Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

despre laboratoarele TD din spania

discutie din eugenol.ro : Aici in Spania,se lucreaza numai ceramica pe implante,din care numai 40-50%,sunt ceramica pe zirconiu,in rest munca si talentul tehnicianului ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Discutii diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 26-08-08, 09:12   #1
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Thumbs up despre laboratoarele TD din spania

Aici in Spania,se lucreaza numai ceramica pe implante,din care numai 40-50%,sunt ceramica pe zirconiu,in rest munca si talentul tehnicianului fac toata treaba.Eu unul lucrez scheletata cu tot ce tine de ea,sunt f.f multumit, am sef direct medicul conducator de clinica,primesc planul de tratament pe computer de jos din clinica ( cam cu fitze ,nu ?).Tehnicianul dentar nu are voie in clinica in timpul programului de lucru.Medicul urca un etaj aducand amprentele si luand lucrarile la gata.Laboratorul este dotat cu tehnologie moderna,fara sistem cad-cam caruia nu-i duce nimeni lipsa.Va intereseaza preturile de pe aici ?
ionascu razvan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-08-08, 09:20   #2
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

din moment ce vin delegatii din spania la noi la laboratoare ca sa colaboram ma gandesc ca aveti preturi relativ mari fata de ale noastre.
Td. Micky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-08-08, 09:33   #3
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ionascu razvan View Post
Va intereseaza preturile de pe aici ?
Baga, chiar sant curios!
camellleom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-08-08, 10:56   #4
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

salut colereta!
ce dracu cauti in spania?
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-08-08, 11:00   #5
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Un element de ceramica pe implant costa 1200 euro,iar un element de ceramica clasic costa 550 euro (astea sunt preturile de cabinet) . Da sunt mari,dar chiar si asa la aceste preturi, se fac in jur de 200 de dinti pe luna.Ce ziceti , se merita nu ? Cel care face ceramica aici este platit la element si ia 20-25 euro/element (este tot un roman).Dar sunt laboratoare care au preturi mici,si au enorm de lucru,au 25-30 angajati,si se lucreaza pe faze in multe dintre ele.Aici unde sunt eu,face fiecare lucrarea cap-coada.Scheletata se face cu 450-500 euro (depinde de complexitate)iar proteza mobila cu 300 euro.Altceva nu se lucreaza aici.
.
Vechi 26-08-08, 11:01   #6
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Salut Razvane, trece si tu in Link [Necesita inregistrare pentru acces.] unde stai ca sa evitam confuziile altfel presupunem ca lucrezi in ro
Si unde anume in Spania ...
Mie mi-a cam ramas gandul la Valecia, Barcelona si presupun ca sunt multe asa.
Vechi 26-08-08, 11:01   #7
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Am vrut sa vad cum se lucreaza si pe alte meleaguri.Si pot sa-ti spun ca se merita !!!
.
Vechi 26-08-08, 11:09   #8
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

pentru razvan.
pe unde esti in spania?
ai mess de la yahoo ,daca da trimite mesaj pe privat cu adresa.
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-08-08, 13:37   #9
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Citat:
Cel care face ceramica aici este platit la element si ia 20-25 euro/element (este tot un roman).
Il cheama cumva Liviu si e din Constanta?
Vechi 26-08-08, 13:45   #10
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Nu, nu il cheama Liviu, si nu este din Constanta ! Dar se pare ca pleaca,pentru ca vrea deja mai mult,si pot sa va spun ca am vazut tehnicieni care fac lucrari mult mai bune decat el . El chiar face "garduturi albe" apropo de discutiile legate de culoarea caninilor ,etc.
.
Vechi 26-08-08, 20:08   #11
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

din cei 550 euro cat e partea laboratorului?
Vechi 17-12-09, 18:57   #12
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Aici in Spania,se lucreaza numai ceramica pe implante,din care numai 40-50%,sunt ceramica pe zirconiu,in rest munca si talentul tehnicianului fac toata treaba.Eu unul lucrez scheletata cu tot ce tine de ea,sunt f.f multumit, am sef direct medicul conducator de clinica,primesc planul de tratament pe computer de jos din clinica ( cam cu fitze ,nu ?).Tehnicianul dentar nu are voie in clinica in timpul programului de lucru.Medicul urca un etaj aducand amprentele si luand lucrarile la gata.Laboratorul este dotat cu tehnologie moderna,fara sistem cad-cam caruia nu-i duce nimeni lipsa.Va intereseaza preturile de pe aici ?
Am si eu o mare rugaminte. Daca se poate, binenteles... A s vrea sa stiu mai multe despre sistemul de lucru din Spania: trebuie sa lucrezi pt un cabinet, sau laborator?, poti sa lucrezi si autonom?, in ce conditii poti sa deschizi un laborator?. etc. Multumesc.
maco68 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-12, 21:07   #13
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Smile

Buna,chiar ma intereseaza mai multe legate de aceasta profesie si mai ales faptul ca lucrezi in Spania ma incanta in ideea ca poate esti amabil si imi vei da cateva detalii care imi vor folosi in viitorul apropiat.Prima intrebare ar fi:as putea gasi un contract de 2 ani pe Spania? a doua intrebare:merita efortul vis a vis de salariul de inceput si a treia:metodele clasice chiar sunt scoase din uz,sa inteleg ca proteze mobile clasice sau elastice,protetica fixa cu fatete baropolimerizabile chiar nu se mai practica in lab.dentare din Spania,ci doar ceramica,etc.ultramodern?Multumesc pt. amabilitatea de a da curs unui raspuns convingator.SIMONA
simnis este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., cad-cam, ceramica, constanta, element, eugenol, euro, evitam, forum, gandesc, intereseaza, intrebare, iv, lucrezi, mari, noastre, partea, plati, platit, preturi, preturile, ramas, rece, roma, roman, salut, sant, spa, spania

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Vreau sa lucrez in Spania! Marya Lucrul "afara" 65 21-11-18 01:56
franta, spania, germania, uk, usa, canada, etc... nico Lucrul "afara" 47 22-08-08 19:40
spania, italia, franta maya Lucrul "afara" 0 15-04-07 21:07
SPANIA cristina lucia Lucrul "afara" 9 31-01-07 01:05

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (05:19) timp.

Alegeti schema de culori preferata: