca am realiza preparatia canalului similar in suprafata cu cea a pivotului, a.i. pivotul sa frece peretii canalului la proba sa, cred ca rezultatele sunt aproape de reusita. Si cu toate astea, am stat de vorba cu un medic experimentat, care pune pivoti de ani de zile si a carui concluzie, dat fiind rezultatele in timp, a fost aceea a unei mari dezamagiri. Prin urmare am o atitudine de neincredere in ceea ce priveste pivotii de sticla, folosind-ui cu incredere ca retentie pt obt foto, si in lucrari care au ca stalpi si bonturi dentare in exclusivitate, sau pivoti metalici(ii prefer pe cei de argint, probabil ca ma veti contrazice)
BONE MONICA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-03-11, 19:50   #14
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Pivotii de fibra sunt un pic cam pretentiosi: daca n-ai ferrule sau izolare cu diga, mai bine nu-i pui fiindca in primul caz se fractureaza, in al doilea pierd adeziunea repede. De aceea e esentiala alegerea dintelui de restaurat in momentul in care alegi ce pivot sa pui.
Eu personal n-am pus altceva decat fibra de sticla de mai mult de 3 ani dar nu consider ca pivotul metalic e absolut contraindicat...doar ca eu nu il pun.

PS mai sunt multe aspecte de discutat despre motivele de esec ale pivotilor de fibra, dar cele mai importante sunt cele pe care le-am scris mai sus
sorsirbu a multumit.
Vechi 04-03-11, 19:28   #15
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

rata de succes in cazul pivotilor de fibra de sticla este intre 97-99.9 (depinde de cine a facut studiul) principala cauza de esec a fost descimentarea urmata de fracturarea pivotului. In toate cazurile dintii au fost recuperati. Ca sa ai succes ar trebui sa:
1. ai ferrule
2. folosesti diga
3. folosesti un ciment si adeziv dual
4. adaptarea corecta la diametrul canalului radicular
5. ideal ar trebui sa te duci cu pivotul pana la 4 mm de apex.
6. raport coroana:radacina = 1:2
porumb si kenny au multumit.
Vechi 12-04-11, 21:03   #16
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Cand nu poti face o izolare perfecta (distructii usor subgingivale) este mai indicat RCR-ul, pentru ca nu are o cimentare atat de pretentioasa. In acele cazuri insa, oricum nu ai ferrule effect, deci nici RCR-ul nu garanteaza rezistenta in timp... dar decat sa-l extragi, mai bine ii explici pacientului situatia, si poate pastra dintele inca o perioada..
Cristi181 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-06-11, 02:30   #17
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Buna seara!e primul meu mesaj, desi urmaresc forumul de 3 ani,dar am zis sa-mi iau inima-n dinti,caci chiar e un subiect ce ma preocupa. In ultimii doi ani am constatat descimentarea pivotilor de fibra, intr-un numar deloc de neluat in seama...Vad aceasta problema si la ceilalti colegi ai mei,desi indeplinesc criteriile enuntate mai sus de sorsirbu. S-a crezut initial ca e de la bonding, aveam unul de gen a 5a, acum folosim unul de gen a 4a. Folosim pivoti pentron cu build it tot de la ei. syntac ca bonding, efect ferulle exista, izolare cu diga, toaleta preparatiei radiculare facuta minutios, uscare..nu ii punem peste obturatii cu eugenat de zn sau endometazona..nu sunt inferferente sau contacte premature...dar..problema exista. Ma puteti ajuta cu vreun sfat?
silvic este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-06-11, 11:56   #18
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Folosesti si un catalizator pt priza duala la adezivul respectiv? Parca nu are priza duala ci e adeziv total etch ...

Adeziunea se face obligatoriu cu un adeziv cu mecanism dual pt ca lumina nu patrunde de-a lungul canalului oricat ai insista. Prin pivot trece doar 30% din lumina.
roksanik a multumit.
Vechi 01-06-11, 13:02   #19
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Si la mine au fost cateva descimentari,desi protocolul a fost respectat cu precizie.Tot timpul a cedat interfata pivot/ciment dual .De o vreme incoace realizez mici retentii(santuri) pe pivot cu varful unei freze efilate.Nu s-a intors nimeni de cand fac treaba asta,retentia sunt convins ca este mult superioara,insa se reduce mult din rezistenta la fractura la pivotului.Retentiile incearca sa nu le faci aproape de colet,eu le fac cat mai apical ,unde stress-ul mecanic lateral e mult mai mic.Cel mai bun sfat ar fi sa cumperi direct pivoti din fibra de sticla cu retentii prefabricate,stiu sigur ca exista insa nu pot spune cine ii produce!Succes
Vechi 01-06-11, 14:52   #20
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

sau un strop de silan pe pivoti
Mona Lisa a multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-06-11, 15:12   #21
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
sau un strop de silan pe pivoti
Depinde de pivoti. La unii daca dai cu silan scade aderenta. Trebuie citit prospectul.
Vechi 01-06-11, 15:16   #22
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

da, dar aia silanizati au o problema: in contact cu oxigenul silanul se degradeaza.. prin urmare cam toti au nevoie, alta treaba ar fi atentie cand se prepara canalul, cat de curat este inainte de a incepe protocolul pentru adeziune, la fel si podeaua camerei...la mine in 3 ani au crapat 2 pivoti si aia cu vrf...
.
Vechi 01-06-11, 15:22   #23
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Inseamna ca tu stii mai bine ca producatorul care spune sa NU ii silanizezi si iti si demostreaza cum scade adeziunea daca o faci ...

E atat de simplu. Trebuie sa faci exact ce scrie in prospect. Eu doar am atras atentia ca la unii este contraindicata silanizarea.
Din experienta proprie peste 90% din cazurile in care medicii se plang de comportamentul neadecvat al unor materiale sunt datorate unei greseli de tehnica (pt ca prospectul a fost ignorat).
Un coleg de la o firma cunoscuta de materiale pt tehnicieni mi-a confirmat ca la ei cauza asta apare in 99% din cazuri (auci!).
Excludem cazurile unor materiale stiute a fi cu probleme de la unele firme...
Vechi 01-06-11, 15:50   #24
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

de acord cu indicatiile producatorului pana la un anumit punct.. daca e sa ma iau dupa ei ar insemna ca toate compozitele sunt super faine, toate au contractie aproape 0, toate se comporta perfect si putem vb aici mult si bine. adezivii: toti sunt super in studiile lor si demonstrat, iar in studii independente lucrurile sunt diferite.
eu respect indicatiile producatorului pana la partea de mixare si dozare, in rest prefer sa imi adaptez tehnicile si protocoalele dupa studii independente, carti, tratate si ce vad pe la bruma de cursuri la care particip.
asta cu silanizarea o zicea una, marga ree
.
Vechi 01-06-11, 15:57   #25
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Ma refer la instructiunile de utilizare. Acolo nu spune ca e super. Spune cum sa il folosesti ca sa ajungi la caracteristicile fizice pe care le afirma ei.
Vechi 01-06-11, 16:07   #26
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

man, dupa faci tu curat ca o tinem in oftopice, instructiunile de folosire au si ele niste caracteristici: de exemplu: pentron in instructiuni zice ca nu e nevoie de un adeziv dual si il recomanda pe al lor de generatie a V-a. corect??
tot producatorii dau niste timpi de fotopolimerizare, care iar in realitate difera in functie de lampa detinuta de medic. ei scriu mai jos cu stelulta, ca timpii sunt obtinuti cu lampa x la putere Y dar in cabinet doctorul are lampa Z cu putere dubluM si care putre in realitate nu e aia, ca lampa Z e made in mai stiu eu ce tara....
treaba e relativa si trebuie sa ne bazam pe studii independente, dar luat in calcul si indicatiile producatorului.
.
Vechi 01-06-11, 19:24   #27
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

E foarte ontopic sa vorbesti de instructiuni in conditiile in care lucrurile nu merg cum trebuie si cum spuneam, mare parte din greseli sunt de tehnica si nu ale materialelor.

Stiu asta pt ca de mai multe ori am descoperit greaseala de tehnica atunci cand medicul a acuzat calitatea scazuta a materialului folosit.

Daca tehnica este corecta atunci poate trebuie schimbat materialul cu care se lucreaza (cimentul, adezivul, pivotul ...).
Vechi 02-06-11, 00:04   #28
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Jay Murano View Post
Si la mine au fost cateva descimentari,desi protocolul a fost respectat cu precizie.Tot timpul a cedat interfata pivot/ciment dual .De o vreme incoace realizez mici retentii(santuri) pe pivot cu varful unei freze efilate.Nu s-a intors nimeni de cand fac treaba asta,retentia sunt convins ca este mult superioara,insa se reduce mult din rezistenta la fractura la pivotului.Retentiile incearca sa nu le faci aproape de colet,eu le fac cat mai apical ,unde stress-ul mecanic lateral e mult mai mic.Cel mai bun sfat ar fi sa cumperi direct pivoti din fibra de sticla cu retentii prefabricate,stiu sigur ca exista insa nu pot spune cine ii produce!Succes
Pivotii pe care ii folosesc au deja retentii transversale, ca un trunchi de con . Sunt de la Pentron
Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Folosesti si un catalizator pt priza duala la adezivul respectiv? Parca nu are priza duala ci e adeziv total etch ...

Adeziunea se face obligatoriu cu un adeziv cu mecanism dual pt ca lumina nu patrunde de-a lungul canalului oricat ai insista. Prin pivot trece doar 30% din lumina.
Asa este ,este adeziv total etch syntac-ul, iar ca bonding folosesc heliobond. Imi puteti recomanda,va rog, un bonding cu priza duala?sau catalizatorul acela?
Va multumesc pt sugestii!
silvic este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-06-11, 00:28   #29
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Conteaza foarte mult si betisoarele aplicatoare cu care aplicati adezivul in canal.De multe ori cele rotunde nu ajung pana unde trebuie. Eu folosesc niste betisoare gri de la ~~~~~ care arata ca o perie de spalat sticle. Au partea activa cu puf foarte lunga si sunt foarte subtiri .Conteaza si dintii pe care sunt pusi pivotii, conteaza si restaurarea protetica, nu incepe si se termina tot cu silanizarea.

Vrem mai multe detalii despre respectivele decimentari ca sa ne gandim la o cauza.

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-06-11, 00:30   #30
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

man... ca sa nu mor cu deficiente, care e deosebirea dintre adeziv si bonding??? uite in ceea ce spui eu unul vad o problema de tehnica, folosesti un adeziv total etch.. incearca unul dual din start pentru pivoti...fara sa te mai chinui cu alte chestii
.
Vechi 02-06-11, 10:08   #31
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu cimentez cu glassionomer auto toti pivotii. De vreo 2 ani pun aproape exclusiv fibra de sticla si nu s-a desprins sau rupt niciunul ( si am pus probabil peste 100 ). Fara retentii, fara silanizare. E nitel mai cronofaga metoda, insa, daca nu duce la esec, nu-i bai.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-06-11, 10:41   #32
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Eu cimentez cu glassionomer auto toti pivotii. De vreo 2 ani pun aproape exclusiv fibra de sticla si nu s-a desprins sau rupt niciunul ( si am pus probabil peste 100 ). Fara retentii, fara silanizare. E nitel mai cronofaga metoda, insa, daca nu duce la esec, nu-i bai.
deci probabil ca n-ai fi avut esec nici cu rasini
pentru cine are timp si vrea sa inteleaga mai in amanunt si sa aleaga in cunostinta de cauza cu ce cimenteaza toate hangaralele , ca sunt de sticla, ca sunt de metal , ca sunt de ..(o fi apa o fi vin, o fi pipi de rechin ca sa citam un clasic in viata - MO) atasez inca doua pdfuri.
aurelian a multumit.
.
Vechi 02-06-11, 11:37   #33
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de silvic View Post
...
Asa este ,este adeziv total etch syntac-ul, iar ca bonding folosesc heliobond. Imi puteti recomanda,va rog, un bonding cu priza duala?sau catalizatorul acela?
Va multumesc pt sugestii!
Din pacate nu pot, poti vedea in semnatura ca sunt reprezentant Dentsply ... Cauta si vei gasi, in principiu la un adeziv obisnuit se adauga si un catalizator pt a face priza duala.

Adeziv si bonding este unul si acelasi lucru.
Vechi 02-06-11, 11:38   #34
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Deci concluzia drimule e ca nu conteaza cu ce lipesti fibra trebe doar sa bagi peeso 4 "pana la buric"...
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-06-11, 01:38   #35
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Un adeziv cu priza duala e asta :

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
drdream a multumit.
Vechi 03-06-11, 10:46   #36
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Un adeziv cu priza duala e asta :

favoritul meu
il aduce dentana in romania
(poate ma platesc pentru reclama)
.
Vechi 03-06-11, 12:34   #37
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Da, e superb , si la sigilarea adeziva a bonturilor vitale .
Vechi 03-06-11, 13:20   #38
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

eu folosesc one-step-plus de la bisco, si mi se pare super ok...e tot adeziv pt duale.

voua cum vi se pare?
.
Vechi 03-06-11, 14:17   #39
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mai este si asta :

Dar eu folosesc mai cu indrazneala cel de la Kuraray.
Vechi 03-06-11, 19:51   #40
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Ioi, eu n-am bagat adeziv dual aici. Cred ca nici ciment de nici un fel...E de porc? O sa pice? O sa se tatueze gingia in gri-verzui? O sa faca vrf? o sa moara balena??? Hmmm...
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg SI 24-25 res.jpg (12,3 KB, 10 vizualizari)
.
Vechi 04-06-11, 00:24   #41
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

si iarasi ne intoarcem la panaceul lui Norbert-eu unul sunt de acord dar din pacate scoala romaneasca nu ne mai invata sa lucram nimic din amalgam asa ca,pacat de minunea care nu mai are nevoie de nici un adeziv si mai si sigileaza imbatabil prin produsii de coroziune dar lipseste cu desavarsire din practica noastra.
ps: cat despre amalcore,nici nu am auzit,pana ce nu am facut personal research pt lucrarea de licenta!!
Vechi 04-06-11, 00:35   #42
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pai n-are nevoie de amalgam bonding ,dar e bine sa pui.Eu am patit-o odata la slefuirea unui prag in amalgam fara bonding : a sarit de pe prag o bucata buna .Nu mai pun fara .
Vechi 04-06-11, 00:54   #43
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
Ioi, eu n-am bagat adeziv dual aici. Cred ca nici ciment de nici un fel...
Da, da' nici ceramica integrala peste n-ai facut.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-06-11, 00:54   #44
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Ehhe, nu zisei nicaieri ca-i panaceu. Iar daca vrei sa slefuiesti prag in amalgam iti sare daca-i f subtire cu bonding cu tot. Ori il lasi in strat mai gros ori slefuiesti pina in dinte.
Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Da, da' nici ceramica integrala peste n-ai facut.
Poti face zirconiu lejer. Daca tu vrei sa faci empress pe premolari aia...
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, ablatia, amprenta, chestionar, cos, costul, data, dcr, endo, endodontie, esec, eugenol, fibra, impotriva, indicatii, lucram, luni, metalici, perie, pivoti, pro, proba, probleme, simpla, sticla, stoma, subiecte, tehnician, tehnicianul, vand

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:32) timp.

Alegeti schema de culori preferata: