Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ce firma de aparatura ptr laborator recomandati ??

discutie din eugenol.ro : ncrc thndnt pk, gsst prtr, 0-90-0-878 s 396098254...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Discutii diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree25Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 01-05-10, 15:16   #58
Companie comerciala
Societate comerciala
Fara status.

.

Default prtr

Acest mesaj a fost moderat pentru nerespectarea regulamentului prin devocalizare.
ncrc thndnt pk, gsst prtr, 0-90-0-878 s 396098254

Modificat ultima data de ncrstus; 29-10-10 la 17:53.
agent11 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-10-10, 23:23   #59
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Cu intarziere aduc si eu o mica completare legat de firme romanesti care produc aparatura de tehnica dentara.In caz ca intereseaza pe cineva, exista firma %&^%$%$^%^)((_)+)+#@, care produce 3 tipuri de sablatoare dintre care cel mai interesant mi s-a parut cel cu 3 duze pt ca reuneste intr-un singur aparat atat functia de dezambalare cat si cea de oxidare, ceea ce in seamna ca in loc de 2 sablatoare folosesti unul si deci economie de spatiu di de bani si pretul e cu mult mai mic decat al aparatelor similare importate.Cat despre calitate eu am incredere in inginerii romani si cred ca merita sa le incurajam efortul de a avea si noi o productie proprie.Asa cum spunea si Dragos de cuptorul de calcinare facut de firma romaneasca Supertherm ca e foarte bun tot asa pot si alti romani sa realizeze lucruri bune in tara asta.Avantaj pt. noi:le vom cumpara mai ieftin decat pe cele importate.
Dragos Dinulescu a multumit.

Modificat ultima data de ncrstus; 28-10-10 la 01:28. Motivul: reclama
cromwell este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-10, 17:51   #60
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Am o intrebare pt Dragos Dinulescu:am luat legatura cu Superthem si am aflat ca au niste cuptoare pt fotopolimerizare dar cica nu au pus lampa halogen ca nu prea face treaba decat 5% din cat e nevoie si in plus degaja caldura si mai mult incurca.Ce parere ai despre polimerizarea in aceste conditii?Sunt suficiente lampile care le-au pus?Sper sa citesti intrebarea.Multumesc anticipat pt raspuns.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/discutii-diverse/7918-firma-aparatura-ptr-laborator-recomandati/
--------------------------
Mai am o intrebare pt moderator:se pare ca nu am voie sa dau date despre firme de aparatura.Eu am vazut in raspunsurile celorlalti ca specificau denumiri de firme, de produse si chiar intreba cineva daca mai exista firme romanesti care produc aparate pt tehnica dentara.De aceea am scris si eu ce am stiut, am gresit cu ceva?Daca da, imi cer scuze si promit sa nu mai fac.
.
Vechi 29-10-10, 18:02   #61
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
Publicat initial de cromwell View Post
Mai am o intrebare pt moderator...
Care? Sunt numai 12 moderatori pe acest forum.
Daca pomenesti numai de firma sau produs, fara adresa sau numar de telefon cred ca e ok. Orice postare cu iz de reclama va fi stearsa.
Vechi 30-10-10, 00:17   #62
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Am o intrebare pt Dragos Dinulescu:am luat legatura cu Superthem si am aflat ca au niste cuptoare pt fotopolimerizare dar cica nu au pus lampa halogen ca nu prea face treaba decat 5% din cat e nevoie si in plus degaja caldura si mai mult incurca.Ce parere ai despre polimerizarea in aceste conditii?Sunt suficiente lampile care le-au pus?Sper sa citesti intrebarea.Multumesc anticipat pt raspuns.
[...]

Primul model facut de Supertherm includea si o lampa cu halogen. Daca zici ca nu mai are, probabil ca d-l David a constatat ca nu e rentabil, sau ca e inutila, si o fi renuntat la ea! Si da, sunt sigur ca isi fac treaba!
Eu mi-am facut o incinta dintr-un cuptor cu microunde, din care am scos magnetronul, si pe circuitul de alimentare al acestuia am pus 3 lampi de Labolight. Din 2006 imi merge perfect! In 2011 voi schimba lampile, pentru ca, conform calculelor mele, pana atunci, vor fi functionat in jur de 200 de ore!
Vechi 30-10-10, 09:54   #63
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Multumesc pt. raspuns, Dragos.Asa mi-au spus si ei dar am vrut sa mai aflu si alte pareri si din ceea ce ai scris pana acum pe forum am vazut ca te pricepi la aparatura si de aceea am vrut sa stiu parerea ta.
Multumesc Radu pt precizare, intr-adevar am dat si numar de telefon si de aceea mi s-a cenzurat textul.Dar site-ul de pe care am luat informatiile il pot spune?
.
Vechi 31-10-10, 00:08   #64
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Focus 2010/HT este foarte bun, dar varianta noua, Spectrum HT, este dezastroasa, intra in stand by in mijlocul procesului de ardere. Un cal bun de lucru este cuptorul ceramic Jelrus, micromotor Shick, soclator si aspirator Ray Foster (Cyclone), o ceramica care este compatibila mai la toate metalele este Ceramco3
ancaradu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-11-10, 08:19   #65
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
...
Multumesc Radu pt precizare, intr-adevar am dat si numar de telefon si de aceea mi s-a cenzurat textul.Dar site-ul de pe care am luat informatiile il pot spune?
Daca te intreaba cineva da. Altfel e suficient numele produsului.
Vechi 10-11-10, 14:58   #66
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Spuneati ca la micromotoarele gen Marathon ,daca schimbi rulmentii e ca nou...Am o problema tocmai mi-au crapat 1 sau 2 rulmenti de la un micromotor Matathon N7, as dori sa stiu de unde pot cumpara rulmenti pentru ai schimba???Scuze de offtopic dar nu voiam sa deschid un topic nou doar pentru asta
Florin Agache este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-11-10, 19:18   #67
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

marathon N7... asta scrie pe sursa de alimentare, dar e important ce tip de piesa de mana anume ai, fiindca la aceeasi sursa merg mai multe micromotoare - perii sau inductie, mai robuste sau mai elegante...
pentru a afla daca au rulmentii de care ai nevoie, te-ar ajuta mult sa stii codul piesei de mana, inscris pe partea cu motorul, imediat sub "marathon", care arata cam asa:

SDE-........., SH40C-....., S37LN - ....... , H37L-........

eu am doua: SDE - BH70S 45.000 rot/min si SDE - BH60 35.000 rot/min. au rulmenti diferiti.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-11-10, 21:48   #68
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

rulmenti gasesti la firmele care vand micromotoare marathon nastimed de exemplu sau am vazut la expo ar medica o firma din republica moldova care avea toata gama de marathoane inclusiv piese . Eu inca nu am avut de a face cu rulmentii la motorul meu marathon handy 700 inductie 50000 rot dar urmeaza o reconditionare generala
dan_pety este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-11-10, 22:03   #69
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

noi in cluj cumparam rulmenti de la o firma ce vinde doar rulmenti ( de tot felul )
nu e obligatoriu sa cumperi d ela cei ce vind marathon , mai ales pt ca te vor taxa si mai mult
denta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-11-10, 22:40   #70
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Chestia e ca eu nu sunt din Cluj iar la rulmenti nu ma pricep foarte tare si nu as sti sa comand.De desfacut l-am desfacut si am gasit 4 rulmenti de 3 marimi si grosimi diferite.Firma aceasta are vreun site?ms
.
Vechi 10-11-10, 22:56   #71
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de denta View Post
noi in cluj cumparam rulmenti de la o firma ce vinde doar rulmenti ( de tot felul )
nu e obligatoriu sa cumperi d ela cei ce vind marathon , mai ales pt ca te vor taxa si mai mult
si sunt rulmenti cu aceasi specificatii ca si cei originali?Ma refer la codul acela inscriptionat pe rulment
.
Vechi 10-11-10, 23:28   #72
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

pasul 1: Iti cumperi un subler. De preferat electronic. E in jur de 100-150 lei

pasul 2: Scoti TOTI rulmentii de la piesa de mana, si ii masori. Exterior, interior, si grosime. Notezi ce ai masurat.

pasul 3: Te duci la o firma care vinde rulmenti. in functie de cotele pe care le-ai masurat, o sa gasesti ce-ti trebuie. Sunt cativa producatori mari in lume, iar diferente de specificatii nu prea exista. Eu mi-am luat de la SKF din Ploiesti. Pretul e mai mic decat de la distribuitori, iar calitatea e la fel de buna, sau chiar mai buna. Nu te incanta de rulmentii "ceramici". Vrajeli! SKF-ul e o firma serioasa, si garantat face rulmenti mai buni decat aia "originali", la aceleasi specificatii! Basca ca unii, sunt si din inox!

pasul 4: Schimbi toti rulmentii odata. Odata cu asta, e de preferat sa schimbi si periile, chiar daca mai "merg".

Din experienta proprie, nu poti schimba decat o singura data rulmentii. Cand ajung sa se uzeze din nou, deja TOATA piesa are uzuri mari, adica si penseta, si cuplajele, si carcasa, tot. In consecinta, mai bine o dai la "rabla" si iti iei o piesa noua. Care nu e decat vreo 5-6-7 milioane. Aia cu perii. Cea pe inductie, e mai scumpa...
Vechi 10-11-10, 23:54   #73
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

dragos, stiam ca la rulmenti mai sunt si alte specificatii, printre care turatia la care lucreaza. poti gasi destul de usor dimensiunea, dar daca materialul nu corespunde pica repede. dar daca baietii nu mint si sunt rulmentii care trebuie, nu-i nici o problema.
.
Vechi 11-11-10, 09:09   #74
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
pasul 1: Iti cumperi un subler. De preferat electronic. E in jur de 100-150 lei

pasul 2: Scoti TOTI rulmentii de la piesa de mana, si ii masori. Exterior, interior, si grosime. Notezi ce ai masurat.

pasul 3: Te duci la o firma care vinde rulmenti. in functie de cotele pe care le-ai masurat, o sa gasesti ce-ti trebuie. Sunt cativa producatori mari in lume, iar diferente de specificatii nu prea exista. Eu mi-am luat de la SKF din Ploiesti. Pretul e mai mic decat de la distribuitori, iar calitatea e la fel de buna, sau chiar mai buna. Nu te incanta de rulmentii "ceramici". Vrajeli! SKF-ul e o firma serioasa, si garantat face rulmenti mai buni decat aia "originali", la aceleasi specificatii! Basca ca unii, sunt si din inox!

pasul 4: Schimbi toti rulmentii odata. Odata cu asta, e de preferat sa schimbi si periile, chiar daca mai "merg".

Din experienta proprie, nu poti schimba decat o singura data rulmentii. Cand ajung sa se uzeze din nou, deja TOATA piesa are uzuri mari, adica si penseta, si cuplajele, si carcasa, tot. In consecinta, mai bine o dai la "rabla" si iti iei o piesa noua. Care nu e decat vreo 5-6-7 milioane. Aia cu perii. Cea pe inductie, e mai scumpa...

Eu as adauga pasul Dragos (zero):
subpunctul A Cumperi un strung si otel
Subpunctul B Dupa ce treci de pasul 1 si 2 revii si iti faci singur rulmentii

Pasul 3 si 4 pica.

Prepasul Dragos (varianta capitalista)
Cumperi Mital si iti faci singur otelul dupa specificatiile tale
Dragos Dinulescu si denta au multumit.

Modificat ultima data de eugenol man; 11-11-10 la 17:28.
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-11-10, 09:25   #75
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dan_pety View Post
si sunt rulmenti cu aceasi specificatii ca si cei originali?Ma refer la codul acela inscriptionat pe rulment
da sunt ca cei originali
ma interesez de site si va anunt
.
Vechi 11-11-10, 11:43   #76
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cristi_N View Post
dragos, stiam ca la rulmenti mai sunt si alte specificatii, printre care turatia la care lucreaza. poti gasi destul de usor dimensiunea, dar daca materialul nu corespunde pica repede. dar daca baietii nu mint si sunt rulmentii care trebuie, nu-i nici o problema.
Am vorbit cu cei de la SKF si mi-au zis asa: la cat de mici sunt rulmentii folositi de noi, dat fiind ca nu sunt niste rulmenti de uz general, specificatiile tuturor producatorilor seriosi sunt foarte "stranse", si in general depasesc prescriptiile. Daca vorbim insa de rulmenti no name, adusi cine stie de unde si de cine, fara ambalaj, nesigilati, fara acte de provenienta... atunci nu avem nici o garantie ca acei rulmeni nu sunt DEJA FOLOSITI, si deci uzati! Cam asta e ideea. De aceea eu cumpar numai de la SKF, pt ca fiecare rulment vine insotit de certificat e garantie, sigilat in punga de plastic, si apoi bagat in cutie de carton. Sunt asa misto ambalajele, ca ti-e mai mare dragul sa le vezi, pe bune! Si inca ceva... SCRIE pe cutie unde sunt produsi: China, Taiwan, Turcia, Koreea... Doar ca sunt produsi sub marca SKF...
Vechi 11-11-10, 14:06   #77
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

pai... sunt originali, ca Marathon e coreean... doar nu-si fac singuri rulmentii
.
Vechi 11-11-10, 14:47   #78
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Multumesc mult pentru indrumari.O sa aleg totusi varianta capitalista adica sa iau legatura cu cei de la SKF pentru ca cea cu strungul as incerca dar mi-e frica ca o sa imi prind urechile pe acolo.Sper sa ma descurc cu sublerul am unu mecanic de la tata dar nu m-a prea intereat cum se foloseste dar acum cu siguranta am sa invat))
.
Vechi 11-11-10, 18:16   #79
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Vezi, vezi? Asa! Bravo! Sa vezi ce satisfactie o sa ai cand o sa inveti sa umbli cu sublerul ala clasic...
Vechi 11-11-10, 21:00   #80
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

mai sunt acolo pe rulmenti niste specificatii care se refera la turatia lor aspect deloc de neglijat . Chiar daca dimensiunea lor e aceasi cu rulmenti originali dar specificatile referitoare la turatie nu se potrivesc rulmentii nu o sa tina se vor uza prematur chiar se pot sparge
.
Vechi 12-11-10, 12:44   #81
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

si eu de unde sa stiu ce scrie pe rulmenti pentru ca sunt uzati si nu scrie nimic sau scria dar nu se mai vede.Can o sa comand o sa-i intreb pe cei de la SKF daca rezista la 35000 de tura ca atata are micromotorul.
.
Vechi 12-11-10, 13:34   #82
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dan_pety View Post
mai sunt acolo pe rulmenti niste specificatii care se refera la turatia lor aspect deloc de neglijat . Chiar daca dimensiunea lor e aceasi cu rulmenti originali dar specificatile referitoare la turatie nu se potrivesc rulmentii nu o sa tina se vor uza prematur chiar se pot sparge
Tu n-ai fost atent ce-am scris eu mai sus... Repet! La rulmentii de dimensiuni atat de mici, nu se mai pune problema de turatie. Pt ca nu sunt rulmenti uzuali. Sunt rulmenti pentru aplicatii speciale, si in consecinta specificatiile sunt indeplinite oricum! Decat firmele pirat (ca si aici se face piraterie) fac rulmenti care nu respecta specificatiile. De fapt...la rulmentii pirat nu se respecta nimic! Si la 1000 de ture/min se blocheaza! Dar cum spuneam, daca iei de la SKF nu dai peste marfa contrafacuta.
Vechi 12-11-10, 14:39   #83
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

florin, ti-am dat un mesaj privat in care te rugam sa-mi spui seria modelului micromotorului, pentru a putea identifica tipul de rulmenti necesari. pe rulmentii mei nu scrie absolut nimic.
nu crezi ca e util sa ai cat mai multe variante? unii poate dau mai scump, dar poate ii ai intr-o ora, altii sunt la jumatate de pret, dar vin peste 6 luni, cand ajunge vaporul.
vrei micromotor functional sau nu?
.
Vechi 12-11-10, 21:22   #84
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

se schimba greu rulmentii acestia. adica necesita scule mai speciale sau se pot schimba in laborator . Se apropie scadenta si la motorul meu si as vrea sa il repar eu daca pot
.
Vechi 12-11-10, 21:35   #85
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

depinde de model. la ale mele pot schimba eu rulmentii. dar am intalnit modele la care trebuie scule speciale.
.
Vechi 12-11-10, 23:07   #86
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

de exemplu la Marathon pe inductie de 50000 rot/min .Eu un am handy 700 inductie si un N7 cu perii ambele Marathon. Ce difera intre ele e doar partea din spate respectiv ''motorul'' in rest sunt cam la fel
.
Vechi 12-11-10, 23:19   #87
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

marathon, N7, asta scrie pe unit... am descoperit ca nu mi-a aparut mesajul cu seria modelului...

al al meu, pe piesa de mana scrie asa:

Marathon
SDE-BH70S - codul modelului dupa care service-ul comanda piesele de schimb - asta e important de stiut
rot/min 45.000
seria de fabricatie a produsului
.
Vechi 13-11-10, 17:08   #88
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

pe piesa mea de mana de la micromotorul cu rulmentii terminati e tot un Marathon N7 iar seria lui e SDE-SH40C .are 35 de mii de ture. Dane la micromotorul Marathon N7 poti schimba singur rulmentii si fara scule foarte speciale,ce a fost mai special a fost ceva facut de mine dintr-un cutit rau care arata ca o surubelnita scobita in mijloc,in rest nimic deosebit.
.
Vechi 15-11-10, 19:32   #89
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

daca e asa o se le repar eu doar sa fac rost de rulmenti.
.
Vechi 18-11-10, 02:15   #90
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

asa e , piesa de mana de la marathon e usor de servisat, de schimbat rulmenti.
eu am sde-bh60 parca...piesa de mana de 50000 rpm.Nu stiu insa unde gasesc rulmenti mai de calitate. Cred ca o sa caut sa comand si eu ca Dragos , la SKF

Mai am si un micromotor Muss, ca sa schimbi rulmentii trebuie extractor special , mult mai complicat ca Marathonul si nici nu gasesc rulmenti ..
tzuky74 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-11-10, 11:27   #91
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Mai bine faceam un topic separat cu rulmentii ...
Vechi 20-11-10, 21:46   #92
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de tzuky74 View Post
asa e , piesa de mana de la marathon e usor de servisat, de schimbat rulmenti.
eu am sde-bh60 parca...piesa de mana de 50000 rpm.Nu stiu insa unde gasesc rulmenti mai de calitate. Cred ca o sa caut sa comand si eu ca Dragos , la SKF

Mai am si un micromotor Muss, ca sa schimbi rulmentii trebuie extractor special , mult mai complicat ca Marathonul si nici nu gasesc rulmenti ..
Garantat, la SKF gasesti rulmenti pt ORICE! Am gasit eu rulmenti pt turbina...
Vechi 21-11-10, 01:17   #93
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

clar, avea dreptate E-man, facem topic de rulmenti SFK!
.
Vechi 21-12-10, 11:40   #94
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default Ce firma de aparatura ptr laborator recomandati ??

Dupa parerea mea, nemtii sunt cei mai mari producatori de aparatura si materiale de tehnica dentara din lume. Exista atatea firme de notorietate, producatoare, care functioneaza de zeci de ani incat nu poti sa nu recunosti asta. E si normal, au avut si au cele mai mari investitii in domeniul cercetarii din domeniu.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=7918
Personal , inclin sa imi cumpar aparatura second , de la un handler din germania, cu garantie , sunt f multe firme. A incerca sa repari ceva mai sofisticat, singur , sau sa te “dilueze” luni de zile vreun mester local si cu rezultate nesigure e o mare pierdere de timp si de bani.
Bineinteles , exista si variante chinezesti, coreene, unguresti, romanesti, etc, Toate sunt insa copii mai mult sau mai putin reusite ale
aparatelor nemtesti.
Varianta home-made, in acest domeniu, mi se pare hilara, ne mai descretim putin fruntile.
nickelblack este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-12-10, 13:01   #95
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default cuptor pentru ceramica

buna ziua, voua - tehnicieni de pretutindeni

am citit parte din framantarile voastre(noastre), sunt solidar cu voi, si foarte bine ca putem afla unele lucruri(tehnice), care ne depasesc treptat daca ramanem incapatanati doar cu privirile plecate pe masa de lucru in laborator. Musai sa ne ajutam, atat cat se poate.
Sunt pe punctul de a-mi schimba cuptorul de ceramica, al meu cuptor fiind de zeci de ani, trebuie sa-l pensionez, iar cel pe care-l doresc este second de 4 ani (asa pretinde vanzatorul): Gemini 2 Press sau Ivoclar Programat P100. Care este mai bun ? Ce sa verific? Cum imi dau seama daca un cuptor este decalibrat?
Dati-mi un sfat. Multumesc.
alpinius este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-12-10, 17:46   #96
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine ai venit alpinius, intrebarea ta mergea mai bine pe un subiect de cuptoare de ceramica. Cauta si tu ca sigur e unul in forumul de tehnica.
Vechi 18-01-11, 21:49   #97
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Salutare.M-ar interesa si pe mine un aparat de termo-vacuum formare pentru gutiere SH, stiti de unde as putea gasi asa ceva , sau cel putin de unde as putea gasi aparatura pentru laborator SH?
vasile2010 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-11, 23:12   #98
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

As avea o intrebare, a colaborat cineva cu firma Dentitanium? Intreb asta pentru ca vreau sa cumpar de la ei un aparat de proteze elastice si i-am intrebat si de curs daca imi pot oferi si mi-au zis ca imi ofera gratis dar trebuie sa merg in Germania si acolo voi achita aparatul si voi face si cursul? Intrebarea mea este daca sunt seriosi ca nu cumva sa iau vreo tzeapa, nu de alta dar seful firmei este foarte amabil si sincer sa fiu mi se pare putin ciudat...poate pentru ca m-am obisnuit eu cu oamenii din Romania)))))
Astept un raspuns si scuze pentru numele firmei dar nu cred ca e reclama...(ma puteti contacta si pe privat pentru a nu face reclama in nici un fel) va multumesc
.
Vechi 08-02-11, 23:21   #99
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Florin Agache View Post
As avea o intrebare, a colaborat cineva cu firma Dentitanium? Intreb asta pentru ca vreau sa cumpar de la ei un aparat de proteze elastice si i-am intrebat si de curs daca imi pot oferi si mi-au zis ca imi ofera gratis dar trebuie sa merg in Germania si acolo voi achita aparatul si voi face si cursul? Intrebarea mea este daca sunt seriosi ca nu cumva sa iau vreo tzeapa, nu de alta dar seful firmei este foarte amabil si sincer sa fiu mi se pare putin ciudat...poate pentru ca m-am obisnuit eu cu oamenii din Romania)))))
Astept un raspuns si scuze pentru numele firmei dar nu cred ca e reclama...(ma puteti contacta si pe privat pentru a nu face reclama in nici un fel) va multumesc
din cat am avut de a face cu ei -- adica la ZTD -- mi s-a parut dl.de la Dentitanium super ok si de treaba
firma e din timisoara , poate te ajuta unii din timisoara
.
Vechi 08-02-11, 23:48   #100
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Ms mult de tot Denta...si mie mi s-a parut super de treaba vb la telefon.ms
.
Vechi 09-02-11, 07:21   #101
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

[QUOTE=Florin Agache;205908]As avea o intrebare, a colaborat cineva cu firma Dentitanium?

Am luat si eu ceva de la ei, intr-un final a fost ok, sa zicem, dar te sfatuiesc sa nu te increzi 100% in ce zic...nu neaparat sa fii suspicios, dar sa fii atent.
Florin Agache a multumit.
bobita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-02-11, 19:39   #102
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

m-am razgandit nu cred ca o sa imi mai cumpar injector pentru proteze elastice....asa ca am decis sa mai stau o vreme si sa imi cumpar un cuptor de ceramica. cine ma poate ajuta cu ceva sfaturi in alegerea unui cuptor a carui pret/calitate este ok? Din cate am aflat cuptoarele Focus sunt bune, stie cineva cine le comercializeaza???eu am cautat si nu am gasit.
.
Vechi 19-02-11, 23:09   #103
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

incearca la aligator din cate stiu ei comercializeaza cuptoare focus . eu folosesc cuptor vita si este destul de fiabil nu am avut nici un fel de problema cu el
.
Vechi 19-08-11, 10:56   #104
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Dupa ce inveti , invata-i si
pe altii .

.

este cineva care a mai lucrat cu un castomat chinezesc pe vacuum? sau ce recomadari pot primi in legatura cu modelul AX-ZL5 ?
ast raspunsuri
ButzyGirl este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-11-11, 18:24   #105
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Are cineva cuptor pt ceramica de la SUPERTHERM (d-l David)? ce parere aveti...este bun ...????
mita75 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-02-12, 15:01   #106
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

salutari ,nu stiu daca este locul propice sa adresez nelamuririle mele dar sper ca in acest topic sa fie ok
De curand am un task destul de dificil de a gasi niste aparatura ,eu am lucrat o perioada scurta in Germania (nu va imaginati ca sunt expert ,am facut o perioada de practica acolo nu indelungata) si am lucrat cu niste aparate pe care nu le gasesc aici ..fiind si destul de vechi Soclator si Polizor malaxor marca WASSERMAN si Vacum malaxor marca AMANN ,micromotorul MARATHON , steamer marca IP DIVISION pe care pana acum nu le-am gasit in cautarile mele ..deeci imi ramane sa intreb ce mi-ati recomanda pentru cele de mai sus ,eventual o sugestie unde as putea gasi un importator ok pentru aceste piese de aparatura. Va multumesc
adrian88 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-05-13, 12:22   #107
Ucenic timid
Tehnician Dentar
freelancer

.

Default Folie geam ??

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post

Primul model facut de Supertherm includea si o lampa cu halogen. Daca zici ca nu mai are, probabil ca d-l David a constatat ca nu e rentabil, sau ca e inutila, si o fi renuntat la ea! Si da, sunt sigur ca isi fac treaba!
Eu mi-am facut o incinta dintr-un cuptor cu microunde, din care am scos magnetronul, si pe circuitul de alimentare al acestuia am pus 3 lampi de Labolight. Din 2006 imi merge perfect! In 2011 voi schimba lampile, pentru ca, conform calculelor mele, pana atunci, vor fi functionat in jur de 200 de ore!
Salut, Dl. Dragos !

Citesc cu placere posturile d-vs , si ma intrebam astazi, ce folie ati ales sa puneti pe geamul cuptorului foto, pentru protectia anti-UV a ochilor d-vs ...
Vechi 08-07-13, 23:49   #108
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Dar despre cuptoarele de la VOP (noi) imi poate spune cineva ceva? au ei un model E1000 care imi cam face cu ochiul. Si daca tot s'o gasi cineva amabil sa-mi raspunda, despre un castomat lc-cast 600 de la aceeasi firma se gaseste vreo opinie? N-as vrea sa mai supar ochiul nimanui si cu un cuptor de preincalzire, pare ca fac reclama de-acum, nu? Multumesc!
Dan Amarandei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-07-13, 12:04   #109
Ucenic timid
Tehnician Dentar
freelancer

.

Citat:
Publicat initial de Dan Amarandei View Post
Dar despre cuptoarele de la VOP (noi) imi poate spune cineva ceva? au ei un model E1000 care imi cam face cu ochiul. Si daca tot s'o gasi cineva amabil sa-mi raspunda, despre un castomat lc-cast 600 de la aceeasi firma se gaseste vreo opinie? N-as vrea sa mai supar ochiul nimanui si cu un cuptor de preincalzire, pare ca fac reclama de-acum, nu? Multumesc!
Eu unul nu asi cumpara nimic de la firma care le comercializeaza in Romania, nu au un service decent.
Dan Amarandei a multumit.
Vechi 10-07-13, 00:57   #110
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de Johnutz View Post
Eu unul nu asi cumpara nimic de la firma care le comercializeaza in Romania, nu au un service decent.
Pai bine, bine, dar un service prost e mai bine decat nici un service, nu? daca mi se strica cuptorul de ceramica, eu ma uit la el cu aceeasi inteligenta cu care se uita el la mine
.
Vechi 10-07-13, 07:23   #111
Ucenic timid
Tehnician Dentar
freelancer

.

Domnule student : am 21 de ani de lucru in Romania si vreo 3 in Germania in meseria asta , sant absolvent Gaucan prima promotie . Nu doresc sa deranjez firmele din Ro care comercializeaza cum stiu ele mai bine aparatura si consumabile , dar parca ma doare sufletul sa stiu un coleg de suferinta :-) "deranjat " serios la buzunar dupa ce cumpara aparatura scumpa si proasta de la ele si careia nu i se ofera un service COMPETENT si de bun simt.
Daca doresti ceva , cauta mai bine un SH Ivoclar ( gama Programat mai veche ) cumparat de afara ,eventual si o camera de ardere de schimb noua la el , da-mi PM daca vrei detalii, te asigur ca vei fi mult mai castigat decat sa iei un cuptor VOP de la care trebuie sa te astepti la tot felul de probleme SF .
Vechi 11-07-13, 00:21   #112
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

24 de ani? iata o parere avizata . Nu mai sunt student, nu am mai updatat statusul.. Inteleg ca firma VOP nu inspira prea multa incredere.. Avand in vedere cheful de munca debordant al romanilor, eu m-am adresat direct firmei producatoare, care nu m-a refuzat. Vreau de la ei castomatul a600, cuptorul de ceramica e1000 si un cuptor de preincalzire. Toate bune si frumoase, pretul pe care omul mi l-a oferit a fost ok, doar ca nu imi asigura transport/service si vrea toti banii odata. Ok, imi spun, dar daca, totusi, mi se strica jucariile la un moment dat, nu e mai comod sa am la indemana, pentru vreo 800 de euro in plus (per total), pe cineva sa strang de gat? Nu te gandi ca am sarit cu inima deschisa catre o companie autohtona Oricum, multumesc pentru sfat. Problema mea nu e numai cuptorul de ceramica (apropos, un Programat P300 e bun?) ci si castomatul. Si da, as vrea sa-mi iau un castomat si sa nu trag la chinga pentru ca eventualele esecuri nu mi se mai par productive pentru viteza cu care se desfasoara lucrurile in ziua de azi. As aprecia si alte pareri cu privire la echipamente, multumesc mult!

Modificat ultima data de nico; 12-07-13 la 00:15.
.
Vechi 11-07-13, 10:08   #113
Ucenic timid
Tehnician Dentar
freelancer

.

Mai bine incearca cu un P20 , este mult mai service-abil in regie proprie si mai fiabil decat cele construite dupa anii 90, cu micropocesoare , afisaje LCd si alte bonusuri care ti se pot strica si costa o caruta de bani sa le repari .
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=7918
Eu merg pe varianta | cu cat mai simplu -cu atat mai bun | , dar tu ai liberul arbitru si posibilitatea sa alegi ce doresti .
Ideea era aceea ca ai de unde sa cumperi aparatura ieftina ,deoarece exista foarte multe start-up-uri cu oameni tineri in Germania, care dau faliment din cauza ca se arunca de la inceput la aparatura scumpa luata pe credit care ulterior nu mai poate fi platita ,din lipsa de comenzi suficiente. Bancile sant nevoite sa le vanda la liber aparatura ca sa le recupereze banii ...

Ai de ales :

1 ) Te simti neamt, si faci si tu ca ei
2 ) Te simti roman, cumperi de la ei :-)

Discutia asta poate sa deranjeze pe unii, asa ca te sfatuiesc sa dai PM
Vechi 11-07-13, 12:25   #114
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

"norocul" nostru ca nu avem niste standarde minime de functionare si norme aplicative care sa le faca si utilizabile.
la o adica merge si cu flexul si putin la strung. spatiu sau firma nu-ti trebuie ca gasesti laboratoare de inchiriat. asa poti oferi si preturi competitive de 80-90 ron pe element. se practica pe scaralarga.
scuze pt offtopic...oarecum.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., aer, afara, baro, bord, buna, cad-cam, casa, color, computer, conditii, conditionat, denta, echipa, evident, exploatare, facuta, fort, genul, icul, inalta, intrebare, luni, masina, mine, mm, oala, offtopic, proiectul, siguranta, termina, terminat, transmisie, turnare, vand, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:53) timp.

Alegeti schema de culori preferata: