Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

sangerare excesiva pe canale

discutie din eugenol.ro : Pacient 27ani se prezinta la cabinet cu pulpita pe 17.La extirpare constat ca sangereaza mai mult decat normal ,incerc ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree7Multumiri
  • 1 Scris de dr.Brata
  • 2 Scris de aurelian
  • 2 Scris de Adrian Adn
  • 1 Scris de Kitty1604
  • 1 Scris de Tudor G.

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 17-03-10, 18:57   #1
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default sangerare excesiva pe canale

Pacient 27ani se prezinta la cabinet cu pulpita pe 17.La extirpare constat ca sangereaza mai mult decat normal ,incerc sa opresc cu apa oxigenata si dupa cateva minute incerc sa fac obturatia de canal si..iar sangereaza....am pus un antiseptic pe canal!
Pacinetul era speriat tare..pulsul putin accelerat accerat!...era fleasca mai pe romaneste...
Ma gandeam sa incerc cu atropina(pe mese cateva sec)...dar din pacate nu aveam in cabinet,nu am gasit la farmacie..
Voi ce folositi in astfel de cazuri?
sorabela2000 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-03-10, 19:44   #2
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

1.pui diga pt izolare...
2.irigi in camera pulpara si la intrare in canale cu hipoclorit si vei constata ca sangerarea se va opri...
3.poti iriga dupa hipo si cu apa oxi apoi iar cu hipo pt efervescenta...
4. daca cumva s-a produs vreo perforatie pe undeva, degeaba irigi cu hipo ca ii faci mai mult rau decat bine....deci tre sa fii sigura ca nu ai perforat...
5. daca nu e perforat, pune calciu si lasa-l cateva zile cu o buleta de vata in camera pulpara, dintele inchis cu obt provizorie (citodur)
6. dupa aprox 7 zile deschizi, si reirigi, de cele mai multe ori nu mai ai asa sangerare ca la inceput...sangerarea e asa abundenta si din cauza pulpitei
"succesuri"
sonila stefoni a multumit.
.
Vechi 17-03-10, 19:44   #3
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

hidroxid de calciu si temporizezi..oi fi atins vreo arteriola
Vechi 17-03-10, 20:12   #4
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

hidroxid ce calciu nu am decat calasept care e prea concentrat dupa parerea mea...
.
Vechi 17-03-10, 21:11   #5
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sorabela2000 View Post
hidroxid ce calciu nu am decat calasept care e prea concentrat dupa parerea mea...
Si ce-i rau in a fi concentrat?

Sangerare abundenta ai din cateva considerente: perforatie fie in podea fie undeva in radacina ori nu ai curatat tot tesutul pulpar...
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-03-10, 21:14   #6
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

eu fac urmatoarea schema: mai intai ma asigur ca am preparat pe toata lungimea de lucru, apoi hipo si us, fac asta asa cam 2-3 min, de cele mai multe ori se opreste, daca se incapataneaza sa sangereze, hidroxid de calciu pe canale, las 2 min, spal cu hipo, activez iar cu us si e cam rezolvata sangerarea ,daca nici asa nu vrea si e atat de incapatanata, pun o buleta in camera pulpara inchid provizoriu si rezolva organismul.
in pulpite sangerarea e destul de spectaculoasa, pana se indeparteaza pulpa.
augustin si Tudor G. au multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-03-10, 21:53   #7
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
.La extirpare constat ca sangereaza mai mult decat normal ,incerc sa opresc cu apa oxigenata si dupa cateva minute incerc sa fac obturatia de canal si..iar sangereaza....am pus un antiseptic pe canal!
Probabil ca in cateva minute nu ai reusit sa indepartezi in intregime pulpa dentara si de aceea sangera.

Mie un 1.7 imi ia vreo 2-2.5 ore, dar nu e relevant pt ca sunt batran si lent...
Tudor G. si georgescu.ionut au multumit.
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-03-10, 22:09   #8
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

hmm, man, ma dezamagesti, pai de ce nu bagi un tiernerf rosu, in 5 min ai terminat ce faci atat 2 ore... cine te-a pus sa te dai cu ace din alea
auzi, da stau pacientii atat??? e incredibil...
.
Vechi 17-03-10, 22:29   #9
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
hmm, man, ma dezamagesti, pai de ce nu bagi un tiernerf rosu, in 5 min ai terminat ce faci atat 2 ore... cine te-a pus sa te dai cu ace din alea
auzi, da stau pacientii atat??? e incredibil...
...n-auzi ca-i "batran si lent"?
Dar si mie mi se pare mult, cred ca dupa 2,5 ore nici n-as mai vedea bine.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-03-10, 22:31   #10
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
0 (+1/-1)     

cred ca e pe la inceut cu citeala pa forum, n-a trecut de filmu nervu dizolvat in petri cu hipo; probabil ca iriga asteapta iriga asteapta...

tre sa ai tirnerfuri noi ca alea mai vechi nu prea mai agatza; io bag si cate 2 deodata in canalele piscot si alea largi ca am sansa sa apuc mai usor firisoarele de p-acolo; cand e sanje mult si nu sta de obturat bag o puleta si tura urmatuare se face curat fara sanje.
Vechi 18-03-10, 03:18   #11
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+1 (+1/-0)     

ce ai cu fatza mea, de ce insinuezi ca nu am fata de dentist? ce sa fac, de unde sa stie tata ca o sa ajung la 130kg sa nu ma mai faca dentist? e mai greu cu endo ca trebuie sa mi leg acele cu sarma de un deget mic ca duar atat intra in gura la pacient. numai radeti ca nu v-as dori sa fiti in locul meu. la tarnacop nu la canale!
Vechi 18-03-10, 19:51   #12
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu folosesc un produs hemostatic numit ViscoStat;inmoi niste conuri de hartie si le bagi pe canale-iti face o hemostaza aproape instantanee indiferent de originea hemoragiei (pulpa sau parodontiu);sau faci ca Brata cu hidroxid de calciu.Pacientul sigur n-avea ceva probleme cu sanatatea?intotdeauna sa faci si anamneza.
Gerula este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-03-10, 22:29   #13
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
3.poti iriga dupa hipo si cu apa oxi apoi iar cu hipo pt efervescenta...
"
Mare atentie la concentratia apei oxigenate.Apa oxigenata in combinatie cu hipo face o efervescenta foarte agresiva si are si reactie exoterma cu cat este mai concentrata...
Cel mai bine este sa se temporizeze cu Ca / buleta pana la sedinta urmatoare cand nu vei mai avea probleme.
Mona Lisa a multumit.

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-03-10, 19:31   #14
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

interesant cu viscostat....nu stiam ca merge si pe canale..pacientul nu are probleme cu sanatatea..doar frica de dentist...trebuia sa vina ..il astept...a scapat de durere si nu-l mai prind..
i-am zis ca dintele nu-i terminat si ca mai sunt etape..dar...
atunci i-am facut o poza..are 27 ani...din pacate igiena lasa de dorit,probleme parodontale..incerc sa il aduc pe drumul cel bun
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Picture 025.jpg (87,0 KB, 7 vizualizari)
.
Vechi 19-03-10, 19:57   #15
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

bine o sa il aduci pe drumul cel bun mai ales daca lipseste la prima programare.
Vechi 19-03-10, 23:24   #16
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
interesant cu viscostat....nu stiam ca merge si pe canale..pacientul nu are probleme cu sanatatea..doar frica de dentist...trebuia sa vina ..il astept...a scapat de durere si nu-l mai prind..
i-am zis ca dintele nu-i terminat si ca mai sunt etape..dar...
atunci i-am facut o poza..are 27 ani...din pacate igiena lasa de dorit,probleme parodontale..incerc sa il aduc pe drumul cel bun
Eu una nu as incerca viscostat pe radacina atata timp cat stiu ca o temporizare de o sedinta imi va rezolva problema. Nu-mi place ce lasa viscostatul nici macar pe o gingie sangeranda..nici nu vreau sa ma gandesc la un apex...

.
Vechi 19-03-10, 23:29   #17
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

cine nu stie cat de usor se da jos vascostatul de pe un dinte, si cum percoleaza si cum afecteaza sigilarea daca nu e dat cu freza dupa ce s-a aplicat, sa bage in dinte...dupa vascostat, ori freza ori fosforic... acum pe o radacina, dupa ce dai cu hipo, dai cu citric, dai cu edta si deja incepe sa intre in "osteoporoza", daca mai bag si fosforic, cred ca deja incepi sa vezi prin ea, nu mai ai nevoie de rx )
.
Vechi 19-03-10, 23:51   #18
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

hai sa va mai dau o cauza de sangerare pe canale, incerc sa revin luni cu un video edificator

am o pacienta cu inr 7, ia anticoagulante cu pumnul, fraaaaaate, ce sange, m-a luat cu lesin
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-03-10, 00:03   #19
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

...pai la valoarea asta exista deja riscul de sangerari spontane, nu prea-i de joaca, chiar si la un endo!
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-03-10, 03:57   #20
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
hai sa va mai dau o cauza de sangerare pe canale, incerc sa revin luni cu un video edificator

am o pacienta cu inr 7, ia anticoagulante cu pumnul, fraaaaaate, ce sange, m-a luat cu lesin
In cazuri de-astea,cum oprim sangerarea pe canale?Cum ai reusit,Sergiu?Am patit-o si eu ...da-i cu de toate,apa oxigenata,clorhexidina(nu ma intrabati de ce),indeasa conuri de hartie...neam!Am pus si un pic de acid tricloracetic in disperare de cauza...nimic!(Ma tot gandeam ca ar trebui sa se inventeze si niste O.B-uri pt canale)Am reusit sa fleoscai niste calciu(cu o mana scoteam conu de hartie si rapid cu cealalta am pistonat Calasept.Ciacnoris ar fi fost gelos pe viteza mea)La sedinta urmatoare a fost totul ok.
Vechi 20-03-10, 04:08   #21
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de SELENA View Post
In cazuri de-astea,cum oprim sangerarea pe canale?Cum ai reusit,Sergiu?Am patit-o si eu ...da-i cu de toate,apa oxigenata,clorhexidina(nu ma intrabati de ce),indeasa conuri de hartie...neam!Am pus si un pic de acid tricloracetic in disperare de cauza...nimic!(Ma tot gandeam ca ar trebui sa se inventeze si niste O.B-uri pt canale)Am reusit sa fleoscai niste calciu(cu o mana scoteam conu de hartie si rapid cu cealalta am pistonat Calasept.Ciacnoris ar fi fost gelos pe viteza mea)La sedinta urmatoare a fost totul ok.
am pus calciu
vedem luni
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-03-10, 11:17   #22
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Citat:
Publicat initial de Kitty1604 View Post
Mare atentie la concentratia apei oxigenate.Apa oxigenata in combinatie cu hipo face o efervescenta foarte agresiva si are si reactie exoterma cu cat este mai concentrata...
Cel mai bine este sa se temporizeze cu Ca / buleta pana la sedinta urmatoare cand nu vei mai avea probleme.

apa oxi de aia normala de la farmacie, parca are 3% si nu cre ca e asa de agresiva...
.
Vechi 20-03-10, 13:15   #23
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

tocmai mi-am amintit ... de hemofilie..poate ca pacientul nu stie...si la anestezie a sangerat...hm....
multumesc pentru raspunsuri!
(pe la tara oamenii nu isi prea fac analize...chiar si tinerii!)
m-a sunat si si-a cerut scuze ca nu s-a prezentat..vine ..era plecat cu treburi...
are multa placa bacteriana si tartru..si la detrtraj va sangera mai mult ca sigur..e pe antibiotic....dar cine mai stie l-o lua?
.
Vechi 20-03-10, 13:41   #24
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
offtopic: cardiologul (sau cine o fi prescris anticoagulantul) stie? si il lasa cu inr-ul asta?

ontopic: daca vrei sa temporizezi, ori CaOH ori buleta uscata. in nici un caz viscostat.
cu stima si respect,
tudor g.
Vechi 20-03-10, 13:46   #25
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
apa oxi de aia normala de la farmacie, parca are 3% si nu cre ca e asa de agresiva...
Nu m-am referit la ce folosesti tu....:g]
Am tras un semnal de alarma ,ca oamenii din dorinta de a opri mai repede sangerarea sa nu se gandeasca sa foloseasca o concentratie mai mare.
Sincera sa fiu eu nici nu o folosesc in mod uzual.
DPDV al efervescentei imi este suficienta cea produsa de EDTA cu HIPO !

.
Vechi 20-03-10, 14:35   #26
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

si pe mine ma multumeste hipo si edta...mult mai mult decat apa oxi
.
Vechi 20-03-10, 14:36   #27
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

parca citisem pe undeva ca efervescentza aia nu ar fi asa eficienta cum se credea in trecut. (oare in castelucci?). mai mult, prin reactia EDTA cu hipi se inactiveaza amandoua. ideea era sa nu abuzam de dansa.
cu stima si respect,
tudor g.
Kitty1604 a multumit.
Vechi 21-03-10, 20:31   #28
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

EDTA-ul dupa hipo nu isi pierde proprietatile. In schimb hipo dupa EDTA da. Asta am citit-o intr-un abstract de pe pubmed parca.
usrazvan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-03-10, 01:17   #29
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

man.. nici una nici alta nu e ok... dupa ce se neutralizeaza cel care ramane in exces isi continua actiunea
.
Vechi 30-03-10, 03:04   #30
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de usrazvan View Post
EDTA-ul dupa hipo nu isi pierde proprietatile. In schimb hipo dupa EDTA da. Asta am citit-o intr-un abstract de pe pubmed parca.
tati, acid + baza = baza + acid... nu-i ca la bere + vin
Vechi 30-03-10, 03:06   #31
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Citat:
Pacient 27ani se prezinta la cabinet cu pulpita pe 17.La extirpare constat ca sangereaza mai mult decat normal ,incerc sa opresc cu apa oxigenata si dupa cateva minute incerc sa fac obturatia de canal si..iar sangereaza....am pus un antiseptic pe canal!
Pacinetul era speriat tare..pulsul putin accelerat accerat!...era fleasca mai pe romaneste...
Ma gandeam sa incerc cu atropina(pe mese cateva sec)...dar din pacate nu aveam in cabinet,nu am gasit la farmacie..
Voi ce folositi in astfel de cazuri?
esti sigura de WL? ai gasit toate canalele? ce taper ai? MAF? Esti sigura ca nu mai ai resturi de nerv? samd....
Vechi 30-03-10, 03:27   #32
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

bine ai venit endodont sorsirbu
Vechi 30-03-10, 03:51   #33
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

multu.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., acid, acid tricloracetic, apa, ata, calasept, calciu, canale, cauza, cazuri, ciacnoris, clorhexidina, endo, gandeam, hartie, hidroxid de calciu, luni, mana, oprim, oxigenata, pacienta, patit, rapid, sangerare, sansa, sedinta, selena, twisted, video

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:58) timp.

Alegeti schema de culori preferata: