Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Viitorul meseriei de tehnician dentar?

discutie din eugenol.ro : eu cred ca depinde de oamenii unde nimeresti - atata tot - omul sfiinteste locul....

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Discutii diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree19Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 26-08-08, 12:29   #58
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

eu cred ca depinde de oamenii unde nimeresti - atata tot - omul sfiinteste locul.
Td. Micky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-08-08, 12:33   #59
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Tehnicienii mai in varsta poate l-au cunoscut pe Dl.Perja de la Protetica-Progresului. Discipolul lui a fost Bogdan, zis "parintele"... Toti medicii, inclusiv profii universitari, veneau cu respect la Dl.Perja pentru ca Stia! si mai dadea si la altii. Nu putea fi imbarligat de unele cerinte aiurea si nerealiste ale medicilor. A fost un mare artist! Pentru cei tineri, cred ca important este sa Stiti si sa aveti o buna colaborare cu medicul. Si pentru medic, si pentru voi este painea noastra cea de toate zilele...
Vechi 26-08-08, 23:37   #60
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Stimati colegi medici si tehnicieni,in ceea ce priveste relatia medic-tehnician,nu pot ,nu am cum sa nu fiu de acord cu un bun coleg si prieten din Timisoara, care profesional este mult peste nivelul de pregatire al tehnicienilor dentari si din tara si din strainatate.Credeti-ma ca stiu ce spun,am lucrat in tara,si de ceva vreme lucrez in strainatate,asadar am foarte multe termene de comparatie, in ceea ce priveste relatia tehnician-medic de aici si din tara.In tara lucram o proteza scheletata cu elemente speciale cu 280-300 euro,iar medicul incasa de la pacient 1300 euro,fara sa-mi dea plan de tratament,fara nici cel mai mic semn de implicare din partea cabinetului.Si am lucrat cu multe cabinete de acest gen.Acesta e numai un aspect,si atunci intreb eu: CARE RELATIE MEDIC - TEHNICIAN IN TARA ???
Iulia Elena a multumit.
ionascu razvan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-08-08, 11:12   #61
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Relatia ar putea fi "divizata" in mai multe aspecte:
- medic-pacient, uneori si asta lasa de dorit...
- medic-medic dar, uneori, lipseste un elementar simt al deontologiei si colegialitatii medicale...
- medic- tehnician unde cunosc relatii colegiale, chiar prietensti si acolo unde nu exista este, in principal, o lipsa de comunicare...
- medic- asistenta unde nu prea sunt frecusuri si greu este pentru medic sa o accepte ca pe o colega de breasla datorita unor orgolii create in timp.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/discutii-diverse/3802-viitorul-meseriei-tehnician-dentar/
Cu exceptia pacientului, toti ceilalti sunt colegi si ar trebui sa lucreze in echipa. Ca nu intotdeauna se intampla asa este o alta poveste. Dar nu poti sa-i bagi cu forta in cap oricarui coleg (medic, tehnician sau asistenta) ce inseamna deontologie, relatii de colegialitate, relatii inter-umane, etc. Educatia nu poate fi facuta cu polonicul...O ai, ti-o formezi in timp sau lipseste si atunci nu are rost sa te zbati sa schimbi lumea...
Vechi 28-08-08, 09:04   #62
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

buna dimineata din Spania,sinteti cred un om deosebit atit ca om cit si profesional,as fii onorat sa va cunosc ,CU MULT RESPECT,Razvan.
radualionte a multumit.
ionascu razvan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-08-08, 09:42   #63
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Cool

Citat:
Publicat initial de ionascu razvan View Post
In tara lucram o proteza scheletata cu elemente speciale cu 280-300 euro,iar medicul incasa de la pacient 1300 euro,fara sa-mi dea plan de tratament,fara nici cel mai mic semn de implicare din partea cabinetului.Si am lucrat cu multe cabinete de acest gen.Acesta e numai un aspect,si atunci intreb eu: CARE RELATIE MEDIC - TEHNICIAN IN TARA ???
Eu si acum fac o proteza scheletata de la 250 euro ( in functie de complexitatea cazului si planul protetic pe care eu il fac creste pretul) si pana acum nu a facut vreun medic planul protetic pt. ele , in cel mai bun caz impreuna, desi corect ar fi invers. Lucrez doar cu medicii cu care sunt prieten pt. ca face bine la sanatate (mai putin stres)
Td. Micky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-01-09, 18:31   #64
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de danL View Post
Vad lucrurile asa : tehnicianul incepator sa stea in laboratorul care il invata meserie exact perioada de care a avut nevoie sa prinda tot...spre exemplu , daca invat intr-un an tot , sa stau peste , inca un an , nu mai mult...apropo , imi poate spune cineva dintre initiati de ce perioada ai nevoie ca sa inveti tot ce-ti trebuie pentru a face de la A la Z lucrari de ceramica ( celebrul portelan ) ? Nu vorbim de cineva luat de pe strada ci de o persoana cu indemanare , cu o tzara de creier , etc...apoi , imi poate garanta cineva ( si aici vorbim de corectitudine ) ca voi fi invatat in perioada optima si nu se va lalai treaba aiurea ? Exemplu : am fost intr-n laborator unde am invatat sa torn modele ( e un fel de-a spune am invatat...nu se respectau timpii , modelul nu era lasat 24 de ore sa stea , soclul modelului se sculpta din cutit , etc ) si am facut asta timp de vreo 3 luni , incercand sa trec la o alta etapa , mi se raspundea usor ironic : esti tanar , ai timp , mai ai de turnat vreun an-doi pana sa urci ...apropo de intrebarea de mai sus , am primit un raspuns de la un tehnician meserias : 3 luni..dupa aceea , treci la profesionisti !
si mie mi-ar fi placut sa fiu invatat in 12 luni toate etapele de realizare unei lucrari metalo-ceramice, dar trebuie acumulata si putina experienta pentru a face o lucrare protetica cap-coada care va fi cimentata in gura unui pacient...asa ca dupa cei 3 ani de mers la scoala in paralel cu mersul la un laborator si cu o tzara de creier si indemanare , garantat vei putea stii sa faci fara probleme portzelan.
tzuky74 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-02-09, 17:39   #65
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de TEOfil View Post
e pe duca.
traiasca cad-cam.
lucram cu sistemul asta de vre-o 3 ani cred....raspunsul la ce ai spus tu:
" cand o face plopu' pere"
.
Vechi 01-02-09, 17:47   #66
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de danL View Post
V...apropo , imi poate spune cineva dintre initiati de ce perioada ai nevoie ca sa inveti tot ce-ti trebuie pentru a face de la A la Z lucrari de ceramica ( celebrul portelan ) ? Nu vorbim de cineva luat de pe strada ci de o persoana cu indemanare , cu o tzara de creier , etc...apoi , imi poate garanta cineva ( si aici vorbim de corectitudine ) ca voi fi invatat in perioada optima si nu se va lalai treaba aiurea ? Exemplu : am fost intr-n laborator unde am invatat sa torn modele ( e un fel de-a spune am invatat...nu se respectau timpii , modelul nu era lasat 24 de ore sa stea , soclul modelului se sculpta din cutit , etc ) si am facut asta timp de vreo 3 luni , incercand sa trec la o alta etapa , mi se raspundea usor ironic : esti tanar , ai timp , mai ai de turnat vreun an-doi pana sa urci ...apropo de intrebarea de mai sus , am primit un raspuns de la un tehnician meserias : 3 luni..dupa aceea , treci la profesionisti !
eu personal am mers in laborator din anul 2. cand am terminat am facut direct ceramica. tot timpul mi se parea ca stiu tot. sincer cred ca rupa 2-3 ani poti spune ca stii, ca poti "citi" in amprenta, ca poti vredea in ansamblu un caz, ca poti previsualiza o lucrare uitandu-te la bonturi...ca poti identifica corect o culoare si nu in lutimul rand ca poti eventual adapta o lucrare in cavitate atunci cand vezi ca medicul e pasta si nu vrei sa lasi un om cu o lucrare neadaptata.
nu sunt deloc un tip lipsit de talent, ba dimpotriva asi spune, vroiam sa fac arte plastice, am facut ani de zile tatuaje, am coperti de discuri, etc...
dar....3 ani....TREI ANI.... (dupa absolvire)
.
Vechi 24-02-09, 22:52   #67
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default Viitorul meseriei de tehnician dentar?

Gata cu protetica. Ne apucăm de medalioane,mărţişoare,unghiere.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Bergibergi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-04-10, 17:57   #68
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

modelez f frumos in ceara(zic unii)si imi place mult sa bibilesc ocluzale,ce sanse am la ceramica?!
--------------------------
si inca ceva,are cineva un curs ceva de modelaj functional,ma intereseaza in articulator,sau altfel de documentatie legata de cromatica aplicarii ceramicii,ceva cat se poate de practic,dc nu ~~~~ si teoretic...adaptăm!
givan_agiemin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-06-10, 03:55   #69
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Buna, unde as putea sa merg in TM la un laborator sa vad daca e de mine meseria? E cineva pe acest forum care m-ar primii?
sahara este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-06-10, 16:36   #70
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

@Givan Agiemin
Ai toate sansele, indiferent din ce, tot un dinte faci. Difera doar tehnica, fiindca e alt material, pricipiile sunt aceleasi. Sunt cateva stiluri de lucru, important e sa obtii la final exact ce-ti doresti. Fiind lucrari cu pretentii e bine sa iasa din prima, de asta incepatorii nu prea sunt lasati la ceramica inainte sa se antreneze pe lucrari mai putin costisitoare si mai usor de reparat in caz de esec. Temporarele sunt excelente pentru practica: ajuta la familiarizarea incepatorilor cu formele dintilor in functie de situatie (impartirea spatiului, eventual malpozitii, abraziuni fiziologice). Multa bafta!
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-06-10, 17:34   #71
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

@givian agiemin:
Uita-te pe aici...
Muresan Ioana a multumit.
Vechi 23-10-10, 11:35   #72
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-2 (+2/-4)     

1-nu mai sunten cu asistentele si moasele, 2-laboratoarele si personalul vor primi calificative si functii precis determinate , 3- se va pune la punct un COD DEONTOLOGIC, 4-responsabilitatile vor fi bine determinate in ceea ce priveste echipa medic-tehnician,5- calitatea protezarilor va creste,6- concurenta va fi doar o amintire,7- valoarea protezelor va fi mai bine estimata,8- medicii ne vor fi prieteni din punct de vedere profesional... dumnezeu sa ne ajute/ nu bat campii, ci este un tzel.tre sa avem rabdare.

ha ha ha ha ha ha ha
palicari si D&D au multumit.
kovacs_kato este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-10-10, 21:49   #73
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de kovacs_kato View Post
3- se va pune la punct un COD DEONTOLOGIC, 4-responsabilitatile vor fi bine determinate in ceea ce priveste echipa medic-tehnician,5- calitatea protezarilor va creste,6- concurenta va fi doar o amintire,7- valoarea protezelor va fi mai bine estimata,8- medicii ne vor fi prieteni din punct de vedere profesional... dumnezeu sa ne ajute/ nu bat campii, ci este un tzel.tre sa avem rabdare.

ha ha ha ha ha ha ha
la pct 3 -- exista deja
restul cred ca e cam greu (4,5,6,7,8)
denta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-10, 22:04   #74
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Am citit demult ca s-au facut studii pe soareci cum ar fi sa reproducem dentitia si s-a reusit. De inventia asta am citit in 1995 intr-un ziar israelian, acum aud din nou ca si japonezii au reusit experienta tot pe soareci si au anuntat ca peste vreo 15 ani va fi posibil si pe om si nu va coste prea scump. Ramine de vazut.
ancaradu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-10, 22:11   #75
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

anca radu,au reusit sa faca un dinte sa creasca,dar pe spatele unui soarece
ciudat,asa-i?
Vechi 26-11-10, 22:37   #76
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default viitorul meseriei de tehnician dentar

da, am auzit ca japonezii au reusit sa-l creasca pe alta portiune de corp dar de asta ei estimeaza ca in 15 ani o sa reuseasca sa stapineasca tehnica.
.
Vechi 07-12-10, 12:04   #77
Diana M
Vizitator
Fara status.

.
Default aviz amatorilor

Cand ajungi la tehnica,daca vii cu gandul ca ai sa castigi multi bani ai sa fii dezamagit si asta doar pentru ca raportul dintre castig si timpul petrecut in laborator nu este tocmai favorabil.Din timpul scolii trebuie sa intri intr-un laborator sa vezi exact ce presupune aceasta meserie,sa vezi dezavantajele nu numai avantajele.
Foarte multi tehnicieni incearca sa profite de studenti,uitand ca timpul inseamna bani,chiar si atunci cand un student toarna un simplu model.Eu te ajut cu bani,tu ma ajuti prin faptul ca nu-mi pierd eu timpul turnand modele.Intr-o saptamana maxim ar tb sa stii sa torni modele,oricat de complicate ar fi.E o meserie murdara, cu toata aparatura moderna din ziua de azi, unde ajungi sa nu mai ai timp de familie si de distractie,unde nu stii cand urmeaza sa ai timp liber;cand toti prietenii tai pleaca in concediu tu tb sa astepti doctorii sa-si ia concediu.Daca esti la modelat stai cu orele fara sa te ridici de pe scaun,ajungi sa ai probleme cu spatele cu circulatia,daca esti la turnat modele de obicei mai ai si de sablat si de facut alte etape murdare,ca sa nu mai zic de bietul om care prelucreaza metalul in cutia aia in care iti amortesc mainile .No imi cer scuze poate sunt eu mai pesimista,o fi avand si meseria asta avantajele ei ,dar eu nu le vad.Oricum felicitari pentru cei ce reusesc in aceasta meserie si tot respectul pentru ca nu e usor deloc.Cred ca trebuie sa fii pasionat ca sa reusesti
razvan_a, veghesa si Muresan Ioana au multumit.
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-12-10, 12:29   #78
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Bine ai venit, Diana M!
Cand ajungi sa faci "arta" din TD, ajungi sa devii si pasionat de meserie si timpul "pierdut" si efortul nu mai contreaza...
Iulia Elena a multumit.
Vechi 18-12-10, 12:34   #79
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

problema mare este ca in meseria de tehnician dentar sint multi care nu au indeminare, inclinatie artistica, chemare si oricit ar sta intr-un laborator, nu ajuta.
Cu toata tehnologia si tendinta de a restringe numarul angajatilor prin masinarii inteligente, cineva trebuie sa si lucreze si viitorul este numai al acelora care au meseria in singe.
veghesa a multumit.
.
Vechi 22-12-10, 06:29   #80
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Mi ar fii placut sa se discute mai mult despre tehnica dentara in general. De exemplu , sa atasati si poze cu modelaj in ceara. Noi studentii sa facem schimb de informatii , de cursuri ...
Doamna tehniciana ne a spus ca modelajul in ceara , este 90 % din toata lucrarea. Ok , dar se aseaza intr un colt , modeleaza si noi restu ( 20 de studenti) stam si o privim , care cum poate bineinteles ..dupa care "hai acum faceti si voi" . Nimeni nu ne explica nimic , nu ne arata mai detaliat, iar atunci cand te duci si intrebi iti raspund cu o scarba de genu " Unde ai fost cand am modelat eu?" Da , asa este peste tot , nu am ce sa fac ...dar mi am spus si eu oful Sper ca nu am deranjat.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=3802
In acest blog incerc sa atasez toate informatiile "culese". Sper sa va fie util ( pt studenti in special )
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
sper ca peste ani , sa rad de ofurile astea

Modificat ultima data de eugenol man; 23-12-10 la 13:56.
lilyofthevalley este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-12-10, 06:40   #81
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

cauta in subiecte "modelaj aditiv ceara" postat de vicmac. Cred ca functioneaza link-ul de download,
Filmuletele cred ca ar ajuta mult mai mult. Conteaza temperatura, miscarea... Pozele ajuta doar pentru a-ti face o idee despre abordare.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-11-14, 11:25   #82
Ucenic timid
Tehnician Dentar
freelancer

.

Citat:
Publicat initial de SOARE ADRIAN View Post
1-nu mai sunten cu asistentele si moasele, 2-laboratoarele si personalul vor primi calificative si functii precis determinate , 3- se va pune la punct un COD DEONTOLOGIC, 4-responsabilitatile vor fi bine determinate in ceea ce priveste echipa medic-tehnician,5- calitatea protezarilor va creste,6- concurenta va fi doar o amintire,7- valoarea protezelor va fi mai bine estimata,8- medicii ne vor fi prieteni din punct de vedere profesional... dumnezeu sa ne ajute/ nu bat campii, ci este un tzel.tre sa avem rabdare.
Si la ce ITI va ajuta aceasta organizatie in lupta cu laboratoarele germane din China, sau chiar cu cele chinezesti clandestine din Bucuresti , care acapareaza piata din Romania in prezent ?
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 3d, afara, ani, aveti, buna, cad cam, cad-cam, categoria, colaborare, dentis, dentistry, deschide, forum, greu, gura, important, intrebare, lucru, mainile, manual, medicii, medicilor, medicul, pierzi, principiu, protetica, salut, stoma, stomatologi, subiecte, supra, tehnica, tehnician dentar, tehnicienii, turnare, varsta, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Cum este sa fii tehnician dentar? Sedora Admitere la TD 67 29-07-13 14:18
Fisa post tehnician dentar DENESTETIC Jurisprudenta 3 28-10-12 13:43
job tehnician dentar dieselmotion Discutii diverse 3 31-03-09 21:17
tehnician scaun dentar kavo mai vechi.... ina Aparatura stomatologica 2 28-01-08 22:51

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (09:15) timp.

Alegeti schema de culori preferata: