Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ce firma de aparatura ptr laborator recomandati ??

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU "norocul" nostru ca nu avem niste standarde minime de functionare si norme aplicative ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Discutii diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree25Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 11-07-13, 18:55   #115
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
"norocul" nostru ca nu avem niste standarde minime de functionare si norme aplicative care sa le faca si utilizabile.
la o adica merge si cu flexul si putin la strung. spatiu sau firma nu-ti trebuie ca gasesti laboratoare de inchiriat. asa poti oferi si preturi competitive de 80-90 ron pe element. se practica pe scaralarga.
scuze pt offtopic...oarecum.
Interesul meu nu este sa fac elemente de 80-90 lei bucata Caut, pentru o investitie corecta, sa compensez lipsa mea de dibacie (desi am foarte multe tangente cu tehnica, de cand ma stiu, am facut de la hale metalice la ochelari de vedere) cu ceva aparatura mai "idiotproof". Sigur ca as putea folosi un cad-cam si un mouse, dar nici prea multi rinichi nu mai am, si nu de asta am facut scoala asta. Imi trebuie ceva cu care sa-mi ocup degetele Va multumesc amandurora, si deasemeni, multumesc oricui imi mai poate da opinii constructive cu privire la echipamente. Am un buget de cca 12.000 de euro, experienta infima (de un an) si chef de treaba

Citat:
Publicat initial de ButzyGirl View Post
este cineva care a mai lucrat cu un castomat chinezesc pe vacuum? sau ce recomadari pot primi in legatura cu modelul AX-ZL5 ?
ast raspunsuri
Este fratele mai mare al lui zl3, nu? nu am lucrat cu ele, dar si eu caut opinii despre castomate in stanga si in dreapta, si inteleg ca zl3 e destul de banal, dar fiabil. In ceea ce priveste produsele chinezesti, insa, depinde cum ti-e norocul. Eu am de la ei un micromotor care merge perfect si o masuta vibratoare care a functionat 5 minute Eu ma tot gandesc la un vop lc cast 600. Daca mai afli treburi despre castomate, as fi bucuros sa aud si eu Multumesc de pe-acum
Dan Amarandei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-07-13, 21:36   #116
Ucenic timid
Tehnician Dentar
freelancer

.

Citat:
"norocul" nostru ca nu avem niste standarde minime de functionare si norme aplicative care sa le faca si utilizabile.
la o adica merge si cu flexul si putin la strung. spatiu sau firma nu-ti trebuie ca gasesti laboratoare de inchiriat. asa poti oferi si preturi competitive de 80-90 ron pe element. se practica pe scaralarga.
scuze pt offtopic...oarecum.
Da domnul Liviu , tara asta a fost condusa de un cizmar semi-analfabet cateva decenii,lumea era multumita, asa ca de ce nu ar merge si putin cu flexul si un pic de strung , pentru cei care vor preturi competitive de 90-80-90 ....in amintirea vremurilor cand faceau o lucrare pe doua pachete de tigari aruncate tehnicianului ,la policlinica de stat .
Pentru restul , care inteleg ca munca asta este o arta scumpa care cere migala, rabdare,sacrificiu, bani si exercitiu si educare continuua , facem si la alte standarde lucrarile , si cu alta aparatura.
Vechi 12-07-13, 00:11   #117
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

in stilul asta o putem tine retrograd pana la omu'n'curu' gol, candva era la moda.
Johnutz a multumit.
.
Vechi 12-07-13, 01:12   #118
Ucenic timid
Tehnician Dentar
freelancer

.

Citat:
Publicat initial de Dan Amarandei View Post
Interesul meu nu este sa fac elemente de 80-90 lei bucata Caut, pentru o investitie corecta, sa compensez lipsa mea de dibacie (desi am foarte multe tangente cu tehnica, de cand ma stiu, am facut de la hale metalice la ochelari de vedere) cu ceva aparatura mai "idiotproof". Sigur ca as putea folosi un cad-cam si un mouse, dar nici prea multi rinichi nu mai am, si nu de asta am facut scoala asta. Imi trebuie ceva cu care sa-mi ocup degetele Va multumesc amandurora, si deasemeni, multumesc oricui imi mai poate da opinii constructive cu privire la echipamente. Am un buget de cca 12.000 de euro, experienta infima (de un an) si chef de treaba

Este fratele mai mare al lui zl3, nu? nu am lucrat cu ele, dar si eu caut opinii despre castomate in stanga si in dreapta, si inteleg ca zl3 e destul de banal, dar fiabil. In ceea ce priveste produsele chinezesti, insa, depinde cum ti-e norocul. Eu am de la ei un micromotor care merge perfect si o masuta vibratoare care a functionat 5 minute Eu ma tot gandesc la un vop lc cast 600. Daca mai afli treburi despre castomate, as fi bucuros sa aud si eu Multumesc de pe-acum

Baieti , aveti motive de bucurie daca veti folosi castomate chinezesti : toate piesele sant originale, 100% .

Citat:
in stilul asta o putem tine retrograd pana la omu'n'curu' gol, candva era la moda.
Sa nu uitam ca modele revin .
Vechi 12-07-13, 11:38   #119
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

oh boy.. e clar ca n-am nimerit forumul potrivit
.
Vechi 12-07-13, 13:45   #120
Ucenic timid
Tehnician Dentar
freelancer

.

Citat:
Publicat initial de Dan Amarandei View Post
oh boy.. e clar ca n-am nimerit forumul potrivit
Nu prietene, gresesti . Ai nimerit exact forumul potrivit.

Problema este aceea ca oamenii care au laboratoare standard in Romania au platit niste bani pentru consiliere cand au decis sa realizeze laboratorul .

Sant multe "amanunte" importante intr-un laborator de care trebuie tinut seama : ventilarea, eliminarea deseurilor, aspirarea particulelor care nu vrem sa ne ajunga in plamani ( pulberea de la masa de ambalat este cancerigena ...) , iluminarea , pozitionarea cardinala , protectia tehnicianului , reteaua electrica sa fie corespunzator dimensionata, protectia la incendiu si la inundare .

Nu doresc sa iti diminuez elanul , dar sa nu iti inchipui ca cu un Castomat si un cuptor de ceramica ai rezolvat treaba .
Vechi 12-07-13, 16:35   #121
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

consiliere? de unde? de obicei te interesezi pe la sanepid, pompieri, protectia muncii cam cum sa faci sa fi pe placul lor, dar iti vor da niste liste de-ti fac mintea ciot. pana la urma cauti sa-i impaci cat mai bine dar cand iti vor veni in control tot iti vor gasi ceva si te vor pune sa remediezi.

in materie de aparatura eu am fost atent la cateva chestii cand am achizitionat-o si nu prea am avut probleme. am cumparat numai aparatura noua, chiar daca de marca ceva mai slaba dar fiind atent ca sa fie un model care s-a vandut in numar mare si si-a cam dovedit fiabilitatea. daca e un model comun gasesti usor piese de schimb la el si pe stoc (nu trebuie sa astepti 2 luni sa-ti vina o piesa din honolulu). firma de la care am achizitionat sa aiba service competent si colaborare de durata cu firma de la care importa.

aparatura de laborator e aparatura de care vei trage ca sa-ti faci treaba si e f. important sa fie fiabila iar cand se strica (mai devreme sau mai tarziu oricum se mai strica) sa ai service competent si piese de schimb pe stoc, s-o repui rapid in functiune si sa-ti faci treaba. de exemplu orice chinezarie de micromotor va functiona la inceput, dar la regim de cateva ore pe zi de tras de el nu stiu cate vreme rezista. un micromotor bun va rezista in regimul asta vreo 2 ani, dupa care ii schimbi rulmentii de la piesa de mana si merge in contiunare.
Dan Amarandei a multumit.
Fane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-07-13, 00:44   #122
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Johnutz View Post
Nu prietene, gresesti . Ai nimerit exact forumul potrivit.

Problema este aceea ca oamenii care au laboratoare standard in Romania au platit niste bani pentru consiliere cand au decis sa realizeze laboratorul .

Sant multe "amanunte" importante intr-un laborator de care trebuie tinut seama : ventilarea, eliminarea deseurilor, aspirarea particulelor care nu vrem sa ne ajunga in plamani ( pulberea de la masa de ambalat este cancerigena ...) , iluminarea , pozitionarea cardinala , protectia tehnicianului , reteaua electrica sa fie corespunzator dimensionata, protectia la incendiu si la inundare .

Nu doresc sa iti diminuez elanul , dar sa nu iti inchipui ca cu un Castomat si un cuptor de ceramica ai rezolvat treaba .
Da, Johnutz, evident, un laborator trebuie privit holistic, sigura ca da, doar ca eu am nelamuriri in privinta echipamentelor si atat. De ventilatie nu duc lipsa si oricum nu are importanta firma aspiratorului atata timp cat e eficient, iar ergonomia unui laborator e o traba la care cat de cat ma pot pricepe fata de echipamentele specifice activitatii de tehnica dentara. De ars ceramica eu nu am ars prea multa, dar am incercat sa-mi fac viata mai frumoasa de cand ma stiu, asa ca la ergonomie si la eficienta cred ca ma voi descurca, sau daca nu, mai pot face modificari pe parcurs. Nu-ti poti face laborator cu un castomat, e drept, dar cu un castomat prost, poti strica schelete care sa-ti construiasca o reputatie numai buna sa-ti darame laboratorul tau ergonimic si aspirat.
.
Vechi 13-07-13, 11:51   #123
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

un castomat sau orice alt aparat nu-ti poate strica nici o reputatie. cel mult iti da de lucru in plus prin refaceri de lucrari. daca iti iese ceva prost doar nu-i dai drumul "pe piata"....sau....da?
Dan Amarandei a multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., aer, afara, baro, bord, buna, cad-cam, casa, color, computer, conditii, conditionat, denta, echipa, evident, exploatare, facuta, fort, genul, icul, inalta, intrebare, luni, masina, mine, mm, oala, offtopic, proiectul, siguranta, termina, terminat, transmisie, turnare, vand, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (23:05) timp.

Alegeti schema de culori preferata: