Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Petitie pentru modificarea Legii 96/2007

discutie din eugenol.ro : Ala ar fi un conflict direct, ce spui tu. Dar daca s-ar asocia niste colegi si s-ar "alege" in ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Discutii diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree17Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 07-03-10, 11:43   #58
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ala ar fi un conflict direct, ce spui tu. Dar daca s-ar asocia niste colegi si s-ar "alege" in comisie ar putea sa te scoata din afacere scotandu-te vinovat.
.
Vechi 07-03-10, 12:45   #59
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

orice decizie are la baza analiza pe probe, daca nu ai gresit nu are ce sa-ti faca. si presupun ca sunt si variante de "atac".
.
Vechi 07-03-10, 13:13   #60
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Cate semnaturi s-au adunat, ce mai e nou cu petitia ?
Td. Micky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-03-10, 13:20   #61
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Daca e ca la cmdr care e stat in stat singura varianta de atac e justitia, iar dupa 2 ani cat dureaza un proces cred ca ai dat de mult faliment .

In ce priveste criteriile iar cred ca pot fi oricat de subiective, e ultimul lucru pe care il doresc conducatorii sa stabileasca niste criterii obiective.

Dar imi place ca esti optimist; ai spate in otdr sau pe ce te bazezi? Vezi ca asta e spus in gluma.
.
Vechi 05-05-10, 17:15   #62
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

sunt tehnician dentar de 2 ani.
cred ca, daca am putut promova licenta si am o diploma care atesta acest lucru, pot sa-mi exercit si meseria pentru care am optat.
totodata cunosc si faptul ca sunt obligata de legea 96/2007 sa ma inscriu la otdr.
nu vreau sa fac asta pentru ca e imoral!
dar trebuie sa fac asta pentru ca e legal!
pana la stabilirea exceptiei de neconstitutionalitate a legii, care dealtfel, scuzata-mi fie interventia, se poate face doar în justitie, nu prea avem ce face.
pana la urma vrem nu vrem tot un avocat o sa ne ajute.
salut, în calitate de tehnician tanar si cu experienta putina, demersurile pentru modificarea legii 96, dar cu tot respectul......
mi-ar place sa si avem rezultate si sa nu fie doar o "bomba zilei" ca legea cojocaru la OTV
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/discutii-diverse/6630-petitie-modificarea-legii-96-2007-a/
voi semna petitia

ca sa dobori sistemul, trebuie mai întai sa-l întelegi.........
brialdent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-05-10, 08:41   #63
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+3 (+3/-0)     

Am si eu o intrebare?
Daca vin 5000 de tehnicieni chinezi cu diploma de China si se apuca sa lucreze la jumate de pret in RO (sa spunem ca deschid 100o de laboratoare) cum te aperi de asta?
Ca ai spus ca trebuie doar diploma.

Daca vin unii cu diplome dintr-o tara de le printeaza la cerere pe 500 de dolari de astia cum te protejezi?

Legea e f constitutionala, orice meserie trebuie sa isi reglementeze practica printr-o organizatie non profit. Daca nu stiti sa administrati o astfel de organizatie si functionarea ei este deturnata asta nu inseamna ca e neconstitutionala.

Si nu te obliga nimeni sa fi membru. Doar daca doresti sa practici in Romania trebuie sa fii membru. O diferenta mare de tot.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=6630
Cam ca la permisul auto, nu te obliga nimeni sa iei permis dar daca vrei sa conduci in RO trebuie sa ai unul.

Scuze de interventie ...
Vechi 06-05-10, 09:33   #64
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Default referitor formei de organizare

imi pare rau sa va spun dar fiecare ,,breasla,, are legea si regulamentul ei intern de organizare.nu cred ca juristii au cerut UNJCR(uniunea consilierilor juridici din romania-organism cu aceleasi restrictii de a profesa si cu aceleasi obligatii de plata de achitat)
asta e . si sunt cam toate profesiile inchistate in asemenea ,,forme de organizare,, sub pretentia apararii drepturilor-de fapt sugatoare de fonduri degeaba-.
dragii mei prieteni se pare ca a sosit momentul ca si tehnicianul dentar sa se grupeze si sa tina o birocratie in spate( secretara. director, contabil, sofer si alte alea)
ce sa spun.....unii au fost inventivi si iuti de picior...
marrius32 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-05-10, 09:50   #65
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Pai nu mai plati impozit nici la stat, o alta organizatie caduca sugatoare de fonduri.
Confunzi proasta administrare a fondurilor, deturnarea lor ... cu principiul la care ma refer.
Si da mai toate breslele au astfel de organizatii. Unii le folosesc in sprijinul lor (vezi notarii) altii doar platesc taxele. Dupa cum se pricepe fiecare.
Vechi 06-05-10, 18:38   #66
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Seba, ai o abordare TOTAL gresita! Si hai sa-ti argumentez...

In primul rand, pana acum , ca sa profesam, aveam nevoie de un aviz de libera practica. Inutil si asta, din punctul meu de vedere... Aviz pe care l-am obtinut, de-a lungul timpului, de la Ministerul Sanatatii, apoi de la Directiile de Sanatate Publica din judete. Atata timp cat am obtinut avizele in felul acesta, nu am fost obligati sa platim vreo taxa, sau sa ne inscriem in vreo asociatie. Exceptie fac ultimii ani, in care am fost asimilati moaselor si asistentelor medicale, si fortati (tot neconstitutional) sa ne inregimentam. Caz special : EU, care nu m-am inscris fortat in nici o asociatie pana acum, si cu toate astea, am obtinut avizul de libera practica, direct de la Directia de Sanatate Publica, unde am explicat celor de acolo ca e neconstitutional sa imi cera sa fac parte dintr-o asociatie, impotriva vointei mele, si mai mult decat atat, acea asociatie sa nu imi apere si reprezinte drepturile! In consecinta, mi-au dat avizul fara sa cracneasca! Probabil ca mai sunt si altii ca mine, in tara...

Daca venea chinezul cu o diploma falsa, atunci, DSP-ul, sau MS trebuia sa recunoasca daca acea diploma e sau nu falsa. Apoi, acel chinez, ar fi trebuit sa obtina drept de sedere in Romania, si drept de munca. Iar daca ar fi lucrat la jumatate de pret, Garda Financiara ar fi fost sesizata in cele din urma, de noi, sau de terte persoane, ca nu e posibil sa lucrezi la astfel de preturi, fara sa faci evaziune fiscala! Si, pana la urma, daca chinezul vine sa lucreze la noi, sa manance la noi, sa plateasca chirie la noi, eventual sa devina cetatean roman... care e problema ? Toata America s-a populat cu imigranti! De ce n-am avea si noi imigrantii nostri? Nu sunt si ei oameni? Daca se multumesc cu mai putin decat noi, si muncesc mai bine, de ce sa-i excludem? Nu cumva in felul asta ne stimuleaza pe noi, comozii si suficientii de romani, sa muncim mai bine si mai de calitate?

Sa nu-ti inchipui cumva ca minunatul OTDR, ne poate apara cumva de vreo invazie de chinezi! Nu numai ca sunt in Romania, dar si lucreaza deja la negru! Am informatii de un laborator din Brasov, unde am lucrat si eu candva, unde sunt angajati chinezi! Crezi cumva ca acei chinezi sunt inscrisi in OTDR? Ca au diploma recunoscuta de Romania? Cred ca nici permis de sedere n-au! Sooo...

Poate ti se pare TIE logic si firesc ca fiecare meserie sa isi reglementeze practica printr-o organizatie! Dar nu e asa! Munca e reglementata prin Codul Muncii. Acolo, in cod, ai si nomenclator de meserii, si grade profesionale, si cate si mai cate! Si pentru ca ai adus vorba de sofat, uite...cati dintre soferi sunt obligati sa se inscrie intr-o asociatie ca sa profeseze meseria asta? Niciunul! Au permisul de conducere! E suficient! Asa cum avem si noi, diploma de calificare!

Deja cred ca am scris prea mult, si trebuie sa recunosc ca m-am si enervat! Pun prea multa patima. Nu e bine... Dar ma doare sa constat ca un om bun, si inteligent, asa cum esti tu, si care, sincer, mi-ai placut foarte mult cand ne-am cunoscut, esti atat de dispus sa te pleci in fata STATULUI si a ideilor imbecile visate noaptea de guvernanti, si puse in practica a doua zi...
000v a multumit.
Vechi 06-05-10, 23:43   #67
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Eu unul nu am vazut nici in Lege nici in Statut , nici in Rof numai obligatii. Si in special obligatii pecuniare .............deci.........
Privitor la lucratorii ilegali , acestia sunt si vor fi dar OTDR ''nu este organ de control !'', ei sunt numai cu dispozitii pe care nu esti obligat sa le respecti dar...............exista un .......dar.
Asa cum am mai aratat si eu si Dinulescu si Miky si altii , interesele nu ne sunt reprezentate din nici un punct de vedere (vezi preturi, vezi certificate de conformitate , vezi EPC, vezi litigii etc ) se discuta aberatii peste aberatii de parca nu ar fi lucrat in laborator nici unul din conducere . Si asta se intimpla din momentul in care si-au dat seama ca bani se pot face si in stil Politicianist nu neaparat "la saiba ".
Spor la succes tuturor !
Dragos Dinulescu si ncrstus au multumit.
000v este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-05-10, 10:44   #68
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
Seba, ai o abordare TOTAL gresita! Si hai sa-ti argumentez...... esti atat de dispus sa te pleci in fata STATULUI si a ideilor imbecile visate noaptea de guvernanti, si puse in practica a doua zi...
Multumesc de complimente (nu le-am citat).
Intelegi pe dos ca ma plec in fata Statului. Colegiul este o org independenta. Libertatea nu inseamna dereglementare ci libertatea in cadrul unui sistem de legi.
Daca nu stim sa le folosim asta e alta problema. Ca sunt oameni care nu mai trag la saiba si trag la asociatie e altceva. Ca ei nu isi fac treaba e alta poveste. CUm spuneam nu e vina sistemului ci a modului cum este folosit.

Cu permisul sa stii ca esti intr-un club (de vrei sau nu) al politiei Romane care reglementeaza drastic felul in care te comporti in trafic (sau ar trebui). Daca faci prostii primesti cartonasul rosu. Daca faci accident la cine te duci sa arbitrezi? La politie sau justitie.

Cu colegiul organizatia care reglementeaza practica apartine practicienilor. Se presupune ca suntem in stare.

Ineficienta colegiilor este doar o masura a incapacitatii noastre de a ne organiza si nu o lacuna a legii.

Mai adaug ca ai o problema sa intelegi un lucru de baza in drept. Nu te forteaza nimeni sa intri in Colegiu/otdr. Daca in schimb doresti sa practici in RO atunci trebuie sa o faci.
Practica stomatologica / td este facultativa nu te-a fortat nimeni. Dar daca intri pe teren (ul de fotbal) joci dupa regulile din teren.

Eu vorbesc de principii tu imi raspunzi concret. Ordinea normala este asa: de la principii mergi la concret si nu invers Sau cel putin asa gandesc eu (acum).
Vechi 07-05-10, 14:52   #69
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

@dragos
Inregimentarea: se face peste tot unde sunt bani, soferii profesionisti sunt obligati sa intre in sindicate in exact acelasi mod.
Chinezii: se multumesc cu foarte putin. Pot sa scada pretul pietei fara sa faca evaziune fiscala. Chinezului ii ajunge o garsoniera in care mai stau inca 10 si un bol de orez pe zi si muncesc pe rupte.
Au scos conditia prin care se cere cazier?
000v a multumit.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-05-10, 22:31   #70
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

CONSTITUTIA
ARTICOLUL 9
Sindicatele, patronatele şi asociaţiile profesionale se constituie şi îşi desfăşoară activitatea potrivit statutelor lor, în condiţiile legii. Ele contribuie la apărarea drepturilor şi la promovarea intereselor profesionale, economice şi sociale ale membrilor lor.

ARTICOLUL 41
(1) Dreptul la muncă nu poate fi îngrădit. Alegerea profesiei, a meseriei sau a ocupaţiei, precum şi a locului de muncă este liberă.

CODUL MUNCII
Art. 3. - (1) Libertatea muncii este garantata prin Constitutie. Dreptul la munca nu poate fi ingradit.
(2) Orice persoana este libera in alegerea locului de munca si a profesiei, meseriei sau activitatii pe care urmeaza sa o presteze.
(3) Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.

Art. 7. - Salariatii si angajatorii se pot asocia liber pentru apararea drepturilor si promovarea intereselor lor profesionale, economice si sociale.

deci?

asa inteleg eu legile astea de la noi:

de ce sa mai fac facultatea de tehnica dentara?
ma duc direct la OTDR, dau baii, ma inscriu, dau rata si dobanda lunara ca la banca, si ma fac tehnician.
ce sa fac cu diploma, ca nu-i buna.
nu e buna decat coroborata cu alte diplome si bani si...
si daca sunt om sarac de la tara si am un vis sa ma fac tehnician si am tras din greu cu carca prin scoli si ai mei nu au de unde si uite ca am terminat scoala cumva?
da n-am 700 ron sa dau Birul, ce fac?
ma resemnez si ma duc sa dau cu sapa nu?

ma bucur ca au intrat atatia colegi pe forum si sper sa ajungen la o concluzie impreuna.
brialdent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-05-10, 22:31   #71
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
[...]Eu vorbesc de principii tu imi raspunzi concret. Ordinea normala este asa: de la principii mergi la concret si nu invers Sau cel putin asa gandesc eu (acum).
Pai tocmai pt ca vorbim de principii, eu cred ca gandesc corect: PRINCIPIAL, si constitutional, nu e normal sa fii obligat sa faci parte din vreo asociatie impotriva vointei tale. Si sa mai dai si bani pt asta. Cand m-am pregatit eu sa devin tehnician dentar, (cred ca inainte sa te pregatesti tu sa devii medic,) NU EXISTA si nici nu se punea problema sa existe un OTDR. Era suficienta diploma, ca sa poti profesa. Si uite ca, regulile jocului s-au schimbat, tocmai in timpul jocului! Ti se pare ok? Mie nu!

Eu traiesc cu convingerea ca tu nu ai citit cu atentie petitia mea! Eu fac acolo referire la textul Constitutiei, si la niste principii firesti intr-o societate democratica. Daca acum 17 ani imi puteam practica meseria avand o diploma de studii, iata ca , intre timp, a aparut o incalcare a dreptului meu la munca, intrucat trebuie sa ma inscriu intr-o asociatie. Ca altfel cica nu se mai poate! La care se mai adauga incalcarea dreptului meu constitutional la libetatea de a-mi alege grupurile in a caror componenta doresc sa intru!

Sincer, e chiar atat de greu sa se vada niste incalcari flagrante ale drepturilor cetatenesti?
000v a multumit.
Vechi 07-05-10, 23:46   #72
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Mai e un amanunt Dragos la care nu se gindeste nimeni si anume faptul ca "trebuie sa fi inscris in OTDR pentru a profesa in Romania "...........dar eu vin si intreb ce ar fi daca as produce dintii in Ungaria (sau Serbia)si vin cu ei pe piata Romaneasca ?
Astept un raspuns de la cei avizati !
.
Vechi 08-05-10, 00:05   #73
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

eu ma mut la Vrsec (serbia) si imi fac labor acolo dar lucrez in continuare cu ai mei dr de aici? se poate?
.
Vechi 08-05-10, 00:05   #74
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

nu! pt ca nu imi dau avizul cei de la otdr sa lucrez peste hotare?
.
Vechi 08-05-10, 14:04   #75
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

daca te muti la sarbi vin si eu! Si pa si pusi OTDR. Dar s-ar putea ca CMDR sa-si bage coada si sa oblige medicii sa lucreze numai cu laboratoarele din tara.
Ca minti odihnite care sa bubuie se gasesc...
000v a multumit.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-05-10, 21:59   #76
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de 000v View Post
Mai e un amanunt Dragos la care nu se gindeste nimeni si anume faptul ca "trebuie sa fi inscris in OTDR pentru a profesa in Romania "...........dar eu vin si intreb ce ar fi daca as produce dintii in Ungaria (sau Serbia)si vin cu ei pe piata Romaneasca ?
Astept un raspuns de la cei avizati !
Sau, sa am laboratorul in Republica Moldova, imediat langa granita, ca am avut o iubita de-acolo, poate ca ma insor cu ea si ma mut la ea...sau in Bulgaria, ca bunica-mea sta la Zimnicea, numa` trec Dunarea... Mmmm, buna idee! Saaaaaau, daca imi vine pe freza sa ma stabilesc in Maramures, ca tare frumos e pe-acolo, dau o fuga si in Ucraina, fac un mic laborator, alea, alea...
000v a multumit.
Vechi 08-05-10, 22:00   #77
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de Td. Micky View Post
eu ma mut la Vrsec (serbia) si imi fac labor acolo dar lucrez in continuare cu ai mei dr de aici? se poate?
Se poate! Yo-ti dau voie!
Vechi 08-05-10, 22:04   #78
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
Publicat initial de ncrstus View Post
daca te muti la sarbi vin si eu! Si pa si pusi OTDR. Dar s-ar putea ca CMDR sa-si bage coada si sa oblige medicii sa lucreze numai cu laboratoarele din tara.
Ca minti odihnite care sa bubuie se gasesc...
E!
Ma bucur ca va aberati atata, ca discutia a luat-o in sensul asta, poate asa or sa vada si "ailalti", care au nevoie de stapani (OTDR si CMDR), poate asa , prin puterea aberatiei, vor ajunge sa inteleaga ca, ce se intampla cu Legea 96 si cu celelalte legi care ne restrang drepturile constitutionale, nu e in regula!
Vechi 09-05-10, 21:30   #79
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Dragi colegi , medicii abia asteapta sa lucreze cu China , ca acolo "merge repede " e si calitate , vine tehnicianul in cabinet de cite ori il chemi ........etc.etc.Si-au exprimat aceasta opinie foarte multi colegi medici si nu odata.........
Prin urmare nu au cum sa dea o lege ca nu putem lucra numai din tara si pentru tara !
.
Vechi 09-05-10, 21:31   #80
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

In Timisoara medicii fac lucrari la Szeged intr-o veselie !
.
Vechi 10-05-10, 01:16   #81
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
...

Sincer, e chiar atat de greu sa se vada niste incalcari flagrante ale drepturilor cetatenesti?
Nu este nici un drept incalcat. Daca doresti sa practici in RO astea sunt conditiile.
Confunzi ingradirea cu conditii impuse/ reglementarea. Ingradirea ar fi ca indiferent ce faci nu poti practica. Ceva de genul daca esti de sex masculin nu ai voie sa fii tehnician dentar atunci asta ar fi ingradire. Daca trebuie sa platesti o taxa si sa duci cateva acte asta este reglementare.
Citat:
Dreptul la muncă nu poate fi îngrădit. Alegerea profesiei, a meseriei sau a ocupaţiei, precum şi a locului de muncă este liberă.
Am avut si eu o perioada de revolta anticolegiu dar intre timp m-am mai luminat in cele juridice.
Vechi 10-05-10, 10:09   #82
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citeste si aprofundeaza Constitutia!
Si eu sunt fanul reglementarii, dar reglementarea sa nu incalce drepturile cetatenesti si ale omului!
Vechi 10-11-10, 22:56   #83
Ucenic
Tehnician Dentar
VEG INTERDENT

.
0 (+1/-1)     

OK. bun din cate am vazut nu sa schimbat nimic in modul de organizare si functionare al OTDR.
Mi se pare chiar o mare sarlatanie sa fi obligat indirect sa faci parte din OTDR ptr a obtine acel certificat care sa-ti de dreptu de a profesa meseria de T. Dentar, e clar ca numai la noi se (pute_) intampla asa ceva.
As vrea si fac apel la toti tehnicienii sa ne unim putin randurile si sa cerem explicatii acestui OTDR, daca au avut un model foarte prost CMDR de ce nu au avut bunul simt sal corecteze au preluat de la ei cea mai mare greseala adica aceea de a te incrie in OTDR ptr. a avea dreptul de libera practica si sa nu ma intelegeti gresit as fi deacord cu inscrierea dar sa fie la alegerea T. Dentar si daca ne-ar oferi ceva in schimb dar nu ne ofera absolut nimic-tot ce a facut pana in prezent a fost suportat tot de noi.
Deci astept propuneri pentru a initia un demers pe cale legala in vederea schimbari orientarii si gandirii acestui OTDR CARE AR TREBUI SA NE SPRIJINE NU SA NE INGRADEASCA LIBERTATEA DE A PROFESA CA T. Dentari.
Nu as vre sa-l desfintam ci sa le deschidem putin creierasele alea micute si sa le facem sa lucreze pentru noi nu impotriva noastra,dupa cum spunea Dragos;ATENTIE SA NASCUT UN MONSTRU/OTDR -SI ACUM VA REAMINTESC MARE ATENTIE ACEST MONSTRU A INSCEPUT SA CREASCA PE AN CE TRECE
veghesa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-11-10, 09:05   #84
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de veghesa View Post
...
Mi se pare chiar o mare sarlatanie sa fi obligat indirect sa faci parte din OTDR ptr a obtine acel certificat care sa-ti de dreptu de a profesa meseria de T. Dentar, e clar ca numai la noi se (pute_) intampla asa ceva.
Si in Europa si prin multe alte tari.

...au preluat de la ei cea mai mare greseala adica aceea de a te incrie in OTDR ptr. a avea dreptul de libera practica si sa nu ma intelegeti gresit as fi deacord cu inscrierea dar sa fie la alegerea T. Dentar si daca ne-ar oferi ceva in schimb dar nu ne ofera absolut nimic-tot ce a facut pana in prezent a fost suportat tot de noi.
...
OTDR / CMDR reglementeaza practica TD respectiv MD si de asta inscrierea este obligatorie.
Ordinul/ Coegiul NU este o asociatie si nu iti ofera mai mult decat are trecut in statut precum nu iti ofera ce o asociatie profesionala are ca baza = motive sa te inscrii pt ati proteja interesele.

E adevarat ca au oportunitati in a face mai mult in anumite domenii acoperite de statut dar repet, ele NU au atributiile unei asociatii profesionale.

Modificat ultima data de eugenol man; 11-11-10 la 13:38.
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-11-10, 11:18   #85
Ucenic
Tehnician Dentar
VEG INTERDENT

.

OK. nu am vrea sa nu avem o asociacie care sa ne protejeze interesele,OTDR POATE FI FOARTE BUN dar nu in actuala organizare,au foarte multe nereguli in statutul de funcionare.Asta am dori noi tehniciieni sa-l avem aproape de noi nu sal vedem ca un mulgator si ATAT. Vrem sa ne apere interesele profesionale.
Rog colegii sa ne spuna ce informati au primit de la OTDR IN TOTI ACESTI ANI DE LA INFIINTARE?
Avem colegi in Germania,Franta,Italia etc. dar nicidecum nu sunt obligati sa plateasca o cotizatie sau sa se incrie intro organizatie pentru a avea dreptul de a profesa ca T.Dentar dupa ce au terminat o calificare in domeniu rasplatita cu o diploma.
Exista si Ordiunul Moaselor si Asistentelor care este reglementat prin lege de a elibera drepturi de libera practica,dar nu am auzit nici o asistenta sa se planga ca le-ar lua o suma exagerata(in functie de retributia primita).
Oare de ce nu redeschide OTDR sesiunea forum de pe situl lor????
O ZI BUNA LA TOTI.
veghesa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-11-10, 11:58   #86
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
OTDR / CMDR reglementeaza practica TD respectiv MD si de asta inscrierea este obligatorie.
Ordinul/ Coegiul NU este o asociatie si nu iti ofera mai mult decat are trecut in statut precum nu iti ofera ce o asociatie profesionala are ca baza. Motive sa te inscrii pt ati proteja interesele.

E adevarat ca au oportunitati in a face mai mult in anumite domenii acoperite de statut dar repet, ele NU au atributiile unei asociatii profesionale.
orice reglementare se aplica total celor carora li se adreseaza. o legislatie ce se refera la tehnicianul dentar se aplica tehnicienilor dentari. dehnician dentar e cel care are diploma care sa-i certifice studiile. tehnicianul dentar poate sa profeseze in baza diplomei (normal).
nu vad de ce trebuie sa fii obligat sa faci parte din ordin ca sa ti se aplice niste norme. ca vrei tu sa te inscrii pentru a fii protejat de ....nush ce...e treaba fiecaruia.
Dragos Dinulescu a multumit.
.
Vechi 01-06-14, 13:39   #87
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

La aproape 4 ani de la ultimele discutii despre acest subiect, vin cu "noutati"!

O colega de-a noastra din Baia Mare, a CASTIGAT procesul pe care OTDR-ul i l-a intentat! O sa revin curand cu detalii! Sau poate ca o s arevina chiar colega!
MITA27 a multumit.
Vechi 02-06-14, 12:24   #88
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

curios, curios rau
.
Vechi 29-09-14, 13:53   #89
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Pai ce proces i-au intentat gunoaiele alea?
DANIM este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-11-15, 21:21   #90
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
La aproape 4 ani de la ultimele discutii despre acest subiect, vin cu "noutati"!

O colega de-a noastra din Baia Mare, a CASTIGAT procesul pe care OTDR-ul i l-a intentat! O sa revin curand cu detalii! Sau poate ca o s arevina chiar colega!
Intrebare: ce s-a mai intamplat cu colega? Detalii va rugaaam. Eu una sunt foarte curioasa ce i s-a reclamat.
Multumim!
Parfeni Adrian a multumit.
Sinziana S este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-06-17, 14:32   #91
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Sinziana S View Post
Intrebare: ce s-a mai intamplat cu colega? Detalii va rugaaam. Eu una sunt foarte curioasa ce i s-a reclamat.
Multumim!
Nu avem nici un razpuns pana acum sau sa abandonat subiectul ????
Parfeni Adrian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-09-17, 08:45   #92
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

. Dupa aproximativ 9 ani de munca ca si medic dentist, consider ca sunt indreptatit sa intervin si eu , chiar daca directionez putin discutia catre colegiul nostru. Dar cam tot pe acolo bat.
NIciodata nu am inteles rolul acestui colegiu al medicilor. Ba mai mult, observ ca i ultimii ani ''rolul'; acestui colegiu, odata cu venirea anumitor persoane la conducerea cmdr la nivel national, s-a incercat miseleste ingradirea drepturilor noastre. Pentru ca e foame de bani baieti. Cred ca problema este mult mai grava decat faptul ca trebuie sa te inscrii in aceasta asociatie inutila.
Problema mare este ca nu consider personal ca o mana de oameni , sa hotarasca reguli pentru toata lumea. Diploma aia am luat-o fiecare pe munca lui si personal nu recunosc vreun drept profesional sau legal al altuia sa imi spuna mie ce sa fac sau mai mult, sa ma judece pe mine .. sau pe oricine altcineva.
Din pacate , breasla noastra nu se dezice de la tendita neamului de a ne da unul altuia peste mana.
Initiative au fost, inclusiv una foarte importanta zic eu care ar ajuta la bunul mers al lucrurilor , si anume limitarea numarului de locuri la facultatile de medicina dentara si nu numai. Insa, dupa cum spuneam , pe nimeni nu intereseaza se pare . Se numeste indolenta .
Drept urmare fiecare pentru el in lumea asta . Din punctul meu de vedere, daca vreodata sunt deranjat de acest maretz colegiu al medicilor, pozitia mea este cunoscuta si oficiala. Nu dau institutia in judecata, Nu. Voi da in judecata , pe acea persoana sau acele persoane care vor indrazni sa ma deranjeze. In orice fel.
CA o incheiere, consider un abuz orice forma de control, pentru ca asta este, un control odios, care se interpune intre profesia mea, castigata pe drept prin studii si persoana mea . Adica cu alte cuvinte intre mine si diploma mea sa fie aceasta punte de omuletzi ( tot medici, deci deja un conflict de interese la mijloc), care sa imi spuna ce sa fac , sa ma judece la o adica in cazul reclamatiilor, etc? Sa fim seriosi.

Aduceti-va aminte doar cand au incercat limitarea deschiderii de noi cabinete in marile orase. Nu s-a gandit nimeni sa umble la sursa, adica la numarul de locuri anuale la facultati, pentru ca acolo sunt interese, bani multi, taxe si spagi, au incercat in stil mafiot sa scoata someri. Mai tineti minte?
gheorghe laurentiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, acces, afara, ajutor, asociere, blocat, buna, color, discutiile, doc, evident, exemple, forumurile, gandesc, ghici, iga, intampla, intamplat, intrebare, legea, limita, meu, nimica, oamenii, otdr, problema, pune, rama, regulamentului, roma, romaneasca, senzatie, tehnician dentar, tehnicieni dentari

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Comentarii privind proiectul de modificare al Legii Sanatatii Avocat Carmen N CMD UNAS AMSPPR 6 10-07-12 10:52
petitie online!! Dr.Mada Viata nu e o gangrena simpla 2 08-10-08 11:29
Petitie contra taxei de inmatriculare auto Cosminf Activitati civice 5 06-04-07 10:46
Ordin ptr modificarea ord 261 din 6 februarie 2007 dr. patricia Jurisprudenta 2 05-04-07 22:59

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (23:51) timp.

Alegeti schema de culori preferata: