Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

chist cu punct de plecare 22

discutie din eugenol.ro : pacientul se prezinta cu o fistula veche de cativa ani in dreptul dinteleui 22. 21 prezinta un vechi tratament ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree4Multumiri
  • 1 Scris de Muller A. Norbert
  • 1 Scris de Ana_Karr
  • 1 Scris de stef_ank
  • 1 Scris de andracaravan

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 13-05-10, 11:59   #1
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default chist cu punct de plecare 22

pacientul se prezinta cu o fistula veche de cativa ani in dreptul dinteleui 22.
21 prezinta un vechi tratament endo (inainte de rx am dezobturat), 23 vital.
in rest.......formatiunea din imagine.
cand am deschis camera pulpara la dintele 22 din el a inceput sa curga un lichid incolor si apoi puroi. din acest motiv spun ca ar fi un chist acolo.
din experienta voastra care e soarta lui 22? nu-mi vine sa-l trimit la chirurg, pt ca sigur primeste rezectie pe toti trei. De asemenea mi-e teama ca nu se va vindeca si doream sa il solidarizez de vecini si sa fac o scheletata.
e o decizie inteleapta sa-l tratez endo, fac lucrarea si recall peste 6-12-18 luni sa vad evolutia si daca nu da inapoi sa mearga la chirurg? Sau il extrag si scap de belea, ca oricum pierderea lui nu va influenta planul de trat?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/10716-chist-punct-plecare-22-a/

deocamdata sta cu calciu si voi aborda cadranul 1
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Picture 018.jpg (268,2 KB, 129 vizualizari)

Modificat ultima data de andracaravan; 13-05-10 la 12:41.
andracaravan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-10, 12:35   #2
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu l-as extrage. Cum arata parodontal nu cred ca merita osteneala.
Cred ca sunt probleme mult mai mari pe acolo decat incisivul asta amarat, acu' cat se vede din opt-ul asta micut. Ma refer la defectele osoase verticale si la radiotransparentele apicale din cadranul 1.
andracaravan a multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-10, 13:20   #3
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Ar trebui si o retroalveolara. Dar din ce se vede pe OPG-ul asta, in urma rezectiei nu ar ramana 2/3 din radacina in os sanatos.
andracaravan a multumit.
Ana_Karr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-10, 13:29   #4
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Atitudinea asta, de a trage totul pe partea ta, e foarte neconstructiva si te va trage mult inapoi.In viitor, cere consult interdisciplinar.Nu se vede mai nimic pe opg,iti trebuie o retroalveolara penru 21,22,23.Din cite vad 22 arata rau .Nu cred ca merita.Poti incerca endo (dar foarte corect) .
sweetvanilla este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-10, 13:36   #5
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

e tai tai fara discutii ...si urmeaza molarii din cadranele 3,4...care nu prea au cine stie ce implantare dar acolo sigur e de folos o retroalveolara ...succes si nu te lupta aiurea din dorinta de a salva cu orice pret
Vechi 13-05-10, 21:42   #6
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

E unul din cazurile in care chirurgii nu se arunca la rezectie pt ca e afectat paro si daca mai rezeca nu mai ramane nimic in os.

Dar pecientul are probleme mari parodontal si dintii aia ii va pierde in curand fara tratament si igiena personala eficienta si constanta, iar cu tratament il vor mai tine o vreme, dar nu cred ca foarte mult(maxim 10 ani dau eu)
andracaravan a multumit.
.
Vechi 14-05-10, 03:05   #7
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Mersi de sfaturi. Adevarul e ca am cam omis sa ma uit la nivelul osului socata fiind de balaur.
Desi pe radiografie din punct de vedere paro lucrurile stau cam prost, in gura nu exista retractii gingivale aproape deloc, gingia este roz si sanatoasa, nu exista mobilitate, iar igiena e buna.
Am si retroalveolara, dar am considerat ca e mai de ajutor opg-ul. Despre calitatea lui ce pot sa spun? Nu depinde de mine. Unii pacienti chiar nu doresc sa bata jumatate de bucuresti pt o poza.

In concluzie, voi opta pt extractie. Dulce vanilla, precizez pt tine in mod special ca nu sunt atat de inconstienta incat sa ma apuc eu, ci dupa ce voi termina endo la dintii vecini il voi trimite la chirurg.
titiluka a multumit.
andracaravan este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ajutor, buna, calciu, chirurg, chist, color, deschis, dreptul, endo, endodontie, evolutia, experienta, forma, imagine, inceput, lichid, lucrarea, luni, molarii, pacientul, prezinta, pulpara, punct, recall, rezectie, scheletata, sigur, tratament, vindeca

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (14:10) timp.

Alegeti schema de culori preferata: