Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

O.t.d.r.

discutie din eugenol.ro : Cu siguranta sunt destui dispusi sa-si asume aceste sarcini. Dar le lipsesc PILELE. Fi'n'ca pila e piatra de temelie ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Discutii diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree118Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 12-05-10, 21:25   #286
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Cu siguranta sunt destui dispusi sa-si asume aceste sarcini. Dar le lipsesc PILELE. Fi'n'ca pila e piatra de temelie a tot ce inseamna administratie in tara asta si sistemul se protejeaza singur: degeaba ai functia cata vreme depinzi de restul sistemului (care nu te accepta) pentru a duce deciziile la indeplinire. Mai mult decat sa tocim tastaturile si creioanele pe forumuri, petitii si reclamatii nu prea avem ce face. Si sunt 100% sigur ca nu va avea importanta.
000v a multumit.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-05-10, 21:32   #287
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

pe mine ma intereseaza putin spre deloc. nu e normal sa fiu OBLIGAT sa ma inscriu in organizare pt a putea practica meseria de tehnician dentar. sa se aleaga fiecare pe ce post vor ei, cu cate pile vor ei. cum spuneam e o tara europeana (cica culmea, acolo ar fi consiliu' europei) unde nu exista asa ceva.
insa noi, ca in orice domeniu, tre sa fim mai fuduli si sa aratam lumii unde se pune coada de la pruna....
Dragos Dinulescu si Td. Micky au multumit.
.
Vechi 12-05-10, 21:48   #288
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Da si eu sunt de acord cu voi toti insa nu pot fi de acord cu aberatiile la care subscriu unii colegi . In Statut ni se vorbeste de studentii la TD , dar nu am inteles daca pot deschide labor dupa ce termina , nu pot , cum pot practica part time pe parcursul anului scolar si multe altele . Daca OTDR e organizatia care se ocupa de reglementare atunci sa o reglementeze asa cum trebuie nu lasa totul in coada de peste cum sunt lasate majoritatea legilor din Romania . Oricum , dupa parerea mea , singura varianta de boicot este neplata cotizatiei pe termene cit mai lungi , desi dupa informatiile mele si aici au deja solutia si probabil in 2011 prin martie , eugenolul o sa turuie de injuraturi daca o si pun in aplicare .
Dragos Dinulescu a multumit.
000v este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-05-10, 23:54   #289
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

eu zic sa nu o mai lalaiti pe aici - e degeaba - nu rezolvam nimic cu vorbe. Suntem 2-3 care nu vor OTDR mai sunt 3-4 care vor OTDR iar la restul de 3490 nu le pasa ce se intampla. E inutila vorbaria noastra pe aici.
SOARE ADRIAN si denta au multumit.
Td. Micky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-10, 00:17   #290
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Citat:
Publicat initial de Td. Micky View Post
eu zic sa nu o mai lalaiti pe aici - e degeaba - nu rezolvam nimic cu vorbe. Suntem 2-3 care nu vor OTDR mai sunt 3-4 care vor OTDR iar la restul de 3490 nu le pasa ce se intampla. E inutila vorbaria noastra pe aici.
Restul de 3490-jda uamini care cica nu le pasa, de fapt sunt:
-fie indolenti;
-fie speriati;
-fie imaturi(au nevoie sa li se spuna ca au voie sa bea dupa ce mananca)
-fie conformisti.
Pan` la urma, astia din urma sunt cei mai "periculosi", pt ca sunt dispusi sa inghita si sa se conformeze la orice! Chiar si sa-si vanda mamele!
Cat despre inutilitatea vorbariei noastre, lasa mai Micky, ca poate nu e chiar degeaba zbaterea noastra!
Vechi 13-05-10, 10:12   #291
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
!Cat despre inutilitatea vorbariei noastre, lasa mai Micky, ca poate nu e chiar degeaba zbaterea noastra!
pai pana la momentul de fata chiar ca nu s-a intamplat nimic (fara suparare Dragos ) asa ca Micky are dreptate
cu vorbele si cu scrisul e usor , e mai greu cu faptele
denta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-10, 22:10   #292
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Vara-mea, Carmen, (o tipa foarte desteapta si cerebrala) are o vorba: "Nu s-a copt. " Asa ca, Oana, cand s-o "coace", sa vezi ca o sa se si intample! Numa` putzintica rabdare!
Vechi 18-05-10, 01:37   #293
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

putina rabdare si se va intampla ca cu tooooate ouale din tigaie dinaintea noastra... las-o asa, stai pe burta... daca ai avea calitati de lider te-as sustine cu mana pe inima si pe suflet, pana-n panzele albe... DAR atata timp cat TU nu-ti faci petitii si amendamente nu altundeva decat in PROPRIA minte, iti recomand ca coleg de pe acest forum sa ne lasi in pace, sa nu ne mai obosesti... poate ai intentii bune... nu stiu... NIMENI nu stie... poate ca ar trebui sa schimbi politica de naratare, parerea mea!
denta si noelia au multumit.
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-05-10, 01:18   #294
Ucenic
Tehnician Dentar
ajutor de incepator

.

Cum poate cinevasa ne oblige sa facem parte dintr-un ordin cand el este in continua schimbare si modificare,treaba cu ...esti obligat... o consider anormala .Vine un presedinte de ordin si ameninta ca daca nu faceti parte din ordin santeti in afara legii.Pai cum sa intru eu in ordin daca acum statul imi da voie sa-mi practic meseria ca PFA iar daca intru in ordin vine un "ordinar" si-mi spune ca conform ROF,ROD s.a. nu pot sa-mi practic meseria tre sa mai merg sa mai lucrez la patron "legal" ca experienta "ilegala " nu se pune, si asta-i abia inceputul stai putin sa vezi ce le mai naste mintea.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/discutii-diverse/4682-a/
--------------------------
Nu mi se pare normal ca niste oameni "colegi" ,cam30-40,ajunsi la conducerea unui ordin sa faca ordine cum vor ei fara sa tina seama de Adunarea generala AG,cu toti stim ce s-a petrecut la ultima adunare generala.Am o intrebare, pe ei cine ii verifica,cine ii trage la raspundere.Daca lipsesc ceva bani de ce nu e trasa la raspundere toata conducerea ci numai dna Moldovan .care culmea nici nu era membra otdr?
Treaba cu punctele,iar o aberatie . Pai ce-i asta un joc pe calculator care strange mai multe puncte,ca la sfarsitul anului sa se anuleze si... iar incepepe jocul . Fiecare punct= bani ,aici deja sant vicleni,nu marim cotizatia dar punctul il stabilim noi CN.

In concluzie daca nu intrati in ordin santeti in ordine
Un mos statea pe un bloc turn incercand sa se sinucida. Negociatorul sosit la fata locului incerca procedura standard: ” De ce doriti sa muriti?” “Apai domnule draga, pe vremea tineretii mele homosexualii erau ceva rar, azi este plin de ei, iar eu vreu sa mor inainte sa devina obligatoriu!”
Dragos Dinulescu si 000v au multumit.
palicari este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-05-10, 06:48   #295
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de palicari View Post
Cum poate cinevasa ne oblige sa facem parte dintr-un ordin cand el este in continua schimbare si modificare,treaba cu ...esti obligat... o consider anormala .Vine un presedinte de ordin si ameninta ca daca nu faceti parte din ordin santeti in afara legii.Pai cum sa intru eu in ordin daca acum statul imi da voie sa-mi practic meseria ca PFA iar daca intru in ordin vine un "ordinar" si-mi spune ca conform ROF,ROD s.a. nu pot sa-mi practic meseria tre sa mai merg sa mai lucrez la patron "legal" ca experienta "ilegala " nu se pune, si asta-i abia inceputul stai putin sa vezi ce le mai naste mintea.
Nu mi se pare normal ca niste oameni "colegi" ,cam30-40,ajunsi la conducerea unui ordin sa faca ordine cum vor ei fara sa tina seama de Adunarea generala AG,cu toti stim ce s-a petrecut la ultima adunare generala.Am o intrebare, pe ei cine ii verifica,cine ii trage la raspundere.Daca lipsesc ceva bani de ce nu e trasa la raspundere toata conducerea ci numai dna Moldovan .care culmea nici nu era membra otdr?
Treaba cu punctele,iar o aberatie . Pai ce-i asta un joc pe calculator care strange mai multe puncte,ca la sfarsitul anului sa se anuleze si... iar incepepe jocul . Fiecare punct= bani ,aici deja sant vicleni,nu marim cotizatia dar punctul il stabilim noi CN.

In concluzie daca nu intrati in ordin santeti in ordine
Un mos statea pe un bloc turn incercand sa se sinucida. Negociatorul sosit la fata locului incerca procedura standard: ” De ce doriti sa muriti?” “Apai domnule draga, pe vremea tineretii mele homosexualii erau ceva rar, azi este plin de ei, iar eu vreu sa mor inainte sa devina obligatoriu!”
Ai dreptate in felul tau , dar pina nu ajunge legea 96 sa fie declarata neconstitutionala nu prea avem ce face , mai ales cei care suntem inscrisi deja .Dinulescu se cheama sansa noastra !Colac peste pupaza am inteles ca ne cauta la bani marunti si cei din UNIUNE si trebuie armonizata vrind nevrind legislatia noastra cu cea europeana . Deocamdata sa ne bucuram ca nu trebuie sa fim ZTM pentru a deschide laborator dentar . Cine stie ce mai urmeaza ?!
Oricum cei din invatamint au facut tehnica dentara facultate , deci d.p.d.v. al scolarizarii vor iesi pe piata niste generatii mai abgradate care inca nu si-au exprimat pretentiile -vom vedea ce va mai fi .......
Spor la succes !
.
Vechi 24-05-10, 11:41   #296
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

acum sa fim realisti, punctele alea sunt un mijloc de a forta domeniul sa nu ramana blocat in cat cunoaste, sa ne faca sa prograsam ca vrem ca nu vrem. si acum , sincer, majoritatea stau pe scaun si numara bani, iar progresul profesional....eh, despre ce vorbesc aici....
nici ordinul ca idee nu e chiar de aruncat. insa modul de livrare e aberant. (a se citi carca de bani care trebuie sa-i dau la inscriere)
.
Vechi 26-05-10, 22:31   #297
Ucenic
Tehnician Dentar
VEG INTERDENT

.

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
acum sa fim realisti, punctele alea sunt un mijloc de a forta domeniul sa nu ramana blocat in cat cunoaste, sa ne faca sa prograsam ca vrem ca nu vrem. si acum , sincer, majoritatea stau pe scaun si numara bani, iar progresul profesional....eh, despre ce vorbesc aici....
nici ordinul ca idee nu e chiar de aruncat. insa modul de livrare e aberant. (a se citi carca de bani care trebuie sa-i dau la inscriere)
Nu stiu ce sa zic dragi colegi, eu m-am inscris desi nu sunt deacord dar pana la urma toti ne vom inscrie si dupa cum se vede m-am incris ca nu cumva in viitor sa fiu obligat sa fac un imprumut la care o sa platesc cativa ani RATE ptr. a ma inscrie in OTDR.
Deci mare atentie TAXA DE INSCRIERE CRESTE PE AN CE TRECE, SE CER PUNCTE,VOR INCEPE CONTROALE.....si asa avem multe probleme de ce sa ne facem altele?
veghesa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-05-10, 11:48   #298
La primele mesaje
Aspirant la MD
Fara status.

.

OTDR nu are drept la control
alex 76 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-05-10, 01:18   #299
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de veghesa View Post
Nu stiu ce sa zic dragi colegi, eu m-am inscris desi nu sunt deacord dar pana la urma toti ne vom inscrie si dupa cum se vede m-am incris ca nu cumva in viitor sa fiu obligat sa fac un imprumut la care o sa platesc cativa ani RATE ptr. a ma inscrie in OTDR.
Deci mare atentie TAXA DE INSCRIERE CRESTE PE AN CE TRECE, SE CER PUNCTE,VOR INCEPE CONTROALE.....si asa avem multe probleme de ce sa ne facem altele?
Am simtit nevoia sa te citez. Lipsa de coerenta, de atitudine, de hotarare... Fara suparare, nu vreau sa te simti jignit, dar din cauza "micului interes personal" de care da dovada "rumanu`", EXACT din cauza celor ca tine, am ajuns in starea in care suntem! Dar stai linistit, nu esti singur! Multi au facut EXACT ca tine, din aceleasi motive, si avand aceleasi interese: "Mie sa-mi fie bine, de ceilalti ce-mi pasa mie?"
Vechi 29-05-10, 02:18   #300
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
...EXACT din cauza celor ca tine, am ajuns in starea in care suntem! ...
Eu cred ca mai curand Ro a ajuns aici din lipsa de respect pt lege. Lucru pe care tu Dragos il faci (nerespectand legea de organizare a TD).
Citat:
...Fara suparare, nu vreau sa te simti jignit,...
Anonima, denta si noelia au multumit.
Vechi 30-05-10, 00:23   #301
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

servus, sunt de acord cu '" man", decit sa sporovaiti degeaba pe aici mai bine puneati osul la treaba si va ajutati colegii cu idei si munca efectiva si sustinere pt a stringe toti teh sub aceeasi umbrela
nici acum dupa 3 ani nu va dati seama ce forta am fi daca am fi uniti
si avem si sansa sa ne facem singuri curatenie si ordine in ograda teh dentare
sunt 17000 de dentisti si putin peste 5000 de tehnicieni, in curind o sa fim specie pe cale de disparitie
normal ar fi ca noi sa dictam pretul in tara asta
ginditiva la asta
dragos , am inteles ca termini fac si vei fi dentist-te vei inscrie in CMDR?
MILOS MILADINOV, de ce nu ai participat la sedinta cu otdr unde simona pana a venit tocmai din contanta sa-ti explice nedumeririle pe care le ai si sa-ti raspunda la toate problemele pe care le ridici aici si sa nu-mi spui ca n-ai avut timp caci ai da dovada de ipocrizie, asta e lipsa de educatie chiar de cei 7 ani de acasa, adica fata aia vine de la 800 km distanta, isi lasa familia, laboratorul si pe voi va doare in cot (asta ca sa fiu eleganta)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=4682
stiu , e mai simplu sa stai pe net si sa fi mare luptator
cit despre "nea gutin"pe care-l proslavesti atita, afla ca are scoala de militie in singe si e singurul presedinte de consiliu judetean care si-a permis sa intre la oameni in laboratoare si sa-i ameninte ca-i da in git la procuratura daca nu se inscriu urgent in otdr, nu stiu daca ti-ar fi placut sa-ti intre un personaj din asta in lab
cu aceasta metoda a reusit performanta de a fi primul judet din tara in care s-au inscris toti teh dentari in otdr si a fost felicitat personal de d-na alina moldovan pe care de altfel o pupa in dos ori de cite ori avea ocazia
dragos, ne poti explica si noua cum reusesti sa faci fac de medicina dentara de la distanta caci eu stiu ca nu exista la fara frecventa si mie greu sa cred ca faci naveta la bucuresti in fiecare zi si apoi sa mai faci si tehnica in labor-no offens- eram doar curioasa caci eu n-as avea timp aici in timis cu doi copii si labor
noelia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-05-10, 13:42   #302
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

e man, urmarea orbeasca a unor legi nu e obligatoriu un lucru bun, mai ales in ro unde toate sun croite pe dimensiunea unora si nu pt interesul general.
iar romanaia a ajuns aici pt ca "unii" au creat legi pentru interesul lor si le respecta dupa bunul lor plac, nu pt ca noi, muritorii de rand ne-am eschiva. problema e de sus in jos si nu invers. daca eu vad ca statul si organismele de control ma fura cum as putea sa fiu eu corect?
Dragos Dinulescu si ncrstus au multumit.
.
Vechi 30-05-10, 23:18   #303
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

E-man, ce n-ai inteles tu, pana acum, (si esti mai batran decat mine!) e faptul ca societatea, si regulile societatii le facem noi, cei care "populam" acea societate. Sau, ma rog, asa ar fi normal sa se intample.

Daca apare o lege, asa cum e legea 96, scremuta de mintea contorsionata a vreunui parlamentar frustrat, si promulgata de alti parlamentari inepti , care dorm in Parlament pe banii nostrii, sa stii ca nu e obligatoriu si irevocabil ca sa te supui! Te poti opune, o poti combate. Cu toate mijloacele pe care le ai la dispozitie. Asta fac eu acum. Micky, si altii ca el, au incercat sa faca ceva din interior. Bravo lor, si tot respectul! AU INCERCAT! Ca nu s-a putut nimic, asta e alta treaba... Altii, nici macar n-au incercat. S-au supus, orbeste, au comentat pe la colturi, dar n-au avut curaj sa se ridice si sa paraseasca sala, asa cum au avut cei din Bihor, la "MAREA ADUNARE NATIONALA " care s-a tinut la Brasov, si de unde eu am fost evacuat!

Daca tu ,si cei care iti fac "galerie", adica aceiasi dintotdeauna: denta, noelia, anonima, sunteti oamenii care considerati ca trebuie sa va supuneti, in orice conditii, atunci asta e, e optiunea voastra, e capul vostru pe care il plecati, in speranta ca sabia nu-l va taia. Dar nu ma aratati pe mine cu degetul, spunand ca, nu mai e mult si sunt de-a dreptul infractor, ca nu ma supun unei legi nedrepte, si ca ma lupt (cam de unul singur) cu ea. Pentru ca, dragii mei, daca da Dumnezeu si razbesc, atunci TOTI veti avea de castigat din asta! In primul rand LIBERTATEA care v-a fost luata si pentru care nu v-ati luptat, DEMNITATEA (o chestie abstracta, pe care unii dintre voi nu stiti cum sa o percepeti, si ce sa faceti cu ea), si BANI, pe care nu veti mai fi obligati sa-i dati ca "bir". Nu vad de ce, breasla noastra, trebuie sa fie impozitata suplimentar, fata de celelalte categorii sociale. Pentru ca, pana la urma, toate cotizatiile si taxele de inscriere, si punctele EMC pe care "trebuie" sa le acumulam, si care se cumpara, sunt in realitate un adevarat impozit suplimentar!
000v si ncrstus au multumit.
Vechi 30-05-10, 23:26   #304
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de noelia View Post
dragos , am inteles ca termini fac si vei fi dentist-te vei inscrie in CMDR?

dragos, ne poti explica si noua cum reusesti sa faci fac de medicina dentara de la distanta caci eu stiu ca nu exista la fara frecventa si mie greu sa cred ca faci naveta la bucuresti in fiecare zi si apoi sa mai faci si tehnica in labor-no offens- eram doar curioasa caci eu n-as avea timp aici in timis cu doi copii si labor
Te las sa ramai mirata in continuare de performantele mele si de evolutia mea. Extraordinar ce "griji" mai ai si tu, mai draga! D`aia ne merge asa bine in tara asta, din cauza caprei vecinului!
SOARE ADRIAN a multumit.
Vechi 31-05-10, 00:29   #305
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

in viata lucrurile nu sunt albe sau negre. faptul ca ai capacitate sa te adaptezi, sa faci compromisuri, sa te integrezi intr-un sistem care aparent iti este contrar nu iti confera obligatoriu calitati nobile. uneori aceste trasaturi le sunt atribuite cu totul altor categorii, unor caractere care au avut curajul sa se ridice impotriva unui sistem si au ramas in istorie sub titulatura de EROI. alteori ei se regasesc ca si NEADAPTATI. din pacate nu putem stabili categoria decat la final.
.
Vechi 31-05-10, 11:41   #306
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Dragos, e o mica problema: medicii sunt una, tehnicienii alta. Si logica de la baza conceperii legilor ar trebui sa fie diferita. Doar principiile sunt similare. La tehnicieni legea inca nu se aplica intr-adevar, dar se va aplica. As face orice pentru orice modificare astfel incat legea sa poata fi respectata de oricine si oricine sa poata profesa fie ca stie o singura faza, fie ca e un geniu si stie tot. Chiar daca in OTDR ar ramane un singur om, acela va fi acoperit de lege. Restul vor trebui sa se bata la propriu si pe cont propriu cu politia, jandarmeria, mascatii, justitia si tot ce inseamna sistem de mentinere a ordinii. Si da, pe rand, cate unul, vor incasa sanctiuni. Statul este mult mai eficient in aplicarea sanctiunilor decat putem fi noi in schimbarea legilor, oricat de absurde... Exista totusi destule variante care pot fi urmate.
.
Vechi 31-05-10, 12:50   #307
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

E-man de ce ai sters postul tau ? l-am citit si era absolut ok
Dragos , te-am mai rugat sa nu faci aprecieri la adresa mea pt ca nu ne cunostem atat de bine incat sa te poti lansa in aprecieri , poti face acest lucru ?
de ce orice are o alta parere despre "un anumit subiect" il desconsideri si te lansezi in diferite aprecieri ?
deocamdata exista legea 96 , pe care tu nu o recunosti , e problema ta , riscul tau
e consider ca toti tehnicienii trebuie sa fie membrii OTDR , chiar daca legea are mari lacune sau neconcordante , care sa stii ca se pot schimba ( trebuie AG cu o lista de propuneri de modificari si care apoi trebuie inainte parlamentului )
asa cum ma spus si Adi Soare intr-un post mai "vechi" ce ai facut tu ? ca de scris de forumuri e usor ....fapte concrete
.
Vechi 31-05-10, 12:54   #308
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Pentru ca e inutil. Cei pentru care este ok postul nu am spus nimic nou.
Autocenzura e o masura a inteligentei (de care am dat dovada doar cand am fost tras de maneca ).
In fiecare zi invatam ... si ma bucur ca am oameni langa mine care ma ajuta sa fiu mai bun.
denta a multumit.
Vechi 31-05-10, 12:59   #309
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Pentru ca e inutil. Cei pentru care este ok postul nu am spus nimic nou.
Autocenzura e o masura a inteligentei (de care am dat dovada doar cand am fost tras de maneca ).
In fiecare zi invatam ... si ma bucur ca am oameni langa mine care ma ajuta sa fiu mai bun.
cred ca ai dreptate
ar trebui sa nu mai raspundem .......
.
Vechi 31-05-10, 14:35   #310
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

dragos, tu o sa mori tanar...stresul ucide. ce faci tu se numeste " urinare contra vantului" si pe langa ca te stropesti , te mai stropesc si colegii, pt ca asa e romanul...fara caracter, fara parere, fara idei...stie doar sa spuna:"da, sa traiti!" accepta orice si se conformeaza pt ca "se poate si mai rau"(alta chestie care a prins radacini pe creierul ala nefolositor). nu conteaza daca legea e buna sau nu, ei o accepta(pt ca gandesc altii in locul lor) si-ti arunca in fata ca "sunt in legalitate". sunt curios cati dintre ei "sunt in legalitate" cand vine vorba de fisc...cati declara absolut tot ce intra si ce iese din laborator(cifra REALA de afaceri)? daca nu sunteti in legalitate din toate punctele de vedere, lasa-ti-o balta! voi VA CUMPARATI legalitatea! ce cauti tu, dragos, chestia aia numita "solidaritare"(pe cale de disparitie by the way), este o calitate pe care milogii nu o poseda. oricum, lupta in continuare!
pt ca stiu ca adevarul supara, astept comentarii de la cei mentionati mai sus
relu., este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-05-10, 14:37   #311
Ucenic
Tehnician Dentar
ajutor de incepator

.
+1 (+1/-0)     

Eu nu pot sa inteleg cum conducerea otdr pretinde de la noi sa respectam legea cand ea nu o respecta.
1.care din conducerea otdr a fost ales Agn(adunarea generala nationala) conform legii 96?

2.prima AGN a avut loc in 2009 unde stim cu totii ce s-a intamplat?

3.In 2007 a avut loc o adunare care nu este AGN conform legii,pentru ca nu erau inca membi,nu erau infiintate comnsiliile judetene ca sa poata convoca Adunarea generala judetaeana(AGJ),care la randul ei sa aleaga membrii delegati 1:2 care sa-i reprezinte la AGN.A fost aleasa o cinducere provizorie pana la prima AGN unde trebuia sa aiba loc alegeri libere si AGN sa-i voteze.

4.In 2008 nu a avut loc AGN,iar s-a incalcat legea 96?

5.in lege scrie ca AGN voteaza indemnizatiile membrilor de conducere,care din ei are asa ceva?

Oameni buni sa vorbeasca cineva despre respectarea legii dar ei la randul lor sa nu o respecte ci sa o interpreteze ei cum vor,asta e ideea de dreptate si democratiea celor din otdr.

Daca in 2009 cand s-au adunat in sala aia o mie si ceva de tehnicieni ne-au ranjit in fata si ne-au spus ca la AGN precedenta trebuia sa aducem in discutie problema cotizatiei si toate celelalte probleme semnalate de colegi,noi acum cum sa procedam cu ei?
REAVIZAREA ANUALA A CERTIFICATULUI DE MEMBRU OAMGMAMR(asistentii medicali generalisti...)

Pentru reavizarea Certificatului de Membru sunt necesare urmatoarele:

* Certificatul de Membru in original
* Adeverinta salariat cu salariul de incadrare
* Polita de Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare valabila + copie
* Acte de studii dobandite ulterior obtinerii Certificatului de Membru + copie
* Cotizatia 1% / luna din salariul de incadrare
* Credite Educatie Medicala Continua

Uitati aici cotizatie acceptabila!
si ca sa vedeti rezultatul acestei cotizatii (de taxa de protectie...pardon inscriere) nici nu se pomeneste)s-au inscris toti asistentii de pe piata si si-au platit cotizatia ANUALA DIN PRIMA LUNA, atentie ,PRIMA LUNA.
Cotizatia 1% / luna din salariul de incadrare[
Acum sa vorbim despre salarii:

Sa spuna cei din conducere ce salar are directorul ordinului in cartea de munca,si ce face pentru banii aia?

Raspuns: cam 5000 lei.

Care tehnician are salarul asta pe cartea de munca(daca cunoasteti)?

Raspuns: Astept...
Citat:
Publicat initial de denta View Post
cred ca ai dreptate
O idee grozava,eu mai propun sa le luam si internetul... si AGN sa o facem odata la 10 ani...asa ca masura preventiva,ce zici?
.
Vechi 31-05-10, 15:56   #312
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
...
Citat:
Publicat initial de denta Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
cred ca ai dreptate
O idee grozava,eu mai propun sa le luam si internetul... si AGN sa o facem odata la 10 ani...asa ca masura preventiva,ce zici?
Denta s-a referit la raspunsul meu catre Dragos si nu in general.
Vechi 31-05-10, 16:16   #313
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

poftim?
Vor procent din leafa?
E bine de stiut.
.
Vechi 31-05-10, 16:49   #314
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Procentul din salar se aplica la moase unde, fiind platite de la buget, au salarul public. Nu se poate aplica la privati unde salariile sunt confidentiale.
Dan Velescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-05-10, 19:56   #315
Ucenic
Tehnician Dentar
ajutor de incepator

.

Default [Check4SPAM] RE: URL Attempt

Citat:
Publicat initial de Dan Velescu View Post
Procentul din salar se aplica la moase unde, fiind platite de la buget, au salarul public. Nu se poate aplica la privati unde salariile sunt confidentiale.
Link [Necesita inregistrare pentru acces.] -uitativa aici si vedeti cum e .
Impozitul la stat cum il platiti la fel ca patronul de la Nissan sau e in functie de salariu?
Acolo au fost oameni deosebiti in consiliul lor,au zis decat sa punem(hai sa fim seriosi,ca pana tot ei ne fixeaza ce taxa vor) o taxa mare si sa-i fortam sa intre in ilegalitate mai bine o taza mica ,modica si sa-i stimulam sa intre in legalitate ,dumneavoastra ce parere aveti ?
Apropo,pe dumneavoastra v-a votat AGN sau nu in functia de presedinte de consiliu judetean?

Modificat ultima data de eugenol man; 31-05-10 la 23:05. Motivul: din filtrul spam
.
Vechi 31-05-10, 20:07   #316
Ucenic
Tehnician Dentar
ajutor de incepator

.

Citat:
Publicat initial de ncrstus View Post
poftim?
Vor procent din leafa?
E bine de stiut.
Tu cum platesti impozit la stat,o suma fixa sau in functie de salariul declarat?

1% e foarte bine nu?Daca am avea 4000 lei salar incadrare am plati cotizatia lunara de 40 lei ,care a fixat-o conducerea otdr. Eu daca am salar de 400 lei nu mi se pare normal sa dau 22-23% din salar lunar la conducerea otdr pentru cotizatie si credite,cam 1000 lei pe an.
Intre 1% si 23% nu ti se pare ca e o diferenta?
.
Vechi 31-05-10, 21:00   #317
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Tu cum platesti impozit la stat,o suma fixa sau in functie de salariul declarat?

1% e foarte bine nu?Daca am avea 4000 lei salar incadrare am plati cotizatia lunara de 40 lei ,care a fixat-o conducerea otdr. Eu daca am salar de 400 lei nu mi se pare normal sa dau 22-23% din salar lunar la conducerea otdr pentru cotizatie si credite,cam 1000 lei pe an.
Intre 1% si 23% nu ti se pare ca e o diferenta?
Problema salariului angajatului a mai fost discutata , a fost discutata de mine chiar cu Presedintele Otdr si s-a ajuns la concluzia ca nu e relevant , intrucit munca de tehnician dentar salariat nu are o raspindire mai mare de 30 %. Cele mai raspindite forme de organizare sunt SRL si cabinete individuale, eventual Pfa.
Parerea mea este sa faci o informare punctuala catre Otdr in care sa prezinti cazul tau si poate se gaseste o solutie .
Oricum sunt promisiuni ca in ceea ce priveste cursurile EPC , acestea se vor face in localitatile de domiciliu ale fiecaruia - acolo unde este posibil -sau in localitatile mari cele mai apropiate .Pretul va fii acceptabil . Se va avea in vedere pe viitor desfasurarea de cursuri online !
.
Vechi 31-05-10, 23:22   #318
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
in viata lucrurile nu sunt albe sau negre. faptul ca ai capacitate sa te adaptezi, sa faci compromisuri, sa te integrezi intr-un sistem care aparent iti este contrar nu iti confera obligatoriu calitati nobile. uneori aceste trasaturi le sunt atribuite cu totul altor categorii, unor caractere care au avut curajul sa se ridice impotriva unui sistem si au ramas in istorie sub titulatura de EROI. alteori ei se regasesc ca si NEADAPTATI. din pacate nu putem stabili categoria decat la final.
Pana la proba contrarie, sunt INADAPTAT. Asa ma simt. Sincer! Zilnic ma intreb cum altii reusesc sa se supuna, si sa accepte totul, fara obiectii... Am ajuns sa ma simt eu ciudat. Am ajuns sa ma intreb daca nu sunt eu anormal. Din fericire, din cand in cand, am cate un feed back din partea unor oameni, care imi dau incredere , si imi spun ca, de fapt, eu sunt normal, si altii sunt ciudati, si lasi, si conformisti.
In orice caz, am inceput deja sa ma gandesc destul de des ca ar trebui sa plec din tara asta. Eu, care sunt un patriot, de felul meu...
Vechi 31-05-10, 23:31   #319
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de relu., View Post
dragos, tu o sa mori tanar...stresul ucide. ce faci tu se numeste " urinare contra vantului" si pe langa ca te stropesti , te mai stropesc si colegii, pt ca asa e romanul...fara caracter, fara parere, fara idei...stie doar sa spuna:"da, sa traiti!" accepta orice si se conformeaza pt ca "se poate si mai rau"(alta chestie care a prins radacini pe creierul ala nefolositor). nu conteaza daca legea e buna sau nu, ei o accepta(pt ca gandesc altii in locul lor) si-ti arunca in fata ca "sunt in legalitate". sunt curios cati dintre ei "sunt in legalitate" cand vine vorba de fisc...cati declara absolut tot ce intra si ce iese din laborator(cifra REALA de afaceri)? daca nu sunteti in legalitate din toate punctele de vedere, lasa-ti-o balta! voi VA CUMPARATI legalitatea! ce cauti tu, dragos, chestia aia numita "solidaritare"(pe cale de disparitie by the way), este o calitate pe care milogii nu o poseda. oricum, lupta in continuare!
pt ca stiu ca adevarul supara, astept comentarii de la cei mentionati mai sus
Relu, iti multumesc. Pentru mine, mesajul tau e incurajator!
Vechi 27-07-10, 11:56   #320
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

servus dragos, am inteles ca tu esti un fel de napoleon dar totusi ai omis sa-mi raspunzi si la a doua intrebare;-te inscrii in CMDR pt a putea practica medicina dentara ?
dupa parerea mea, daca ai avea aceea coloana vertebrala la care ai facut referire in posturi trecute ar treb sa nu te inscrii( asa cum ai facut si cu OTDR) DEOARECE ESTI obligat printro LEGE ce este in vigoare si se aplica
-sa ne asteptam la o noua petitie de desfintare a CMDR-ULUI?
Te rog fi cinstit si raspunde sincer
va doresc tuturor concedii placute
.
Vechi 27-07-10, 13:31   #321
Ucenic
Tehnician Dentar
ajutor de incepator

.
-1 (+0/-1)     

eu consider important si aplicarea legii dar mai intai trebuie vazut ca "aceea" lege sa "aibe" coloana vertebrala si sa nu incalce Constitutia.
Daca otdr-ul nu incurajeaza in nici un fel inscrierea,ba din contra o face cat mai anevoiasa,atunci nu mira pe nimeni de ce lumea nu se inghesuie sa se inscrie.

Drago noelia ,esti destul de curioasa in privinta cmdr-ului ,pentru un zahntechnik.
.
Vechi 27-07-10, 13:38   #322
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Dagos nu sustine desfiintarea... doar niste schimbari pe ici, pe colo, in punctele esentiale. si putin ca mari si cam drastice. Si foarte pe dinafara raportat la uzantele societatii romanesti.
.
Vechi 27-07-10, 15:59   #323
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Eu stiu ca vrea desfiintarea otdr (sau transformarea in asociatie cu inscriere benevola ceea ce este cam acelasi lucru)

Palicari - Dragos e student la MD astfel ca va fi medic in scurt timp.
Vechi 27-07-10, 21:38   #324
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
servus dragos, am inteles ca tu esti un fel de napoleon dar totusi ai omis sa-mi raspunzi si la a doua intrebare;-te inscrii in CMDR pt a putea practica medicina dentara ?
dupa parerea mea, daca ai avea aceea coloana vertebrala la care ai facut referire in posturi trecute ar treb sa nu te inscrii( asa cum ai facut si cu OTDR) DEOARECE ESTI obligat printro LEGE ce este in vigoare si se aplica
-sa ne asteptam la o noua petitie de desfintare a CMDR-ULUI?
Te rog fi cinstit si raspunde sincer
va doresc tuturor concedii placute
"Mai draga"...
Pana acum, toate, dar TOATE postarile tale referitoare la persoana mea, au fost cel putin tendentioase. Eu stiu ca nu ma suferi, da` nu-i bai, nu se face gaura in stratul de ozon!
Chiar nu inteleg care e problema ta, raportata la faptul ca EU incalc legea! Ca e o lege absurda si scalamba, care ne violeaza in drepturile noastre fundamentale... asta nu se pune, nu-i asa? Si pentru ca tot vorbesti de coloana vertebrala, spune-ne, tu, de ce te-ai inscris in OTDR? Din "datorie" pentru neam si tara? Pentru ca consideri ca e un SRL folositor (tie si tehnicienilor)? Ai fost obligata? Esti prea speriata ca sa te razvratesti? Sau , cumva, dai cu pietre in Dinulescu pentru ca asa ti se pare tie "tru`"?

Cat despre CMDR, afla, spre stiinta ta, si a altora interesati, ca daca petitia pe care am initiat-o va avea succes, atunci probabil ca si alte "comitete si comitzii" similare, vor avea aceeasi soarta ca OTDR-ul! Asa sper eu, si cu mine , si cei care au semnat petitia. Tu, evident ca n-ai semnat-o... da` nu-i bai, si cu tine, si fara tine...

O buna parte din medicii dentisti cu care am discutat, nu au nici ei o parere buna despre CMDR, dar, din pacate, nu s-a gasit in randurile lor pana acum un Dinulescu , care sa ia taurul de coarne. Nu stiu daca o sa fac o petitie si impotriva CMDR... Poate nu va mai fi nevoie, mai stii? Sau poate ca o s-o fac. Sau poate o s-o faca altcineva!!! Multe se pot intampla! Nu stii ce-ti aduce ora urmatoare, daramite un an!
Oricum, eu sunt dezolat de atitudinea celor ca tine. Suntem o mana de oameni, si in loc sa ne unim si sa ne vedem interesele, si sa vedem ca ni se incalca niste drepturi, suntem dezbinati! Jenant! Rusinos...
Si chiar daca nu voi reusi nimic, macar am sentimentul ca am incercat ceva. Nu am stat cu mainile-n san, sa inghit ce mi se indeasa pe gat... Iar daca sila mea va creste intr-atat incat sa nu mai suport, lumea e larga, pot emigra.. Sau ma pot lasa de meserie, stiu sa fac (si stiu sa fac BINE) o multime de alte lucruri... Si cu asta, sper ca ti-am satisfacut si tie curiozitatea, apropo de viitorul meu. Nu te mai obosi sa-mi adresezi vreo intrebare, o sa te ignor de acum incolo...
Vechi 10-08-10, 18:01   #325
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-3 (+0/-3)     

servus Dragos, ca de obicei prin logoreea ta reusesti sa ametesti si sa eviti un raspuns clar si simplu:-te-am intrebat daca pentru a profesa medicina dentara te inscri in CMDR asa cum prevede o lege proasta si strimba , a statului roman si vreau un raspuns prin DA sau NU, crezi ca e prea mult pentru inteligenta ta nemarginita ?
-crede-ma ca nu ma intereseaza viitorul tau luminos in teh. dentara sau altceva dar cred ca aceia care ti-au semnat petitia si cei care iti impartasesc opiniile( cu citeva chiar si eu sunt de acord) pe acest forum merita acest raspuns CLAR si atit, fara filosofie de doi bani gen terasa si fara populisme gen " luat taurul de coarne"
DA sau NU
si de asemenea cred ca ar trebui sa le multumesti celor 3000 si ceva de tehnicieni care lucreaza LEGAL in romania deoarece niciunul nu ti-a facut reclamatie la procuratura pentru practicarea unei profesii fara drept de libera practica fapta ce se pedepseste conform art 348 cod penal cu amenda penala sau inchisoare intre 3 si 12 luni
EU nu ti-am facut plingere penala pentru ca NU vreau sa-ti fac rau, pantru ca nu vreau sa fac rau niciunui tehnician dentar din tara asta, pentru ca atunci cind va aparea prima plingere penala de acest fel, va fi foarte rau pentru noi, se va deschide cutia pandorei pentru tehnicienii dentari
si pentru ca de acum incolo ma vei ignora pe acest forum , te tuca tanti ( am vreo 10 ani in fata ta ) si-ti doresc numa de bine si sanatate tie si familiei
.
Vechi 10-08-10, 18:37   #326
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
+2 (+2/-0)     

daca intra sau nu in CMDR e treaba lui. Ca medic poate detine laborator fara sa mai aibe nevoie de OTDR.
Va rog frumos sa va abtineti de la orice fel de amenintari.
.
Vechi 11-08-10, 09:52   #327
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

pt. cristi_n ricine poate fi proprietar de laborator cu conditia sa aiba angajati teh dentari cu libera practica adica membrii otdr-deocamdata, caci pe viitor e posibil sa fie nevoit sa aibe sef de laborator cu drept de punere pe piata a dmuc, ceva similar cum au nemtii ,daca nu esti mtd nu poti sa-ti deschizi lab
-un medic poate sa detina un lab in aceleasi conditii de mai sus si numai daca este organizat in SRL pe CMI nu are dreptul
-cit despre amenintari nu-mi dau seama care sunt acestea, poate ar trebui sa citesti mai atent textul
.
Vechi 11-08-10, 10:40   #328
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Noelia, nu ma cunosti si nu te cunosc, right? Chestia asta are (dez)avantajele ei. Topicul acesta intretine, cumva, o stare de tensiune intre colegi (indiferent ca se numesc tehnicieni/doctori). Partea buna este ca Dragos a incercat sa faca ceva, in limitele lui si conform cu posibilitatile pe care le are. Vrea sa modifice o lege stramba si noi ii dam in cap tocmai cu Legea. Partea iarasi buna este ca, daca "iese" initiativa lui, foarte multi, care, acum, sunt sceptici, o sa sara "gardul" la Dragos si nu mai spun ce "revolutie" o sa fie. Partea proasta: daca nu "iese", Dragos o s-o incaseze cu atat mai mult si o sa i se spuna: "Vezi, ti-am zis eu..."
Personal, l-am sfatuit pe Dragos sa nu mai scrie nimic de demersurile lui, sa finalizeze (daca se poate) ce si-a propus si, la final, sa ne spuna si noua. Se pare ca n-a tinut cont de rugamintea mea si a continuat sa posteze si "spiritele" continua sa fie inflamate.
Nu discutam, aici, de legile existente pentru ca ne dorim, cu totii, schimbarea a ceea ce consideram noi ca este deja stramb, fiecare la nivelul lui de interese si de pricepere. Demersul este tocmai pentru a schimba ceva negandit sau gandit gresit. Deci, criticile pe care i le pot aduce lui Dragos, se refera numai la o anumita "intretinere" a focului discutiilor. In rest, numai de bine!
Dragos Dinulescu si denta au multumit.
Vechi 11-08-10, 17:56   #329
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Radu, eu chiar ti-am ascultat sfatul! Iti multumesc, a fost un sfat bun!

...Ca am "cazut in pacat" pe 27 iulie si am scris aici, a fost numai si numai pentru a o "anunta" pe distinsa noastra colega noelia, de faptul ca urmeaza sa o ignor total! Am sperat inca din luna mai ca o sa se linisteasca, si o sa-si vada de ale ei, si n-o sa mai instige (pentru ca ea asta face), dar se pare ca e produsul perfect al societatii socialiste multilateral dezvoltate! Partidul Comunist Roman, impreuna cu Marele Conducator, Tovarasul Secretar General Nicolae Ceausescu, ar fi mandra de ea!

Iertare si pentru postarea aceasta, stiu ca am gresit, si imi astept cuminte pedeapsa!
Vechi 11-08-10, 18:25   #330
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
...Ca am "cazut in pacat" pe 27 iulie si am scris aici..
Sin no more!
Ia o pauza de "pix" ca sa-ti auzi gandurile.
Vechi 12-08-10, 20:45   #331
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

prietene , stai linistit, nu o sa te mai deranjez,te las sa devi unicul si inegalabilul de pe acest forum iar spre stiinta ta sa sti ca prin partilea astea ale tarii nu am prea fost membrii de partid deoarece multi dintre noi aveam si avem rude prin tarile civilizate
inca o data va doresc numai bine si spor la dinti
.
Vechi 12-08-10, 21:30   #332
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
si de asemenea cred ca ar trebui sa le multumesti celor 3000 si ceva de tehnicieni care lucreaza LEGAL in romania
EU nu ti-am facut plingere penala pentru ca NU vreau sa-ti fac rau
Sa inteleg ca acesti 3000 si ceva (plus unu) tehnicieni lucreaza NUMAI cu factura fiscala pentru absolout TOATE lucrarile? Daca da, tot respectul. Daca nu, sunt doar niste `ilegalisti` legali.
ps- stiu ca te-ai referit la altceva cand spuneai: LEGAL.
Dar daca tot discutam de principii legale, cred ca trebuie sa luam in calcul totul.
ncrstus si relu., au multumit.
Vechi 12-08-10, 21:37   #333
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

In Romania,nu cred ca ar putea cineva sa lucreze in totalitate LEGAL,in niciun domeniu,oricit de corect si principial ar fi el..........din pacate.
danxy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-08-10, 21:50   #334
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Si extrem de putin, din fericire.
Dar putin de tot, nu mult.
Vechi 13-08-10, 11:50   #335
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

nici in vest nu se lucreaza totul curat. mai precis...aproape ca la noi. nu chiar dar nu f departe.
.
Vechi 17-10-10, 23:48   #336
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Sa va povestesc cum este cu organizatia asta sindicala , aici, unde locoiesc momentan.
Eu sint membra in organizatia tehnicienilor dentari si particip la cursurile de specializare si de informare asupra a tot ce este nou in domeniu contra unei taxe lunare de 9 euro si sint lunar trei, patru intilniri unde este o ocazie grozava de a imbunatati si de a trezi dorinta de efectuarea lucrarilor de cit mai buna calitate.
Din alta perspectiva, este important sa fi membru pentru apararea si sustinera drepturilor si ca salariat si ca patron
Nu m-am intrebat niciodata unde se duc banii deoarece serviciile primite sint la inaltime si mi se pare justificat, asa ca nu are rost sa fac sapaturi.
ancaradu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-10-10, 14:05   #337
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ancaradu View Post
Nu m-am intrebat niciodata unde se duc banii deoarece serviciile primite sint la inaltime si mi se pare justificat, asa ca nu are rost sa fac sapaturi.
presupun ca vorbesti de organizatia din Israel nu de cea din Romania. Cea din Romania e la inaltime si ireprosabila doar la adunat taxe si impozite.
Nu stiu la cit se ridica salariul unui tehnician in Israel dar taxa pare comparabila cu cea de aici.9 euro x 12 luni= 108 euro. am totusi o banuiala ca salariile sint ceva mai mari
florinb este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-10-10, 14:34   #338
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de florinb View Post
presupun ca vorbesti de organizatia din Israel nu de cea din Romania. Cea din Romania e la inaltime si ireprosabila doar la adunat taxe si impozite.
Nu stiu la cit se ridica salariul unui tehnician in Israel dar taxa pare comparabila cu cea de aici.9 euro x 12 luni= 108 euro. am totusi o banuiala ca salariile sint ceva mai mari
taxa este comparabila cu aici , adica la noi mai mare 40ron/luna
.
Vechi 24-11-10, 00:06   #339
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

No comment!
Vechi 23-07-11, 09:55   #340
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Aceasta organizatie nu este altceva decat o afacere colosala, imaginati-va sa nu faci altceva decat sa aduni banii de la "iobagi" (cel putin pana acum), da, bravo lor.
Dragos iti dau dreptate.
Dex80 este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, 3d, absolventi, afara, ajutor, asociere, aspirant, bule, buna, calificat, certificat, cmdr, curenta, dentar, diverse, dmuc, doresti, drept, examenele, exista, explicatia, iga, intrebare, iv, lucreaza, medicilor, medicina dentara, meserii, obligatorie, otdr, pacientilor, practica, practice, protectie, ratati, respectarea, salut, slujba, subiecte, tehnician, tehnician dentar, tehnicieni dentari, traduceri, tratati, vand, vanzare, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (20:32) timp.

Alegeti schema de culori preferata: