Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Decizie privind stabilirea formei, dimensiunilor si a continutului firmei cabinetelor

discutie din eugenol.ro : Am atasat mai jos ce s-a publicat in Monitorul oficial . Pagina 16 ....

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > CMD UNAS AMSPPR
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree3Multumiri
  • 1 Scris de drLouis
  • 1 Scris de radualionte
  • 1 Scris de mihalceanu

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 26-10-09, 14:19   #1
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Decizie privind stabilirea formei, dimensiunilor si a continutului firmei cabinetelor

Am atasat mai jos ce s-a publicat in Monitorul oficial .

Pagina 16 .
Fisierele atasate
Felul fisierului: pdf 0715.pdf (126,1 KB, 232 vizualizari)

Modificat ultima data de SebastianF; 26-10-09 la 15:21.
SebastianF este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-10-09, 15:03   #2
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

cica e valabil doar pt cabinetele nou infiintate

nasoala partea cu 'firmele stradale sint obligatorii'... de ce sa fiu obligata sa-mi pun firma, daca nu vreau? (intreb la modul general, fiindca eu am firma afara)
Vechi 26-10-09, 15:13   #3
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

niste imbecili

exemplu concret: 2 cabinete concesionate in care lucra 4 medici fiecare cu CMI u lui pe sitem tura contratura; unde dracului pui 1m jumate de placi din alea pe la usa in care sa apara sigla CMDR (ca vad ca asta ii duare cel mai tare) si scrxu ala tiganesc cu litere de haur.

nu se mai da o data concreta pana la care tre sa ti schimbi firma; doar cele noi sunt obligate; lista anexa nu se precizeaza ce fel tre sa arate; dentistii angajati pe ici pe colo umbla cu placutele de gat?

8 articole cu 11 buguri; autorul garantat un idiot
sma a multumit.
Vechi 26-10-09, 15:15   #4
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
nasoala partea cu 'firmele stradale sint obligatorii'... de ce sa fiu obligata sa-mi pun firma, daca nu vreau? (intreb la modul general, fiindca eu am firma afara)
cica mai e unii mari care n-are firme, si care primeste pacienti ca pe un favor; sa muara si capra lor

legea asta e un abuz.
Vechi 26-10-09, 15:30   #5
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

aia cu sigla CMDR-ului mi se pare de mare nesimtire, dupa ce ca ma obliga sa le dau bani, ma mai obliga sa le fac si reclama...
florin dediu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-10-09, 15:50   #6
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

vor mai fi schimbari....veti vedea. eu nu ma impacientez deloc.astia ce viseaza noaptea dau legi ziua..dar visele lor sunt atat de diverse..
Vechi 26-10-09, 18:00   #7
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dentist View Post
vor mai fi schimbari....veti vedea. eu nu ma impacientez deloc.astia ce viseaza noaptea dau legi ziua..dar visele lor sunt atat de diverse..
Cred ca sunt si colorate...ca te obliga sa ai firma negru cu auriu.Altfel, aveam ca la firmele de pompe funebre...negru cu alb...
Vechi 26-10-09, 18:11   #8
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

vor lua atitudine medicii care isi deschid cabinete noi,daca se aplica prostia asta numai in cazul lor..ca eu asa inteleg..
Vechi 30-10-09, 14:23   #9
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drLouis View Post
niste imbecili

exemplu concret: 2 cabinete concesionate in care lucra 4 medici fiecare cu CMI u lui pe sitem tura contratura; unde dracului pui 1m jumate de placi din alea pe la usa in care sa apara sigla CMDR (ca vad ca asta ii duare cel mai tare) si scrxu ala tiganesc cu litere de haur.

nu se mai da o data concreta pana la care tre sa ti schimbi firma; doar cele noi sunt obligate; lista anexa nu se precizeaza ce fel tre sa arate; dentistii angajati pe ici pe colo umbla cu placutele de gat?

8 articole cu 11 buguri; autorul garantat un idiot
1. La Art 4 este trecut ca daca sunt mai multi medici atunci se face o lista anexa la firma. Acest lucru se aplica si la policlinici, etc.
Iar in ce priveste fondul auriu si literele aici s-a tinut cont de ce este existent, iar in prima decizie in legatura cu firmele nu cred ca trebuie sa spunem cine a dorit sa fie asa......
Razvan1974 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-10-09, 14:37   #10
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
de ce sa fiu obligata sa-mi pun firma, daca nu vreau? (intreb la modul general, fiindca eu am firma afara)
Ca se vada sigla CMDR.
Aceasta decizie este un exemplu perfect de ce fel de asistenta juridica are parte colegiul.In primul articol scrie ca firmele sunt obligatorii pt. toate cabinetele iar la art. 6 se face referire doar la cabinetele noi.De ce oare a fost nevoie de art. 6?
Stiu ca forumul beneficiaza de asistenta juridica.Putem primi ceva lamuriri?Cine si ce este obligat?
Din moment ce poate fi facuta o firma anexa la firma stradala si nu este precizat cum trebuie sa arate, se poate face firma anexa de 10 ori mai mare?
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-10-09, 15:22   #11
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

exact.de fapt o sa facem firma aia obligatorie ca anexa,si asta ramane pe loc.
Vechi 30-10-09, 17:32   #12
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Si, daca Nu vreau sa fac asa, unde scrie, in lege, de sanctiuni?
Unde scrie de termene, adica pana cand sunt obligat sa fac alta firma?
Daca legea are lacune, atunci imi permit sa am si eu!
SebastianF a multumit.
Vechi 30-10-09, 17:38   #13
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Exact ... a punctat foarte bine Domnu doctor radualionte .... ce se intampla daca nu ma conformez ??

Care sunt sanctiunile ?!
Vechi 30-10-09, 17:45   #14
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

esti membru al cmdr si trebuie sa te supui regulamentului organizatiei; sanctiunile le citesti in statut: mustrare etc pana la excludere , asta in mare; am spus ca e o lege cu 4 articole si are 11 buguri, asa de destepti au fost autorii; e echivalentul unui soft care aduna 2 numere; tre sa mai scoata 5 versiuni handicapatii ca sa iasa adunarea cum trebuie
Vechi 30-10-09, 18:05   #15
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
Publicat initial de drLouis View Post
esti membru al cmdr si trebuie sa te supui regulamentului organizatiei; sanctiunile le citesti in statut: mustrare etc pana la excludere
Tu ce faci? Lobby pentru CMDR?
Daca ei dau o lege in care nu specifica clar masurile punitive, in caz de nesupunere, atunci eu trebuie neaparat sa ma raportez la Statut? Cu alte cuvinte, daca nu gasesc capitolul sanctiuni in lege, ma auto-pedepsesc sau astept sa ma traga de urechi? Daca tot au facut-o, macar s-o fi facut ca lumea...
Vechi 02-11-09, 19:07   #16
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Lu m-a facut sa fac ceva "sapaturi". Pe mine, ma surprinsese mesajul lui Lu care era foarte impaciuitor, dupa ce, de obicei, este ceva mai vehement. Totusi, m-a pus pe ganduri...
Revenind de unde am ramas (si intentionam sa postez atunci): "esti membru al cmdr si trebuie sa te supui regulamentului organizatiei; sanctiunile le citesti in statut (citat Lu). De acord, numai ca ar fi trebuit o mica apostila in lege, la final, care sa faca referire la Statut in caz de nerespectare a prevederilor.
Nu asta este problema! Astea sunt chitzibusharii...
Am descoperit (!!!) ca, in principiu, orice lege are norme de aplicare. Cu alte cuvinte are un regulament dupa care "organele" abilitate prin lege o aplica intr-un anumit mod si nu cum vrea "mushchii" lor. Normele de aplicare ti le poate spune un jurist (de ex. D-na Av. Carmen) sau le citesti din M.O., daca ai abonament la el.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/cmd-unas-amsppr/8595-decizie-privind-stabilirea-formei-dimensiunilor-continutului-firmei-cabinetelor/
Afland asta, am mai "sapat" putin. Am dat tel. la DSP-Bucuresti si am vorbit cu o doctoritza pe care o cunosc (intamplator). Mi-a confirmat ca ei au normele de aplicare ale legii si, anul trecut, au avut ca tema verificarea cabinetelor stoma si a firmelor lor. Echipa de control a plecat pe teren, au amendat cateva cabinete intr-o zi, dupa care s-au potolit. "Tema" a tinut doar o zi si, de atunci, nu li s-a mai dat ca tema...
Concluzia: putem sa contestam noi mult si bine o lege, pana nu atacam normele de aplicare (care nu stim "care este") vorbim discutii...De-abia de la norme (deci de la coada la cap), vedem ce scartaie, ajungem la lege si putem sa ne dam cu presupusul...
Vechi 06-11-09, 19:50   #17
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default firma

Publicarea recenta in MO va furniza o noua "tema" de control zilele acestea?
sante este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-01-11, 15:07   #18
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
cica e valabil doar pt cabinetele nou infiintate

Ce prost e formulata legea asta!Pentru orice firma stradala ai nevoie de:certificat de urbanism,aviz de la mediu,autorizatie de constructie etc.Nu mai zic de arhitect,ca asa cere primaria.Toate astea costa macar 400 euro.
Ce faci daca primaria nu e de acord,iar colegiul te obliga?Se bat cap in cap...Si nici nu scrie ce se intampla daca nu te conformezi.
mihalceanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-01-11, 15:11   #19
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Ce prost e formulata legea asta!Pentru orice firma stradala ai nevoie de:certificat de urbanism,aviz de la mediu,autorizatie de constructie etc.Nu mai zic de arhitect,ca asa cere primaria.Toate astea costa macar 400 euro.
PRETUL NU E ADEVARAT. Eu am facut asa ceva, un totem de semnalizare a cabinetului, si nu a costat atat. MANOPERA LUI COSTA dar actele nu costa atat. Tata e arhitect si nu am platit si arhitectul dar oricum NU costa atat.
.
Vechi 06-01-11, 20:38   #20
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
PRETUL NU E ADEVARAT. Eu am facut asa ceva, un totem de semnalizare a cabinetului, si nu a costat atat. MANOPERA LUI COSTA dar actele nu costa atat. Tata e arhitect si nu am platit si arhitectul dar oricum NU costa atat.
Serios?Da-mi mai multe date.In Bucuresti ,dupa ce obtii urbanismul ,trebuie autorizatie mediu+contract cu rosal,cadastrul locatiei in planurile arhitecturale ale zonei.Eu nu vorbeam doar despre actele facute de arhitect,ci de tot.Cat te-a costat?Poate la tine nu este asa ,dar in bucuresti ai de urmat aceeiasi pasi ca si cum ai construi o casa.Si fiecare aviz specificat in planul de urbanism costa minim 100 ron,taxa cu chitanta.
.
Vechi 06-01-11, 21:38   #21
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

NU te-am contrazis ca acte (exact asa am si eu actele) ci la pretul actelor. In plus nu te pune nimeni sa faci reclama inainte de a avea aprobarile. Preturile difera de la caz la caz, adica este un pret pentru un turn cu 20 etaje si altul pentru o reclama ce ocupa maxim 1 metru patrat. Si daca fiecare aviz te costa 100 ron sigur nu ajungi la 400 euro.
.
Vechi 06-01-11, 22:01   #22
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
NU te-am contrazis ca acte (exact asa am si eu actele) ci la pretul actelor. In plus nu te pune nimeni sa faci reclama inainte de a avea aprobarile. Preturile difera de la caz la caz, adica este un pret pentru un turn cu 20 etaje si altul pentru o reclama ce ocupa maxim 1 metru patrat. Si daca fiecare aviz te costa 100 ron sigur nu ajungi la 400 euro.
Nici nu ai cum sa o faci inainte de avea aprobarile si proiectul.Doar arhitectul si cel care mi-a instalat firma luminoasa m-au costat 300 euro.Care e pretul corect de fapt?Nu ca ar mai conta...
.
Vechi 13-01-11, 11:24   #23
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
NU te-am contrazis ca acte (exact asa am si eu actele) ci la pretul actelor. Si daca fiecare aviz te costa 100 ron sigur nu ajungi la 400 euro.
Ai dreptate,a costat mai mult de 400 de euro.M-am uitat in facturi ca sa nu zic prostii:aviz mediu 100 ron,aviz firma de salubritate 58,6 EURO pe metru patrat firma!(in cazul firmei mele 100 euro cu tva),aviz electrica si arhitect +executie 300 euro.Asta s-a intamplat acum 2 ani.
Probabil tu nu ai aviz de la firma de salubritate,pe mine primaria de sector m-a obligat sa fac cu aceasta firma R...L(este a unui coleg de partid al primarului).Altfel nu mi-ar fi dat autorizatia de constructie.
Desi care o fi legatura intre o firma luminoasa pe balconul meu si salubritate,nu stiu.
Si inca ceva,m-am interesat in cateva locuri despre acea placuta cu sigla CMDR.Are cineva vreun nume de firma care produce asa ceva,sau care sa aiba habar de cum arata sigla cmdr.Ma gandesc sa pun pe usa,daca asa trebuie,dar unde sa o comand?Multumesc !
.
Vechi 22-01-11, 14:15   #24
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default degeaba!

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Ca se vada sigla CMDR.
Aceasta decizie este un exemplu perfect de ce fel de asistenta juridica are parte colegiul.In primul articol scrie ca firmele sunt obligatorii pt. toate cabinetele iar la art. 6 se face referire doar la cabinetele noi.De ce oare a fost nevoie de art. 6?
Stiu ca forumul beneficiaza de asistenta juridica.Putem primi ceva lamuriri?Cine si ce este obligat?
Din moment ce poate fi facuta o firma anexa la firma stradala si nu este precizat cum trebuie sa arate, se poate face firma anexa de 10 ori mai mare?
Atata timp cat colegiul nu poate pedepsi pe medicii care au SRLuri si isi fac reclama cat blocul. Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
sau reclame de 60 metri lungime pe blocurile din piata unirii, degeaba!!!
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Imi pare rau ca nu am poze, dar oricine le poate vedea.
Sper ca intr-o buna zi, comisia aceea care poate da sanctiuni sa se autosesizeze precum DNAul doar citind ce scrie aici.
Abia atunci o sa isi merite cei 1000 de euroi pe luna ("indemnizatia")
bogdann82 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-01-11, 08:33   #25
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Ca se vada sigla CMDR.
Continutul textului e ambiguu.Am citit impreuna cu 5 colegi textul si nu am inteles toti acelasi lucru.Este interpretabil,poti intelege ca toti suntem obligati,dar cu precadere cabinetele noi.In plus are dreptate Radu,asistenta juridica a colegiului este 0.Ei nu s-au gandit ca pentru aceasta placuta iti trebuie autorizatie de constructie de la primarie ?Si exista cazuri in care primariile nu te lasa sa pui nimic pe cladire.Este cazul meu,cladirea fiind in centrul vechi,nu mi-au dat voie sa pun chiar la intrarea unde am cabinetul,ci doar pe un perete al scarii vecine,cumva pe colt.Nu poti obliga pe nimeni sa cheltuie niste timp si bani ca sa isi puna sigla cmdr la intrare.Am colegi care nu primesc pacienti din strada(incep sa le dau dreptate) si atunci de ce ar alerga sa puna aceasta placuta?!
nicky_cazacu a multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, anul, aplicare, auto, buna, cabinetelor, caz, citesti, cmdr, control, cuvinte, discutii, doc, doctori, echipa, firma, gasesc, iga, lege, legea, lumea, macar, mesajul, rare, regulamentului, sanctiuni, sanctiunile, stoma, urbanism, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (09:04) timp.

Alegeti schema de culori preferata: