Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

testarea vitalitatii pulpare

discutie din eugenol.ro : care sint cele mai indicate metode? care sint de cel mai real folos? care sint cele mai accesibile? cum ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree2Multumiri
  • 1 Scris de robbycarlos
  • 1 Scris de drdream

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 23-12-06, 19:29   #1
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Default testarea vitalitatii pulpare

care sint cele mai indicate metode? care sint de cel mai real folos? care sint cele mai accesibile? cum le interpretam?

folositi teste diferite pt presupuse afectiuni acute/cronice? sau un test universal? folositi un singur test sau coroborati rezultatele mai multor teste pt acelasi dinte?

am postat acest topic, pt a invata sa apreciem mai corect necesitatea sau nu a unui tratament endo...
Vechi 23-12-06, 19:41   #2
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

scrie in casteluci super clar ce si cum:
metoda termica:
la cald si la rece
cald cu fuloarul, gutaperca incalzita si ramolita (un baton de plastobtur zic eu ca e accesibil oricui) cu un disc de polisat pentru dintii acoperiti de coroane se "freaca" cu el pe fata palatinala spre colet
la rece in afara de cele "clasice" o metoda super simpal mi-a atras atentia: gheata care se obtine super usor din capace de ace (se toarna apa in ele si se baga la congelator, acul il puteti scurta si indoi pentru a avea retentie) la nevoie se scot de la congelator (cei care tin berea in frigider pot sa bage si niste capace din aste) se scoate capacelul de plastic si voila testul la rece simplu nu???
interpretarea e ca si prin cartile romanesti

celelalte, electrice sunt de domeniul sf-ului pentru multe cabinete
dar zic eu ca cele de mai sus sunt super accesibile
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-12-06, 00:05   #3
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Din cele citite dar si din practica personala de departe testul la rece pare cel mai concludent.

Desi cred ca e clar pentru toti ca de fapt ce testam clinic nu are nici o relevanta cu statusul hisotpatologic al pulpei dentare, e bine sa reamintim acest fapt.

Poate cand o sa am timp o sa dezvolt un fel de capitol gen cel al lui Camil cu endo buna de la A la Z, in care am sa vorbesc despre ce inseamna o consultatie endodontica si cat timp necesita si ce instrumente. Este foarte mult de spus.

Insa inainte de toate trebuie sa ne intre in minte ca PRIMUL LUCRU care trebuie sa il aflam este asa zisul :CHIEF COMPLAINT. Adica ce il aduce la noi in scaun. De ex faza asta la mine , posibil si la Camil si Zeno, e cam aiurea caci 80-90 % din pacienti nu au nici un chief complaint, ci sunt trimisi de medicii lor ca au vazut ceva nasol pe rx

Daca exista simptomatologie in antecedente, dupa ce aflam in ce consta incercam sa o reproducem. Adica doare la rece si dulce, nu e suficient sa sari pe turbina si sa deschizi camera pulpara....
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/endodontie/1063-testarea-vitalitatii-pulpare/

Testul la rece la mine decurge ceva de genul :
" acum o sa ating cu un baston de gheata dintele Dvs. O sa vreau sa ridicati mana stanga cand incepeti sa simtiti rece in dinte. E normal sa simtiti rece, sa nu va speriati, e normal cand mancam inghetata sa simtim ca e rece. Asa fac dintii sanatosi. In momentul cand Dvs ridicati mana stanga eu voi lua bastonul de gheata de pe dintele Dvs si am sa va rog sa ramaneti cu mana stanga sus atat timp cat persista senzatia de rece in dinte. Cand dispare senzatia de rece, lasati mana stanga jos. Mai intai o sa va ating gingia ca sa va dati seama ca nu ma intereseaza ce simtiti pe gingie ci daca si ce se simte in dinte. ". Ok ,. si testez dintele in cauza si vecinii , mezial si distal. Raspuns strict cand pu gheata si dispare senzatia cand iau gheata e in limite normale, nu se face endo. Raspuns prelungit, sau eventual gen sarit din scaun de durere si apoi sta lung senzatia de rece inseamna cel mai des afectare ireverisbila a pulpei dentare (coroborat cu prezenta de carie profunda, simptiomatolgie importanta in trecut, etc).

Daca sta stimulul ceva mai mult, dar nu e o carie profunda si observ ca e fie un fermin prost pus, fie un amalgam cu carie secundara, fie o coroana provizorie pe vital necimentata bine, asta inseamna afectare reversibila si temporara a pulpei si e nevoie doar de inlocuit obturatiile sau de facut noi coroane provizorii.

Extrem de des pe pulpite ireversibile testerul electric imi da raspuns negativ (nu simte pacientul nici un curent electric indinte), dar la rece sare de pe scaun la gheata si tine mana stang sus mult timp....

cam atat pe moment, asa pe fuga....
iuliav a multumit.
Vechi 24-12-06, 01:10   #4
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Revin ca am citit cum ati ajuns sa puneti topicul acesta aici...de la discutia cazului lui Augustin de pe chatul de Odontologie, si nelamuririle lui Dr Louis cum sa faca teste de vitalitate....

Intr-adevar teste electrice sunt scumpe, cam 500 usd un aparat din ala si sincer nu merita la inceput de cariera cand ai alteva de luat la inceput.

Dar test la rece poti face asa :
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1063
-daca ai frigider in cabinet p eundeva, pastreza niste carpule de anestezic golite si baga apa in ele. Baga in apa un fir de ata dentara care sa aiba un capat scos din carpula. Asezi asa carpula intr-un pahar in congelator, asezata vertical cu capatul liber logic in sus. Pui mai multe carpule ca poate ai mai multi pacienti intr-o zi. Cand vine, trimiti asistenta sau te duci tu (daca nu ai asistenta) si iei carpula cu gheatza si o freci un pic sa incalzesti continutul si tragi de firul de ata dentara care iese afara. Brusc o sa vezi ca ai in mana un baton de gheatza de forma interioara a carpulei si cu un varf asa mai subtire care il poti aplica pe dinte.

- daca nu ai frigider, ia de la ~~~~~~~ spray de test la rece. Costa cam 200 mii lei flaconul..nu e mare branza de bani. Endo Frost sau ceva de genul asta ii zice. Sprayezi pe un bat din ala de ureche si pui batul de ureche pe dinte. Fii pregatit ca daca il doare prea rau testul asta sa ii pui ceva cald pe dinte ( de obicei tii obrazul la o parte cu mana ta, ceva gen cum tii pt anestezie la spix, si daca vezi ca il doare ii tragi de obraz si ii lipesti partea interioara a obrazului de dinte si se calmeaza).

Ref un pic la cazul lui Augustin, daca un test iti spune ca e vital, si nu exista semne pe moment de afectare IREVERSIBILA pulpara, NU FACI ENDO. Chiar daca pulpa aia e pe moarte. Daca apreceizi clinic si radiologic ca o sa ajungi f aproape de camera pulpara cu manopera restaurativa, avertizezi pacientul ca e posibil sa fie nevoie de endo cateva zile mai incolo. Ii pui obturatie coronara definitiva si daca da in pulpita, asta e , frezezi in noua obturatie cav de acces, faci endo (iei bani pe endo) si ii faci gratis umplerea de cav de acces (ca a platit odata acum o saptamana obturatia coronara oricum). Daca e vorba de pus coroana si e carie adanca se trece la devitalizare strategica, explincadu-se pacientului de ce enevoie de endo deesi nu sunt pe moemnt semne clare si certe de afectare ireversibila.
Vechi 24-12-06, 01:11   #5
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

dar nu e bine sa fie combinate, zic eu, cald cu rece???
oricum sunt destul de lejer de obtinut in cabinet...
faza cu consultatia in endo ar fi super bine venita pentru ca nu prea se prezinta pe la noi bine... prin cartile bune e prezentata parca prea in detaliu fata de ce ar fi important sau nu. oricum asta ar fi numai o mica parte daca ma gandesc cum ar trebui sa arate consultatia la protetica, dar.....
.
Vechi 24-12-06, 01:31   #6
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

acum imi vine in minte un caz recent... 14 carie profunda distala, fara simptomatologie in antecedente... fac testul cu endo frost... comparativ cu caninul sanatos, premolarul a raspuns si el, dar mult mai lent... prin prepararea cavitatii nu am deschis camera pulpara... am obturat cu compozit... fara simptomatologie post obturatie (au trecut 2 sau 3 saptamini)... cum sa interpretez acest raspuns? il pot interpreta sau doar timpul va fi cel care imi va da un raspuns?

oricum, o voi chema la control peste vreo 3-4 luni pt un nou test de vitalitate...
Vechi 24-12-06, 01:46   #7
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

vi le dau pe astea doecamdata. realizez treptat ca nu prea am timp liber si atunci mai bine stau 1-2 minute si le caut prin harduri si vi le dau sa cititi decat sa va amagesc ca imi fac eu timp de prezentari in extenso...

enjoy reading...
Vechi 24-12-06, 01:50   #8
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Nico, ai procedat f corect. Ca sa faci endo la 14 trebuia sa ai diagnsotic de :

a. pulpita ireversibila
sau
b. necroza pulpara

La var. a ar fi zis ca il doare mult la rece si cald acasa eventual si spontan, si cand dadeai cu endo frost sarea de pe scaun si il durea 1-2 minute

la var.b nu ar fi raspuns la endo frost deloc
Vechi 24-12-06, 14:17   #9
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de robbycarlos
Nico, ai procedat f corect. Ca sa faci endo la 14 trebuia sa ai diagnsotic de :

a. pulpita ireversibila
sau
b. necroza pulpara

La var. a ar fi zis ca il doare mult la rece si cald acasa eventual si spontan, si cand dadeai cu endo frost sarea de pe scaun si il durea 1-2 minute

la var.b nu ar fi raspuns la endo frost deloc
pulpita ireversibila?! sunt si reversibile? stiam ca toate -ireversibile??
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-12-06, 14:20   #10
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

stadiul incipient de pulpita (hiperemia pulpara) e reversibila...
Vechi 24-12-06, 14:22   #11
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Unii spuneau si ca seroasa partiala in stadiile incipiente are sanse sa fie reversibila.
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-12-06, 14:44   #12
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sunt de acord cu tine dar si hiperemia poate fi considerata pulpita ?poate gresesc eu!?

cosminf.. dg difer.intre dif stadii de pulpit.ser practic imposibil in cabinet !
.
Vechi 24-12-06, 14:46   #13
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de daniii
sunt de acord cu tine dar si hiperemia poate fi considerata pulpita ?poate gresesc eu!?
eu zic ca da... este o stare inflamatorie, deci este o pulpita
Vechi 24-12-06, 15:02   #14
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ce stiu: hiperemia este un stadiu preinflamator reversibil al unei infl.pulpare .
.
Vechi 24-12-06, 16:58   #15
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Ce stiu: hiperemia este un stadiu preinflamator reversibil al unei infl.pulpare .
citat iliescu
endodontie 2003 8)
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-12-06, 17:28   #16
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

acum ca ai spus am cotrobait prin biblitoteca am gasit Gafar si Iliescu ..endo dar editia 1997 unde hiper este incadrata in grupa pulpitelor (ai dreptate Nico)
.
Vechi 24-12-06, 17:31   #17
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

hiperemie=pulpita reversibila
zeno_florita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-12-06, 17:40   #18
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream
Citat:
citat iliescu
endodontie 2003 8)
editia din 2003 nu o am(poate acolo sa schimbat ceva dar nu stiu de unde analogia preinflamatie-hiperemie pulpara la mine in cap ,am citit undeva dar nu stiu unde!!
.
Vechi 27-12-06, 13:13   #19
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

dupa mine iliescu complica mult pulpitele in cartea lui, cu partiala, totala, seroasa, purulenta. E suficient sa stii ca e ireversibila-faci endo, sau poate fi reversibila-incerci conservarea vitalitatii. DPDV clinic, ne intereseaza doar atat: reversibila sau nu?
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-12-06, 15:55   #20
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Kitty1604
Citat:
Publicat initial de robbycarlos
http://www.4shared.com/file/7826762/e0ac5f57/technical_equipment_for_testing_pulp_status.html

vi le dau pe astea doecamdata. realizez treptat ca nu prea am timp liber si atunci mai bine stau 1-2 minute si le caut prin harduri si vi le dau sa cititi decat sa va amagesc ca imi fac eu timp de prezentari in extenso...

enjoy reading...

Ce s-a intamplat cu articolele...nu se mai pot lua??? eu nu pot sa le iau... ...
Asteapta citeva secunde si apoi mai in josul paginii apare ceva ca in imaginea asta

Cred ca au schimbat interfata nitzel
dentapro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-01-07, 23:44   #21
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si eu am fost putin derutat, e cam la mijlocul paginii sau mai exact in 1/3 inferioara si trebuie sa astepti putin pana se incarca......ddepinde cum iti merge netul.
.
Vechi 30-01-07, 13:18   #22
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu am patit alta dandana: pac in varsta,cam 65 ani,cu 21 cu obturatii imense si carii sec; fac test cu endo frost si nu zice nimic; intru linistita si cand mai ca eram in camera zice au! oare n-am facut corect testul?
trident este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-01-07, 14:22   #23
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de mtrifu
eu am patit alta dandana: pac in varsta,cam 65 ani,cu 21 cu obturatii imense si carii sec; fac test cu endo frost si nu zice nimic; intru linistita si cand mai ca eram in camera zice au! oare n-am facut corect testul?
ai facut corect testul
de multe ori pulpa coronara, la batrani, senila ca si ei, nu maia raspunde la teste de vitalitate cald/rece, in principiu trebe sa incerci si cu electric....
.
Vechi 30-01-07, 18:49   #24
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
in principiu trebe sa incerci si cu electric....
....220, daca nu- 380!
(sorry!)
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-01-07, 16:51   #25
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in plus la ce a spus drdream poti sa ai o grosime mai are de dentina. intotdeauna testeaza comparativ cu alti dinti similari care par a fi ok. daca la toti raspunsu e negativ e posibil sa ai un rezultat fals negativ.
ceea ce ai facut e ok, se numeste "frezaj explorator", ultima sansa ce-i mai dam pulpei inainte s-o hacuim. daca rapunde cu au, te opresti, daca nu mergi pana in cam pulpara.
.
Vechi 01-02-07, 12:25   #26
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

din experienta mea clinica de pana acum :

In cazurile de pulpite cronice, sau calcificari, sau faze de genul "am intrat eu si am extiroat, continua tu Robert ca sa obturezi tu !", intodeauna (si nu va mint, intodeauna !!!) pana acum la testul electric imi figura ca nu raspunde (necrotic deci) si cand puneam gheata sarea de pe scaun (deci inca vital).

Niciodata insa nu mi s-a intamplat invers, sa imi raspunda la test electric si nu la rece.

Testul la rece ramane cel mai important dupa parerea mea, din toate testele de vitalitate.

De curand am avut de tratat un ICS care raspundea negativ la rece, cald, electric, avea fistula (am facut rx cu gutaperca in fistula si mergea spre el), toti vecinii lui erau vitali si raspundeau. Cand am deschis dintele, inauntru era partial necrotic, am mai vazut ceva vase sangvine. Facusem diagnostic diferential cu o fistula de natura parodontala ca sa nu iau tzeapa sa tratez un dinte ce nu avea nevoie.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1063

Tot din experienta personala : absolut toate, dar TOATE, extirparile de molari inferiori la care in prima sedinta am avut succes anestezic si am lucrat (am extripat cica !!) pe toate canalele, dar doar pana sa am un taper 6 % cu 20 la varf, am constatat la a doua sedinta ca anestezia nu isi mai facea efectul (aceeasi doza , acelasi pacient, aceeasi tehnica) si practic nu puteam decat sa "pisicesc" canalele alea, nu sa le tratez....Habar nu am de ce si ce explicatie exista cu ce se intampla cu pulpa dentara. teoretic dupa 0 ora jumate de hipo si 020 cu 6 % la apex nu ar mai trebui sa fie nimik in canale..si totusi la jumate de WL am sensibilitate si nu pot lucra.....

Inca o dovada ca nimik nu e sigur si predictibil.....spre disperarea celor "multumiti" de rezultatele lor
Vechi 01-02-07, 12:45   #27
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

pai sensibilitatea avea si pacientul "meu", chiar la intrarea pe canalul la care debine-derau era obturat pana la apex. Stii Robert despre ce vorbesc, nu? Tu nu erai mirat dar eu am ramas trasnita cum se poate ca un molar obturat acum 10 ani sa mai aiba ramasite de nerv chiar la intrarea in canalul MV ca pe ML era un ac rupt. Dar a avut noroc pacientul (cu tine)
Vechi 01-02-07, 14:50   #28
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

eu zic ca explicatia consta in faptul ca desi nu mai e nimic in canale, se creeaza un efect de piston, ducand o presiune pozitiva in parodontiu in prealabil "inflamat" in prima sedinta
adica canalul e curat, da doare la 1/2 wl nu de nerv ci de presiune apicala....
.
Vechi 03-02-07, 20:12   #29
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si eu am patit chestii din astea cu anestezia la sedinta a doua la vitali. Singura explicatie pe care pot sa o gasesc e faptul ca e inflamatie tranzitorie periapicala dupa prima sedinta. Nu ar trebui sa influenteze decat anesteziile plexale insa. Nu stiu pe unde am citit ca ar fi bine 7 zile intre sedinte pe un caz vital, probabil pt ca sa nu "bazaim" periapical prea des (spre deosibire de necrotici unde ar fi bine ca sedintele sa fie cat mai apropiate, evident cu exceptia celei cu Ca(OH)2). La faze din astea eu le mai dau intraligamentara, daca pot eventual pe langa marginea orificiului din diga sau, dupa ce elimin hipocloritu prin aspiratie de pe canale, spal cu apa si apoi mai bag anestezic direct pe canale (fiind un caz vital, nu am ce iminge rau periapical).
.
Vechi 04-02-07, 23:35   #30
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si ce puneai pe canale intre cele doua sedintze? la molarii inferiori de care vorbeai, Roby?
Probabil Consepsis?
stef_ank este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-02-07, 23:41   #31
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

nope, nu consepsis, nimik

dar conspepsis e ok sa pui, in sensul ca nu face rau, dar nici mare avantaj nu e ca nu ai bacterii in canale pe caz vital....

lasam gol...si pacientii veneau spunandu-mi ca s-au simtit excelent, nu au simtit nimik nu i-a durut nimik.

Parerea mea sincera este ca nu reuseam sa largesc cat trebuie, chiar daca aveam 6 %, si ramanea pulpa dentara traumatizata in canale. Nu stiu de ce totusi se inflama atat de rau dar ramanea asimptomatica. Si a doua sedinta cand atingeam acea pulpa inflamata de traumatismele acelor mele si a irigantilor (care teoretic trebuiau sa dizolve pulpa) ii durea de nu mai puteau ( ma rog exagerez eu un pic, ca pana la urma era ok cat de cat, dura 2 ore juma in loc de o ora a doua sdinta dar puteam lucra)....cand faceam intrapulpar, sau pdl, nu era nici o rezolvare..singurul ajutor cat de cat era gel topic anestezic (benzocaina 20 %) pe ace si in contact cu pulpa aia inflamata
Vechi 04-02-07, 23:52   #32
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

interesanta idee cu benzocaina, o sa incerc si asta la nevoie. totusi e ciudat cum functioneaza benzocaina in canale desi e liposolubila (spre deosebire de lido,mepi,articaina care sunt hidrosolubile). Oricum rau nu are ce face, si daca merge nu-mi mai bat capu de ce.
.
Vechi 04-02-07, 23:53   #33
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

robby e ce a zis eu, volumul de hipo din canale nu este suficient de mare sa dizolve pulpa, grosul e in canalizarea orasului...
.
Vechi 04-02-07, 23:54   #34
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Zeno eu habar nu am chimie la fazele astea. Stiu ca am citit undeva si am si vazut facandu-se faza asta, asa ca am aplicat-o si clinic a mers....Poate e aiurea si fara explicatie..si asa mi se pare fara explicatie sa stai 2 ore sa freci meziale sa le aduci la 6 % cu 020 si cu hipo 5 % si sa inca sa mai fie pulpa acolo......
Vechi 04-02-07, 23:57   #35
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

si ce daca e liposolubila, nu inseamna ca prin menbrana (care e formata din strat bilipid ) nu trece, din contra
.
Vechi 05-02-07, 00:00   #36
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dar pana sa ajunga acolo la membrana trebe sa treaca si prin chestii apoase...
.
Vechi 05-02-07, 00:07   #37
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

care???
.
Vechi 05-02-07, 00:15   #38
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

eu ma incercat aceasi treaba cu dentocalmin 33,3%lidocaina si e si hidrosolubila parca si ghici, nu a mers
e clar ca o substanta liposolubila care vine in contact cu pulpa (prin actiunea acului) si care sta acolo la eentuale irigatii e mai eficienta zic eu...
.
Vechi 05-02-07, 00:38   #39
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ce e intre benzocaina de pe ac si membrana celulelor - irigant,sange,fluid interstitial. s-ar putea ca urmele de lubrefiant - gen FileCare,Glyde etc. sa impace chestile apoase cu cele uleioase si atunci nu mai are sens discutia. s-ar pute ca benzocaina sa "stea" pe ac si sa fie "carata" acolo unde trebe spre deosebire de chestile apoase. neavand o chestie evidence-based la nivel histologic nu putem decat sa presupunem ce se intampla, la fel cum am facut tu si eu, asa ca nu ne mai ramane decat sa ne bazam pe observatii si sa tinem cont de toate optiunile. eu sunt deschis la idei noi.
.
Vechi 05-02-07, 00:49   #40
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

si in felul asta ne intoarcem la robby, a obtinut succes ce mai conteaza cum...
pulpa se poate inflama si la traumatisme mecanice(ace, hipo) nu doar bacteri
.
Vechi 04-11-08, 11:24   #41
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Default testarea vitalitatii pulpare

Ce produs folositi pentru testarea la rece a vitalitatii pulpare si de unde-l pot cumpara?
ralucag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-11-08, 13:17   #42
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

roeko endo frost, aduce si dentotalul si remedia si ~~~~~~~

dar mai bun e un ept- electronic pulp tester, nu stiu cine aduce, eu l-am luat din ceaina
ralucag a multumit.
.
Vechi 04-11-08, 14:49   #43
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

io am unu stand-alone de la parkell da si mai are si apexlocatoru (neosono) tester de vitalitate care mi se pare mai bun ca parkellu.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg aaa.jpg (85,1 KB, 6 vizualizari)
Vechi 04-11-08, 23:54   #44
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dap, eu am unul din asta chinezesc de pe ebay si, deocamdata, functioneaza f. bine...
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-11-08, 10:59   #45
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

roeko endo frost te satisface?
Vechi 05-11-08, 13:04   #46
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de dentist View Post
roeko endo frost te satisface?
face frig , deci da

sincer nu il prea folosesc, pulptesterul suplineste foarte bine
.
Vechi 05-11-08, 18:05   #47
Ucenic timid
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Imi trebuie un Endo frost sau Endo Ice din asta pentru ca ma intereseaza din cand in cand sa stabilesc care dinte da semne de inflamatie pulpara, nu neaparat daca e vital sau nu, pt ca zice vad la Cohen ca un Ept-ul arata ca exista sau nu fibre nervoase vii in pulpa ce raspund la curent electric dar are valoare limitata in ceea ce priveste reflectarea starii de sanatate pulpara.
Multumesc de raspunsuri!
ralucag este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, ajutor, ani, apex, buna, camera, canalul, carii, endo, endodontie, est, hiperemie, intrarea, meu, molar, molarii, nerv, noroc, obtura, obturat, obturatii, pac, pacientul, patit, ramas, ras, rupt, sensibilitatea, test, testul, varsta

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
am facut o perforatie a podelei camarei pulpare! laura tanase Loc de dat cu capul 107 27-02-15 00:43

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (06:51) timp.

Alegeti schema de culori preferata: