Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

despre laboratoarele "neoficiale"

discutie din eugenol.ro : Am terminat de cativa ani scoala de tehnica dentara si am intampinat greutati in a gasi un laborator in ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Discutii diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree63Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 13-04-09, 12:24   #1
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default despre laboratoarele "neoficiale"

Am terminat de cativa ani scoala de tehnica dentara si am intampinat greutati in a gasi un laborator in care sa lucrez ca angajat(cu carte de munca)sau macar contract de colaborator.Din propriile cercetari,foarte multe laboratoare sunt neoficiale,nu au firma,sau daca sunt trecute in Registrul Comertului au alt obiect de activitate decat tehnica dentara si un alt numar de angajati.E frustrant.Stiu ca multi dintre noii veniti au aceeasi problema.Eu aleg sa nu stau cu mainile in san.
Vrem forme legale
!
Vechi 13-04-09, 12:33   #2
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Si cam cum ai de gand sa faci asta?
Laboratoarele "ilegale" fac banii la negru si este optiunea lor ca lucreaza in ilegalitate. Risca control de la fisc, garda, etc. si se numeste evaziune fiscala.
Daca tu stii astfel de laboratoare, ce ai sa faci? Trimiti o sesizare la fisc, garda, etc.pentru ca esti frustrata si nu te poti angaja acolo (avand alt domeniu de activitate declarat?). N-ar fi frumos din partea ta. Si imi re-amintesc o vorba romaneasca: "fiecare pasare pe limba ei piere"...
Vechi 13-04-09, 13:13   #3
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Nu ar fi frumos din partea mea,desigur.Nici nu sunt genul de persoana.Dar ...din partea lor e corect?!?Cineva ar trebui sa-i tempereze(si cand ma refer la "cineva",ar fi alta optiune decat Cel de Sus).E un dezechilibru.Si e pacat pentru cei care chiar iubesc meseria asta...
Vechi 13-04-09, 13:33   #4
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

"Cineva ar trebui sa-i tempereze"...Cine?
Eu nu ma refeream la Cel de Sus cand am zis de "fiecare pasare..."
Exista si cabinete "neoficiale", nu numai laboratoare! Cand am descoperit un astfel de cabinet (fara Reg.Comertului, fara CUI, etc.) am trecut- la "faptul divers": "io-te ca se poate si asa, ce surpriza!" Si am tinut informatia pt. mine si atat (dupa cum observi, nu am dat adresa cabinetului, m-as descalifica singur fata de un anumit mod de a gandi despre altii).
Cred ca iti faci singura rau gandindu-te la aceasta problema, mai ales ca te implici mult emotional.
Vechi 13-04-09, 21:59   #5
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

PT zEFIRUL: Vezi ca toate se afla si exista oameni care la randul lor iti pot pune bete in roata .intrebare : ca tot zici ca forme legale, te-ai inscris in OTDR????? pt ca deocamdata doar pe baza certificatului de membru poti lucra legal.
chiar astept raspuns
denta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-04-09, 00:06   #6
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Wink

1.bete in roate.......nu cred ca cazul sa trecem la amenintari )am dubii mari in privinta otdr-ului,si nu sunt singura(vezi petitie)
2.mi se par aberante taxele de intrare in otdr(taxa inscriere,taxa retroactiva,taxa in avans trimestriala),nu am de gand sa fac imprumut la banca pentru asta;otdr-ul ar trebui sa ajute tehnicienii nu sa le puna "bete-n roate"asa cum spui tu....ma refer la tehnicienii care lucreaza pe 1000/1500 pe luna,nu cei care manageriaza laboratoare.cu siguranta ei nu stiu despre ce tot vorbesc eu...
--------------------------
3.si....de unde stii ca nu sunt eu membru otdr?

Modificat ultima data de Zefirul; 14-04-09 la 00:39.
Zefirul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-04-09, 13:46   #7
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Nu stiu , dar te-am intrebat si mi-ai raspuns.
faza cu amenintarile nu ai inteles-o ...........
cu OTDR stai tu linistita cu petitia ca nu se va schimba nimic - legea exista si chiar daca se va modifica ceva , tot va trebui sa te inscrii , numai asa poti profesa .se va schimba probabil ceva la conducere dar OTDR va exista .
de ce nu te-ai inscris anul trecut cand inscrierea era 200 ron .acum e 700 .
cotizatia se poate plati si lunar 40 ron , nu trimestrial e optiunea fiecaruia.
si ajungem din nou la discutia cu concediile , cu patronii ..........vezi ce iti spuneam , ca mai discutam cand trebuie sa incepi sa platesti taxe, cotizatii , si altele .......
vb de labor care lucreaza la "negru" - nu sunt de acord cu ele , dar e pe riscul lor
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/discutii-diverse/6809-laboratoarele-neoficiale/
dar tu , esti la fel ca ei . de ce nu te inscrii in otdr daca vrei "forme legale".
daca ar fi sa te angajezi al noi , eu ti-as cere certif.de membru
Nu tin partea OTDR , dar ar fi bine sa inteleaga toata lumea OTDR E OBLIGATORIU si OTDR nu exista ca sa faca ceva pt tehn. doar iti da dreptul sa profesezi. e f.simplu!!!!!!!
vb de cei ce manageriaza lab. dar sa stii ca majoritatea au inceput de jos
.
Vechi 15-04-09, 19:24   #8
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

pt Zefirul : nu mai raspunzi ..............
.
Vechi 22-04-09, 23:50   #9
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default sal

Si tacerea este un raspuns.

App ce parere aveti de patronii care atunci cand aduci vorba de carte de munca iti raspund: "Ok! dar iti platesti impozitul!" ?
Dan@dent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-09, 11:06   #10
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

eu sunt de parere ca legea trebuie respectata, asa cum e ea, buna sau proasta. Adica exista dari care ii revin angajatorului, dari care ii revin angajatului. Mi se pare normal ca fiecare sa isi plateasca partea lui, exact asa cum e legea.
Vechi 23-04-09, 16:16   #11
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Exclamation

E pacat ca nu am de ales decat sa lucrez in mall pentru o amarata de carte de munca;si daca s-a ajuns aici...e cam nasol.
Vechi 23-04-09, 22:48   #12
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

laborator neoficial = laborator care nu e constituit intr-o forma juridica PFA sau SRL in care lucreaza tehnicieni care nu au diploma aferenta si certificat OTDR care tine loc de ALP. In curand se va face o baza de date, un recensamant al laboratoarelor legale si ilegale - dar pana atunci fiecare face cum crede de cuvinta. Vor aparea patronate care isi vor apara interesele membrilor prin actiuni de combatere a acestor "laboratoare neoficiale".
Td. Micky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-09, 22:50   #13
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

nu cred ca asta e solutia
poate nu ai nimerit bine , poate ...............
puteai sa iti platesti tu o suma minima ca sa ai asigurari , cat despre carte de munca mai bine iti faci o Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare privata pt ca niciodata nu o traiesti din pensia ce o sa o primesti de la stat -- f.multe pers.au asig.private si 1/2 norma carte de munca - pt ca darile la stat sunt f.mari si mai bine ai asig.privata
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=6809
si revin la ce am mai spus ca sa te angajezi la un labor -ti-ar trebui certificat membru Otdr pt ca doar pe baza lui poti lucra legal , deci fara el nu se poate nici carte de munca .deci vrei legal, trebuie sa faci si tu ceva ...........
mai poti sa te faci pers.fizica autorizata - si atunci iti platesti tu toate taxele , si daca mergi la un labor faceti un contract de colaborare
solutii sunt , depinde si de tine.......
.
Vechi 23-04-09, 22:53   #14
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Cum spune Denta e ok - cine stie cunoaste.( Ciao Denta )
denta a multumit.
.
Vechi 23-04-09, 22:57   #15
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ciao Td.Micky
ne vedem la Sinaia ?
.
Vechi 24-04-09, 06:49   #16
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Vad tehnicieni dornici de munca... Eu caut baieti pasionati! Ofer carte de munca si "forme legale"! Oare de ce nu gasesc....? Salariul motivant.
Vechi 24-04-09, 09:00   #17
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

asa am patit si noi . la inceput sunt dornici de "munca" dar pe parcurs isi pierd interesul............. si se plang ca ce mult este de lucru ..........
astai sunt romanii!!!!!! nu generalizez , dar f.multi .........
.
Vechi 24-04-09, 09:08   #18
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de denta View Post
........... si se plang ca ce mult este de lucru ..........
astai sunt romanii!!!!!! nu generalizez , dar f.multi .........
Uneori chiar e foarte mult de lucru. Am amic care vede soarele la o palma cand se duce si nu il vede la intoarcere ... in mod constant. Si sunt foarte sigur ca nu e singurul.
Parca sa lucrezi zilnic minim 10 ore cred ca ai dreptul sa spui ca e mult de lucru.
Dar inteleg la ce te referi.
Vechi 24-04-09, 18:56   #19
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

si eu sant de aceeasi parere cu denta,la inceput e ok ,am un laborator cu acte in regula dar nu gasesc un baiat bun ,sincer imi doresc din tot sufletul un ajutor ca am ajuns sa muncesc cate 17 ore pe zi,degeaba am bani daca nu am timp sa-i cheltui
misuct este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-04-09, 19:07   #20
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dani Sîrbu View Post
Eu caut baieti pasionati!
Dar cu fetele ce ai?
Vechi 24-04-09, 19:32   #21
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dani Sîrbu View Post
Vad tehnicieni dornici de munca... Eu caut baieti pasionati! Ofer carte de munca si "forme legale"! Oare de ce nu gasesc....? Salariul motivant.
cam asa se intampla dar... am vaz cazuri in care seful sau propritarul de lab urla shi injura de dimineatza pana seara iar in loc de prime angajatii lui se aleg cu penalizari salariale dintr-un salariu(venit) oricum mic surpriza la astfel de oameni angajatii sunt pozitia ghiocel shi la munca ani muuuuuulti.
pe de alta parte vazute ca daca vrei sa le fii coleg shi doar o data pe luna sef(la salar) s-ar putea sa ai surprize de genul : angajat-"maine am o treaba vezi ca nu vin!" responsabil laborator-"shi ce era de facut maine?"
angajat-"amana face altcineva nu ma intereseaza!"
angat cu forme legale intr-un laborator legal shi platit in acord.
imi explicati atunci cum poti cointeresa shi motiva angajatii?
sper sa ne vedem la Sinaia cat mai multi!
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-04-09, 20:36   #22
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

da la poiana brasov.angajatii ii poti motiva cu un salariu urias si munca putina si daca se poate si program de gravide,eu de aia vreau un baiat ca sa fiu sigur ca nu ramane gravid
LipshaT a multumit.
misuct este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-04-09, 21:05   #23
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

un angajat il motivezi cu un salariu care sa fie pe masura cu efortul pe care il depune si munca care o face!!pentru ca totusi el produce banii!!daca il vezi ca are interes,ii place,face treaba buna atunci nu ezita sa il platesti bine,tot tu ca sef vei castiga(vorbesc in general),daca nu e angajatul ideal pentru tine atunci cu rabdare(ceea ce nu multi o mai au) il poti transforma!!eu fac parte din alta categorie, ma uit la sfarsit de luna pe caiet,vad cat am produs pt laborator(vorbesc de sume destul de mari) si cand imi aiu salariu,cam dezamagit!!dar ma impac cu ideea,traim in tara lui Papura Voda!
veghesa a multumit.
LELi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-04-09, 22:03   #24
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+2/-2)     

astept sa-ti deschizi tu laboratorul si sa investesti macar atat cat am investit eu in labor si nu vb aici doar de sume imense de bani ci si de nervi, stres si facut rost de lucrari si dr cat mai multi ca sa fii sigur ca o sa-ti scoti vreodata investitia avand in vedere ca o sa lucrezi legal pe acte ca si mine, sa faci fata la concurenta neloiala a unor lab care fac lucrari la pret de dumping si mai vb de salarii la angajati dupa aia.

Modificat ultima data de radualionte; 26-04-09 la 11:37.
.
Vechi 24-04-09, 23:41   #25
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

si inca o data revenim la ideea ca angajatii ar trebui sa fie sefi macar din cand in cand sa vada cum este . sa investeasca , sa plateasca rate, taxele la stat, sa aibe responsabilitati ( ca doar daca ceva nu e bine , nu raspunde el in fata medicului ) , sa faca rost de lucrari ca doar angajatii trebuie sa aibe de lucru si multe altele.
nu inteleg, angajatii ar vrea sa castige cat un patron , adica cat primesc eu sa ii dau lui ????
sa nu uite angajatii un lucru , orice angajat poate fi inlocuit, nu e indisponibil - fara suparare - si nu el produce banii!!!!!!!!!! datorita tie ca patron el ia un salariu si are de lucru!!!
celor ce sunt angajati : daca nu va convine deschideti-va laboratoarele voastre si gata !!!!!!!! ce va tot plangeti!
nu o spun cu rautate - dar trebuie sa existe diferenta intre angajat si patron
are dreptate td.Micky - nu se rezuma totul numai la bani , stresul si nervii nu se pot contabiliza , si angajatul nu are cum sa stie ...........
de concurenta laborat "neoficiale" nu mai vorbim .......
trebuie sa ne intalnim la Sinaia sa discutam

Modificat ultima data de radualionte; 26-04-09 la 11:39.
.
Vechi 24-04-09, 23:52   #26
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

LELI,nu pot sa cred ca seful tau nu respecta intelegerea la care a-ti batut palma adi suma de bani/element(bucata)/faza,ca balada spune ca angajatul tre sa ia 30% din pretul lucrarii astea sunt baliverne shi balade.
Scenariu sinitru
-pret pe piata mediu de 100 unitati
-volum de lucru in laborator redus(criza)
-se ia cartea galbena shi se oferteaza la 80 unitati
-prefer sa castig mai putin,din volum, decat mult din lucru putin ca e criza
-facem sedinta shi transmitem tuturor ca e criza nu-i lucru shi ca li se reduce salarul cu 20%
-reactia angajatilor"noi muncim la fel redu din profitul tau nu din leafa noastra"
concluzia vor aceeasi bani.
Scenariu de vis
-de la 100 unitati se negociaza cu cabinete la cotitura la un pret de 150%
-dupa prima luna reactia angajatilor "vrem marire d e 50% la salar altfel..."
deci trageti dumneavoastra concluzia.
eu prefer sa discut manoperele pe unitate shi nu pe procent pt ca un procent mic dintr-o suma mare e muuuult mai mult decat un procent mare dintr-o suma mica.
din punctul meu de vedere e mai corect ca omul sa stie eu iau pe modelat 2 unitati decat sa stie ca ia 0,534211789%/modelaj/dinte shi asta numai la x shi y ca z are alt pret pt ce nu nene 2 unitati ca daca eu vreau sa fac lucrarea gratis angajatul ia procent din gratuit sau cum?
deloc angajii iau bani la mine inclusiv pt lucrarile realizate mamei shi tatalui meu.
singurele lucruri ce nu se platesc sunt refacerile.
.
Vechi 25-04-09, 09:52   #27
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ideiile unora ma deranjeaza... Ma gandesc ce zic angajatii vostri cand va vad modul de gandire.
Daca va deranjeaza umblatul si toate taxele pentru angajati,de ce nu faceti contract de colaborare...calculati cat va costa materialele pe o coroana si ce ramane se imparte 50%.
colaboratorul isi face singur actele,contabilitatea si tu nu mai ai stresul asta...
Si pacienti isi aduce el sau ii dati voi ca pana la urma de aia l-ai angajat fiindca esti debordat de pacienti.
Eu zic ca un procent de 50% fara sa faci nimik este foarte corect.
In occident asa se practica si la tehnica si la cabinete de stoma serioase.
Si nu imi ziceti de investitia mai mare din cabinet de tehnica ca nu stiti despre ce e vorba.
doru_stere, LELi, veghesa si alti 1 au multumit.
Vechi 25-04-09, 19:40   #28
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Nu inteleg de ce sunt atatea nemultumiri legat de "leafa". Am lucrat 6 ani ca angajat si am primit 30% din pretul lucrarii. De 6 ani am angajati si ofer 30% din pretul lucrarii. Calculul este f simplu! Din lucrari multe rezulta salariu pe masura. Nu stiu cum fac altii dar mie mi se pare corect asa. Toata lumea este multumita. Nu ofer alte stimulente. Nu le vad rostul.
denta a multumit.
Vechi 25-04-09, 20:38   #29
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
Ideiile unora ma deranjeaza... Ma gandesc ce zic angajatii vostri cand va vad modul de gandire.
Daca va deranjeaza umblatul si toate taxele pentru angajati,de ce nu faceti contract de colaborare...calculati cat va costa materialele pe o coroana si ce ramane se imparte 50%.
colaboratorul isi face singur actele,contabilitatea si tu nu mai ai stresul asta...
Si pacienti isi aduce el sau ii dati voi ca pana la urma de aia l-ai angajat fiindca esti debordat de pacienti.
Eu zic ca un procent de 50% fara sa faci nimik este foarte corect.
In occident asa se practica si la tehnica si la cabinete de stoma serioase.
Si nu imi ziceti de investitia mai mare din cabinet de tehnica ca nu stiti despre ce e vorba.
ceea ce spui e ideal, minunat,dar nu se practica prin laboratoare.
varianta e ff buna shi pun pariu ca atunci cand se imparte profitul shi atentia fata de consumul de materiale shi grija fata de aparate creste ca doar facem bani toti cu ele.
poate intr-o zi...
.
Vechi 26-04-09, 00:48   #30
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

multumiri pt sico; in rest sunt dezamagita de parerile unor stimabili sefi
Mikiba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-04-09, 01:55   #31
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

greu de facut la mentalitatea noastra sa ne scoatem banii in doi ani...
O varianta care merge la medici stomatologi si ar merge si la tehnicieni...
Angajator cu 3 posturi libere ia 3 tehnicieni colaboratori ca sa poata sa isi acopere cerintele. La un procent bun poate sa isi aduca tehnicieni de calitate. Trebuie sa faca credite lungi pentru aparatura ca sa le poata amortiza incet incet fara mari sacrificii. Dupa o perioada lunga de timp unuia din colaboratori li se poate oferi o oferta de asociere... Prin aceasta primul angajator isi recupereaza o parte din banii investiti.
Variantele sunt o gramada si incet incet o sa apara in romania sicursuri serioase de management in cabinet. Dar romanasii nostri care toti se cred manageri daca au reusit sa pacaleasca pe cineva se cred mari manageri...numai ca vine criza si multi tehnicieni salariati prefera sa lucreze la metro decat sa stea pentru 30%...
Vechi 26-04-09, 12:33   #32
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Cred ca problema se pune f gresit. Nu are nimeni nici o intentie de a pacali pe cineva. Nu se poate vorbi de procent de 50%. Oricine crede ca la Metro are salariul mai bun decat primeste in lab cu un procent de 30% este liber sa mearga acolo. Ar fi mult mai bine sa se exprime tehnicienii in legatura cu salariile lor, si nu medicii. Nu pot oferi procent de 50% unui colaborator care vine si lucreaza in lab meu, cu dotarea mea tehnica si primeste lucrari de la mine!!!! Oameni buni, este absurd! Nu stiu in care occident se intampla asa ceva. Este o logica care te duce sigur la faliment. Va rog deschideti-va laboratoare si platiti-va colaboratorii cu 50%!
Vechi 26-04-09, 13:37   #33
Initiat bine
MD Implantolog
Fara status.

.

In occident, tehnicianul primeste salariul fix, care sa permita in mod normal o viata decenta. Acest salariu de baza depinde de nai de meserie, de experienta si de calificare profesionala.Pentru tehnicieni mai buni laboratoarele mai ofera 25% pana la 30%, dupa ce tehnicianul a trecut de salariul de baza.Exemplu: Salariu de baza 1000€ - pentru acest salariu tehnicianul trebuie sa produca ca 3300€ de profit! pe suma excedenta primeste procentajul contractat( calculul se face pe profit)

Uitasem, un procent de 50% este absolut irealist, pentru ca padronul, di partea lui trebuie sa faca si investitii, sa plateasca consumurile si reparaturile etc., lucru care angajatul nu face.
Dr.Octavian Fagaras este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-04-09, 19:59   #34
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sa facem un calcul.
Daca un colaborator aduce 3000 euro,din banii astia se plateste 1000 euro materialele.
Mai raman 2000 euro... Cum ar trebui impartiti?
TEOfil a multumit.
Vechi 26-04-09, 22:34   #35
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
Sa facem un calcul.
Daca un colaborator aduce 3000 euro,din banii astia se plateste 1000 euro materialele.
Mai raman 2000 euro... Cum ar trebui impartiti?
deci tot aprox 30%din incasare e.
sistemul asta de calcul e avantajos pt ambele parti pt ca se poate eficient cu materiale ff bune fara a fii irosite.
e foarte avantajos pt proprietar pt ca se presupune ca daca se discuta de astfel de calcul ai de-a face cu un colaborator cerebral care stie sa-si imparta timpul shi munca fara sa fie nevoie sa fie impins de la spate.
.
Vechi 26-04-09, 23:22   #36
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

eu cred ca tehn. care lucreaza pe procent nu trebuie impinsi de la spate,cine nu vrea sa castige mai mult?Apoi 30-35%din pretul lucrarii e destul de OK.Problema este ca lab.oficiale nu prea platesc aceasta suma,motivand ca darile ..sunt mari si atunci ce faci?Te combini cu un coleg,te dotezi cu ceva aparatura si ,,Doamne-ajuta'' mana sa-ti mearga.Si uite asa apar si laboratoarele neoficiale cu preturi mai mici.
Mikiba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-04-09, 10:37   #37
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Parerea mea e ca nu este corect ca numa atunci sa poti fii angajat daca esti membru OTDR asta este cea mai mare aberatie ,asta inseamna ca fiecare cine vrea sa se angajeze undeva intr-o ramura trebuie sa fie membru al acelei ramuri....suna a discriminare sau oblogativitate de a da o suma de bani pt ce???? vreau sa stiu si eu
Aici unde lucrez de ani de zile nu se cere asa ceva si nici intr-o organizatie nu trebuie sa intrii ca sa profesezi....pa pa pa
arti este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-04-09, 21:07   #38
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
PT zEFIRUL: Vezi ca toate se afla si exista oameni care la randul lor iti pot pune bete in roata .intrebare : ca tot zici ca forme legale, te-ai inscris in OTDR????? pt ca deocamdata doar pe baza certificatului de membru poti lucra legal.
chiar astept raspuns
si daca ma inscriu in... acest "otdr", imi va asigura si loc de munca???????? ca doar eu, nefiind angajat (ca nu ma ia nimeni, fireste, daca n-am tidula), n-am nici suma ce trebuie s-o platesc la inscriere...
bluemoon este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-04-09, 22:19   #39
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

deci, pt a nu stiu cata oara OTDR e obligatoriu , nu iti da nimic , doar ca pe baza certif.membru poti profesa .poti alege sa nu te inscrii , dar riscul e cam mare in cazul unui control- daca nu ma insel e caz penal - si cred ca in curand se va face un recensamant al labor- cele care nu vor avea tehn.inscrisi in otdr nu prea le vad bine.
pana nu a aparut legea tehn.dent - apartineam de OAMR ( pt cine nu stie , asist medicali si moase)- la fel daca vroiai sa fii legal trebuia sa te inscrii si sa platesti anual -taxele erau cu mult mai mici , dar nu ne putem compara cu cati asist sunt -si oamr iti viza "libera practica".nici OAMR nu iti dadea nimic , doar dreptul legal de a lucra.
profesiile liberale , in general, au cate un "OTDR"- de exemplu- notarii, avocatii, arhitectii,medicii stoma au colegiu, .........
nu spun ca actualul OTDR e ok, modificari mai trebuie facute dar un asemenea organism trebuie sa existe .
cei care sunteti nemultumiti de taxe si altele , ati fost barem la o sedinta informativa OTDR - din cate stiu se fac in fiecare judet si sunt informati in scris de sedinte tehnicienii.- sau la altfel de "sedinta "- intalniri ale tehnicienilor , stiu cateva judete unde sa fac altfel de intalniri si spre nemultumirea celor ce le organizeaza participa cam aceeasi oameni , dar apoi intotdeauna se gasesc cei care sa comenteze.dar ei nu fac nimic.
.
Vechi 27-04-09, 22:57   #40
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default Da !!!!!!!!

Da asta este cea mai mare problema ca asa ceva ca sa poti profesa trebuie sa fii membru OTDR inseamna DICTATORIE nu altceva ...Eu profesez in alta tara si cind am fost la scoala de maestrii am avut ocazia sa fiu intrebat daca doresc sa fiu membru al unei organizatii asemanatoare dar nu este obligatoriu ci pt membri au ajutoare judiciare si multe alte subiecte interesante fara cost,asa da este interesant sa fii membru ...Nu va lasati dusi in eroare, va trag pe sfoara cu acel ca trebuie sa fii membru ,eu nu prea cred cautativa drepturile...Un singur lucru trebuie sa murim...Toate cele bune!!!
arti este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-04-09, 23:03   #41
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

daca nu va convin lab neoficiale da-tii in gat, ca noul cod etic va sugereaza asta - da-tii in gat, turnatii pe cei care va enerveaza ca lucreaza la negru, fara certificat etc... eu am luat cuvantul la otdr si am cerut eliminarea acestui articol si sa nu se voteze codul daca nu e eliminat art. 91 din cod. Eu si nici alti colegi nu se vor amesteca in afacerea altui coleg - pt asta exista fisc, garda etc.. daca vor sa-si faca otdr-ul garda de control nu au decat dar noi nu vom fi militzia lor. S-a votat codul din pacat.
.
Vechi 27-04-09, 23:20   #42
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

vb lui Mircea BADEA : "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul "( sper ca am scris corect )
.
Vechi 27-04-09, 23:30   #43
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
deci, pt a nu stiu cata oara OTDR e obligatoriu , nu iti da nimic , doar ca pe baza certif.membru poti profesa .
a mea intrebare era retorica.

Zefirul a multumit.
bluemoon este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-04-09, 16:44   #44
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Otdr-ul e o organizatie mafiota.Sunt deacord sa apartinem cuiva,dar nu lor!Nu inteleg ,daca tot am o diploma de tehnician dentar ,de ce e nevoie de o alta ....cum sa-i spun...foaie de hartie cu foto atasata,ca sa lucrez legal?Cu alte cuvine adica:esti prost,platesti si lucrezi!
De ce nu luam exemplul medicilor?De ce nu exista Colegiul Tehnicienilor Dentari din Romania(nonprofit)?
Vechi 03-05-09, 19:39   #45
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

nu as vrea sa te jignesc , dar tu chiar nu intelegi nimic .........
cei ce lucreaza legal si se supun legilor sunt prosti ????????? pai si tu vroiai forme legale
inainte exista OAMR , era la fel , cotizatie ........ chiar asa e de greu ????????
vrei ca medicii , atunci sa stii ca si ei platesc cotizatie, taxe si altele - e cam acelasi lucru cu OTDR
majoritatea profesiilor liberale au un astfel de organism , acesta trebuie sa existe - cu o alta conducere dar trebuie sa existe
.
Vechi 03-05-09, 23:46   #46
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ti se pare ca cmdr face ceva pt dentisti?
Crezi ca otdr o sa faca ceva pentru voi?
Vechi 04-05-09, 01:13   #47
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

denta....depinde de legi(nu vreau sa jignesc)....dar daca legile sunt proaste...ce ramane de facut?le schimbi ori nu le dai curs...
Vechi 04-05-09, 10:34   #48
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

pt sico - toata lumea stie ca otdr nu va face nimic, dar ce poti face?
voi nu va inscrieti in colegiu? explica-i la zefirul ca se pare nu vrea sa inteleaga
.
Vechi 04-05-09, 13:10   #49
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Smile

Citat:
nu as vrea sa te jignesc , dar tu chiar nu intelegi nimic .........
cei ce lucreaza legal si se supun legilor sunt prosti ????????? pai si tu vroiai forme legale
inainte exista OAMR , era la fel , cotizatie ........ chiar asa e de greu ????????
vrei ca medicii , atunci sa stii ca si ei platesc cotizatie, taxe si altele - e cam acelasi lucru cu OTDR
majoritatea profesiilor liberale au un astfel de organism , acesta trebuie sa existe - cu o alta conducere dar trebuie sa existe
aici tin sa te contrazic : nu trebuie sa existe un organism, in germania nu exista, dar daca s-a facut macar sa se faca bine, sa nu fie obligatoriu, si chiar sa ofere ceva pt. banii aia
.
Vechi 04-05-09, 16:01   #50
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Asta-i in Germania. Ideal ar fi sa ne luam un neamt si sa-l punem in fruntea otdr sau cmdr ca sa faca o mica infuzie de ordine si disciplina acolo unde toata lumea bajbaie.
sma si denta au multumit.
Vechi 04-05-09, 16:16   #51
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Sa nu ne mai plangem ca si in cazul dentistilor e cam acelasi lucru. CMDR ul ne ia banile si nu se intereseaza prea mult de interesele noastre, iar cand ne umflam un pic in pene ei ridica din umeri.Ideea e ca pana nu se vor introduce asigurari dentare private sa trecem sub incidenta lor, aceste organizatii "nonprofit" ne vor trage la raspundere si vor face regulile jocului. In romania poti face orice atata timp cat nu exista protocoale terapeutice clare. da cine sa le faca? otdr pt tehnicieni sau cmdr pt medici?
de ar exista aceste protocoale ar fi si verificari si aproape tot ce inseamna tehnica dent si stoma la negru ar trebui sa pice... parerea mea. deocamdata Vorba cantecului "Las-o bai ca merge asa ... parerea mea".
Dragos Dinulescu a multumit.
.
Vechi 04-05-09, 19:35   #52
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Miky, nici OAMR-ul nu iti dadea nimic dar taxa era mai mica
aici e problema de fapt
eu zic ca e bine ca exista dar mai trebuie "umblat" la conducere , regulamente, statut
.
Vechi 07-05-09, 00:05   #53
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Zefirul View Post
denta....depinde de legi(nu vreau sa jignesc)....dar daca legile sunt proaste...ce ramane de facut?le schimbi ori nu le dai curs...

ce lege te deranjeaza? imi dai impresia ca le stii pe toate. hai sa intelegem, constatam, apoi propunem. ce zici?
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-05-09, 00:14   #54
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Nu le stiu....si nici nu as putea suporta sa stiu tot.
Dar uite ....legea asta 96 ma intriga.Tu ce parere ai desprea ea?Si pentru ca "nu stiu nimic"o sa ma retrag.case closed
Vechi 09-05-09, 10:29   #55
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

nu stii nimic, nu vrei sa stii si nu vrei sa intelegi ca anumite lucruri trebuie sale faci chiar daca nu iti convin pt ca toti ne supunem legilor , ca poate le mai putem modifica un pic - asta e relativ
chiar tu ai deschis acest subiect ca vrei forme legale , dar tu nu te-ai inscris in otdr - contradictie
.
Vechi 09-05-09, 15:25   #56
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Again...de unde stii tu ca nu m-am inscris ?Lucrezi in Otdr?nu stii....presupui;oke,dar chiar te intereseaza?Don't start!
Si nu ca nu stiu ,dar pur si simplu nu ma intereseaza jocurile de culise;de supus nu ma supun unor legi strambe,asta e clar!
Vechi 09-05-09, 19:37   #57
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

nu lucrez la otdr
tu ai recunoscut ca nu te-ai inscris, ai uitat ? citeste-ti postarile
nici mie nu imi convine impozitul forfetar , e o prostie , crezi ca pot sa nu il platesc ?????
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, adresa, ajutor, angaja, asociere, banii, buna, con, control, denta, domeniu, dreptul, fiscala, frumos, gand, iga, inteleg, intrebare, limba, lucreaza, lucrezi, lucru, medic dentist, minim, negru, ore, palma, partea, roma, romaneasca, romanii, sigur, subiecte, tehnician dentar, tehnicieni dentari, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (14:34) timp.

Alegeti schema de culori preferata: