Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Viitorul meseriei de tehnician dentar?

discutie din eugenol.ro : Salutare tuturor de pe acest forum. Sunt in clasa a XII-a si m-am gandit sa merg la tehnica dentara. ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Discutii diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree19Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 05-05-08, 21:39   #1
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Default Viitorul meseriei de tehnician dentar?

Salutare tuturor de pe acest forum.
Sunt in clasa a XII-a si m-am gandit sa merg la tehnica dentara. Am indepanare si simt artistic, rabdare si toate calitatiile necesare meseriei insa imi tot pun o problema in ultima perioada.
Ma intreb care e viitorul acestei meserii, fiindca nu as vrea ca peste 20 (sau 30) de ani (tehnologia evolueaza destul de repede daca ne gandim cum stateau lucrurile acum 20 de ani, iar asta are repercursiuni asupra tuturor meseriilor) meseria asta sa nu se mai practice sau toata lumea sa-si faca dintii in China.
Ce parere au studentii de la tehnica dentara sau cei ce practica deja meseria?
Multumesc!
ipatec este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-05-08, 14:33   #2
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Daca iti place aceasta meserie eu spun ca merita, personal sunt incantata si este de viitor, pura meserie nu o vei invata in nici un caz in facultate ci lucrand zi de zi, am inceput sa fac din primulan de facultate dinti din sapun, cred ca am cumparat si am stat nopti in sir sa-i modelez pana dr. meu a spus ca este O.K. Atmosfera din laboratoare este cea cu adevarat tare plus ca, cu timpul devine o a casa.
Dr.Sorin.Mihai a multumit.
Rusu Claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-05-08, 14:44   #3
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Da e a doua casa, adica acasa stai ca la hotel si la lucru ca acasa, adica mult.
Oricum e o meserie de viitor. Cu toate ca a aparut CAD-CAM-ul si alte aparate de laborator HI-TECH, tot e envoie de mana tehnicianului. Iar faptul ca traim in Romania ne garanteaza ca o sa avem muuuuuuultt de lucru.
Td. Micky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-05-08, 14:56   #4
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Nu am de gand sa plec din Romania ca este mult de treaba... o vad zilnic pe strada si cand stau de vorba cu oamenii, dantura cam lasa de ... voi transforma noaptea in zi pentru a putea lucra mai mult, astfel multi oameni vor fi fericiti.
.
Vechi 06-05-08, 16:37   #5
Initiat bine de tot
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

spor la invatat si in cariera pe care ti-ai ales-o...
.
Vechi 06-05-08, 16:45   #6
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de ipatec View Post
....!
Salut si tie.
In principiu e posibil sa prindem nanotehnologie in 20-30 de ani daca nu ne luam la bataie sau ne cade un asteroid in cap sau altele din categoria asta.
Atunci o sa fie greu si pt stomatologi ca multe se vor face de robotei.
Acum ma trezesc si iti spun ca in principiu daca nu iti pierzi vederea si iti functioneaza mainile esti Ok cu tehnica.
Vechi 06-05-08, 18:40   #7
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Ce m-a facut sa ma gandesc la viitorul meseriei este faptul ca un cunoscut de-al meu de profesie informatician a lucrat acum la un proiect impreuna cu o universitate din Germania. Proiectul consta intr-un program ce realizeaza imaginea 3D a unei tumori si da toate datele despre ea doar dupa radiografie. Este in stare sa idenfice tumoarea ...iar acum se lucreaza sa o idenfice si in cazul in care este mobila. Ma gandeam ca poate o sa faca cineva tot asa un soft care o sa scoata dintii ca la imprimanta doar dupa radiografia dentara. Sigur ca-n Romania tehnologia o sa intre mai greu si la inceput va fi foarte scumpa, dar intr-un final tot o sa intre, iar eu tanar fiind ma gandesc sa nu raman fara meserie inainte de retragere
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/discutii-diverse/3802-viitorul-meseriei-tehnician-dentar/
Totusi ma gandesc ca e si aici ca si la masini. Cele mai scumpe si mai renumite masini tot manual sunt finisate...

Modificat ultima data de ipatec; 06-05-08 la 18:47.
.
Vechi 06-05-08, 19:15   #8
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Poate chiar lansam curentul Vintage dentistry intr-o era supra tehnologizata.
Sau lucru manual in gura ta! Acum! Nu ezita... deschide gura oriunde ai fi
Vechi 06-05-08, 20:13   #9
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Ce m-a facut sa ma gandesc la viitorul meseriei este faptul ca un cunoscut de-al meu de profesie informatician a lucrat acum la un proiect impreuna cu o universitate din Germania. Proiectul consta intr-un program ce realizeaza imaginea 3D a unei tumori si da toate datele despre ea doar dupa radiografie. Este in stare sa idenfice tumoarea ...iar acum se lucreaza sa o idenfice si in cazul in care este mobila. Ma gandeam ca poate o sa faca cineva tot asa un soft care o sa scoata dintii ca la imprimanta doar dupa radiografia dentara. Sigur ca-n Romania tehnologia o sa intre mai greu si la inceput va fi foarte scumpa, dar intr-un final tot o sa intre, iar eu tanar fiind ma gandesc sa nu raman fara meserie inainte de retragere
Totusi ma gandesc ca e si aici ca si la masini. Cele mai scumpe si mai renumite masini tot manual sunt finisate...
ipatec, chestia asta care scoate dinti numai dupa o imagine este deja facuta si destul de mult implementata in USA, se numeste CAD-CAM si intr-adevar sunteaza treaba laboratorului, insa are aplicatii limitate. parerea mea ca in urmatorii 100 de ani tehnicieniii tot vor avea treaba (multa).
Asta daca vor mai fi 100 de ani.
Vechi 06-05-08, 21:08   #10
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Interesat... Are aplicatii limitate astazi, dar acum 30 de ani poate nici nu-si imaginau multi ca o sa existe asa ceva. Si cum progresul tehnologic are o crestere exponentiala cine stie ce vor aduce urmatorii ani. Pe ce iti bazezi afirmatia cand estimezi 100 de ani de activitate pentru tehnicieni?
Multumesc!
Mai tarziu: M-am uitat peste cateva filmulete cu CAD-CAM pe Youtube si mi-am dat seama ca momentan tot e nevoie de tehnicieni si pana o sa se ajunga sa nu mai fie trec minim 10 ani timp suficient pentru a ma reprofila in cazul in care am sa observ ca meseria e in pericol . Oricum cred ca tehnicienii dentari ar trebui sa aiba o asociatie puternica prin care sa-si urmeze interesele la fel cum au si bancherii sau cum sunt si-n alte domenii.

Modificat ultima data de ipatec; 06-05-08 la 21:31.
.
Vechi 06-05-08, 21:57   #11
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Meseria nu e in pericol, mai ales ca un computer sau un soft pana sa ajunga sa faca treaba tehnicianului o sa mai treaca mult timp. eu as zice tot 100 de ani, si nici atunci nu va putea face opere de arta ca si Soare Adrian sau Yamamoto.
Asociatie avem : OTDR .
.
Vechi 07-05-08, 14:08   #12
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de "dentista" View Post
Asociatie avem : OTDR .
Si la ce va foloseste?
Vechi 07-05-08, 19:31   #13
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Deocamdata, ....la nimic.
Adica ne elibereaza niste certificate pe baza carora v-om primi autorizatiile noi de libera practica. Mai dam si bani lunar, cotizatie cica, si mai departe stiti si voi - efectul de turma la romani.
E ok pana la urma ca cica implementeaza si la noi ca si la medici sistemul cu puncte pe la congres.
Roata se invarte si aici, mai incet dar se invarte.
.
Vechi 07-05-08, 23:37   #14
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
Si la ce va foloseste?
1-nu mai sunten cu asistentele si moasele, 2-laboratoarele si personalul vor primi calificative si functii precis determinate , 3- se va pune la punct un COD DEONTOLOGIC, 4-responsabilitatile vor fi bine determinate in ceea ce priveste echipa medic-tehnician,5- calitatea protezarilor va creste,6- concurenta va fi doar o amintire,7- valoarea protezelor va fi mai bine estimata,8- medicii ne vor fi prieteni din punct de vedere profesional... dumnezeu sa ne ajute/ nu bat campii, ci este un tzel.tre sa avem rabdare.
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-05-08, 23:46   #15
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

sa ajute doamne doamne dar tare ma indoiesc de asa modificari in romania
TEOfil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-05-08, 00:02   #16
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

teo, eu cred in lucrurile bune, si se vor intampla. toate lucrurile mari au plecat de la un vis, de la o idee, de la o nebunie... tre sa dam dovada de maturitate si sa acceptam faptul ca daca ne este greu , noi tehnicienii suntem de vina... pacat.nu ne-a pus nimeni bocancul pe grumaz, ci...NOI. si noi si ei medicii avem niste meserii de toate nobletea si frumusetea, incat ... este pacat de ceea ce se intampla.
.
Vechi 08-05-08, 00:16   #17
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

perfect de acord.dar te intreb cati nebuni stii in tara asta care sapa dupa noutati,comanda tot felul de ciudatenii sa incerce,merg la tot soiu de cursuri aici sau pe afara,intr-un cuvant se intereseaza ce Meserie.
raspuns: din pacate ff putini,rezultatul lucrari de duzina pe bani putini.
de vine clientul la tine shi esti prea scump pleaca.
am medici care cand suna stiu clar ori e vreo ruda ori un pac figurant.
apropo de faza cu preturile shi amenda sau asa ceva,propun sa postam cati mai multi listele de preturi,poate avem colegi la care le e jena sa intrebe cu cat se mai lucreaza atunci poate realizeaza shi ei pe unde sunt.
.
Vechi 08-05-08, 00:29   #18
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de TEOfil View Post
perfect de acord.dar te intreb cati nebuni stii in tara asta care sapa dupa noutati,comanda tot felul de ciudatenii sa incerce,merg la tot soiu de cursuri aici sau pe afara,intr-un cuvant se intereseaza ce Meserie.
raspuns: din pacate ff putini,rezultatul lucrari de duzina pe bani putini.
de vine clientul la tine shi esti prea scump pleaca.
am medici care cand suna stiu clar ori e vreo ruda ori un pac figurant.
apropo de faza cu preturile shi amenda sau asa ceva,propun sa postam cati mai multi listele de preturi,poate avem colegi la care le e jena sa intrebe cu cat se mai lucreaza atunci poate realizeaza shi ei pe unde sunt.
sunt de acord cu supararile tale, eu am trecut peste ele... nu conteaza pretul. crede-ma. RABDARE.am facut si eu multe tampenii in ceea ce priveste calitatea, pretul, relatia cu colegii... crede in meseria ta si fa-o cum trebuie. NICODATA sa nu renunti la demnitate... esti un om in primul rand... apoi tehnician. in relatia medic- tehnician, tehnician-tehnician orgoliile n-au ce cauta.
.
Vechi 08-05-08, 00:37   #19
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

eu cu altii... buna pace ,dar ei cu mine ce au?
decat sa-mi pierd demnitatea mai bine nu mai fac asta.
s-a intamplat nu odata sa nu-mi placa ceva la vreo lucrare shi am zis nu e bine ramane de provizorie shi facem alta stii reactia: da era buna,poate ....
.
Vechi 16-05-08, 14:47   #20
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

something to smile about
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
catalinmv a multumit.
cosmin huplea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-07-08, 19:18   #21
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SOARE ADRIAN View Post
sunt de acord cu supararile tale, eu am trecut peste ele... nu conteaza pretul. crede-ma. RABDARE.am facut si eu multe tampenii in ceea ce priveste calitatea, pretul, relatia cu colegii... crede in meseria ta si fa-o cum trebuie. NICODATA sa nu renunti la demnitate... esti un om in primul rand... apoi tehnician. in relatia medic- tehnician, tehnician-tehnician orgoliile n-au ce cauta.
Bine zis!-As mai adauga ca ceea ce ar trebui sa stea la baza relatiei dintre medic si tehnician ,ar fi bine sa fie interesul comun pentru binele pacientului,care multumit fiind plateste ,spune si la altii ca a fost bine tratat,nu face lacramatii pe nici-unde,asa ca in final fiecare isi incaseaza partea cuvenita fara probleme ,iar munca primeste astfel si rasplata satisfactiei profesionale,si pe aceea financiara-mai conteaza altceva?
cind iti faci treaba bine,sansa ca orgoliul sa iti fie agresat scade foarte mult-
System_of_a_down este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-07-08, 19:59   #22
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Sunt in clasa a XII-a si m-am gandit sa merg la tehnica dentara. Am indepanare si simt artistic, rabdare si toate calitatiile necesare meseriei insa imi tot pun o problema in ultima perioada.
Ma intreb care e viitorul acestei meserii, fiindca nu as vrea ca peste 20 (sau 30) de ani (tehnologia evolueaza destul de repede daca ne gandim cum stateau lucrurile acum 20 de ani, iar asta are repercursiuni asupra tuturor meseriilor) meseria asta sa nu se mai practice sau toata lumea sa-si faca dintii in China.
Ce parere au studentii de la tehnica dentara sau cei ce practica deja meseria?
Multumesc!
tehnologia este ultimul lucru fata de care sa iti pui probleme-in fond tot ce s-a creeat din pdv tehnologic ajuta tehnicienii sa munceasca mai usor, si sa cistige putin timp si in afara laboratorului, aceasta fiind adevarata problema a acestei meserii,problema la care trebuie sa te gindesti foarte serios-si anume ca practicind tehnica dentara vei consuma tot timpul in laborator.In primii ani o vei face pt. a invata,apoi pentru ca nu iti poti refuza colaboratorii din cabinet care conteaza pe tine,apoi incercind sa gasesti un echilibru intre munca si viata personala in orice fel cu putinta.Unii colegi pretind ca se poate-dar majoritatea stau in laboratoare pina la ore tirzii din noapte chiar dupa ani buni de practica -vreau sa spun ca in aceasta meserie ori muncesti bine si foarte mult ,ori deloc.varianta de mijloc nu exista.Sigur ca exista o compensatie financiara pentru faptul ca petreci muncind 10-12-14 ore intr-o zi-dar trebuie sa stii toate astea ca sa stii ce iti asumi.Tehnologia nu poate inlocui in totalitate omul-cu siguranta nu in urmatorii 20 -30 de ani.
CIOBOTEA LIVIU a multumit.
System_of_a_down este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-08, 17:20   #23
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

e stralucit viitorul meseriei - dar din pacate ies 120 dentisti din facultate si tehnicieni doar 30 pe an - in Timisoara. Din cei 30 doar jumate sunt din Timisoara. !!! BIG PROBLEM !!! Eu tot caut sa angajez de aproape un an si nimic - n-ai de unde, asta e.....
.
Vechi 03-07-08, 21:03   #24
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

dentista, incearca sa prinzi viitorii tehnicieni inca din facultate. Asa, cand termina, deja ii ai formati, bine pt. tine, iar ei deja au un loc de munca, bine pt. ei.
Vechi 05-07-08, 11:26   #25
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

e lipsa - deja sunt luati din fasa, e criza mare cum spuneam mai sus 120 dentisti si doar 30 tehnicieni pe an din care 15 din Timisoara.
.
Vechi 07-07-08, 01:17   #26
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

dentista am luat bacu, deci de maine in 1 saptamana sunt la timisoara sa ma inscriu.

trebuie sa aflu mai multe detalii despre proba practica. ultima data mi-au zis ca trebuie sa indoi sarma in forme geometrice si sa fac un creion sau surub din ghips. am tot exersat dupa ce mi-am facut ceva materie dintr-o placa de rigips, insa rigipsul cred ca e mai prost fiindca se sfarma foarte foarte usor. trebuie sa-mi pun maine dimineata ceva ghips la intarit ca dupa proba practica sunt ca si admis (sper sa fiu la fara plata sa nu mai pun o povara pe ai mei). nici nu stiu ce naiba-mi dau aia pentru lucru acolo ca eu am facut cu un cutit de bucatarie ). Multumesc lu Dumnezeu c-am trecut de bac si sper sa m-ajute sa ma vad si student ca sa fie minunea completa.

Modificat ultima data de ipatec; 07-07-08 la 01:23.
.
Vechi 07-07-08, 01:31   #27
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

......Esti simpatic...Sper sa treci de proba practica...Succes!
Vechi 07-07-08, 01:39   #28
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Eh cum sa nu trec. Daca nu trec inseamna ca nu-i de mine meseria asta si trebuie sa ma reprofilez...
.
Vechi 07-07-08, 08:21   #29
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Ipatec te astept la laborator sa-ti dau ghips bun pt. proba ta.
.
Vechi 11-07-08, 11:59   #30
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Default chestiune...

Am urmatoarea problema : sunt student in anul III ( din octombrie , bineinteles ) , la anul termin si habar n-am cu ce se mananca aceasta meserie...ni s-a sugerat de la inceput sa ne lipim de un tehnician care sa ne invete , sa ne arate , sa ne lase sa facem...am facut asta , am turnat ceva modele si mi se parea ca sunt un mare meserias...pana cand am vazut modele cu lucrari pe ele venite de la alti tehnicieni de prin alte orase ( sunt dintr-un oras micutz din nordul Moldovei )...bonturi mobile , baza facuta pe soclator , ce sa mai vorbesc , chestii SF pentru tehnicienii de aici ! Normal ca m-am desumflat si am renuntat in a mai merge in acel laborator ( nu tu castomat , nu tu scule adevarate...sa nu fiu inteles gresit insa cred ca e normal sa-mi doresc sa invat si sa lucrez la nivelul anului in care suntem , nu sa ma intorc in trecut...) ! Problema e : unde sa ma duc si pe langa cine sa ma bag ca sa pot practica aceasta meserie ? Nu sunt in masura sa sfatuiesc pe altii ( chiar daca nu mai sunt foarte tanar ) dar nu exista un laborator dotat modern si cu tehnicieni capabili care sa te primeasca ( contra unei taxe , desigur ) si sa te initieze in aceasta meserie ? Ceea ce se intampla in scoli e definitoriu pentru invatamantul romanesc , nu pot avea pretentii...dar chiar nu e nimic privat in acest domeniu ?
ELENA06 a multumit.
danL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-07-08, 16:24   #31
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

pai zi de unde esti, poate se gaseste cineva pe aici aproape de tine si se ofera.
Vechi 11-07-08, 20:51   #32
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Default ...

judetul Neamt ( le-a dat spre nemurire printre altii pe Raduleasca si Andreea Marin-Alpin )...
.
Vechi 11-07-08, 23:22   #33
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cauta l pe dr cotaie gh. e presedinte la colegiul med neamt.tel 0741437029. roga l sa te ajute .
madameM este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-07-08, 23:45   #34
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

sau te muti in timisoara si vii la mine, primesti si salar imediat si carte de munca. Dar trebuie sa ai 2 maini drepte, ca acum o saptamana o fata care stia sa faca tot in laborator s-a dovedit sa aiba 3 maini stangi si tot ce stia sa faca era sa toaarne modele si atat desi ea pretindea ca stie sa faca lucrari de la a la z si ca a mai lucrat 2 ani. prefer sa vina cineva care nu stie , de pe bancile scolii si sa-l platesc pt. nimic si sa-l invat in accest timp totul si sa fac tehnician bun din el. Laboratorul are de toate - ultradotat - ai ce sa inveti.
.
Vechi 13-07-08, 14:26   #35
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Default ...

De acord ! Va invit sa continuam discutia in particular drept pentru care o sa va las un mesaj privat...
.
Vechi 15-07-08, 13:10   #36
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

noroc ca de acum sunt 45 de studenti la tehnica dentara cu 15 in plus, poate se termina criza de tehnicieni
.
Vechi 26-07-08, 01:41   #37
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Smile

Salutare tuturor..am urmarit cu atentie subiectele voastre si pot sa spun k sunt incantat k pot sa intru si eu in aceasta "lume" eu sunt proaspat student al universitatii carol davila din bucuresti, akm 2 zile am promovat examenul de admitere, mai precis am fost al 3-lea...am si eu o rugaminte, dk poate cnv sa ma ajute, adik sa pot sa fiu de folos intr un cabinet de tehnica dentara din buc si bineinteles sa pot sa invat si eu kte cv sa stiti k sunt disponibil!!
ionut.7 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-07-08, 02:45   #38
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

ionut, da' repede ne-ai gasit
bine ai venit pe forum... speram sa-ti placa aici... dar avem si o rugaminte:
aici NU se scrie cu k, akm, kte, adik.... ne straduim sa mai pastram cite ceva din biata limba romana mutilata de ultratehnologie si prea multa graba... multumim...
radualionte a multumit.
Vechi 26-07-08, 11:30   #39
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

O sa ma conformez..eram si pe mes aseara cand am trimis mesajul si na, obisnuinta!!
.
Vechi 28-07-08, 00:02   #40
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Nu mai zice nimeni nimic??
.
Vechi 28-07-08, 00:58   #41
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

e pe duca.
traiasca cad-cam.
.
Vechi 29-07-08, 16:11   #42
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Default ...

Update situatie : multumesc persoanei cu varianta dl. Cotaie de la Neamt ( insa cunosc dotarea judetului si nu are cum sa ma ajute...comparativ , Timisoara sau Bucurestii ca dotare sunt in Vest fata de Moldova ) , Timisoara e la celalalt capat al tarii ( multumesc " dentistei " - am mai surfat pe acest forum si am vazut lucrari executate acolo si-mi vine sa plang de ciuda...) , l-am contactat si pe dl.Soare ( la fel , Pitestiul e destul de departe...) , daca mai aveti cunostinte sau tehnicieni hotarati sa-si enerveze neuronii cu-n novice , va rog...multumesc !
.
Vechi 18-08-08, 17:10   #43
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Default update...

Ma apropii de o luna de cand am insemnat acilea eforturile mele de a-mi gasi un mentor...for the record : am mai trimis emailuri de solicitare in vederea angajarii , azi abia ce-am sosit de la un interviu desfasurat in Iasi ( firma gasita tot pe bunul internet )...fara succes insa ! E nevoie de oameni cu experienta ( insa ma intreb ce se intampla cu cei care nu au deloc , asa ca mine ? ) , sa semneze pe 5 ani astfel laboratorul scotandu-si o parte din cheltuieli ( lucru cu care sunt de acord partial...as plati ca sa invat insa nu as fixa termene ) , etc. Am observat ca exista un cerc vicios din care e greu sa iesi ori sa patrunzi ( seamana cu casta notarilor )...nu te invata nimeni pentru ca le e frica sa nu pleci in alta parte ( insa exista motivatii care pot tine angajatul pe loc ) , nu te invata nimeni pentru ca frica de concurenta e marisoara ( desi mie mi-ar place sa lucrez cu un singur medic ) , nu te invata nimeni pentru ca de-aia exista scoala sa te invete cei de acolo ( mai si platesti pentru asta )...oricum , certific situatia ca fiind interesanta , intriganta si cu zbaterile necesare , rezolvabila !!
.
Vechi 19-08-08, 09:04   #44
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

danl sunt din Piatra Neamt si ma confrunt cu aceasi problema, nu am unde sa ma duc sa mai fur cate ceva, am avut ocazia sa intru in laboratoare dar nu pentru o perioada lunga de timp. Tehnicieni buni ii numeri pe degete si nu prea ai cum sa-i deranjezi. Speranta moare ultima asa ca capul sus.
.
Vechi 19-08-08, 09:18   #45
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Default cursuri...

Prin voia sortii , am avut ocazia sa aflu cu precizie cum se desfasoara cursurile de perfectionare pentru medici stomatologi ale unei anumite societati din Bucuresti si am ramas pe ganduri imaginandu-mi prapastia intre pregatirea doctorilor din ziua de azi si cea a tehnicienilor dentari ( si ma refer la cei neinitiati , cei proaspat unsi cu aceasta functie , cei care habar n-au cu ce se mananca aceasta meserie )...nu am auzit de cursuri banale de modelare in ceara , cursuri pentru executare bont mobilizabil , cursuri de turnare cu ajutorul castomatului , etc...dupa parerea mea sunt extrem de multe etape care , in scoala , sunt trecute in fuga , rapid , parca pentru a se trece cu vederea lipsa echipamentelor ...
.
Vechi 23-08-08, 01:48   #46
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Am si eu o intrebare pentru tine dan, unde esti tu student?? adica in ce oras si la ce facultate??
.
Vechi 23-08-08, 18:12   #47
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Unhappy aceeasi problema......

salut...sunt gabriela .sunt si eu studenta la td.ma confrunt si eu cu aceeasi problema pe care am vazut-o dezbatuta aici pe forum...la ultimul laborator la care am fost mi s-a spus ca sunt in plus desi stiam sincer mai multe decat celelalte 2 persoane care mai erau acolo...dar persoanele respective erau acolo deja cu o luna inainte sa ma duc eu...mare lucru nu m-a invatat tehnicianul pt ca nu avea timp...dar acum imi dau seama ca timpul trece si eu nu imi gasesc nimic de lucru desi e cam cazul.nu vreau sa descrurajez pe nimeni sau sa indipsun pe nimeni dar eu de cand eram anul 1 tot caut...dar am primit doar raspunsuri specifice ..."NU".si in legatura cu dotarile din vest mai exact din cluj-napoca..doar un laborator e dotat cu tehnica cad-cam restul se descruca si ei cum pot..intr-adevar sunt si laboratoare mai dotate decat celelalte dar oamenii tot asa sunt...isi vaneaza propriile interese
gabrielacj este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-08-08, 19:36   #48
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Nu sper ca nu e pe duca,pentru ca eu abia l-am descoperit (cam tarziu ,nu ??) dar se spune ca niciodata nu e prea tarziu... asa ca ,ce mai faci mai Teo ???
ionascu razvan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-08-08, 20:17   #49
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Arrow contract sau nu contract ?

Citat:
Publicat initial de danL View Post
Ma apropii de o luna de cand am insemnat acilea eforturile mele de a-mi gasi un mentor...for the record : am mai trimis emailuri de solicitare in vederea angajarii , azi abia ce-am sosit de la un interviu desfasurat in Iasi ( firma gasita tot pe bunul internet )...fara succes insa ! E nevoie de oameni cu experienta ( insa ma intreb ce se intampla cu cei care nu au deloc , asa ca mine ? ) , sa semneze pe 5 ani astfel laboratorul scotandu-si o parte din cheltuieli ( lucru cu care sunt de acord partial...as plati ca sa invat insa nu as fixa termene ) , etc. Am observat ca exista un cerc vicios din care e greu sa iesi ori sa patrunzi ( seamana cu casta notarilor )...nu te invata nimeni pentru ca le e frica sa nu pleci in alta parte ( insa exista motivatii care pot tine angajatul pe loc ) , nu te invata nimeni pentru ca frica de concurenta e marisoara ( desi mie mi-ar place sa lucrez cu un singur medic ) , nu te invata nimeni pentru ca de-aia exista scoala sa te invete cei de acolo ( mai si platesti pentru asta )...oricum , certific situatia ca fiind interesanta , intriganta si cu zbaterile necesare , rezolvabila !!
Problema e in felul urmator: nu convine nici unui laborator sa ia un student din anul 1 pana in anul 3 fara ca apoi sa-l si angajeze macar cativa ani. Personal am angajat o fata care a venit din anul doi si aici a ramas de 5 ani deja si va mai ramane pt. ca e motivata financiar si lucreaza cu un team tanar intr-un lab. fff dotat in care se face orice tip de lucrare inclusiv ceramica pe zirconiu.
Mi se pare corect ca dupa o perioada de 2-3 ani in care o invat meserie sa ma si folosesc de treaba asta. Sa nu spun ca in perioada cat a fost la scoala si venea si la laborator primea bani inca de atunci. Deci se poate sa-ti gasesti locul trebuie doar sa mai cauti.
CIOBOTEA LIVIU a multumit.
.
Vechi 25-08-08, 22:48   #50
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Sa stiti ca sunt de acord si mie se pare chiar normal ce zice Micky, eu anu asta am intrat la tehnica si chiar mi ar face placere sa gasesc si eu un loc unde sa invat meserie!!
.
Vechi 25-08-08, 23:20   #51
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

O singura problema vad eu: inveti intr-un laborator 2-3 ani,dupa aia sa ramai angajat acolo inca 2-3 ani.Problema ar fi salarul cu care esti platit,pt ca laboratorul poate sa-ti dea bani putini stiind ca oricum ai contract....Problema banilor trebuie lamurita de la inceput pt a nu aparea nemultumiri ...la ambele parti.
MarianVaru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-08-08, 07:47   #52
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

dragii mei colegi,viitorul meseriei noastre este Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurat si in tara si in strainatate cu sau fara sisteme cad cam frumusetea acestei meserii o facem noi cu miinile noastre din prima clipa cind intram intr-un laborator ca incepatori sau tehnicieni cu ceva vechime,acest lucru vi-l spune un tehnician care a lasat un laborator modern in tara si am plecat pe meleaguri indepartate numai din curiozitatea de a vedea cum se lucreaza si credeti-ma diferente nu mai sint nici ca nivel de dotare tehnologica si nici profesional,cunosc tehnicieni in tara mult peste pregatirea multor tehnicieni de pe aici.in ceea ce priveste relatia dentist-tehnician,aici parca e numai mai mult respect si numai atit!
ionascu razvan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-08-08, 07:57   #53
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de ionascu razvan View Post
cunosc tehnicieni in tara mult peste pregatirea multor tehnicieni de pe aici.in ceea ce priveste relatia dentist-tehnician,aici parca e numai mai mult respect si numai atit!
aici, adica unde....?
Vechi 26-08-08, 08:26   #54
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Spania parca...
camellleom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-08-08, 10:30   #55
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bun venit Razvan !
Ai perfecta dreptate , nu numai ca " mincam" aceeiasi piine si noi si voi , dar, unii fara altii nu se poate !!
Comunicarea f. buna si respectul reciproc sunt capitole la care mai avem de lucrat!!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-08-08, 11:04   #56
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Td. Micky View Post
Problema e in felul urmator: nu convine nici unui laborator sa ia un student din anul 1 pana in anul 3 fara ca apoi sa-l si angajeze macar cativa ani. Personal am angajat o fata care a venit din anul doi si aici a ramas de 5 ani deja si va mai ramane pt. ca e motivata financiar si lucreaza cu un team tanar intr-un lab. fff dotat in care se face orice tip de lucrare inclusiv ceramica pe zirconiu.
Mi se pare corect ca dupa o perioada de 2-3 ani in care o invat meserie sa ma si folosesc de treaba asta. Sa nu spun ca in perioada cat a fost la scoala si venea si la laborator primea bani inca de atunci. Deci se poate sa-ti gasesti locul trebuie doar sa mai cauti.
Vad lucrurile asa : tehnicianul incepator sa stea in laboratorul care il invata meserie exact perioada de care a avut nevoie sa prinda tot...spre exemplu , daca invat intr-un an tot , sa stau peste , inca un an , nu mai mult...apropo , imi poate spune cineva dintre initiati de ce perioada ai nevoie ca sa inveti tot ce-ti trebuie pentru a face de la A la Z lucrari de ceramica ( celebrul portelan ) ? Nu vorbim de cineva luat de pe strada ci de o persoana cu indemanare , cu o tzara de creier , etc...apoi , imi poate garanta cineva ( si aici vorbim de corectitudine ) ca voi fi invatat in perioada optima si nu se va lalai treaba aiurea ? Exemplu : am fost intr-n laborator unde am invatat sa torn modele ( e un fel de-a spune am invatat...nu se respectau timpii , modelul nu era lasat 24 de ore sa stea , soclul modelului se sculpta din cutit , etc ) si am facut asta timp de vreo 3 luni , incercand sa trec la o alta etapa , mi se raspundea usor ironic : esti tanar , ai timp , mai ai de turnat vreun an-doi pana sa urci ...apropo de intrebarea de mai sus , am primit un raspuns de la un tehnician meserias : 3 luni..dupa aceea , treci la profesionisti !
.
Vechi 26-08-08, 11:26   #57
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Daca gandesti asa, nu o sa gasesti curand un laborator care sa te angajeze. Tehnica dentara are extrem de multe detalii. Vei constata ca dupa 10 ani de munca vei mai ai de invatat. A reproduce cu exactitate un dinte cu toate particularitatile sale (forma, culoare, functii...) nu este simplu. Ne este dat sa reproducem ceva creat initial de Dumnezeu!!!! Este o misiune deloc banala. Spor!
Dani Sîrbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 3d, afara, ani, aveti, buna, cad cam, cad-cam, categoria, colaborare, dentis, dentistry, deschide, forum, greu, gura, important, intrebare, lucru, mainile, manual, medicii, medicilor, medicul, pierzi, principiu, protetica, salut, stoma, stomatologi, subiecte, supra, tehnica, tehnician dentar, tehnicienii, turnare, varsta, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Cum este sa fii tehnician dentar? Sedora Admitere la TD 67 29-07-13 13:18
Fisa post tehnician dentar DENESTETIC Jurisprudenta 3 28-10-12 12:43
job tehnician dentar dieselmotion Discutii diverse 3 31-03-09 20:17
tehnician scaun dentar kavo mai vechi.... ina Aparatura stomatologica 2 28-01-08 21:51

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:31) timp.

Alegeti schema de culori preferata: