Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

O.t.d.r.

discutie din eugenol.ro : Salut - aici rog toti colegii sa vina cu sugestii folositoare OTDR, idei, noutati, sedinte, etc......

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Discutii diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree118Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 12-09-08, 20:57   #1
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Post O.t.d.r.

Salut - aici rog toti colegii sa vina cu sugestii folositoare OTDR, idei, noutati, sedinte, etc...

Modificat ultima data de nico; 05-02-09 la 11:07.
Td. Micky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-09-08, 21:11   #2
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Salutare tuturor celor de pe forum . Salutare Miki . Mesajul tau e binevenit . As dori sa adaug faptul ca exista un blog al OTDR Timis ( Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ) , unde deasemeni pot fi gasite informatii pt. tehnicienii dentari si unde pot fi postate comentarii . Toate bune !
radmanestean este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-09-08, 23:20   #3
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

toata stima shi respectul pt cei implicati care cred in ceea ce fac shi pun suflet ,in rest TIGANIE.
ionascu razvan a multumit.
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-09-08, 09:51   #4
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Ok, poate e nevoie de mai multa implicare din partea tuturor colegilor ca sa iasa ceva mai bun. Cred ca ar trebui facute sedinte trimestriale de informare si nu numai - un loc unde sa ne putem intalni la discutii.
000v a multumit.
.
Vechi 13-11-08, 09:10   #5
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

cine nu plateste cotizatia otdr pe tot anul pana in 22 noiembrie va fi automat retras certificatul si anulat - deci la banca oameni. Aici gasiti contul de la BCR unde tre platita taxa: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 13-11-08, 10:35   #6
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

cine abereaza cu chestia asta cu retragerea dreptului de libera practica cand e eliberat de dsp pe perioada nedeterminata?
cine v-a anuntat pe voi de asta shi cand?
duminica am vb cu un presedinte judetean de otdr shi nu stia nimik.
.
Vechi 13-11-08, 10:38   #7
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

DECIZIE

Data: 07.11.2008

Art. 1. Biroul Eexecutiv, constatand ca pana la data de 07.11.2008 un numar de tehnicieni dentari, membri ai OTDR, au cotizatii restante de peste 3 luni decide:

a) In baza Art. 12, Alin. (1), lit. c) din statutul OTDR tehnicienilor dentari care pana la data de 22.11.2008 nu au achitat cotizatiile datorate, aferente anului 2008 pana la luna Iulie inclusiv, li se suspenda calitatea de membru al OTDR. (atrage dupa sine suspendarea dreptului de exercitare a profesiei)
b) In baza Art. 12, Alin. (2) din statutul OTDR tehnicienii dentari carora li s-a suspendat calitatea de membru al OTDR vor fi publicati in Registrul Unic al Tehnicienilor Dentari cu mentiunea “Suspendat” incepand cu data de 24.11.2008.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/discutii-diverse/4682-a/

Art. 2. Prezenta decizie se va aduce la cunostinta memebrilor prin publicare pe site-ul Link [Necesita inregistrare pentru acces.] si prin e_mail catre presedintii de Consilii Judetene.

Art. 3. Presedintele OTDR va duce la indeplinire prevederile acestei hotarari.

ORDINUL TEHNICIENILOR DENTARI DIN ROMANIA
BIROUL EXECUTIV

Presedinte,
Alina Moldovan
000v a multumit.
.
Vechi 13-11-08, 10:39   #8
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ca sa nu spui ca aberez
000v a multumit.
.
Vechi 13-11-08, 10:49   #9
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Td. Micky View Post
DECIZIE

Data: 07.11.2008

Art. 1. Biroul Eexecutiv, constatand ca pana la data de 07.11.2008 un numar de tehnicieni dentari, membri ai OTDR, au cotizatii restante de peste 3 luni decide:

a) In baza Art. 12, Alin. (1), lit. c) din statutul OTDR tehnicienilor dentari care pana la data de 22.11.2008 nu au achitat cotizatiile datorate, aferente anului 2008 pana la luna Iulie inclusiv, li se suspenda calitatea de membru al OTDR. (atrage dupa sine suspendarea dreptului de exercitare a profesiei)
b) In baza Art. 12, Alin. (2) din statutul OTDR tehnicienii dentari carora li s-a suspendat calitatea de membru al OTDR vor fi publicati in Registrul Unic al Tehnicienilor Dentari cu mentiunea “Suspendat” incepand cu data de 24.11.2008.

Art. 2. Prezenta decizie se va aduce la cunostinta memebrilor prin publicare pe site-ul Link [Necesita inregistrare pentru acces.] si prin e_mail catre presedintii de Consilii Judetene.

Art. 3. Presedintele OTDR va duce la indeplinire prevederile acestei hotarari.

ORDINUL TEHNICIENILOR DENTARI DIN ROMANIA
BIROUL EXECUTIV

Presedinte,
Alina Moldovan
n-am comp n-am email cum sunt informat?
care registru?
.
Vechi 13-11-08, 10:50   #10
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

e pe sit-ul oficial al OTDR Link [Necesita inregistrare pentru acces.] intraba-l pe Cristi
.
Vechi 09-01-09, 09:09   #11
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

a venit si a doua transa de certificate de la Bucuresti.
.
Vechi 20-01-09, 08:38   #12
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

NUeste multumit,statul Roman cu impozitele si taxele platite,de th.?aici lucrurile nu stau deloc asa,poate si mie OTDR-ul imi va retrage dreptul de practica..........hi ,hi,hi,hi,ho.ho.ho........?
ionascu razvan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-01-09, 16:10   #13
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

eu tot nu inteleg la ce e bun certificatul asta??!!
LELi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-01-09, 16:13   #14
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

adica daca nu am certificat de membru otdr nu am drept de libera practica?
.
Vechi 20-01-09, 17:03   #15
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

si in afara de asta,ce avantaje am ca membru otdr? sunt relativ nou in breasla,deci na...
.
Vechi 22-01-09, 14:23   #16
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

mai lasati-ma cu OTDR-ul asta ca intr-un an na-u fost instare sa faca niste certificate de libera practica ,daca te-ai inscris la inceput cica iarasi trebuie analize si toate alea pentru certificat
optimus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-01-09, 22:40   #17
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default hotie pe banii nostri

ati vazut cat s-a facut taxa de inscriere de la 1 ian 2009? 700 ron? dar in ce ne inscriem ??? si nici macar nu avem siguranta ca in jumatate de an nu se desfiinteaza acest asa zis Ordin, ca si asa in afara de a incasa bani altceva nu au facut de mai bine de un an! urmeaza cresterea cotizatiei lunare ca se apropie perioada concediilor si sejururile ultraallinclusive costa!
bitnic este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-01-09, 16:51   #18
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

dar ce se intampla cu banii aia?ce fac cu ei?macar ceva cursuri!ar fii o idee asta!de exmplu in timisoara,o data pe an,sa vina oameni de la bego,sau vita,sau straumann,sau degussa.... si sa tina cursuri serioase,de cateva zile,platite din aceasta cotizatie!
veghesa a multumit.
.
Vechi 24-01-09, 16:57   #19
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ar fi prea frumos,mai e pina acolo
.
Vechi 24-01-09, 18:34   #20
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

sau macar o petrecere undeva,doar suntem colegi si prieteni
veghesa a multumit.
.
Vechi 29-01-09, 23:05   #21
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Adunare generala OTDR pe 13 februarie - se voteaza membrii care vor reprezenta Jud Timis la Adunarea nationala OTDR - revin cu detalii in weekend
.
Vechi 29-01-09, 23:06   #22
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Certificatul OTDR tine loc de ALP -Autorizatie Libera Practica
.
Vechi 01-02-09, 21:54   #23
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

...dar totodata intervine si faptul ca dupa constitutie si legi nu te poate obliga nimeni sa faci parte dintr-o organizatie daca nu vrei, ceea ce se intampla cu OTDR care spune ca daca nu esti afiliat ei nu ai ALP, lucru cu care colegii nostrii din tari mai civilizate nu sunt de acord. Nu te poate obliga nimeni la asa ceva. Sa pomenesc numai de cazul celor 2 grupuri: Oral Design si Dental Excelence din Germania care isi protejeaza interesele laboratoarelor pe care le reprezinta.
E lucru mare de exemplu daca un dr lucreaza cu un laborator din aceste grupuri, lucru ce nu putem spune de OTDR care e un fel de centralizare a tuturor tehnicienilor, se mulg doar bani fara un scop precis decat acela de a se duce la Bucuresti.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=4682
De aceea eu zic ca ar fi mai practic sa fie filiale judetene, sau grupuri de laboratoare pe tara sau judet care sa ridice altfel problema. Adica eu fac parte din grupul cutare si am urmatoarele aptidudini ca laborator: lucrez la cele mai inalte standarde, am cele mai bune materiale, execut orice tip de lucrare chiar si cea mai pretentioasa - toate aceste atestate de un certificat de calitate in urma unui control format din diverse comisii chiar straine si a unor concursuri.
Si fiecare laborator care nu vrea sa faca parte din vreun grup sa stea acolo in coltul lui cu ALP proprie pe care a dobandit-o cand a inceput meseria si sa-si vada linistit de treaba.
Iar problema autorizatiei de libera practica sa o preia ministerul sanatatii sau autoritatea medicala a fiecarui judet si sa o elibereze dupa terminarea studiilor.
E doar o parere ... o concluzie la care am ajuns in urma unor "zvonuri" despre OTDR si conducerea din Bucuresti.
.
Vechi 01-02-09, 22:12   #24
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Ceata e ca nu stiu care e rolul OTDR si la ce ne foloseste, doar dam niste bani si nu se face nimic. Stiu ca am fost chemati sa dam bani, am dat bani, primim certificate si ....restul e ceata. Nu stim nimic de acele puncte pe care tre sa le adunam, nu stim nimic de legi europene care se aplica cu succes afara, nu stim muulte.
ce stiu e ca eu ca pescar ma duc platesc o cotizatie si sunt informat ca am voie sa pescuiesc acolo si acolo, ca am voie asta si nu aia, ca se face ceva pentru pescarii din romania, incet dar se face....si asa mai departe, la OTDR stiu ca tre sa dau bani si doar atat, nici macar o sedinta constructiva intre colegi de aici si centru, sau macar idei care sa ajute la dezvoltarea breslei, a meseriei noastre.
.
Vechi 02-02-09, 11:48   #25
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

OTDR precum si CMDR sunt organizatii care asigura ca practica in aceste doua indeletniciri se face cu respectarea legislatiei. Daca ai certificat de membru inseamna ca esti calificat sa practici.
Aceasta este o protectie pentru cei onesti fata de concurenta neloiala a unora care sunteaza scoala, examenele ... si a pacientilor ca nu sunt tratati de astfel de pseudomedici / respectiv a medicilor ca nu lucreaza cu altcineva decat un tehnician dentar.

Calitatea de membru nu este obligatorie decat daca doresti sa practici. Altfel poti fi tehnician sau medic dar fara drept de practica.

Organizarea e similara breslelor din diverse meserii practice (tamplarie, ... ) ce exista inca in unele tari. Cred ca si la noi au fost, acum nu mai cred ca tamplarii au certificat de mestesugar...

Sper sa fie de folos explicatia.
Vechi 02-02-09, 19:48   #26
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

eu cred ca totusi aceste Aut.LP ar trebui date ca si pana acuma oricarui tehnician dentar care termina scoala, nu unuia care decarteaza anual niste bani, este un drept dobandit prin scoala nu unul pentru care sa platesti o viata, asta e ideea
sunt de acord sa platim anual ca si dr. dar unei organizatii care sa ne reprezinte si in uniune nu uneia care nu e agreata de uniunea europeana.
.
Vechi 02-02-09, 19:48   #27
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

e ca si taxa auto - daca intelegi - e o chestie legala in Ro dar ilegala in UE
.
Vechi 02-02-09, 21:19   #28
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Licenta de practica opreste pe alti tehnicieni care au facut scoli de garaj dni Romania sau alte tari unde se poate asta.
In mod normal asociatia nu este ca una normala ci este organul de certificare a tehnicienilor, sau asa ar trebui sa fie. La medici e la fel.
Sistemul este bun dar nu este inteles si uneori este abuzat. (vezi marirea taxei la medici ce nu prea a fost explicata, in concluze foarte posibil sa fie nejustificata)

PS Diploma atesta ca ai terminat colegiul / facultatea nu si ca ai dreptul sa practici. Daca de ex esti din Ucraina si ai diploma nu poti practica aici pt ca nu ai libera practica.
Vechi 03-02-09, 15:16   #29
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

deci se poate contesta actiunea acelei grupari si infiinta una care sa si faca ceea ce trebuie, adica sa dea ALP si atat si in rest grupari care sa reprezinte tehnicienii in lume si in tara.
.
Vechi 03-02-09, 16:43   #30
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Asa e cum spui. Nu stiu cu contestatul. Colegiile sunt reglementate de o lege a lor. Nu sunt asociatii ce reprezinta interesul membrilor ci "le reglementeaza/controleaza" activitatea.
Daca nu e pe lege atunci merge contestat dar nu prea cred.
Vechi 04-02-09, 23:41   #31
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Angry taxa de inscriere asociatie!!!

nu stiu ce parere aveti, dar mie personal imi lasa un gust tare amar, si simt acut senzatia de a scuipa.
conform unei legi proaspat "lucrate" nu se poate profesa meseria de t d decat daca esti membrul asociatiei t d r (ce conteaza ca ai o diploma, ca ai mai avut dreptul de libera practica in trecut...) acu e gata tati. mafia e cu statut legal
acum trebuie taxa de protectie pt tehnicieni, si anume 700 ron. suma mi se pare absolut nesimtita iar obligativitatea inscrierii in asociatie mi se pare complet iesita din comun. sincer mi se pare din ce in ce mai greu de acceptat conglomeratul de legi restrictive menite sa umple buzunarele cu bani ale unor indivizi care probabil nu prea au treaba cu profesia de au timp de asa ceva.
sunt curios ce pareri aveti in legatura cu starea asta de fapt, sa vad ori sunt eu un neadaptat imbeciloid ori lumea asta e cu curu-n sus rau de tot....
.
Vechi 04-02-09, 23:51   #32
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

am mai spus si in alt topic!!de banii astia macar sa avem ceva de castigat!!sa se organizeze cursuri pentru tehnicieni!!si aici ma refer la firme mari si cursuri serioase cu tehnicieni maistri de dincolo!!!fiecare sucursala a asociatiei cred ca si-ar permite sa organizeze asa ceva in orasul de care apartin!!chiar daca se ajunge iar cu scrisori pe la parlament!!sau macar un party ceva!!!
.
Vechi 05-02-09, 00:12   #33
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

am deschis un topic paralel (general nu doar pe timis cum reiese din numele topicului)
rog daca se poate discutiile generale despre orgaizatie sa se puna acolo.
cu tot respectul, eugenol man, cu totii stim la ce se folosesc aceste legi.....
se putea face ceva gen "agreere" nu varianta in care nu esti, nu ai voie. e incredibil!!!
e ca si TUV sau ce alta agreere mai poti avea pe piata, ce e menita sa iti certifice "buna calitate" daca nu corespunzi e riscul tau.
sungura organizatie care sa apere interesele pt laboratoare mi se pare o organizatie a patronatelor care sa vina in contrabalans cu un eventual sindicat
legea in forma asta e mafie legalizata, TAXA DE PROTECTIE!

Modificat ultima data de radualionte; 05-02-09 la 11:58.
CIOBOTEA LIVIU este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-09, 08:47   #34
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

[quote=CIOBOTEA LIVIU;98371]am deschis un topic paralel (general nu doar pe timis cum reiese din numele topicului)
rog daca se poate discutiile generale despre orgaizatie sa se puna acolo.
cu tot respectul,quote]

rog adminu' sa modifice numel topicului in otdr - romania

Modificat ultima data de radualionte; 05-02-09 la 11:58.
.
Vechi 05-02-09, 13:26   #35
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

adevaru' e ca presedinta din Bucale lua salar de 1000 euro/luna , nu stim pt. ce dar am auzit ca nu i-ar fi ajuns si a apelat la autoservire, doar barfe nu stiu concret.
.
Vechi 09-02-09, 21:23   #36
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

dar asteptam AGN a OTDR, pana atunci o mica sedinta locala in timisoara poate pe 13 februarie
.
Vechi 13-02-09, 19:07   #37
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
adevaru' e ca presedinta din Bucale lua salar de 1000 euro/luna , nu stim pt. ce dar am auzit ca nu i-ar fi ajuns si a apelat la autoservire, doar barfe nu stiu concret.
Salut.Am citit intreg topicu asta shi ma tot minunez ce se poate abera fara a incerca o minima informare.Pe Link [Necesita inregistrare pentru acces.] se gasesc informatzii despre cum shi ce.Nu va obliga nimeni sa va inscrietzi in OTDR!!!.Nu va obliga nimeni sa trecetzi doar pe verde la semafor. Presedinta OTDR are salariul de 2000 lei lunar(nu prea atractiv).Asha a fost aprobat de adunarea generala natzionala.La urmatoarea adunare generala natzionala probabil va vetzi lamuri cum se cheltuiesc acei "foarte multzi"bani pe care-i platim cotizatzie.Shi cum adunarea va avea loc in curind sper sa ne intilnim pe acolo.Poate se lasa shi cu after party
Vechi 14-02-09, 08:18   #38
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Exclamation Sedinta OTDR Timis 21 februarie

Citat:
Publicat initial de dentehnica View Post
Salut.Am citit intreg topicu asta shi ma tot minunez ce se poate abera fara a incerca o minima informare.Pe Link [Necesita inregistrare pentru acces.] se gasesc informatzii despre cum shi ce.Nu va obliga nimeni sa va inscrietzi in OTDR!!!.Nu va obliga nimeni sa trecetzi doar pe verde la semafor. Presedinta OTDR are salariul de 2000 lei lunar(nu prea atractiv).Asha a fost aprobat de adunarea generala natzionala.La urmatoarea adunare generala natzionala probabil va vetzi lamuri cum se cheltuiesc acei "foarte multzi"bani pe care-i platim cotizatzie.Shi cum adunarea va avea loc in curind sper sa ne intilnim pe acolo.Poate se lasa shi cu after party
Am precizat ca sunt doar zvonuri de Timis - adevarul e intotdeauna la mijloc.
Saptamana viitoare, 21 februarie la ora 11 la hotel Strelitia, adunare OTDR Timis.
.
Vechi 14-02-09, 13:07   #39
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Si la Arad o noua sedinta sambata viitoare,fratilor faceti cumva sa veniti mai multi decit ieri.
.
Vechi 16-02-09, 09:40   #40
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Consiliul Judetean Timis al OTDR , in baza dispozitiei nr.1 /2009 a presedintelui OTDR Moldovan Alina , convoaca Adunarea Generala Judeteana in data de 21 februarie 2009 cu urmatoarea ordine de zi :
Alegerea reprezentantilor in Adunarea Generala Nationala a OTDR

Sedinta AGJ va avea loc in orasul Timisoara la Hotel Strelitia , B-dul Simion Barnutiu nr. 44 ( Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ) , incepand cu orele : 11 .

La AGJ Timis a OTDR participa si voteaza tehnicienii din judetul Timis membrii OTDR , inregistrati in anul 2008 in Registrul Unic al Tehnicienilor Dentari .
.
Vechi 20-02-09, 09:02   #41
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

maine sedinta otdr timis - nu uitati !!!!!!!!!!!!!!!!!
.
Vechi 20-02-09, 19:16   #42
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

somn usor fratilor
.
Vechi 21-02-09, 16:06   #43
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

si nu a fost somn................, chiar ne-am trezit, unii - oricum lipsa de respect din partea colegilor si indolenta ca nu au aparut la sedinta, miserupism tipic la romani. Numa gura de voi si mi-e rusine cu astfel de colegi si de breasla.
Daca ati fi venit la sedinta aflati ca:
- toti banii meerg la Bucuresti si raman acolo, banii nostriii, in loc sa facem ceva sa se intoarca innapoi in oras. Ce trebuie sa facem sa infiintam odata Filiala otdr locala exp Timis si sa cerem cei 80% din banii cuveniti prin lege ca sa avem propria noastra autonomie financiara macar.
- apoi daca nu platim taxa anuala suntem infractori, adica comitem infractiune si ni se face dosar penal conform legii, adica nu doar pierdem dreptul de libera practica !!!!!!!!!Este anticonstitutional si ridicol.
- avem nevoie de protectie si consultanta juridica, ca noi stim sa facem dinti si atat, cand mergem la ANG otdr aflam ca ne certam cu o presedinta care are in jurul ei o armata de consilieri si avocati care ne astupa gura orice am zice, si tot cum vor ei fac.
.
Vechi 21-02-09, 16:12   #44
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

cred ca a venit timpul sa socializam si sa fim mai uniti , macar sa incercam, chiar cu mici adunari o data la 2 luni dar sa ne cunoastem si sa incercam sa fim prieteni nu sa fim ca soarecele si pisica.
Oricum comnsider ca trebuie facute demersuri si infiiintate filialele cat mai repede, altfel toti banii ajung si raman la Bucuresti ,iar noi restul de judete stam ca popandacii la soare si cu gura mare strigam hotiii, dar nu ne gandim ca nu am facut nimic sa meritam acei bani,
- INFIINTATI FILIALELE !!!!!!!!!!!
- ANGAJATI O FIRMA DE CONSULTANTA SI VA ZICE CE TREBUIE FACUT
- PE BANII VOSTRII TREBUIE SA AVETI PRETENTII
- OTDR TREBUIE SA APERE BREASLA NU SA O SUBJUGE SA NE FACA INFRACTORI
- INCERCAM SA SUSTINEM OTDR DAR CU CAP DE ACUM INCOLO
.
Vechi 21-02-09, 16:18   #45
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

azi s-a infiintat un comitet din 10 colegi tehnicieni dentari, comitet de initiativa pentru infiintarea filialei, benevol vom beneficia de consultanta juridica din partea unui avocat care va ajuta la formarea juridica a filialei OTDR Timis, tot benevol voi pune la dispozitie un spatiu daca e necesar pentru sediul filialei, totul pana la infiintarea acesteia.
Rog colegii din Timisoara sa fie mai receptivi si sa se implice deoarece ii priveste si pe ei, desigur neprezentarea lor la sedinte e acord gratuit , vot gratuit pentru proiectele si legile otdr de la Bucuresti .
.
Vechi 21-02-09, 16:38   #46
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

rog colegii din alte judete care au participat la sedinta locala sa vina cu noutati sau cu dezbateri
.
Vechi 22-02-09, 10:32   #47
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

salut sant bebe pe acest sait da hai sa ma bag si eu in seama, otdr ne dadea o revista candva acum cica o platim si pe aia daca o vrem
misuct este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-04-09, 23:07   #48
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

OTDR nu v-a dat niciodata nici o revista
Otdr NU VA DA NIMIC , doar ca pe baza certificatului de membru poti practica
asta e
OTDR e obligatoriu
denta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-04-09, 13:45   #49
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de denta View Post
OTDR nu v-a dat niciodata nici o revista
Otdr NU VA DA NIMIC , doar ca pe baza certificatului de membru poti practica
asta e
OTDR e obligatoriu
OTDR sau alte organizatii nu trebuie sa dea nimic. Ei trebuie sa respecte legea (lor de infiintare) care contine si atributiile lor. Adica trebuie sa isi indeplineasca atributiile pentru care au fost constituiti. La colegiul medicilor am gasit cu surprindere o gramada de indatoriri ale colegiului (pe langa cea de avizare evident)

E o diferenta de exprimare dar care duce (in timp) si la o diferenta in mentalitate.

De dat se dadea acum 20 de ani la alimentara. Si (de fapt) nu se dadea se baga
Vechi 14-04-09, 14:00   #50
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

da , e simplu
esti membru si profesezi legal
nu esti, iti asumi niste riscuri ( cam mari )
denta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-06-09, 20:02   #51
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
[...] Ce trebuie sa facem sa infiintam odata Filiala otdr locala exp Timis si sa cerem cei 80% din banii cuveniti prin lege ca sa avem propria noastra autonomie financiara macar.
- apoi daca nu platim taxa anuala suntem infractori, adica comitem infractiune si ni se face dosar penal conform legii, adica nu doar pierdem dreptul de libera practica !!!!!!!!!Este anticonstitutional si ridicol.
- avem nevoie de protectie si consultanta juridica, ca noi stim sa facem dinti si atat, cand mergem la ANG otdr aflam ca ne certam cu o presedinta care are in jurul ei o armata de consilieri si avocati care ne astupa gura orice am zice, si tot cum vor ei fac.
Trebuie sa boicotati OTDR-ul ! Asta trebuie sa faceti! Lasati draq filialele! Nu vedeti ca s-a nascut un monstru? Si voi inca il hraniti, platindu-i cotizatii!

Micky, ai vazut ca n-ai facut nimic. Nici tu,nici cei de la Oradea, cu iesirea lor din sala, la Poiana Bv...
Eu pana pe 15 iule cel tarziu depun PETITIA! Inca mai puteti s-o semnati! Astept si de la voi o lista! Dumnezeule! Cand o sa intelegeti ?
veghesa a multumit.
Vechi 08-12-09, 00:22   #52
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Iata ca, dupa multa vreme, ma vad nevoit sa scriu din nou despre OTDR.

Astazi, m-a sunat o colega din Urziceni-Ialomita sa imi relateze ca o anume doamna sau domnisoara Anca, de la filiala OTDR din Slobozia, a inceput sa dea telefoane si sa ameninte tehnicienii din Urziceni care nu sunt inregimentati in OTDR, ca daca nu se inscriu, si mai ales daca nu isi platesc cotizatiile si taxele, le trimite pe cap Fiscul si Sanepidul!

Evident ca i-am spus colegei sa nu se sperie, pentru ca nici Fiscul si nici Sanepidul nu pot face "incursiuni" de genul asta decat in mod ILEGAL I-am mai sugerat ca de acum incolo, sa inregistreze convorbirile telefonice, pentru ca acestea pot constitui dovezi in cazul in care ea si colegii doresc sa depuna plangere la Politie impotriva persoanelor care ii ameninta, sau chiar impotriva OTDR!

Cu ocazia asta, va sfatuiesc pe toti cei care sunteti amenintati in vreun fel, sa imi semnalati cazurile! Impreuna cu Patronatul Tehnicienilor Dentari, strangem dovezi si incercam ca inchegam un dosar cu care sa ajungem la Procuratura, si sa chemam in instanta OTDR-ul! Deci, NU VA LASATI INTIMIDATI!

Cu petitia voi ajunge la Curtea Constitutionala , de indata ce se va termina cu circul alegerilor...
Vechi 17-12-09, 18:16   #53
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default OTDR -pro sau contra...

Legea spune foarte clar: esti in OTDR, cu cotizatia platita la zi, ai libera practica. Sunt multe de spus despre OTDR - si pro si contra. Dar mi se pare ciudat sa comentezi si sa fii asa pornit in contra, atata timp cat nu esti membru. Pentru cei interesati, mai exista un blog: dintisoriiconstanteni... ghici de unde??? util. Daca am ceva de reprosat OTDR ar fi urmatoarele: cotizatia cam mare(cu toate ca tot timpul ni se scot ochii cum ca ar fi prea mica), neinceperea a niciunui curs de perfectionare sub egida OTDR, rigiditatea in luarea unor pareri in seama, etc... Argumente pro? cei care suntem inscrisi avem libera practica; la Constanta chiar suntem informati de cate ori se intampa cate ceva, au avut loc si sedinte de informare, suntem anuntati si pe mail, si prin SMS. Nimeni nu a spus ca o sa fie usor. Dar ca sa poti face ceva, cel mai bine poti sa incerci din interior(aici ii dau dreptate moderatorului) si nu din "ilegalitate". Este foarte usor de dat cu pietre...
maco68 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-12-09, 20:57   #54
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de maco68 View Post
Legea spune foarte clar: esti in OTDR, cu cotizatia platita la zi, ai libera practica. Sunt multe de spus despre OTDR - si pro si contra. Dar mi se pare ciudat sa comentezi si sa fii asa pornit in contra, atata timp cat nu esti membru. Pentru cei interesati, mai exista un blog: dintisoriiconstanteni... ghici de unde??? util. Daca am ceva de reprosat OTDR ar fi urmatoarele: cotizatia cam mare(cu toate ca tot timpul ni se scot ochii cum ca ar fi prea mica), neinceperea a niciunui curs de perfectionare sub egida OTDR, rigiditatea in luarea unor pareri in seama, etc... Argumente pro? cei care suntem inscrisi avem libera practica; la Constanta chiar suntem informati de cate ori se intampa cate ceva, au avut loc si sedinte de informare, suntem anuntati si pe mail, si prin SMS. Nimeni nu a spus ca o sa fie usor. Dar ca sa poti face ceva, cel mai bine poti sa incerci din interior(aici ii dau dreptate moderatorului) si nu din "ilegalitate". Este foarte usor de dat cu pietre...
Inainte sa te pronunti, si sa dai sentinte de genul :" e usor sa dai cu pietre", mai bine pune mana pe PETITIE, citeste-o, studiaza si Constitutia Romaniei, si vezi daca mai ai aceeasi opinie!
Vechi 03-01-10, 13:07   #55
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

imi mentin parerea ca, daca nu esti membru in OTDR, nu ai libera practica si deci lucrezi la negru... e simplu. si, oricum, nu inteleg de ce te agiti atata in conditiile in care vrei sa te reprofilezi pe stomatologie, Dragos. asa oricine, chiar si tanti Mitza de la piata poate face o petitie... fara suparare. sistemul functioneaza astfel in toata lumea: respecti legea, iar daca ti se pare ceva in neregula, incerci sa o amendezi. daca reusesti, toata stima, daca nu, respecti legea in continuare asa cum este... asta este parerea mea!
maco68 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-01-10, 13:39   #56
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Dragos, ai grija ca iregistrarea convorbirilor telefonice, fara ordin judecatoresc, nu pot constituii proba in proces. oricum ,unde pot citii petitia?
unqeshu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-01-10, 19:36   #57
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de unqeshu View Post
Dragos, ai grija ca iregistrarea convorbirilor telefonice, fara ordin judecatoresc, nu pot constituii proba in proces. oricum ,unde pot citii petitia?
Daca convorbirea contine amenintari, garantat orice procuror va tine cont de ea! Nu incurca lucrurile! Judecatorul e una, procurorul e alta!
Petitia o poti citi aici:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, 3d, absolventi, afara, ajutor, asociere, aspirant, bule, buna, calificat, certificat, cmdr, curenta, dentar, diverse, dmuc, doresti, drept, examenele, exista, explicatia, iga, intrebare, iv, lucreaza, medicilor, medicina dentara, meserii, obligatorie, otdr, pacientilor, practica, practice, protectie, ratati, respectarea, salut, slujba, subiecte, tehnician, tehnician dentar, tehnicieni dentari, traduceri, tratati, vand, vanzare, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:30) timp.

Alegeti schema de culori preferata: