Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

AGN = Adunarea Generala Nationala a CMDR

discutie din eugenol.ro : Multi se vor supara probabil pentru ca am mai deschis un nou capitol, insa, trebuie sa stim cu totii ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > CMD UNAS AMSPPR
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree255Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 22-04-08, 12:09   #1
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc
pentru lenesi! Mihai Eminescu

.

Default AGN = Adunarea Generala Nationala a CMDR

Multi se vor supara probabil pentru ca am mai deschis un nou capitol, insa, trebuie sa stim cu totii ca orice, sau aproape orice decizie majora se poate lua in AGN. Iata de ce cred ca merita si AGN un capitol separat.

Ii invit sa scrie si sa comenteze aici pe toti cei care sunt sau isi doresc sa fie delegati in AGN din partea CMDB sau vreunui CMDJ

Si voi face chiar eu primul pas, raspunzandu-va la intrebarea logica:
- Ce s-a intamplat asa spectaculos la ultimul AGN?

1. S-a prezentat raportul de activitate pe anul precedent (2007)
2. S-a prezentat raportul financiar pe anul 2007.
3. Diverse

La acest punct au fost prezentate mai multe documente

1. adresa intocmita in nume propriu de catre Dr. Dan Grigorescu catre Ministerul Sanatatii Publice, dar semnata in calitate de presedinte AMSPPR si secretar general CMDR (2 pagini)

2. memoriul consiliilor profesorale din facultatile de stomatologie traditionale in numele carora semneaza decanii acestor facultati. (2 pagini)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/cmd-unas-amsppr/3706-agn-adunarea-generala-nationala-cmdr/

Concluziile le va descoperi fiecare dintre voi.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Adresa-Grigorescu-MSP-pag-1.jpg (221,5 KB, 87 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Adresa-Grigorescu-MSP-pag-2.jpg (299,7 KB, 68 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Memoriul Consiliilor-Profesorale-pag-1.jpg (397,6 KB, 94 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Memoriul-Consiliilor-Profesorale-pag-2.jpg (259,8 KB, 77 vizualizari)

Modificat ultima data de eugenol man; 23-04-08 la 00:01.
nicky_cazacu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-08, 20:48   #2
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Multumim Niki pentru informare.

Pentru cei care au avut rabdare sa citeasca (recomandabil) spun ca este regretabil ca se ajunge la o asa divergenta de pareri si acutizare a relatiilor intre respectivele organizatii.

Nu pot decat sa sper ca se va reveni la nevoile stomatologiei din Romania si se va realiza un plan pentru a creste prestigiul Scolii Romane de stomatologie (ce se va reflecta asupra studentilor desigur). De asemeni trebuie sa exise un plan si pentru practicienii existenti. Dar asta e o alta mancare de peste ...
Vechi 23-04-08, 21:21   #3
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Default dincolo de polemicile politice, care NU ma intereseaza

eu ramin la aceeasi parere pe care o tot am de vreun an-doi incoace: imi e tot mai scirba ....

ma distreaza insa 2 afirmatii ale cadrelor didactice.... deci, nu pot sa nu rid, cu riscul de a fi catalogata drept superficiala si nerecunoscatoare:
- "cadrele didactice reprezinta elita () comunitatii medicilor dentisti prin rolul de formatori, pregatind studentii pt o activitate practica competitiva racordata la exigentele europene ( ), contribuind semnificativ prin activitatea de cercetare desfasurata cu real suport stiintific, la elaborarea unor protocoale clinice si tehnologice cu profund impact in profesia de medic dentist"
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=3706
- "avind in vedere desconsiderarea fata de corpul academic, ce se regaseste si in asociatiile profesioanale intr-o pondere importanta....... "[(eu sint genul de om care m-as intreba de ce.... ei insa vad doar banul, si-l ambaleaza frumos pt ochii chiorilor)... desconsiderarea aia de care vorbesc ei nu apare din neant....]

am fost acuzata de superficialitate cind am spus ca nu dau mai mult de 2 lei vechi pe facultate (pt ca nu merita).... si mi s-a spus ca ar trebui sa apreciez institutia (invatamintului).... ei bine, nu pot.... pur si simplu nu pot... respectul se cistiga, nu e de la sine inteles... nimic nu ma mai poate face sa vad facultatea (perioada in care am facut-o eu) cu ochi buni....pt mine cel putin, e prea tirziu, mult prea tirziu... e un rau de nereparat... trist, dar e cit se poate de adevarat...

ma bucura totusi sa vad un suflu nou... ma bucura sa vad colegi de pe eugenol pe care ii apreciez (pe unii chiar fara sa-i cunosc personal) care au devenit recent cadre didactice in umf cluj.... speranta moare ultima...

restul (polemicile, faptul ca academicii vor monopol pe stoma privata-de putere, de finante, de cursuri postunversitare, etc) nu ma mai mira de mult timp... totul e un joc al nervilor al celor avizi de preamarire si de bani... deci cum spuneam, mi-e scirba ... si cu asta am spus tot ce aveam de spus...
robbycarlos si stef_ank au multumit.
Vechi 23-04-08, 22:02   #4
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu stiu daca sunt chiar in masura sa analizez aceasta situatie avand in vedere ca nu sunt chiar in mijloculproblemei si sunt si proaspat absolvent.....dar dupa parerea mea tocmai asta se incearca sa se faca : un plan pentru a creste prestigiul Scolii Romane de stomatologie!!!!!
numai ca se creste "prestigiul" prin acordarea unui nr cat mai mare de "specializari, masterate si doctorate" si prin acordarea unui nr cat mai mare de studenti licentiati, pt ca facultatile noastre sa fie "vazute " bine din afara
sincer, in orasul meu nu stiu ce cadre didactice ar putea sa predea la un nivel "inalt" rezidentiatul de implanto,paro si endo de ex (nu ca nu ar exista oameni capabili....exista, dar nu in facultate..sau exista intr-un procentaj muuult prea mic) .........ca asa numa sa terminam un rezi cum am terminat si facult (adica la un niv f jos daca e sa apreciem dupa bibliografia depasita pe care am studiat-o si practica minima asigurata in cadrul fac) ca sa avem inca o diploma si sa ne mandrim cu ea .........dar ma rog se pare ca tehnica asta merge la romani pt ca esti mai cautat dc ai titluri academice....sau esti mai sus in varful piramidei ierarhice
eu ca si proaspat "dentist" ma intreb daca e corect ca sa invat mai multe lucruri practice si unele chiar basic de pe acest site decat din facultatea din care ar fi trebuit, teoretic,sa ies medic practician ....pt ca sincer studiu individual as fi putut face si acasa fara sa ma duc la facultate
in fine ....am fost cam lunga ...si cam acida ......dar in concluzie si nevrand sa jignesc pe nimeni tind sa dau dreptate DR. grigorescu
sper ca nu am fost offtopic

P.S. si iarasi nevrand sa jignesc pe nimeni, cei care nu sunt pasionati de stoma si nu-si actualizeaza permanent cunostintele teoretice si practice individualenu au ce sa predea unui student
stef_ank, vlad_deac si catalinmv au multumit.
PATRICIA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-08, 22:11   #5
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

Bre!!
eu am fost acolo si inca am cosmaruri. Orson Wells e mic copil fata de chestiile la care am asistat la AGN.
mai sumbru de atit nu se poate.
in primul rind pe nimeni din conducerea AGN nu mai preocupa binele tagmei pe care o reprezinta.
nu sunt capabili sa faca absolut nimic util si nu sunt capabili sa ne rerezinte in nici un domeniu.
am ajuns rusinea medicinii si rusinea profesiilor liberale prin modul in care suntem reprezentati.
e un loc in care orgoliile personale calca totul in picioare.
nu+mi vine sa cred ca AGN ul a ajuns la mina a doua doctorite care dpmdv fac tagma de rusine.
baieti e jale mare!!!!
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-04-08, 13:20   #6
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

bre fratilor, io nu prea le am cu politica asta prin stomatologie, cu agn, amsppr, unas, camdr, utc, pcr etc, etc dar stiu un singur lucru : taote astea pana acuma nu au facut NIMIC, dar ABSOLUT NIMIC pt medicul stomatolog. hai sa facem o comparatie cu ceea ce a facut baroul pt avovati, cu cea ce au facut notarii, cu ceea ce au facut contabilii....

adica fratilor,toti astia si-au facut o "protectie" [t membrii lor atat din pctv a unui pret minimal, a "limitarii"( ca sa zic asa) a numarului celor care profeseaza, etc etc.

in ritmul asta , stomatologii o sa ajunga sa se trateze intre ei si sa se ieie la bataie care sa ii faca extractie( pt 10 ron) femeii de sevici de la scola generala nr x.

eu inteleg ca unii sunt timorati si au complexe de inferioritate ( pe care vor sa le astupe acuma ocupand fiferite functii si functioare)ca pe vremea lui ceasca stateau in sala si ascultau cum altii prezideaza si acuma vor sa fie ei aia care vrb si care dau legi, dar sa vrb bre frate cu cap si sa deie odata si ceva legi care sa ne ridice nu numa din alea care sa ne dea in cap si sa opreasca evolutia.
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-04-08, 13:24   #7
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Default PS

PS: oricum ceea ce se intampla acuma in tot sistemul medical este o rusine adusa medicinii , iar in aceste vremuri medicul si pacientul,dar mai ales medicul primeste cea mai mare umilinta care i se paote aduce...si culmea...e adusa din partea colegilor ...
nico si augustin au multumit.
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-04-08, 09:00   #8
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default vendete

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Multumim Niki pentru informare.

Pentru cei care au avut rabdare sa citeasca (recomandabil) spun ca este regretabil ca se ajunge la o asa divergenta de pareri si acutizare a relatiilor intre respectivele organizatii.

Nu pot decat sa sper ca se va reveni la nevoile stomatologiei din Romania si se va realiza un plan pentru a creste prestigiul Scolii Romane de stomatologie (ce se va reflecta asupra studentilor desigur). De asemeni trebuie sa exise un plan si pentru practicienii existenti. Dar asta e o alta mancare de peste ...

nimeni nu este preocupat de nevoile stomatologiei romanesti

divergentele de pareri sunt vendete personale, iar ceea ce ni s-a oferit aici este praf in ochi,

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-04-08, 23:22   #9
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

atata vreme cat stiu de marii moguli ai invatamantului romanesc (cel putin din B), cum organizau "examenele" studentilor, si cum treceau unii doar cu 3 pagini citite in timp ce altii picau cu o carte rupta de oboseala, dati mi voie sa am ceva cu invatamantul romanesc. vad aceleasi si aceleasi persoane prin toate comisiile si consiliile, nume peste nume, pe carti facute de asistenti sau preparatori...mi-e sila; vreau sa vad oameni cinstiti si cu cap, nu smecheri isteti; se cheama cmd nu consiliu profesorilor dentisti.

si ca sa fiu ironic as propune o lege chiar: toti profesorii cu odrasle sau rude pana la gradu 5 infipte prin diverse catedre sa nu aiba dreptul la a face parte din nici o ogranizatie

prestigiul scolii nu poate fi crescut prin eforturi intrinseci pentru ca toti de acolo sunt perimati, comunisti in gandire majoritatea; n-au fost in stare sa schimbe nimic in 20 de ani de postcomunism si se trezesc acum; frecatul mentei gen tocit fosa poplitee si trunkiu cerebral nu mai tine; trebuie sa fim hiperspecializati si e pacat sa-ti arzi timp din viata cu cretinatati inutile.
Vechi 26-04-08, 18:25   #10
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Se pare ca inca sunt colegi care gandesc cu mintea proprie ceea ce ma face sa mai sper in schimbarea in bine.

Una peste alta nu pot sa nu remarc niste faze tari: cei din conducerea asociatiilor sunt in conflict de interese fiind si in conducerea cmdr, iar cei din conducerea facultatilor nu .
Mie mi se pare un conflict evident de interese: cmdr ar trebui sa se ocupe si de calitatea absolventilor, iar cand e condus de decani/prodecani etc. nu prea are cum, ca ar trebui sa isi dea cu stangul in dreptul.

Cat despre prestigiul si alte alea nu mai avem ce vorbi. Cu mici exceptii sunt putini profesionisti adevarati in facultati. Si productia pe banda de absolventi nu duce decat la productia de diplome goale. Putinii studenti care mai stiu cate ceva sunt cei care invata pe barba lor din carti straine (eventual mai invata si asistentul pe langa ei).

Oricum aveti grija ce spuneti de cadrele didactice pe forum ca s-ar putea sa luati "ban" de la cmdr. S-au mai vazut cazuri, ca sunt destui care sa dea cu papagalul pe sus.
.
Vechi 27-04-08, 20:54   #11
Ucenic timid
Medic Dentist
ZSO 2011

.

Default cine sunt instigatorii

Cei care au fost la AG a CMDR au putut vedea foarte clar care au fost instigatorii. A fost atacat AMSPPR-ul pentru ca - zic ei - AMSPPR este impotriva universitarilor. Ma bucur ca Nicky a postat pe eugenol scrisoarea respectiva sa vada toata lumea faptul ca nimeni nu a atacat universitarii.

De asemenea, cei care au instigat in AG (dintre ei chiar membri AMSPPR) au uitat pur si simplu faptul ca asociatia are o colaborare extrem de buna cu cadrele universitare, avand de foarte multi ani chiar in structurile nationale de conducere cadre universitare.
.
Vechi 28-04-08, 22:04   #12
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default pentru ca numai daca suntem corect informati putem decide

Hristos a Inviat!

Dupa linistea din timpul sarbatorii Pastelui...

recunosc ca imi este putin cam dificil sa revin in atmosfera (fie ea si virtuala) incarcata din stomatologia romaneasca.

Le multumesc celor care au apreciat demersul meu sincer de a va informa.
Si asa cum i-am promis lui e-man voi continua atata timp cat mi se va permite sa o fac.

Pentru ca eu cred sincer ca numai daca suntem corect informati putem decide.

I-as propune lui eman sa ne cunoastem si noi.
Cum?
Sa creeze o pagina pe care sa isi posteze fiecare CVul ( sau fragmentele cele mai importante din CV), astfel incat sa stim si noi macar in ce an si la ce facultate a absolvit.

Este o propunere pe care mi-o asum. Cu toate avantajele si dezavantajele ei.

Ce rost are aceasta propunere?
Sa ne ajute sa strangem randurile si sa ne sustinem si sa schimbam ceva la urmatoarele alegeri.

Altfel, vom ramane niste foarte amuzanti observatori ai unui spectacol la care singura provocare e sa prindem locuri cat mai in fata.

Referitor la documentele pe care le-am afisat in cadrul mesajului meu precedent:

Va asigur ca daca ar fi fost posibil as fi postat aceste documente si pe forumul CMDR, insa acolo, comunicarea cu cei 15 000 de stomatologi are mari deficiente de cand forumul a fost invadat de falsi utilizatori de tipul celor produsi de hackeri.

La ultima AGN, s-a prezentat un record de 5700 de utilizatori.

Va rog sa faceti un efort si sa imi scrieti macar un mesaj pe forum cei care sunteti activi pe site, caci dupa evaluarea mea, numarul real al utilizatorilor inregistrati (persoane reale) nu depaseste 30.

Eugenol man si toti cei care au spus ca nu acestea sunt cu adevarat problemele breslei au dreptate.

Cu siguranta, avem sau ar trebui sa avem alte prioritati.

Dar ar trebui sa vedem care este cauza acestor atitudini care ies acum la iveala?

Dupa parerea mea este tocmai vina celor care nu s-au implicat si au stat comozi acasa asteptand ca "ceilalti" sa le rezolve problemele.

Acesti "ceilalti" sunt aceiasi de multi ani: si in AMSPPR (la inceput singura asociatie profesionala), si mai recent, in CMDR.

Dupa atata amar de vreme, micile conflicte care apar ca urmare a divergentei de opinii au produs adevarate canioane intre ei care nu le mai permit un dialog constructiv.

Asa cum am propus si la una dintre adunarile generale AMSPPR, la Sinaia, cea mai buna solutie ar fi LIMITAREA la cel mult 2 (DOUA) mandate de un anume fel (intr-o viata de om).

Iar cei care cu intelepciune si eficienta au condus pana acum AMSPPR, ar trebui sa se retraga in plina glorie si sa faca parte dintr-un fel de consiliu al inteleptilor.

Pentru Nico si ceilalti bine intentionati:

E pacat sa va lasati manipulati!

Aici nu este un razboi intre AMSPPR si restul lumii.

Factorul declansator al intregii situatii conflictuale este faptul ca Dr Grigorescu nu a mai facut parte din componenta Comisiei de Specialitati Medico-Dentare a Ministerului Sanatatii Publice.

Trebuie sa stiti ca aceasta Comisie este una CONSULTATIVA.

Nu ia nici o decizie radicala care ar putea afecta profesionistii.

Sa faci parte din aceasta comisie este o chestiune de onoare, insa.

Dr. Grigorescu a trimis respectiva adresa Ministrului Sanatatii Publice, semnand-o cu ambele functii ale sale ( presedinte AMSPPR si secretar general CMDR - desi din aceasta a doua functie era suspendat), fara insa sa se consulte cu ceilalti membri ai conducerilor.

Motivul: simplu, sa implice de partea sa si pe ceilalti membri bine intentionati.

Efectul?
O stare de beligeranta nedorita si contraproductiva.

Ce e de facut?

Ar trebui sa se discute intre persoane fizice, atunci cand exista o problema si sa nu se implice organizatia din care respectivul membru face parte.

Vlad a avut o initiativa foarte buna. Sa intocmeasca o lista cu toate problemele reale cu care ne confruntam in activitatea zilnica.

Ii propun sa posteze si pe situl CMDR lista, pentru care si ceilalti membri sa isi expuna opinia si apoi sa o trimita si la CMDR, in atentia BExN.

Stefan, nu stiu la ce "ban" de la CMDR te referi.

Controlul asupra sitului si forumului il detine in calitate de webmaster domnul Alexandru Stanciu
e-mail: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
mobil: 0745 79 02 52

Dumnealui locuieste in Iasi si este in subordinea directa a domnului presedinte Dr Zetu, care l-a desemnat sa se ocupe de mentenanta.

Pentru Gyuri,

nu stiu ce intelegi prin praf in ochi. Eu cred ca e interesul tuturor sa fim cat mai bine informati si sa aiba cu totii acces la aceleasi documente pentru a putea decide in cunostinta de cauza.

Ori de cate ori voi avea ceva de spus, o voi spune si voi arata.
Daca e un forum liber si e al stomatologilor, atunci e dreptul tuturor sa stie.

Am afisat pur si simplu documentele si nu am facut nici un comentariu.
Am si mentionat ca fiecare dintre cei care va citi va trage propriile sale concluzii.

Multumesc.

Nicky

Modificat ultima data de nico; 28-04-08 la 22:41. Motivul: privat
.
Vechi 29-04-08, 00:52   #13
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Se poate folosi profilul (din panoul de control) pentru a publica date despre tine, evident in masura in care doresti sa faci publice aceste date.
poti sa folosesti profilul ca pe un cv deoarece linkul:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.] tau din forum
duce la profilul tau.
Vechi 29-04-08, 18:55   #14
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

si de ce as vrea sa umplu netul cu datele mele personale?
Vechi 30-04-08, 08:56   #15
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de sorsirbu View Post
si de ce as vrea sa umplu netul cu datele mele personale?
Si eu ma intreb asta, dar poti sa o faci
Vechi 20-06-08, 08:07   #16
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Achiesez

Salutari respectuoase lui Bogdan Oprea, marele maestru de la Kerr. de asemenea, achiesez intru totul la ce a spus Nico. Din pacate, nu am prea multa autoritate sa-mi dau cu parerea cu privire la mersul stomatologiei romanesti, pentru ca tocmai ce am primit o nota de 4 la un examen practic de la conf. Varlan . Mare corifeu al stomatologiei romanesti, un adevarat universitar de pe malurile Dambovitei. Fiind astfel descalificat profesional, va rog sa nu luati prea in serios parerea mea subiectiva si nefundamentata de triplu licentiat in MD, biologie si FZK si anume: CMDR nu ne reprezinta (nu spun ca a devenit o organizatie mafiota ), hotararile sale fiind motivate numai de interese financiare.

Pai cum va explicati, dragii mei, ca dupa ce cotizez la greu, am aflat de Congresul de stomatologie de la Constanta-Varna de la o colega internista, care a primit documentatia completa iar nici un coleg stomatolog nu stia nimic?

Cum va explicati ca, Colegiul Medicilor ofera membrilor sai 38 de puncte pentru acest congres iar eu nu primesc nici un punct pentru congresele nationale de homeopatie, acupunctura etc.?

Cum explicati ca medicii primesc 60 de puncte pentru cursul de management spitalicesc de la SNSPMS , iar stomatologii nici unul?

Cum explicati raspunsul CMDR ca Ayurveda nu intra in preocuparile profesiei noastre, motiv pentru care nu crediteaza programul respectiv de EMC de la Centrul de Perfectionare?

Cum explicati notele de la sfarsitul documentelor cu competentele medicului dentist, publicat pe site-ul CMDR, prin care nu se recunosc decat o parte din atestatele aflate in catalogul national al atestatelor pentru medicii dentisti aprobat prin ordin al Ministrului Sanatatii (418/2005)

etc. etc. etc.

Daca mai dureaza, am sa cer in instanta, cu probe, desfiintarea CMDR

Cu voi am senzatia ca traiesc filmul "Plaja"
Dr.Sorin.Mihai este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-10-08, 14:22   #17
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Noua conducere a CMDR Prof Stanciu Presedinte Interimar

Asa cum v-am obisnuit, dupa fiecare sedinta a AGN, voi publica un rezumat al celor intamplate.

Vineri, 10 octombrie 2008, in Amfiteatrul Mare din cadrul Policlinicii Spitalului Militar Central Dr. Carol Davila, Bucuresti, a avut loc sedinta

Adunarii Generale Nationale Extraordinare a CMDR.

Ordinea de zi:

1. Masuri organizatorice
2. Informari din cadrul CMDJ
3. Diverse.

Dupa apelul nominal al delegatilor, si verificarea cvorumului, a fost votata ordinea de zi.

1. Masuri organizatorice

Cu votul majoritatii delegatilor prezenti, dr. Dan Grigorescu a fost revocat din functia de secretar general al CMDR, iar in locul dumnealui a fost ales interimar dr. Cristian Radulescu, pana la viitoarele alegeri ce vor avea loc odata cu urmatoarea sedinta a AGN din cursul primului trimestru al anului 2009.

Dr. Dan Grigorescu fusese suspendat din functia de secretar general al CMDR, din cauza aparitiei situatiei de incompatibilitate intre calitatea sa de presedinte al AMSPPR (considerat structura patronala, apartinand Federatiei Nationale a Patronatului Medico Farmaceutic Roman) si pozitia sa de secretar general al CMDR, conform Legii 95/2006 Titlul XIII.

Propunerea de revocare din functie a avut la baza incalcarea mai multor articole din Legea 95/2006 Titlul XIII si a Regulamentului de Organizare si Functionare a CMDR.

Dr Liviu Zetu, care anuntase in cadrul a doua sedinte ale Consiliului National CMDR faptul ca va demisiona, a declarat in fata delegatilor AGN ca "isi depune mandatul".

Mai multi delegati din tara si presedintele CMDB, dr. Alexandru Brezoescu, i-au cerut Dr. Liviu Zetu sa clarifice situatia referitor la demisie:

ori sa o redacteze in scris, ori sa continue activitatea.

Delegatii AGN au votat revocarea din functia de presedinte a dr. Liviu Zetu.

In locul dumnealui, interimar, presedintele CMDR este domnul prof. dr. Dragos Stanciu.

2. Informari din cadrul CMDJ

Al doilea punct al ordinii de zi a oferit posibilitatea fiecarui Colegiu Judetean sa prezinte problemele specifice si eventualele solutii.

Fiecarui CMDJ i-au fost alocate 5 minute pentru a prezenta situatia prin intermediul unui delegat desemnat.

Unele CMDJ au preferat sa se adreseze de la microfon, altele au dorit sa predea propunerile intr-un document scris inregistrat la secretariat.

Conducerea CMDR in functie incepand cu data de 10 octombrie 2008:

Presedinte interimar: Prof. Dr. Dragos Stanciu
Vicepresedinte: Dr. Delia Barbu
Vicepresedinte: Prof. Dr. Alexandru Bucur
Vicepresedinte: Prof. Dr. Dragos Stanciu
Secretar General interimar: Dr. Cristian Radulescu
Trezorier: Dr. Rodica Aldica
.
Vechi 11-10-08, 14:31   #18
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de nicky_cazacu View Post
...

Dr Liviu Zetu, care anuntase in cadrul a doua sedinte ale Consiliului National CMDR faptul ca va demisiona, a declarat in fata delegatilor AGN ca "isi depune mandatul".

Mai multi delegati din tara si presedintele CMDB, dr. Alexandru Brezoescu, i-au cerut Dr. Liviu Zetu sa clarifice situatia referitor la demisie:

ori sa o redacteze in scris, ori sa continue activitatea.

Delegatii AGN au votat revocarea din functia de presedinte a dr. Liviu Zetu.

In locul dumnealui, interimar, presedintele CMDR este domnul prof. dr. Dragos Stanciu.

...
Pai nu inteleg : l-au intrebat daca mai vrea si apoi l-au demis?
Motive ?
....
Si daca AMSPPR e asociatie patronala UNAS ce este Fundatie ?
Vechi 11-10-08, 18:27   #19
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Era de asteptat sa se intample asa cu Dr. Liviu Zetu. De mult i-o coace UNAS-ul...Stiam de acest lucru din culise si sunt sigur ca si Dl Presedinte Zetu stia ca este mancat din spate. Sincer, imi pare rau si de Zetu si de Grigorescu pe care-i cunosc si-i pretuiesc profesional si ca oameni. Pacat! Ar trebui sa va obisnuiti cu unii si altii care baga pumnu-n gura ca acum 20 de ani sau mai bine. Cine nu-i cu noi...Vezi cazul Deac.
Suntem o forta dar nu suntem nici constienti de asta, nici nu ne intereseaza. Si totusi voturile le dam noi, eugenolii.Cat va ma ia ca sa va treziti si sa faceti ceva pt. toti cei care meita si vor sa faca ceva?
Vechi 13-10-08, 16:09   #20
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ce legatura are unas-il in poveste ??
drShimoN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-10-08, 16:15   #21
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de drShimoN View Post
ce legatura are unas-il in poveste ??
Pai cred ca sunt tratate diferit. Ma indoiesc ca sunt incompatibilitati si UNAS / CMD ... In sfarsit o poveste mai veche.
Vechi 13-10-08, 16:18   #22
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

deci noi ne dam singuri in cap
si cine e sef la una e sef si la alta ?
drShimoN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-10-08, 16:25   #23
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Nu, dar lucreaza mana in mana...Seful de la una este mebru in cealalta si invers. Oricum, corb la corb nu-si scoate ochii!
Vechi 15-10-08, 05:26   #24
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Clarificari

Citat:
Pai nu inteleg : l-au intrebat daca mai vrea si apoi l-au demis?
Motive ?
....
Si daca AMSPPR e asociatie patronala UNAS ce este Fundatie ?
Domnul Dr. Liviu Zetu a anuntat in cadrul a doua sedinte anterioare ale Consiliului National, in fata presedintilor sau reprezentantilor CMDJ din toata tara ca va renunta la mandatul sau de presedinte si ca nu va mai conduce CMDR.

Insa nu a depus nici un document scris si semnat prin care sa isi prezinte demisia.

Din aceasta cauza, foarte multi dintre delegatii prezenti la sedinta AGN i-au solicitat sa isi prezinte oficial si definitiv pozitia: mai ramane presedintele CMDR sau isi prezinta demisia.

Toti asteptau cu nerabdare sa se lamureasca lucrurile.
Unii cu speranta, altii cu ingrijorare, altii cu simpatie, dar si unii cu indiferenta.

Dr. Zetu s-a adresat delegatilor AGN si a afirmat ca "isi depune mandatul".

Dr. Brezoescu a solicitat explicatia clara a atitudinii si in final precizarea pozitiei ref. la demisie.

In cele din urma, majoritatea prezenta in sala a decis revocarea presedintelui dr. Zetu si preluarea atributiilor presedintelui de catre domnul prof. dr. Dragos Stanciu, in calitate de presedinte interimar.

AMSPPR este ONG, dar in statutul sau apare, sintagma "patronala", datorita careia a si fost cooptata membra in Federatia Nationala a Patronatului MedicoFarmaceutic Roman.

UNAS este o federatie care cuprinde mai multe asociatii distincte.

Statutele celor 2 asociatii se gasesc pe siturile fiecareia dintre ele.
.
Vechi 15-10-08, 15:12   #25
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default si

si cabinetul meu are interese patronale dar asta nu-l transforma in patronat,

este inca o contradictie in ceea ce spui tu patronatul nu poate fi ONG, asa ca decide, sau ii alba sau este neagra,

patronatul este format din entitati juridice, sper ca nu vrei sa spui ca AMSPPR este format doar din entitati juridice?

revenind la AGN , aceasta a fost o manifestare de forta a UNAS, care trebuie sa fie felicitati pentru consecventa, si pentru faptul ca au obtinut ceea ce si-au propus,

imi aduc aminte in urma cu niste ani alta era situatia, iata lucrurile se schimba, sper doar ca aceasta sa nu dea loc la abuzuri,

felicitari celor care au fost alesi!

si inca un lucru, deocamdata este vorba de un mandat interimar, urmand ca in primul trimestru a lui 2009 sa fie organizate alegeri,

eu
.
Vechi 15-10-08, 15:16   #26
Ucenic timid
Medic Dentist
ZSO 2011

.

Thumbs down sanctiunile - coincidenta sau nu?

Dragii mei,

Ca si completare la ce a zis colegul nostru despre cele intamplate in AGN a CMDR, doresc sa supun atentiei voastre faptul ca avem deja mai multi sanctionati disciplinar:

dr. Dan Grigorescu (Bucuresti)
dr. Vlad Cristian Deac (Oradea, judecat in lipsa) - subsemnatul
dr. Voicu Anton David (Arad)
dr. Carmen Dehelean (Arad, judecata in lipsa)
dr. Pantel Marton Gyorgy (Oradea, judecat in lipsa)

Conincidenta sau nu, toti acestia sunt cei care tot timpul au avut ceva competent de spus, o parere, s-au opus practicilor abuzive, dar si oameni care au o activitate in spate, una profesionala si de organizare deosebite pentru viata stomatologica romaneasca, fiind initiatori, coordonatori, implementatori de activitati diverse cat si lideri de opinie in domeniu.

Va las pe voi sa analizati situatia!

vlad
radualionte a multumit.
.
Vechi 16-10-08, 14:46   #27
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Uite o chestie pe care n-o stiam dar este f. utila de tinut minte.
E, probabil, prea devreme sa aflam cine va candida la anul dar, daca aflati ceva oficial, va rog sa postati.
Vechi 16-10-08, 21:33   #28
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Multumim dr. Cazacu pt dezinformare

Ca de obicei primim jumatati de adevar care au darul sa te ameteasca mai mult decat 100 de minciuni.
Cei care au fost acolo au descris o atmosfera de stadion in care galeria gazdelor aproape ii linseaza pe suporterii oaspeti.
Din pacate ceea ce s-a intamplat in ultima agn a cmdr consfiinteste concentrarea puterii cmdr in mainile catorva oameni care majoritatea fac parte din consiliul decanilor.
Cu alte cuvinte, comparand mica societate a dentistilor romani cu o societate mai mare, sa zicem o republica, ar fi ca si cum presedintele ar fi si seful guvernului, al armatei, al bisericii, al tribunalelor si al partidului unic (pentru ca nu ar avea rost sa mai existe si alte partide ca oricum nu fac mare lucru pentru noi). Va suna cunoscut? Se chema "Republica Socialista Romania" acum 18 ani.
.
Vechi 16-10-08, 21:36   #29
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Iar din statutul AMSPPR a fost eliminat cuvantul "patronal" din septembrie 2007, doar ca dr. aldica a avut grija prin procesul intentat sa blocheze inregistrarea in justitie a modificarii.
Dupa care a urmat eliminarea reprezentantilor AMSPPR cu functii de conducere, folosindu-se de aceasta chichitza.
Las eugenolistii sa judece in speranta ca sunt mai inteligenti decat ai lor...
.
Vechi 17-10-08, 01:13   #30
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Eu am prezentat datele corect

Citat:
Publicat initial de Dr. Pantel Marton View Post
si cabinetul meu are interese patronale dar asta nu-l transforma in patronat,
este inca o contradictie in ceea ce spui tu patronatul nu poate fi ONG, asa ca decide, sau ii alba sau este neagra,
patronatul este format din entitati juridice, sper ca nu vrei sa spui ca AMSPPR este format doar din entitati juridice?
revenind la AGN , aceasta a fost o manifestare de forta a UNAS, care trebuie sa fie felicitati pentru consecventa, si pentru faptul ca au obtinut ceea ce si-au propus,

imi aduc aminte in urma cu niste ani alta era situatia, iata lucrurile se schimba, sper doar ca aceasta sa nu dea loc la abuzuri,
felicitari celor care au fost alesi!
si inca un lucru, deocamdata este vorba de un mandat interimar, urmand ca in primul trimestru a lui 2009 sa fie organizate alegeri,
eu
1. Ma abtin sa imi exprim opinii juridice, intrucat nu sunt in masura sa ma pronunt.
Sunt stomatolog si nu am competenta in domeniul juridic.
Am comunicat doar faptele, neutru si obiectiv - imi place sa cred.

Pot prezenta insa documentele emise de
- Camera Deputatilor - Comisia pentru Sanatate
- Senat - Comisia pentru Sanatate
- Ministerul Sanatatii Publice
din care reiese ca AMSPPR este Patronat, asa cum de altfel confirma si Federatia Nationala a Patronatului Medico Farmacetic Roman.
(documentele au fost prezentate in cadrul sedintei AGN).

Este adevarat ca s-au initiat demersurile de eliminare a cuvantului patronala din definitia data de art. 1 din statutul asociatiei.
NU s-a putut insa valida in justitie aceasta noua forma a statutului, intrucat exista pe rol un proces.

Si de aici povestea se complica foarte mult si as iesi din topic.

Opinia mea este ca NU e un lucru rau ca AMSPPR cuprinde patronii din stomatologie.
Din contra! Faptul ca membrii ai AMSPPR au fost in Consiliile de Administratie ale Caselor de Asigurari de Sanatate este o reusita pentru care cei care au negociat-o merita felicitati.

De ce sa pierdem cu totii un drept castigat, doar pentru ca un numar mic de conducatori prea implicati in jocurile pentru putere, nu pot sa renunte la una dintre pozitiile pe care vremelnic le ocupa.

Ideal si intelept ar fi fost, ca cei care se aflau in incompatibilitate, macar pana la rezolvarea situatiei sa se fi suspendat din functie si sa astepte rezolvarea situatiei din justitie.
Urmau apoi sa revina, pe functiile lor.

Dar solutia aceasta ar fi stat in puterea unor oameni rationali, nu orbiti de putere si disperati dupa cat mai multe functii.

Din cauza acestei lacomii, riscam sa pierdem credibilitatea si forta unei asociatii de care breasla chiar are nevoie.

2. intr-adevar, s-a stabilit ca vor avea loc alegeri in cursul primului trimestru al anului viitor.
Mea culpa pentru omisiune.

Voi reveni cu mai multe detalii privitor la calendarul alegerilor si la regulamentul electoral, de indata ce se vor fi stabilit.

Voi propune, la fel ca si la precedentele alegeri, ca CVul fiecarui candidat sa fie afisat pe site, impreuna cu programul sau managerial.

Daca nu se va accepta propunerea, cu acordul lui e-man, poate le vom posta aici, pe eugenol.
.
Vechi 17-10-08, 01:30   #31
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Poti sa le publici aici indiferent de situatie
Vechi 17-10-08, 01:41   #32
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Dr. Anca greseste! Iata de ce...

Citat:
Publicat initial de stef_ank View Post
Ca de obicei primim jumatati de adevar care au darul sa te ameteasca mai mult decat 100 de minciuni.
Cei care au fost acolo au descris o atmosfera de stadion in care galeria gazdelor aproape ii linseaza pe suporterii oaspeti.
Din pacate ceea ce s-a intamplat in ultima agn a cmdr consfiinteste concentrarea puterii cmdr in mainile catorva oameni care majoritatea fac parte din consiliul decanilor.
Cu alte cuvinte, comparand mica societate a dentistilor romani cu o societate mai mare, sa zicem o republica, ar fi ca si cum presedintele ar fi si seful guvernului, al armatei, al bisericii, al tribunalelor si al partidului unic (pentru ca nu ar avea rost sa mai existe si alte partide ca oricum nu fac mare lucru pentru noi). Va suna cunoscut? Se chema "Republica Socialista Romania" acum 18 ani.
Domnule Dr. Anca,

Calificarea pe care dumneavoastra o faceti drept "dezinformare" poate reprezenta un punct de vedere personal si in acest context, poate nici nu ar merita sa va raspund.
Insa eu cred ca prin dialog se poate rezolva aproape orice neintelegere. Asa ca va voi explica de ce dumneavoastra gresiti.

Si daca gresiti si recunoasteti ca m-ati acuzat pe nedrept de "dezinformare", atunci, mai sunt sperante sa incepeti sa ganditi obiectiv situatia.

1. Eu am prezentat succint deciziile luate, obiectiv.
Pentru cei peste 6500 de eugenolisti, era important sa stie noutatile.
Am fost si eu unul dintre delegatii prezenti in sala. Am votat si mi-am asumat responsabil una sau alta dintre optiunile de vot. Nu m-am abtinut.
Dar rezumatul sedintei si deciziile luate le-am infatisat asa cum ar trebui: obiectiv si fara patima.
Nu m-am vazut in rolul de reporter de razboi si nici nu m-am pronuntat asupra manifestarilor sau atitudinii afisate de unii dintre colegii nostri.

2. Nu mi-am exprimat parerile personale si nici nu am calificat atmosfera sau calitatile oratorice ale vorbitorilor.

3. Spuneti "Cei care au fost acolo"...
Ati fost in sala? Pe ce va bazati cand faceti toate aceste aprecieri?

4. As vrea sa detaliati acele "jumatati de adevar" la care va referiti.
Iar daca ati gresit, sa va prezentati scuzele pentru asemenea acuzatii lipsite de fundament.
Un om puternic este acela care are puterea de a recunoaste ca a gresit. Pentru ca, ajutat de apropiati, sa poata evita repetarea erorilor si sa evolueze, astfel.
.
Vechi 17-10-08, 11:55   #33
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default interesant

este interesant cum observi anumite pseudoconcentrari de putere si nu observi concentrarile de putere aflate sub nasul tau

eu

PS Chiar nu se poate sa scrii mai putin , este extrem de obositor
.
Vechi 19-10-08, 20:51   #34
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default @dr. cazacu

Eu nu am spus ca datele prezentate nu sunt corecte, am spus ca nu sunt complete.

Din moment ce ai votat de partea uneia dintre tabere inseamna ca faci parte din acea tabara si nu ai cum sa fii perfect obiectiv si neutru. Nu e nimic rau sa existe mai multe opinii, vreau doar sa zic ca nu ai cum sa fii si obiectiv.

Desi insistati cu "AMSPPR - patronat" nu aveti dreptate. Pun mai jos cateva definitii ale cuvantului patron:
PATRÓN2, -OÁNĂ, patroni, -oane, subst. 1. S.m. şi f. Proprietar al unei întreprinderi
PATRÓN s. 1. stăpân, (englezism) boss, (pop.) jupân.

Membri AMSPPR sunt medici care profeseaza in cabinete, sunt niste muncitori hiperspecializati si in nici un caz patroni.

In ceea ce priveste faptul ca suntem medici si nu juristi va dau perfecta dreptate; aceasta chestiune trebuie lamurita de profesionisti, iar comisiile de sanatate si msp nu au competenta juridica, ci doar in sanatate, dupa cum le zice si numele.
Haideti sa trecem la profesionalism si sa renuntam la obiceiul romanesc in care suntem buni la toate.

Imi pare rau daca nu s-a inteles de la inceput ce voiam sa zic, cred ca acum am lamurit neintelegerea.
aurelian a multumit.
.
Vechi 19-10-08, 23:39   #35
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

majoritatea medicilor sunt patroni.. toate asociatiile sunt mai mult sau mai putin patronate...
daca e sa ne gandim logic.. apara interesele medicilor.. aunci apara interesele patronilor ... sunt alcatuite din medici (patroni) deci sunt patronate...
toate.. nu conteaza ca se chiama amsppr sau unas sau... toate se ocupa de interesele medicilor...
apoi in statul amsppr scrie ca studentii au voie... deci cum poate sa fie patronat cand studentii care nu sunt patroni au voie???
dar... e clar ca buba e in alta parte.. nu e bai.. vin alegerile...
Dr. Pantel Marton a multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-10-08, 09:59   #36
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Il cunosc pe nicky, suntem colegi, prieteni as putea spune...Sunt membru amsppr si o sa-i raman devotat pana la moarte. Totusi...am o ipoteza...Poate ar trebui sa mai citesc ce am invatat prin faculta ca sa fiu mai la obiect dar stau prost cu timpul. Cu riscul de a nu fi foarte la obiect (adica f. documentat) iata:
Cand vreau sa initiez o manipulare, pot sa ofer un minimum de informatii, informatii pe care le selectez cu grija mare si care sunt niste idei-ancora. Astfel, il las pe interlocutorul la care ajunge informatia sa gandeasca singur dar, intotdeauna va gandi si va actiona intr-un singur sens, cel sugerat de mine prin informatii trunchiate sau incomplete.Este nevoia interlocutorului de a-si completa informatiile (gaurile negre lasate intentionat).
Cand ofer prea multe informatii, cel putin jumatate dintre ele sunt neadevarate (vezi discursul politicienilor), ii fac capul mare interlocutorului cu o avalansa de informatii, de multe ori multe neimportante si interlocutorul nu mai stie ce sa creada real. Se numeste persuasiune, la modul general...
Pentru o informare corecta, indiferent de zona de apartenenta, unas sau amsppr, o informare ar trebui facuta cu maxima obiectivitate, oferind informatiile complete si relevante pentru ca cei care nu au fost prezenti acolo sa poata sa gandeasca singuri fara sa fie manipulati sau persuadati.
Ii multumesc lui nicky pt. informare dar un pic mai mare grija pe viitor ca sa evitam polemicile si controversele in singura noastra politica: stomatologia.
Dr. Pantel Marton a multumit.
Vechi 20-10-08, 17:24   #37
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Depinde doar de noi!

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Il cunosc pe nicky, suntem colegi, prieteni as putea spune...Sunt membru amsppr si o sa-i raman devotat pana la moarte.
Ii multumesc lui nicky pt. informare dar un pic mai mare grija pe viitor ca sa evitam polemicile si controversele in singura noastra politica: stomatologia.
Multumesc domnului dr. Alionte pentru aprecierile facute.
Va asigur ca de fiecare data cand prezint rezumatul sedintelor ce au avut loc la CMDR, (fie ele AGN sau CN) verific cu constiinciozitate continutul relatarii.

Tocmai pentru ca imi doresc sa fie obiective.
.
Vechi 24-10-08, 20:07   #38
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default d-lui dr. Anca - pentru ca nu stiati...

Citat:
Publicat initial de stef_ank View Post
Iar din statutul AMSPPR a fost eliminat cuvantul "patronal" din septembrie 2007, doar ca dr. aldica a avut grija prin procesul intentat sa blocheze inregistrarea in justitie a modificarii.
Dupa care a urmat eliminarea reprezentantilor AMSPPR cu functii de conducere, folosindu-se de aceasta chichitza.
Las eugenolistii sa judece in speranta ca sunt mai inteligenti decat ai lor...
pentru ca nu stiati exact, va pot ierta!
Insa pentru a disemina informatii eronate, trebuie sa va cereti scuze!

Tentative de a se elimina din statutul AMSPPR cuvantul "patronal" au existat de multa vreme.
Nu s-au petrecut insa, deoarece in sedintele AGN ale AMSPPR din cursul anului 2006 si 2007 ar fi trebuit votate de catre delegatii AGN acele modificari pentru ca apoi sa se definitiveze printr-o sentinta juridica.
NU s-a dorit de catre conducerile de la acel moment votarea modificarilor propuse de Comisia pentru Statut.
Eugenol este o comunitate a stomatologilor preocupati din fericire mai mult de stomatologie decat de viata unor asociatii profesionale sau de luptele pentru putere din anumite perioade ale existentei lor.
De aceea nu voi raspunde la nesfarsit tuturor declaratiilor domnului doctor Anca, pentru ca nu imi doresc sa ii plicitisesc pe ceilalti, sau sa ii obosesc pe cei care - la fel cum remarca Gyuri - considera ca scriu prea mult.
(desi nu l-am auzit vreodata pe Gyuri sa se supere ca dl. dr. David ar scrie de unul singur cea mai mare parte a revistei AMSPPR).
Dr. Aldica a contestat in justitie rezultatul alegerilor din cadrul sedintei AGN 2007, considerand ca nu s-au respectat anumite conditii statutare.
(pentru cei care nu au fost prezenti si nu au aflat, unul dintre motivele de nemultumire a fost acesta: unii dintre delegatii care nu platisera conform statutului cotizatia - FR Bihor, au participat la sedinta AGN si au si votat.
Ulterior, Gyuri si-a prezentat scuze pentru faptul ca nu a virat cotizatia asa cum o cerea statutul si ca au fost incadrati ca "studenti", sau "stagiari" desi erau medici practicieni. Ceilalti medici au iertat crestineste aceasta atitudine, considerand cu totii ca greseala recunoscuta merita iertata)

Of, iar o sa ma certe Gyuri ca m-am intins la vorba.
Inchei aici, fiindca si asa am depasit subiectul.

Aceste planuri in mod natural distincte: CMDR si asociatiile profesionale vor fi la fel de puternic intricate, cata vreme, vom fi ispititi sa credem ca un singur om se poate descurca la fel de bine in acelasi timp in doua locuri diferite, facund "simultan" 2 lucruri diferite.
.
Vechi 24-10-08, 20:18   #39
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Dr. Aldica a contestat in justitie rezultatul alegerilor....... unul dintre motivele de nemultumire a fost acesta: unii dintre delegatii care nu platisera conform statutului cotizatia - FR Bihor, au participat la sedinta AGN si au si votat.
Eu chiar sunt unul din aia care nu prea stiu cu ce se mananca asociatiile astea, dar faza de mai sus e penibila. Chiar nu ne dam seama ca suntem penibili?

Aseara vedeam imagini pe un post de TV cu copilasi care efectiv mor de foame, si noi ne param la justitie ca la gradinitza .
Vechi 24-10-08, 23:34   #40
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Stefan a scris: "Multumim dr. Cazacu pt dezinformare".Pot vota cu 2 maini pt.ceea ce a spus Stefan?

Cred ca nu toti intelegem acelasi lucru prin a prezenta o situatie cu obiectivitate.

A prezenta cu obiectivitate acest AGN insemna sa spui ca dr.Grigorescu a fost revocat din functie pentru marea vina de a nu face parte din "troc"-ul numit alegeri 2007.Cei care au fost in sala poate isi amintesc afirmatia facuta in acest sens de prof.Augustin.

A prezenta cu obiectivitate insemna sa spui ca dr.Zetu NU si-a dat demisia ( afirmatie facuta la microfon),nu a fost REVOCAT asa cum spune Nicky ci pur si simplu a fost dat la o parte cu afirmatia dr.D.Barbu: demisia este un act de onoare,unilateral.De ce ?!Pentru ca nu se incadra in acelasi troc...In momentul in care si-a depus mandatul acest lucru presupunea un vot din partea AGN de sustinere sau nu a activitatii de presedinte CMDR a dr.Zetu.S-a propus acest vot ( bineinteles din tabara celor huiduiti - Arad in cazul de fata) dar nu s-a dorit punerea lui in aplicare.De ce?!

A prezenta cu obiectivitate includea poate afirmatia prof.Bucur de dupa prezentarea celui care a preluat interimar conducerea CMDR:imi pare rau ca dr.Zetu nu a mai putut colabora cu BEX,noi ramanem prieteni DAR la noile alegeri veti stii mai bine ce fel de presedinte sa va alegeti:SA AIBA COLOANA VERTEBRALA,SA AIBA INTRARE LA MINISTERE si SA RESPECTE LEGISLATIA.Din partea unuia care va este prieten voi cum ati interpreta aceste cuvinte?
Andrea Kovacs este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-10-08, 23:41   #41
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Referitor la acest AGN si, de fapt,la intreaga activitate a cmdr trebuie sa recunosc cu multa,foarte multa tristete,ca 80% dintre cei care sunt membri in CN si in AGN nu au nici cea mai vaga idee de legislatie,accepta cu seninatate orice aberatii li se servesc pe tava,iar daca unii dintre noi avem pareri ajungem in situatia de a fi huiduiti.Vi se pare o atitudine normala pt.anul 2008 si mai ales pt.niste oameni care ar trebui sa faca macar cate ceva in interesul profesiei noastre ceea ce automat ar insemna ceva pt.propria lor persoana.Andrea
.
Vechi 24-10-08, 23:56   #42
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

[quote=nicky_cazacu;84694]1. Ma abtin sa imi exprim opinii juridice, intrucat nu sunt in masura sa ma pronunt.

Pot prezenta insa documentele emise de
- Camera Deputatilor - Comisia pentru Sanatate
- Senat - Comisia pentru Sanatate
- Ministerul Sanatatii Publice
din care reiese ca AMSPPR este Patronat, asa cum de altfel confirma si Federatia Nationala a Patronatului Medico Farmacetic Roman.
(documentele au fost prezentate in cadrul sedintei AGN).

Daca tot esti ( adica mai esti?!)membru AMSPPR si mai esti si in Comisia pt.statut poate ar trebui sa mai aduci niste lamuriri...Daca vrei documente mergem pe documente...

1.Cine a semnat hartia de la senat?D-l senator Gaucan - presedinte de onoare al AMSPPR.Sa fi uitat oare ce a infiintat?!Sigur NU; doar ca avea nevoie de sustinerea cmdr pt. a reintroduce gaudentul pe piata.Cine i-a dejucat aceasta poveste?!Dr.Zetu

2.Cine a semnat hartia de la Comisia de sanatate?!Acad.prof.Ifrim ( nu ii stiu exact toate titlurile).Are vreo legatura cu legislatia?!Sigur nu,doar cu incalcarea ei - dovada fiind toate articolele de ziar sau reviste pe care le gasiti oricand la discretie pe internet....

Oare mai are rost sa continui?!Din pacate asta este mocirla in care ne balacarim din februarie.Andrea
.
Vechi 25-10-08, 23:17   #43
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@ Aurelian: se pare ca esti putin confuz si incerc sa te ajut: sa nu confundam libera initiativa cu "patronii". Initiativa privata ii include si pe patroni, dar reciproca nu e valabila.
Noi suntem profesii liberale, ca si avocatii, notarii etc. Suntem privati - cei care suntem - dar nu patroni. Nu cred ca am auzit despre vreun avocat denumit "patron".
Exceptiile nu fac decat sa intareasca regula.

In schim prin anii '50 ne incadram la categoria "chiaburi". Nu stiu de ce notiundea asta de patroni care ni se agata de coada imi seamana cu cea de "chiaburi" de atunci .
aurelian a multumit.
.
Vechi 25-10-08, 23:20   #44
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@Andrea: era momentul sa prezinte cineva situatia si din partea cealalta, ca deja ma simteam ca la telejurnalul dinainte de '89 cu productia la hectar de n tone.
.
Vechi 27-10-08, 20:39   #45
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default @Andrea Sunt membru AMSPPR

[quote=Andrea Kovacs;85490]
Citat:

Daca tot esti ( adica mai esti?!)membru AMSPPR si mai esti si in Comisia pt.statut poate ar trebui sa mai aduci niste lamuriri...Daca vrei documente mergem pe documente...

1.Cine a semnat hartia de la senat?D-l senator Gaucan - presedinte de onoare al AMSPPR.Sa fi uitat oare ce a infiintat?!Sigur NU; doar ca avea nevoie de sustinerea cmdr pt. a reintroduce gaudentul pe piata.Cine i-a dejucat aceasta poveste?!Dr.Zetu

2.Cine a semnat hartia de la Comisia de sanatate?!Acad.prof.Ifrim ( nu ii stiu exact toate titlurile).Are vreo legatura cu legislatia?!Sigur nu,doar cu incalcarea ei - dovada fiind toate articolele de ziar sau reviste pe care le gasiti oricand la discretie pe internet....

Oare mai are rost sa continui?!Din pacate asta este mocirla in care ne balacarim din februarie.Andrea
Din cate stiu, inca sunt membru AMSPPR, cu toate ca am fost ostracizat de catre moderatorul grupului de discutii.
( Am fost avertizat ca risc sa fiu exmatriculat din cadrul AMSPPR, in cadrul unei sedinte a Comisiei pentru Statut. Mi-ar parea rau, insa... ma voi supune cu decenta votului majoritatii).

Sincer, mi s-ar fi parut normal ca toate aceste discutii sa aiba loc mai intai in cadrul forumului de discutii AMSPPR.( cum insa am fost exclus din cadrul acelui forum, voi raspunde aici Andreei Kovacs).

Toate faptele, opiniile si actiunile celor care sunt actorii principali ai evenimentelor derulate in ultimul an in AMSPPR sunt de fapt consecinta unor antipatii/simpatii cauzate de interactiuni intre aceiasi oameni, care se cunosc de foarte multa vreme.

Cred ca e pacat sa fim mereu in situatia de a ne razboi pentru fapte ale unor oameni dintr-o generatie, altadata unita si acum din pacate, atat de dezbinata.

Am spus-o si public si imi asum responsabilitatea sa o repet.

Suntem inca intr-o tranzitie in AMSPPR si va mai dura pana ce orgoliile vor face loc deciziilor rationale.

Daca, in cadrul sedintei AGN din 2007, Sinaia, s-ar fi acceptat solutia inteleapta ca toate persoanele aflate in conflict sa se retraga pentru un mandat si sa se lase o echipa neutra, care sa usureze tranzitia, probabil ca nu am fi ajuns pana aici.

Ref. la afirmatiile tale de la punctele 1 si 2, nu ma pot pronunta, intrucat nu dispun de datele necesare.

Sper sa revenim la subiectul acestui topic: AGN CMDR.
Voi evita sa raspund intrebarilor colaterale.
Multumesc pentru intelegere.
.
Vechi 27-10-08, 20:45   #46
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Augustin are dreptate! Nu ne cunoastem prioritatile!

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
Eu chiar sunt unul din aia care nu prea stiu cu ce se mananca asociatiile astea, dar faza de mai sus e penibila. Chiar nu ne dam seama ca suntem penibili?

Aseara vedeam imagini pe un post de TV cu copilasi care efectiv mor de foame, si noi ne param la justitie ca la gradinitza .
Intr-adevar, se intampla drame mult mai mari decat pierderea unei functii.

Sunt alte obiective mult mai importante de indeplinit intr-o viata si o cariera.

Dar, ceea ce ma ingrijoreaza acum este ca totusi exista destul timp si foarte mari resurse de energie pentru razboaie pe care eu le consider inutile.

Avem o echipa a Biroului Executiv National.
Are un mandat pana in primul trimestru al anului viitor.
Sa ii ajutam sa ne rezolve problemele.
Scrieti pe adresa CMDR la Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ce propuneri si solicitari aveti, ce nemultumiri si apoi, luati cuvantul in AGN si spuneti-va parerea.

Vor avea loc alegeri in primavara anului 2009. Dupa sedinta CN din 15 noiembrie 2008, s-ar putea ca si calendarul si regulamentul electoral sa fie definitivate.

Pana atunci, insa, voi toti puteti contribui la stabilirea prioritatilor pe care le doriti rezolvate de catre conducerea CMDR.

Sanatosi sa fim!
.
Vechi 27-10-08, 21:01   #47
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default @Andrea Cum ai aflat rezultatul 80%?

Citat:
Publicat initial de Andrea Kovacs View Post
Referitor la acest AGN si, de fapt,la intreaga activitate a cmdr trebuie sa recunosc cu multa,foarte multa tristete,ca 80% dintre cei care sunt membri in CN si in AGN nu au nici cea mai vaga idee de legislatie,accepta cu seninatate orice aberatii li se servesc pe tava,iar daca unii dintre noi avem pareri ajungem in situatia de a fi huiduiti. Andrea
Pe ce date te bazezi atunci cand spui ca "80% dintre cei care sunt membri in CN si in AGN nu au nici cea mai vaga idee de legislatie"...

Andrea, incerc sa iti arat ca doar aruncand procente pentru a ilustra tendinte sau pareri personale, gresesti.

Ce te face pe tine sa te pozitionezi intre cei 20%?

Mai important mi se pare ca membrii eugenol sa constientizeze ca trebuie cunoscute toate aceste aspecte si ca in AGN trebuie alesi oameni care sa dispuna de timpul necesar pentru a citi si intelege toate fenomenele.
Dar asta se rezolva o data la 4 ani, atunci cand prea putini ies din casa si ajung la vot.
In acel timp, cateva sute de medici din generatia nefericita a celor care au trait destul de rau inainte de 1989, dar care sunt mai uniti si mai ascultatori voteaza disciplinat.

Asadar, depinde doar de cei multi. O data la 4 ani.

In rest, avem timp sa citim, sa ne documentam, sa ne enervam si sa ne suparam, sa ne indignam si mai ales sa gasim vinovati.

Multumesc lui e-man pentru ca a avut ideea geniala a eugenolului.
Un loc linistit si placut unde poti sa evoluezi si sa te documentezi.

Cu conditia sa stii sa selectezi informatiile.
.
Vechi 27-10-08, 22:46   #48
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Cu placere nicky

Legat de cunostintele in materie de legislatie ale medicilor stomatologi pot sa confirm si eu ca situatia e foarte ingrijoratoare. Nu am idee daca e 80% dar e foarte posibil sa fie asa.
In curand vei intelege de ce imi dau cu parerea aici legat de cunostintele medicilor.
Problema nu este numai a noastra ci a tuturor romanilor. Sunt un adept infocat al predarii notiunilor de baza legale in scoala la varste cat mai fragede incat sa fie pricepute. Si nu ma refer aici la constitutie ci la notiuni de baza, practice legate de legislatie.

Sa va reamintesc de taxa pentru certificarea medicilor stomatologi sa poata lucra cu date personale ceruta express de conducerea CMD si care a fost evident revocata ulterior (mai putin banii platiti)

Si cand spuneai ca sunt urmatoarele alegeri

Modificat ultima data de eugenol man; 27-10-08 la 22:53.
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-08, 21:56   #49
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dragul de Nicky,mereu cu un ton impaciuitor si un sfat "intelept" gata de oferit celui sau celor care i-l accepta.

Spre deosebire de tine cred ca eu am depasit putin faza in care mai puteam fi calma,detasata sau ingaduitoare cu colegii atoatestiutori.Probabil daca as fi fost singura in aceasta ipostaza plecam in lume si ma intorceam... secolul viitor,in speranta ca poate o alta generatie este la conducerea CMDR.

Ceea ce ma nemultumeste in mod deosebit si mi se pare o dovada clara de ipocrizie este ca desi esti membru in AMSPPR si sustii ca ti-ar parea rau sa fi "exmatriculat"esti in mai mare masura consilier CMDR.Nu cred ca apartenenta la ambele structuri este o justificare ca sa fii orb si sa NU VEZI ce se intampla de fapt ....

Imi este greu sa cred ca nu cunosti materiale doveditoare la afirmatiile mele legate de dr.Gaucan si Prof....Ifrim in conditiile in care toate sunt documente cmdr trimise la toate cmd jud.

Cat priveste procentul de 80% de colegi "paraleli" cu legislatia dovada sunt intrebarile puerile care se pun in AGN si CN.Dovada este faptul ca NIMENI nu s-a scandalizat de PV a sedintei de CN in care din 40 de pers.prez. CU DREPT DE VOTau rezultat 42 de voturi pentru si 2 abtineri....Dovada este faptul ca toata lumea a inghitit galusca numita contencios admin.in varianta afirmata de dr.D.Barbu care este o ineptie:contenciosul admin.nu are nici un drept asupra CMDR care este o institutie publica.

Si exemplele ar putea continua.Andrea
.
Vechi 28-10-08, 22:33   #50
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Sa nu lesini!Chiar iti dau dreptate

Nicky spunea: Augustin are dreptate! Nu ne cunoastem prioritatile!

Doar ca atata timp cat nu suntem in stare sa rezolvam problemele noastre legate de profesie, care au repercursiuni asupra tuturor, indiferent de generatia sau asociatia din care facem parte,cred ca este o copilarie sa tindem la soare sau la luna si sa avem pretentia ca am putea schimba o lume intreaga.

Faptul ca stiri vazute sau auzite ne emotioneaza sau ne fac sa parem "mici" cu problemele noastre cotidiene cred ca este inainte de toate un semn de umanitate.Andrea
.
Vechi 28-10-08, 22:55   #51
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Ce simplu ar fi sa ne ajutam intre noi. E suficient ca avem una din cele mai stresante posibile meserii sa nu trebuiasca sa ne mai punem bete in roate.

CMD administreaza si supervizeaza practica stomatologica pentru a mentine un standard (numai medici licentiati care practica) si asociatiile sprijina activitatea profesionala a medicilor.

Restul pare ca e Cancan. Din pacate.
Vechi 29-10-08, 01:24   #52
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default "malpraxisul" - o tema ce ar merita discutata aici si in AGN

Citat:
Ce simplu ar fi sa ne ajutam intre noi. E suficient ca avem una din cele mai stresante posibile meserii sa nu trebuiasca sa ne mai punem bete in roate.
Nu doresc sa continuam seria de polemici nesfarsite cu Andrea, Dr. Anca sau Gyuri, cu care imi rezerv placerea sa discut cu proxima ocazie fata in fata.
Va invit sa ne documentam si sa formulam propuneri pentru ceva ce se cere urgent a fi examinat, completat si modificat:Legea malpraxisului.

Iata ce am aflat de pe situl MS.
Se pregateste o noua modificare a Legii 95.
Adresa unde puteti citi este:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Detalii in continuare:

Lege pentru modificarea şi completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii
021 3072593
Afisat de la 20.10.2008 pana la 19.11.2008
Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.](168 kB)
Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.](82.4 kB)
Observatiile si propunerile privind proiectul de act normativ pot fi transmise pe adresa: Link [Necesita inregistrare pentru acces.],
Termenul limita pana la care se pot face propuneri este cea de a 10-a zi de la data introducerii pe site a textului proiectului de act normativ

Va multumesc anticipat tuturor celor care va veti lua din timpul dumneavoastra pentru a scrie direct pe adresa Link [Necesita inregistrare pentru acces.] orice propuneri ati avea referitor la acest subiect.

Pe data de 4 noiembrie, incepand cu orele 12, va avea loc la Ministerul Sanatatii, Sala de Consiliu, dezbaterea publica dedicata acestui set de modificari ref. la malpraxis.

Cred ca trebuie sa ne concentram pe ceea ce putem face fiecare pentru a ne fi mai bine tuturor si oricaruia dintre noi.

Multumesc.
eugenol man a multumit.
.
Vechi 29-10-08, 02:06   #53
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

de propunerea cu usurarea instalarii Rx in cabinetele dentare se mai aude ceva?
Vechi 29-10-08, 15:13   #54
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default crezi

de ce crezi ca intereseaza pe cineva?

la ce-ti trebuie tie roentgen?

doar se poate si fara

eu
.
Vechi 30-10-08, 14:56   #55
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
... Iata ce am aflat de pe situl MS.
Se pregateste o noua modificare a Legii 95.
Adresa unde puteti citi este:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Detalii in continuare:

Lege pentru modificarea şi completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii
021 3072593
Afisat de la 20.10.2008 pana la 19.11.2008
Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.](168 kB)
Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.](82.4 kB)
Observatiile si propunerile privind proiectul de act normativ pot fi transmise pe adresa: Link [Necesita inregistrare pentru acces.],
Termenul limita pana la care se pot face propuneri este cea de a 10-a zi de la data introducerii pe site a textului proiectului de act normativ

....
Un comentariu (sugestie) facut de Doamna Avocat Carmen N. Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 30-10-08, 23:57   #56
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Oare cum ne reprezinta CMDR in acest demers?CMR a realizat o gramada de materiale care au aparut pe site-ul ms la rubrica "informatii pt.medici".In afara de articolul din Viata medicala semnat de presedintele CMDB eu nu am avut ocazia sa vad sau sa aud vreun comentariu provenit de la conducerea CMDR.

Sigur,cum speranta moare ultima,POATE vor avea efect comentariile noastre pe site-ul ms,dar...noi comentam si altii ne conduc.Incotro?Andrea
reif_felicia a multumit.
.
Vechi 09-12-08, 04:53   #57
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Concret! iata ce putem face! Agenda de lucru a AGN!

In cursul ultimelor 3 saptamani, am vazut si am citit multe pe eugenol.
Suntem aici peste 6 500 de membri. Probabil ca macar 5 000 sunt stomatologi.
Va propun ceva concret:
1. sa structuram o lista a prioritatilor si a problemelor urgente!
2. aceasta lista sa o sustinem in AGN a CMDR si BExN sa spuna care dintre punctele propuse se vor putea rezolva si care nu in decursul celor 2 ani de mandat (martie 2009 - martie 2011).

Din cate mi-am dat seama sunt destui membri ai AGN in aceasta comunitate care e eugenolul.
Noi suntem singurii care am putea sa schimbam ceva in bine.
Facandu-ne agenda de lucru, stabilindu-ne prioritatile si straduindu-ne apoi sa le rezolvam.

Dar, primul pas este sa iesim noi din pasivitate.

Acum e momentul adevarului: suntem doar o gasca de prieteni si cunostinte (unii, doar virtuali) care mai scriu aici fiindca se plictisesc sau pentru ca simt nevoia sa comunice, SAU suntem capabili sa invingem inertia inceputului si sa ne impunem agenda de lucru.

Si va invit sa scrieti si pe forumul CMDR, direct BExN, propunerile voastre.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2014, 36, absolventi, activitati, acutizare, afara, ajutor, buna, colegiul medicilor dentisti, control, creste, date, endo, eugenol, evident, folosesti, folosi, formare, forum, iga, informare, intrebare, linkul, medic dentist, nevoile, numele, organizatii, plan, profilul, publica, publice, roma, romane, salut, stoma, stomatologiei, studentilor, tau, vanzare, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/cmd-unas-amsppr/3706-agn-adunarea-generala-nationala-cmdr/
Publicat de For Type Data
Kamikaze: Eu cu cine votez? This thread Refback 26-03-11 15:39

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Ziua Arborelui - Sarbatoare Nationala in Romania? eugenol man Activitati civice 41 18-07-12 20:40
munciti de ziua nationala? florin dediu Loc de joaca 28 03-12-08 10:23
Noua moneda de circulatie nationala Scubidu Sa ne descretim fruntea 2 20-09-06 23:10

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (21:25) timp.

Alegeti schema de culori preferata: