Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

se platesc concediile?

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de nikeni liviu, in cartea de munca a angajatului este trecut un salariu fix? si cum ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Discutii diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree24Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 26-02-10, 13:52   #58
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de nikeni View Post
liviu, in cartea de munca a angajatului este trecut un salariu fix? si cum platesti? salariu fix sau la procent in functie de numarul de lucrari executate?
Concediul la noi este in felul urmator:
- inainte de Paste cu cateva zile si prima saptamana dupa Paste
- 2 saptamani la starsitul lunii august
- inainte de Craciun cu cateva zile pana pe 5-10 ianuarie
Este programul de concediu facut de sef pentru ca el doreste sa-si petreaca sarbatorile cu familia, nu la munca. Vara pleaca la mare cu familia.
De sarbatori mi se par firesti concediile, dar vara as prefera sa lucrez. E aiurea sa iau concediu cand doreste sefu sa inchida laboratorul 2 saptamani. O saptamana mai plec si eu, dar inca o saptamana ... deja ma plictisesc.
Ai o solutie, frate! Ma rog, mai multe...

1. iti cauti alt laborator unde sa lucrezi dupa cum ai tu chef...Asta dace vei gasi asa ceva!
2. iti faci propriul tau laborator. Atunci o sa vezi ca o sa ai aceeasi atitudine ca a sefului tau, acum! In cazul in care vei mai avea concediu!
3. lasa-te de meseria asta, angajeaza-te in uzina, si atunci o sa ai concediu cand vrea muschiu` tau! Sau nu!
Vechi 26-02-10, 18:38   #59
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Dragos, mie imi convine aici. E foarte bine. Chiar si concediul din vara este bun. O saptamana ma duc la tara si a 2-a plec undeva la mare sau intr-o tara frumoasa care merita vizitata. Singura parte proasta e ca seful pune concediul la mijlocul lui august cand e full sezon peste tot si sunt cele mai mari preturi. Lui ii convine pentru ca se duce cu sotia, care lucreaza la stat, si au preturi speciale de la sindicat. Vara trecuta a fost o perioada cand a fost mai putin de lucru si am putut sa plec in concediu inca o saptamana, pe 4 iulie. Colegul meu a putut sa faca fata si lucrarilor care imi reveneau si mie. Sper sa reusesc si anul asta sa imi iau o saptamana libera cand doresc eu.
nikeni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-10, 20:33   #60
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Atunci, daca ti-e bine acolo unde esti, nu te mai vaita, frate! Ce ai? Ti-e cald cu dinti-n gura? Nu, pe bune, chiar am senzatia ca ai niste idei asa, de gagica intretinuta, de pitzipoanca! Auzi! Nu-i convine ca sta 2 saptamani in concediu, in luna august!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/discutii-diverse/5954-platesc-concediile/
Fratele meu! Stii cat am avut eu concediu anul trecut? Fix 8 zile. In vara. Ca zilele alea libere, de paste si de anul nou, nu le pun, ca si daca vreau sa muncesc atunci (presupunand ca-s pagan, si intr-o ureche) nu mai imi da de lucru nici draq! Ca sa nu mai spun ca n-am fost nicaieri, ci tot in excursii din astea scurte "pe langa casa"!
Zau, voi angajatii (m-am ferit s-o spun pana acum!) aveti impresia ca vi se cuvin toate! Fa-ti frate laboratorul tau, sa vezi ce fain ii! Mai ales cand vine 25, zi de plata a taxelor la stat! 14 milioane am dat ieri, PE NIMIC! Taxe si impozite la 2 salarii minime pe economie, plus "forfetaru`". Cand o sa ai si tu pe calendar incercuite zilele de plata ...2 februarie: Libra, 11 milioane; 5 februarie: chirie, 6 milioane; 8 februarie: Romtelecom, 1 milion, 9 februarie: ING, 1,5 mil ; 10 februarie: Rompetrol, 3 milioane, 16 februarie: Orange, 1,3 milioane, 18 februarie: ~~~~~~~, 4,5 milioane, 25 februarie: taxe salarii, 14 milioane, gazele, curentul, alte cheltuieli cu care n-am intrat in detalii, la care se mai adauga in fiecare vineri procentul angajatilor, atunci sa vezi cum o sa plangi vremurile cand erai angajat, si n-aveai decat grja sa vii al servici si sa iti faci treaba!
Pe bune, unora dintre voi, cred ca vi s-a urat cu binele! Na c-am zis-o si pe-asta!
robbycarlos, Balu, Bergibergi si alti 1 au multumit.
Vechi 26-02-10, 21:55   #61
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Toti (sau aproape) proprietarii de laboratoare au fost o perioada angajati. Pe langa partile bune de care am beneficiat in acea perioada si pe care le-am perpetuat in momentul in care am trecut in tabara cealalta, au fost si aspecte deranjante pe care am incercat (si reusind de altfel) sa nu le aplic, spre avantajul si linistea colegilor care, pana la urma, imi creaza un confort financiar sporit. Atata timp cat cel care munceste isi ia la timp (cel putin) partea convenita la inceputul relatiei nu exista alt motiv, exceptand reavointa, sa apara dispute. Principiul dupa care ma ghidez - fermitate si corectitudine.
Dan Velescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-10, 23:16   #62
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
Fa-ti frate laboratorul tau, sa vezi ce fain ii! Mai ales cand vine 25, zi de plata a taxelor la stat! 14 milioane am dat ieri, PE NIMIC! Taxe si impozite la 2 salarii minime pe economie, plus "forfetaru`". Cand o sa ai si tu pe calendar incercuite zilele de plata ...2 februarie: Libra, 11 milioane; 5 februarie: chirie, 6 milioane; 8 februarie: Romtelecom, 1 milion, 9 februarie: ING, 1,5 mil ; 10 februarie: Rompetrol, 3 milioane, 16 februarie: Orange, 1,3 milioane, 18 februarie: ~~~~~~~, 4,5 milioane, 25 februarie: taxe salarii, 14 milioane, gazele, curentul, alte cheltuieli
Pe langa toate astea pe care angajatii nu le stiu si pe undeva nici nu e treaba lor sa le stie,trebuie sa te zbati sa le si pui de lucru pe masa ca daca nu vine intrebarea "pai ce eu doar atit i-au salar luna asta?pentru atitea bani mai bine stateam acasa"
Dragos Dinulescu a multumit.
optimus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-02-10, 12:15   #63
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

cu cat incerci sa fii mai corect fata de oameni cu atat mai mult ai sa descoperi ca aceasta situatie te pune intr-o postura defavorizanta. in perceptia lor nu vei fi un reper de corectitudine, de conduita ci prezinti o slabiciune pe care vor incerca sa o speculeze.
frumos paradox nu?
d'aia am tendinta de a scrie mai nou UAMENI in loc ce oameni.
Bergibergi, veghesa si Roxana Toma au multumit.
.
Vechi 27-02-10, 14:43   #64
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

salutari!

Cine e platit la leafa primeste bani de concediu (consider obligatoriu si de bun simt), cine e platit la procent ar trebui sa fie atent cum isi imparte banii, fiindca lunar incaseaza mai mult decat cel cu leafa fixa. Pana la urma se ajunge cam tot acolo, cum o dai cum o intorci exista o anumita suma maxima pe care o poti aloca pentru salariilor. Cand am avut posibilitatea sa decid, am dat angajatilor care au plecat in concediu o "prima" din buzunarul meu. Eu sunt practic angajat, dar treaba mea e sa fac laboratorul sa functioneze, sa am grija sa iau materiale, angajatii sa aibe de lucru si, la sfarsitul lunii, patronii, angajatii, statul si stanga-semnatul sa-si incaseze banii. Mi s-a intamplat de multe ori sa ies in paguba si sa iau mai putin decat ar fi trebuit in urma calculelor, dar e un risc pe care mi l-am asumat cand am acceptat postul si nu pot zice ca totusi am iesit rau la final (in loc de 1300 euro am luat 980 - din moment ce eu contez pe minim 600 euro pe luna, am considerat acceptabil).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=5954

In ce priveste propriul concediu, nu pot spune ca am avut din '96: daca am apucat sa plec in cateva excursii in afara, tot in dinti am nimerit, chiar daca a fost mai distractiv! Cat am fost la procent nu mi s-a platit niciodata concediul, cand am avut leafa nu a fost suficienta sa-mi permit un drum peste granita. Nu am pus la socoteala cele 2-3 ture (2 zile) pe an la munte sau la mare.

Ar trebui acceptat ca in absolut orice domeniu exista o ierarhie care trebuie respectata. Angajatii, patronii, sefii de laborator, sefii de faze au fiecare propriile obligatii si drepturi. In rest totul devine o problema de comunicare. Indiferent de pozitie, avem nevoie unii de ceilalti fiindca functionam in echipa. Am avut ocazia sa ajut pe cineva (student la administratie publica) sa-si faca proiectul de diploma: Managementul Resurselor Umane. Ar fi bine daca atat angajatorii cat si angajatii ar avea idee despre aceste principii, astfel incat sa se evite pretentiile exagerate de ambele parti. Realist vorbind, un tehnician are slabe sanse sa intre in top 300 miliardari.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-03-10, 23:01   #65
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

titi ce nu mi se pare normal? esti plati la procent?ok deci iti iei banii pe munca ta da. daca ai avea salariul fix ti-ai lua tot banii pe munca ta nu-i asa? atunci logic de ce cand ai salariul fix ti se plateste concediul si cand lucrezi la procent nu? nu tot in firma aia lucrezi
--------------------------
--------------------------
sunt de acord cu d-nul liviu ca e un paradox frumos isa consider ca e mai bine sa fi corect cu tine insuti si cu ceilalti si sa pui pe locul doi maniera in care te percep ceilalti.Pentru faptul ca esti corect va veni un moment in viata in care vei fi rasplatit deoarece cum imi place sa cred ;SUNTEM REZULTATUL PROPRIILOR DECIZII
monik7 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-10, 14:16   #66
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

@monik7
Pai iei aceeasi suma de bani pe an doar ca impartiti altfel...
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-05-10, 01:10   #67
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Va salut. Eu sunt in doua ipostaze si ca angajat, si ca patron. Sunt medic stomatolog angajat, platit la procent,( 30 % dupa ce se cade pretul laboratorului). si sunt si proprietar de laborator dentar (am si diploma de tehnician si stiu si meserie). Ca angajat, beneficiez de plata concediului numai pe hartie, in realitate nu, pentru ca vezi doamne "Esti platit la procent!". La laborator se platesc concediile de odihna. Tocmai pentru ca stiu ce cheltuieli ai si ce incasari. Un angajat care stie sa faca fazele de la inceput pana la sfarsit, caci acela este adevaratul tehnician, iti produce un venit bun . Si iti produce atata intr-un an incat sa beneficieze de un concediu de odihna platit. Parintii mei au avut firma de foarte multa vreme si concediile intotdeauna au fost platite. Tata odihneasca-se avea o vorba: dai angajatului ce e al angajatului. Si nu o sa ai probleme. Nu-ti bate joc de angajat ca altfel o sa-si bata joc si el de tine.
veghesa a multumit.
ffero este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-04-11, 00:51   #68
Ucenic
Tehnician Dentar
VEG INTERDENT

.
-1 (+0/-1)     

Deci ca s anu mai aberam:UN ANGAJAT CARE ESTE IN REGULA CU CARTE DE MUNCA SI SE PLATESC TAXELE LA STAT PTR EL TREBUIE SA FIE PLATIT SI IN CONCEDIU,INDIFERENT DAC LUCREAZA PESTE SALARIU SI LA PROCENTE.

Modificat ultima data de radualionte; 13-04-11 la 10:29. Motivul: text dublat
veghesa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-04-12, 00:46   #69
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Vise taica)
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, ati, atitudine, cartea, cazul, familia, felul, fix, fra, frate, functie, gasi, iga, intrebare, lasa, lucrari, lucrez, lunii, munca, numarul, platesti, prima, procent, programul, salariu, salut, solutie, tau, tehnician dentar, twisted, vara, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Ciomu si spitalul platesc 500.000 EU despagubire eugenol man Jurisprudenta 9 14-12-08 12:23
cum pot sa platesc ... eugenol man Banii nu au halena 7 05-12-08 00:05

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:20) timp.

Alegeti schema de culori preferata: