Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Cum imi recuperez banii?

discutie din eugenol.ro : @hm-spec Usurel ca nu e chiar asa. Respectul trebuie sa stii sa-l impui si sa-l meriti. Cei la care ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Discutii diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree44Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-07-10, 22:16   #115
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

@hm-spec
Usurel ca nu e chiar asa. Respectul trebuie sa stii sa-l impui si sa-l meriti. Cei la care te referi nu sunt chiar atat de multi. Si nu are importanta cine ce crede cata vreme colaborarea merge si nu-mi arata dispretul intr-un mod jignitor.
Nu de alta, dar sa nu o dam in offtopice.
Stiu destui medici pentru care "Dr." in fata numelui nu sta degeaba. Cata vreme nu cunosti fiecare medic, acorda prezumtia de nevinovatie si nu generaliza.
Un minus si de la mine, fiindca nu poti pretinde respect cata vreme tu nu-i respecti pe altii (asistenta, femeie de serviciu)

Modificat ultima data de ncrstus; 28-07-10 la 22:36.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-07-10, 00:02   #116
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Cand universul in care te invarti probabil e de 10 medici (poate 20) cum poti face afirmatii pentru 16.000?

Incearca sa pui lucrurile in perspectiva si ai sa intelegi de ce ai asa multe minusuri la mesajul tau (afisate in dreapta sus).

Chiar daca jumatate din medici ar face lucruri reprobabile tot nu ai putea sa generalizezi.

Suntem aici sa invatam unii de la altii asa ca: vorbe nu fapte

Modificat ultima data de eugenol man; 29-07-10 la 02:19. Motivul: foame de cuvinte
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-07-10, 14:06   #117
Ucenic
Tehnician Dentar
ajutor de incepator

.

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
faprul ca traim intr-o lume ciudata cel putin nu trebuie sa ne dezumanizam. sunt cazuri izolate si vor ramane asa.
stiu si medici care au ramas cu lucrarea la paciant si fara bani...se intampla
Datorita unor cazuri negative izolate medicii pretind si iau avans la lucrari si personal me se pare normal sa fie asa.
Decat sa raman cu lucrea neplatita prefer sa iau banii la proba metalica sau la gata si nu consider acest lucru inuman.
Daca merg la Dacia si comand o masina, platesc 5000 lei avans,daca ma razgandesc raman fara avans si producatorul isi poate vinde masina la altul,mai greu sau mai usor. Eu nu pot face la fel cu lucrarea mea si atunci e firesc sa fiu mai precaut si sa-mi cer banii inainte sau la livrare.Cine face altfel e riscul lui pe care si-l asuma si poate realiza ca datorita umanizarii sale mai multi medici nu-l saluta si-i mai fac si o reclama proasta (nemeritata de altfel).
<Acest mesaj nu este si nu contine nici un sfat.>
palicari este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-07-10, 16:16   #118
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

"hm-spec : asa se intampla cand legile privind o categorie profesionala sunt propuse de o alta; n-am vazut in parlament vreun tehnician dentar dar stomatologi au fost destui...inainte in clinicile de stat existau si laboratoarele la etaj si daca se intampla una ca asta nu mai lucra nimeni cu ei...e clar un lucru: nu prea exista colaborare profesionala si stii de ce?... dintr-un motiv foarte simplu :ctegoria socio-profesionala nu exista! ci numai cea sociala...daca n-ai inteles iti explic: PENTRU MULTI DINTRE DR.(nu este titlu stiintific!) ORI TEHNICIAN ORI ASISTENTA ORI FEMEIE DE SERVICI CAM TOT AIA!!!"

Dragilor care ati votat negativ... Sunt convins ca sunteti medici! Altfel, nu v-ati fi "oparit" asa DEGRABA! Nu cumva va pripiti sa dati cu manutze rosii?

Am subliniat cu portocaliu o idee de-a lui hm-spec , cat se poate de corecta! Nu sunteti de acord cu ea? (e drept ca e offtopic, asta trebuia pusa la sectiunea "otdr")

Cu verde, am evidentiat o alta idee cat se poate de corecta! Sau si aici aberez?

Iar cu rosu, am subliniat un cuvant care , mai mult ca sigur, ar fi trebuit sa fie: "UNII". Nu stiu daca hm-spec "le are" cu limba romana (dat fiind ca am auzit spunandu-se "multi" in loc de "unii"), dar e clar ca nu trebuie facuta o generalizare. Deci, si cu ideea asta sunt de acord, si anume ca UNII dintre medicii dentisti cu care ajungem sa lucram de-a lungul carierei, nu fac nici o diferenta intre tehnician dentar/asistenta/ingrijitoare. Si nu ma refer acum la faptul ca ne trateaza pe toti egal, si corect, si cu respect, ci la o atitudine exact pe dos! Doar ca , aici, trebuie sa fac o precizare importanta: acelor medici care nu isi respecta colaboratorii, li se permite acest lucru! Asa cum spunea Cristi_N, respectul trebuie impus, castigat... Il meriti si nu-ti e aratat? Castiga-l!
Vechi 30-07-10, 16:38   #119
La primele mesaje
Tehnician Dentar
meshter

.

dragos ai dreptate ...numai UNII!
hm-spec este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-07-10, 16:41   #120
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

E chiar asa de important daca sunt UNII, ALTII sau MULTI???
Mai important este demersul in sine si finalizarea lui. Dar, poate, vorbesc eu prostii...
Vechi 30-07-10, 17:46   #121
La primele mesaje
Tehnician Dentar
meshter

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
E chiar asa de important daca sunt UNII, ALTII sau MULTI???
Mai important este demersul in sine si finalizarea lui. Dar, poate, vorbesc eu prostii...
de fapt nu e niciunul...am facut o afirmatie eronata...
Va doresc la toti: NOROC
hm-spec este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-07-10, 21:39   #122
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

@ palicari: tu cumperi toate materialele cu banu jos? n-au achiti unele produse la 30 de zile uneori? iti cere cineva avans? se poate isa e vorba de incredere. uneori aceasta lipseste (chiar pe buna dreptate cand e cazul). d'aia zic sa nu ne dezumanizam
.
Vechi 24-08-10, 00:19   #123
Ucenic
Tehnician Dentar
ajutor de incepator

.

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
@ palicari: tu cumperi toate materialele cu banu jos? n-au achiti unele produse la 30 de zile uneori? iti cere cineva avans? se poate isa e vorba de incredere. uneori aceasta lipseste (chiar pe buna dreptate cand e cazul). d'aia zic sa nu ne dezumanizam
de obicei cu banu jos ,in avans numai cand am cumparat din afara,sant mai precauti(nu neaparat inumani).
Ma refeream si la faptul orice lucrare(sau aproape orice) are garantie ,deci si eventualele probleme sant acoperite de ea.Nu vad de ce medicul nu i-ar da tehnicianului o parte din avansul luat de la pacient inainte sau cel putin la livrarea lucrarii,asta daca tehnicianul solicita acest lucru. Daca pentru tine ee ok 30 de zile,nu am nimic impotriva,poate fi si 60 .Eu daca am bani prefer sa platesc pe loc si sa dorm linistit. poate la laboratoarele mari e treaba cu 30 de zile ,altfel e mai greu de inteles.
nu incerc sa inventez ceva ci incercam sa dau un sfat pentru a evita unele probleme ce pot aparea,oricum orice colaborare e foarte complexa si nu se poate rezuma in cateva fraze . otusi am gasit ceva:
Cine arvoneste acela plateste

Modificat ultima data de eugenol man; 24-08-10 la 09:46. Motivul: dublura
palicari este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-08-10, 11:29   #124
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

daca ar merge un medic sa plateasca fiecare lucrare la finalizarea ei cred ca i-ar lua zilnic ceva timp si i-ar da programul peste cap. in fine, fiecare cat intelege.
palicari a multumit.
.
Vechi 24-08-10, 12:32   #125
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Fratilor,
da' cind te duci la mari clinici private sa-ti faci o investigatie costisitoare RMN,CT sau doar niste analize de sange mai putin uzuale, te baga cineva in seama daca nu platesti inainte?
Chiar si o antibiograma o platesti inainte si daca nu au iesit patogeni , iti returneaza banii, nu o fac in ideea ca platesti tu apoi daca-i cazul...
Deci noi de ce am proceda altfel? De ce am pune lucrari neachitate in gura? Si eu am patit-o la inceput de drum , cind din mila, omenie prost inteleasa sau ziceti-i voi cum vreti am cimentat provizoriu o lucrare incomplet achitata si pacienta dusa a fost. Dar a fost pentru prima si ultima oara...
Dragos Dinulescu si palicari au multumit.
Vechi 24-08-10, 12:42   #126
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Eu chiar nu inteleg cum de va comportati americaneste, adica cu maaare naivitate, uneori.
Cand stiu ce lucrare am de facut, la amprenta pacientul achita 1/2 (jumatate) din costul total al lucrarii. Din acesti bani, pun partea tehnicianului deoparte si nu ma ating de ei, cu restul fac ce vreau...La terminarea lucrarii, tehnicianul mi-o aduce in cabi. cel putin cu 1 zi inainte de programarea pacientului (se ia in calcul o marja de eroare din varii motive) moment in care tehnicianul este platit integral pentru costul lucrarii (din banii pusi deoparte initial). Fac proba, pacientul achita restul de lucrare. Nu achita, lucrarea ramane la mine in cabi., nu i se pune in gura, nici provizoriu, nici definitiv. Daca i-am pus-o provizoriu si lucrarea nu e achitata, pacientul, daca e tzepar, se duce la altul si-l roaga sa i-o fixeze definitiv ca medicul lui tocmai e in concediu sau a emigrat. Si totul este atat de simplu...
CIOBOTEA LIVIU, denta si ncrstus au multumit.
Vechi 24-08-10, 14:05   #127
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
+2 (+2/-0)     

discutia se duce spre offtopic. Deja au fost subiecte inchise si s-a lasat cu penalizari.
Aici era vorba de posibilitatile legale de a recupera banii pe lucrari neachitate.
Inteleg ca si dscutia despre prevenirea pagubelor e utila, dar sa nu deviem prea tare. Americanismele se aplica in America fiindca aia le-au inventat, la noi nu se pot aplica fiindca nu exista mentalitatea pentru asa ceva. Sunt prost intelese, prost interpretate si prost aplicate fiindca nu se tine cont de principiile de marketing si economice de baza:
1. Colaborare Pacient-Medic este de scurta durata, este mai predispusa la pierderi, are mai multa nevoie de tactici de protectie contra pierderilor.
2. Colaborare Medic-Tehnician este de lunga durata, poate fi mai relaxata, se pot stabili niste conditii care sa permita medicului sa aplice o politica a preturilor diferita atunci cand e cazul (lucrari in rate pentru pacienti). Tineti cont ca medicii prefera sa lucreze cu cat mai putine laboratoare (in functie de oferta fiecaruia) decat sa nu stie azi cui va trimite lucrarea maine
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/discutii-diverse/8102-recuperez-banii/
3. Colaborarea Medic&Tehnician-Pacient
Are ca scop realizarea de catre primii doi a unui produs de care sa beneficieze al treilea si sa il si plateasca.

Cum se apara medicii de Ň£epe si cand isi asuma riscul e treaba lor. La fel cum si laboratoarele sunt pe cont propriu cand isi stabilesc conditiile de plata in functie de cat de speriati sunt managerii. Pentru colaborari noi, eu am conditii destul de rigide, dar in functie de recomandari sau de seriozitatea in timp se pot schimba radical.

Fiecare isi conduce dugheana cum doreste. Cine vrea toti banii inainte, nu-l opreste nimeni sa-i ceara. Daca altii vor 20%, 50% avans, e treaba lor. Achitare integrala la predare sau zi de plata la doua saptamani sau odata pe luna sau alte variante... Fiecare isi stie socotelile.
Eu le aplic pe toate in functie de referinte. Am colaboratori care imi achita in data de 1 si 15, altii care achita la cimentarea definitiva (oricand este aceasta), altii care achita la predare, altii care trebuie sa dea avans 30-50% la proba metal si sa achite integral la predare fiindca au antecedente si daca mi se pare in neregula sistez lucrarea... Totul tine de increderea pe care o pot avea in acel om.

Incetati sa va mai uitati la ce face unul si altul. Stabiliti-va propriile conditii in functie de ceea ce aveti voi nevoie. O micro-intreprindere nu se poate compara cu o industrie.
CIOBOTEA LIVIU a multumit.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-11-14, 15:15   #128
Ucenic timid
Tehnician Dentar
freelancer

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
dpdv juridic, daca nu sint acte destule e cam complicat, presupun ca nici dinsa nu a dat chitante pacientilor... de asemena o factura nesemnata de dna dr, chiar daca are confirmare de primire (prin posta) nu stiu ce acoperire ar putea avea... semnatura inseamna acceptare de plata a acelei facturi... ori ea nu a semnat, din cite spui tu...

dpdv moral, daca nu vrea sa plateasca, nu va plati si gata... ma tem ca nu o sa ai ce sa faci (prinde orbu', scoate-i ochii)... sa mizezi pe bunul simt se pare ca e o cauza pierduta.....

si uite asa se va deschide o 'lista neagra' si pt medicii rai platnici...
Dar dechideti-o fratilor o data , ca m-am plictisit de cand o astept. Tot auzeam de diversi colegi de tzepele pe care si le-au luat de la cabinete, sub diverse pretexte, si cu diferite sume, dar acum cand mi-am " luat-o" si eu cu vreo 300 Euro ,chiar incep sa ma gandesc serios la asta, si la faptul ca se profita de urma muncii noastre dificile intr-un mod atat de josnic si nedemn de breasla din care facem parte .
Propun sa facem un site de profil in care sa dam detaliile necesare astfel incat sa se poata ferii si alti confrati de-ai nostri de persoanele rau platnice sau rauvoitoare.

Am un cunoscut care si-a luat teapa de aproximativ 10.000 Euro, de la un dentist din Craiova, despre care credea ca-i este prieten . .... Nu dau nume inca , dar imi cam stau pe limba lucrurile astea, si ma deranjeaza ce ni se intampla , DIN PRINCIPIU !
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, ban, banii, blocate, buna, cale, cazuri, comunicare, con, date, destinatie, dreapta, gasim, general, identificare, iga, incercat, intampla, intamplat, intrebare, la inceput de drum, lucru, lucrurile, medic dentist, medici, mesajul, preferat, privat, problema, probleme, publice, rest, schelet metalic, subiecte, tehnician dentar, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (15:31) timp.

Alegeti schema de culori preferata: