Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ucenicie sau batjocura?

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU eventual de concepere Un regulament trebuie sa nu contrazica legea ce reglementeaza activitatea ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Discutii diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree70Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 29-09-13, 21:36   #58
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
eventual de concepere
Un regulament trebuie sa nu contrazica legea ce reglementeaza activitatea repectiva, asa cum legea, la randul ei, nu trebuie sa incalce constitutia. E simplu. Daca acea lege 96 spune ca dupa absolvirea unei institutii de invatamant sup. de profil te numesti tehnician si te poti organiza in toate formele de organizare profesionala cunoscute pt ca asa e constitutional, nu vine o porcarie de for si spune ca "hmmm... ba nu, nu esti tehnician dentar, adica esti da' unul mai mic asa, o sa-ti spunem "debutant" si nu, nu poti intreprinde activitatea asta de capul tau, ai nevoie de un tutore". Pai bun, atunci inseamna ca acea institutie de invatamant nu-si face treaba, nu??? Hai sa lasam dra*u facultatile si masterele/doctoratele etc si sa ne apucam de slugarit predecesori din forul ce reglementeaza activitatile respective Convenabil. Cine stie, cu limba suficient de catifelata, poate nu mai ai nevoie nici de licenta Stai, frumusel, vreo 2-3 ani pe langa unul cu diploma de Nea' si te scoate "tehnician dentar cu drept de punere pe piata a DMUC" cat ai zice peste.. Bun. Foarte bun.

Si inca un lucru: de ce se aplica treaba asta retroactiv? nu era in vigoare cand m-am apucat eu de aceasta "licentiere".
GGZCS a multumit.
Dan Amarandei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-13, 21:58   #59
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

daca esti sau nu tehnician dentar nu poate decide un for, aia spune diploma. despre restul aspectelor am mai argumentat de ce sunt de acord.
.
Vechi 29-09-13, 22:13   #60
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
daca esti sau nu tehnician dentar nu poate decide un for, aia spune diploma
pai si daca esti tehnician dentar, de ce sa nu faci ce face un tehnician dentar?
.
Vechi 29-09-13, 23:57   #61
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Revin...
Cine zice sa nu faci ce stii sa faci? FACI!
Daca te manca-n... popou sa te inscrii la idiotii aia de la OTDR, ce sa-ti fac? Pentru a cata oara sa va spun?
BOICOTATI-I!

Si-n puii mei... Ati facut praf topicul meu, cu ucenicie ...

Despre OTDR s-a mai discutat pe alte topicuri.

Dan, Cristi, Liviu, Veghes...vreti cu adevarat sa facem o actiune in instanta? O facem! Hai! Cristi, fa tu un din ala...cum ii zice...Un forum cu acces privat, fa invitatiile, si discutam acolo, cu usile inchise, facem drafturi, punem la punct pas cu pas tot razboiul!
Vechi 30-09-13, 10:03   #62
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
-1 (+0/-1)     

O diploma de colegiu /facultate atesta faptul că ai terminat acea pregătire și nu că poți practica. Pentru a putea practica meseria pt care ai diploma trebuie să dai examen de licenta în tara în care vrei să practici (organizat de OTDR, organismul autoadministrativ al practicienilor din România) . O condiție pt a te licenția în România este să ai diploma. La fel este și pentru dentiști, medici...
Nu apelați la termeni juridici în necunoștință de cauza doar pentru că nu va convine situația...

Eman de pe telefon
Vechi 30-09-13, 11:48   #63
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

situatia a evoluat, si sincer, care e formularea juridica actuala mi se cam rupe. eu am obtinut dreptul de libera practica in baza diplomei si a unor acte medicale, asa era atunci. de ce mai nou dreptul de libera practica il pierzi ma depaseste, probabil ca cineva se gandeste ca poti involua si asta trebuie verificat. unele pur si simplu sunt masini de facut bani.
.
Vechi 30-09-13, 12:37   #64
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Pentru a putea practica meseria pt care ai diploma trebuie să dai examen de licenta în tara în care vrei să practici (organizat de OTDR, organismul autoadministrativ al practicienilor din România) . O condiție pt a te licenția în România este să ai diploma. La fel este și pentru dentiști, medici...
noi nu suntem dentisti, medici... suntem tehnicieni dentari. noi nu putem face rau nimanui fara acordul unui dentist. sau, ca sa fiu mai clar: daca facem ceva rau, o facem la cererea expresa a unui medic dentist.

trebuie sa va zica tehnicianul ca nu se face potcoava pe 3 dinti?
si cata vreme exista medic dentist, licentiat, in CMDR si cu libera practica si cere asa ceva, ce speri? sa vina OTDR si sa oblige tehnicianul sa nu o accepte?

pai prietene! CMDR-ul VOSTRU interzice tehnicienilor dentari (sub pedeapsa cu parnaia) sa-si dea cu presupusul in ceea ce priveste realizarea planurilor protetice, considerandu-i incompetenti si neavand pregatirea adecvata!
dar "suntem echipa! trebuie sa colaboram, sa ne sfatuim"!!!!
n0 sh1t? am devenit totusi competenti peste noapte?

daca voi v-ati facut cmdr-ul si va convine ce face, e problema voastra, sa fiti sanatosi!

din cate stiu, la noi organizatiile astea au aparut asa peste noapte si n-au nici o treaba nici ca forma de organizare nici ca activitate cu ceva similar din alte tari la care ne uitam cu jind.

in tarile in care exista o astfel de organizatie impusa, tehnica dentara e pe butuci dpdv al calitatii. astia ai nostri cu preturi de dumping de-i injurati p-aici lucreaza incomparabil mai bine.

Modificat ultima data de ncrstus; 30-09-13 la 13:49.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-13, 00:04   #65
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
O diploma de colegiu /facultate atesta faptul că ai terminat acea pregătire și nu că poți practica. Pentru a putea practica meseria pt care ai diploma trebuie să dai examen de licenta în tara în care vrei să practici (organizat de OTDR, organismul autoadministrativ al practicienilor din România) . O condiție pt a te licenția în România este să ai diploma. La fel este și pentru dentiști, medici...
Nu apelați la termeni juridici în necunoștință de cauza doar pentru că nu va convine situația...

Eman de pe telefon
Pentru a nu stiu cata oara, ma dezamagesti! Conformist si umil pana in maduva oaselor!

Astept cu nerabdare infiintarea Ordinului Soferilor Amatori din Romania, care sa permita el si numai el circulatia cu masina proprie si personala pe drumurile patriei. Nu conteaza ca ai facut o scoala de soferi, si ca ai luat examenul! Scoala de soferi si politistii care te-au examinat sunt fix praf si 0 barat. Ashea, Sebaaaaa!
(Acu` baneaza-ma, ca te-am insultat. Si-asa iti sunt antipatic. Chiar! Cat mai ai de gand sa ma suporti? Da` stii ceva? Am putea sa picam la pace. Tu nu-ti mai dai cu parerea pe subiectele de tehnica sau cele colaterale, eu nu mai fac misto de limitele tale! Ce zici?)
Dan Amarandei a multumit.
Vechi 11-11-13, 22:12   #66
Ucenic timid
Student Tehnica D.
Nicio arta si nicio stiinta nu
e posibila fara munca.

.

Si totusi,revenind la subiect....Mai oameni buni,tehnicienii care comentati pe aici,sincer,cum procedati cu proaspat absolventii?La interviu ,le spuneti ca ii platiti pe ce stiu sa faca ,fara ajutor, si apoi uitati ce ati promis? Ii tratati ca pe niste sclavi sau ca pe niste oameni? Sunt curioasa sa aflu raspunsurile voastre,sa ma lamuresc,sa stiu la ce sa ma astept in continuare...
Iulia Elena este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-11-13, 22:39   #67
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

cei care sriem pe aici suntem un fel de oameni, marea majoritate sunt...altfel.
din experienta mea de viata, inspecial cu generatiile mai tinere, am incheiat dulapul cu prezumtii de onestitate. n-o sa mai tin nici interviuri, nici n-o sa mai indrum sau formez. nici sa revina mamal si tatal valului de lucrari pre 2009.
sunt convins ca vor fi oameni care nu merita asta, insa prea putina calitate umana in asa de multa mizerie morala.
.
Vechi 12-11-13, 00:30   #68
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Liviu, potoleste-te! Nu vorbi asa.

Iulia e mica, si are nevoie de indrumare. Astia mici au terminat scoala, si nu stiu incotro sa apuce. Sunt avizi de munca si afirmare. Iar noi, in loc sa le fim educatori, (in toate directiile, inclusiv sa-i invatam sa fie demni si nu plecati) dam cu ei de pamant...

Noi, astia batranii, si harshiti de toate, avem altele pe cap. Le stim prea bine.

Dar hai sa nu uitam de "puisori". Uite, eu, de 2 luni NU GASESC ucenici. Pe care sa-i invat meserie, si carora sa le dau de munca. Nu gasesc nici mai calificati. Pur si simplu, vreau sa angajez, si n-am pe cine!
Iulia Elena a multumit.
Vechi 12-11-13, 00:31   #69
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Iulia Elena View Post
Si totusi,revenind la subiect....Mai oameni buni,tehnicienii care comentati pe aici,sincer,cum procedati cu proaspat absolventii?La interviu ,le spuneti ca ii platiti pe ce stiu sa faca ,fara ajutor, si apoi uitati ce ati promis? Ii tratati ca pe niste sclavi sau ca pe niste oameni? Sunt curioasa sa aflu raspunsurile voastre,sa ma lamuresc,sa stiu la ce sa ma astept in continuare...
Iulia, asemeni tuturor domeniilor, exista profesionisti si idioti. Profesionistii se organizeaza in companii serioase, orientate spre evolutie si dispuse sa investeasca timp, bani, viata personala, pasiune intr-o proteza (de orice fel) care sa fie o solutie pentru purtator, un obiect care sa-i prezerve calitatea vietii, atat cat se poate. Genul acesta de practicieni vor selectiona/instrui/plati viitorii colaboratori nu numai pentru a-i salariza ci si pentru a-i contagia pe o filiera umana de pasiunea lucrului bine facut. Daca intri intr-o astfel de secta, totul va fi bine, in special daca tu-ti propui sa fii competitiva. Pentru cei care-si propun contrariul, exista cea de-a doua categorie, de care precizam anterior, categoria simbiontilor care se organizeaza in inchizitii conduse de oaspeti ai acestei tari si nu de rezidenti, cu menirea divina de a proteja (un termen cel putin dragalas) proletariatul tanar absolvent al facultatilor romanesti de erorile crancene din practica ce pot termina subit viata unui om. Sau, ma rog, homeostazia sistemului stomatognat, ca sa citez un ilustru (inca) in viata. Daca vrei sa intri in tagma asta, invata sa faci cafele, sa dormi in laboratoare (cu putin noroc, singura), si sa traiesti cu fotosinteza.

Dar, pentru a pastra nota optimista ridicol de ascunsa a mesajului meu, exista, slava cerului, ambele categorii: profesionisti si ..restul.
.
Vechi 12-11-13, 11:46   #70
Ucenic timid
Student Tehnica D.
e posibila fara munca.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Dan Amarandei View Post
Iulia, asemeni tuturor domeniilor, exista profesionisti si idioti....

Exact acelasi lucru mi-a spus si tati,dar eu : "nuu,,nu-i adevarat in tehnica dentara este altceva,si maestii investesc timp..bla bla...."
Abia dupa ce am trait niste experiente mi-am dat seama ca nu este posibil ca un om normal sa te tina de dimineata pana seara si sa nu te plateasca pe strict ce te-a invatat/stiai sa faci cap-coada...Am mai auzit si asa ceva:" bine,bine eu te invat si cand te simti capabil iti iei zborul " dar eu ma gandesc de ce ar pleca angajatul daca angajatorul este un om corect si cu bun simt?

Modificat ultima data de nico; 12-11-13 la 12:18.
.
Vechi 12-11-13, 12:12   #71
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Angajatul poate sa plece de la un angajator corect si cu bun simt doar daca a crescut indeajuns de mult cat sa poata sa-si ia "zborul" si sa-si deschida propria afacere, nemailucarand la element, ci la nr. de medici.
Vechi 12-11-13, 12:46   #72
Ucenic timid
Student Tehnica D.
e posibila fara munca.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Angajatul poate sa plece de la un angajator corect si cu bun simt doar daca a crescut indeajuns de mult cat sa poata sa-si ia "zborul" si sa-si deschida propria afacere, nemailucarand la element, ci la nr. de medici.
Stiu un caz concret in care un tehn.dent. isi rezolva propriile lucrari la laboratorul in care era angajat,evident castigul era mai mare decat din lucrarile primite de la angajator.
Si totusi cei care aveti laborator nu la fel ati facut?Nu v-ati luat zborul ca sa va deschideti propria afacere?Nu ati fost si voi invatati de altii si nu aveti datoria morala de a invata pe cei mici?Nu inteleg de ce atata frica ca isi face x laborator?Si ce daca isi face,ies si medici de pe bancile scolii ,nu numai tehnicieni.

P.s : sper ca nu a sunat rautacios,dar eu nu-i mai inteleg pe "cei mari"
.
Vechi 12-11-13, 17:05   #73
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
bine,bine eu te invat si cand te simti capabil iti iei zborul " dar eu ma gandesc de ce ar pleca angajatul daca angajatorul este un om corect si cu bun simt?
este o axioma!
au patit-o sau o vor pati toti. de ce? pentru mirajul banilor.
toti incep la un moment dat (indiferent de stadiul lor de evolutie) sa spuna ca de fapt nu le oferi tu un loc de munca, ca de fapt ei iti produc tie bani. cand intervine analiza introspectiva "cat de bun sunt, ma pot descurca singur?" vine si raspunsul " a cum fac altii tot felul de pocnitori, fac si eu pe banii mei".
si uite asa, dupa ce ai contribuit intr-un fel sau altul la evolutia unora de la stadiul de maimuta SPRE (nu LA) cel de sapiens, dupa ce atunci cand volumul s-a redus, in loc sa ii pui pe piata libera a muncii, lucrezi tu mai putin sa poti oferi salarii (poate ai pierdut colaborari pentru ca nu le mai fceai tu ci angajatii) inveti ca giata are gust...(indescifrabil) si ca OMUL e o fiinta el putin indoielnica.
stiu ca ma repet dar o sa o fac iarasi si iarasi....
oamenii idealisti sunt atat de rari incat ei nu se intalnesc niciodata, d'aia toti vorbesc despre ei fara sa se cunoasca.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Angajatul poate sa plece de la un angajator corect si cu bun simt doar daca a crescut indeajuns de mult cat sa poata sa-si ia "zborul" si sa-si deschida propria afacere
asta ar fi parcursul normal, din pacate cei mai multi pleaca inainte de a avea 50% din cunostintele necesare conceperii unei lucrari protetice corecte. asa au ajuns sa umple piata puzderia de "laboratoare" (pardon, asociatii de pfa-uri recunoscute de catre otdr prin regulamentul de functionare) avand in dotare aparatura mezozoica, cunostinte aproximative si rezultate in consecinta.

Scris dupa 19 minutes:

Citat:
Si totusi cei care aveti laborator nu la fel ati facut?Nu v-ati luat zborul ca sa va deschideti propria afacere?Nu ati fost si voi invatati de altii si nu aveti datoria morala de a invata pe cei mici?Nu inteleg de ce atata frica ca isi face x laborator?Si ce daca isi face,ies si medici de pe bancile scolii ,nu numai tehnicieni
1.nu. am fost loial angajatorului toata perioada de timp pe care am acceptat sa raman angajat. a fost o intelegere verbala, pe baza de bun simt.
2.am fost invatat si am dat tot ce am putut eu mai bine, angajatorii mei au fost foarte multumiti de prestatia mea, am simtit ca mi-am facut datoria fata de ei.
datoria morala mi-am facut-o du varf si indesat, pentru vreo 3 vieti.
3. nu pentru ca isi face laborator ci pentru ca se va folosi de numele meu, si nu in sens pozitiv.
4. medicii de pe bancile scolii urmeaza fix (dar FIX) acelasi traseu. vin invata apoi iti vara degetul in ochi. ramai cu qintalul de modele returnate pt reslefuiri si incercari, apoi isi posteaza poze cu lucrari facute cu altcineva. dupa ce ai invatat tot ce trebuie sa faci, merci frumos....
Iulia Elena a multumit.

Modificat ultima data de CIOBOTEA LIVIU; 12-11-13 la 17:05.
CIOBOTEA LIVIU este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-11-13, 19:39   #74
Ucenic timid
Student Tehnica D.
e posibila fara munca.

.

Abia acum am inteles nemultumirea dvs.
Cunoasteti acest citat : ”Cine bârfește cu tine, va bârfi și despre tine!" . Oamenii rautaciosi sau cu un caracter urat vor cauta barfa, oamenii "normali" isi vad de treburile lor si ii apreciaza pe cei mai realizati decat ei. Partea nasoala,este ca cei din urma sunt destul de putini.Niciodata un om normal si cu mintea limpede nu il va vorbi de rau pe cel care i-a facut bine.Cat despre cealalta categorie ,este destul de usor sa ii depistezi , ei singuri isi vor da de gol caracterul cand se vor simti apropiati de tine.

"1.nu. am fost loial angajatorului toata perioada de timp pe care am acceptat sa raman angajat. a fost o intelegere verbala, pe baza de bun simt." Nu am inteles raspunsul,probabil pentru ca nici dvs nu ati inteles contextul intrebarii

Citat:
toti incep la un moment dat (indiferent de stadiul lor de evolutie) sa spuna ca de fapt nu le oferi tu un loc de munca, ca de fapt ei iti produc tie bani. cand intervine analiza introspectiva "cat de bun sunt, ma pot descurca singur?" vine si raspunsul " a cum fac altii tot felul de pocnitori, fac si eu pe banii mei".
Chestia asta o fac "nemultumitorii" ,oricat de multe ar avea si oricat de mult bine le-ai face tot vor avea ceva de obiectat. Cei care au intampinat greutati in viata, li s-au oferit putine + o educatie buna nu vor gandi asa.
.
Vechi 12-11-13, 23:00   #75
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Cu status

.

Citat:
Chestia asta o fac "nemultumitorii" ,oricat de multe ar avea si oricat de mult bine le-ai face tot vor avea ceva de obiectat. Cei care au intampinat greutati in viata, li s-au oferit putine + o educatie buna nu vor gandi asa.
Serios??? Gandirea asta e generala, foarte des intalnita la romani. si nesanatoasa. Nu vreau sa fac mare chestie din ce ai zis, dar din punctul meu de vedere este gresit. Tu, acum imparti cu toiagul in 2 categorii... cei care greutati, putine, educatie = buni si apreciaza si cei care fara greutati, multe, fara educatie = rai.
Pai, daca ai trait pe aici prin Romania in ultimul timp, 80% din populatie face parte din categoria descrisa de tine...
Ce inteleg eu din etichetarea ta ma trimite cu gandul la vorba aia bolnava " Lasa, bine ca suntem sanatosi, si avem ce manca" de parca "a baga la mate " este maximul de nevoie, confort si decenta umana pe care omanii astia vor sa-l obtina din munca depusa de ei, evolutia este ceva SF.
Pai da, mediul de afaceri, de astfel de gandire are nevoie... Carrefour plateste in Romania o vanzatoare cu 200 Euro si in Franta cu 900 Euro preturile alimentelor sunt la fel! de ce??? pai din cauza noastra, ca am avut greutati si lipsuri si ca suntem capabil sa muncim precum scalvii si sa dam din coada cand ne arunca angajatorul o mizerie de salariu.
In Tehnica Dentara este vorba de altceva, caliatea invatamantului! Dupa 2 ani de munca intr-un laborator din Romania, am avut ocazia sa vad un laborator de tehnica dentra european, iar un tehnician de seama cu mine, dupa ce a vazut ce lucrez si cum lucrez, mi-a spus ca el dupa ce a terminat scoala si s-a angajat, citez: "modelam un pic mai bine decat modelezi tu acum dupa 2 ani de munca" pai... mai are rost sa-ti explic fenomenul "cauza-efect".
Vorbim 2 zile pana termin tastatura. deci " lasa, bine ca avem ce manca" dauneaza grav demnitatii umane!!!
O seara buna

GGZCS este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-11-13, 23:25   #76
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
”Cine bârfește cu tine, va bârfi și despre tine!"
asta nici nu ma intereseaza. barfa nu o incriminez.
urasc insa oamenii care spun despre altii minciuni, adevaruri trunchiate sau descriu situatii ireale incercand astfel, prin juxtapunere si pozitionarea intr-o aparenta stare de onestitate fata de cineva, sa obtina ....o coaja de paine.
este speta cea mai josnica si mai des intalnita la specia tehnicianului dentar. cerseste "de lucru" prin lipsa de caracter, si nu prin aptitudini sau rezultate personale.
nu te poti lauda cuiva ca ai lucrat la X-mens si ca tu faceai lucrarile, cand toate lucrarile au fost concepute de altcineva, cand fiecare etapa e corectata de altcineva, cand te proptesti, vine altcineva si iti traseaza directiile, cand faci un cacamaca vine altcineva si remodeleaza etc. in situatia asta tu esti un simplu (mai mult sau mai putin) executant de etape dependent de retusuri. nu-ti poti insusi rezultate ce nu-ti apartin decat atunci cand esti capabil sa le atingi singur, fara ajutor.
din pacate se numeste "marketingul introducerii pe piata"
si pentru ca sunt multi, unii nu vor sa mai guste. oricum nu e mare pierdere pentru ca piata cere defectiuni. defectiunile sunt moka, sunt usor de revandut.

Citat:
Nu am inteles raspunsul,probabil pentru ca nici dvs nu ati inteles contextul intrebarii
se refera la intrebarea " dvs. nu ati facut la fel, nu ati plecat de undeva...."

e greu sa gasesti trasaturi general valabile unor grupuri de oameni, cum spune colegul GGZCS, las-o asa, cine e om, e om de la natura, prin bagaj genetic. educatia slefuieste, desavarseste. greutatile lasa urme pozitive celor care sunt capabili de analiza corecta, ceilalti nu vor invata nici din greseli proprii.
.
Vechi 13-11-13, 01:13   #77
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Liviu, daca ai pierdut un astfel de medic, pentru ca s-a dus un cacamaca la el sa-i spuna ca el ii facea lucrarile si nu tu, ma bucur pentru tine. Sigur, nu am experienta ta, am mai zis-o, dar nu iti trebuie un medic care se bucura la un pachet de tigari in plus la o punte de 3 elemente pe care o face fosta ta mana stanga ) mie unuia sigur nu mi-ar trebui.
Dragos Dinulescu a multumit.
.
Vechi 13-11-13, 11:12   #78
Ucenic timid
Student Tehnica D.
e posibila fara munca.

.

Citat:
Publicat initial de GGZCS View Post
Serios??? Gandirea asta e generala, foarte des intalnita la romani. si nesanatoasa. Nu vreau sa fac mare chestie din ce ai zis, dar din punctul meu de vedere este gresit. Tu, acum imparti cu toiagul in 2 categorii... cei care greutati, putine, educatie = buni si apreciaza si cei care fara greutati, multe, fara educatie = rai.
Pai, daca ai trait pe aici prin Romania in ultimul timp, 80% din populatie face parte din categoria descrisa de tine...
Nu,am vrut sa spun ca unele lucruri pot lasa puternice amprente in personalitate.Gandirea asta generala ma ajuta sa-mi dau seama doar de anumite aspecte din caracterul celulilalt care pe mine ma intereseaza.80% au greutati financiare,dar nu ma refeream la strict la acest lucru.
Pentru mine sunt clare lucrurile,ceea ce ma intereseaza sa aflu din caracterul cuiva pot descoperi prin ceea ce exprima.
.
Vechi 13-11-13, 13:55   #79
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

P.S. Ceea ce exprima nu este echivalent cu ceea ce gandeste in realitate...
CIOBOTEA LIVIU a multumit.
Vechi 13-11-13, 15:33   #80
Ucenic timid
Student Tehnica D.
e posibila fara munca.

.

[QUOTE=radualionte;271278]P.S. Ceea ce exprima nu este echivalent cu ceea ce gandeste in realitate...[/QUOTE

P.S :
Ceea ce exprima fata de altii (altii pe care nu ii cunosti) este echivalent cu ceea ce gandeste in realitate.Ceea ce exprima fata de o persoana comuna,si apropiata tie ,nu poate fi exact ceea ce gandeste cu adevarat.
.
Vechi 13-11-13, 15:39   #81
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Ceea ce exprima fata de altii (altii pe care nu ii cunosti) este echivalent cu ceea ce gandeste in realitate.
Teoria comunicarii: ce gandeste un om = A ce comunica= B ce asculta celalalt = C ce gandeste celalalt = D

In f. putine cazuri A = D

PS Asta se intampla neintentionat din lipsa de experienta dar se intampla uneori voit (sa spuna altceva decat ce gandeste).
Iulia Elena a multumit.
Vechi 13-11-13, 16:01   #82
Ucenic timid
Student Tehnica D.
e posibila fara munca.

.

Este adevarat,insa teoria comunicarii este generala,ce vroiam eu sa spun este altceva.
Din ce am trait pana acum,ceea ce am incercat sa explic ,in cazurile mele. s-a adeverit in totalitate,dar asta nu inseamna ca este un adevar absolut .Pentru mine este un principiu important dupa care ma ghidez.

Modificat ultima data de eugenol man; 13-11-13 la 16:13. Motivul: ups
.
Vechi 13-11-13, 16:28   #83
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dan Amarandei View Post
Liviu, daca ai pierdut un astfel de medic, pentru ca s-a dus un cacamaca la el sa-i spuna ca el ii facea lucrarile si nu tu, ma bucur pentru tine.
inecrc sa fac o diferentiere intre relatiile de colaborare si cele bazate pe prietenie.
pentru prima categorie, caracterul ma intereseaza mai putin, nu ne varam sub aceeasi patura, nici nu mergem la femei impreuna
in relatia de colaborare urmaresc rezultatul profesional mai mult decat orice.
daca ia decizii in f de asa ceva, spune ceva cel mult despre maturitate si cam atat, e liber fiecare sa ia deciziile pe care le vrea, in f de premisele la care are acces. mai tare ma deranjaza minciuna indusa care creaza astfel de situatii.
da' noi sa fim sanatosi
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., achizitie, aplicare, art, cazuri clinice, dmuc, mesaj, provizorii, schelet metalic, srl, vara

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (07:10) timp.

Alegeti schema de culori preferata: