Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

pret pentru coroane pe zirconiu

discutie din eugenol.ro : Daca nu este confidential, va rog sa-mi spuneti la ce pret se realizeaza o coroana pe schelet de zirconiu, ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Discutii diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree17Multumiri
  • 4 Scris de cristina ghita
  • 3 Scris de Dragos Dinulescu
  • 2 Scris de sico
  • 1 Scris de denta
  • 6 Scris de Dragos Dinulescu
  • 1 Scris de Dan Velescu

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 22-11-10, 16:34   #1
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default pret pentru coroane pe zirconiu

Daca nu este confidential, va rog sa-mi spuneti la ce pret se realizeaza o coroana pe schelet de zirconiu, ma refer la pretul de laborator, multumesc anticipat
Vechi 22-11-10, 17:16   #2
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ce bucurie pe capul pacientilor care navigheaz√£ pe aici.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-11-10, 17:25   #3
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

poate in mesaje private...
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-11-10, 17:28   #4
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ok..
Vechi 22-11-10, 21:49   #5
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ar trebui sa avem curajul sa ne privim pacientii in ochi si sa le spunem cat costa o coroana si de ce. poate sa le explicam si cat costa o coroana afara, cat plateste pacientul afara si de ce.. nu vad de ce tre sa ne ascundem...zau. furam ceva, sau...?

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-11-10, 21:56   #6
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Multumesc Cristina, parca ne-am vorbit! Exact asa gandesc si eu! Nu vad nici un motiv pentru a ne ascunde de pacienti! Cumva, aveti sentimentul ca cereti pe manoperele voastre mai mult decat face? Daca da, atunci inseamna ca chiar asa este!
augustin, KLMircea si veghesa au multumit.
Vechi 22-11-10, 21:57   #7
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

de acord cu cristina.
costa in jur de 100 de euro.cam asa era cand am plecat eu din romania.
eu in franta platesc vreo 170 cred.
Dragos Dinulescu si devil969 au multumit.
Vechi 22-11-10, 23:03   #8
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pacientii nu au cum sa inteleaga politica de preturi pt. ca nu au toate datele. Romanul s-a obisnuit sa plateasca mult (din punctul lui de vedere) pt. protetica si putin pt. restul. Daca la protetica exista ceva plus valoare, la endo, spre exemplu, plus valoarea e infima. Ceea ce se pierde la endo, se recupereaza partial la protetica. Ceea ce pierd la coroanele metalice, castig la zirconii. Ce-ar fi sa spun la fiecare pacient cat din pret reprezinta compozitul (neglijabil, dealtfel, ca procent) , cat matricile, cat amortizarea lampii etc. Nu va intelege si va judeca gresit. Ori spunem tuturor cat ne costa sa facem tot ceea ce facem, ori nu deschidem subiectul. Ar suna ca o scuza pt. pretul manoperelor, pret perceput, de cele mai multe ori, ca fiind oricum prea mare. Prea mare in raport cu ce?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/discutii-diverse/12439-pret-coroane-zirconiu/
Din alt punct de vedere, imi spune mie tehnicianul cat il costa fiecare pas al realizarii unei coroane? Ma intereseaza pretul final, pe care il raportez la calitatea oferita. Desigur, nu sunt singurele criterii in alegerea tehnicianului, asa cum preturile unui cabinet nu-s singurul criteriu dupa care pacientii isi aleg medicul.

Prezentand pacientului pretul laboratorului s-ar nastea prea multa filozofie, total nefolositoare.

Sico, tu spui tuturor pacientilor cat platesti tehnicianului? Daca da, care e reactia lor?
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-11-10, 23:07   #9
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

orice pacient ma intreaba ii raspund.
in rest nu ii zic fiindca as pierde timp sa le zic pretul platit de mine pentru orice chestie.
insa ama avut pacienti care m-au intrebat daca coroanele sunt facute in romania si i-am aratat fisa produsului si pretul si materialele folosite.
deci sa zic ca am avut vreo zece care m-au intrebat cat costa la tehnician...si le-am raspuns fara ezitare. cred ca e mai bine decat sa o cotesc. si pana la urma ei nu pot schimba nimic fie ca le zic sau nu pretul.
in nici un caz reactia lor nu a fost una de mirare mai ales cand vad emisiuni la televizor cum laboratoarele din romania fac coroane cu 60 de euro pentru franta.
Vechi 23-11-10, 16:01   #10
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

in cluj ( si cum si tu esti din cluj ) cam intre 400-45o ron din ce stiu eu
daca trebe sa dau mesajul pe privat , moderatorii sa il stearga
devil969 a multumit.
denta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-11-10, 01:49   #11
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
orice pacient ma intreaba ii raspund.
in rest nu ii zic fiindca as pierde timp sa le zic pretul platit de mine pentru orice chestie.
insa ama avut pacienti care m-au intrebat daca coroanele sunt facute in romania si i-am aratat fisa produsului si pretul si materialele folosite.
deci sa zic ca am avut vreo zece care m-au intrebat cat costa la tehnician...si le-am raspuns fara ezitare. cred ca e mai bine decat sa o cotesc. si pana la urma ei nu pot schimba nimic fie ca le zic sau nu pretul.
in nici un caz reactia lor nu a fost una de mirare mai ales cand vad emisiuni la televizor cum laboratoarele din romania fac coroane cu 60 de euro pentru franta.
Daca nu le convine, n-au decat sa si le puna singuri!

Si nu ma pot abtine, asa ca fac o paralela... De multe ori pana acum, am fost intrebat:
-Cu cat faci tu o proteza?
-Cu 3 milioane jumate.
-Totala?
-Da.
-Si partiala?
-Tot atat.
-Pai de ce tot atat? Nu pui mai putini dinti?
-Ba da, dar munca mea e aceeasi, ba poate chiar mai multa decat la o proteza totala! Ambalarea e mai dificila, dezambalarea e mai riscanta, prelucrarea mai minutioasa...
-Dar iti raman in schimb niste dinti din garnitura...
-Nu-mi raman, ca-i dau pacientului...
-Pai de ce sa-i dai?
-Ca sa aiba de reparatii, daca mai pierde dintr-ai lui!
-Pai nu mai bine ii pastrezi tu, ca sa ai sa faci reparatii altora?
-Nu, ca si-asa am o gramada de "resturi"!
-Da` tot ar trebui sa faci partiala mai ieftina, ca pui totusi mai putini dinti...
-Pun si crosete! Astea ar trebi sa le socotesc in plus?
-...
-Pentru mine, materialele reprezinta o cota nesemnificativa. Platesti manopera, nu materialele! O garnitura completa costa 200 de mii de lei!
-...
-Intelegi?
-Daca zici tu... Auzi, da`...Am o oferta de la un tehnician care face proteza partiala cu 150 lei! Ce materiale o folosi?
- Nu ti-am zis ca pt mine, costul materialelor nu are relevanta?
-Da, da` orisicat...
-Cu 150 de lei, nici nu ma apuc de treaba! Decat sa muncesc degeaba, mai bine stau degeaba!

...Gizzzzssssssss!...
Vechi 28-03-11, 22:35   #12
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

M-ar interesa si pe mine cu ce pret/procentaj se plateste aproximativ angajatului manopera pe CAD/CAM ? Inclusiv de la turnarea modelului pana la punerea in cuptor a zirconiului(deci fara partea de ceramica). Training suficient pt calitate este, doar lucru sa fie. Pretul de laborator este 100Euro.

O aproximare va rog. Multumesc.
Ionutz1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-03-11, 09:48   #13
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Oricat ti-ar da, spune-i "saru`-mana" angajatorului ca te lasa sa lucrezi pe investitia lui. Daca nu-ti convine - go away.
nickelblack a multumit.
Dan Velescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-03-11, 11:43   #14
niq
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dan Velescu View Post
Oricat ti-ar da, spune-i "saru`-mana" angajatorului ca te lasa sa lucrezi pe investitia lui. Daca nu-ti convine - go away.
niq este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-04-11, 00:42   #15
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Niciunul nu aveti un angajat care va face zirconiul? Ati putea spune cu cat il platiti sau daca sunteti angajat cat primiti? Multzumesc.
Ionutz1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., 36, afara, aveti, bucurie, capul, coroana, coroane, cos, endo, euro, exact, fra, franta, gandesc, iv, laborator, mesaje, motiv, ochi, pacienti, pacientii, pacientilor, pacientul, platesc, pret, private, schelet, zirconiu

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/discutii-diverse/12439-pret-coroane-zirconiu/
Publicat de For Type Data
pret pentru coroane pe zirconiu - info Sanatate! This thread Refback 05-01-11 16:50
pret pentru coroane pe zirconiu - RSShunt.ro This thread Refback 22-11-10 21:03

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:31) timp.

Alegeti schema de culori preferata: