Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ce firma de aparatura ptr laborator recomandati ??

discutie din eugenol.ro : Se apropie licenta si zic sa plec la drum cu alcatuirea laboratorului...prin urmare, rugamintea mea este sa va exprimati ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Discutii diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree25Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 24-08-09, 16:47   #1
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default Ce firma de aparatura ptr laborator recomandati ??

Se apropie licenta si zic sa plec la drum cu alcatuirea laboratorului...prin urmare, rugamintea mea este sa va exprimati aici daca stiti si lucrati cu o firma serioasa care importa apartura de tehnica dentara , cu care se poate discuta la pret, care arae meseriasi pe care-i trimite sa monteze si sa explice functionalitatea acestor aparate, etc...garantii, acte, etc ...toate informatiile sunt binevenite...probabil ca ar fi greu sa iau castomatul de la o firma, doua alte scule de la alta firma, etc...mentionez ca discutam de dotarea completa a unui laborator ( mai putin baita de ceara, un bec bunsen electric si un micromotor jigarit..) ! Solutia cu asteptarea targului Denta nu ma satisface pentru ca am mai fost acolo si mi se pare nepotrivit sa stai in aglomeratia si galagia aceea incercand sa inchei o afacere cand cel care reprezinta firma cutare se tot intrerupe impartind cu o mana pliante iar cu cealalta mana numarandu-si incasarile...
bully este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-08-09, 23:12   #2
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ar fi mai rentabil pt tine daca ai avea pe cineva in germania si sa cumperi aparatura dintr-un laborator
nu cred ca la unele aparate are rost sa cumperi noi
denta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-08-09, 10:49   #3
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Salutare.
Eu pot sa-ti spun ca mi-am cumparat toata aparatura noua cind am deschis laboratorul de la ~~~~~~~~~~ daca vrei alte detalii contacteaza-ma 0723528686
optimus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-08-09, 22:12   #4
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

parerea mea este ca nu poti sa-ti utilezi tot laboratorul cu aparate luate de la un singur distribuitor, dar depinde foarte mult de ce materiale vrei sa folosesti pe viitor. Eu pot sa-ti sugerez un distribuitor care are super profesionisti la achizitii si care iti si monteaza aparatura necesara( cred ca nu te referi la montarea sablatorului) , sau pt cuptorul de ceramica iti vine demonstrator si iti face gratuit demonstratia la tine in laborator . Daca vrei relatii suplimentare da-mi un PM sau suna-ma la tel 0721 289 585
etty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-08-09, 11:16   #5
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default ...

Mai exista o varianta utila pentru cei care deschid laboratoare si au nevoie de opinia celor care folosesc deja aparate de la o firma sau alta...as initia sondaj cu privire la cel mai bun raport calitate/pret pentru urmatoarele :
- castomat ( obligatoriu automat )
- cuptor ceramica
- cuptor preincalzire
- sablator
- steamer ( generator aburi )
- oala termo-baro
- vacuum malaxor
- micromotoare
Rugamintea mea este sa se precizeze firma producatoare si tara de origine...in cautarile mele am gasit multe chestii italiene, poloneze, coreene, etc.
.
Vechi 28-08-09, 00:52   #6
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

sara buna la toti!
parerea mea este ca daca la ora asta detii toti banii pt un laborator comp,et echipat la nivelul ce-l pretinzi atunci mai bine te gandesti la alta afacere pt ca tehnica dentara nu prea e o afacere iar daca vrei sa te indrepti spre fabricuta de fcut dinti am o singura intrebare :de unde personal bun?
Bergibergi si Anonima au multumit.
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-08-09, 17:48   #7
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

f.buna intrebare
.
Vechi 28-08-09, 23:28   #8
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

teofil,vrei sa zici ca nu se mai merita sa dotezi un laborator de tehnica la ultimul nivel?
in unele orase eu cred ca asta ar fi solutia sa iesi un pic la suprafata,doar noua romanilor ne plac fitele
Vechi 29-08-09, 01:05   #9
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

nu am zis ca nu merita sa ai un laborator de figuri,ca asta stiu cum e shi da bine de tot,ideea era ca daca vrei sa faci din el o afacere e destul de greu pt ca aparatele cat de noi shi sofisticate ar fii ele tot nu lucreaza singure.
ideea mea era ca sa faci un lab de top shi sa vrei profit te izbesti de factorul uman romanesc care asta e foarte greu de gasit oameni buni ,constiinciosi,talentati shi fideli indiferent de bani chiar de sunt multi tot nu e destul.
.
Vechi 29-08-09, 09:25   #10
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default ...

laboratorul pe care am de gand sa-l deschid nu e unul de fite, e doar o dotare obisnuita ( din pacate, preturile agregatelor il ridica la rang de afacere greu de facut )...ca personal, sunt si voi fi doar eu ( o sa invat la locul de munca avand in vedere ca in scoala treburile merg asa cum se stie ), mai un curs, mai un pont dat de un tehnician cu experienta, le scoatem pe toate la capat...alte idei de firme importatoare ?
.
Vechi 30-08-09, 11:33   #11
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

daca asta vrei de fapt vestea trista e ca nu prea ai cum sa achizitionezi totul dintr-un singur loc la fel ca shi consumabilele.
pot sa-ti spun ca la consumabile lucrez cu vreo 8-10 firme de materiale constant shi 3-4 rezerva ca se mai intampla ca cei de baza sa nu aiba pe stoc sau chef.
.
Vechi 30-08-09, 12:57   #12
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Teofil are dreptate, asta nu-i o afacere. Dar, daca insisti, recomand Caloris pt ca:
- primul cuptor de turnare s-a defectat abia dupa 12 ani de exploatare la modul salbatic (si atunci tot eu l-am stricat, l-am ridicat spre 1200 in vederea unor experimente si intr-un final i-am ars rezistenta )
-au un service destul de rapid, iti aduc imediat un alt aparat sa ai cu ce lucra in timpul depanarii;
-e bine sa cumparam (pe cat posibil) lucruri romanesti, pt a stimula economia locala. Vorba lui Obama: "Buy romanian".
TEOfil a multumit.
Bergibergi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-08-09, 21:33   #13
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

cuptorul de turnare de la caloris e ok
--------------------------
daca iti trebuie oala baro - new york dental - kukta de la vertex - chiar daca pretul e mai mare ,pt ce dimensiuni are merita - nu cred ca este kukta mai mare - poti face orice in ea - 4 chiuvete de proteze deodata , de exemplu
tot ei au si motor lustruit cu sistem de aspiratie - f.eficient si pret bun
de la caloris - bec bunsen -- are talpa groasa si nu se incalzeste masa
soclator -- nu cred ca are importanta modelul sau firma - eu am luat de la tehnical dent
.
Vechi 31-08-09, 17:10   #14
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Bergibergi View Post
Teofil are dreptate, asta nu-i o afacere. Dar, daca insisti, recomand Caloris pt ca:
- primul cuptor de turnare s-a defectat abia dupa 12 ani de exploatare la modul salbatic (si atunci tot eu l-am stricat, l-am ridicat spre 1200 in vederea unor experimente si intr-un final i-am ars rezistenta )
-au un service destul de rapid, iti aduc imediat un alt aparat sa ai cu ce lucra in timpul depanarii;
-e bine sa cumparam (pe cat posibil) lucruri romanesti, pt a stimula economia locala. Vorba lui Obama: "Buy romanian".
Hi...Hi....Hi.... "buy roumanian" sau mai bine zis NU.
Parerile sunt impartite.....as recomanda Caloris doar pt. faza de service si sa-ti spun de ce : poate aparatura nu e proasta, cu toate ca eu am avut de la ei sablator [infect], oala termo-baro [proasta + ....] centrifuga de turnat [ dupa 2 sapatamani sa strambat axul => f. proasta] cuptor de portelan, asta a fost cireasa de pe tort... nu zic ca nu merge, merge chiar binisor dar dupa cateva up-grade, ca de exemplu lipitul garnituri de etanseizare pe talerul liftului, scurtatul patului de ardere cu apriximativ 2 cm asta ca sa nu ramama lucrarile infipte in senzotul de temperatura din incinta de ardere....In reste toate bune si frumoase, ca spre exemplu ringul de cauciuc pt. chiuvete e prea tare si se rupe dupa cateva folosiri, chiuvetele de ardere se strica dupa 15-20 de arderi, clestele de scos ringuri din cuptor il iei la ciocane ca sa poata fi folosit....plus ca toate aparatele de la ei au un design atat de invechit incat cuptorul meu de ceramica Ivoclar programat P10 care are aproape 20 de ani arata ca o nava spatiala pe langa ele.

Asa cum vrei tu sa incepi, singur, am inceput si eu !!!! Nu stiu de cati bani dispui dar eu am plecat cu 20.000 de euroi, si am constatat ca-mi mai trebuiesc inca 20 pe care i-am facut relativ repede.

1. Castomatul: habar nu am cat este unul la mana 2, ca nu ma mai interesat, eu am dat 2700 pe el si vreau sa spun ca am avut mare noroc. Nu recomand castomare rusesti sau bulgaresti, de preferinta ar fi italienesti sau unguresti.

2. Cuptorul de portelan: de preferinta orice Vita vacumat sau orice Ivoclar.

3. Cuptor de prencalzit: am unul argentinian de la Dentalparteners, si un Ney de la ~~~~~~~, recomand Ney-ul deoarece este rapid si are incinta mare, f usor si foarte fiabil.

4.Motor de lustruit: ce vrei tu...nu conteaza.

5. Sablator: aici e greu....ca nu prea am gasit un sablator raport pret/calitate bun si m-am multumit cu 2 sablatoare argentiniene....si asta e tot la alegere in functie de cati bani dispui.

6. Micromotoare:recomandari NSK si Kavo, numai in cazul in care ai de dat 5000 de euroi numai pe ele. Daca nu, poti folosi si cele coreene, sa nu fugi e ele, sunt bune si daca esti dragut cu ele, adica le cureti, nu le bagi la gips, schimbi rulmenti...merg si chiar 5 ani...eu am 4 si nu am nici o problema cu ele.

7.Compresorul: depinde de locatia laboratorului, eu am ales un MGF de la medicam3, pe ulei si f. silentios, nu face zgomot mai mult dect in calculator, dar asta cost cam 2000 de euroi.

Te sfatuiesc sa-ti gasesti pe cineva care sa-ti toarne modelele si sa fie curier, si totul o sa fie bine...bafta si spor la treaba!!!!

Si daca mai vrei un sfat, uita de gaudent si acrilat, incearca sa-ti convingi medici sa faca in loc de acrilat fatete de portelan.
para2222 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-08-09, 23:53   #15
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de para2222 View Post
centrifuga de turnat [ dupa 2 sapatamani sa strambat axul => f. proasta]
Si nu ti-au reparat-o?
.
Vechi 01-09-09, 06:59   #16
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default ...

multumesc pentru raspunsurile de pana acum...ca suma am de investit cam 12-15.000 iepuroi, am mai primit cateva oferte interesante de la unele firme, incepe sa se inchege ceva...ma gandesc totusi sa astept si ceva targuri de profil, poate cine stie...
.
Vechi 01-09-09, 14:36   #17
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Ba da Bergi au reparat-o.....si de bine ce au reparat-o am vandut-o.....categoric cu o pierdere de 200 de "iepuroi".....
.
Vechi 02-09-09, 21:56   #18
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Ba da Bergi au reparat-o.....si de bine ce au reparat-o am vandut-o.....categoric cu o pierdere de 200 de "iepuroi".....
Nu inteleg fatalismul asta. Trebuia sa-i mai chemi o data.
.
Vechi 03-09-09, 00:15   #19
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Incep cu finalul, adica il citez pe para2222: "uita de gaudent si acrilat, incearca sa-ti convingi medicii sa faca in loc de acrilat fatete de portelan"

Acum sa zic si eu...

Probabil ca multi dintre voi nu stiti, dar cele mai bune cuptoare de ceramica sunt cele produse de Shenpaz/Israel. E o chestie recunoscuta pe plan mondial. (Ma rog, recunoscuta de catre cei care au "balls" sa o faca!) Adica Focus 2007, 2008. Cuptorul e simplu, robust, usor de exploatat, INDESTRUCTIBIL! Daca te porti frumos cu el, il ai 10 ani fara sa schimbi macar 1 siguranta sau o garnitura! Evreii astia produc si pentru nemti, si pentru japonezi, si pentru toata lumea. Heramatul de la Heraceram e de fapt Focus. La fel si cel de la Shofu. Nu arunca banii pe cuptoare de fitze. (VITA, Ivoclar, NEY) NU MERITA! Nu am nimic cu cei de la Caloris, pe care multi i-ati ridicat in slavi, dar fac niste cuptoare jalnice...

Cuptor de calcinare de la "Supertherm", Maneciu, Prahova, Romania! Scula de scula! Cuptoarele facute la Maneciu sunt cu rezistente de Kantal (Suedia) in tuburi de quartz, izolatie din fibra ceramica Kerlane, carcasa INOX, automatizare BC (chinezeasca) de o calitate cum n-ati mai vazut! Ar vrea americanii sa vanda si ei asa ceva, la preturile noastre! E mai scump decat ceva italienesc, sau unguresc, dar face TOTI BANII!

Micromotoarele, asa cum a spus tot para2222, coreene. Sunt ieftine si daca le ingrijesti, daca schimbi rulmentii cum incep sa faca zgomot, atunci te plictisesti de ele folosindu-le! Sunt copiate dupa KaVo. Parerea mea e ca nu merita sa dai nici macar 1000 de euro pe un KaVo second, cand poti sa-ti iei un Marathon nou , coreean cu 200 de euro.

Castomat nu folosesc. O sa ma interesez cum se numea unul pe care l-am vazut la un coleg de-al meu. American, racit cu aer, nu cu apa. BIJUTERIE! La fel ca si cuptorul romanesc de calcinare, INDESTRUCTIBIL!

Soclator, asa cum zicea si Oana (denta), nu prea are importanta. Cam toate sunt la fel. Il iei si iesi la pensie cu el...

Aspiratia ti-o faci singur cu tubulatura din pvc de 40 sau 50, conectata la un aspirator cu filtrare prin apa marca "LIV " (Slovenia) pe care il iei din Metro/Carrefour. Nu merita sa dai mii de euro pe aspiratie "profesionala". In plus, recomand sa te dotezi cu o lampa cu UV pe care s-o lasi sa mearga 2-3 ore noaptea, si un purificator /umidificator marca VENTA (Germania). VENTA asta costa de te doare (500-800 euro) dar face banii. O sa te ingrozesti cand o sa ii schimbi apa si o sa vezi ce praf e in aerul pe care il respiram...

Restul sculelor sunt "balarii". Te descurci!

edit: Mi-am amintit de o incinta foto... Eu mi-am construit-o singur. Am cumparat de la ~~~~~~~ lampile foto de la Labolight (3 bucati/3 milioane) , de la Carrefour mi-am luat un cuptor cu microunde (Vortex/2 milioane) cu timer electronic, ca sa am precizie de temporizare "la secunda", si de la un magazin de electrice 3 balasturi electronice (300.000 lei) pentru tuburi fluorescente din acelea circulare, (de 18w...parca ). Am demontat magnetronul (OBLIGATORIU!!!) din cuptorul cu microunde, pe panoul din spate al incintei am montat balasturile (starterele) electronice, in soclurile balasturilor am fixat tuburile fluorescente, si le-am alimentat din circuitul electric care a fost al magnetronului. Stanga-dreapta si sus, in interiorul incintei, am montat cu banda dublu adeziva oglinzi (banale).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/discutii-diverse/7918-firma-aparatura-ptr-laborator-recomandati/

In final, cu o cheltuiala de 5,5 mil (deci nici 150 de euro), plus munca de 2 zile (alergaturi dupa cumparaturi + montare) am obtinut o incinta foto in care polimerizez atat lingurile/sabloanele pentru proteze (minunata inventia asta cu placa de baza foto!) si polimerizez si fatetele din Solidex sau Gradia . Deci, am facut o economie de niste mii de euro...Basca satisfactia unui lucru iesit din mana mea... Functioneaza perfect, fara defectiune, din octombrie 2005. Daca insa nu te pricepi la electronica/mecanica, daca nu ai cunostinte despre CUM functioneaza un aparat sau altul, daca nu ai abilitati de bricolaj, atunci mai bine bagi mana in buzunar pana la cot si iti iei "din comert".

Tot dupa proiect propriu mi-am facut in 1999 si incinta de polimerizare termo-bara. M-au ajutat cei mai buni meseriasi din Cimpina, strungar (care mi-a confectionat incinta din inox), respectiv sudor (care mi-a sudat reperele incintei, cadrul carcasei si mi-a taiat din tabla de 2mm panourile carcasei). Electronica de termostare este IDTR01 de la FEA iar temporizarea e de la ELBA. Cablarea electrica este facuta de mine, la fel si montarea tuturor pieselor. Incinta e vopsita in camp electrostatic, si i-am pus si compresor integrat, dintr-un motor de frigider de la Danfoss. Rezistentele de incalzire sunt in tub de quartz. Initial au fost in tub ceramic, dar se ardeau destul de des si ma exasperau. De 5 ani le-am bagat in tub de quartz si am marit puterea de la 300W la 1kW, si nu s-au mai ars niciodata. In 10 ani de functionare neintrerupta am schimbat schimbat doar 1 robinet pe sfera si o electrovalva de evacuare. Am insa grija sa detatrez o data pe luna incinta. Cu detartrant pentru obiecte sanitare.

Dar! Nu recomand nimanui sa isi faca o incinta termo bara "home-made"! Daca nu e proiectata cu cap, si nu e supradimensionata, e o adevarata bomba! Eu, pe a mea am verificat-o la o presiune de 15 atm, deci de aproape 3 ori presiunea de lucru nominala. (ISCIR-ul verifica la doar de 2 ori presiunea nominala). Iar calculele de rezistenta a materialelor le-am facut pentru o presiune de 250 de atm, deci de 40 de ori "peste". In plus, solutia constructiva pentru etansarea capacului este cu "o-ring", deci in cazul depasirii accidentale a presiunii de lucru, incinta se depresurizeaza singura, suprapresiunea iesind pe langa o-ring. Am constata cu stupoare ca producatori de renume precum Ivoclarul (mai sunt si altii!) nu s-au gandit la asa ceva, iar incinta lor (IVOMAT-ul), nu are decat o supapa de siguranta. In cazul blocarii acesteia (este f posibil, dat fiind ca nu poate fi detartrata!!) incinta se presurizeaza din ce in ce mai tare odata cu cresterea presiunii. Nu as vrea sa fiu in preajma unei instalatii din astea!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=7918

Cam astea ar fi de zis. Va rog sa ma scuzati de eventualul offtopic, dar mi-am zis ca bully trebuie sa inteleaga ca nu e o idee tocmai stralucita sa se lase pa mana unui singur furnizor de aparatura. Trebuie sa "rascoleasca", sa iscodeasca, sa se mai si autodoteze!

Bully! In primul rand trebuie sa iti gasesti furnizori care sa iti si asigure garantie, service si postgarantie la sculele pe care ti le vand. Si sa fie aproape de tine, nu in celalalt capat de tara, ca nu e o afacere sa astepti cu saptamanile pana iti aduc inapoi aparatul reparat...

Deci, "care yeste"...
sonila stefoni a multumit.

Modificat ultima data de Dragos Dinulescu; 03-09-09 la 13:25.
Dragos Dinulescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-09-09, 13:48   #20
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

@dragos- offtopic: si Titanicul era considerat INDESTRUCTIBIL...
Vechi 03-09-09, 14:28   #21
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
@dragos- offtopic: si Titanicul era considerat INDESTRUCTIBIL...
Da Radu, doar ca Titanicul n-a apucat sa faca nici macar o cursa pana la capat, pe cand aparatele de care vorbesc eu au sute sau chiar mii de cicluri de functionare complete, fara sa aiba vreo defectiune sau sau sa dea macar o eroare in programul de functionare! Am re-editat postul meu si am si explicat motivul pentru care am divagat pe subiect...
Impartasind din experienta proprie, contribuim la ridicarea nivelului cunostintelor generale despre un anumit subiect... Sigur, pentru cei care sunt capabili sa asimileze...
Vechi 04-09-09, 14:19   #22
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Nu inteleg fatalismul asta. Trebuia sa-i mai chemi o data.
Nu fatalism....un pic de inteligenta....ca in faza cu "te-ai fript cu ciorba sufli si in iaurt"....cred ca-ti aduci aminte de vechia noastra Dacie pe care o reparai si dupa cativa Km cadea din nou....am preferat sa scap in pierdere decat sa ma chinui cu ... acum sa ma scuzati...porcariile de la Caloris.
Dragos te rog mult sa ma lamuresti in legatura cu ce ai sctis aici:"Aspiratia ti-o faci singur cu tubulatura din pvc de 40 sau 50, conectata la un aspirator cu filtrare prin apa marca "LIV " (Slovenia) pe care il iei din Metro/Carrefour. Nu merita sa dai mii de euro pe aspiratie "profesionala". In plus, recomand sa te dotezi cu o lampa cu UV pe care s-o lasi sa mearga 2-3 ore noaptea, si un purificator /umidificator marca VENTA (Germania). VENTA asta costa de te doare (500-800 euro) dar face banii. O sa te ingrozesti cand o sa ii schimbi apa si o sa vezi ce praf e in aerul pe care il respiram..."

Adica, te rog da-mi mai multe detali despre aspirator cum ar fi modelul si cam pe unde gasesc eu lampa aia cu UV ca sunt tare interesat de chestile astea.

Iar castomatul cu racire cu aer de care vb. tu este un Jelenko made in USA, excelenta piesa numai ca nu prea se mai fabrica....iar daca o sa-mi crape o sa palang tare ca nu stiu cine o sa mi-l repare...

Respect.
.
Vechi 04-09-09, 16:11   #23
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
am preferat sa scap in pierdere decat sa ma chinui cu ... acum sa ma scuzati...porcariile de la Caloris.
Eu sunt foarte multumit de tot ce am luat de la Caloris(2 cuptoare, 2 oale baro,4 micromotoare si un sablator) la fel si alti colegi din Galati - poate am fost noi mai norocosi. Cat priveste chestia cu "buy romanian", nu am inventat-o eu. Pe scurt, cand cumperi un lucru din import, cumperi somaj . Ex: tu ai cumparat cuptor din Argentina --> fabrica de acolo va prospera --> muncitorii argentinieni nu vor fi someri, vor avea salarii babane --> isi vor face dintii la clinica lui Maradona, nu la Bucuresti. Intre timp Calorisul va da faliment, ca romanii sunt inteligenti si nu cumpara "porcarii" --> muncitorii de la ei vor ajunge someri edentati, la fel si familiile lor --> tu si colaboratorii tai veti pierde potentiali clienti.
.
Vechi 04-09-09, 19:43   #24
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Eu sunt foarte multumit de tot ce am luat de la Caloris(2 cuptoare, 2 oale baro,4 micromotoare si un sablator) la fel si alti colegi din Galati - poate am fost noi mai norocosi. Cat priveste chestia cu "buy romanian", nu am inventat-o eu. Pe scurt, cand cumperi un lucru din import, cumperi somaj . Ex: tu ai cumparat cuptor din Argentina --> fabrica de acolo va prospera --> muncitorii argentinieni nu vor fi someri, vor avea salarii babane --> isi vor face dintii la clinica lui Maradona, nu la Bucuresti. Intre timp Calorisul va da faliment, ca romanii sunt inteligenti si nu cumpara "porcarii" --> muncitorii de la ei vor ajunge someri edentati, la fel si familiile lor --> tu si colaboratorii tai veti pierde potentiali clienti.
Nu te contrazic absolut deloc, ai perfecta dreptate...dar, sunt prea sarac ca sa-mi permit luxul de a cumpara ceva prost, si nu vreau sa intru in polemici sau sa fac teoria chibiritului...asta din cauza ca, [virgula] chibriturile romanesti nici macar nu se aprind !!!!!
.
Vechi 04-09-09, 19:50   #25
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

"Iar castomatul cu racire cu aer de care vb. tu este un Jelenko made in USA, excelenta piesa numai ca nu prea se mai fabrica....iar daca o sa-mi crape o sa palang tare ca nu stiu cine o sa mi-l repare..."

Asaaaa! Jelenko! Deci ai castomat american...Te urasc! E cea mai misto scula din cate exista pe piata! De stricat nu se strica, decat poate vreun accident, sa-ti opreasca Renelu` tensiunea cand topesti, si sa-ti creasca curentul pe porta vreunui tiristor...si asa sa-l prajesti...Oricum, daca, Doamne-fereste se intampla ceva si ti se strica, vorbim si te ajut sa-l repari! Daca nu eu, atunci prietenii mei electronisti din Radioclub!

@bergibergi Te inteleg cu marfa romaneasca, si chiar sunt de acord cu tine! Sincer! Numai ca, ce fabrica Calorisul...e o mare jale! Cum spuneam, Supertherm-ul lui David de la Maneciu, e tot firma romaneasca, deci facem un favor industriei locale daca cumparam de acolo, si suntem si niste buni patrioti, iar ce e produs de el sunt un fel de Mercedes al cuptoarelor de calcinare! In caz ca nu v-ati dat seama, chiar ma pricep la electrica/electronica/automatizari, si stiu ce spun! Nu am intalnit pana acum un cuptor de calcinare mai fain. Nici nemtesc, nici americanesc, nici bulgaresc, nici italienesc , NIMIC!

Cat despre aspiratie, promit ca ma apuc sa fac un post separat cu subiectul asta, probabil luni. Acum nu mai am timp sa stau, trebuie sa plec, ma asteapta trabantistii mei la Baraolt!
Vechi 04-09-09, 23:34   #26
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Nu te contrazic absolut deloc, ai perfecta dreptate...dar, sunt prea sarac ca sa-mi permit luxul de a cumpara ceva prost, si nu vreau sa intru in polemici sau sa fac teoria chibiritului...asta din cauza ca, [virgula] chibriturile romanesti nici macar nu se aprind !!!!!
Stai linistit, nu polemizeaza nimeni, mai ales ca inteleg ce spui si ai si tu intr-un fel dreptate. Eu am zis sa cumparam pe cat posibil si lucruri romanesti, nu sa cumparam orice, indiferent de pret/calitate.
Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
@bergibergi Supertherm-ul lui David de la Maneciu, e tot firma romaneasca
Perfect si Supertherm, n-am nicio treaba cu Calorisul sa-i fac reclama, ideea era sa fie produs in Romania. Daca mai stiti fabrici romanesti de aparatura/consumabile , postati aici, nu cred ca-i offtopic. Eu mai luam de la Astar cate ceva si de la Cerom, parca, (ambele din Cluj).
.
Vechi 06-09-09, 20:29   #27
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

dela ASTAR nu ai ce cumpara numai pasta alba de lustruit , atat !
sistemul de aspiratie de care spune Dragos e simplu de facut , si noi in lab avem sistem confectionat - iti trebuie un aspirator cu apa ,( nuo firma anume ) nu din acelea ce spala - gasesti metro/praktiker/... de preferat sa gasesti unul cu decibeli putini si tubulatura pvc
am avut un aspirator care ne-a tinut 4 -5 ani , deci merita , pt ca aspiratorul e cred max 400 ron , tubulatura e ieftina .
din experienta nu are rost aspirator cumpar special pt labor - e f.scump 2000 ron si e cu aspirare fara apa ( uscat ) , se strica f.f.repede
dar il las pe dragos sa detalieze , ca explica bine si ii las lui aceasta placere .....
.
Vechi 06-09-09, 23:31   #28
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de denta View Post
dela ASTAR nu ai ce cumpara numai pasta alba de lustruit , atat !
Pectizol si tije din plastic (cu bila de contractie ).Nu stiu daca mai fac moldano.
.
Vechi 07-09-09, 19:45   #29
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Pasta de lustru prefer sa iau din aceea unguresca, la calup. Alba. Iar de la Astar nu iau decat Pectizolul. Din punctul meu de vedere, e cel mai fain izolant gips-gips. Am lucrat si cu Izodent de la Spofa si cu o chestie nemteasca...am uitat firma...(No, ma ramolesc...) A fost si izolantul ala nemtesc bun, parca totusi nu atat de bun ca Pectizolul! Iar ca pret, ala nemtesc era si foarte scump! Asa ca...am ales Pectizol!
Tije de plastic nu mai folosesc de 10 ani. Doar ceara Bego. Eu fac sistem de turnare Heraeus, cu rezervor de contractie si canale de turnare secundare.

@oana Multumesc pt. :"il las pe dragos sa detalieze , ca explica bine si ii las lui aceasta placere ." Sarrrrumanaaa...
Vechi 08-09-09, 09:10   #30
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Si daca tot vb. de materiale voi ce masa de ambalat folositi.....pt. ca am incercat cred ca vreo 14 tipuri de masa si nu pot sa ma despart de Stellavest, pur si simplu nu-i gasesc inlocuitor....
.
Vechi 08-09-09, 10:56   #31
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

am batut palma cu o firma de aparatura care asigura si service-ul sculelor...in mare , am ales dupa indicatiile tipului de acolo ( bazate pe experienta lui )...o sa fie de la ROKO castomatul, cuptorul de ceramica si cel de preincalzire, vacuum malaxorul de la o firma nemteasca, micromotor sh Kavo, sablator Eurocem, cuptor foto tot de la o firma nemteasca, etc...majoritatea noi insa si 3-4 piese s.hand...vreo 2 piese or sa fie de la Amann...toate or sa-si dovedeasca fiabilitatea in timp, lucrand pe ele...altfel e greu sa compari mere cu pere sau firma cu firma ( mentionez ca am primit oferte de la 12.000 pana la 22.000 asa ca am ales calea de mijloc )...Doamne ajuta !
.
Vechi 08-09-09, 11:46   #32
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

sa ai noroc de ele !!! si spor la treaba
.
Vechi 08-09-09, 12:21   #33
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Doamne ajuta!

Vad insa ca nu prea ai tinut cont de sugestiile noastre...Ori esti incapatanat, ori prea comod, ori nu te pricepi de nici o culoare la scule...si astfel s-ar explica de ce ai ales sa te lasi pe mana si "experienta" unui "specialist". Sa stii ca fiecare vanzator de scule are tot interesul sa iti vanda marfa lui! Si naspa sa fie, si de o calitate indoielnica, si tot va gasi argumente in favoarea aparatelor lui! Acum, ca le-ai luat deja, te sfatuiesc sa incerci sa intelegi ce face fiecare dintre scule, cum anume lucreaza, si sa le exploatezi rational, mai ales ca din cate spui, ai dat o carca de bani pe ele, si la cat de putina experienta ai...mi se pare ca te-ai cam hazardat si te-ai aruncat cu capul inainte, fara sa studiezi cu atentie piata. Atat de aparatura, cat si de protetica! Orice investitie, orice afacere, se face cu un plan de bataie, si cu calcule economice! Daca ai avut tu banii sau te-a sponsorizat cineva, e minunat! Dar daca ai facut un credit la banca sa te imprumuti si sa-ti iei sculele astea...zau...nu stiu cati de bine si de relaxat o sa traiesti in urmatorii 2-3 ani! Mai ales ca esti la inceput, si nu vad sa "arunce" medicii cu lucrari in tine, si daca nici n-ai experienta, nu vad sa scoti niste lucrari minunate "din prima"...ca deh, multe se invata pe parcurs! Dar, cum ziceam...DOAMNE AJUTA si multa bafta!

@para Am lucrat cu multe mase de ambalat, si de 5-6 ani m-am stabilizat pe Wirovest. Il folosesc la toate lucrarile, cu lichidul lui, diluat 67%, tipar intr-un singur timp. Nu am ce sa-i reprosez. Poate doar o granulatie cam mare, dar nu ma deranjeaza. Scheletele imi ies perfect!
Vechi 08-09-09, 12:45   #34
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bully View Post
am batut palma cu o firma de aparatura care asigura si service-ul sculelor...in mare , am ales dupa indicatiile tipului de acolo ( bazate pe experienta lui )...o sa fie de la ROKO castomatul, cuptorul de ceramica si cel de preincalzire, vacuum malaxorul de la o firma nemteasca, micromotor sh Kavo, sablator Eurocem, cuptor foto tot de la o firma nemteasca, etc...majoritatea noi insa si 3-4 piese s.hand...vreo 2 piese or sa fie de la Amann...toate or sa-si dovedeasca fiabilitatea in timp, lucrand pe ele...altfel e greu sa compari mere cu pere sau firma cu firma ( mentionez ca am primit oferte de la 12.000 pana la 22.000 asa ca am ales calea de mijloc )...Doamne ajuta !
Ok...bravo si spor la treaba.....spune-ne si noua firma de la care ai luat poate gasim ceva interesant !!!! bafta si multe lucrari...multe, multe ca sa nu poti face fata
Dragos, dar Wirovest-ul asta nu e pt. schelete.....tu il folosesti si la lucrari obisnuite???? Uite ca acum sunt curios.....o sa incerc si eu....
Si inca o intrebare , eu la ringul de 3 folosesc la Stellavest 30 ml. de lichid [ 20 lichid si 10 apa] pt. ambalare intr-un singur timp....tu cat lichid pui la un ringul de 3 si care sunt proportile la wirovest cand ambalezi lucrari, nu schelete ca acolo e alta proportia ????
.
Vechi 08-09-09, 22:15   #35
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Ok...bravo si spor la treaba.....spune-ne si noua firma de la care ai luat poate gasim ceva interesant !!!! bafta si multe lucrari...multe, multe ca sa nu poti face fata
Dragos, dar Wirovest-ul asta nu e pt. schelete.....tu il folosesti si la lucrari obisnuite???? Uite ca acum sunt curios.....o sa incerc si eu....
Si inca o intrebare , eu la ringul de 3 folosesc la Stellavest 30 ml. de lichid [ 20 lichid si 10 apa] pt. ambalare intr-un singur timp....tu cat lichid pui la un ringul de 3 si care sunt proportile la wirovest cand ambalezi lucrari, nu schelete ca acolo e alta proportia ????
da, da, spune-ne si noua firma
etty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-09, 22:20   #36
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

@para
Eu nu am ringuri pe numere... Am un sistem al meu propriu de ambalare. Chiuvete "made by Dragos", dimensiune ajustabila...
Wirovestul intr-adevar e pt scheletate, dar functioneaza minunat la orice tip de lucrari. Cat despre proportie...ooooof... De multa vreme nu mai masor lichidul si pulberea...Asa m-am obisnuit cu masa asta de ambalat, ca o fac si cu ochii inchisi. Cred ca si beat, adormit, drogat sa fiu, si tot o fac cum trebuie. O simt la mana. Pun intai pulberea in bol si apoi adaug lichidul. Iar lichidul il diluez la 67%, cum ziceam. Lichid ROZ, nu incolor!
Vechi 11-09-09, 10:34   #37
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
@para
Eu nu am ringuri pe numere... Am un sistem al meu propriu de ambalare. Chiuvete "made by Dragos", dimensiune ajustabila...
Wirovestul intr-adevar e pt scheletate, dar functioneaza minunat la orice tip de lucrari. Cat despre proportie...ooooof... De multa vreme nu mai masor lichidul si pulberea...Asa m-am obisnuit cu masa asta de ambalat, ca o fac si cu ochii inchisi. Cred ca si beat, adormit, drogat sa fiu, si tot o fac cum trebuie. O simt la mana. Pun intai pulberea in bol si apoi adaug lichidul. Iar lichidul il diluez la 67%, cum ziceam. Lichid ROZ, nu incolor!
Mircic Dragos, dar "edificama" si pe mine, cum se numeste lichidul ??? ca eu am dala' incolor......si sa inteleg ca dilutia este de 67% lichid si restul apa pana la 100% ????
.
Vechi 11-09-09, 20:51   #38
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Mercic Dragos, dar "edifica-ma" si pe mine, cum se numeste lichidul ??? Ca eu am d`ala incolor...si sa inteleg ca dilutia este de 67% lichid si restul apa pana la 100% ????
Da. Iar lichidul este Begosol roz. E practic lichidul Wirovestului...Ca si Wirovestul e fabricat tot de BEGO.
Vechi 12-09-09, 09:45   #39
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Da. Iar lichidul este Begosol roz. E practic lichidul Wirovestului...Ca si Wirovestul e fabricat tot de BEGO.
Hai mai Dragos nu fi rau, ma grabeam si eu ca tot omul care mai si greseste.....si multumesc abia astept sa vad cum ies metelele cu noua smecherie invatata de la tine !!!!
.
Vechi 12-09-09, 15:24   #40
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

shi totusi care e proportia de aur pulbere-lichid shi cat timp malaxat cu vacum sau fara doar mecanic sau la mana,cu incinta de presurizare sau fara,cat timp de priza,grafic de incalzire,cu sau fara soc termic pt ca parca lichidul ala roz deschis era pt soc termic.
daca tot e informatie shi e mai exacta shi verificata decat ce zice firma producatoare dezvaie-ne toate secretele sau e doar vre-o gaselnita intamplaoare.
.
Vechi 13-09-09, 16:49   #41
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

"Deci...Care yeste..."

Producatorul, evident ca da o proportie. Atat Wirovestul cat si Begosolul au un prospect. Iar in prospect scrie TOT. Cum se face, in ce raport, daca e volumetric, daca e masic, etc, etc.

Pe prospecte m-am uitat si eu cu multi ani in urma, mai mult de curiozitate. Pana sa studiez prospectul, faceam amestecul "la mana". Dupa ce am citit prospectul, si am pus in bol materialele masurate, am constatat ca ,si "la mana", imi iesea aceeasi consistenta. Deci, in mod absolut intuitiv, ajunsesem la aceleasi rezultate pe care le previziona producatorul.

Deci, cum fac: intai degresez/detensionez macheta cu alcool izopropilic. Pun apoi in bol o mica cantitate de Wirovest. Adaug lichid roz diluat, si il amestec, si iar adaug cate putin lichid, pana "simt" consistenta optima. Nu folosesc vacum malaxor sau vibrator. Amestecul este destul de eterogen, particulele de cuartz au marimi diferite, insa faza "fina" a amestecului este omogena si cremoasa. Iau macheta, o scutur de alcool, si bag masa de ambalat in coroane si casete. Fac apoi din nou masa de ambalat, de data asta mai multa, in asa fel incat sa ocup tot tiparul. Pun 1/3 din masa de ambalat in chiuveta (din plastic), iau macheta de tije si o scufund/suspend in chiuveta de plastic, dupa care torn restul de masa de ambalat pana la rasul chiuvetei. Acum trebuie sa pazesc amestecul pana "il prind", ca sa nu se intareasca prea tare , si sa-i pot face conul de turnare. Dupa ce am facut conul de turnare, deja tiparul e gata, frige, scoate aburi. Indepartez chiuveta din plastic de pe exteriorul tiparului, si il bag in cuptorul rece. Pot sa bag si in cuptorul fierbinte, dar nu mai mult de 2-300 grade Celsius. Pornesc cuptorul si deja ciclul de preincalzire "a plecat". Urc temperatura pana la 850-870 grade, cu o rampa de 12-13 grade pe minut. Mentin 40-60 min la temperatura, pun aliajul in con, si apoi torn. La centrifuga manuala, cu oxigen si propan (GPL-Aragaz). Presiunea la oxigen 6-8 atm, brenner cu o singura gaura, diametru 4,5mm.

Dupa cum remarcati, nu e nimic sofisticat, nu e vacuum malaxor, nu e castomat, nu e centrifuga semiautomata sau alte gadgeturi sofisticate. Am o masa de ambalat f buna si relativ ieftina, un lichid de amestec asijderea, un sistem de ambalare bine pus la punct, si care ma ajuta, si un aliaj de o calitate exceptionala, fluid in stare topita, care nu face oxizi, si care se toarna la o temperatura sub 1300 de grade Celsius, deci nu-l supraincalzesc. Intr-adevar, centrifuga e facuta de mine, la fiecare tipar o echilibrez static, iar brennerul , in forma si cu modificarile pe care le are acum, a ajuns asa dupa multe incercari si esecuri, cu orificiu majorat si duza de oxigen de #7.

Scheletele imi ies perfect, fara pori, fara lipsuri. Rateuri am cam de 2-3 ori pe an, si se datoreaza de cele mai multe ori oboselii sau neatentiei animalului (adica yo).
Vechi 13-09-09, 18:41   #42
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

dragos toata stima shi respectul pt tine shi retetarul tau.
pana la o vreme sunt perfect de acord cu tine dar in momentul in care imi spui(ne spui) ca ambalarea fara vacuum e acelasi lucru ca shi la mana,ca nu folosesti incinta de presurizare,ca torni cu centrifuga nimic de comentat dar atunci nu vad de unde atata indarjire de a ne povestii cat de proaste sunt unele metale sau altele cand NIMENI shi nici un producator de aliaje nu mai pomeneste de turnare cu centrifuga.
cu aparatele manufacturate sunt de acord cu tine doar ca cel ce le foloseste shi exploateaza trebuie sa fie foarte cerebral cu capul pe umeri shi sa stie cu ce se mananca pt ca daca ai angajati shi cumva se intampla ceva cu vreunul nu e prea frumos.
cand ai oameni la lucru trebuie instruiti foarte bine chiar shi cu aparatele cele mai sigure shi cu toate actele in regula pt ca in caz de probleme sa ai semnaturile lor de luare la cunostintza.
din aste puncte de vedere e foarte bine singur,dar la mine vremurile alea erau destul de demult.
Itrebare: ce aliaj bun de ceramica folositi cu oxizi verzui,sa fie NI shi mai tare decat remaium cs sau niadur.
multumesc.
.
Vechi 13-09-09, 18:55   #43
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

strict la suiectul dezvoltat referitor la aparate cum mai zicea cineva pe aici mai sus poti sa pornesti shi cu second sau cum zicea Dragos poti sa shi manufacturezi anumite lucruri.
Totul e relativ shi depinde de volum,nr de oameni,pretentii,figuri.

daca totul se desfasoara cu 1-2 oameni shi de start pe o piata medie mere shi cu second sau manufactura.
cand nr de oameni creste dar piata e tot medie incep sa cada secondurile shi deja trebuie umblat la productivitatea aparatelor(alte generatii) shi fiabilitate.
cand shi nr de oameni e mai mare shi piata creste spre o piata mai pretentiosa shi mai scumpa deja trebuie umblat shi la capitolul figuri shi imagine cum ar fii:aparatura innoita cuptoare de ceramica noi,articulatoare,sisteme de modele,cutii de transport personalizate,fise personalizate,tot soiu de lucruri care de care mai noi unele inutile dar pe val.

totul depinde de fiecare unde vrea shi poate sa stea.
.
Vechi 14-09-09, 11:24   #44
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

la vacum sunt de acord , e o mare diferenta intre ambalare cu vacum si fara dar care e problema cu centrifuga ??????
aliaj bun de ceramica cu ni??? un aliaj bun de ceramica e fara ni
si cui ii pasa de figuri ? crezi ca medicului ii pasa ce cutii ai ?
am patit chiar sapt trecuta ca nu mai aveam cutii pt trimis lucrarile , erau la doctori si "uita " sa le trimita sau le trimit la altii
fisele ? le faci , le dai si iti trimit in cel mai fericit caza o hartiuta mica , eventual cu parafa
articulatoarele , sist de modele - astea ti le cauti pt tine , sa iti fie tie bine , sa iti usureze munca , in nici un caz sa impresionezi pe cineva
in schimb poti impresiona cu punctualitate , daca ai spus ora 14 sa ajunga la 13.50 , daca ai spus luni , e luni , nu marti
curatenie si ordine in labor - cand vine medic/pacient la tine , ca doar se mai intampla , si iti spune " ce curat e la dvs. nu ca la altii" - te simti bine
cel putin asta cred eu
.
Vechi 14-09-09, 19:37   #45
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
"Deci...Care yeste..."

Producatorul, evident ca da o proportie. Atat Wirovestul cat si Begosolul au un prospect. Iar in prospect scrie TOT. Cum se face, in ce raport, daca e volumetric, daca e masic, etc, etc.

Pe prospecte m-am uitat si eu cu multi ani in urma, mai mult de curiozitate. Pana sa studiez prospectul, faceam amestecul "la mana". Dupa ce am citit prospectul, si am pus in bol materialele masurate, am constatat ca ,si "la mana", imi iesea aceeasi consistenta. Deci, in mod absolut intuitiv, ajunsesem la aceleasi rezultate pe care le previziona producatorul.

Deci, cum fac: intai degresez/detensionez macheta cu alcool izopropilic. Pun apoi in bol o mica cantitate de Wirovest. Adaug lichid roz diluat, si il amestec, si iar adaug cate putin lichid, pana "simt" consistenta optima. Nu folosesc vacum malaxor sau vibrator. Amestecul este destul de eterogen, particulele de cuartz au marimi diferite, insa faza "fina" a amestecului este omogena si cremoasa. Iau macheta, o scutur de alcool, si bag masa de ambalat in coroane si casete. Fac apoi din nou masa de ambalat, de data asta mai multa, in asa fel incat sa ocup tot tiparul. Pun 1/3 din masa de ambalat in chiuveta (din plastic), iau macheta de tije si o scufund/suspend in chiuveta de plastic, dupa care torn restul de masa de ambalat pana la rasul chiuvetei. Acum trebuie sa pazesc amestecul pana "il prind", ca sa nu se intareasca prea tare , si sa-i pot face conul de turnare. Dupa ce am facut conul de turnare, deja tiparul e gata, frige, scoate aburi. Indepartez chiuveta din plastic de pe exteriorul tiparului, si il bag in cuptorul rece. Pot sa bag si in cuptorul fierbinte, dar nu mai mult de 2-300 grade Celsius. Pornesc cuptorul si deja ciclul de preincalzire "a plecat". Urc temperatura pana la 850-870 grade, cu o rampa de 12-13 grade pe minut. Mentin 40-60 min la temperatura, pun aliajul in con, si apoi torn. La centrifuga manuala, cu oxigen si propan (GPL-Aragaz). Presiunea la oxigen 6-8 atm, brenner cu o singura gaura, diametru 4,5mm.

Dupa cum remarcati, nu e nimic sofisticat, nu e vacuum malaxor, nu e castomat, nu e centrifuga semiautomata sau alte gadgeturi sofisticate. Am o masa de ambalat f buna si relativ ieftina, un lichid de amestec asijderea, un sistem de ambalare bine pus la punct, si care ma ajuta, si un aliaj de o calitate exceptionala, fluid in stare topita, care nu face oxizi, si care se toarna la o temperatura sub 1300 de grade Celsius, deci nu-l supraincalzesc. Intr-adevar, centrifuga e facuta de mine, la fiecare tipar o echilibrez static, iar brennerul , in forma si cu modificarile pe care le are acum, a ajuns asa dupa multe incercari si esecuri, cu orificiu majorat si duza de oxigen de #7.

Scheletele imi ies perfect, fara pori, fara lipsuri. Rateuri am cam de 2-3 ori pe an, si se datoreaza de cele mai multe ori oboselii sau neatentiei animalului (adica yo).

Hi...hi...hi....interesant Dragos....am incerct si eu ca tine faza cu ambalatul, adica mai intai in mana si apoi sa bag totul intr-o chiuveta...., categoric ca macheta sa topit si deformat pana sa reusesc eu sa o arunc in masa de ambalat....asta din cauza ca na'....au uitat de unde am plecat....am luat macheta de la inceput am ambalat intr-un singur timp ca de obicei......si...si....a iesit un aricel mic....nici o problema am reusit sa adaptez poate nesperat de bine fata de cum arata ariciul...

A fost o experienta interesanta, dar am sa raman la Stellavestul meu de toate zilele, Doamne ajuta !!!! Si poate cand am un pic de timp, si Dragos doreste sa ma lase sa-i fac o vizita la laboratorul lui...poate reusesc si eu sa "fur" metoda lui de ambalare.
Citat:
Publicat initial de TEOfil View Post
dragos toata stima shi respectul pt tine shi retetarul tau.
pana la o vreme sunt perfect de acord cu tine dar in momentul in care imi spui(ne spui) ca ambalarea fara vacuum e acelasi lucru ca shi la mana,ca nu folosesti incinta de presurizare,ca torni cu centrifuga nimic de comentat dar atunci nu vad de unde atata indarjire de a ne povestii cat de proaste sunt unele metale sau altele cand NIMENI shi nici un producator de aliaje nu mai pomeneste de turnare cu centrifuga.
cu aparatele manufacturate sunt de acord cu tine doar ca cel ce le foloseste shi exploateaza trebuie sa fie foarte cerebral cu capul pe umeri shi sa stie cu ce se mananca pt ca daca ai angajati shi cumva se intampla ceva cu vreunul nu e prea frumos.
cand ai oameni la lucru trebuie instruiti foarte bine chiar shi cu aparatele cele mai sigure shi cu toate actele in regula pt ca in caz de probleme sa ai semnaturile lor de luare la cunostintza.
din aste puncte de vedere e foarte bine singur,dar la mine vremurile alea erau destul de demult.
Itrebare: ce aliaj bun de ceramica folositi cu oxizi verzui,sa fie NI shi mai tare decat remaium cs sau niadur.
multumesc.
Incearca daca vrei Protehno [ si Ni si Cb] de la Agerdent....eu sunt super multumit de el.
.
Vechi 15-09-09, 02:45   #46
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Trebuie sa fac "neste" precizari, ca sa nu se creeze confuzii...

In laborator la mine suntem 3 oameni. Eu si 2 colege. Am fost candva si 4. Suntem putini, m-am obisnuit cu o echipa mica, si ne simtim/completam foarte bine. Suntem ca o familie. Consider ca peste 5 oameni intr-un laborator deja e prea mult. Noi, la Stomamed nu avem o "afacere". Avem o activitate mai degraba artistica, personalizata si adaptata fiecarui pacient, decat una "productiva". Si ne mandim cu asta. Stiu ca s-ar putea sa va par desuet, poate chiar ridicol...

De turnat, nu torn decat eu. Stiu ca nu e bine asa, se poate pune problema ce vor face fetele daca sunt eu indisponibil... Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu s-a intamplat pana acum... In ceea ce priveste protectia muncii, colegele mele sunt instruite...

N-am spus ca ambalarea cu vacuum este acelasi lucru ca si "la mana"! Sunt chestii diferite! Din punctul meu de vedere insa, si la masa de ambalat pe care o folosesc, ambalarea FARA vacuum este cea mai potrivita pentru mine. Am ambalat si cu vacuum, si tiparul a devenit "ermetic". Eu sunt bucuros ca obtin un tipar poros...Astfel scap e problema evacuarii gazelor din tipar prin canalele accesorii... Deh, stiu ceva mai multa fizica ca altii...

Nu inteleg si sunt chiar mahnit ca de ce ai tras tu concluzia ca as fi indarjit in a povesti despre aliajele (nu metalele!!!) proaste. Unele chiar sunt jalnice! Iar turnarea la centrifuga este poate cea mai dificila din cate exista. Uite, fac o paralela...De-aia au si aparut automobilele cu cutie de viteza automata. Pentru a usura conducerea lor. Si pentru a le face accesibile si celor fara abilitati de activitate distributiva. Asa si la "castomate". E foarte simplu sa torni la castomat. Apesi pe buton! Nu vreau sa se simta cineva jignit, Doamne fereste! Va rog sa nu trageti concluzii gresite! Sa stapanesti insa o contrifuga, sa O SIMTI, nu e la indemana oricui... Nu cred...de fapt, sunt aproape sigur ca in "mirifica Europa occidentala" nu mai toarna nimeni "la chinga". Asa ca, e evident ca unii dintre producatorii de aliaje nu mai fac referire la acest procedeu de turnare.

INSA! Producatorii americani de aliaje, care pe mine "m-au dat pe spate", si care nu ignora metodele traditionale (dar bune si eficiente) de turnare, fac referire la ele. Sunt oare americanii mai prosti? Mai primitivi? N-as zice ! Sunt mai degraba mai open-mind! Stiu probabil si accepta ca si la ei, si prin alte parti de lume se pot folosi si alte tehnici de turnare, nu neparat ultramoderne!

Din aceste precizari se pot trage si celelalte concluzii... Si anume ca nu ma intereseaza sa am productivitate (ca altii), ca nu am "fabrica" de dinti, ca nu ma intereseaza sa atrag atentia prin aparate "fitzoase". Oana a punctat foarte bine in post-ul ei! Intr-adevar, impresionant este sa ai curat in laborator, sa fii punctual si sa fii un bun profesionist! Cu toate astea, TEOfil, nu pot sa nu fiu de acord si cu tine... Ai si tu dreptate... Pe unii medici sau pacienti chiar trebuie sa-i impresionezi prin imagine...

Uite, o sa fac putin offtopic... Dar cred ca e relavant...

Acum multi ani, prin 2000, un fost prieten de-al meu (devenit intre timp medic) imi intra in laborator si, vazand pe masa telefonul meu mobil, (un Motorola D460 , "caramida", cu antena retractabila, care ma slujea cu credinta de vreo 2-3 ani), imi zice:
-"Hai ma, chiar asa rau iti merge, nu-ti permiti sa-ti iei si tu un telefon de Doamne ajuta?"
Eu, raman blocat; am impulsul sa-l dau afara, dar ma abtin...Ii zic:
-"Mai Silviu, chiar imi merge destul de bine, ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt sanatos, dar nu vad de ce sa schimb un telefon care functioneaza bine de cativa ani, si care , din punctul meu de vedere e foarte andurant...N-am motiv!"
La care el, fluturandu-mi pe la nas un Nokia 5110 (le stiti cu totii, erau foarte populare...nici macar nu erau cine stie ce sofisticate!)...
-"Ia-ti ba si tu unu` mai nou, nu vezi ca ala e ditamai caramida?"
M-am abtinut sa-i zic ca e prost crescut... si ca eu (spre deosebire de el) aveam telefon mobil inca de cand aparusera, pe cand el inca "golanea" prin facultate ...ca daca nu-l impingea maica-sa de la spate...nu o mai termina! Acum insa era "dom` doctor"... ii crescuse subit nivelul, era dintr-o data un cetatean de vaza...In schimb, de-atunci l-am evitat. Si nu am mai fost prieteni. A fost insa o prima lectie de "imaginea conteaza".

A doua lectie am luat-o cativa ani mai tarziu, cand, de nevoie, mi-am cumparat un Renault 21. O limuzina pe langa Trabantul pe care il aveam. Dar primisem deja observatii din partea PREA multor medici ca : "Nu-ti iei si tu o masina ca lumea?" Si mi-am luat. Cui sa explic eu ca sunt pasionat de Trabant? Ca Trabantul e un mod de viata? Poate multi dintre voi nu ma inteleg... Culmea e ca, abia acum , faptul ca (inca) am Trabant e o chestie de mare fitza! Abia acum sunt privit ca un excentric . Atunci, eram privit ca un sarantoc!

DECI... Imaginea conteaza (pentru unii).

p.s. Recitind postarea, m-am gandit:"Cum m-or vedea oameni acuma, judecandu-ma dupa masinile pe care le am?" Am un Trabant fabricat in `90, am un Renault 21 fabricat in `86, am un SsangYong Musso preparat de offroad, fabricat in `98 si un Aro 10 in curs de transformare, din care vreau sa fac ...ceva cu totul special... Si pe care mi le intretin si repar singur! Voi cum ma vedeti oare?
TEOfil a multumit.
Vechi 15-09-09, 09:46   #47
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Super tare Dragos.....BRAVO !!!!!!!

Si vad ca pana la urma te-ai dat pe brazda !!!! De la un Trabant ai reusit sa ai totusi 4 sau 5 masini.....in fond cred ca de fapt imagine conteaza cel mai mult la noi in RO, sau oare atunci cand ai o tarica de afaceri , sau cum vrei tu sa zici nu pic de "laborator artistic" totusi trebuie sa iesi cu ceva in lume ca altfel nu te mai baga nimeni in seama....asa functioneaza afacerile dupa cum observi, asta e parerea mea....Si cred ca esti constient ca totusi tehnica moderna invinege uneori pasiunea, nu de alta dar tare as vrea eu sa vad cum dai tu drumul la AC in Trabant .....

Iar faza cu productivitatea, sau ma rog usurare munci prin folositea tehnici moderne nu scuza cu nimic acoperirea incompetentei utilizatorului, ci doar usureaza munca, respectiv productivitatea....si acum sa fiu un pic mai rau...mareste timpul liber in care te poti ocupa linistit de alte pasiuni si familie.

Din punctul tau de vedere, si al meu ce ai afirmat tu este ok, ti-ai fondat afirmatia spunand ca tu nu ai "fabrica de dinti", deci rezulta ca ai o gramada de timp sa faci arta cu ce scule si materiale doresti tu. Sincer nu te judec chiar te admir !!!!

Respect si o zi buna va doresc !!!!
.
Vechi 15-09-09, 17:38   #48
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

nu-l provoca pe Dragos , ca e in stare sa faca o instalatie de AC in Trabi
.
Vechi 15-09-09, 20:02   #49
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de denta View Post
nu-l provoca pe Dragos , ca e in stare sa faca o instalatie de AC in Trabi
Oooof, mai Oana! Cum strici tu placerea omului! Voiam si yo sa ma laud (nu acum, ci peste cateva luni, probabil la vara) ca : "LUMEEEEE! Mi-am terminat proiectul!"
Care proiect? (hai ca "dau din casa") TrabARO. Asa i-am zis. Adica un sasiu de Aro, inaltat, cu roti de 15 toli, de offroad, cu transmisie 4x4, cu motor de 90 cai si 1700 de cmc, si peste sasiul asta, o caroserie de...Trabant (evident!), echipat cu troliu, cu evacuare din inox, cu snorkel, si cu aer conditionat, bineinteles...

O masina facuta de mine cap-coada, fiabila, care functioneaza in ORICE conditii, aproape indestructibila, fara sofisticarii de genul "computer de bord", "injectie multipunct", dar cu confort interior si siguranta in exploatare. Uite... Cam asa ceva...
Imaginile atasate
Felul fisierului: bmp Trab4x4.bmp (403,7 KB, 85 vizualizari)
sico, reif_felicia, ann si alti 1 au multumit.
Vechi 15-09-09, 20:12   #50
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Ma vad nevoit sa imi cer scuze. In mod formal insa. Discutia din acest topic a deviat de la subiect. Am dat-o mai degraba intr-un "loc de joaca", fara intentie insa.

Spre deosebire de alte dati, nu a denaturat in "ghionturi". Stiti ce vreau sa spun. Si asta e bine! Asa ca, pana la urma...Ne mai relaxam si noi, mai divagam, mai spunem despre noi si pasiunile noastre. Daca am suparat pe cineva...rog iertare!
Vechi 15-09-09, 20:50   #51
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Foarte tare !!!
FELICITARI !!!

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-09-09, 01:13   #52
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Kitty1604 View Post
Foarte tare !!!
FELICITARI !!!
Intr-adevar, si eu zic la fel: "Foarte tare, frateeee!" cand imi iese cate o reparatie mai dificila la motor...
...Sau vreo "chestie" misto, cate un aparat sau scula noua (din mana mea)...
...Sau cate o lucrare asa...de nici nu se cunoaste ca "ye dinti pusi".
... Sau cand sunt sus, pe varful muntelui, si simt ca deasupra mea e doar cerul...
... Sau, la iesirea din cate o pestera, rebegit de frig, ud pana la piele, murdar pana la chiloti...

Felicitarile insa...le astept de-abia DUPA ce termin "treaba". Deci, in ceea ce priveste TrabARO... mai dureaza! Sper sa am cu ce ma lauda!
Vechi 17-09-09, 01:48   #53
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

[QUOTE=Dragos Dinulescu;125813]
Probabil ca multi dintre voi nu stiti, dar cele mai bune cuptoare de ceramica sunt cele produse de Shenpaz/Israel.
iarta-ma Dragos ca te contrazic dar sint de cacao. si o spun din proprie experienta pentru ca am folosit ocazional 2 focus 2007 diferite. pareau destul de decalibrate si nu erau chiar vechi. dar poate ca au fost doar niste accidente nefericite dar m-au marcat profund si nu in bine. cuptorul pe care mi-a placut cel mai mult sa ard a fost P500 de la ivoclar. dar cred ca il consideri de fitze.
florinb este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-09-09, 03:50   #54
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Florin, chiar tu spui ca ai folosit "ocazional". Pai asa e. Daca folosesti ocazional, nu ai cum sa cunosti un aparat. Cat despre Focus 2007...ei bine, trebuie sa iti spun si tie, si celorlati, ca este un cuptor care trebuie RECALIBRAT dupa primele (aproximativ)100 de ore de ardere. Chiar si producatorul recomanda chestia asta! TOATE Focus-urile trebuiesc recalibrate dupa 1-2 luni de la prima folosire (asta depinde de cat de intensiv il folosesti). Odata recalibrat, nu mai ai probleme cu el, pana de decalibreaza iar. De ce crezi ca te cheama cu masina noua la revizia de 10.000km? Ca sa ii corecteze eventualele decalibrari! Iar cand il recalibrezi ulterior, dupa niste ani de folosire...E tot ca uzura la o masina. Incepe sa zornaie un rulment, dupa niste mii de km, si il schimbi. Firesc, doar ai rulat niste mii de km!

Probabil ca nu ai notiuni de electronica aplicata, (nici nu trebuie sa ai, dar ar fi folositoare) altfel nu te-ar mira atat de tare ca trebuie sa recalibrezi un cuptor. Kantalul din care e facuta rezistenta trece printr-un proces de transformare, de "coacere", in urma caruia isi schimba proprietatile rezistive. De asemenea, termocupla, (cea care inregistreaza temperatura din incinta) care e un bi-aliaj (cromel-alumel) isi modifica si ea parametrii in urma incalzirilor repetate. Insumand aceste modificari pur fizice ale unor componente atat de actionare, cat si de control, rezulta ca de obicei, cuptorul va incalzi mai puternic decat o arata , dupa acele aproximativ prime 100 de ore de functionare. E firesc. Il recalibrezi cu sarma de argint pur si gata! Ulterior, procesul de decalibrare continua, dar nu cu aceeasi viteza initiala. Asa ca, dupa alte cateva mii de ore de functionare, iar va trebui sa-l recalibrezi. Gandeste-te ca functioneaza la aproape 1000 de grade! Ti se pare ca la 1000 de grade procesele de imbatranire se desfasoara ca la 25 de grade?
Si p500-le se decalibreaza, numai ca acela iti va afisa un mesaj de eroare, si nu va mai functiona deloc! Nu ma crezi? Pariem ca am dreptate?

Modificat ultima data de Dragos Dinulescu; 18-09-09 la 03:57. Motivul: completari
.
Vechi 18-09-09, 11:38   #55
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu pariez pentru ca stiu ca ai dreptate. asa-i cum zici cu calibrarea si toti producatorii o recomanda problema e ca astea 100 de ore pina la calibrare functioneza perfect si nici nu mai trebuie calibrate dupa 2-3 luni. in plus cuptoarele astea de care iti zic erau destul de noi iar unul venise de vreo luna de la service ( e drept din romania-asta o fi cauza?) iar proprietearul sustinea ca asa ardea si inainte. asa ca fiind la a doua experienta de acest gen eu unul m-am declarat nemultumit de calitatea ,dar eu nu sint guru cuptoarelor de ceramica asa ca ia-o doar ca pe o opinie personala. multumesc
florinb este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-09-09, 19:23   #56
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Florin, Doamne fereste, cum as putea s-o iau altfel decat opinia ta personala? De-aia suntem cu totii pe aici, ca sa ne exprimam parerile, opiniile. Si sa invatam unii de la altii.

In ceea ce priveste cuptoarele...iar fac o paralela cu masinile. E ca si cum ai compara o masina aflata "in probe", cu una care deja a trecut de perioada de rodaj. Unele se rodeaza mai bine, altele mai prost. Mai depinde si de producator, mai depinde si de utilizator, mai depinde si de hazard.

Stii? Nimic nu e perfect pe lumea asta. Si un Bugatti e facut tot de mana omului, chiar daca e ajutat de scule ultraprecise si ultraperformante, si chiar si masina asta se poate defecta in primii 10000 km rulati! Drumuri proaste, prafuite, cu gropi, utilizator nepriceput, combustibil neconform cu prescriptiile, ulei "statut" in baie multe luni, porozitate din turnare intr-un cuzinet, neomogenitate in banda de rulare a anvelopei... Si uite asa ...PANAAAA...si vine si te ia platforma...

Imi mentin opinia ca Shenpaz face niste cuptoare fiabile, robuste si destul de ieftine. Cat despre service-ul din Romania... e discutabil. D-l Galca, "service-man"-ul de la Alligator, e un tip foarte priceput si corect. De la el am invatat multe. Cum sa rodez cuptorul, cum sa-l exploatez, cum sa-l calibrez, cum sa-l "servisez" singur. L-am cumparat in 2004. Mi-a mai dat niste erori in functionare, din cand in cand, dar a fost suficient sa-l opresc si sa-l repornesc si totul a fost ok. Ca la un computer: RESTART. Mai ales ca nu l-am oprit niciodata. Tensiunea de la Renel mai fluctueaza. Mai sunt pene de curent. E firesc ca procesorul cuptorului sa mai dea erori. De 5 ani, cuptorul meu sta la 100 de grade atunci cand..."sta". Zi si noapte. Asa si trebuie. Mufla nu trebuie racita pana la temperatura mediului ambiant, pt ca se umezeste cu vaporii de apa din aer. Si nu-i bine sa se umezeasca. Face BUBA! Crapa, rezistenta din Kantal se corodeaza mai repede...

Si am mai avut o singura "problema", daca o pot numi asa... La un timp, a inceput sa scartaie liftul si sa urce "in suturi". Mi-a fost clar ca e o problema de ungere. L-am demonatat (e atat de simplu si de usor!), am scos mecanismul liftului (o tija si vreo 2 bucse din bronz grafitat), le-am spalat cu gazolina si le-am uns. Si le-am montat la loc. E CA NOU! Toata treaba mi-a luat cel mult 1 ora. In atatia ani de functionare, vasilina se uscase si nu mai aluneca cum trebuie tija liftului. Elementar. Banal. Fizica si mecanica aplicata.

Si gata. Nu mai zic nimic, sa nu se creada ca fac reclama mascata.

DECI: incercati sa va "intelegeti" aparatele. Cum functioneaza, ce "nevoi" au si ele... Si atunci, o sa vedeti ca or sa va slujesca bine!

Modificat ultima data de Dragos Dinulescu; 18-09-09 la 19:30. Motivul: completari
.
Vechi 01-02-10, 14:44   #57
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
teofil,vrei sa zici ca nu se mai merita sa dotezi un laborator de tehnica la ultimul nivel?
in unele orase eu cred ca asta ar fi solutia sa iesi un pic la suprafata,doar noua romanilor ne plac fitele
Mey, e f bine ca aparatele sa fie bune , noi(pt ca ai garantie) dar nu iti garanteaza succesul.Iti trebuie pricepere in ceea ce faci , si noroc

Modificat ultima data de ncrstus; 28-10-10 la 01:19. Motivul: citatul...
Roxana Toma este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., aer, afara, baro, bord, buna, cad-cam, casa, color, computer, conditii, conditionat, denta, echipa, evident, exploatare, facuta, fort, genul, icul, inalta, intrebare, luni, masina, mine, mm, oala, offtopic, proiectul, siguranta, termina, terminat, transmisie, turnare, vand, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (21:29) timp.

Alegeti schema de culori preferata: