Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

despre laboratoarele "neoficiale"

discutie din eugenol.ro : aloo, terminati odata stiti voi cine impozitul forfetar nu priveste laboratoarele dentare, intrebati si voi contabilii vostri...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Discutii diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree63Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 09-05-09, 21:26   #58
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

aloo, terminati odata stiti voi cine
impozitul forfetar nu priveste laboratoarele dentare, intrebati si voi contabilii vostri
Td. Micky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-05-09, 21:31   #59
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

sper ca v-am lamurit
Td. Micky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-05-09, 22:07   #60
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Td.Micky : era un simplu exemplu - de lege "stramba" -
eu am terminat , ok?
--------------------------
mai bine spune cum a fost la Arad
denta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-05-09, 07:34   #61
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     
Default buna

Citat:
Publicat initial de Zefirul View Post
Again...de unde stii tu ca nu m-am inscris ?Lucrezi in Otdr?nu stii....presupui;oke,dar chiar te intereseaza?Don't start!
Si nu ca nu stiu ,dar pur si simplu nu ma intereseaza jocurile de culise;de supus nu ma supun unor legi strambe,asta e clar!
Nici eu nu m am inscris am semnat petitia lui dragos si il sustin sper sa faci situ la fel
Petre Nicoleta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-05-09, 12:50   #62
abracadabra
Vizitator
Fara status.

.

Pt personalul meu am platit io inscrierea in otdr. Chestia cu darile la stat e inscrisa in contract, angajatorul plateste partea lui (pensie, somaj, cas, pomieri...). Daca ti-a dat o proba de lucru si nu ai raspuns cererii, normal ca a incercat orice sa scape de tine. Taxele au fost hotarate in adunarea generala si marea majoritate au fost deacord. Tehnicieni sunt destui pe "piatza", dornici de munca ...mai putini. Eu lucram aproape 20 ore pe zi la inceput si nu m-am plans. Acu toti vor 6-8 ore da' eventual sa nu faca nik. Daca te crezi tehnician dentar, deschide-ti un PFA si vezi ce se intampla...
Td. Micky, denta si Roxana Toma au multumit.
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-05-09, 22:55   #63
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de abracadabra View Post
Pt personalul meu am platit io inscrierea in otdr. Chestia cu darile la stat e inscrisa in contract, angajatorul plateste partea lui (pensie, somaj, cas, pomieri...). Daca ti-a dat o proba de lucru si nu ai raspuns cererii, normal ca a incercat orice sa scape de tine. Taxele au fost hotarate in adunarea generala si marea majoritate au fost deacord. Tehnicieni sunt destui pe "piatza", dornici de munca ...mai putini. Eu lucram aproape 20 ore pe zi la inceput si nu m-am plans. Acu toti vor 6-8 ore da' eventual sa nu faca nik. Daca te crezi tehnician dentar, deschide-ti un PFA si vezi ce se intampla...
20 de ore pe zi? Si cand mai dormeai? Cand mai mancai? Cand te mai duceai la wc? Cand mai faceai si tu un dus? Macar unul! Ca eu, in zilele de vara, daca nu fac 3 dusuri pe zi, mor de mancarici de la pulberile din laborator! Eu cred ca exagerezi putin! (mai mult) Si eu am lucrat uneori 16 ore... Arareori. Peste 14 ore pe zi, deja nu mai esti om...

In alta "dezordine" de idei "marea majoritate" din OTDR de care vorbesti , nu a fost de acord. La prima AG, dna Moldovan a inceput cu propunerea de 80lei/luna, si a fost huiduita. Am fost pe scena de la Patriarhie, am sfatuit-o sa nu se incapataneze, a inceput sa "liciteze" in jos..70, 60...

EU am propus 40 de lei pe luna...Intai m-a ignorat, apoi n-a avut incotro si , pentru ca am cerut IMPERIOS sa se voteze propunerea mea, s-a supus la vot. S-a votat, dar cu putin peste 50%. Asa ca, putin peste jumatate nu inseamna MAREA MAJORITATE, da?

In final, tin sa-ti spun ca nu toti tehnicienii sunt capabili sa conduca un laborator. Unii dintre ei chiar sunt buni meseriasi, muncesc, dar nu vor sa fie partoni. Vor o viata mai tihnita. Dar, vor sa fie apreciati si respectati pentru ceea ce fac. Si, evident, sa fie platiti, sa aiba carte de munca, sporuri, prime, somaj, concediu platit...etc, etc, etc...
Vechi 31-05-09, 11:29   #64
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Exclamation laboratoare "legale" vs laboratoare "ilegale"

Salutare Stimati Colegi!

Apropo de tema care se dezbate,as dorii sa-mi spun si eu o parere.Sint si tehn.dentar si medic ,nu cred ca conteaza ordinea,am amindoua specialitatile si sint mindru de asta ,am citit si discutii pe forum pe tema asta,am s-o dezvolt cu alta ocazie,prin natura lucrurilor am avut un grad de implicare destul de mare alaturi de citiva colegi si pot spune ca mi-au devenit si prieteni,in organizarea sau mai bine spus initierea unei miscari a tehnicienilor dentari din tara asta.Va spun ca orice incercare de a organiza o breasla in tara asta este sortita esecului datorita birocratiei de tip balcanic.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/discutii-diverse/6809-laboratoarele-neoficiale/
Revenind la tema noastra laboratoare "legale" vs laboratoare "ilegale", modalitatea de a putea scapa de asa zisa munca la negru este promovarea pe scara larga a "calitatii" si "asumarea resposabilitatii", incepind cu pacientul,medicul si tehn .dentar.Un tratament de calitate presupune costuri ridicate ,pregatire temeinica si dotare pe masura.Pentru a le avea pe toate acestea este nevoie de investitie ,iar lucrind vesnic la negru nu se vor putea toate acestea niciodata.Eu zic ca discutia ar tebui sa inceapa de la "calitate".
Va urez spor la munca ,trebuie sa inchei doacam data dar voi reveni la subiect.
Cristi Vlad este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-05-09, 23:33   #65
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Td. Micky View Post
aici tin sa te contrazic : nu trebuie sa existe un organism, in germania nu exista, dar daca s-a facut macar sa se faca bine, sa nu fie obligatoriu, si chiar sa ofere ceva pt. banii aia
In sfarsit ti-a venit si tie mintea la cap!
Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Asta-i in Germania. Ideal ar fi sa ne luam un neamt si sa-l punem in fruntea otdr sau cmdr ca sa faca o mica infuzie de ordine si disciplina acolo unde toata lumea bajbaie.
Am avut unul...Carol I de Hohenzollern... Bine ne-a prins!
Citat:
Publicat initial de denta View Post
nu stii nimic, nu vrei sa stii si nu vrei sa intelegi ca anumite lucruri trebuie sale faci chiar daca nu iti convin pt ca toti ne supunem legilor , ca poate le mai putem modifica un pic - asta e relativ
chiar tu ai deschis acest subiect ca vrei forme legale , dar tu nu te-ai inscris in otdr - contradictie
Oana, am si eu o curiozitate...Ce legatura este intre inscrierea in OTDR-ul mafiot si faptul ca exista laboratoare care functioneaza ilegal? Daca se inscrie Zefirul in OTDR vor disparea laboratoarele ilegale? Inclusiv cele pe care le stii si tu??
O sa-mi zici ca ar trebui ca Zefirul sa respecte Legea 96. Ei bine, unele legi chiar sunt facute sa le incalci! Este poate singura modalitate prin care arati legiuitorului ca nu esti de acord cu el! Poate ca totusi Petitia mea va darama aceasta lege! Pana atunci chiar nu recomand nimanui sa "se inscrie"! (Ce ironie! "Sa se inscrie" e la reflexiv...Adica ceva ce faci tu pentru tine!)
Vechi 09-06-09, 14:12   #66
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Hello, cineva spunea ca OTDR nu este non profit .. ei bine este non profit. Mie mi s-a explicat de fapt pentru ce se cotizeaza la ei: pentru faptul ca cineva de acolo s-a zbatut sa nu lucram pentru medici ci sa fim independenti si pentru faptul ca in caz de malpraxis ei te sprijina ( nu stiu in ce masura, dar cica sprijina rezolvarea cazurilor de malpraxis intern cu sanctiuni).
Eu personal nu fac parte din OTDR pentru ca sunt studenta inca, dar sunt angajata la un laborator ca muncitor necalificat deocamdata.
Cat despre laboratoarele care sunt "ilegale"... bravo lor ca pot sa doarma noaptea stiind ce se poate intampla, le admir curajul.. dar nu-i sustin sa continue.
Daniella este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-06-09, 20:10   #67
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Draga Daniella,
Candoarea ta ma face sa zambesc...Esti prea credula. Cati ani ai?

Uite cum sta treaba...Si eu m-am agitat, impreuna cu cativa colegi din Prahova in 2007, sa punem OTDR-ul pe picioare. Desi vedeam ca legea e proasta, am zis ca o "reparam". N-a fost sa fie. Asa ca am initiat o petitie. Daca o sa cauti, o sa o gasesti pe aici...

Revenind la explicatia care ti-a fost data..."pentru faptul ca cineva de acolo s-a zbatut sa nu lucram pentru medici ci sa fim independenti si pentru faptul ca in caz de malpraxis ei te sprijina"

Ei bine, eu m-am zbatut sa organizez filiala OTDR Prahova si nimeni nu m-a recompensat. Mai mult decat atat, nu-ti spun cat mi-a venit factura la telefon dupa luna noiembrie 2007...

"sa nu lucram pentru medici"... Ce e ineptia asta? Medicul e partenerul/colaboratorul tehnicianului dentar. Medicul nu poate face protetica fara tehnician, asa cum nici tehnicianul nu-si poate face meseria fara medic.
Daca unii medici au impresia ca ei "ne dau de mancare", asta se intampla din 2 motive:
1. Acei medici nu au inteles inca ideea de mai sus. La aceasta atitudine a lor se adauga si o infatuare/lipsa de bun simt/lipsa de IQ/proasta crestere.
2. Exista si tehnicieni dentari care "se subordoneaza" voit medicului, prin preturi derizorii (cum sa respecti un tehnician care iti face o proteza aproape pe degeaba) sau prin atitudine umila si termene de executie foarte scurte, aproape de nerealizat!("Da dom` doctor, am inteles dom` doctor, sa traiti dom` doctor, ACUM am luat amprenta, MAINE o sa fie gata, stau in noaptea asta si o fac!"...Din nou, cum sa respecti un tehnician care e gata sa te pupe in fund, orice i-ai cere?)

"sa fim independenti"... Pai independent ai ales sa fii din momentul in care ti-ai ales meseria asta liberala. Sigur, poti sa lucrezi si la patron, dar poti sa-ti faci inca de la inceputul carierei propriul tau laborator. Nimeni nu te impiedica! (Aoleo! Mi-o fi iesit un porumbel din gura? DACA OTDR-ul o sa vrea la un moment dat sa aiba drept de "viata si de moarte" asupra initiativei private")
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=6809

"in caz de malpraxis ei te sprijina" Draga mea, te asigur ca in caz de malpraxis, n-o sa te sprijine nici draq! Nimeni n-o sa scoata castanele din foc, in locul tau! Oricum, o Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare de malpraxis esti obligata prin lege sa-ti faci. Deci nu OTDR-ul sau altcineva te scoate din necaz, ci asigurarea! Daaaa? In plus, atata timp cat medicul stabileste planul de tratament protetic, rolul tau este de executant al planului protetic. El, medicul e raspunzator in fata pacientului de tratamentul pe care i l-a facut. Nu o sa te traga niciodata de urechi vreun pacient. Pacientii vin la medic, nu la tehnician. Doar medicul. Asa merg lucrurile. Si daca faci vreuna nefacuta, returnezi banii doctorului, el face lucrarea din nou, cu alt tehnician, si s-a rezolvat treaba! Vezi ce simplu e? Unde e malpraxisul? Cine te da in judecata? Medicul? Dupa ce si-a recuperat banii? Ma lasi?

Exemplu logic: Tu faci o caricatura de lucrare. Medicul, o pune in gura. Daca o pune in gura, inseamna fie ca e incompetent si nu si-a dat seama ca i-ai facut o caricatura, fie a acceptat caricatura si i-a vandut-o pacientului drept BUNA. In ambele situatii, greseala e imputabla medicului. LOGIC, nu? Pacientul nu va veni niciodata la tine ca i-ai facut o caricatura de lucrare!

Sper ca acum ai inceput sa mai intelegi cum e cu tehnica dentara...
Iulia Elena a multumit.
Vechi 11-06-09, 18:17   #68
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Candoarea ta ma face sa zambesc...Esti prea credula. Cati ani ai?
destui, o sa il iau ca pe un complimet.. putini din ziua de azi mai pot avea candoare

Citat:
Uite cum sta treaba...Si eu m-am agitat, impreuna cu cativa colegi din Prahova in 2007, sa punem OTDR-ul pe picioare. Desi vedeam ca legea e proasta, am zis ca o "reparam". N-a fost sa fie. Asa ca am initiat o petitie. Daca o sa cauti, o sa o gasesti pe aici...
Am citit-o acum ceva timp, ba chiar am si semnat-o (nu stiu daca-i aceasi de care vorbesc eu) si imi pare rau ca nu s-a "pus pe picioare" OTDR-ul

Citat:
Revenind la explicatia care ti-a fost data..."pentru faptul ca cineva de acolo s-a zbatut sa nu lucram pentru medici ci sa fim independenti si pentru faptul ca in caz de malpraxis ei te sprijina"
Asta a fost explicatia unei Stimate Doamne Profesoare care-mi preda mie legislatie cand am intrebat-o de ce totusi se plateste cotizatie la OTDR

Citat:
"sa nu lucram pentru medici"...
Din cate am inteles eu acum cativa ani medicul te angaja, acuma poti merge tu la medic sa-i propui o colaborare. Poate am inteles eu gresit, Lumineaza-ma te rog!
Daniella este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-06-09, 22:45   #69
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

medicul nicioadata nu ne-a angajat!!!!!!!!!!!!!!!!!
intotdeauna ai putut sa le propui coloborare
oare la ce te-ai referit tu?
.
Vechi 15-06-09, 21:10   #70
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
medicul nicioadata nu ne-a angajat!!!!!!!!!!!!!!!!!
intotdeauna ai putut sa le propui coloborare
oare la ce te-ai referit tu?
Draga Oana,
Acum 15-18 de ani, existau unele cabinete stomatologice care aveau si laborator propriu. Acum, sunt din ce in ce mai rare. Doar clinicile de fitze (unele) mai au propriul laborator.

Daniella, in prezent poti sa lucrezi :
1."la patron", cu carte de munca; patronul poate fi tehnician dentar cu laborator propriu , medic dentist sau chiar tamplar/zidar/orice. In aceasta situatie, legea spune ca e obligatoriu ca obiectul de activitate al firmei sa fie unic, adica DOAR tehnica dentara
2.cu autorizatie de persoana fizica (PF); de asemenea in laboratorul cuiva sau in al tau propriu si personal.
3.cel mai bine,in propriul tau laborator, organizat sub forma de SRL. Evident, cu obiect de activitate unic. Tu centrezi, tu dai cu capul. Trebuie insa sa faci si munca de administrare a firmei, nu numai tehnica dentara...Nu recomand SNC-ul. Poate fi si SA, dar aici ai nevoie de minim 5 actionari, daca mai tin bine minte...

Cat despre faptul ca iti pare rau ca nu s-a pus pe picioare OTDR-ul...Nu cred ca e cazul sa suferi! Si eu recunosc ca atunci cand m-am implicat am fost un idealist. Si un naiv. Adevarul e ca N-AVEM NEVOIE SUB NICI O FORMA DE VREO ASOCIATIE CARE SA NE SPUNA CE E BINE SA FACEM SI CE NU. Si mai ales, sa ne restrictioneze libertatea de a ne exercita profesia! Basca ca ne mai jupoaie si de bani...
Ma repet... Pana acum n-am avut un OTDR pe cap, si ne-am descurcat foarte bine. Acum, a aparut si nu face decat sa ne restrictioneze si sa ne ameninte... Asta nu-i democratie! E dictatura!
Zefirul a multumit.
Vechi 17-12-09, 18:48   #71
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Td. Micky View Post
aloo, terminati odata stiti voi cine
impozitul forfetar nu priveste laboratoarele dentare, intrebati si voi contabilii vostri
Impozitul forfetar privesate orice SRL.
maco68 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-12-09, 19:21   #72
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Lasa-l bre Maco, ca Micky vorbeste multe, da` nu prea stie ce vorbeste! N-ai vazut ca la vremea respectiva, cand a postat el ineptia aia, nu l-a bagat nimeni in seama?
Normal ca impozitul forfetar priveste orice SRL!
Vechi 15-02-10, 13:36   #73
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

oricum multumiri medicilor care "dau de lucru" acestei categorii de "laboratoare" (si sunt muuuulti, a se citi majoritatea)!
.
Vechi 21-02-10, 01:39   #74
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
oricum multumiri medicilor care "dau de lucru" acestei categorii de "laboratoare" (si sunt muuuulti, a se citi majoritatea)!
- tehnicienii sunt la inceputul afacerii si fac lucrari bune si ieftine pentru a atrage medici;
- nu platesc taxe si impozite, chirii, carti de munca si isi permit sa aibe preturi mai mici;
- singurul dezavantaj pentru medic este ca nu poate cere factura.
nikeni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-02-10, 10:15   #75
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

prima liniuta trebuie sustinuta cu probe (eu stiu contrariul, am vazut destule)
mai adauga la liniutele tale:
-folosesc materiale ieftine, de proasta calitate
-aparatura sh (gunoi aruncat de altii) a carei parametrii de functionare ....
-eventual "angajati" fara forme legale (carora e posibil sa le plateasca mai mult per element ca tot nu platesc alte contributii la stat)
daca ai un control si tu faci parte din aceeasi categorie ai sa te plangi nu?
haos frate, vestu' salbatic....banu sa iasa.....da-i inainte!!!!
.
Vechi 26-02-10, 01:51   #76
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
20 de ore pe zi? Si cand mai dormeai? Cand mai mancai? Cand te mai duceai la wc? Cand mai faceai si tu un dus? Macar unul! Ca eu, in zilele de vara, daca nu fac 3 dusuri pe zi, mor de mancarici de la pulberile din laborator! Eu cred ca exagerezi putin! (mai mult) Si eu am lucrat uneori 16 ore... Arareori. Peste 14 ore pe zi, deja nu mai esti om...
.
Din pacate daca nu ai incotro ....muncesti si 20 de ore pe zi.Nu e sanatos , dupa cateva zile devi robot si dupa o perioada mai lunga superman .Depinde de spiritul tau de sacrificiu si de cat de intelegatori sunt Doctorii. Depinde cu cati Doctori colaborezi .
Roxana Toma este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-10, 12:36   #77
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Roxana Toma View Post
Din pacate daca nu ai incotro ....muncesti si 20 de ore pe zi.Nu e sanatos , dupa cateva zile devi robot si dupa o perioada mai lunga superman .Depinde de spiritul tau de sacrificiu si de cat de intelegatori sunt Doctorii. Depinde cu cati Doctori colaborezi .
Ba ai incotro! Poti sa incepi sa te respecti TU, pe tine , ca OM!

-Spirit de sacrificiu? Pentru ce acel sacrificiu? Iti ridica cineva o statuie?

-Cat de intelegatori sunt doctori? De ce te-ar intelege doctorii? Ei nu trebuie sa te inteleaga, ci sa te aprecieze, si sa te respecte! Daca aprecierea vine din calitatea muncii pe care o prestezi, respectul trebuie sa-l impui tu printr-o atitudine demna, si nu servila.

-Cu cati doctori lucrezi? Da` cine te pune sa lucrezi cu enshpe doctori, si sa nu le faci fata? Ai cumva impresia ca (ma repet) iti ridica cineva statuie ca te straduiesti sa multumesti pe cat mai multi? Nici gand! Cand o sa clachezi, si o sa pici la pat de epuizare, sau de vreo boala oarecare (raceala, gripa, indigestie, etc) o sa vezi cum medicii aceia se vor reorienta IMEDIAT catre alt/alta tehnician/a , APT/A de a le satisface nevoile IMEDIATE!

Roxana, iti spun toate astea, pentru ca am trecut prin asa ceva! Nimeni nu e de neanlocuit! Daca azi mori, maine iti ia locul altcineva. Asa e viata!
Vechi 26-02-10, 22:43   #78
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Dragos, ai mare dreptate.
In tinerete, lucram in Constanta, unui coleg (din polclinica Filimon Sarbu, pt cunoscatori) i-a murit copilul - era mic, avea 6 luni si o problema la inima de la nastere. Au mers cu totii acasa la om sa-i transmita condoleante, cum se face. Acolo era si unul dintre colaboratori (nu dau nume) care, dupa ce i-a zis condoleante, bla, bla, l-a intrebat: stii, a venit domnu' cu puntea aia inferioara 35-37, cand sa-i spun sa vina la gata? Chestia aia chiar ca m-a marcat, omul era cu copilul mort pe masa, dar... asta-i economia de piata probabil.
Bergibergi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-10, 22:58   #79
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Stupefiant, nu-i asa?
... si da, asa e, am trait si eu niste chestii similare. Ii multumesc lui D-zeu ca nu mi-a murit copilul !
Vechi 25-11-10, 23:37   #80
Ucenic
Tehnician Dentar
VEG INTERDENT

.

Citat:
nu stiu , dar te-am intrebat si mi-ai raspuns.
Faza cu amenintarile nu ai inteles-o ...........
Cu otdr stai tu linistita cu petitia ca nu se va schimba nimic - legea exista.......
foarte gresit otdr este un nimeni ,un mulgatoar de bani, dreptul de libera practica il ai din clipa in care ai obtinut diploma ,ce naiba doar nu sunteti .....

Modificat ultima data de ncrstus; 26-11-10 la 15:00.
veghesa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-10, 14:23   #81
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de veghesa View Post
Citat:
Nu stiu , dar te-am intrebat si mi-ai raspuns.
faza cu amenintarile nu ai inteles-o ...........
cu OTDR stai tu linistita cu petitia ca nu se va schimba nimic - legea exista......
.

FOARTE GRESIT OTDR ESTE UN NIMENI ,UN MULGATOAR DE BANI, DREPTUL DE LIBERA PRACTICA IL AI DIN CLIPA IN CARE AI OBTINUT DIPLOMA ,CE NAIBA DOAR NU SUNTETI .....
din pacate nu este asa
cel putin atata timp cat nu se va schimba legea asta e ...........
si ca sa schimbam legea nu e chiar usor si nu se poate doar cu vorbe

Modificat ultima data de ncrstus; 29-11-10 la 15:26. Motivul: limite citate
.
Vechi 26-11-10, 21:24   #82
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
din pacate nu este asa
Oana draga...Eu am incercat ceva...si nu vorbe... Si Veghes face ce poate...si la fel, nu vorbe...Nu vreau sa fiu rautacios...dar te intreb:tu ai incercat ceva? Asa la nivel declarativ, esti de acord ca otdr-ul nu e ok; dar, in acelasi timp nici nu schitezi vreun gest cat de mic sa faci ceva TU, individual ca sa schimbi ceva. Te multumesti la a zice: "asta e legea si trebuie sa ne supunem"! Si asta in conditiile in care TU, chiar ai putea sa faci ceva, din pozitia de secretar al ANTD! Cand eu am cerut ajutorul ANTD, initial Alberto, presedintele, a zis ca ma ajuta. Apoi s-a razgandit. In conditiile in care ANTD avea DATORIA MORALA sa sustina membrii sai, si sa se opuna, de pe pozitia pe care o detine, otdr-ului. Cu alte cuvinte, ANTD-ul SI-A TRADAT MEMBRII! Si cand am discutat eu cu tine, acum aproape 1 an despre oportunitatea unei adunari extraordinare a ANTD, in care sa se discute implicarea ANTD in lupta impotriva otdr...ai fost de acord ca VOM INCERCA! Ce s-a mai intamplat de-atunci? NIMIC! Ba nu. Gresesc. ANTD-ul s-a dat de partea otdr... Asta s-a-ntamplat!
Tehnicienii din Romania multumesc ANTD pentru "ajutorul" dat!
ncrstus a multumit.
Vechi 28-11-10, 12:44   #83
Ucenic
Tehnician Dentar
VEG INTERDENT

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
eu sunt de parere ca legea trebuie respectata, asa cum e ea, buna sau proasta. Adica exista dari care ii revin angajatorului, dari care ii revin angajatului. Mi se pare normal ca fiecare sa isi plateasca partea lui, exact asa cum e legea.
Nu exista asa ceva daca faci carte de munca platesti tu ca patron tot si gata , numai la noi se fac tiganii de genul daca vrei carte de munca tre sa-ti platesti darile tu -angajat in functie de ce salariu vrei ....e o idee foarte proasta de care s-au imbolnavit 99% din patronii din romania.
Citat:
din pacate nu este asa
Dragule bine ca ai spus un adevar : numai cu vorbe nu se poate schimba ceva , astept sa te hotarasti cu adevarat si sa facem ceva cu OTDR-UL asta trebuie sa ne unim putin randurile si sa-i luam putin la intrebari????
ncrstus a multumit.

Modificat ultima data de ncrstus; 29-11-10 la 15:27.
veghesa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-11-10, 14:44   #84
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

logic nu?apreciez cum gandesti!
sorinux este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-11-10, 21:20   #85
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Buna vad ca se aduce vorba iar de "vesnicul" OTDR...de laboratoarele clandestine nu pot zice foarte multe chestii doar ca daca otdr-ul imi mai pune multe piedici imi voi deschide si eu unu))), glumesc eu vreau sa fiu legal doar ca am intampinat ceva probleme in deschiderea unui PFA.M-am dus la ANAF si printre alte acte mi-ai cerut si certificatul de la OTDR ,iar ca un baiat ascultator m-am dus si m-am inscris,am platit taxa de inscriere+cotizatia pe 3 luni...Saptamana trecuta m-au sunat de la OTDR si mi-au zis ca imi trebuie inca o stampila si le-am zis sa sew grabeasca putin cu actele ca vreau ca pana in ianuarie sa imi deschid PFA iar ei imi raspund razand ca eu nu imi pot deschide PFA pentru ca nu am 2 ani de vechime angajat ca tehnician dentar...Buna lege au dat...Dar nu cred ca va ramane asa...Am trimis azi un mail la "fii antreprenor" o chestie pe care am auzit-o la radio, ca sa devii antreprenor nu stiu daca ati auzit-o si voi e un proiect din bani europeni.Zilele aceste voin scrie si la cateva televiziuni si la ministerul muncii si economiei despre masina de facut bani de pe urma fraierilor.Asa ce OTDR ce ma obliga pe mine sa fac?????sa mor de foame daca nu ma angajeaza nimeni sau sa imi deschid un laborator clandestin?????Voi ce ati face??? Si inca ceva daca ei ma abliga sa ma angajez 2 ani pentru a putea deschide un PFA deoarece spun ca un "debutant" nu poate scoate pe piata lucrari protetice atunci de ce mai facem facultate????de ce nu ne ducem intr-un laborator timp de 2 ani dupa care sa iti dea o diploma de calificare si asa nu mai cheltui bani nici cu chirie nici taxa nici altele ba chiar castigi si ceva bani...
ncrstus a multumit.

Modificat ultima data de radualionte; 30-11-10 la 13:52. Motivul: orto
Florin Agache este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-03-12, 22:40   #86
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Va timit alaturat si eu o lista de preturi ca sa vedeti pe ce bani se lucreaza in judetul Bihor ,partea de laborator. E o rusine.

Proteza scheletata .....300 ron
proteza scheletata cu capse si culise ...350 ron
coroane metalo ceramice .....80 ron
proteza acrylica ............200 ron
dispozitiv corono-radicular Cr-Ni ....25 ron
reparatii de proteza .............20 ron
inlocuire de dinte .................15 ron
captusirea protezelor acrylice ..30 ron
Avicenna este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-03-12, 10:02   #87
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Avicenna View Post
Va timit alaturat si eu o lista de preturi ca sa vedeti pe ce bani se lucreaza in judetul Bihor ,partea de laborator. E o rusine.

Nu este neaparat o rusine. Laboratorul vinde un produs pe baza unor costuri. Daca reuseste sa vanda asa iesftin si sa nu iasa in pierdere ori este un "manager genial"(ceea ce intre noi fie vorba este imposibil) ori foloseste cele mai ordinare materiale si tehnologii.
Dupa parerea mea medicii care cumpara lucrari protetice de la laboratorul respectiv la preturile astea ar trebui sa aiba mustrari de constiinta, pt ca sigur pun in gurile oamenilor gunoi.
Parerea mea.
denta a multumit.
uscat stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-03-12, 20:44   #88
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     
Default Lista de preturi

Sint multe laboratoare lucrari mai putine, nu-i rusine sa lucrezi mai ieftin si nici frumos sa rizi de alti
Reghina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-03-12, 12:48   #89
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Publicat initial de Reghina View Post
Sint multe laboratoare lucrari mai putine, nu-i rusine sa lucrezi mai ieftin si nici frumos sa rizi de alti
diferenta in medicina o faci prin calitate nu prin cele mai mici preturi
uscat stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-03-12, 16:49   #90
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+1/-1)     
Default calitate versus pret

si de unde stii ca cei care lucreaza cu preturi mai mici ,nu fac lucrari de calitate?de multe ori pretul ridicat al unei lucrari nu este in concordanta cu calitatea materialului.multi medici si tehnicieni dentari folosesc materiale ,ma refer aici in special la ceramica de generatie mai veche ,iar pretul este mai mare ,sau de cele mai multe ori medicii nici macar nu stiu cu ce material lucreaza tehnicianul.E o "piata" libera si fiecare are dreptul sa supravetuiasca.Nu cred ca e deontologic si nici uman sa luam in bataie de joc munca si alegerea altora ,d-le doctor.
.
Vechi 07-03-12, 17:25   #91
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
+1 (+1/-0)     

vad ca incet-incet discutia se duce spre vesnica problema calitate/pret

nu despre asta era vorba.

e vorba de faptul ca legislatia este absurda si in spatele unor lozinci cum ar "calitate la nivel mondial" si "specializare continua pentru a fi la curent cu ultimele noutati" se ascund 2 lucruri:
-frica unora ca ar putea fi concurati de proaspeti absolventi foarte talentati (eventual si cu posibilitati materiale pentru deschiderea unui laborator imediat ce au obtinut diploma) si incearca sa impuna (de fapt, chiar impune) un control asupra accesului acestora in domeniu;
-dorinta de inavutire:
atat obligatia pentru toata suflarea din tehnica dentara de a plati tribut pentru a putea profesa cat si obligatia de a participa la cursuri platite suplimentar. aceste cursuri fie sunt niste banalitati revoltatoare si complet inutile, fie sunt prezentari si promovari ale unor produse pe care le comercializeaza cei care tin cursul, fie ar fi trebuit sa faca parte din bagajul de cunostinte predat in scoala.

pe langa aceste constrangeri care ridica evident pretul lucrarilor protetice ne lovim de piata. majoritatea pacientilor nu isi permit sa plateasca suficient astfel incat medicul si tehnicianul sa poata investi mai departe.

aparitia laboratoarelor "la negru" mi se pare o reactie fireasca si incurajata de aceleasi legi care o condamna.
astfel de laboratoare se bazeaza pe reducerea costurilor prin orice mijloace astfel incat sa se incadreze in posibilitatea de plata a pietei.

aceste reduceri se concretizeaza in:
eludarea pe cat posibil a taxelor;
materiale cat mai ieftine (atentie, acestea sunt totusi omologate si cumparate de la distribuitori autorizati si acreditati - deci materilalul prost iese din discutie);
marirea volumului de lucru atat in laborator cat si in cabinet peste norma recomandata => graba, oboseala, nervi, drame.

chiar si asa, la nivelul asta de preturi acele laboratoare functioneaza la limita existentei. cred ca pot afirma ca si cabinetele care colaboreaza cu ei sunt in aceeasi situatie.

si sunt sigur 100% ca acel laborator care lucreaza cu 80 lei ceramica si-ar dori si el sa lucreze cu 200 de lei pe element. si probabil ca si-ar da interesul sa dea calitate. dar cine il plateste? medicul! medicul de unde incaseaza? de la pacient! or, romania in stare de saracie cronica.

in doua cuvinte (abrazate de atata uzura si bruxism): E CRIZA!!!
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-03-12, 22:20   #92
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Avicenna View Post

Este rusinos ce se intampla. Totusi lucram cu oameni si executam niste lucrari care vor fi puse in cavitatile oamenilor, iar acestia vor fi nevoieti sa suporte acele lucrari ani de zile (in cel mai fericita caz) pana dintii stalpi de sub acele lucrari se vor distruge si in final se va ajunge la banala proteza... E trist ca lucrurile evolueaza in jos din punct de vedere a calitatii, cand ar trebui sa fie invers

Citat:
Publicat initial de Reghina View Post
si de unde stii ca cei care lucreaza cu preturi mai mici ,nu fac lucrari de calitate?de multe ori pretul ridicat al unei lucrari nu este in concordanta cu calitatea materialului.multi medici si tehnicieni dentari folosesc materiale ,ma refer aici in special la ceramica de generatie mai veche ,iar pretul este mai mare ,sau de cele mai multe ori medicii nici macar nu stiu cu ce material lucreaza tehnicianul.E o "piata" libera si fiecare are dreptul sa supravetuiasca.Nu cred ca e deontologic si nici uman sa luam in bataie de joc munca si alegerea altora ,d-le doctor.
Auzi, dar ca tehnician care are o anumita experienta si stie ce inseamna sa faca un dinte corect, nu doar estetic, si vezi o astfel de lista de preturi la un coleg nu iti pui niste semne de intrebare. Acel tehnician isi bate joc de munca lui, de viata lui si de viata acelor bieti oameni care vor purta acele lucrari, asa ca numi spune mie de deontlogie si ce e uman si inuman... Din pacate in ultima vreme foarte multe laboratoare au angajat oameni veniti de pe tancuri...iar acei oameni la randul lor si-au deschis laboratoare crezandu-se mari tehnicieni si asa ajungi la o lista de preturi celei de mai sus. Eu cred ca aici ar trebui sa intervina OTDR - care doarme de la infiintare si lasa lucrurile sa ajunga unde au ajuns...
Todosiu Beni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-03-12, 16:19   #93
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
+1 (+1/-0)     

sa intervina OTDR... sa vina si primaria sa-mi ia zapada din curte...

nu am cum sa subscriu la acest punct de vedere.

cand OTDR o sa fie in masura sa impuna tuturor medicilor sa slefuiasca, sa amprenteze, sa inregistreze ocluzia impecabil si sa ii oblige sa si plateasca laboratorului pretul minim pentru calitate maxima, putem sta de vorba.
degeaba impune OTDR pret minim laboratoarelor (in ideea ca acest pret va acoperi materiale top si va aduce si profit gras), daca nu exista piata care sa plateasca asemenea pret.
nu ar face decat sa oblige si mai mult laboratoarele sa faca munca la negru, perfect legala.
exemplu: pret pe element, declarat si trecut in lista de preturi: 800 (opt sute) lei / elem ceramica.
la un dinte comandat, promotie 9 gratuit.
ce te faci?

si daca pretul minim accesibil pietei este 80 lei/ceramica si e "impus" de OTDR, ce ai rezolvat?

crede-ma, laboratorul cere intotdeauna pretul maxim pe care il poate obtine de la medic.

responsabilitatea laboratorului consta in a garanta folosirea materialelor omologate in conditii care sa nu le afecteze biocompatibilitatea.

responsabilitatea tehnicianului consta in respectarea tehnicilor de lucru astfel incat lucrarea sa satisfaca toate conditiile de calitate.

responsabilitatea medicului consta in aprecierea finala a calitatii acelei lucrari, inclusiv a raportului calitate/pret. si este singurul in masura sa decida daca foloseste piesa protetica sau o returneaza cu "complinente" laboratorului.

in cazul unei lucrari necorespunzatoare, consider ca vina este mai putin a laboratorului care a facut proteza. indiferent de pret si daca e dotat cu aparatura de ultima generatie sau lucreaza pe genunchi a facut cat a putut si l-a dus capul. cred ca apartine mai mult medicului care accepta acea lucrare, considera ca ciubota poate fi utilizata ca piesa protetica si se bucura ca e la 1/2 din pretul cerut de alte laboratoare.

nu vom scapa niciodata de laboratoarele la negru adugand noi restrictii.
vom scapa cand calitatea va avea prioritate in fata banilor, cand nivelul general al stomatologiei va creste (fara potcoave in muscatura) si cand taxele vor fi destul de mici sa fie rezonabile. asta cu taxele nu se va intampla niciodata - toata lumea le evita pe tot globul de cate ori are ocazia. poate japonezii sa fie mai corecti, ca daca-i prinde trebuie sa-si faca harakiri...
.
Vechi 18-03-12, 12:43   #94
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

OTDR-ul ar trebui sa combata acele "laboratoare la negru" prin diverse actiuni, pentru ca daca nu se vor lua cat de curand masuri preturile vor fi intr-o continua scadere si asta nu pentru ca tehnologia avansata va patrunde in laboratoare ci pur si simplu prin supra aglomerarii acestui domeniu, scoliile scot pe banda "tehnicieni dentari", plus cei care vin din industria tancurilor, care neavand de ales vor face probabil si ceramica cu 50 lei la "negru"...ca doar ii ramane si lui un 5-10 lei la element banii lui, si asa nu moare de foame...
Si inca ceva daca labortorul cere 80 lei pe element, atunci medicul cat cere la pacient? Nu cred ca exista doctor care sa faca ceramica sub 250 lei. Iar medicul are nevoie doar de o turbina si o freza pentru ca sa castige la dinte cel putin 150 lei pe cand un laborator are nevoie de o multime de aparate pentru a realiza un dinte de ceramica...la care castigul este de 20-30 lei( daca se folosesc materialele de o calitate medie) , iar daca e nevoit sa refaca lucrarea castigul e 0 - munca gratis...
Cat de jos se poate ajunge doar ca sa nu murim de foame? Atat de jos incat sa ii inbogatim pe altii? din munca noastra... e trist ca sa ajuns aici ...
.
Vechi 18-03-12, 18:15   #95
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
+1 (+1/-0)     

@Todosiu Beny

nu, nu cred ca ne ducem in jos. laboratoarele la negru se duc in jos. paradoxal, datorita lor medicii si tehnicienii buni au de lucru - cu o lucrarea proasta, pacientii sunt nevoiti in final sa caute alt medic, cu alt tehnician.

sa impunem restrictionarea accesului la libera alegere a profesiei?
consider ca e cea mai mare greseala sa limitam afluxul de noi talente. daca ies 1000 de absolventi pe an, eu mi-as dori sa fie 10.000! 100.000! cei buni vor gasi de lucru, cei mai slabi vor gasi si ei de lucru pe anumite faze, anti-talentele se vor reprofila fiindca oricat ar lucra la pret de dumping vor ajunge la concluzia ca nu merita. iar daca sunt capsomani, vor continua.

mie mi se pare ca e vorba din nou de teama de concurenta si incercarea de a ingheta lucrurile asa cum sunt.
fiindca un tehnician proaspat absolvent si foarte talentat, cand iese pe piata are toate sansele sa ia din medicii buni ai tehnicienilor vechi pe care ii lasa cu buza umflata dupa 20 de experienta. frustrare maxima!

si daca va lucra la pret mic initial (metoda de marketing evidenta cand incepi o activitate: lasi la pret pana iti faci clientela) acel pret va creste imediat ce are colaborari stabile.

daca vrem masura constructiva din partea OTDR, vreau sa aud ca se asigura ca profesorii si preparatorii din colegiile de tehnica dentara sunt perfect pregatiti mai ales dpdv practic si in masura sa-i invete pe altii. ca studentii primesc absolut toata informatia necesara. ca studentii au posibilitatea oficiala si legala sa se pregateasca inclusiv in laboratoare private (chestie interzisa in acest moment tot de OTDR).

si ce daca vin din industria tancurilor?
alta aberatie: care e problema daca n-am chef sa-mi stric manichiura si platesc la ora un aurolac sa sableze masa de ambalat din metale? in timp ce tehnicianul calificat (chiar daca a absolvit ieri, tot calificat e) isi face treaba pentru care a fost pregatit si care necesita cunostinte de specialitate?
poate aurolacul, motivat de colegul cu pregatire, isi baga mintile-n cap si se apuca sa faca scoala! si cat imi sableaza mie fiarele, nu trage din punga si nu cerseste la coltul strazii.

iar pe post de curier, pe cuvant de n-as angaja un parnaias ras in cap si cu ceafa lata! cred ca asta ar rezolva mare parte din intarzierile cu plata lucrarilor!

Citat:
Publicat initial de Todosiu Beni View Post
daca labortorul cere 80 lei pe element, atunci medicul cat cere la pacient?
greseala fatala: uitatul in traista altuia... detest! si uitatul in traista medicilor si in cea a colegilor trehnicieni indiferent daca au 200 sau 80 pe ceramica!
ce importanta are? pe vremea cand forumul era comun si eram pe partea de baricada contra medicilor, a fost un scandal imens si probabil ca nu m-a crezut nimeni atunci cand am afirmat: nu ma intereseaza, e treaba lui cat cere!
raman la aceeasi parere: laboratorul nu stabileste pretul in functie de cat cere medicul ci invers. nu-mi pasa daca medicul ia de 10 ori mai mult, nici daca aduce bani de acasa. in clipa asta n-am nici cea mai vaga idee cat cer medicii mei pe o coroana!

in ceea ce priveste investitia pe care o face cabinetul, te asigur ca nu se limiteaza la turbina. un microscop endo costa (la prima cautare google) 380.000.000 lei vechi. investitia asta nu va putea fi acoperita in timp util numai din endo. mai au si altele, dar din nou: cum isi fac medicii managementul e treaba lor, nu a noastra!

desi n-am citit nimic despre asta, dintre randuri reiese alta sursa de frustrari: negociatul lucrarilor ca in Obor.
pai nici sa negociem un pret nu stim!
tanti cu rosiile stie sa-si faca pretul si sa negocieze mai bine ca noi!
in momentul in care lasa 1 leu la kilogramul de rosii, are deja temele facute de acasa: pierde 100 de lei azi, dar la sfarsitul zilei are marfa vanduta si maine nu mai plateste 200 de lei taraba. si stie exact cat poate lasa din pret astfel incat sa acopere semintele, ingrasamantul, irigatul si transportul si sa aibe un profit minim. si sub un anumit pret, ori te trimite la plimbare, ori iti da toate rosiile strivite.

e cumva sub demnitatea noastra sa invatam de la ea?
cand o sa intelegem toti, medici si tehnicieni, ca "daca cineva iti vinde un diamant cu 10$, atunci poti fii sigur ca atat merita diamantul ala" lucrurile se vor aranja de la sine.

solutii avem. sunt la indemana noastra. nu trebuie decat sa incepem sa le aplicam.

in loc sa inchidem portile tehnicii dentare, mai bine le deschidem oricui vrea sa practice meseria.
daca un student cauta laborator, stiind ca in scoala nu invata mare lucru, luati-l si aratati-i. de acord ca unii au cheltuit bani grei pe cursuri, dar informatia tot va rasufla in cele din urma. daca vrem cresterea nivelului profesional, trebuie sa lasam informatia sa circule.
trebuie sa invatam sa ne apreciem propria valoare, sa ne stabilim preturile obiectiv si sa invatam sa spunem ca tanti din piata: "la banii astia primesti asta sau incearca la taraba de alaturi"
denta si iva. au multumit.

Modificat ultima data de ncrstus; 18-03-12 la 19:44.
.
Vechi 18-03-12, 21:45   #96
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Dupa cum spune vorba "sita cerne",asa ca nu ar trebui sa ne uitam in ograda altuia,fie el,medic sau tehnician.Aceste laboratoare functioneaza pt ca exista cerere.Nu conteza cum,dar sa fie mult si repede.Pana una alta ,un medic care respecta meseria pe care o practica,pacientul pe care il trateaza si pe el insusi nu are cum sa apeleze la un astfel de laborator. Lucrarile facute cu 80 lei/element nu cred ca sunt facute pe bont slefuit cu prag,adaptate la microscop,eventual sudate,montate intr-un articulator performant etc.In concluzie,nici timpul acordat unor lucrari facute la standarde normale de calitate nu are cum sa fie unul prea scurt,nici materialele prea ieftine,iar aparatura trebuie si ea amortizata "inainte de pensie".
Pana la urma cine se aseamana se aduna si astfel de medici si tehnicieni ,dau mai mult de lucru intr-un final colegilor lor responsabili si perfectionisti.
ncrstus a multumit.
Vechi 19-03-12, 13:54   #97
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Este rusinos ce se intampla. Totusi lucram cu oameni si executam niste lucrari care vor fi puse in cavitatile oamenilor, iar acestia vor fi nevoieti sa suporte acele lucrari ani de zile (in cel mai fericita caz) pana dintii stalpi de sub acele lucrari se vor distruge si in final se va ajunge la banala proteza... E trist ca lucrurile evolueaza in jos din punct de vedere a calitatii, cand ar trebui sa fie invers

Auzi, dar ca tehnician care are o anumita experienta si stie ce inseamna sa faca un dinte corect, nu doar estetic, si vezi o astfel de lista de preturi la un coleg nu iti pui niste semne de intrebare. Acel tehnician isi bate joc de munca lui, de viata lui si de viata acelor bieti oameni care vor purta acele lucrari, asa ca numi spune mie de deontlogie si ce e uman si inuman... Din pacate in ultima vreme foarte multe laboratoare au angajat oameni veniti de pe tancuri...iar acei oameni la randul lor si-au deschis laboratoare crezandu-se mari tehnicieni si asa ajungi la o lista de preturi celei de mai sus. Eu cred ca aici ar trebui sa intervina OTDR - care doarme de la infiintare si lasa lucrurile sa ajunga unde au ajuns...

Vad ca discutia a luat amploare si vreau sa lamuresc pe toata lumea ca nu sunt un tehnician incepator si nici "venit de pe tancuri";lucrez in propriul laborator autorizat ,infiintat in 1994,am facut cursuri de ceramica ,platite din buzunarul meu . Ceramica pe care o fac este o ceramica de ultima generatie ,iar pretul il fixez in functie de cat plateste medicul.Asta inseamana o "piata libera"....
.
Vechi 19-03-12, 14:23   #98
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
+4 (+4/-0)     

si daca tot vorbim de calitate, m-am pricopsit cu doua bucurii...
urmau sa fie zirconii dar s-au oprit la stadiul de modele de studiu, dar stiu sigur ca lucrarile au fost facute totusi in alte laboratoare.

dar ce mai conteaza dotarea si experienta cand de fapt asta ni se cere?
la ce mai ajuta microscopul?
de ce sunt atat de putine cazuri prezentate de tehnicieni?
de ce numai cativa medici posteaza cazuri?
nu cumva din cauza ca majoritatea sunt ceva de genul asta?

aici trebuie sa miscam ceva: sa explicam medicilor ca trebuie sa-si dea silinta daca vor calitate, unde sunt greselile si cum pot fi corectate pentru a nu mai fi pusi in situatia sa refuzam lucrari sau sa le acceptam presati de cheltuielile lunare, numai pentru ca sunt bani in plus de incasat.
OTDR nu are cum sa faca asta in locul nostru.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg IMG073.jpg (462,1 KB, 7 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMG075.jpg (448,3 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMG077.jpg (298,1 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMG072.jpg (305,2 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMG068.jpg (216,2 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg zircon 2.jpg (193,8 KB, 4 vizualizari)
.
Vechi 19-03-12, 21:39   #99
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cristi_N View Post
@Todosiu Beny

nu, nu cred ca ne ducem in jos. laboratoarele la negru se duc in jos. paradoxal, datorita lor medicii si tehnicienii buni au de lucru - cu o lucrarea proasta, pacientii sunt nevoiti in final sa caute alt medic, cu alt tehnician.

sa impunem restrictionarea accesului la libera alegere a profesiei?
consider ca e cea mai mare greseala sa limitam afluxul de noi talente. daca ies 1000 de absolventi pe an, eu mi-as dori sa fie 10.000! 100.000! cei buni vor gasi de lucru, cei mai slabi vor gasi si ei de lucru pe anumite faze, anti-talentele se vor reprofila fiindca oricat ar lucra la pret de dumping vor ajunge la concluzia ca nu merita. iar daca sunt capsomani, vor continua.

mie mi se pare ca e vorba din nou de teama de concurenta si incercarea de a ingheta lucrurile asa cum sunt.
fiindca un tehnician proaspat absolvent si foarte talentat, cand iese pe piata are toate sansele sa ia din medicii buni ai tehnicienilor vechi pe care ii lasa cu buza umflata dupa 20 de experienta. frustrare maxima!

si daca va lucra la pret mic initial (metoda de marketing evidenta cand incepi o activitate: lasi la pret pana iti faci clientela) acel pret va creste imediat ce are colaborari stabile.

daca vrem masura constructiva din partea OTDR, vreau sa aud ca se asigura ca profesorii si preparatorii din colegiile de tehnica dentara sunt perfect pregatiti mai ales dpdv practic si in masura sa-i invete pe altii. ca studentii primesc absolut toata informatia necesara. ca studentii au posibilitatea oficiala si legala sa se pregateasca inclusiv in laboratoare private (chestie interzisa in acest moment tot de OTDR).

si ce daca vin din industria tancurilor?
alta aberatie: care e problema daca n-am chef sa-mi stric manichiura si platesc la ora un aurolac sa sableze masa de ambalat din metale? in timp ce tehnicianul calificat (chiar daca a absolvit ieri, tot calificat e) isi face treaba pentru care a fost pregatit si care necesita cunostinte de specialitate?
poate aurolacul, motivat de colegul cu pregatire, isi baga mintile-n cap si se apuca sa faca scoala! si cat imi sableaza mie fiarele, nu trage din punga si nu cerseste la coltul strazii.

iar pe post de curier, pe cuvant de n-as angaja un parnaias ras in cap si cu ceafa lata! cred ca asta ar rezolva mare parte din intarzierile cu plata lucrarilor!

greseala fatala: uitatul in traista altuia... detest! si uitatul in traista medicilor si in cea a colegilor trehnicieni indiferent daca au 200 sau 80 pe ceramica!
ce importanta are? pe vremea cand forumul era comun si eram pe partea de baricada contra medicilor, a fost un scandal imens si probabil ca nu m-a crezut nimeni atunci cand am afirmat: nu ma intereseaza, e treaba lui cat cere!
raman la aceeasi parere: laboratorul nu stabileste pretul in functie de cat cere medicul ci invers. nu-mi pasa daca medicul ia de 10 ori mai mult, nici daca aduce bani de acasa. in clipa asta n-am nici cea mai vaga idee cat cer medicii mei pe o coroana!

in ceea ce priveste investitia pe care o face cabinetul, te asigur ca nu se limiteaza la turbina. un microscop endo costa (la prima cautare google) 380.000.000 lei vechi. investitia asta nu va putea fi acoperita in timp util numai din endo. mai au si altele, dar din nou: cum isi fac medicii managementul e treaba lor, nu a noastra!

desi n-am citit nimic despre asta, dintre randuri reiese alta sursa de frustrari: negociatul lucrarilor ca in Obor.
pai nici sa negociem un pret nu stim!
tanti cu rosiile stie sa-si faca pretul si sa negocieze mai bine ca noi!
in momentul in care lasa 1 leu la kilogramul de rosii, are deja temele facute de acasa: pierde 100 de lei azi, dar la sfarsitul zilei are marfa vanduta si maine nu mai plateste 200 de lei taraba. si stie exact cat poate lasa din pret astfel incat sa acopere semintele, ingrasamantul, irigatul si transportul si sa aibe un profit minim. si sub un anumit pret, ori te trimite la plimbare, ori iti da toate rosiile strivite.

e cumva sub demnitatea noastra sa invatam de la ea?
cand o sa intelegem toti, medici si tehnicieni, ca "daca cineva iti vinde un diamant cu 10$, atunci poti fii sigur ca atat merita diamantul ala" lucrurile se vor aranja de la sine.

solutii avem. sunt la indemana noastra. nu trebuie decat sa incepem sa le aplicam.

in loc sa inchidem portile tehnicii dentare, mai bine le deschidem oricui vrea sa practice meseria.
daca un student cauta laborator, stiind ca in scoala nu invata mare lucru, luati-l si aratati-i. de acord ca unii au cheltuit bani grei pe cursuri, dar informatia tot va rasufla in cele din urma. daca vrem cresterea nivelului profesional, trebuie sa lasam informatia sa circule.
trebuie sa invatam sa ne apreciem propria valoare, sa ne stabilim preturile obiectiv si sa invatam sa spunem ca tanti din piata: "la banii astia primesti asta sau incearca la taraba de alaturi"

ai dreptate in toate privintele...frustarea mea e una singura ca apar tot mai multe laboratoare cu astfel de preturi.
Nu ma intelege gresit, nu am zis ca sunt impotriva faptului ca apar tehnicieni noi, nu mie frica de concurenta... cine vrea sa ajunga un tehnician bun va ajunge indiferent de ce obstacole va intampina...
.
Vechi 20-03-12, 11:05   #100
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
ai dreptate in toate privintele...frustarea mea e una singura ca apar tot mai multe laboratoare cu astfel de preturi.
Nu ma intelege gresit, nu am zis ca sunt impotriva faptului ca apar tehnicieni noi, nu mie frica de concurenta... cine vrea sa ajunga un tehnician bun va ajunge indiferent de ce obstacole va intampina...
Dar care ar fi motivul pt care esti frustrat ca apar astfel de laboratoare?
Cu ce te afecteaza pe tine, ca laborator(ca afacere)?

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Bine ca exista astfel de laboratoare care ma scutesc pe mine sa refuz astfel de slefuiri
Vechi 20-03-12, 14:40   #101
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

nu ti sa intamplat niciodata sa faci o lucrare si dintii antagonisti sa fie facut in bataie de joc? cu toata priceperea ta de tehnician bun sunt situatii in care nu ai ce face si esti nevoit sa faci cum "se poate", si peste ceva timp iti vine pacientul inapoi ca ceva nui bine, il dor articulatiile/ ii cedeaza 1-2 dintii sub lucrare etc... ok pacientii sunt pacalitii o data, a 2-a oara nu se mai duc la acelasi doctor, dar ei nu stiu de fapt ce inseamna o lucrare dentara gresita, poate sa aiba estetica dar functionalitatea? vad diferente intre lucrari facute cu arc facial si cele facute fara un arc facial( ca am acest privilegiu sa lucrez intr-o clinica) pacat ca nu am poze cu astfel de dintii antagonistii dupa care trebuie sa lucrezii u ca specialist... iar daca ii spui la om ca nu poti sai faci lucrarea corect ca lucrearea opozanta e facuta gresit - te ia de prost si habarnist...
sa nu uitam ca lucram cu oameni, si realizarea unui dinte nu e acelasi lucru cu realizarea unui inel, nasture etc...
.
Vechi 21-03-12, 10:37   #102
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Daca scopul nostru ca tehnicieni este progresul profesional, crearea unui climat placut in laboratoarele noastre incat munca sa ne faca placere si sa nu ne afecteze sanatatea, vom ajunge sa fim apreciati de medicii f buni si sa ne detasam de discutiile inutile. Cu siguranta aceasta filosofie manageriala nu ne va oferi un x6 foarte curand, dar chiar si in criza, lucrarile sunt asigurate. Mai sunt oameni care vor si apreciaza calitatea! Printre ei, sunt si medici....!
Dani Sîrbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-03-12, 16:12   #103
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
+1 (+1/-0)     

Medicii buni sunt intr-un numar infim, nu prea ai de unde alege.
Chiar si un medic bun e limitat de bugetul pacientului care nu-si permite un tratament complet. Asa ne trezim cu antagonisti in bataie de joc azi, dar care la vremea lor probabil ca se incadrau cumva in acea situatie. Nu stim ce a avut la dispozitie acel tehnician. Nici nu cred ca mai are importanta.

Si nu cred ca trebuie pus semnul egalitatii intre lipsa calitatii si lucrul la negru desi una poate fi influentata de alta.
sunt sigur ca gasim exemple pentru toate: negri-prosti, negri- buni, legali - prosti, legali - buni.

De aici trag concluzia ca originea laboratoarelor la negru se regaseste mai degraba in legislatia alandala si in politica fiscala. Nivelul redus de pregatire (daca e cazul) e doar un motiv in plus, minor dupa parerea mea, fiindca poate fi corectat.

De ce nu se mai fac angajari in laboratoarele de tehnica dentara?
Te poti angaja daca ai medicii tai si iti cumperi propriile materiale. Lol, laborator - angajam patroni!
iva. a multumit.
.
Vechi 21-03-12, 18:05   #104
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
De ce nu se mai fac angajari in laboratoarele de tehnica dentara?
Te poti angaja daca ai medicii tai si iti cumperi propriile materiale. Lol, laborator - angajam patroni!
haios
Vechi 21-03-12, 18:21   #105
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Citat:
Publicat initial de iva. View Post
haios
))
da, dar uite asa incepe treaba la negru, din cauza ca taxele mari descurajeaza angajarea.
doar se muta responsabilitatea din buzunarul patronului in buzunarul colaboratorului.
daca taxa e mare pentru patron, cu siguranta e mare si pentru angajat...
.
Vechi 21-03-12, 18:38   #106
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de iva. View Post

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Bine ca exista astfel de laboratoare care ma scutesc pe mine sa refuz astfel de slefuiri
Daca toti tehnicienii dentari ar refuza astfel de slefuirii si de amprente, aceei doctori nu ar avea alta solutie decat sa isi inbunatateasca munca, sa slefuiasca mai bine, sa amprenteze mai bine... si asta ar duce la un act medical mai bun in care fiecare isi face treaba. Dar problema e ca tot timpul exista un tehnician care va face astfel de lucrari...
.
Vechi 22-03-12, 12:55   #107
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
da, dar uite asa incepe treaba la negru, din cauza ca taxele mari descurajeaza angajarea.
doar se muta responsabilitatea din buzunarul patronului in buzunarul colaboratorului.
daca taxa e mare pentru patron, cu siguranta e mare si pentru angajat...
Da,stiu.Le simt in fiecare luna pe pielea mea(taxele).
Pana la urma statul e cel care favorizeaza munca la negru,mai ales pt cei care sunt la inceput si asta e valabil in f multe domenii,nu doar in th dent
ncrstus a multumit.
Vechi 10-04-12, 22:30   #108
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Nu e adevarat,in alte domenii angajatorii platesc impozitele la stat,pe cand in laboratoare se practica demult ca angajatul sa isi plateasca "partea lui" de impozit...si mai nou,daca se poate,sa se faca angajatul si PFA,sa mai taie si facturi catre laborator,asa ca sa aiba mititeii de patroni cu ce sa se mai scada si ei saracii...zicea bine cineva mai sus ca mai nou se angajeaza patroni ...
Vechi 11-04-12, 20:03   #109
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Depinde de relatia contractuala... Daca esti angajat cu salariu fix, este f normal sa primesti lunar acel salariu net, negociat la angajare, sau ulterior. Insa, daca esti platit cu procent din realizari, esti automat "asociat" la castigul laboratorului. In aceasta situatie e normal sa fii partas si la cheltuieli, platindu-ti impozitul pe salariu. Daca nu esti "patron", las-o mai usor cu acuzele la adresa patronilor. Nici tu n-ai proceda altfel.
denta si iva. au multumit.
Vechi 12-04-12, 12:52   #110
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Haideti sa calculam astfel: ( rog angajatii sa ia un creion si o hartie )
- se incaseaza suma "s" intr-o luna;
- se plateste angajatului procentul "p";
- se platesc toate impozitele "i" catre stat;
- se platesc utilitatile "u";
- se platesc materialele "m";
- se platesc ratele "r" la aparatele cu care se produc dintii;
- se face urmatoarea operatie: s-(p+i+u+m+r)="b" (beneficiul sau profitul laboratorului) pe care se mai plateste 16% impozit pe profit din firma dupa care, daca doresti sa iti iei banii acasa (dividende), mai platesti o data 16% impozit.
Daca la suma din paranteza angajatul participa cu procentul "p" atunci se numeste "plata angajatului la procent". Daca nu participa - "p"-ul reprezinta "plata neta pe dinte (sau pe faza - in functie de situatie)".
Cui nu-i convine abordarea - am mai spus-o - nu suntem legati cu cordonul ombilical.
denta a multumit.
Dan Velescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-04-12, 14:37   #111
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dan Velescu View Post
- se incaseaza suma "s" intr-o luna;
- se plateste angajatului procentul "p";
- se platesc toate impozitele "i" catre stat;
- se platesc utilitatile "u";
- se platesc materialele "m";
- se platesc ratele "r" la aparatele cu care se produc dintii;
se mai platesc pe langa acestea, in unele cazuri si chirie,salariu sofer,intretinerea aparatelor(reparatii-care uneori sunt sume chiar f mari),salariu contabila,salariu femeie de serviciu.
denta a multumit.
Vechi 12-04-12, 14:53   #112
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

N-are rost sa detaliem. Cine stie - cunoaste, cine se complace in ignoranta isi merita soarta.
denta a multumit.
Dan Velescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-04-12, 20:05   #113
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Dan Velescu View Post
cine se complace in ignoranta isi merita soarta
Dl Velescu,puteti detalia va rog? Cum adica se complace in ignoranta?
Vechi 02-05-12, 01:37   #114
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

s-a discutat de impunerea de preturi minime de catre otdr. otdr nu poate sa impuna preturi minime fiindca ar fi ilegal. legea cererii si a ofertei dicteaza pretul. in plus chiar daca ar putea sa impuna nu ar fi decat la nivelul de lozinca. pt laboratoarele negre oricum nu are efect, pt cele in regula ar putea sa-i verifice doar la facturi, restul dupa cum va inchipuiti, nu poate fi verificat. pe la noi prin zona inainte de criza cand se discuta printre tehnicieni de o marire a preturilor, cei care erau cei mai vocali si sustineau sus si tare ca trebuie marite erau primii care aveau intelegeri "particulare" cu medicii. daca-i intrebai aveau un pret pt gazeta de perete, dar ala era doar "pt cine intreaba"...

sa revenim la subiectul initial al topicului, laboratoarele la negru exista fiindca nimeni nu se apuca sa le reclame. o reclamatie la o institutie a statului trebuie sa fie semnata ca sa fie luata in considerare si mai nimeni nu vrea sa se murdareasca. ei bine, otdr-ul avand personalitate juridica poate face reclamatii la autoritatile cu competenta pt verificarea si penalizarea cazurilor astora. daca va deranjeaza un asemenea laborator puteti vorbi la otdr, dupa care preiau ei cazul si nu veti semna nicaieri vreo reclamatie. daca respectivii n-au relatii prin otdr nici nu vor afla de unde li se trage. eventual discutati mai multi colegi si mergeti toti odata la otdr si cereti verificarile, daca vreti sa nu fiti singurii "paraciosi". au fost cazuri in care s-a procedat asa si otdr si-a facut treaba din pct asta de vedere.

eu totusi as face o diferenta intre laboratoarele la negru care reprezinta cate un tehnician mai pricajit care trage mata de coada, ii pica si lui o lucrarica din cand in cand de la cate un medic care-i scoate perii albi si cele care deja fac productie si lucreaza cu angajati.
Fane este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, adresa, ajutor, angaja, asociere, banii, buna, con, control, denta, domeniu, dreptul, fiscala, frumos, gand, iga, inteleg, intrebare, limba, lucreaza, lucrezi, lucru, medic dentist, minim, negru, ore, palma, partea, roma, romaneasca, romanii, sigur, subiecte, tehnician dentar, tehnicieni dentari, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:47) timp.

Alegeti schema de culori preferata: