Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Fara experienta...paria societatii stomatologice

discutie din eugenol.ro : Ti-ai gasit un cabinet unde sa lucrezi? Eu sunt anul 4 si nu prea vad un viitor roz. Cel ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Sa ne descretim fruntea
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree96Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 13-05-16, 22:34   #58
Ucenic timid
Student M. Dentara
MD6 @ Ovidius CT

.

Ti-ai gasit un cabinet unde sa lucrezi?

Eu sunt anul 4 si nu prea vad un viitor roz. Cel putin in zona Dobrogea nu prea mai sunt sate fara cabinet stomatologic. Iar in orase sunt cabinete pe la fiecare bloc.
tzaq93 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-16, 23:05   #59
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default haha

Din nefericire pentru mine si pentru noi stomatologii incepatori nu lucram in IT. Acolo cererea e mare si oferta e mica. Ce pot spune este ca daca ramaneam in Galati munceam si castigam niste banuti...nu ma refer la zeci de milioane, dar deajuns pentru un inceput. In schimb a trebuit sa ma mut in Iasi unde am fost la "n" interviuri, unde ti se spune ca ei cauta experienta de minim 2 ani altii chiar de 5. Le spun ca si din cv-ul meu reiese ca nu am asa ceva. Cei care "par" interesati spun ca te contacteaza. Ceea ce e o minciuna. Problema cu Iasi e ca sunt prea multi stomatologi. Un sfat pentru tine este urmatorul lucru: fugi la orice cabinet pe care il vezi, chiar la mai multe. Spune ca esti student si vrei sa vii sa te uiti. Unii vor zice nu...dar poate ai noroc. Cunoaste oameni, uite-te, fura cate putin de la toti. Apoi...cursuri hands-on - o necesitate. Congrese. Nu toate merita...trebuie filtrat bine aici. Si in rest...rugaciuni la zei/profeti/extraterestri
Cosinus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-16, 23:13   #60
Ucenic timid
Student M. Dentara
MD6 @ Ovidius CT

.

Este o realitate trista ceea ce traim noi. Degeaba faci ceva cu pasiune, daca acel lucru il fac inca 10 oameni pe strada ta.

Cand eram la liceu toata lumea zicea sa alegem o profesie care sa ne placa, ca e important sa faci ceea ce iti place.

Eu acum as sfatui tinerii sa aleaga mai bine o meserie care sa le asigure un job ok, chiar daca nu ii pasioneaza.

Nu poti sa faci din pasiune nimic, nici stomatologie, cu stomacul gol.

Sper sa ma descurc pana la urma. Nu pot sa cred ca dupa 6 ani de examene am sanse de angajare mai mici decat cei care au facut 3-4 ani in care invatau pt o sesiune cat invatam noi pt un examen.
.
Vechi 13-05-16, 23:23   #61
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Este nevoie de un dram de noroc. Eu incerc sa nu ma deprim si sa lucrez pentru experienta si nu pentru bani. Ceea ce e greu, dar satisfacator cand vezi un om zambind cu gura pana la urechi pentru ca are dintii frumosi din cauza ta, medic stomatolog. Si vorbind de medici...suntem prea multi. Anual de la iasi/bucurestix2/timisoara/craiova/cluj/galati/etc. ies sute daca nu mii de absolventi, deci daca te gandesti ca acum lucreaza si cei care au iesit de pe bancile facultatii acum 10/9/8/7/6/5/4/3/2/1 ani plus generatia ta ...ti se face rau.
.
Vechi 13-05-16, 23:27   #62
Ucenic timid
Student M. Dentara
MD6 @ Ovidius CT

.

Sa fim optimisti si sa ne gandim ca anual sunt multi medici care se pensioneaza.
.
Vechi 13-05-16, 23:32   #63
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sper ca ai dreptate! Stiu medici peste 65 de ani care muncesc...Pana la urma este o afacere si le apartine. Daca faci asta cu pasiune e greu sa te pensionezi. Daca munca ta e pasiune nu mai este munca per se. Este placere. I wish you all the best! Good luck. Bafta la examene!
.
Vechi 14-05-16, 00:52   #64
Ucenic timid
Student M. Dentara
MD6 @ Ovidius CT

.

Va multumesc! Mult succes in activitate si multi multi pacienti!
.
Vechi 11-06-16, 02:59   #65
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Eu sunt acum in cazul tau , dar eu la facultate am avut pacienti am mai lucrat cate ceva, lucruri de baza , gen o totala, o fixa ... si urmeaza scheletata , reabilitare .... nu stiu cum de nu ati lucrat decat pe dinti extrasi pana in anul 5 . In rest mai citesc cate o carte in engleza cu ceva imagini mai ilustrative (color) /youtube,ca ce avem noi la facultate .... in fine , sper sa reusim cu totii.
KiSsSian este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., absolventi, ajutor, angaja, anunt, asociere, dentis, dentist, deschis, drept, experienta, facultate, mainile, medic, medic dentist, merge, mine, minim, necaz, necesara, nou, pacientii, primul, societatii, spa, spate, stoma, stomatologic, stomatologice, topic, vara

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:44) timp.

Alegeti schema de culori preferata: