Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Fara experienta...paria societatii stomatologice

discutie din eugenol.ro : Citind azi anunturile "angajez medic dentist" m-a apucat din nou groaza ... experienta necesara minim un an ... primul ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Sa ne descretim fruntea
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree96Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 13-02-11, 19:49   #1
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
Apreciat  +9 (+9/-0)     
Red face Fara experienta...paria societatii stomatologice

Citind azi anunturile "angajez medic dentist" m-a apucat din nou groaza ... experienta necesara minim un an ... primul an cum reusesti sa acumulezi experienta inca nu se stie ... din fericire m-am remarcat in facultate si am unde merge (si sta cu mainile la spate) pentru ca pacientii nu se inghesuiesc la mine. Asa mi-a venit in cap PARIA (Persoană sau colectivitate urgisită, disprețuită, căreia nu i se recunoaște nici un drept. [Pr.: -ri-a] – Din fr., it. paria. )
Am deschis acest topic pentru ... a face haz de necaz ... pentru ca cei cu experienta sa ne impartaseasc inceputurile lor ...poate atunci vom intelege ca ei nu sunt zei si noi niste paria ai societatii...pentru ca eu asa ma simt acum.
O zi buna
eugenm si Lutra lutra au multumit.
Vechi 13-02-11, 19:51   #2
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

nimeni nu a inceput cu pacientii facand coada la usa. eu prima saptamana de lucru am avut un singur pacient si ala in prima zi...
Vechi 13-02-11, 20:02   #3
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
nimeni nu a inceput cu pacientii facand coada la usa. eu prima saptamana de lucru am avut un singur pacient si ala in prima zi...
ai avut noroc sico
eu am fost la inceput ca si oana...nimeni nu vrea la un incepator...si chiar am stat zile bune pana sa intre un pacient fara recomandare,de pe strada.
Eu,chiar nu am avut de unde sa aduc rude sau prieteni...desi am incercat...dar stii cum e..nu poti obliga omul sa isi schimbe medicul stomatolog
Vechi 13-02-11, 20:03   #4
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

daca sa ai un singur pacient e noroc
Vechi 13-02-11, 20:05   #5
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
daca sa ai un singur pacient e noroc
eu consider ca ai avut noroc..pentru ca,spre deosebire de mine,nu am avut pacienti din prima zi.Repet,faceam naveta la Roman,zilnic,si nu aveam pacienti...nici macar unul pe zi...nici macar la consultatie
Torque a multumit.
Vechi 13-02-11, 20:23   #6
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna Irina! Ai dreptate e noroc sa ai un pacient pe saptamana eu am avut 5-6 pacienti in 5 luni. Iar la cabinet am schimbat unei fetite un pansament in cadranul doi....la urmatoarea vizita am fost acuzata de parinti caci din cauza mea i-a aprut fetitei o afta in cadranul 4 :-)
Vechi 13-02-11, 20:25   #7
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Si eu imi amintesc ca am avut un pacient in prima saptamana chiar in prima zi. Nu ma asteptam asa ca am plecat cu mari emotii la cabinet (am o reactie de voma exagerata cand am emotii, abia m-am spalat pe dinti ca sa nu vars). Nu aveam nimic steril, normal, de aia am plecat de acasa si surpriza o pacienta pentru extractie (exact lucru de care imi era teama caci chiar era prima extractie singur si a doua in viata mea). Am zis sa asteptam un pic, am vorbit cu ea, tremuram tot (nu o aratam), instrumentele erau fierbinti....... Dupa asta o perioada luuuuunga de asteptare a pacientilor. La mine a fost oarecum cu noroc ca am deschis in Mai si in Iulie August au venit italienii si cum era aglomerat in alte parti am avut si eu pacienti mai multi Apoi mi-am cumparat apexlocator si dupa un an endomotor - pentru mine erau investitii mari.
amarij, herlo, Iriss23 si alti 1 au multumit.
.
Vechi 13-02-11, 20:32   #8
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Oana Alexandra View Post
Buna Irina! Ai dreptate e noroc sa ai un pacient pe saptamana eu am avut 5-6 pacienti in 5 luni. Iar la cabinet am schimbat unei fetite un pansament in cadranul doi....la urmatoarea vizita am fost acuzata de parinti caci din cauza mea i-a aprut fetitei o afta in cadranul 4 :-)
si eu am lucrat mult cu cei mici..inca mai lucrez.am si muultaaa rabdare .Asa e,parintii exagereaza,ca doar e puiul lor .Eu te incurajez...ai sa vezi ca va fi bine
KLMircea a multumit.
Vechi 13-02-11, 20:42   #9
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
-3 (+1/-4)     

Citat:
Publicat initial de Russu Irina View Post
...ai sa vezi ca va fi bine
acum stau pacientii gramada la usa ? planuiesti sa largesti sala de asteptare ?

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-02-11, 21:09   #10
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
Apreciat  +8 (+8/-0)     

primul pacient nu se uita....... il chema Romeo. Am lucrat la el cu sarg cateva saptamani, adica numai la el, si ma intrebam in fiecare seara oare ce fac cand il termin?

pe masura ce trecea timpul, intrebarea asta ma rodea tot mai tare, dar eu ma straduiam sa fie totul bine si sa fie multumit Romeo. Si la un moment dat, imi zice Romeo: "Prietenul meu Bogdan ar vrea si el sa vina ....ai avea timp?" UIte ca il stiu si pe al doilea.

Si chestia asta s-a repetat la nesfarsit.

Asa ca, primul pacient e cel mai important.......daca il faci multumit va mai aduce inca unul. Apoi fiecare inca unul. Si ai deschis Cutia Pandorei.

Succes!
Vechi 13-02-11, 21:20   #11
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

@augustin cei care au terminat facultatea dupa 2008 sa stii ca au prins vremuri super nasoale..Acum 10-15 ani nu erau asa multe cabinete...iar de vreo 2 ani mai este si asa zisa criza
PS.legat de pacienti..asa e..se aduc unul pe altul...mie mi-a venit toata gradinita
radualionte, Smilee, mariC si alti 2 au multumit.

Modificat ultima data de Iriss23; 13-02-11 la 21:22. Motivul: completare
Iriss23 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-02-11, 21:30   #12
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

hai mai, sunt eu batran, dar nu am terminat acum 15 ani.

Doar par batran, sa stii!
Iriss23 a multumit.
Vechi 13-02-11, 21:34   #13
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

@augustin,Domnule doctor...cu tot respectul,nu ziceam ca sunteti batran..doar ca aveti mai multi ani de experienta fata de mine.
augustin a multumit.
Vechi 14-02-11, 00:12   #14
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+6 (+6/-0)     

Poti sa-i zici si simplu: nea Gusti
augustin, titiluka, KLMircea si alti 1 au multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-02-11, 01:29   #15
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

au am terminat in 2010, tot incepator sunt si eu... am mai lucrat cate ceva prin facultate, pe la un cabinet, altu dar stiti voi cum e.... mai mult teorie.

mare noroc am avut (si am) ca exact dupa licenta am luat legatura cu doctorita cu care am facut practica de vara in primul an, si acum colaboram. Adica are 2 fotolii si lucram in acelas program orar. Este FOARTE mare binecuvantare sa ai langa tine pe cineva cu experienta. Si mai important e ca ma recomanda pacientilor, in special urgentele. bineinteles ca imi dau toate silintele sa ii multumesc si sa fac totul ca la carte pt ca stiu ca esecurile mi-ar taia mult din ambitie. stau si citesc si recitesc noaptea iar ziua pun in practica cu mult mai mare incredere, manopera. stiu ca mai am foarte mult de citit dar nu ma uit cu groaza spre viitor pt ca imi place foarte mult stomatologia...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/descretim-fruntea/13167-experienta-paria-societatii-stomatologice/

succes tuturor!
robbycarlos, augustin, sico si alti 3 au multumit.

Will Smith
LonMar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-02-11, 10:01   #16
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Debut

Eu am inceput cu stagiatura (da, a existat si asa ceva!). Si m-am gandit eu ca as fi mai desteapta daca as alege un spital pentru copii. Ceea ce nu am stiut a fost ca voi fi trimisa in reteaua scolara. Asa ca, m-am trezit cu o lista a scolilor din sectorul in care aveam domiciliul, cu multe drumuri de facut pentru a gasi un medic ''de scoala'' care sa ma primeasca. Am fost prin 7 scoli si nimeni nu a vrut sa ma accepte. La cea de a 8a am avut noroc.Partial. M-a acceptat cu conditia sa nu trec pe acolo tot anul. In situatia asta as fi avut un an vechime si experienta zero.

In martie am avut norocul de a fi primita intr-un cabinet, la inceput ca ajutor de bagator de seama, apoi, incet-incet, am inceput sa lucrez.
Primul pacient: doua minunate gangrene pe 46 si 47 si o pulpita pe 45.
Cinamon este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-02-11, 12:52   #17
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Dar oare... decat sa stam cu mainile la spate asteptand pacientii..., nu am putea pune in practica o campanie de marketing prin care sa facem cunoscut pacientilor nostri, avantajul de care s-ar bucura daca ar beneficia de serviciile unui stomatolog cu minima experienta?!
Oare de ce trebuie sa stam sa asteptam sa intre cineva in cabinet..., si nu am putea incerca sa ghidam intr-un fel sau altul cineva-ul spre cabinetul nostru?!
dr.sfinx este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-02-11, 12:55   #18
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Cum.... Prin publicitate? E ilegal...
.
Vechi 14-02-11, 13:38   #19
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

E ilegala publicitatea facuta unui CMI intr-un ziar, online, sau tv??
Sau prin alte modalitati, cum ar fi impartirea de fluturasi in fata cabinetului, pliante lasate prin scarile de bloc(posta), prin camine...
.
Vechi 14-02-11, 13:46   #20
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

subiectul asta este dezbatut pe larg intr-un alt topic. Uite:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-02-11, 14:40   #21
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Din experienta unei "babe"... terminasem facultatea de 3 ani cind am reusit sa-mi deschid cabinet, in asociere cu o colega.O garsoniera, un unit, la strada mare, intr-o zona care inca de pe atunci era destul de plina de cabinete. In primii 3 ani am lucrat la o "patroana" careia ii fusesem recomandata de catre regretata dr.Iulia Ghitescu,de la Spitalul de Urgenta Floreasca , unde imi petreceam mare parte din timpul liber. "Patroana"care era destul de plictisita, avea cabinetul de ceva vreme si intrau pacienti de pe strada.De la ea nu am vazut nici unul si ma platea "la procent". Cind am plecat nu au venit multi dupa mine, pentru ca era exact in capatul celalat al Bucurestiului si vorba aia:"Ce mare lucru sa pui o "plomba" si sa "pilesti "un dinte?" Nu?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=13167
La noua locatie am stat degeaba destul de multisor, nu puteam sa-mi angajez nici asistenta, ca nu as fi avut din ce sa o platesc, efortul financiar pentru deschiderea modestului cabinet fiind foarte mare pentru noi.Cam jumatate de an am mers aproape degeaba, dupa care a inceput lumea sa capete incredere, s-au adus unul pe altul...
Dupa citiva ani am reusit sa ne separam "afacerile", iar acum , desi cabinetul este in centru, nu intra NIMENI de pe strada, toti pacientii fiind veniti prin cea mai buna reclama: "din gura in gura".E ieftina, e legala, e cam inceata, dar functioneaza cel mai bine!
E greu la inceput, dar trebuie sa fii optimist...chiar daca vremurile nu prea te indeamna la asta
Iriss23, dentist4u si Andrushk au multumit.
Vechi 14-02-11, 14:54   #22
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de dr.sfinx View Post
....., nu am putea pune in practica o campanie de marketing prin care sa facem cunoscut pacientilor nostri, avantajul de care s-ar bucura daca ar beneficia de serviciile unui stomatolog cu minima experienta?!...
sau indeparteaza matreata cu pana la 100%
Dar ai punctat f bine, de ce sa vina la un incepator... pt inceput pentru ca il cunosc, asa ca printeaza un set de carti de vizita si socializeaza cat mai mult. Nu fi evident ca iti cauti pacienti ca acestia te simt. Daca vor avea incredere in tine ca persoana vor avea incredere si ca stomatolog. Apoi metoda lui Augustin (de pe forum nu de la colegiu) trateaza-l mai bine decat pe parintii tai si iti va veni si al doilea.
LonMar si irinas au multumit.
Vechi 14-02-11, 15:14   #23
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Offff offff mai mai am zis ca nu mai zic dar nu ma pot abtine....
Nu inteleg treaba asta cu ''nu am pacienti''
Am trecut prin asta poate mai rau decat altii(da stiu o sa carcotiti):mami si tati sunt tot doftori din astia de dinti,cu bune si relele generatiei lor.In consecinta nimeni nu-l baga in seama pe micul natarau..in primele sase luni am facut programari pentru mama ca nimeni nu vrea la doctorul cel tanar
O luna doua tot asa bah da-o incolo ma duc in alta parte ca nu-i bine.Plecat la tara, naveta 50 dus 50 intors.Prima zi de lucru 8 pacienti si o Doamne ..incasari...
Morala :te duci unde e nevoie de tine,nu trebuie sa fii in buricul targului de la inceput...mai cu rabdare.Am incercat sa inchiriez cabinetul:''CUM? Sa fac naveta 100 km pe zi?Esti nebun colegu...'' Fara sacrificii nu merge nimic nu pica din cer...si inca o data traim in capitalism :muncesti unde e nevoie de tine
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=13167
O zi buna!
sico, KLMircea, Radu Tepordei si alti 5 au multumit.
Vechi 14-02-11, 15:27   #24
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Mda, am studiat codul deontologic. Dar ca sa discutam despre ce ar trebui sa facem sau nu ptr 'a reusi ca medic dentist', conform cu, codul deontologic, am sa deschid un alt topic.
Totusi precizez:
Art. 29
(2) Profesia de medic dentist nu trebuie practicata ca o activitate comerciala.

Deci, din punctul meu de vedere, asociind orice CMI cu 'o activitate comerciala ce presteaza anumite servicii contra cost', si prin care reusim sa urmam o ascensiune in viata si in societate, nu ar mai trebui sa mai existam ca CMI.
.
Vechi 14-02-11, 15:49   #25
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
-3 (+1/-4)     

Citat:
Publicat initial de Dr.Daraban Bogdan View Post
Offff offff mai mai am zis ca nu mai zic dar nu ma pot abtine....
Nu postai acum cateva luni pe topicul ~~~-ului ? de ce vrei sa pleci, de prea multi pacienti ?
Morala :te duci unde e nevoie de tine,nu trebuie sa fii in buricul targului de la inceput...mai cu rabdare.Am incercat sa inchiriez cabinetul:''CUM? Sa fac naveta 100 km pe zi?Esti nebun colegu...'' Fara sacrificii nu merge nimic nu pica din cer...si inca o data traim in capitalism :muncesti unde e nevoie de tine
de muncit cam toti cred ca vrem sa muncim, insa nu munca de tip 'cooperativa in zadar'. sa faci 100km pe zi pt cateva extractii la 40-50ron, din cand in cand o coroana de cr-ni si o data pe luna o 'placa' nu stiu cat e de rentabil.
amarij a multumit.

.
Vechi 14-02-11, 15:59   #26
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Cum.... Prin publicitate? E ilegal...
Si eu de ce vad pe LCD-ul din autobuz reclama la cabinetul dentar ****Dent?
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-02-11, 16:05   #27
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Acum iar o luam pe calea offtopicului.
NU s-a discutat de nnn ori asta? E ilegal.... exista reclame ca CMDR nu-si face treaba. Si eu am un totem luminos. Nu-l dau jos ca la 100m de mine are un sef CMDJ cabinet si tocmai si-a pus si el un totem luminos si fff portocaliu si el e mai in varsta ca mine si mai cunoscut. Ca exista nu inseamna ca e legal.

Citat:
Deci, din punctul meu de vedere, asociind orice CMI cu 'o activitate comerciala ce presteaza anumite servicii contra cost', si prin care reusim sa urmam o ascensiune in viata si in societate, nu ar mai trebui sa mai existam ca CMI.
Fac un rezumat:
Reclama e ilegala si imorala - si asta s-a toooooot discutat pe aici. E OK doar sa ai niste carti de vizita cu date informative STRICT si nu cu lucruri gen eu fac cei mai frumosi si albi dinti si cea mai ieftina albire.
Reclama ca la cazino e permisa doar in Canada.
In Romania se poate semnaliza cabinetul doar cu celebrele placute aurii.
In Romania, DSP-ul te obliga sa semnalizezi luminos cabinetul (la fel si primaria) - fapt ce intra in conflict cu regulamentul CMDR.
amarij a multumit.
.
Vechi 14-02-11, 16:07   #28
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

@ane-ane.... nu postam la ~~~ de foame...plusul e de la mine de incurajare(imi plac exercitiile de debate)
Mai sunt si alte avantaje in emigrare:gen acces la scoli mai bune pentru copii,status social mai bun,viata mai lipsita de frustrari...cel putin asa credeam. Dar incet incet incep sa-mi dau seama ca inconvenientele s-ar putea sa depaseasca avantajele..inca ma gandesc
A si inca ceva din ''placile'' alea a venit locatorul cu care am lucrat la tara si x smart si unit nou in oras etc....si inca le sunt recunoscator acelor oameni de acolo pentru bunul simt de care au dat dovada tot timpul atunci cand intarziam cu programarile(nu se lucra ca la cooperativa)
titiluka, KLMircea si Lorreley au multumit.

Modificat ultima data de Dr.Daraban Bogdan; 14-02-11 la 16:53.
Dr.Daraban Bogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-02-11, 16:11   #29
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Parca am fi frati Bogdane. Ma bucur ca si tu ca si mine si ca si altii ai investit. Eu am avut noroc ca am deschis si au venit italienii, tu ca ai deschis la tara unde nu era medic si am facut amandoi ceva util cu banii si nu ne-am luat masina mare.
.
Vechi 14-02-11, 16:29   #30
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Imi pare rau ca discutia a deviat un pic...nelamurirea mea e ca multi conationali (nu ma refer numai la medici)nu inteleg un concept de baza al capitalismului:te duci unde e nevoie de tine...s-a terminat cu vremurile cand vroiai scoala la capatul strazii,alimentara in celalalt capat,serviciul la o statie de autobuz...nu inteleg genul asta de comoditate.Nu inteleg oamenii care au salariul de 1000 lei si lucreaza de la 8 la 4 si se plang intr-una...mai lucreaza ceva ,mai cauta un servici...
In occident se munceste pe branci,e absolut normal sa ai 2 locuri de munca...
SI sa revenim la subiect:un cabinet intr-o zona rurala are un avantaj specificat in orice manual de marketing:monopolul....
Vechi 14-02-11, 16:29   #31
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+3/-1)     

ce vroiam eu sa zic, si vad ca nu s-a inteles, ca imi tot dati minus.

problema pacientilor e una reala, mai ales pt un proaspat absolvent. texte de genul
Citat:
si
Citat:
Publicat initial de Russu Irina View Post
...ai sa vezi ca va fi bine
mi se par rupte de realitate in primul caz, si vorbe goale in al doilea caz.

Pe vremuri, din ce imi spun colegii mai in varsta, stateau pacientii la usa cum stau azi la gratuite pe la farmacie.

Atunci da, mergeau citatele alea. Acum, vorba lui Petre Roman, 'suna ca dracu' '

Nu inseamna ca vreau sa imprim un ton pesimist discutiei. Insa putin realism nu strica.

.
Vechi 14-02-11, 16:42   #32
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@ane ane:eu vad treaba cu pacientii asa:daca e coada la usa sau esti prea ieftin(ceva nu faci in regula legat de fiscalitate sau sterilizare etc vezi discutia legata de managementul cabinetului,cu cat costa cabinetul pe ora),sau nu lucrezi cu programare(nesuferit lucru),sau faci mai mult decat poti(calitate nexam).Prea putini:marketing ineficient,pregatire insuficienta a personalului sau mai stiu eu ce(sunt altii mai priceputi in analize din astea)
@KlMircea:ba da am si masina mare ,neagra ))
Problemele vor creste pentru ca numarul de absolventi creste ilogic si necontrolat(am mai zis producem medici pentru UK)
Dar sa revenim :de unde rusinea asta de a lucra unde e nevoie de mine?(fie si la tara)..si deodata experienta apare...si ai un inceput
Sunt multi care incearca sa ''arda''etape,putini sunt cei care reusesc
Pe forum este un exemplu fenomenal de succes,un om pe care as dori sa-l cunosc in persoana candva...citeste povestea lui Razvan Savu..sunt multe de invatat acolo.

Modificat ultima data de Dr.Daraban Bogdan; 14-02-11 la 19:24.
.
Vechi 14-02-11, 20:09   #33
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Sunt de acord cu tine Eugenol man ... trebuie sa socializezi cat mai mult...insa nu impartasesc ideea lui Dr. Sfinx de promovare atat de "agresiva" ... cred ca prin impartirea fluturaselor in fata cabinetelor ...si pliante in posta..cu preturi sub pretul pietei(deoarece aceasta este singura carte pe care o poate juca incepatorul)....nu face decat sa pari foarte disperat...plus te vede tanar...si oricat incerci sa ascunzi..uneori lipsa de experienta te tradeaza
Dr.Daraban Bogdan a multumit.
Vechi 14-02-11, 20:55   #34
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Parerea mea e ca nu exista sfaturi universal valabile, fiecare trebuie sa actioneze cum crede ca e mai bine pentru sine.Fara sacrificii insa, nu poti realiza nimic.Nimic nu "mi se cuvine", nimeni nu mi-e dator sa-mi dea nimic, inclusiv stiinta, trebuie sa demonstrez ce pot si asta cu muuult efort si putin /deloc orgoliu.
Zi-le tu Bogdane, ca le zici mai pe sleau ca mine!
Vechi 14-02-11, 22:07   #35
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
Poti sa-i zici si simplu: nea Gusti
Unii de pe ici pe colo s-ar putea sa iti zica ce drag imi devii daca imi zici Gusti.....
titiluka si ncrstus au multumit.
Vechi 15-02-11, 08:42   #36
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Bogdan Daraban:
Citat:
@KlMircea:ba da am si masina mare ,neagra ))
La mine nu a fost cazul ca am masina si casa si muuuulte de la tata
Asta nu inseamna ca nu am tocat banii si pe ceea ce imi doream (am mai spus in alt topic ca vreau sa calatoresc acum nu la 70 de ani cand abia o sa merg daca o sa mai traiesc, mi-am cumparat tot felul de gadgeturi...................) => lucrurile astea fac bine. Chiar daca castigi putin, parerea mea e ca trebuie sa investesti o parte in invatatura, o parte in materiale si aparatura in cabinet, o parte sa o pui la ciorap si o parte sa o toci ca sa te simti bine ca meseria e ff stresanta chiar daca o iubim. Procentele difera de la perioada la perioada dar eu asa fac si asa am facut. Cu siguranta eu sunt mai norocos ca altii ca nu a trebuit sa adun eu banii de cabinet, de masina neagra si de casa.
.
Vechi 15-02-11, 10:15   #37
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Inca o data Dumnezeu nu bate cu parul
Familia pentru care am programat toata dimineata nu poate ajunge..si nu am pacienti pe lista care sa vina dimineata
titiluka si Andrushk au multumit.

Modificat ultima data de nico; 15-02-11 la 11:17.
.
Vechi 15-02-11, 10:31   #38
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.
+1 (+1/-0)     

hehehe....ma amuz cand imi aduc aminte si eu de niste "faze" de la inceput.
Am inceput sa merg, imediat dupa licenta, la Bogdan Oprea la cabinet...am stat cateva luni cu el sa vad mersul treburilor pe acolo si incet incet m-a lasat sa lucrez...singura; imi aduc aminte ca mi-era groaza cand vedeam ca se deschide poarta si intra cineva (in majoritatea timpului la inceput stateam lipita de un perete si priveam pe geam...lol)......ma bucuram daca intra cineva si zicea ca nu cauta un medic anume dar ma si ingrozeam...."daca nu stiu ce sa-i fac"? hahahahaha.......
.
Vechi 15-02-11, 10:38   #39
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
-3 (+0/-3)     

Citat:
Publicat initial de titiluka View Post
ma bucuram daca intra cineva si zicea ca nu cauta un medic anume dar ma si ingrozeam...."daca nu stiu ce sa-i fac"? hahahahaha.......
si acum stii la toti ce e de facut, si mai ales poti sa le faci ?
you've seen 'em all, you've done 'em all ?

cred ca e mai usor la inceput, cand esti pe langa cineva, sa trimiti pacientul la medicul mai experimentat pt 'o a doua parere' decat atunci cand ai cabinetul propriu.
irinas a multumit.

.
Vechi 15-02-11, 11:20   #40
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
Unii de pe ici pe colo s-ar putea sa iti zica ce drag imi devii daca imi zici Gusti.....
Dap, il vazui la OTV pe tipul ala cu fractura de baza de craniu dupa ce ti-o zis Gusti, da' am zis ca la un sarac student poate faci o exceptie...
radualionte, titiluka si dentist4u au multumit.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-02-11, 11:33   #41
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de ane_ane View Post
si acum stii la toti ce e de facut, si mai ales poti sa le faci ?
you've seen 'em all, you've done 'em all ?

cred ca e mai usor la inceput, cand esti pe langa cineva, sa trimiti pacientul la medicul mai experimentat pt 'o a doua parere' decat atunci cand ai cabinetul propriu.
da...cam stiu si cam si pot.....de ce sa fiu modesta? si unde "nu stiu" nu ma bag...trimit la specialist ...imi cunosc limitele.

si da, e mai usor la inceput sa fi langa cineva....si de cele mai multe ori ceream si parerea lui Bogdan.
augustin si simonaS au multumit.
.
Vechi 15-02-11, 12:52   #42
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in primul an dupa facultate as fi putut sa sprijin serios peretii. N-am facut-o! Am ales sa invat pt diferite examene (printre care si rezid), sa ma informez putin (mai mult) si despre emigrare si sa petrec timp cu cei dragi
Pt. experienta si ceva bani, ce-a zis Bogdan Daraban e cel mai bine: 'du-te unde e nevoie de tine'

Citat:
Problemele vor creste pentru ca numarul de absolventi creste ilogic si necontrolat(am mai zis producem medici pentru UK)
asta se intampla de 15 ani incoace se pare. Creste nr. de absolventi la o populatie in scadere. Dar cum si educatia e o afacere ca si multe altele nu cred ca vom asista prea curand la inchiderea vreunei scoli de stomatologie.
Dr.Daraban Bogdan a multumit.
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-02-14, 18:12   #43
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Seara buna!

Reciteam si eu acest post dupa ceva ani si imi aduceam aminte de inceputuri. Eu am locuit pana anul trecut in Militari la Apusului. PE o raza de 2km cred ca am numarat 23-24 cabinete stomatologice. Stiu ca doar 2 mergeau f bine. Pana la urma indiferent de nr de cabinete ( care este deja o problema mare ) conteaza decisiv zic eu abordarea pacientului de catre medic.
Am lucrat 1,5 ani la o clinica la periferie. Intre 5-15 pacienti nou zilnic. Nu exagerez. Urgente. Aproximativ 15-20 % ramaneau ptr lucrari. Castiguri frumoase..ce mai vremuri Insa totul s-a dus de rapa cand s-a schimbat conducerea clinicii. Am razbit cumva prin marea asta de cabinete si acum sunt oarecum patronul meu si nu a fost usor, mai ales ca sunt pionier in familie, adica nu am avut nici un fel de medici.
Ce ma amuza si mi se pare penibil, ff penibil sunt anunturile gen: 'angajez medic dentist cu pacienti proprii la PROCENT". La un astfel de cabinet nu m-as duce decat pe un procent40-50% lejer. Pai care medic care musteste de pacienti, logic vorbind, accepta sa mearga la un procent de 35 %, ?!
Asta vorbind dpdv al castigurilor medii ale medicilor angajat in capitala. Daca e vreun cabinet care garanteaza venituri de la 7-8000 Ron in sus asta e alta mancare de peste.
Sper ca nu am deranjat pe cineva cu ultimele afirmatii, insa din cate am vazut aceste cabinete se lupta sa supravietuiasca. Nu sunt manager etc dar cred ca bunul mers al unui cabinet provine din doua surse:
- in primul rand competenta profesionala a medicului si capacitatea lui de a convinge pacientii pe bune ( nu dramatizari etc)
- al doilea punct ( aici sunt putini buni ) este un ff bun management al cabinetului.

Pana acum, sunt convins de doua lucruri ( traite pe propria piele):
- medicii ff buni nu au timp de management
- un manager sau unul care se pricepe sa faca din stomatologie o afacere nu e un medic bun in majoritatea cazurilor ( daca gresesc aici imi cer scuze...in toate cazurile la mine asa a fost).

Spun asta ptr ca in 2 locuri unde am lucrat si imi era fff bine financiar s-a ajuns la un nr f mic de pacienti exclusiv din cauza unui management defectuos.
Cat despre tinerii dentisti care cauta angajare dupa facultate, initiatoarea topicului are dreptate. Eu am avut un oarecare avantaj aici ca am fost scolit de un medic dentist bun si am stat in cabinet din anul II dar cred ca mi se intareste convingerea ca, daca nu ai pe cineva apropiat, frate, sora, prieten sau acces intr-un cabinet stomatologic de timpuriu din facultate la care adaugan dorinta de munca si indrazneala, va fi f greu si va dura mult sa ajungi pe o linie de plutire buna.
cosminaG, GELAL, metha2 si alti 2 au multumit.
Vechi 20-02-14, 13:22   #44
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ce presupune un management bun in cazul in care te afli intr-o zona cu multe cabinete in jur ? ce intelegi prin abordarea si convingerea pacientului de catre medic?

Modificat ultima data de nico; 20-02-14 la 15:16. Motivul: n-ai nevoie de citat!!!!!!!!!!!
GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-14, 12:37   #45
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de GELAL View Post
ce presupune un management bun in cazul in care te afli intr-o zona cu multe cabinete in jur ? ...
Managementul bun nu are legatura cu numarul de cabinete din jur ci cu ce faci tu.
Raspunsul la prima parte a intrebarii dureaza mai mult si este subiectul unor facultati cu cativa ani de training.
Am sa incep un topic nou pe tema asta ...
Andrushk a multumit.
Vechi 13-06-14, 23:34   #46
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dragilor, sunt studenta in anul V. Ma gandesc cu disperare la mai multe lucruri. De exemplu facultatea pe care o voi termina este la inceput. Foarte inceput. Doar o generatie va termina. Practica? nu se pune problema. Pentru ca exista scuze. tot ce am facut a fost sa lucram pe dinti extrasi ani la rand la endo si estetica. cu materiale care mai bune care mai expirate. La cabinete particulare nu prea putem merge. Acum nu avem voie absente si pe langa asta nu ai voie sa lucrezi. Te duci, stai, te uiti, intrebi si cam atat. Nu prea lucrezi. Cum capat eu experienta? Cum invat ce vreau sa invat? Sincer imi place meseria asta si e ceva ce ma relaxeaza in a o face...dar nu suport bataia de joc. Profesorii mari care vin si ne predau nu vin des. Nu putem sa devenim super prieteni cu ei. Altii sunt high up on their horses si uita ca sunt oameni. Cum ajung sa devin un medic bun? M-am saturat de scris la laboratoarele de parodonto sau orto. M-am saturat de scris in general. Milione se duc pe carti noi ca apoi profii sa ne puna sa invatam metode antice sau chestii deloc importante. Nimic practic. Nimic vizual. Nimic pe care sa putem pune mana. Disper pentru ca voi termina in curand si nu stiu ce voi face. Am sincer nevoie de sfaturi!
Multumesc
relu si metha2 au multumit.
Cosinus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-06-14, 10:33   #47
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Publicat initial de Cosinus View Post
De exemplu facultatea pe care o voi termina este la inceput. Foarte inceput. Doar o generatie va termina.
Un sistem tampit si avid de bani a permis asa ceva.... nu era cazul sa fie atat de multe facultati.
.
Vechi 17-06-14, 14:30   #48
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Un sistem tampit si avid de bani a permis asa ceva.... nu era cazul sa fie atat de multe facultati.
Poate ai dreptate, poate nu. Dar eu altceva am întrebat! Pentru că aici găsesc ajutor de la oameni culți, care au o experiență de viață mai mare și o experiență în medicina dentară mult superioară mie. Oricum mulțumesc pentru opinia ta cu privire la multele facultăți prezente.
.
Vechi 17-06-14, 19:36   #49
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Pe mine m-ai inchis... adica nu am stiut ce sfat sa iti dau... asa ca am punctat ce am avut de punctat.
.
Vechi 18-06-14, 00:05   #50
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Pe mine m-ai inchis... adica nu am stiut ce sfat sa iti dau... asa ca am punctat ce am avut de punctat.
sistemul este de mult corupt. Faptul că sunt 10 sau 10.000 de facultăți nu contează deloc. Șpaga și pupincurismul sunt cele mai bune modalități de a termina facultăți cu renume în România. Facultatea mea își dă interesul și chiar învățam. Doar că este 95% teoretic. A mă duce și a mă ruga la ușile doctorilor să mă primească este una din ideile pe care le am. Dar când? Și cum nu am voie să lucrez în afara facultății, care medici stomatologi lasă studenții să lucreze la ei în cabinete sau care sunt dispuși să își facă timp pentru studenți? Eterna întrebare: eu de la cine învăț? Trist.
.
Vechi 18-06-14, 01:06   #51
Ucenic
Medic Dentist
Natus Vincere

.

La cat de multi dentisti sunt in Romania cred c-o sa-ti gasesti pan' la urma "guru"-ul

Unde s-a mai deschis facultate acum ?

Iar la intrebarea "Cum ajung sa devin un medic bun?" pot sa-ti raspund: invata -> aplica -> greseste (etapa facultativa) -> perfectioneaza. Si repeta ciclul... Cu timpul vei elimina etapa nr. 3.
augustin si Lore.dana au multumit.
a.calin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-06-14, 22:50   #52
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de a.calin View Post
La cat de multi dentisti sunt in Romania cred c-o sa-ti gasesti pan' la urma "guru"-ul

Iar la intrebarea "Cum ajung sa devin un medic bun?" pot sa-ti raspund: invata -> aplica -> greseste (etapa facultativa) -> perfectioneaza. Si repeta ciclul... Cu timpul vei elimina etapa nr. 3.
Mulțumesc pentru sfat!
.
Vechi 19-06-14, 10:41   #53
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cosinus View Post
Cum capat eu experienta? Cum invat ce vreau sa invat?
Toata lumea a inceput prin< a se uita>. Noi Romanii avem norocul ca mai puteam face o anestezie pe oameni nu fantom in timpul facultatii, nu cum se intampla afara. Fii perseverent si cheia e sa faci mult voluntariat, poti incepe prin a fi asistent intr-un cabinet ca sa ai contact cu medici si cu ceea ce se intampla in cabinetul stoma. ~Bafta!
Adrenalina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-06-14, 14:24   #54
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de a.calin View Post

Important este ca tu sa cauti,sa iti doresti sa fii intr-un cabinet si in acelasi timp sa gasesti acea persoana potrivita care sa-ti indrume pasii.Nu trebuie sa te rezumi doar la facultate,sa iti doresti sa o termini.Ei bine,practica se castiga pe teren.Iar acest sfat se aplica in special medicilor pienieri(care nu au mama/tata,rude -medici)
Lore.dana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-06-14, 19:17   #55
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mulțumesc pentru sfaturi! Încet, cu grijă și răbdare se pare că va fi noul meu motto! Mi-ați calmat nervii care erau deja întinși și intrați în panică.
.
Vechi 30-04-16, 14:47   #56
Ucenic timid
Student M. Dentara
MD6 @ Ovidius CT

.

Ceva noutati?
tzaq93 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-16, 22:29   #57
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de tzaq93 View Post
Ceva noutati?
Cu privire la?
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., absolventi, ajutor, angaja, anunt, asociere, dentis, dentist, deschis, drept, experienta, facultate, mainile, medic, medic dentist, merge, mine, minim, necaz, necesara, nou, pacientii, primul, societatii, spa, spate, stoma, stomatologic, stomatologice, topic, vara

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:00) timp.

Alegeti schema de culori preferata: