Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

sfaturi pt un viitor tehnician dentar

discutie din eugenol.ro : Buna. Ma numesc Mary si sunt noua in acest forum. Ca sa intelegeti mai multe va voi spune cat ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Discutii diverse
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de konstantine

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 16-03-10, 13:58   #1
marye
Vizitator
Fara status.

.
Default sfaturi pt un viitor tehnician dentar

Buna. Ma numesc Mary si sunt noua in acest forum. Ca sa intelegeti mai multe va voi spune cat mai scurt ceva despre mine. Am terminat o fac de jurnalism la Buc anul trecut, am facut practica la TVR si dupa un an si jumatate mi-au spus ca nu ma pot angaja acolo ca nu am pile si ca nu-s fata de politician. De ceva timp m-am mutat la Pitesti si niste amici ma bat la cap sa dau la tehnica dentara la Craiova. Problema este ca nu as vrea sa ma trezesc in situatia de acum,adica fara loc de munca. Am o mare rugaminte la dv. si anume de a ma ajuta cu niste sfaturi la urmatoarele intrebari si tot ce mai considerati dv ca mai tre sa stiu--- Se poate gasi usor un loc de munca dupa sau in timpul colegiului de tehnica dentara?, Credeti ca merita ca la 23 de ani sa incepi sa faci tehnica dentara si sa o termini la 26 ani, tinand cont ca exista posibilitatea sa nu gasesti de munca? Este o meserie prea grea in comparatie cu a fi sluga la un patron?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/discutii-diverse/10217-sfaturi-pt-viitor-tehnician-dentar/
Multumesc anticipat.

Modificat ultima data de marye; 16-03-10 la 14:48.
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-03-10, 16:46   #2
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

da la stoma!
La tehnica sa nu-ti faci griji de loc de munca... E de lucru berechet, vei munci 25h/zi, 8 zile pe saptamana... Program lejer: vii cand vrei, pleci cand vrei... Nu te intreaba nimeni nimic! Dar sa te fereasca sfantul sa nu fie lucrarea in cabinet la termenul stabilit... Desigur, daca nu-ti place cafeaua cu red bull, o sa-ti placa...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10217
Nu ma lua in serios: daca ai talent si iti place vei gasi de lucru. Si la noi sunt cu pile, dar nu la nivelul de care te-ai lovit in TVR... Cu siguranta poti gasi un laborator unde sa incepi sa lucrezi si sa "furi" meserie inca din timpul scolii. Curierat (nu-l recomand), modele, cateva faze simple le vei putea face fara probleme... Daca ai noroc sa ai de la cine sa inveti, la terminarea colegiului vei sti mult mai mult decat colegii si vei gasi usor un laborator...
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-03-10, 16:56   #3
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Acum esti in Pitesti (daca am inteles bine) si la Craiova ar fi cea mai apropriata locatie pentru tine. Inainte de a lua o hotarare, poate ar fi bine "sa dai cu nasul" fie printr-un laborator de tehnica, fie chiar printr-un cabinet stomatologic, sa stai pe-acolo macar vreo 3 ore/3 zile si sa vezi cam ce se face. Dupa aceea, poti macar sa iei o decizie in cunostinta de cauza si nu "din auzite"...Craiova are si TD si MD.
Daca, in schimb, te-ai gandit la meseria asta dpdv. financiar, forget about it! Inafara de bani, inseamna si multa sudoare si invatare toata viata!
Vechi 17-03-10, 17:50   #4
marye
Vizitator
Fara status.

.

Multumesc frumos pt sfaturi ,am sa tin cont. Aveti dreptate m-am gandit la partea financiara si sunt constienta ca implica foarte multa munca, insa decat sa lucrezi la fel de mult pt altii, mai bine o faci pt tine si cred ca ai mai multe satisfactii din toate punctele de vedere.
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-03-10, 23:55   #5
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Mary, vezi ca s-a mai scris pe tema asta pe forum. Citeste si celelalte raspunsuri. Si Radu, si Cristi (lupu`) te-au sfatuit bine. Iar eu simt nevoia sa-ti dau exemplul meu: am 36 de ani, si m-am apucat de stoma la 32. Deci, nu-s chiar june! E drept ca eu stiu cum merg treburile in bransa, dar cred ca tu, la 23 de ani, esti chiar "tanara"! Nu trebuie sa te gandesti ca vei mai face inca 3 ani de scoala! Important e sa se lipeasca tehnica de tine, restul vine de la sine!
Vechi 20-03-10, 20:55   #6
marye
Vizitator
Fara status.

.

Felicitari pt curaj.Am sa incerc sa fiu mai optimista si sa merg la un tehnician sa vad cum sta treaba. Multumesc de mesaj.
Daca mai aveti si alte sfaturi as fi incantata sa le primesc.
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-10, 22:08   #7
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

eu lucrez in tehnica de vreo patru ani ,cu un an inainte de terminarea colegiului.inceputurile sunt grele si ca orice student care incepe in timpul studiului o sa faci ce ti se da adica lucruri mai putin placute in general de fete si anume:modele de gips. Insa daca simti ca ceea ce fac tehnicienii cu ani grei de munca in spate si crezi ca ti-ar placea si tie poti sa incerci.Insa trebuie sa ai rabdare de fier pana ajungi acolo sa muncesti cat de mult poti ,sa accepti ca esti nestiutor si sa ai ambitie sa invati si sa furi meserie.
Daca chiar asta vrei , vei reusi! bafta si ai grija ce iti doresti
monik7 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-04-10, 17:21   #8
marye
Vizitator
Fara status.

.

Tu regreti ca ai ales aceasta meserie? Cum a fost la inceput si cum este dupa cei patru ani de experienta?
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-04-10, 21:58   #9
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de monik7 View Post
o sa faci ce ti se da adica lucruri mai putin placute in general de fete si anume:modele de gips.
totul incepe de la modelul de gips
asa ca faceti multe, multe modele
denta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-04-10, 23:44   #10
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de monik7 View Post
adica lucruri mai putin placute in general de fete si anume:modele de gips.
Dupa 2-3000 de modele turnate marye va avea palmele ca la hipopotam.
Bergibergi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-04-10, 01:25   #11
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Citat:
Publicat initial de denta View Post
totul incepe de la modelul de gips
asa ca faceti multe, multe modele
Jura!!!

eu am inceput cu fatete si incrustatii de ceramica. si imi turna altcineva modelele. eu doar le aranjam coletele
abia dupa 15 ani realizez ce noroc am avut! ce mentalitate... absolventul trebuie sa faca munca de jos... deci sa toarne modele! de ce sa nu spele si masina?
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-10, 00:49   #12
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Prin faza cu turnatul modelelor am trecut si eu.Pot zice ca e piatra de incercare, testul de rabdare si chiar de indemanare dupa care te califica patronul daca esti sau nu pt aceasta meserie.Asa ca ai grija ce impresie faci de la inceput, pt ca sunt patroni de laboratoare care te descalifica daca nu treci de proba modelelor turnate corect si te demoralizeaza f mult chiar daca tu stii inlauntrul tau ca poti da mai mult.
cromwell este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-10, 12:33   #13
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

faza cu modelele e foarte importanta , si eu nu consider ca e munca de jos
de acolo incepe lucrarea ....
Cristi , tu nu faci modele deloc ?
.
Vechi 28-10-10, 12:37   #14
Initiat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristi_n View Post
jura!!!
jur !
.
Vechi 29-10-10, 22:54   #15
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Eu dupa terminarea scolii, in 1982, am fost repartizata la Policlinica de copii Stirbei Voda din Bucuresti unde am lucrat ortodontie dar si coroane provizorii timp de doi ani jumatate si mi-a ajutat foarte mult pentru ca am avut ocazia sa fac primele coroane fara sa fiu presata de timp si sa exersez iar cind m-am simtit pregatita m-am mutat la adulti unde dupa cam doua luni de lucru am fost abordata de trei doctori cu care am avut o colaborare foarte frumoasa si prospera pina m-am mutat cu domiciliul
ancaradu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-09-14, 18:34   #16
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Curios este ca nimeni nu-ti spune prea multe. Intrebari fara raspuns sunt destule. Pot sa va zic o mica poveste ? Sigur ca da : totul a inceput acum 4 sau 5 ani, intr-un orasel din provincie. Lucrurile erau foarte simple si clare pentru mine in acel moment. Nu aveam nici macar liceul termina, nici nu lucram asa ca mi-am cautat un job si am nimerit intr-un laborator de tehnica dentara unde mi s-a aratat ce voi urma sa fac. Am turnat amprente,am sablat, am modelat dinti din sapun si gips, am turnat coroane si m-am jucat pe ele incercand sa fac coronite din portelan. Si asta doar intr-un an de zile. Ca si meserie, e frumoasa dar trebuie sa iti scoti la iveala talentul (daca ai asa ceva ori daca nu exersezi pana vei deveni talentat ).Dupa un an de zile am fost la un alt laborator si acolo am fost limitat in a ma exprima pentru ca nu aveam o scoala facuta. Acum am terminat liceul dar in acelasi timp a trebuit sa ma si intretin si, prin urmare am ajuns sa inchei colaborarea cu fostul laborator deoarece banii pe care ii luam de acolo nu-mi ajungeau pentru a ma intretine. Astazi am 29 de ani,stau in bucurestisi lucrez intr-o pizzerie iar la anul doresc sa fac si tehnica dentara. Tarziu nu este niciodata atata timp cat demonstrezi ceva. Bafta in continuare Marye ! Desi au trecut 2 ani, nimeni nu s-a mai sinchisit sa-ti raspunda la intrebari.
Iulia Elena a multumit.
konstantine este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-09-14, 18:56   #17
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine ai venit pe eugenol si bafta cu tehnica dentara.
Vechi 30-09-14, 21:31   #18
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Multumesc frumos !
konstantine este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-14, 09:54   #19
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de marye View Post
Se poate gasi usor un loc de munca dupa sau in timpul colegiului de tehnica dentara?
relativ. avand in vedere ca in acest moment tehnicienii dentari se cam calca pe picoare gratie unui sistem de invatamant eficient si perfect corelat cu piata muncii...

Citat:
Credeti ca merita ca la 23 de ani sa incepi sa faci tehnica dentara si sa o termini la 26 ani
depinde de asteptari. tehnica dentara nu mai aduce ce aducea in urma cu ceva ani. daca ai ceea ce trebuie la aptitudini, iti insusesti partea teoretica iar astrele se aliniaza a. i. sa ai acces la un laborator performant, poate.
Citat:
Este o meserie prea grea in comparatie cu a fi sluga la un patron?
nici sa mor nu inteleg sensul. a fi sluga e inacceptabil indiferent cat de grea sau de facila e o meserie.
a pune in discutie ideea de "merita sa fiu sluga la patron" mi se pare ca face parte din cateroria "ai n-ai mingea, tragi la poarta". romanii trebuie sa fie toti patroni, altfel se considera slugi. esenta nobilimii mondiale se trage de pe laiuri mioritice.

pe scurt daca scopul vietii e un castig decent spre bun si nu aveti probleme de constiinta sau personalitate, e ok. daca nu iti place sa fi "sclav" pe banii tai si sa lucrezi mai mult ceea ce in scoala ai invatat sa nu faci, daca nu poti sa te lipsesti de satisfactia rezultatului corect, nu faceti tehnica dentara. profesional, partile pozitive sunt mult prea mici.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, ani, bani, buna, cabi, cabinet, cauza, citeste, craiova, decizie, drept, financiar, forum, gandesti, important, invatare, laborator, locatie, macar, meseria, meu, ore, pitesti, raspunsuri, stoma, stomatologic, tehnica, tehnician dentar

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/discutii-diverse/10217-sfaturi-pt-viitor-tehnician-dentar/
Publicat de For Type Data
sfaturi pt un viitor tehnician dentar - info Sanatate! This thread Refback 04-10-10 14:44
Dentist Si Tehnician Dentar - ultimele stiri This thread Refback 19-03-10 21:51
Sfaturi Pt Un Viitor Tehnician Dentar - ultimele stiri This thread Refback 17-03-10 08:14

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (04:03) timp.

Alegeti schema de culori preferata: