Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Primul Meu Retrat ENDO

discutie din eugenol.ro : Azi am facut primul meu retrat endo, lucru de care imi era teama dar fiind in cauza o persoana ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Endodontie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree15Multumiri
  • 3 Scris de dr.Octavian.D
  • 1 Scris de aurelian
  • 1 Scris de anduluta81
  • 1 Scris de drdream
  • 1 Scris de AnaMady
  • 3 Scris de robbycarlos
  • 3 Scris de robbycarlos
  • 1 Scris de dr.Octavian.D
  • 1 Scris de zemo

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 12-03-10, 20:52   #1
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Default Primul Meu Retrat ENDO

Azi am facut primul meu retrat endo, lucru de care imi era teama dar fiind in cauza o persoana draga am zis hai sa vad daca reusesc.
Este vorba de un 26 pe care am facut acum doua zile o obturatie de canal scurta palatinal din cauza ca atunci cand am vrut sa tai conurile de pe DV, cred ca am atins nu stiu cum naiba si conurile de pe palatinal, am vazut eu ceva pe acolo dar nu am realizat prima data si iata ce iese la radiografia de control:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Azi am zis sa incerc primul meu retratament. Am folosit ca sealer, si prima si a doua oara, ADSEAL, condensare laterala la rece. Nu ma bag inca pe rotative, mi-e teama sa le folosesc si nu stiu nici cum mai exact(dar o sa invat) asa ca am dezobturat cu ultrasunete si ace Hedstrom, EDTA permanent. MAF 35 cu o mica depasire, in final sunt multumit in comparatie cu rezultatul anterior. Mai am de invatat cum sa dau conicitate canalelor, ca nu imi iese de fiecare data. Asa...si iata ce am reusit sa fac azi:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
P.S. lungimile de lucru: MV=22 DV=23 P=23
aurelian, florin dediu si AnaMady au multumit.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-03-10, 21:08   #2
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

ceva sfaturi, daca se poate, h-fille nu prea sunt cele mai bune pentru ce aveai tu nevoie, se pot infileta destul de rau si fara sa-ti dai seama se rup
acum, un step back ca sa dai un taper mai mare se putea face... nu e suficient seria 1...
e bine ca ai avut curaj sa reintervii si sa repari...
dr.Octavian.D a multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-03-10, 21:26   #3
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.

mie mi se pare ca si mv-ul e putin scurt. la retrat ai facut dor p-ul? ca dupa aspectul de pe dv asa pare. doar 3 canale?
Vechi 12-03-10, 21:31   #4
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

MV nu e scurt, se vede pe prima radiografie daca te uiti atent ca e pana la apex. Mie asa mi se pare.
Da doar pe P am facut retrat. Stiu ca vestibularele sunt spaghete (cum spunea cineva) dar sunt in curs de perfectionare la capitolul conicitate, patenta, si asa mai departe. Trebuie sa mai pun un pic si mana pe carte ca am cam sarit peste etapa asta de ceva vreme.
Este obturat si Mb2 dar l-am gasit foarte scurt. Pe rx nu se vede.
.
Vechi 12-03-10, 21:35   #5
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.

mie tot mi se pare mv-ul scurt. si parca ultimii 0,5 mm care se vad obturati e numai pasta. asa vad eu. poate o sa ne lamureasca altii cu mai multa experienta. oricum e fff important cant de iriganti care au ajuns apical.

ca sa vezi cat de active sunt fagocitele compara puful de pe dv de la prima la a doua rx. eu zic ca se vede diferenta.
Vechi 12-03-10, 21:51   #6
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.
0 (+1/-1)     

Bravo,Octaviane!Orice drum indiferent cat de lung incepe cu primul pas!Bafta in continuare
Vechi 13-03-10, 08:30   #7
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

delete by me

Modificat ultima data de SebastianF; 13-03-10 la 12:01.
SebastianF este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-03-10, 09:57   #8
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de dr.Octavian.D View Post
MV nu e scurt, se vede pe prima radiografie daca te uiti atent ca e pana la apex. Mie asa mi se pare.
Da doar pe P am facut retrat. Stiu ca vestibularele sunt spaghete (cum spunea cineva) dar sunt in curs de perfectionare la capitolul conicitate, patenta, si asa mai departe. Trebuie sa mai pun un pic si mana pe carte ca am cam sarit peste etapa asta de ceva vreme.
Este obturat si Mb2 dar l-am gasit foarte scurt. Pe rx nu se vede.
foarte rau ca nu ai retratat tot sistemul endodontic
tu crezi ca bacteria sta asa numai pe un canal?

si doi la mana e leziune si pe mb
zemo a multumit.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-03-10, 10:29   #9
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Octave,acum cât timp ai făcut primul tratament?
Dacă e de mult timp si ai vazut ca leziunea de pe mb2 încă exista trebuia sa te gandesti la retrat tot dintele.
Prima data scurt,a doua oară lung. Poate o nimeresti a treia oară
înţeleg toate incurajarile astea dar si tu trebuie sa intelegi ca ce ai făcut tu acolo nu este tocmai corect.
Vechi 13-03-10, 10:44   #10
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

nu pot sa te incurajez si sa zic ca e bine ce ai facut. singurul lucru bun e ca dintele se mai poate reretrata probabil. nu cred sa aiba sanse mari de succes cu retratul asta. imi vin in minte cateva cazuri superbe de retrat puse de sergiu care au esuat in ciuda faptului ca a facut c&s pe mb 1 mb2 mb3 db 1 db2 p1 p2 ... (hai ca poate exagerez ) cu ochiu la micro prin istmuri si treimi apicale. si nu pot sa cred atunci ca un caz de genul acesta cu un asemenea retratament sa fie un succes
zeno_florita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-03-10, 11:29   #11
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
Octave,acum cât timp ai făcut primul tratament?
pai acum 3 zile obturatiile de canal si ieri retratul dar dintele e in tratament de acum 2-3 luni cu hidroxid de Ca. am sa il tin sub observatie momentan.
Nu mai intru pe dinte decat daca recall la 6 luni imi arata asta sau daca apare ceva clinic.
.
Vechi 13-03-10, 13:06   #12
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Doar 3 zile. In cazul asta aşteptăm recall...
Vechi 13-03-10, 13:34   #13
Initiat bine
Medic Dentist
over the rainbow

.

Citat:
Publicat initial de dr.Octavian.D View Post
imi era teama dar fiind in cauza o persoana draga am zis hai sa vad daca reusesc.
Tocmai de aceea eu nu as fi retratat. As fi trimis mai departe la cineva cu mult mai multa experienta.
.
Vechi 13-03-10, 13:42   #14
Ucenic timid
Tehnician Dentar
arta de a creea zambete

.
-1 (+0/-1)     

Cineva cu mai multa experienta decat un student mi-a facut un tratament de canal acum 6 ani pe un premolar.obturatia de canal era mult prea scurta dar pana acum nu am avut probleme.

p.s:nu mai subestimati studentii ! si cei cu multa experienta gresesc.
AnaMady este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-03-10, 13:44   #15
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Multumim Octavian pentru post si pt efortul de a reintra pe acel dinte.

Eu nici nu mai tin minte cand am facut primul meu retratament, parca in facultate totusi prin anul 5. Nu vreau sa imi amintesc cum arata (si inainte si dupa): cu siguranta am fost scurt pe toate canalele, am uitat unele netratate, ce sa mai amintesc de taper si MAF....Asa ca tu ca evolutie esti cu mult inaintea mea, cel putin .

Daca era cineva apropiat si as fi stiut ca am curatat pana la WL corect dar a fost doar o greseala de tug back nu as fi dezobturat dintele. Daca era cineva necunoscut si trebuia sa prezint unui alt medic (referral) radiograife, cu siguranta ca as fi refacut). Dar varianta a doua nu se prea intampla fiindca cand lucrezi pe baza de referral ai grija sa nu pui compozitul peste dinte pana nu stii ca ai dat tot ce puteai tu 100 % ca sa tratezi endodontic acele canale.
Vechi 13-03-10, 13:49   #16
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

de ce nu scriu toti ca tine robby? nota 10.
Citat:
Publicat initial de ange_la View Post
Tocmai de aceea eu nu as fi retratat. As fi trimis mai departe la cineva cu mult mai multa experienta.
Probabil ca daca era un molar de minte superior as fi trimis. Vreau sa invat si eu, vreau sa ma perfectionez, nu vreau sa ma cred "atotputernic" daca decid sa nu trimit la cineva cu mai multa experienta, dar unde as ajunge daca intotdeauna ce nu am mai facut as trimite la altu? Raman la stadiul de obturatii coronare si proteze totale? Nu multumesc. Tind sa devin mai bun iar criticile...au si ele rostul lor, doar unele.

Off: zilele trecute venise o colega din anul 4 cu o prietena de-a ei pentru o extractie 36 sau 46 nu mai stiu exact. Un coleg ii spune pai hai sa mergem sa faci extractia (asistati de medic bineinteles). "ce sa fac? eu??? mie mi-e frica ma, nu fac eu asa ceva".
.
Vechi 13-03-10, 13:52   #17
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.
+2 (+3/-1)     

Fiindca daca toti ar scrie ca mine nu ar mai exista progres si lumea nu ar incerca sa fie mai buna in ceea ce face...Am trai pe norisorul roz si doar putin oameni ce au ambitie personala mare ar progresa...

Cu putine flori nu se face primavara, de aceea e nevoie de oameni precum Camil de exemplu, care zice direct si aspru ce nu e bine....
Vechi 13-03-10, 16:23   #18
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+1 (+2/-1)     

Daca mai multi ar scrie ca tine Robby,cu tot cu norisorul roz,mai multi ar avea curaj sa isi posteze cazurile mai mult sau mai putin reusite si astfel ar exista progres prin intelegerea greselilor la altii,care desi vizibile nu trebuie taxate aspru.
Vechi 13-03-10, 16:31   #19
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
+3 (+3/-0)     

anduluta, in primele mele luni pe eugenol cand am inceput sa postez, bineinteles ca m-am lovit de multe critici aspre de tot felul si ma consumam la maxim, deja incepusem sa am mustrari de constiinta, apoi au fost persoane de pe forum, medici, pe care i-am cunoscut personal o parte din ei, care m-au calmat, mi-au spus sa o las mai moale, sa nu mai inghit orice galusca si uite asa cu timpul am invatat sa nu ma mai consum si sa fiu ceva mai selectiv in ceea ce priveste un sfat, o critica.
Mie robby imi place ca om, cum gandeste, are o gandire super pozitiva si stie sa nu raneasca pe cineva atunci cand da un sfat, la el critica este mai subtila si arata ca nu uita de unde a plecat. Mare lucru asta...
AnaMady a multumit.
.
Vechi 13-03-10, 16:49   #20
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
-1 (+0/-1)     

Da,sunt perfect de acord..cu totii cred ca am sesizat asta
Vechi 13-03-10, 17:07   #21
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+3/-1)     

Nu mai criticati studentii.Aduceti-va aminte de cum ati fost voi la inceput.Sunt medici cu experienta care lasa sub lucrari bulete de vata(descoperite de colega mea, culmea e ca pacienta mai era si avocata ).Studentii de genul asta trebuie incurajati.Sa nu uitam ca toti am gresit la un moment dat.Multa bafta Octavian si felicitari pt ambitie
Marya este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-03-10, 20:28   #22
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de Marya View Post
Nu mai criticati studentii.Aduceti-va aminte de cum ati fost voi la inceput.Sunt medici cu experienta care lasa sub lucrari bulete de vata(descoperite de colega mea, culmea e ca pacienta mai era si avocata ).Studentii de genul asta trebuie incurajati.Sa nu uitam ca toti am gresit la un moment dat.Multa bafta Octavian si felicitari pt ambitie
da nu-l critica nimeni cu rea vointa. si el intelege asta. si asa va progresa. ei cate nu mi-am luat si eu la primele postari... si desi am fost rautacios am invatat multe si acum sunt recunoscator. pacat ca am suparat ceva lume prin atitudinea mea
eugenol man a multumit.
Vechi 17-05-10, 23:09   #23
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

"Azi am facut primul meu retrat endo, lucru de care imi era teama dar fiind in cauza o persoana draga am zis hai sa vad daca reusesc"

cel mai greu e sa lucrezi la persoanele dragi, rude etc....spre exemplu cum am patit eu: cunostinta, 55 ani, histerectomie, neoplasm mamar a venit pentru ablatia unei lucrari. am facut anestezia si dupa 5 minute i s-a facut rau, transpiratii reci, semne de spasmofilie. medicul care ma supraveghea a recurs la trusa de urgenta dar fara rezultat. pana la urma a trebuit sa chemam Salvarea. femeia avea tensiunea 18/9 puls 110 in conditiile in care relatase in anamneza k nu are probleme cardiace. i s-a administrat nitroglicerina si furosemid. Am uitat sa specific faptul ca pacienta imi este ruda. Asa cand este un necunoscut parca lucrezi altfel
RoseMarie este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-05-10, 15:25   #24
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Cand este un necunoscut, iti este mai usor sa lucrezi pentru ca nu esti implicat emotional(afectiv). Daca lucrezi la rude, prima cerinta este sa te "detasezi" emotional de faptul ca face parte din familie, altfel este, mai bine, sa trimiti la un coleg. Este un challenge chiar si pentru medicii cu experienta si se invata in ceva timp...
Inafara faptului ca risti sa faci ceva gresit (malpraxis) nu din nestiinta, ci tocmai cresterii emotivitatii proprii.
Vechi 18-05-10, 22:43   #25
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de RoseMarie View Post
"Azi am facut primul meu retrat endo, lucru de care imi era teama dar fiind in cauza o persoana draga am zis hai sa vad daca reusesc"

cel mai greu e sa lucrezi la persoanele dragi, rude etc....spre exemplu cum am patit eu: cunostinta, 55 ani, histerectomie, neoplasm mamar a venit pentru ablatia unei lucrari. am facut anestezia si dupa 5 minute i s-a facut rau, transpiratii reci, semne de spasmofilie. medicul care ma supraveghea a recurs la trusa de urgenta dar fara rezultat. pana la urma a trebuit sa chemam Salvarea. femeia avea tensiunea 18/9 puls 110 in conditiile in care relatase in anamneza k nu are probleme cardiace. i s-a administrat nitroglicerina si furosemid. Am uitat sa specific faptul ca pacienta imi este ruda. Asa cand este un necunoscut parca lucrezi altfel
bun, si care a fost problema(medicala) a cunostintei, pana la urma? tensiunea relatata de tine era dupa administrarea anesteziei sau inainte, ca nu prea se intelege
Vechi 18-05-10, 22:54   #26
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

...a spus...dupa.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, apex, buna, carte, coleg, endo, experienta, familie, faptul, gasit, gresit, invata, iv, lucrezi, malpraxis, medicii, mie, mm, necunoscut, nestiinta, obtura, pare, parte, prima, proprii, radiografie, retrat, ris, sistemul, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:50) timp.

Alegeti schema de culori preferata: