Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Practica...sau practici

discutie din eugenol.ro : Acum multi ani mi s-a intamplat sa colaborez ocazional cu o doctorita extrem de „exigenta “, pe care o ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Discutii diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree9Multumiri
  • 1 Scris de eugenol man
  • 1 Scris de Radu Tepordei
  • 1 Scris de nickelblack
  • 2 Scris de Bergibergi
  • 1 Scris de KLMircea
  • 1 Scris de nickelblack
  • 1 Scris de KLMircea
  • 1 Scris de ncrstus

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 02-02-11, 17:07   #1
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default Practica...sau practici

Acum multi ani mi s-a intamplat sa colaborez ocazional cu o doctorita extrem de „exigenta “, pe care o cunosteam insa demult. Mai tarziu am aflat in ce consta asanumita ei exigenta.Lua doua sau trei amprente ale aceluiasi pacient si le trimitea la 2-3 tehnicieni diferiti. Probele, toate ok, pana la ultima.La ziua platii insa, unul primea banii, iar ceilalti lucrarile inapoi insotite de comentarii de genul“pacientul s-a sucit, vrea altceva“, sau „nu a mai venit“, „a refuzat lucrarea, ce ma fac acum“, „m-ai facut de ras“, etc, avea in repertoriu o lista intreaga, incredibil . Mi-am dat seama de aceasta practica dupa vreo 6 luni. Am incetat imediat colaborarea . Nu as vrea sa dau idei, dar i-as intreba atat pe medicii cat si pe tehnicienii de pe forum ce parere au despre astfel de practica...sau practici. Cand incearca noi colaborari, tehnicienii pot cadea usor in astfel de capcane.
nickelblack este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-11, 17:13   #2
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Publicat initial de nickelblack View Post
Mi-am dat seama de aceasta practica dupa vreo 6 luni. Am incetat imediat colaborarea.
Cum ti-ai dat seama? V-ati intalnit mai multi pentru luarea culorii la ea in cabinet?
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-11, 17:33   #3
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Urata faza!!! Deh. Diploma iti atesta doar o calificare, calitatea de OM o ai sau nu. Indiferent de diploma. La atat se reduce tot.
maco68 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-11, 18:28   #4
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Fa o plangere la colegiul medicilor si la politie pt inselaciune. Daca ii gasesti si pe ceilalti si mai bine. Nu mai vrei astfel de practici uzeaza de mecanismele democratice. De fapta in sine no comment!
Vechi 02-02-11, 18:50   #5
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

nici o speranta. Intotdeauna exista o chichita mica si ramane cum am vorbit. Pun pariu ca nu are fisa de transport a lucrarii sa dovedeasca faptul ca lucrarea a fost expediata din laborator si receptionata de medic. Chiar daca avea si contract de colaborare, poate fi contestat. Si nici factura nu i-a facut ca practic nu avea pe ce, mai ales ca lucrarea i se poate returna in orice moment ca necorespunzatoare. Daca am inteles bine, o trimite in mai multe laboratoare, alege una si o plateste.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/discutii-diverse/13046-practica-practici/
Ce sa reclame? Ca a facut o lucrare si medicul a decis ca e proasta si a trebuit sa o "refaca" in alt laborator? De ce e proasta? Ca-i lipseste o molecula de ceramica pe incizal-distal si se vede atat de urat! Ţ, ţ,ţ... Nu a respectat indicatiile medicului si tot el face scandal. Ba chiar ar trebui sa plateasca daune pentru incompetenta.
Legea junglei, asta e.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-02-11, 18:57   #6
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Nope, daca dovedeste ca lucrarea a fost trimisa la macar 2 lab in acelasi timp asta presupune intentia de a insela pt ca evident nu poti pune 2 lucrari identice. Daca le plateste pe amandoua atunci nu e o problema. \Si numai plangerea si e suficient sa te descurajeze sa mai incerci.
denta a multumit.
Vechi 02-02-11, 19:00   #7
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

nickelblack, daca e vorba de "multi ani in urma", cred ca ai depasit momentul. E bine de stiut ce fel de ţepe putem incasa, dar in timp ce le povestim pentru a le evita, altii le privesc incantati de noile idei.
--------------------------
@e-man nu are cum sa demonstreze: din 2 laboratoare, unul a luat banii (foarte corect) si nu-si da foc la valiza. - deci slabe sanse sa se bage.
.
Vechi 02-02-11, 19:15   #8
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mai demult, zicandu-mi sa incurajez tinerii tehnicieni, am dat o amprenta unuia. Mi-a refacut lucrarea ( era vorba parca de o amarata de coronita integral foto - o panarama ca idee in sine ) pt. ca nu era ok; tot inafara subiectului. Vociferez, da' degeaba. Nici n-a vrut sa mai auda de coroana cu pricina.A avut pretentia sa i-o platesc, ca el a consumat materiale, timp samd. I-am platit-o, dupa care am luat din nou amprenta si am dat-o altui tehnician. Evident, pe banii mei, si adio. Dupa 2-3 ani ma trezesc cu oferte de la el, cu felicitari de Craciun si alte amabilitati. Sa-i fi amintit ca e cel mai scump colaborator pe care l-am intalnit?

Concluzie: ce zici tu, se intampla o singura data. Si adio.
ncrstus a multumit.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-02-11, 16:52   #9
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

-tiptop, l-am cunoscut pe unul din pacienti
-eman, sunt “multi ani“, cum zice Cristi_N
-Cristi_N, ideile-s vechi, „fraierii“noi.Nu trebuie gasiti, vin singuri la respectiva.
-Radu, la tine a fost „pe fata“.Ce parere ar tr sa-si faca insa un tehnician daca in 6 luni, din 30 lucrari cu un medic, 5-6 i se intorc inapoi cu comentariile de rigoare?Toate probele intermediare ok.Cred ca ar fi cam „in ceata“ ce zici?
Pacientul a fost f magulit cand a incercat 3 lucrari. Replica lui a fost „jos palaria pt cei ce reusesc sa pacaleasca sistemul“...Oare?
tiptop a multumit.
.
Vechi 03-02-11, 23:42   #10
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Acum multi ani mi s-a intamplat sa colaborez ocazional cu o doctorita extrem de „exigenta “, pe care o cunosteam insa demult. Mai tarziu am aflat in ce consta asanumita ei exigenta.Lua doua sau trei amprente ale aceluiasi pacient si le trimitea la 2-3 tehnicieni diferiti. Probele, toate ok, pana la ultima.La ziua platii insa, unul primea banii, iar ceilalti lucrarile inapoi insotite de comentarii de genul“pacientul s-a sucit, vrea altceva“, sau „nu a mai venit“, „a refuzat lucrarea, ce ma fac acum“, „m-ai facut de ras“, etc, avea in repertoriu o lista intreaga, incredibil . Mi-am dat seama de aceasta practica dupa vreo 6 luni. Am incetat imediat colaborarea . Nu as vrea sa dau idei, dar i-as intreba atat pe medicii cat si pe tehnicienii de pe forum ce parere au despre astfel de practica...sau practici. Cand incearca noi colaborari, tehnicienii pot cadea usor in astfel de capcane.
banii in avans? sau as da tot ce am mai bun in mine. probleme nu exista, ci doar solutii. ca parsivitatea medicului respectiv este crasa, este alta problema.
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-11, 00:24   #11
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Lua doua sau trei amprente ale aceluiasi pacient si le trimitea la 2-3 tehnicieni diferiti.
Trebuie sa fii usor bolnav ca sa faci asa ceva.
denta si ncrstus au multumit.
Bergibergi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-11, 05:55   #12
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

las' ca se intampla si la case mai mari: un pacient umbla din cabinet in cabinet, cerand planuri protetice... medicii, hotarati sa faca totul perfect, uneori chemau tehnicienii la sfat, alteori trimiteau modele de studiu, stabilind ce urmau sa faca, microproteze, sisteme speciale... culmea era ca in toate trei cabinetele colaborau cu unul si acelasi tehnician... a treia oara, cand a vazut acelasi pacient, plictisit de aceeasi discutie, a intors spatele si a plecat...
.
Vechi 05-02-11, 14:11   #13
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Asta-i faza de Benny Hill, dar sa iei 3 amprente stiind clar ca nu vei pune in gura decat o lucrare... E dramatic sa ajungi in situatia asta, sa nu ai un tehnician stabil. Sau poate asistenta nu freca chitosul de 3 ori la fel?

Modificat ultima data de Bergibergi; 05-02-11 la 23:44.
.
Vechi 05-02-11, 22:05   #14
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

bergibergi, nu am inteles ce ai vrut sa zici
.
Vechi 05-02-11, 23:35   #15
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Ah, nu m-am gandit ca se poate interpreta si altfel Am vrut sa spun ca e dramatic sa nu ai o relatie stabila cu un tehnician si sa apelezi la astfel de "parsivitati" in dorinta de a avea o lucrare foarte buna/rapida/placuta de pacient.
.
Vechi 05-02-11, 23:44   #16
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de Cristi_N View Post
las' ca se intampla si la case mai mari: un pacient umbla din cabinet in cabinet, cerand planuri protetice... medicii, hotarati sa faca totul perfect, uneori chemau tehnicienii la sfat, alteori trimiteau modele de studiu, stabilind ce urmau sa faca, microproteze, sisteme speciale... culmea era ca in toate trei cabinetele colaborau cu unul si acelasi tehnician... a treia oara, cand a vazut acelasi pacient, plictisit de aceeasi discutie, a intors spatele si a plecat...
Eu iau 300-400 euro pentru studiu de caz si plan de tratament si la fel ar trebui sa faca toti, indiferent de specialitate. Nu trebuie sa fie aceeasi suma, dar oricum o suma care sa tempereze dorinta pacientului de a zburda din medic in medic pentru a afla limitele fanteziei fiecaruia. Bani care, cum spunea pe undeva Anduluta, pot chiar sa fie scazuti din pretul lucrarii ulterioare.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-02-11, 05:03   #17
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

Se poate si mai simplu de atat.
La orto asa e cum zice Denisa, daca ai in mare pacienti proveniti de la referali seriosi,cu atat mai bine!
In ceea ce ma priveste,eu fac altfel.
Vine pacientul nou.Daca vine cu radiografiile deja facute ,deja incep sa imi pun semne de intrebare.Si fac cel mai descurajant lucru posibil.Fara sa discut absolut nimic de protetica zic urmatoarea fraza:"Pt ca starea dvs generala de sanatate este afectata de "infectiile"(o zic asa ca suna pt toata lumea rau si a bau bau) de la radacina" va propun sa incepeti intai si intai (re)tratamentele endodontice."Si de aici incolo,in functie de seriozitatea cu care frecventeaza endodontul,deja imi fac o parere. E cel mai simplu si previzibil.Never failed.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=13046
Ortodontul practic e cel mai fericit,ca pacientul e ultra verificat deja la capitolul "seriozitate" de mine,parodontolog,chirurg si endodont...asa incat nu imi fac griji ca ii pierde vremea.
Vechi 06-02-11, 09:34   #18
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
Eu iau 300-400 euro pentru studiu de caz si plan de tratament si la fel ar trebui sa faca toti, indiferent de specialitate. Nu trebuie sa fie aceeasi suma, dar oricum o suma care sa tempereze dorinta pacientului de a zburda din medic in medic pentru a afla limitele fanteziei fiecaruia. Bani care, cum spunea pe undeva Anduluta, pot chiar sa fie scazuti din pretul lucrarii ulterioare.
Eu am practicat scaderea consultatiei din tratamentele ulterioare dar dupa ce am prezentat asta pe forum au fost opinii care m-au facut sa ma razgandesc. De se sa scad costul consultatiei? Oricum stau la discutii minim jumatate de ora si apoi ma trezesc ca nu mai vin pentru ca se duc la un cabinet unde totul e foarte rapid si poate mai ieftin. M-am intrebat de ce un pacient alege sa mearga pentru tratamente stomatologice la un tehnician dentar pentru ca pretul, unei proteze de exemplu, e la fel. Cred ca am si gasit raspunsul: (caz concret, nu barfe ci lucruri pe care eu le traiesc) acel tehnician nu lasa pacientul sa se vindece dupa extractii, nu respecta toate etapele de lucru ci in urma unei singure amprente realizeaza proteza in maxim 3 zile.

In urma acestor lucruri chiar ma gandesc sa cresc pretul consultatiei si sa fie similar cu pretul unei obturatii pentru ca asa elimin acei pacienti care umbla din cabinet in cabinet si prefer ca eu sa fiu multumit ca am fost platit si daca lui nu-i convine asta este.
tiptop a multumit.
.
Vechi 06-02-11, 19:04   #19
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Mircea, posibila solutie: extractie si protezare imediata, apoi rebazare la un timp oarecare.
Daca ii lasi pacientului timp dupa extractii , un tehnician abil il poate deturna.
KLMircea a multumit.
.
Vechi 06-02-11, 19:13   #20
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Stiu ce zici si apreciez ca ai spus. Nu m-am exprimat chiar bine si am vazut acum. Si eu fac asa cum ai spus si apoi rebazez - chiar e una din primele precizari care le fac unui pacient care urmeaza sa i se faca un astfel de tratament.

PS: nici nu am vrut sa jignesc tehnicienii, nu.... ma deranjeaza cand aud despre una astfel de caz - sunt convins ca nu sunt multe.
nickelblack a multumit.
.
Vechi 14-02-11, 23:55   #21
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Eu am practicat scaderea consultatiei din tratamentele ulterioare dar dupa ce am prezentat asta pe forum au fost opinii care m-au facut sa ma razgandesc. De se sa scad costul consultatiei? Oricum stau la discutii minim jumatate de ora si apoi ma trezesc ca nu mai vin pentru ca se duc la un cabinet unde totul e foarte rapid si poate mai ieftin. M-am intrebat de ce un pacient alege sa mearga pentru tratamente stomatologice la un tehnician dentar pentru ca pretul, unei proteze de exemplu, e la fel. Cred ca am si gasit raspunsul: (caz concret, nu barfe ci lucruri pe care eu le traiesc) acel tehnician nu lasa pacientul sa se vindece dupa extractii, nu respecta toate etapele de lucru ci in urma unei singure amprente realizeaza proteza in maxim 3 zile.

In urma acestor lucruri chiar ma gandesc sa cresc pretul consultatiei si sa fie similar cu pretul unei obturatii pentru ca asa elimin acei pacienti care umbla din cabinet in cabinet si prefer ca eu sa fiu multumit ca am fost platit si daca lui nu-i convine asta este.
Eu am primit din cabinet foarte multe amprente pentru proteza mobila cu extractii proaspete. Rezultatul?(de altfel previzibil si atentionat medicul despre acest lucru): dupa o saptamana sau doua vine medicul cu proteza si imi reproseaza ca e "larga" si sa o captusesc(binenteles, in contul omenia...). Asa ca, despre ce vorbim? Despre cat de corect isi face medicul treaba? Sau despre cum sa facem sa tragem tehnicianului o "tzeapa"? Daca vreti va fac o lista, pentru ca am avut experiente neplacute...
maco68 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-02-11, 00:22   #22
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

nu stiu daca nu cumva ar fi mai bine sa oprim discutia aici. Ar fi fost mai nimerit sa o deschizi pe forumul privat al tehnicienilor. De data asta, cred ca o transparenta prea mare strica: dai idei.

Faptul ca exista si astfel de cazuri nu inseamna ca toti medicii fac asa. Unora nici nu le-ar trece prin cap sa faca asa ceva. Totusi se simt vizati (chiar daca nu e cazul) fiindca termenul "medici" nu face diferenta intre ţepari si oamenii cu bun simt. Cerandu-le parerea ii pui intr-o situatie jenanta: ori sa ia apararea colegului, ori sa blameze un coleg. Chiar si noi cautam scuze colegilor, cand medicii pun in discutie cate un caz mai dubios rezolvat de un tehnician intr-un mod dubios.

Si medicii iti pot da o groaza de exemple de cum au fost pagubiti de pacienti si au suportat integral paguba, inclusiv plata laboratorului.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=13046
Asta e viata...

Solutia la astfel de probleme trebuie sa o gasim noi, tehnicienii, asa cum medicii au gasit solutii la probleme similare. Dar nu le expun in fata pacientilor si nu le discuta cu acestia. Tine de felul in care iti gestionezi, ca tehnician, relatia cu medicii.
Iulia Elena a multumit.
.
Vechi 15-02-11, 00:37   #23
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cristi putem sa dam exemple cum am fost pagubiti de catre tehnicieni... numai ca in cazul nostru se intampla o data si schimbam tehnicianul...
Vechi 15-02-11, 01:23   #24
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
+1 (+1/-0)     

da, dar totusi medicii aleg tehnicienii, nu invers... Aveti libertate ceva mai mare.
Discutam de ţeapa care vine in acelasi sens in care vin banii.
La medici, ţeapa vine mai degraba de la pacient. Daca dai afara un pacient, maine vine altul.
Tehnicianul, daca renunta la un medic, nu stie daca maine gaseste altul. De asta colaborarile noi (mai ales cele care vin singure) sunt acceptate.
Ţepele se dau in max 1 an de la inceputul colaborarii si niciodata de la prima lucrare. Frecusurile de genul prezentat de maco68 tot ţepe le consider. Dar sunt prea dependente de persoanele care colaboreaza. Trebuie rezolvate intre acele persoane.
Sigur ca in final se incheie colaborarea, dar abia cand ajunge cutitul la os.
Problema tot in comunicare sta.
Lui maco68 ii va trebui multa diplmatie sa-si impuna punctul de vedere fara sa piarda colaborarea. Scopul este sa mentii colaborarea in conditii rezonabile, nu sa fii dur si sa somezi tehnic.

Ţeapa cealalta, in care tehnicianul e ţeparul si medicul pagubit, isi gaseste analogia cu producatorul de materiale proaste si tehnicianul care le cumpara si n-are ce face cu ele...
am mutat discutia pe forumul privat al tehnicienilor. Accesul este limitat doar la tehnicieni si bineinteles, la moderatori.

E totusi un subiect despre care ar fi bine sa vorbim, dar poate fi jignitor pentru medici, se ajunge la reprosuri generale de ambele parti si poate degenera intr-o cearta generalizata fara sens si fara rost.
Interesul tehnicienilor este sa gaseasca modalitati de a se proteja de surprize neplacute din partea medicilor glumeţi. Faptul ca se gasesc oameni "hâtri" si intre tehnicieni si ni se reproseaza asta nu ne ajuta cu absolut nimic.

Succes la postari!
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., amprenta, ata, banii, colaborari, comentarii, doc, doctori, extrem, forum, idei, imediat, incredibil, intampla, intamplat, intrebare, lista, lucrarea, lucrarile, luni, medicii, pacient, practica, refuza, seama, tehnician dentar, tehnicieni, tehnicienii

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (05:50) timp.

Alegeti schema de culori preferata: