Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

4.6 e grava depasirea?

discutie din eugenol.ro : 4.6 - durere la orice stimul...mecanic, termic, etc. - single visit tratament mecanic, hipoclorit, condensare laterala. Am gresit ca, ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree24Multumiri
  • 1 Scris de dr.Octavian.D
  • 1 Scris de radu2009
  • 3 Scris de radu2009
  • 1 Scris de dr.Octavian.D
  • 1 Scris de AnaMady
  • 1 Scris de aurelian
  • 1 Scris de sweetvanilla
  • 2 Scris de aurelian
  • 2 Scris de Adrian Adn
  • 2 Scris de KLMircea
  • 1 Scris de sorsirbu
  • 2 Scris de dumitriu_diana
  • 1 Scris de aurelian
  • 2 Scris de zeno_florita
  • 3 Scris de dumitriu_diana

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 17-05-10, 21:00   #1
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Default 4.6 e grava depasirea?

4.6 - durere la orice stimul...mecanic, termic, etc.
- single visit tratament mecanic, hipoclorit, condensare laterala.
Am gresit ca, desi am folosit apex locatorul, conul master care a dat thug back la lungimea de lucru, mai apoi a intrat mai mult si am depasit in timpul condensarii.
- ca de obicei am folosit diga, spalaturi dupa fiecare ac, acul mare acul mic din nou si asa mai departe si totusi imi ies depasiri.
- sper sa nu fie probleme pe viitor.
- obturatie CIS

P.S. si premolarii (4.4 rotat) de langa sunt facuti tot de mine acum 1 an, a fost al doilea endo al existentei mele la vremea aia. De atunci am mai evoluat dar...dincolo de apex
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 4.6 preop.jpg (411,2 KB, 35 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 46 postop.jpg (378,0 KB, 64 vizualizari)
Adrian Adn a multumit.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-05-10, 21:08   #2
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

octaviane nu vreau sa fiu rau,dar mie mi se pare de neacceptat o asemenea depasire.mai ales daca este con ceea ce vad.
daca ai un thug back bun,nu ai cum sa depasesti la condensare,mai ales la cea laterala.
inca o chestie,conurile alea in camera pulpara "inoata" printre CIS.
si ultima chestie,nu ai uitat ceva la 4.4 ala?
Vechi 17-05-10, 21:15   #3
Initiat bine
MD Parodontolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

corecteza-ti apex locatoru sau in general i-a altu
OnseT este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-05-10, 21:20   #4
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.
-1 (+1/-2)     

ia nu i-a ca nu isi ii ia cuiva nimic
Lasa-l asa acum ca daca e curatat corect este f posibil sa nu faca nici o reactie..zic si eu o parere mai mult sau mai putin inspirata
Vechi 17-05-10, 21:22   #5
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+2/-3)     

Depasirea aia e fix pix da problema e ca obturatia merge cam drept si parca radacina nu e chiar asa de dreapta. Daca face probleme sg nu e de la depasire ci probabil de la transpozitie (in mult timp). Oricum cine o sa il vada peste cativa ani va jubila si va mai pune o piatra la temelia teoriei aberante cu granulomul de corp strain

Ps Obsedatule/o da-mi negativ si la asta
sweetvanilla a multumit.
radu2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-05-10, 21:29   #6
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

radule asta cu depasirea e fix pix nu e chiar asa... sunt si studii care arata ca nu e chiar asa de bine sa depasesti mai ales cu con de gutaperca si mai ales depasiri mari.
ia fa-ti o gaura in piele si baga-ti un con de gutaperca,lasa-l acolo sa vedem ce se intampla.in nici o carte de specialitate nu o sa iti zica ca nu e nici o problema daca bagi guta din greu dincolo de apex.
daca am putea face asta am lua un con de diametru mai mic si l-am impinge tare dupa apex ca asa suntem siguri ca se inchide bine apexul,dar nu,totusi ne chinuim sa adaptam conul ala la apex si nu invers
Vechi 17-05-10, 21:38   #7
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Sico nu am zis ca sa faci depasiri aberante intentionat dar nici ca ele sunt cauza esecurilor nu sunt de acord. Gutaperca este unul dincele mai inerte materiale.
.
Vechi 17-05-10, 21:47   #8
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.
-1 (+0/-1)     

n-am buton de multu radu..de acord
Vechi 17-05-10, 21:55   #9
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
0 (+1/-1)     

nu stiu ce sa zic, e de asteptat...multumesc oricum pentru critici, pe astea le asteptam si micile incurajari. Ramane sa fac un rx la 3 - 6 luni. Acum simte o durere foarte usoara cand musca si la presiune pe tegument in dreptul dintelui, dar ma gandesc ca e din cauza tratamentului, parodontiul apical un pic (mai mult) iritat...

Promit ca urmatorul endo va fi corect realizat, NU in photoshop
@Sico: premolarul ala e rotat dar clinic e ok. uite postul aici Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Sunt un incepator si vreau sa fac din ce in ce mai bine, de-asta caut ajutorul la voi.
gptr a multumit.
.
Vechi 17-05-10, 22:16   #10
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

" premolarul ala e rotat dar clinic e ok "
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 46%20postop[1].jpg (214,0 KB, 18 vizualizari)
.
Vechi 17-05-10, 22:27   #11
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.Octavian.D View Post
nu stiu ce sa zic, e de asteptat...multumesc oricum pentru critici, pe astea le asteptam si micile incurajari. Ramane sa fac un rx la 3 - 6 luni. Acum simte o durere foarte usoara cand musca si la presiune pe tegument in dreptul dintelui, dar ma gandesc ca e din cauza tratamentului, parodontiul apical un pic (mai mult) iritat...

Promit ca urmatorul endo va fi corect realizat, NU in photoshop
@Sico: premolarul ala e rotat dar clinic e ok. uite postul aici Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Sunt un incepator si vreau sa fac din ce in ce mai bine, de-asta caut ajutorul la voi.

la asta ma refeream octave...
si trebuie sa iti revizuesti tehnica de preparare/obturare.
iti intelegem dorinta de a face din ce in ce mai bine,dar atunci ti-as sugera sa mai faci o etapa de rx cu conurile master la locul lor. asa poti fi sigur ca nu depasesti.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg premo.jpg (156,9 KB, 19 vizualizari)
Vechi 17-05-10, 22:39   #12
Ucenic timid
Tehnician Dentar
arta de a creea zambete

.

si totusi n-a dat nicio reactie premolarul ala.
dr.Octavian.D a multumit.
AnaMady este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-05-10, 22:41   #13
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ce chestie
ai vrea sa fie dintele tau?
Vechi 17-05-10, 23:01   #14
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

conurile master mai zboara si pentru ca nu ai determinat corect diametrul apical combinat si cu faptul ca poti sa ai un foramen oval, probleme in acz, and so
depasirile nu sunt o problema, dar nici de dorit. mentin o stare de inflamatie dar nu se moare de la ea, nu se mareste and so.. vezi studiile lui riguci.
o vreme capacele de la implante erau acoperite cu gutaperca pentru a putea fi descoperite usor dupa, sper ca nu spun o prostie (eu cu implantele mai putin, nu am acum la indemana articolul din care am luat asta).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/10769-4-6-grava-depasirea/
tot din studiile lui ricugi (ala de scotea dintii tratati endo si dupa ii lua la sectiuni histologice) se deduce clar ca boala e data de prezenta bacteriilor, ceea ce la tine zic eu, sanse mici sa mai fie prezente.

acum e clar ca depasirile nu sunt ceva de dorit, dar la fel de clar este ca se poate sta asa bine merci cum la fel de clar este ca in cazul unui sistem infectat poti sa ai niste linii albe beton, ca tot buba la apex o sa ai.
gptr a multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-05-10, 23:04   #15
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de AnaMady View Post
si totusi n-a dat nicio reactie premolarul ala.
Asa! Incurajeaza-l pe prietenul tau.Iti spun eu ca e un tip destept si acum, chiar daca este la inceput si mai greseste( accidental) ,nu-i este jena sa-si recunoasca greselile si sa ceara ajutor.Nimic foarte grav sau care nu se poate repara.Sfatul meu: accepta sfaturi de la adevaratii cunoscatori!Experienta in ani a unora te ajuta.
dr.Octavian.D a multumit.
sweetvanilla este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-05-10, 23:10   #16
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
conurile master mai zboara si pentru ca nu ai determinat corect diametrul apical combinat si cu faptul ca poti sa ai un foramen oval, probleme in acz, and so
depasirile nu sunt o problema, dar nici de dorit. e clar ca mentin o stare de inflamatie dar nu se moare de la ea, nu se mareste and so.. vezi studiile lui riguci.
o vreme capacele de la implante erau acoperite cu gutaperca pentru a putea fi descoperite usor dupa, sper ca nu spun o prostie (eu cu implantele mai putin, nu am acum la indemana articolul din care am luat asta).
tot din studiile lui ricugi (ala de scotea dintii tratati endo si dupa ii lua la sectiuni histologice) se deduce clar ca boala e data de prezenta bacteriilor, ceea ce la tine zic eu, sanse mici sa mai fie prezente.

acum e clar ca depasirile nu sunt ceva de dorit, dar la fel de clar este ca se poate sta asa bine merci cum la fel de clar este ca in cazul unui sistem infectat poti sa ai imaginea radiologica beton, ca tot buba la apex o sa ai.
aureliane,atata timp cat conul de guta nu este steril,putem zice ca nu are bacterii acolo?
sunt multi factori...este de dorit sa indepartam cat mai multi factori care pot duce la un rezultat nefavorabil
Vechi 17-05-10, 23:15   #17
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

da, sunt de acord ca trebuie sa indepartam cat mai multi factori, dar cu toate astea , cand intalnim greseli de genu cel mai bine este sa vedem ce facem sa prevenim pe viitor, plus combinat cu lasa timpul sa treaca si vedem ce se intampla mai incolo.
bacteriile de pe conul de guta pot sa produca bube la fel de mult cum produc carie secundara bacteriile de pe compozit atunci cand il ducem prin aer de la seringa la cavitate
gptr si sico au multumit.
.
Vechi 17-05-10, 23:31   #18
Ucenic timid
Tehnician Dentar
arta de a creea zambete

.

Citat:
Publicat initial de radu2009 View Post
" premolarul ala e rotat dar clinic e ok "
clinic, NU paraclinic
AnaMady este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-05-10, 23:40   #19
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
si ultima chestie,nu ai uitat ceva la 4.4 ala?
E un pm inferior cu 3 canale. Au ramas 2 neobturate si unul partial, dar tratamentul e extrem de dificil, mai ales fara marire si rx in cabinet...

Oricum, progresul e evident, Octavian.
gptr si dr.Octavian.D au multumit.
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-05-10, 23:59   #20
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Adrian Adn View Post
E un pm inferior cu 3 canale. Au ramas 2 neobturate si unul partial, dar tratamentul e extrem de dificil, mai ales fara marire si rx in cabinet...

Oricum, progresul e evident, Octavian.
Uite-aici ochiul format!! Vazusem si eu cele 2 canale neumblate, dar fiind pe teren nesigur nu m-am pronuntat.Nu am buton de multumiri.Multumesc.
sweetvanilla este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-05-10, 13:56   #21
Initiat bine
Medic Dentist
over the rainbow

.

deeeeeci, eu vad 4 canale. nu e evident?
.
Vechi 18-05-10, 14:18   #22
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Mie mi se pare incredibil ca desi ai gresit prezinti cazul. FELICITARI!!! Nu e prima oara. Nu e ironic mesajul. Sunt multi care prezinta doar realizarile pozitive si nimic negativ.
dr.Octavian.D si Iutom au multumit.
.
Vechi 18-05-10, 14:21   #23
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
+1 (+1/-0)     

pai eu il prezint asa cum e, nu ca sa ma laud ci sa cer ajutor, sfaturi...etc
.
Vechi 19-05-10, 21:59   #24
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

esti depasit serios. in loc de condensarea aia laterala mai bine faci un monocon serios. si daca aveai tug back la lungimea de lucru nu faceai chestia aia. depasirea aia => prognostic rezervat. ce ace ai folosit? maf? etc.

pe viitor: proba conului master se face in canal umed. ai pus con master, faci rx si ii dai drumul. condensare laterala => nu aveai de ce sa impingi conul in jos. ai facut stepback sau crown down? diga? etc...
sico a multumit.
Vechi 20-05-10, 00:47   #25
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pe individul cu studiile il cheama Ricucci .

Ricucci D.
Apical limit of root canal instrumentation and obturation part 1: literature review.
Int Endod J 1998;31:384-93.

Ricucci D.
Apical limit of root canal instrumentation and obturation part 2: a histological study.
Int Endod J 1998;31:394-409.

Din cate am citit eu pina acum depasirile au foarte mici sanse de reusita pe termen lung .Sub 50%.
Ar fi bine sa obisnuiesti pacientul cu ideea ca nimic nu tzine cat lumea si ca oricat de cu multa acurateze ai lucra erori se intampla.
Sau sa te grabesti sa inveti surgical endodontics.
Invatand din greselile proprii , e mai bine sa incerci sa obturezi mai scurt decat sa risti sa depasesti.
Dragos Dinulescu si sico au multumit.
dumitriu_diana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-05-10, 01:15   #26
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ricucci D.

Din cate am citit eu pina acum depasirile au foarte mici sanse de reusita pe termen lung .Sub 50%.
Ar fi bine sa obisnuiesti pacientul cu ideea ca nimic nu tzine cat lumea si ca oricat de cu multa acurateze ai lucra erori se intampla.
Sau sa te grabesti sa inveti surgical endodontics.
Invatand din greselile proprii , e mai bine sa incerci sa obturezi mai scurt decat sa risti sa depasesti.[/QUOTE]

Da depasirea in ce se masoara . De examplu daca depasesc 1 micron e depasire sau doar daca depasesc 1 cm. Domnul Ricucci a putut sa observe si daca apexurile erau sigilare ok sau erau doar depasite( moral) Eu stiu ca e difertenta mare intre overfilling si overextend(parca asa se catalogau cele doua tipuri de depasiri)

Si sa nu mai zic care crezi ca este procentul de supravetuire au unui dinte tratat(mediu) endodontic in ro. Eu zic mult sub 50%.
.
Vechi 20-05-10, 01:27   #27
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

literature review= omul a luat si adunat toate studiile care s-au facut cu privire la limita obturatiei si la succesul interventiei si a ajuns la niste concluzii .
Pe scurt obturatiile cu depasire au cu mult mai mici sanse de reusita pe termen lung decat cele scurte sau terminate exact la apex.
Acuma rata de succes nu e 0 pt depasiri .Adica un dinte cu asa ceva s-ar putea sa supravietuiasca pe arcada .Totusi nu e de dorit sa faci depasire .
.
Vechi 20-05-10, 01:35   #28
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Stii cumva si care era pocentul de supravetuire a dintilor tratati perfect radiologic? (Eu banui ca cu mult mai mare)
Aia scurtii erau vitali sau infecati . Adica procentul pe vital si pe infectii e cam la fel daca obturezi scurt?

Modificat ultima data de radu2009; 20-05-10 la 10:45.
.
Vechi 20-05-10, 10:37   #29
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

ok, eu vorbesc de ce a prezentat Ricucci la craiova, preparate histologice in care arata clar ca esecul e dat de prezenta biofilmului.
pentru cei care lucreaza la rt depasirile sunt destul de frecvente, pe rx nu poti sa ai certitudinea ca vezi daca ai depasit juma de mm sau 03 mm, pana la urma depasirea tot depasire este.
inca nu exista studii clare legat de reusita tratamentului endodontic.
radu2009 a multumit.
.
Vechi 20-05-10, 11:42   #30
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

totul depinde de ce studii citesti
nu imi place expresia aia cu dintele nu are reactie. din cauza lui robby si a lui drimu' nu mai cred in 100% in Rx. daca arati un CBCT poate atunci mai credem ca un dinte are reactie sau nu
dr.Brata si radu2009 au multumit.
zeno_florita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-05-10, 11:31   #31
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Citat:
Publicat initial de sorsirbu View Post
esti depasit serios. in loc de condensarea aia laterala mai bine faci un monocon serios. si daca aveai tug back la lungimea de lucru nu faceai chestia aia. depasirea aia => prognostic rezervat. ce ace ai folosit? maf? etc. numai K-file de la 8 la 80; MV si ML=25, D=35
pe viitor: proba conului master se face in canal umed. ai pus con master, faci rx si ii dai drumul. condensare laterala => nu aveai de ce sa impingi conul in jos. ai facut stepback sau crown down? diga? etc...stepback
Probabil ca nu am tinut cont de anumite chestii si din cauza asta a iesit asa dar pe viitor ma straduiesc sa iasa mai bine. Una din ele este ca nu am facut proba in canal umed, pur si simplu am uitat.
E usor sa spui faci rx si ii dai drumu, eu nu pot sa fac asta la facultate, nu am conditiile necesare. Asta e, nu pot sa fiu din prima bun, daca era asa pana acum ati fi invatat dupa carti scrise de mine
.
Vechi 23-05-10, 21:14   #32
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

Octav eu te felicit ca ai curaj sa arati ceea ce faci si sa recunosti cand gresesti.
Ce n-am inteles eu....sorin te-a intrebat ce MAF ai avut si ce ace ai folosit?
Ai spus ace 08-80.....ai preparat pana la 80 toate canalele? daca da, cum ai avut MAF 25 si 35?
Proba conului master se face pe canal ud ("imita" sealerul)

Succes.
.
Vechi 23-05-10, 21:21   #33
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

tati, daca a folosit ace pana la 80, nu inseamna ca a mers cu toate pana la apex.

probabil ca a ramas cu un MAF cat a declarat, apoi a fawcut step back pana i s-a terminat si seria a doua.

Eu banuiesc de fapt ca a fost o eroare la determinarea lungimi de lucru, si de fapt cam pana pe acolo s-a instrumentat. Tind sa cred asta pt. ca , cel putin pe distal, nu pare sa fie doar 35 MAF. Nu cred sa aiba mare importanta.
Vechi 23-05-10, 21:24   #34
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

da..probabil ai drepate
am inteles altceva...nu mai editez.
.
Vechi 23-05-10, 23:47   #35
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Banuiesc ca ai folosit apex locatorul .Probabil ca ai stabilit lungimea de lucru imediat dupa ce ai negociat canalele .Apoi facand flaring coronal lungimea de lucru s-a diminuat .Tu ai mers tot cu prima lungime si de aici overinstrumentation si overfilling .Pe viitor determina lungimea de lucru dupa ce ai largit coronal( preflaring).
aurelian, anutza_maria si dr.Brata au multumit.
.
Vechi 23-05-10, 23:52   #36
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

ma gandesc sa nu fi dat apex locatorul eroare, eu nu m-am abatut de la lungimea de lucru din cate stiu dar nah, e loc si de mai bine pe viitor. 10x again pentru tot, o sa tin cont de ce s-a mai spus pe ici pe colo si sa vedem la urmatorul dinte ce mai pun in aplicare.
In concluzie, cu siguranta a fost o eroare undeva sau o neatentie de-a mea, I'll figure out sometime.
.
Vechi 31-05-10, 01:57   #37
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
nu stiu ce sa zic, e de asteptat...multumesc oricum pentru critici, pe astea le asteptam si micile incurajari.
Pai din critici invatam mai mult, nu? Oricum, felicitarile mele pentru dorinta ta constanta de a te autodepasi!
little_dooda este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-05-10, 10:45   #38
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Citat:
pai eu il prezint asa cum e, nu ca sa ma laud ci sa cer ajutor, sfaturi...etc
octave, degeaba ceri sfaturi, daca atunci cand le primesti nu tii cont de ele...
de ce te-ai apucat sa crezi orbeste in AL? (cat a citit AL wl? ai lucrat la 0?)
de ce nu faci rx cu conuri pe canal sa verifici ce iti spune AL?
de ce nu verifici corect thug-backul?
daca ai vazut ca merge conul master in canal mai jos de reper (cand ai bagat sprederul), de ce nu te-ai oprit, sa il scoti sa verifici nu cumva ai un "gauroi" mai mare apical si iti trebuie un con master mai "baban" decat MAF?
poate daca faceai macar chestiile astea nu depaseai din nou...

p.s. nu uita de unde ai plecat, dar nici unde esti...
si ai depasit si pe distal plus un void lunguiet, adica condensare laterala precara...mai bine era un monocon cu taper de 4% bine adaptat apical, si o condensare verticala la cald in treimea coronara....ca tot ai folosit Adseal, care face priza beton.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ajutor, apex, canal, chestia, condensarea, crown, depasirea, depasit, diga, drumul, endo, folosi, folosit, general, laterala, loc, lucru, lungimea, master, mm, monocon, proba, prognostic, reactie, rezerva, rx, sarea, serios

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:55) timp.

Alegeti schema de culori preferata: