Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ce se intampla cu hipo si nervul ?

discutie din eugenol.ro : Ma gandeam zilele astea ce se intampla cu acea mica parte terminala (dincolo de apex) unde ajunge hipo dar ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 25-01-07, 21:18   #1
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Default Ce se intampla cu hipo si nervul ?

Ma gandeam zilele astea ce se intampla cu acea mica parte terminala (dincolo de apex) unde ajunge hipo dar acul nu ajunge sa curete.

Hipo ajunge mai departe decat acul. Asta inseamnaca o parte ce nu poate fi curatata de ac ramane acolo sub forma de pulpa/tesut mortificat. (partial dizolvat)

Ce se intampla cu acest tesut ? Se ocupa organismul de treaba sau poate cauza probleme mai tarziu ?

Eu banuiesc ca se cam ocupa organismul dar as dori sa aflu un raspuns mai precis daca stie cineva.
Vechi 26-01-07, 09:53   #2
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu prea ai cum sa verifici decat facand extractie! Asa ca ne multumim cu controalele periodice la examenele clinice si para-.
Neagu Stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-01-07, 18:47   #3
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

pai , ..., postase doctor savu un filmuletz simpatic cu un nerv mancat de NaoCl. In majoritatea cazurilor se va "topi" tesutul acela. Am spus in majoritatea cazurilor, pentru ca am fost si eu luminata de curand ca se paote si reversul medaliei. Adica, sa ramana acolo tesutul conjunctiv bine merci, fain, frumos.
Georgiana
gptr este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ac, apex, ata, cauza, curata, doc, doctor, dori, forma, frumos, gandeam, hipo, intampla, iv, lumina, mica, naocl, nerv, nervul, parte, probleme, rama, ramane, raspuns, terminala, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Hipo si aspiratorul unitului dentar Kitty1604 Endodontie 21 18-03-08 14:41
Endo - hipo - obturatie compozit MDSK Odontologie 9 01-12-07 11:53
Nevralgie la nervul suborbitar sonila stefoni Chirurgie 5 14-05-07 21:38
hipo-dinti vitali augustin Endodontie 2 23-12-06 18:04
cu ce tip de ace indepartam nervul? nico Endodontie 6 25-11-06 13:09

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (05:56) timp.

Alegeti schema de culori preferata: