Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Esecul zilei

discutie din eugenol.ro : ce sigilant ziceai ca folosesti? baga gatesurile mai adanc daca vrei sa ai loc pt conuri altfel iti incap ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree296Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 02-09-10, 23:20   #115
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
-3 (+0/-3)     

ce sigilant ziceai ca folosesti?
baga gatesurile mai adanc daca vrei sa ai loc pt conuri altfel iti incap 2 -3 si nici alea lipite bine...
si mai mult sigilant...
sonila stefoni a multumit.
.
Vechi 02-09-10, 23:31   #116
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

ah plus.... si by the way, f rar bag doar 2-3conuri... De obicei de la 8 in sus

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-09-10, 09:32   #117
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.
+4 (+4/-0)     

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
ce sigilant ziceai ca folosesti?
baga gatesurile mai adanc daca vrei sa ai loc pt conuri altfel iti incap 2 -3 si nici alea lipite bine...
si mai mult sigilant...
probabil ca aici brata dadea sfaturi la asa nu.

gguri mai adanc = strip perf/subminarea rezistentei radacinii= risc crescut de vrf in timp
sigilant putin pentru ca noi vrem guta condensata in canal , nu sigilant peste tot.
pentru o condensare laterala corecta la un dinte sa zicem cu wl 20(incisiv in cazul asta) trebuie sa intre minim 14 conuri(presupunand ca partea coronara are 6mm) conul master la wl si urmatoarele din -1 in -1

cine nu face asa o laterala mai bine nu mai face, si foloseste un con cu conicitate cat mai apropiata de preparatie - cu siguranta sigileaza mult mai bine.
robbycarlos, augustin, sico si alti 7 au multumit.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-09-10, 12:16   #118
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
probabil ca aici brata dadea sfaturi la asa nu.

gguri mai adanc = strip perf/subminarea rezistentei radacinii= risc crescut de vrf in timp
sigilant putin pentru ca noi vrem guta condensata in canal , nu sigilant peste tot.
pentru o condensare laterala corecta la un dinte sa zicem cu wl 20(incisiv in cazul asta) trebuie sa intre minim 14 conuri(presupunand ca partea coronara are 6mm) conul master la wl si urmatoarele din -1 in -1

cine nu face asa o laterala mai bine nu mai face, si foloseste un con cu conicitate cat mai apropiata de preparatie - cu siguranta sigileaza mult mai bine.
Ok g 1 are 50 diametrul parca g2 parca 70 daca intri cu ele la jumatatea canalului nu cred ca e o problema. problema e de g5 g6 cat de mult intri cu ele
radu2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-09-10, 19:48   #119
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de radu2009 View Post
Ok g 1 are 50 diametrul parca g2 parca 70 daca intri cu ele la jumatatea canalului nu cred ca e o problema. problema e de g5 g6 cat de mult intri cu ele
eu cred ca este o reala problema folosirea gg2 pana la jumatea canalului, mai ales la mezialele de molari

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

RESULTS: Before enlargement, the average and minimal thickness of the distal wall was 0.92 and 0.43 mm respectively, thinner than that of the mesial wall (1.50 and 0.87 mm, correspondingly). After the use of GG, the reduction of the mesial wall was similar to the reduction of the distal wall (P > .05 for all groups). In 4 groups the maximal reduction of the distal wall was > or =0.72 mm.
CONCLUSIONS: After using GG drills and anticurvature pressure, dentin was uniformly removed regardless of the size of the GG and the depth of placement of GG. Flaring with GG drills in mandibular molars may result in perforations; application of anticurvature pressure did not reduce the risk.

si mai sunt o gramada de studii
porumb, Cosminf si ange_la au multumit.
.
Vechi 03-09-10, 20:03   #120
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

deci tu vrei sa zici ca la meziale tu ai la jumatatea canalului diametru mai mic de 70?
.
Vechi 03-09-10, 20:12   #121
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
deci tu vrei sa zici ca la meziale tu ai la jumatatea canalului diametru mai mic de 70?
a nu se confunda ducerea unui gg2 rigid intr-un canal curb la jumatea canalului cu diametrul final al preparatiei la acel nivel folosind un niti sau rigid dar precurbat
sper ca ma intelegi.
anduluta81 a multumit.
.
Vechi 03-09-10, 20:54   #122
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Cu putina bunavointa poti face perf si cu NiTi. Trebe doar sa insisti.
lupusebastian a multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-09-10, 21:26   #123
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Deci eu nu ma refeream la canalele curbe .Nu sunt chiar asa de multe canale curbe in treimea mijlocie logic ca pe cele curbe mb2 mm nu te bagi ca nebunul. Dar eu personal asa fac(probabil fara vizibilitate calumea e mai greu de facut asta). Daca rx arata un dinte cu conformatie normala (fara calcificari fara curburi exagerate fara alte modificari)deschid curat camera pulpara apoi intru cu g1 10-15 mm g2 10 mm g3 doar coronar cam 3 mm apoi 08/10/15 /20 (pe molari) pe incisivi pm merg pana la 25/30. Apoi 5 mm apicali prepatati taper de 10 tot cu k file. Si la sfarsit bagam un protaper cu diamerul apical cu o gradatie mai mica decat a ultimului ac k cu care am ajuns in apex urmat de protaperul care are diametrul apical egal cu al ultimului k folosit . Asa in loc sa folosesc toata gama de protapere fol doar 2 (care au si uzura mai mica deoarece canalul este aproape largit) si asa reduc semnificativ costul pe canal. Daca financiar nu ar fi probleme si mie imi place doar cu protaper, probabil mi-ar place si cu motor endo sa nu dau din degete da vise. Nu cred ca se va intelege ce am scris dar ma exprim mai greu

Ps Sunt incisivi centrali gangrenati care cu g5 coronar te invarti in gol .
.
Vechi 03-09-10, 21:42   #124
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Deci eu nu ma refeream la canalele curbe .Nu sunt chiar asa de multe canale curbe in treimea mijlocie logic ca pe cele curbe mb2 mm nu te bagi ca nebunul. Dar eu personal asa fac(probabil fara vizibilitate calumea e mai greu de facut asta). Daca rx arata un dinte cu conformatie normala (fara calcificari fara curburi exagerate fara alte modificari)deschid curat camera pulpara apoi intru cu g1 10-15 mm g2 10 mm g3 doar coronar cam 3 mm apoi 08/10/15 /20 (pe molari) pe incisivi pm merg pana la 25/30. Apoi 5 mm apicali prepatati taper de 10 tot cu k file. Si la sfarsit bagam un protaper cu diamerul apical cu o gradatie mai mica decat a ultimului ac k cu care am ajuns in apex urmat de protaperul care are diametrul apical egal cu al ultimului k folosit . Asa in loc sa folosesc toata gama de protapere fol doar 2 (care au si uzura mai mica deoarece canalul este aproape largit) si asa reduc semnificativ costul pe canal. Daca financiar nu ar fi probleme si mie imi place doar cu protaper, probabil mi-ar place si cu motor endo sa nu dau din degete da vise. Nu cred ca se va intelege ce am scris dar ma exprim mai greu

Ps Sunt incisivi centrali gangrenati care cu g5 coronar te invarti in gol .
centrali da superiori.

nu pricep logica tehnicii tale de preparat . de ce sa bagi un instrument cu taper mai mic cu 1-5% si cu diametru apical mai mic decat ultimul tau instrument? nu faci decat sa risti sa angajezi varful in o treapta sapata in dentina si sa creasca riscul de fractura.

ai rupt vre-un gg1 doar partea activa pana acum?

eu din pacate nu am avut parte de meziale cu canale perfect drepte. exista?
anduluta81 a multumit.
.
Vechi 03-09-10, 21:55   #125
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pai incerc sa nu las trepte atat cat se poate prin step b . Protaperul imi va nivela eventualele trapte lasate. Personal de asta bag ptimul protaper cu diametru apical mai mic ca sa nu se blocheze. E acelasi principiu prin care prepari initial un canal cu k 20/25 si api intri cu s1 cu diametru de 17 deci diametru mai mic pentru ati face o cale lina fara trepte pentru protaperele cu bot mai gros. Incerc sa nu fortez g. Daca nu intra foarte usor inseamna cea e o problema. Practic simti cum g e aspirat in canal (metaforic vorbind )cam as asimt la mana. Daca tr sa pun presiune pe el scot sigur e ceva
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/11533-esecul-zilei/
Pana acum am rupt vreo 9 g toate de la mandren. Sper sa nu fie problema sa inceapa de acum sa imi pocneasaca de la gat(ca am mai zis eu pe aici ca protaperele nu pocnes si urmatoarea saptamana am rupt 3 )
Daca aveam video faceam un filmulet cum fac asa vin doar cu vorbe. Stii o imanine face cat 1000 de vorbe
.
Vechi 03-09-10, 22:17   #126
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Pai incerc sa nu las trepte atat cat se poate prin step b . Protaperul imi va nivela eventualele trapte lasate. Personal de asta bag ptimul protaper cu diametru apical mai mic ca sa nu se blocheze. E acelasi principiu prin care prepari initial un canal cu k 20/25 si api intri cu s1 cu diametru de 17 deci diametru mai mic pentru ati face o cale lina fara trepte pentru protaperele cu bot mai gros. Incerc sa nu fortez g. Daca nu intra foarte usor inseamna cea e o problema. Practic simti cum g e aspirat in canal (metaforic vorbind )cam as asimt la mana. Daca tr sa pun presiune pe el scot sigur e ceva
Pana acum am rupt vreo 9 g toate de la mandren. Sper sa nu fie problema sa inceapa de acum sa imi pocneasaca de la gat(ca am mai zis eu pe aici ca protaperele nu pocnes si urmatoarea saptamana am rupt 3 )
Daca aveam video faceam un filmulet cum fac asa vin doar cu vorbe. Stii o imanine face cat 1000 de vorbe
pai iti niveleaza daca ar fi activ . dar nu e , (pentru ca ai si gouge inferior preparatiei,si taper)in cel mai bun caz niveleaza peretele opus curburii. in schimb pericolul agatarii unei trepte cu varful e mult mai mare.

Modificat ultima data de drdream; 03-09-10 la 23:08.
.
Vechi 03-09-10, 22:42   #127
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Deci cum ziceam primul prot nu e activ apical decat foarte putin in schimb niveleaza bine restul canalului. Iti dai seama ca daca bag al doilea direct acesta va fi activ si apical si coronar si la mijlocul canalului ce inseamna un stres foarte mare pentru ac. Al doilea va fi activ doar apical. Iti dai seama ca un taper de 10 facut la manual puote fi foarte usor un 8 sau su 12 e o metoda faoarte variabila. Iti dai seama masor ace din 0.5 in 0.5 cine crezi ca o nimereste exact un pic apesi pe stop si hopa 0.5 dispare. De fapt e un taper arbitrar stii cu ce incepi si stii cu ce terminei pe la aproximativ +-5 mm. Ce e intre de fapt numa scarisoare neregulate cu o conicitate medie de 10. pe care un protaper le va nivela cat de cat oricum fie si pe partea excentrica curburii. iti dai seama f2 are 8 primii mm si f3 9 iti dai seama ce apropiate sunt taperele de 10 . Stai sa caut tabelele
.
Vechi 03-09-10, 23:01   #128
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Tabele. La 5 mm o de apex o diferenta de 0.09 mm real. iti dai seama ce diferenta minuscula aproape ne palpabila
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1.jpg (526,3 KB, 8 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2.jpg (491,5 KB, 2 vizualizari)
.
Vechi 03-09-10, 23:07   #129
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

pai tu imi pui tabele de f2 dar spui ca la molari prepari .20 la apex , si imi zici ca iei un protaper cu diametrul apical un pic mai mic
adica eu inteleg s1 nu? ca e singurul mai mic de .20
si apoi imi spui ca nu il duci la wl oricum
.
Vechi 03-09-10, 23:14   #130
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu m-am facut inteles. Am probleme de exprimare in scris si probabil si verbal
.
Vechi 03-09-10, 23:18   #131
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu plec niciodata din start ca molarii fac cu 20 apical. Daca e calcificat logic ca ma opresc in 20 da daca e vital ma duc 25 poate 30. Eu am dat acolo niste valori medii. Ca sa sintetizez taper pe 5 mm e fix pix ori e 5 ori e 10 diferentele reale sunt extrem de mici. In schimb daca faci un taper pe 15 mm e enorma diferenta intre 5 si 10. De aia daca restul canalului e largit cu g poti lejer sa prepari apical cu un protaper de diametru apical apropriat
.
Vechi 03-09-10, 23:21   #132
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Nu plec niciodata din start ca molarii fac cu 20 apical. Daca e calcificat logic ca ma opresc in 20 da daca e vital ma duc 25 poate 30. Eu am dat acolo niste valori medii.
"08/10/15 /20 (pe molari) pe incisivi pm merg pana la 25/30. Apoi 5 mm apicali prepatati taper de 10 tot cu k file. Si la sfarsit bagam un protaper cu diamerul apical cu o gradatie mai mica decat a ultimului ac k cu care am ajuns in apex"

si automat citind fraza asta ca un om normal am citit ca duci un 20 la apex la molari apoi iti alegi un protaper cu diam apical mai mic decat ultimul ac - adica .20 - deci numai s1

tu avand deja taper de 10 pe ultimii 5mm, plus gguri pana la jumatea canalului, cel putin s1 nu e activ efectiv pe nimic.

nu ai scris ca sunt valori medii - deci am citit mot a mot
iar nu ai specificat la gguri ca automat nu faci asa pe canale curbe, deci eu am inteles ca faci si pe canale curbe, si eu doar m-am simtit dator sa readuc la cunostinta riscurile la care ne supunem cand folosim gguri
.
Vechi 03-09-10, 23:32   #133
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Tu tii sa specifici riscurile eu tin sa specific avantajele financiare care nu sunt de neglijat. Am precizat daca iti permit sa cumperi seturi de protapere mergi clasic trecand dintr-un protaper in altul e sigur iese fain da scump. Daca nu improvizezi ca sa poti sa scoti si un timp cat de cat bun si un pret pe tratament decent . g costa setul 20 lei fata de prot 200. G tin de multe ori prot iti titae fundul dupa cateva folosiri. Corect poate g nu sunt perfecte dar e mai bine decat niste canale cu teper de 2 si clar mult mai bune decat o tehnica S clasica care iti rupe degetele. Uite eu nu am strip perf-uit nimic pana acum si sper nici sa nu o fac (sau cel putin nu se vedea pe rx )
.
Vechi 03-09-10, 23:42   #134
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Acum imi iau ban definitiv ca am umplut o pagina cu balarii
.
Vechi 04-09-10, 00:08   #135
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
ne luam adica

da ne luam mai incolo ca sherifii sunt la party in bvlgaria
.
Vechi 04-09-10, 03:45   #136
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.
Tolerat  -9 (+2/-11)     

in puii mei ori eu sunt beut ori voi nu va mai saturati de figuri, ca aia de se dau smecheri ca google lor de gramatica e mai bun ca negoogle itul celorlalti..mai respirati ma figurantilor...si voi si cei ce va iubesc...cu limba sau cu ce mai stiu ei sa pupe...
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-09-10, 10:19   #137
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Un retratament de ic central. Naspa ca tot nu am mta. rx initial, rx norma frontala, rx (foarte slab) excentric. Chiar daca nu era obturat pana in capat preparat era poate putin cam drept
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg r1.jpg (123,6 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg r2.jpg (151,4 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg r3.jpg (255,7 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg r4.jpg (252,8 KB, 5 vizualizari)

Modificat ultima data de radu2009; 04-09-10 la 18:10.
.
Vechi 05-09-10, 00:15   #138
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
-3 (+0/-3)     

asa-i ca ma stiu sa aprind focul?
nu sergiu, nu am zis sa mearga cu gatesurile dupa curburi si mai ales pe mezialele si vestibularele molarilor, dar sunt dinti la care mie gatesurile imi usureaza munca, eu nefiind un niti-lover....i'm hard as a rock...even harder than a rock...nu ma bend....
p.s. nu folosesc gg1....sau gg5 si gg6
.
Vechi 07-09-10, 19:01   #139
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

asta e un dinte din ciclul "sa dai gol si la reluare sa ratezi"

mb perforat in curbura, , gasit canalul, rx conuri master totul beton- void la obturatie
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg untitled.JPG (78,9 KB, 111 vizualizari)
.
Vechi 07-09-10, 22:38   #140
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
nu cred... Pentru mine sunt de folos discutiile astea, pentru ca nefiind in domeniu, gresesc fara sa imi dau seama de ce...

Multumesc de rabdare si timp dedicat

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-09-10, 16:39   #141
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
asta e un dinte din ciclul "sa dai gol si la reluare sa ratezi"

mb perforat in curbura, , gasit canalul, rx conuri master totul beton- void la obturatie
ai vazut daca te-ai luat dupa noi si ai bagat gates-urile...(dupa curbura)
serios acuma...perforatia cine a facut-o, ca nu cred ca tu...dintele pare referat in timpul unui tratament...
.
Vechi 08-09-10, 21:19   #142
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Sa mai adaug si eu la esecul zilei.
17 vital,extirpare in scop protetic....
Curbura o vedeti si voi,nu am avut curajul sa merg pe acolo cu un ac mai mare de 10.
Vad ca a intrat ceva sealer pe acolo,,sper sa nu moara curand..

PS: de void nu ma mai leg ca ar fi cea mai mica problema
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg g1.JPG (71,2 KB, 11 vizualizari)
Felul fisierului: jpg g2.JPG (31,7 KB, 56 vizualizari)

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-09-10, 08:32   #143
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

sincer eu nu as posta cazul asta la "esecul zilei". Mie imi place si cred ca nu o sa apara probleme. Felicitari
muresan sergiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-09-10, 10:00   #144
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default asta e un esec??

kitty cred ca te alinti....oricum la cat ma pricep eu nu e de trecut la ''esecul zilei''
Vechi 09-09-10, 12:04   #145
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

ba da ca are si void in obturatie
.
Vechi 09-09-10, 12:17   #146
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Kitty1604 View Post
Curbura o vedeti si voi,nu am avut curajul sa merg pe acolo cu un ac mai mare de 10.

In scop protetic, adica va fi stalp de punte?
.
Vechi 09-09-10, 12:22   #147
mak
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

esti prea modesta.felicitari!

mak este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-09-10, 13:17   #148
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
In scop protetic, adica va fi stalp de punte?
Da ,va fi stalp de punte ! Avea o carie care mergea spre nerv..si ceva sensibilitate.

.
Vechi 09-09-10, 14:11   #149
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Apoi la cum arata dpdv parodontal vorba lui drimu viata lunga nu are...ce sondari paro avea?
.
Vechi 09-09-10, 14:48   #150
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Era perfect ! ai sa fii surprins da nu are mobilitate si paro e ok.

.
Vechi 09-09-10, 17:19   #151
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:

sincer mie mi se par mai nasoale curburile de genul asta
nu mai zic de preparat.
(cea foarte curba e radacina meziolinguala)
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg untitled2.JPG (33,5 KB, 10 vizualizari)
Felul fisierului: jpg untitled.JPG (58,0 KB, 28 vizualizari)
.
Vechi 09-09-10, 17:21   #152
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Da nu a zis nimeni ca a mea e cea mai grea !Eu am aratat cat am putut .

Felicitari !

.
Vechi 09-09-10, 20:23   #153
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Deci sa bag eu un esec real. 2.5 retratament pe acut. Dezobturat ieri si pus con de control.Cat m-am frasuit eu cu dezobturarea dintele nu mai durea la percutie asa ca am zis ca va fi ok. Azi a venit cu edem vestibular. Scos conul si alte spalaturi apoi m-am apucat de fratesu 24 o gangrena cu PA. Dupa ce termin 2.4 percut si 25 si bineinteles durere 0. Pun o buleta si inchid 2.5 cu fermin conuri in 24 inchis cu fermin si trimit la rx. Pacienta revine dupa 1 ora iar cu dureri la nivelul lui 25 si mai nou si la 24. Asa ca am lasat deschis 25 . Nu am mai lasat un dinte deschis de foarte mult timp. Ce dracu ii fac ca pacienta pleaca intr-o saptamana.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1.jpg (185,0 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2.jpg (177,3 KB, 3 vizualizari)
.
Vechi 10-09-10, 11:41   #154
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu i-as face c&s foarte bine, si i-as inchide adeziv etans fara nimic pe canal.Cand mai vine acasa, reluat tratamentul cu nou rx.
Sunt curioasa ce zic specialistii.
Vechi 10-09-10, 12:38   #155
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu zic ca de curatat i-am curatat foarte bine. Tind sa cred ca e ceva bacterie naspa
.
Vechi 10-09-10, 13:47   #156
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

1. Hidroxid de Ca pe amandoi, inchis cu GI, de obicei in cateva zile cedeaza, daca nu, lasat pana se intoarce - nu peste ani si ani.
2. Obturati final amandoi, nu cred sa ai mari probleme daca nu mai prezinta edem
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-10, 14:16   #157
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cosminf View Post
1. Hidroxid de Ca pe amandoi, inchis cu GI, de obicei in cateva zile cedeaza, daca nu, lasat pana se intoarce - nu peste ani si ani.
2. Obturati final amandoi, nu cred sa ai mari probleme daca nu mai prezinta edem
ceva pe cale orala ai da cosmin?ma refer la un antiinflamator...
Vechi 10-09-10, 14:29   #158
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Ibuprofen 400-600 mg, de 4 ori pe zi, maxim 2.4 g
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-10, 19:30   #159
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.

ma lamureste si pe mine cineva ce anume am tratat la dintele asta?
cu un rx preop foarte slab si o leziune meziala ma gandeam ca-i un canal lateral care a dat leziunea respectiva si asa ca incercam sa-l tratam. dar vine si rx postop si nu mai inteleg nimic. rezorbtie? la dintele respectiv 2.1., nu s-a mai lucrat niciodata si nu s-a semnalat nici un traumatism in antecedente.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 100_5827.JPG (136,8 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 100_5830.JPG (109,3 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg postop.jpg (45,9 KB, 5 vizualizari)
Vechi 11-09-10, 00:18   #160
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Citat:
Avea o carie care mergea spre nerv..si ceva sensibilitate.
eu nu vad nimic pe preop...
.
Vechi 11-09-10, 00:21   #161
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
Nu am mai lasat un dinte deschis de foarte mult timp. Ce dracu ii fac ca pacienta pleaca intr-o saptamana.
1. o sa mai lasi...inceputul e greu...
2. il extragi
.
Vechi 13-09-10, 13:43   #162
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de zemo View Post
rezorbtie? la dintele respectiv 2.1., nu s-a mai lucrat niciodata si nu s-a semnalat nici un traumatism in antecedente.
de ce nu?
stii ce pacatoase sunt resorbtiile?
eu as incerca

cu stima si respect,
tudor g.

Modificat ultima data de Tudor G.; 13-09-10 la 20:12.
Tudor G. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-09-10, 18:23   #163
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.

Citat:
Publicat initial de Tudor G. View Post
eu as incerca
ce? (sa-l tratezi?poate nu am inteles eu bine)

dintele l-am tratat deja dupa cum apare in rx3. problema e ca rx preop nu a fost clar si nu am vazut sa fie rezorbtie. de abia am intrat cu un 0.10 asa "stramt" a fost canalul(si totusi e incisiv central). si cand zic ca de abia am intrat ma refer la toata lungimea de lucru. nu am simtit nicaieri ca am "o groapa mare" undeva(e drept ca in lipsa de micro ne bazam pe tactil nu pe vizual).
deci daca nu am vazut pe rx(foarte prost ce-i drept) si nu am decelat tactil, sa fi fost acolo de la inceput sau sa fi facut eu ceva bubu(habar n-am ce)?
si cam ce prognostic are dintele respectiv?am puf sau n-am puf pe mezial unde e leziunea aia?(se vede parca ceva dar foarte slab si nu stiu cum sa interpretez)

later edit: condensare verticala la cald(in lipsa de bani pt ceva decent, e facuta cu vreo 14 pluggere la 13 lei cutia pe care la fiecare incalzire o trebuit sa le arunc)
Vechi 13-09-10, 19:44   #164
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Repeta radiografia, de data asta cu tehnica paralela. Ce sealer ai folosit?
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-09-10, 20:30   #165
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@ zemo: am vrut sa scriu ca as incerca sa conving pacientul sa fie vazut de un specialist. nu stiu de ce nu mi-am terminat ideea.

nu cred ca ai facut tu bubu.

cu stima si respect,
tudor g.
Vechi 13-09-10, 21:28   #166
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.

Citat:
Publicat initial de Adrian Adn View Post
Repeta radiografia, de data asta cu tehnica paralela. Ce sealer ai folosit?

daca-i trimit pe un bilet la tanti pozatoare "rog tehnica paralela" stie sa-mi faca? eu unu nu ma prea pricep.

o rasina epoxi accesibila buzunarului meu(ADSeal-meta). si inca nu ma pot convinge de radioopacitatea lui
Vechi 16-09-10, 15:46   #167
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Deci sa bag eu un esec real. 2.5 retratament pe acut. Dezobturat ieri si pus con de control.Cat m-am frasuit eu cu dezobturarea dintele nu mai durea la percutie asa ca am zis ca va fi ok. Azi a venit cu edem vestibular. Scos conul si alte spalaturi apoi m-am apucat de fratesu 24 o gangrena cu PA. Dupa ce termin 2.4 percut si 25 si bineinteles durere 0. Pun o buleta si inchid 2.5 cu fermin conuri in 24 inchis cu fermin si trimit la rx. Pacienta revine dupa 1 ora iar cu dureri la nivelul lui 25 si mai nou si la 24. Asa ca am lasat deschis 25 . Nu am mai lasat un dinte deschis de foarte mult timp. Ce dracu ii fac ca pacienta pleaca intr-o saptamana.
Poate scap si nu or fi esecuri
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 1.jpg (239,0 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2.JPG (253,7 KB, 5 vizualizari)
drdream, robbycarlos, Cosminf si alti 1 au multumit.
.
Vechi 16-09-10, 16:02   #168
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

@zemo: rezorbtie? la dintele respectiv 2.1., nu s-a mai lucrat niciodata si nu s-a semnalat nici un traumatism in antecedente.

Nu trebuie sa fie cauzata de un traumatism major... poate fi unul mic dar constant: o interferenta, poate e dintele preferat cu care pacientul isi roade unghiile, poate are bruxism.
Daca nu vrei sa iti bati capul asupra cauzei ii spui resorbtie radiculara idiopatica.

Le fac OPG tuturor inainte de tratament ortodontic si ii prind ca isi rod unghiile uitandu-ma pe radiografie... dar despre orto si resorbtii radiculare in alt topic...
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-09-10, 17:21   #169
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

e posibil sa fi lung si sa fi facut un puf catre vestibular sau palatinal si atunci pare rezorbtie, sau un canal lateral catre v sau p... parerea mea
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg postop.jpg (45,9 KB, 0 vizualizari)
mervey este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-09-10, 22:02   #170
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Default esec sau succes?

fiind un topic populat de "mai marii" ma bag si eu in seama sa cer niste pareri:

vede careva VRF sau chew pozitiv la o saptamana de la obturatie suntem tot in parametri!!!( mi-e frica sa nu-i fi provocat eu fortand prea tare pivotul ala de titan pe meziala)
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSC06296.jpg (480,9 KB, 24 vizualizari)
Vechi 16-09-10, 22:32   #171
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu nu vad nici un pivot!
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, ajutor, apex, apex finder, arcada, buna, cazurile, chx, concediu, dinte, discuta, endo, endodontie, esecul, iga, inchis, ingropat, intrebare, irigare, las, limita, limitat, medic dentist, mm, molarii, nou, pacient, partea, primul, propriu, protectie cuspidiana, radacina, referal, separa, separat, separate, supra, tau, topic, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (16:45) timp.

Alegeti schema de culori preferata: