Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

AGN = Adunarea Generala Nationala a CMDR

discutie din eugenol.ro : Poate ne spui si noua, pe 6 martie, cine sunt candidatii care au trecut de 5 martie....

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > CMD UNAS AMSPPR
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree255Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 24-02-09, 12:20   #115
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Poate ne spui si noua, pe 6 martie, cine sunt candidatii care au trecut de 5 martie.
Vechi 25-02-09, 13:28   #116
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc
pentru lenesi! Mihai Eminescu

.

Default Indata ce se vor fi validat candidaturile, le veti afla!

Desigur, ca dupa ce se vor fi validat candidaturile, le voi anunta in aceasta sectiune.
Chiar daca este o jumatate de mandat (2 ani), problemele care se cer a fi rezolvate si importanta lor trebuie sa ne determine sa alegem intelept.
nicky_cazacu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-09, 14:23   #117
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nicky_cazacu View Post
Depunerea candidaturilor pentru alegerile partiale din 14 martie 2009 se face in perioada
23 februarie orele 10 - 28 februarie orele 13, la sediul CMDR,

Succes!

Sper ca eugenolul are si el (macar) un cuvant de spus!
Ca sa aiba efect in gurile oamenilor eugenolul trebuie sa se combine (macar) cu ceva.Oxidul de Zn e prea oxidat,iodoformul e alergen,endometazona e depasita etc.,si pe deasupra e si contraindicat in restaurarile adezive.In conditiilea astea crezi ca mai e loc de combinatii draga Nicky?Poate ne dai tu un exemplu.Eventual personal?

Radu Tepordei
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-09, 20:09   #118
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Exemplul personal - in sedinta AGN 14 martie 2009!

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Ca sa aiba efect in gurile oamenilor eugenolul trebuie sa se combine (macar) cu ceva.Oxidul de Zn e prea oxidat,iodoformul e alergen,endometazona e depasita etc.,si pe deasupra e si contraindicat in restaurarile adezive.In conditiilea astea crezi ca mai e loc de combinatii draga Nicky?Poate ne dai tu un exemplu.Eventual personal?

Radu Tepordei
Radu, stii prea bine ca nu mi-e teama sa imi asum responsabilitati si voi prezenta in cadrul sedintei AGN o lista de prioritati asa cum a reiesit din consultarile de pe eugenol.

Aceia dintre delegati care vor dori sa o sustina, vor semna pe o lista si pe baza acesteia CMDR, va trebui sa se implice si va putea sa si accelereze rezolvarea problemelor impreuna cu partenerii (CNAS, MS, ASP, etc.)

In privinta depunerii candidaturii, situatia de acum este evidenta:
majoritatea delegatilor din AGN (inca) sunt dispusi sa-i acorde increderea acelei persoane care a fost eminenta cenusie sau chiar sorgintea multor atitudini conflictuale care au generat fracturi adanci in unitatea CMDR.

Sunt convins ca in 2011, delegatii se vor concentra mai mult asupra prioritatilor de dezvoltare a CMDR-ului si pe rezolvarea problemelor din activitatea noastra zilnica si atunci, poate vom avea o dezbatere ampla si eficienta asupra programului de actiuni pe durata intregului mandat si fireste pentru fiecare an in parte.
.
Vechi 25-02-09, 20:34   #119
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

eu vreau ca legislatia de pe situ CMDR sa fie actualizata si sa arate Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ; adica de ce frate la Braila se puate si la noi nu?

sa fie platit un jurist si sa adune tot; si sa explice legile controversate, sa numai existe dubii ca trebuie un wc ca trebuie 2; sa poti sa le dai bobarnace la unii..."uite ba ce e oficial, nu ce vrea muschii tai"; vrei sa-ti deschizi cabinet gasesti repede ce-ti trebuie; vine sanepidu, stii ce trebuie sa satisfaci, nu stai ca blegu cu capu plecat sa se otzetzeasca aia la tine; vrei sa-ti pui radiologie in cabinet, citesti legile cutare; vrei sa cumperi de pe net, tre sa sctii cum e cu vama, cum e cu tva, care sunt legile pentru importul aparaturii medicale.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/cmd-unas-amsppr/3706-agn-adunarea-generala-nationala-cmdr/

e timpul sa existe cineva care sa se ocupe nonstop de site, pe masura ce batraneii dentisti se pensioneaza si din ce in ce mai multi tineri cu abilitati calculatoristice intra in breasla.
Vechi 02-03-09, 04:59   #120
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Lista candidatilor inscrisi pt functiile de Presedinte si Secretar General

Pe situl CMDR a aparut in sectiunea "Ultimele noutati", accesibila chiar din prima pagina, urmatoarea lista a candidatilor inscrisi pentru alegerile din 14.03.2009

Pentru Presedinte:

1. Prof. Univ. Dr. Augustin Mihai
2. Dr. Ioan Costea

Pentru Secretar General:

1. Dr. Herescu Costica
2. Conf. Dr. Petre Alexandru Eugen
3. Dr. Andruhovici Gabriela

Succes!
.
Vechi 02-03-09, 08:53   #121
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sa facem o presupunere ca va fi cuplul : Presedinte Prof. Univ. Dr. Augustin Mihai + Secretar General Dr. Andruhovici Gabriela
drShimoN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-03-09, 10:49   #122
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de drLouis View Post
eu vreau ca legislatia de pe situ CMDR sa fie actualizata si sa arate Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ; adica de ce frate la Braila se puate si la noi nu?

sa fie platit un jurist si sa adune tot; si sa explice legile controversate, ...
Aia chiar nu au domeniu si ajungi acolo doar daca primesti linkul ?

Multumesc de link, am gasit o grupare mai buna/logica a legilor decat cum am facut noi pe MedLegis.

PS Reamintesc ultima recomandare (se poate citi in revistele trecute CMDR) a juridicului de la CMDR legat de necesitarea achitarii taxei de acreditare pentru prelucrarea datelor personale. (pe la 1000 ron) Am spus pe Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ca NU trebuie platita si am spus si de ce.

Nu cred ca e o idee buna sa ceri de la CMDR multe lucruri poate nedorite de unii pentru ca ne vor taxa pe toti pt acel serviciu si evident ca nu vor fi motivati sa il faca bine. Am sa verific daca au asa ceva in obiectul de activitate (sa ofere consultanta juridica ...) dar nu prea cred.
CMDR are ca scop :

Citat:
Art. 1. - (1) Colegiul Medicilor Dentişti din România se organizează şi funcţionează în baza titlului
XIII din Legea nr. 95/2006, cu modificările şi completările ulterioare, ca persoană juridică de drept
public, având ca principal obiect de activitate apărarea, controlul şi supravegherea exercitării
profesiunii de medic dentist
, ca profesie liberală de practică publică autorizată, aplicarea legilor şi
regulamentelor
care organizează şi reglementează exerciţiul profesiei.
Vechi 02-03-09, 13:04   #123
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Usurel! Inscrierile nu s-au terminat inca si sper sa se completeze.
Nimeni de pe eugenol?
Chestia ref, la "control si supraveghere" am simtit-o cu totii. "Apararea" nu am simtit-o deloc sau ar trebui sa ia lectii de la comisiile de specialitate de la SRI, MApN, etc.???

Modificat ultima data de radualionte; 03-03-09 la 14:05.
radualionte este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-03-09, 11:57   #124
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default E dificil de spus care va fi cuplul castigator

Sincer mi-e greu sa fac un prognostic. Deocamdata, cel putin.
Dar, cred ca ar fi bine daca s-ar cunoaste atat CVurile cat si programele candidatilor.
Ideal ar fi sa ii si ascultam inainte de a alege in AGN a CMDR.

Altfel, delegatii vor vota doar dupa cum li s-a inoculat de acasa de catre presedintii CMDJurilor.
Ori noi vrem ca fiecare delegat sa judece obiecticv si sa decida in cunostinta de cauza.

Daca nu acum, atunci, macar din 2011.
Sanatosi sa fim!
.
Vechi 03-03-09, 21:49   #125
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:

sa fie platit un jurist si sa adune tot; si sa explice legile controversate, sa numai existe dubii ca trebuie un wc ca trebuie 2; sa poti sa le dai bobarnace la unii..."uite ba ce e oficial, nu ce vrea muschii tai"; vrei sa-ti deschizi cabinet gasesti repede ce-ti trebuie; vine sanepidu, stii ce trebuie sa satisfaci, nu stai ca blegu cu capu plecat sa se otzetzeasca aia la tine; vrei sa-ti pui radiologie in cabinet, citesti legile cutare; vrei sa cumperi de pe net, tre sa sctii cum e cu vama, cum e cu tva, care sunt legile pentru importul aparaturii medicale.

e timpul sa existe cineva care sa se ocupe nonstop de site, pe masura ce batraneii dentisti se pensioneaza si din ce in ce mai multi tineri cu abilitati calculatoristice intra in breasla.
Cred ca nu faci diferenta dintre Colegiu National si cel Judetean si nu intelegi structura erarhica. Despre ce link dai este vorba de site-ul Colegiului Medicilor Judetean (al medicilor GENERALISTI) care tb sa faca informarea nu cel National. Daca ai neclaritati depui o hartie la Judetean si daca nu pot sa-ti ofere un raspuns se vor adresa celui National. Daca de curiozitate te-ai uitat la Colegiul National al Medicilor din Romania (nu dentisti/ stomatologi) o sa vezi ca nu dau atatea explicatiii pentru ca atunci nu mai trebuie sa existe cel judetean (daca toate intrebarile sunt adresate celui national si daca vrei ca cel national sa-ti raspunda)si de la care doresti informatiii.
Pentru a fii mai clar daca tot spui ca dai niste bani la cel judetean ce iti ofera cei de la judetean???? cred ca pe partea legislativa pot sa-ti ofere mai multe date si mai rapid pentru ca ei sunt cei cu care ai o "relatie" mai "intima"... sper ca intelegi ce vreau sa spun.

Modificat ultima data de eugenol man; 03-03-09 la 22:19.
Razvan1974 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-03-09, 00:12   #126
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Cum e mai eficient?

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post

Multumesc de link, am gasit o grupare mai buna/logica a legilor decat cum am facut noi pe MedLegis.

Nu cred ca e o idee buna sa ceri de la CMDR multe lucruri poate nedorite de unii pentru ca ne vor taxa pe toti pt acel serviciu si evident ca nu vor fi motivati sa il faca bine. Am sa verific daca au asa ceva in obiectul de activitate (sa ofere consultanta juridica ...) dar nu prea cred.
CMDR are ca scop :
eu cred ca e firesc ca pe situl CMDR, sa apara absolut CLAR, structurat dupa cea mai riguroasa gandire logica, TOATA LEGISLATIA ACTUALIZATA la zi.
Asa ar fi cel mai eficient!

De ce?
1. pentru ca Romania este un stat national, unitar si INDIVIZIBIL. Asadar, legile, reglementarile, ordinele, etc. si aplicarea lor trebuie sa se faca national si sa fie cunoscute si accesibile tuturor.
2. ar fi extrem de laborios si costisitor pentru fiecare CMDJ sa solicite avocatului respectivului CMDJ realizarea unei astfel de sinteze.
3. oricand ar aparea vreo problema, documentarea s-ar face mult mai eficient prin consultarea sitului oficial CMDR.
Desigur, din situl CMDR, trebuie sa existe linkuri directe, din harta de la pagina de contact catre siturile CMDJurilor.

NU cred ca vom fi taxati suplimentar pentru acest lucru.
Este unul dintre drepturile fiecarui membru CMDR de a fi informat si aparat astfel de CMDR.
Pentru asta se plateste cotizatia lunara.
.
Vechi 08-03-09, 00:50   #127
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de Razvan1974 View Post
Cred ca nu faci diferenta dintre Colegiu National si cel Judetean si nu intelegi structura erarhica. Despre ce link dai este vorba de site-ul Colegiului Medicilor Judetean (al medicilor GENERALISTI) care tb sa faca informarea nu cel National. Daca ai neclaritati depui o hartie la Judetean si daca nu pot sa-ti ofere un raspuns se vor adresa celui National. Daca de curiozitate te-ai uitat la Colegiul National al Medicilor din Romania (nu dentisti/ stomatologi) o sa vezi ca nu dau atatea explicatiii pentru ca atunci nu mai trebuie sa existe cel judetean
asta zici tu la primu tau post...prost; fac diferenta si o fac foarte bine, exemplul era spre comparatie intre ce e pe cmdr.ro si situ ala de la braila (adica se vede unde e gandire ordonata si unde e puse 3 legi sub forma de varza)

iar legat de national-judetean e vechea meteahna si birocratie a natiei asteia functionaresti generata de "timpu trece leafa merge noi cu drag muncim".."dorele fa-te ca lucrezi" "frunza la caini"..."vizeaza nene certeficate ca aia e cel mai important la dentisti" (aci propun sa se vizeze la 5 ani foile); intrebi pe unu si zice ca nu stie ..stai sa-l intrebe pe sefu; si totu in scris ca sa dureze cat mai mult sa te lasi pagubash pana sa afli; pestele de la cap se-mpute, deci capu e defect; daca ai legislatia si explicatii la tot ce tine de muncesti tu ca organizatie... pus undeva si batut in cuie nu mai ai decat sa dai afara pe la judetene ca nu cunosc ce trebuie sa faca;
Vechi 08-03-09, 14:19   #128
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default limbaj

draga Nicky ma sperie ceea ce spui, imi dau seama ca nu ai nici o idee despre ceea ce se intampla in tara, si nici ce se poate face, doar vorbe frumoase si politicianism,

CMDR a avut in ultimii 2 ani o singura ocupatie sa execute AMSPPR,

daca va renunta la aceasta ocupatie poate va avea timp sa se ocupe de problemele medicilor,

G
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-03-09, 14:50   #129
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dr. Pantel Marton View Post
draga Nicky ma sperie ceea ce spui, imi dau seama ca nu ai nici o idee despre ceea ce se intampla in tara, si nici ce se poate face, doar vorbe frumoase si politicianism,

CMDR a avut in ultimii 2 ani o singura ocupatie sa execute AMSPPR,

daca va renunta la aceasta ocupatie poate va avea timp sa se ocupe de problemele medicilor,

G
si sa duca taxa la 40 ron / luna fara a oferi ceva noua , ci lor salarii
drShimoN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-03-09, 01:42   #130
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
...

G
Eu parca nu as pune stampila pe toti. Suna de parca se aduna tot colegiul in sedinta sa distruga AMSPPR.
Mai curand sunt persoane care nu se inteleg cu alte persoane si din cearta lor ajung sa sufere mult mai multi.

Si chiar daca nu exista AMSPPR (ca motiv de ocupatie) nu cred ce era mai mult sau mai putin roz din partea CMDR.
Vechi 10-03-09, 00:48   #131
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Generalizarile sunt periculoase si neproductive!

Gyuri,

de cand nu mai sunt consilierul BExN (din 5 decembrie 2008), urmaresc realitatea de pe situl CMDR.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=3706
Am citit acolo si am priceput destule.

Nu poti generaliza insa la nivelul intregului CMDR.
Stim cu totii si unii o si recunoastem:
problemele existente acum in CMDR isi au originea in lupte inutile si periculoase intre cateva persoane extrem de orgolioase.
Cine e de vina?
Cred ca numai istoria va putea raspunde la aceasta intrebare.
Am spus-o la AG a AMSPPRului ca cel mai bun lucru era sa se retraga atunci pentru un mandat din AMSPPR, toti cei implicati si i-am enumerat pe toti aceia care ocupasera functii in ultimii 15 ani in AMSPPR.
Daca s-ar fi acceptat solutia pe care o propuneam atunci si ar fi fost lasati alti oameni, inca neimplicati in certurile interminabile dintre cei 8, atunci poate linistea atat de dorita in breasla noastra, ar fi fost instalata.

Acum, e deja istorie.

Sa ramanem optimisti, ca timpul si intelepciunea noastra ne vor ajuta sa gasim solutii la toate conflictele.
.
Vechi 10-03-09, 01:06   #132
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

niky:

- propun sa se vizeze certeficatele la 5 ani minim; banuiesc ca implica o mod de lege;
asa se scuteste plimbareala a mii de medici si munca de pomana a secretarelor de-acolo; cred ca e suf sa dai o declaratie cand vrei sa iesi din activitate sau sa nu mai profesezi ca dentist.
- propun sa se treaca iar la injumatatirea cotizatiei ca suntem pe recesiune economica deci sa se vada si la noi ; (comment: nu sunt dispus sa vad numai hotarari de tribunal si hotarari ale cmdr cu titlu de pumn in gura; refuz sa cotizez nimicniciile astea; vreau sa vad si io un singur lucru bun facut in sprijinul cotizantilor in ultimii 5 ani; ca medic cotizant (cu cotizatia dublata) primesc acea tribuna cu martirizari si pumni in gura; apoi alte amenintari sa-mi schimb firmele de pe gard; pe site numai balarii; si tre sa fac anual plimbareala la colegiu in spiritu birocratic national unde domnisoarele sunt foarte amabile cand vine vorba de incasari

Vechi 10-03-09, 10:54   #133
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nicky_cazacu View Post
Gyuri,

de cand nu mai sunt consilierul BExN (din 5 decembrie 2008), urmaresc realitatea de pe situl CMDR.
Am citit acolo si am priceput destule.

Nu poti generaliza insa la nivelul intregului CMDR.
Stim cu totii si unii o si recunoastem:
problemele existente acum in CMDR isi au originea in lupte inutile si periculoase intre cateva persoane extrem de orgolioase.
Cine e de vina?
Cred ca numai istoria va putea raspunde la aceasta intrebare.
Am spus-o la AG a AMSPPRului ca cel mai bun lucru era sa se retraga atunci pentru un mandat din AMSPPR, toti cei implicati si i-am enumerat pe toti aceia care ocupasera functii in ultimii 15 ani in AMSPPR.
Daca s-ar fi acceptat solutia pe care o propuneam atunci si ar fi fost lasati alti oameni, inca neimplicati in certurile interminabile dintre cei 8, atunci poate linistea atat de dorita in breasla noastra, ar fi fost instalata.

Acum, e deja istorie.

Sa ramanem optimisti, ca timpul si intelepciunea noastra ne vor ajuta sa gasim solutii la toate conflictele.
Deci pt. a cunoaste realitatea trebuie sa parasesti bexul.Oare e chiar atat de rarefiat aerul acolo sus incat halucinatiile altereaza major perceptia realitatii?? Datoria unui consilier nu este de a sfatui pe cei ce au nevoie de sfaturi ,in baza unei bune cunoasteri a realitatii?

Dintre cei asa-zisi incompatibili face parte si un alt membru al bex care a renuntat la presedintia unei filiale a amsppr doar in ultimul moment,aranjand un interimat convenabil si servil.Apoi si-a facut propria asociatie ce poarta numele filialei pe care a condus-o.Probabil noua asociatie nu este alcatuita din stomatologi proprietari de cabinete (adica patroni )ci din doctori care l-au vazut pe mesia dentistilor. Temeneaua devine o manopera din ce in ce mai frecventa in specialitatea noastra.Si ca veni vorba, o asociatie este recunoscuta ca furnizoare de emc daca are reprezentativitate nationala.Oare noua asociatie cum a obtinut acreditare din moment ce e una de cartier? Asadar problema nu e chiar limitata la cei cu functii si in amsppr , problema e de fapt doftorimea de "retea" ,care incurca socotelile.

Ma bucur ca poti fi optimist (ar fi si culmea sa fii altfel la varsta ta ) insa eu consider ca daca e sa vorbim de istorie ,atunci vorbim de reprezentarea in termeni reali a practicienilor de rand in bex al cmdr.Cat despre cine e de vina ,sa stii ca nu asteptam nimic de la istorie.Stim deja.

Radu Tepordei
.
Vechi 10-03-09, 12:04   #134
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

am urmatoarea propunere: sa facem un fel de referendum- o hirtie prin care sa cerem reducerea cuantumului cotizatiei la 20ron/luna. cine se ofera sa formuleze? eu ma ofer sa o duc la colegiu meu judetean si sa o rog pe secretara sa o puna la dispozitia membrilor cind vin sa plateasca cotizatia sa semneze daca sunt de acord. cred ca exista in fiecare judet un reprezentant eugenol. in momentul in care se string un numar suficient de semnaturi, depunem la cmdr central "cerere". daca e semnata de peste 50% dintre medici, imi e greu sa cred ca poate fi ignorata.
nicky_cazacu a multumit.

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-09, 12:34   #135
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

le pompam cate 5mil (sa ne vizeze un certefeckkt) in qr pe an ca sa se certe ca handicapatii..da-o-n masa de treaba; nu au facut NIMIC pentru noi..ah ba da...au dublat cotizatia!
Vechi 10-03-09, 13:27   #136
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

6.720.000 RON mai exact. (pentru 14000 de medici inscrisi)
nicky_cazacu a multumit.
Vechi 11-03-09, 03:46   #137
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

inca 2 propuneri de le-am pescuit de pe site-ul cmdr si mi se par bestiale:

1.acceptarea coplatii pacientului pina la completarea tarifului cabinetului respectiv. in felul acesta nici un medic nu ar fi avut de pierdut.

2.reducerea documentelor pe care trebuie sa le depuna fiecare cabinet in fiecare an la incheierea noului contract

si ce s-a mai zis...

viza la 5 ani pe certeficate

scoaterea impunerii firmei

reducerea cotizatiei

site modern cu legislatia la zi explicata

radiologie fara hartzogaraie

uite frate idei...asta vrem de la cmdrac

si pentru care n-aveti habar ce e aia Casa de Asigurari va atasez cateva preturi de prostitutie medicala cu care isi bate joc de medici: va vine sa credeti, 24 de lei MOD compozit?!! adica 5Euro plomba...cat o shaorma
Imaginile atasate
Felul fisierului: png 1.png (16,7 KB, 17 vizualizari)
Vechi 11-03-09, 07:53   #138
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:

si pentru care n-aveti habar ce e aia Casa de Asigurari va atasez cateva preturi de prostitutie medicala cu care isi bate joc de medici: va vine sa credeti, 24 de lei MOD compozit?!! adica 5Euro plomba...cat o shaorma
Daca cmdr ar impune preturi minimale reale (a caror nerespectare sa duca la sanctiuni ),si CAS ar trebui sa aleaga : ori accepta coplata ori actualizeaza tarifele. Si ar avea si comisia de disciplina un rost. Daca shaormeriile-s din ce in ce mai multe ,si shaorma e din ce in ce mai ieftina.
.
Vechi 13-03-09, 02:55   #139
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Iata si CVurile candidatilor pentru alegerile partiale CMDR

Au aparut pe site-ul CMDR, la acest link:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Afisarea lor s-a facut recent, insa data sub care apare postarea a ramas 28 feb.

Regret ca nu au fost afisate pe site-ul CMDR si programele manageriale ale candidatilor.
Sunt convins insa ca si CVurile vor constitui o lectura interesanta.
.
Vechi 14-03-09, 11:38   #140
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

pentru ca ne pasa )

aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-03-09, 16:27   #141
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Cine a castigat alegerile la CMDR

Am auzit de la cineva care a fost la alegeri ca au castigat generalul Augustin Mihai si conf. Petre, amandoi cu acelasi numar de voturi - 146, parca.

Pe cmdr.ro nu a aparut nimic inca.

Felicitari invingatorilor!

Sper sa se vada o imbunatatire si pentru noi, ceilalti simpli platitori de cotizatie.
bogdann82 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-03-09, 20:52   #142
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cateva lamuriri pentru ca vad ca vorbiti aiurea:
1. Casa de asigurari - lista de preturi:
a) cei care semneaza contract cu casa este un contract benevol, ei (CASA) "PLATESC" servicii la pretul cel mai mic. daca nu iti plac preturile poti sa nu semnezi cu ei contract
b) din pacate CMDR nu poate negocia aceste preturi (daca tot spuneti ca urmariti site-ul cmdr-ului si ca il cititi) o sa vedeti ca cmdr a avut rol consultativ si nu a fost partener egal la discutii. Din pacate ei ne considera "privati" si nu doresc sa plateasca mai mult. (PRIETENII STIU DE CE...)
c) plafonul il poti termina in prima zi lucratoare din luna in prima ora cu 2 pacienti...... dupa aia cei care vin la cabinet trebuie sa plateasca tarifele pe care le consideri tu reale. nu mai trebuie sa "stai" pe tarifele CAS-ei

2. Asa de mult va mai vaietati pentru cotizatia la cmdr ca dati pe spate muncind .... cred ca la cabinetele voastre private si fara contract cu casa de asigurari, "cotizatia " o "scoateti" cam in 20 minute maxim...... la o extractie ... si va plangeti..... ia veniti voi la tara si sa faceti naveta..... sa va stabiliti "preturile" dupa puterea de cumparare a celor din zona respectiva si dupa aia mai vorbim..... cum mai "dezvoltati" cabinetul cu aparatura ... etc.
cred ca iar vorbiti de lucruri pe care nu le cunoasteti indeajuns.
.
Vechi 16-03-09, 21:00   #143
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.
+1 (+1/-0)     

razvan, cred ca ai pus gresit problema.... nu era vorba despre cit muncim noi ca sa platim cotizatia, ci pt ce platim aceasta taxa, ce ni se ofera in contul acestei taxe si cum justifica cmdr primirea acestor bani (in afara de faptul ca singurul lucru pe care l-au facut a fost sa-si mareasca indemnizatiile)...

din tonul mesajului tau se citeste o invidie/suparare (justificata probabil; am lucrat si eu la tara si stiu ce inseamna sa muncesti aproape pe gratis)... dar faptul ca iti versi supararea pe noi, chiar nu stiu zau cu ce te-ar putea ajuta pe tine... eugenolul e un loc unde incercam sa ne facem simtita prezenta in mod constructiv; e singura modalitate in care ne putem ajuta sa evoluam atit profesional, cit si financiar in consecinta...

PS: nu te obliga nimeni sa lucrezi la tara... daca nu esti multumit, fa-ti bocceluta si mergi mai departe... doar de tine depinde sa-ti gasesti un loc mai bun.... bafta!
Vechi 16-03-09, 22:53   #144
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Razvan1974 View Post
2. Asa de mult va mai vaietati pentru cotizatia la cmdr ca dati pe spate muncind .... cred ca la cabinetele voastre private si fara contract cu casa de asigurari, "cotizatia " o "scoateti" cam in 20 minute maxim...... la o extractie ... si va plangeti..... ia veniti voi la tara si sa faceti naveta..... sa va stabiliti "preturile" dupa puterea de cumparare a celor din zona respectiva si dupa aia mai vorbim..... cum mai "dezvoltati" cabinetul cu aparatura ... etc.
cred ca iar vorbiti de lucruri pe care nu le cunoasteti indeajuns.
Am o propunere pt. tine draga Razvan ,ca tot esti asa de entuziasmat de plata acestei cotizatii : te invit lunar in cabinetul meu sa faci o extractie in conditii ultra elegante ,pt. care vei primi 40 roni ,iar din restul de 40 (ca la mine costa de la 80 in sus extractia ) imi platesc si eu cotizatia. Daca tot aceasta cotizatie nu aduce mai nimic dentistului ,macar in ce ma priveste sa vina din nemunca.Decat sa muncesc pe degeaba , mai bine stau degeaba.Ce zici?Te prinzi?

In alta ordine de idei,asteptam mesajul lui Nicky Cazacu referitor la cum a fost la AGN a CMDR.Oare a uitat ce a promis fata de eugenoli ?

Radu Tepordei

P.S. Draga Nico , da chiar meriti sa fii moderatoare!
.
Vechi 17-03-09, 10:39   #145
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Trebuie facut si ceva pt cei care profeseaza la sat ,nu putem lucra toti la oras ...asta ar fi una din problemele importante de rezolvat de catre cmdr.!
eugenol man si nico au multumit.
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-03-09, 12:36   #146
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Dani

sincer vorbind sansele ca sa-i pese cuiva de medicii de la tara sunt minimale,

deocamdata de la Bucuresti nu se prinde bine nici frecventa oraselor de "provincie",

de rural nici nu poate veni vorba

astfel de probleme nu se regasesc nicodata pe ordinea de zi a sedintelor,

atat timp cat in CMDR exista "organe superioare" care numai sunt demult colegi cu cei care sapa in dinti nu avem de ce sa ne asteptam la prea multe lucruri bune,

doresc mult succes conducerii nou alese, totusi o intrebare , nu sunt prea multe cadre didactice de la aceeasi facultate?

G
.
Vechi 22-03-09, 06:01   #147
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
atat timp cat in CMDR exista "organe superioare" care numai sunt demult colegi cu cei care sapa in dinti nu avem de ce sa ne asteptam la prea multe lucruri bune,

doresc mult succes conducerii nou alese, totusi o intrebare , nu sunt prea multe cadre didactice de la aceeasi facultate?

G
Asta să fie oare cauza supărării dvs?
„In data de 10.02.2009 a avut loc sedinta extraordinara a Consiliului judetean Bihor a CMDJ Bihor, unde s-a hotarat inlocurea d-lui dr. Pantel Marton din functiile de conducere pe care le-a detinut. In urma alegerilor organizate noul presedinte si reprezentant in Consiliul national al CMDR este dl. dr. Ionut Gheorghe.”

Modificat ultima data de cherrypie; 22-03-09 la 18:51.
cherrypie este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-03-09, 20:49   #148
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cherrypie View Post
mare dreptate ai cherry! gyuri e un frustrat!

poate n-ar fi rau sa gindim inainte de a vorbi

"I'm only half evil" ... what's the other half? smart? hmmmmm ... guess not!

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-03-09, 21:00   #149
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Thumbs down

Citat:
le pompam cate 5mil (sa ne vizeze un certefeckkt) in qr pe an ca sa se certe ca handicapatii..da-o-n masa de treaba; nu au facut NIMIC pentru noi..ah ba da...au dublat cotizatia!
vad ca si noi avem aceleasi probleme ca si voi, dar noi suntem 3500 de membrii in loc de 14.000, deci daca voi nu puteti face nimic cu CMDR ce putem noi cu OTDR, aceeasi marie cu alta palarie.
Td. Micky este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-03-09, 21:40   #150
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
„In data de 10.02.2009 a avut loc sedinta extraordinara a Consiliului judetean Bihor a CMDJ Bihor, unde s-a hotarat inlocurea d-lui dr. Pantel Marton din functiile de conducere pe care le-a detinut. In urma alegerilor organizate noul presedinte si reprezentant in Consiliul national al CMDR este dl. dr. Ionut Gheorghe.”
Ai cumva si detalii despre ce s-a intamplat acolo , sau singura ta sursa de informatii e Scanteia ? La AGN a CMDR a fost decapitata sub bagheta dr. Barbu si conducerea CMDJ Arad ( desi fusese aleasa prin vot ,asa cum prevede legea, la nivel local ). Ai fost in sala sau ai ratat executia ? Eu inteleg ca iubesti sa plimbi bisturiul pe cap-gat , insa sa stii ca nu toti ne dorim ghilotina in piata publica.

Radu Tepordei
.
Vechi 23-03-09, 08:51   #151
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.

la voi la AGN cum e cu reprezentivitatea, 2 la 1 adica trebuie din 14.000 de membrii sa mearga 7.000 ?
.
Vechi 23-03-09, 10:20   #152
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default reprezentare

reprezentarea este dupa o schema mai ciudata, greu de inteles , in AGN fiind cam 300-350 de delegati, cei mai putini reprezentati sunt bucurestenii( au cea mai mica proportie la reprezentare )

pentru cherrypie, frustrarile mele sunt mai vechi, nu sunt de acum, ar fi bine sa te informezi din mai multe surse, si pe urma sa gandesti cu mintea ta, sa nu lasi pe altii sa gandeasca pentru tine,

sa auzim de bine

G
.
Vechi 23-03-09, 10:23   #153
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

deci sa inteleg ca din 14.000 merg 350 pe cand la noi e obligatoriu 2 la 1 adica 1750 de membrii, se vede ca cei ce ne conduc sunt niste ......... (oameni cu idei) nashpa.
.
Vechi 23-03-09, 15:45   #154
SUNT BANAT!
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

as ruga pe cineva sa-mi dea si mie schema pt AGN, pt reprezentare - formula de unde reiese ca trebuie sa mearga din 14000 doar 350 pt a o putea prezenta la AGN OTDR si a o da drept model - daca ei nu sunt in stare sa gandeasca.
.
Vechi 24-03-09, 01:20   #155
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Norma de reprezentare...

Citat:
Publicat initial de Td. Micky View Post
as ruga pe cineva sa-mi dea si mie schema pt AGN, pt reprezentare - formula de unde reiese ca trebuie sa mearga din 14000 doar 350 pt a o putea prezenta la AGN OTDR si a o da drept model - daca ei nu sunt in stare sa gandeasca.
Salut!

metodologia de reprezentare difera in functie de interesele celor care construiesc cadrul legislativ respectiv.

Norma de reprezentare in CMDR este explicata in 2 acte:
- legea 95/2006 Titlul XIII, art. 514 ref. la reprezentarea intr-un consiliu judetean al CMDR si art. 520 ref. la reprezentarea in AGN a CMDR.
- Regulamentul de organizare si functionare a CMDR.

Se pot descarca de la acest link:

Succes!
Td. Micky a multumit.
.
Vechi 24-03-09, 21:59   #156
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
razvan, cred ca ai pus gresit problema.... nu era vorba despre cit muncim noi ca sa platim cotizatia, ci pt ce platim aceasta taxa, ce ni se ofera in contul acestei taxe si cum justifica cmdr primirea acestor bani (in afara de faptul ca singurul lucru pe care l-au facut a fost sa-si mareasca indemnizatiile)...

din tonul mesajului tau se citeste o invidie/suparare (justificata probabil; am lucrat si eu la tara si stiu ce inseamna sa muncesti aproape pe gratis)... dar faptul ca iti versi supararea pe noi, chiar nu stiu zau cu ce te-ar putea ajuta pe tine... eugenolul e un loc unde incercam sa ne facem simtita prezenta in mod constructiv; e singura modalitate in care ne putem ajuta sa evoluam atit profesional, cit si financiar in consecinta...

PS: nu te obliga nimeni sa lucrezi la tara... daca nu esti multumit, fa-ti bocceluta si mergi mai departe... doar de tine depinde sa-ti gasesti un loc mai bun.... bafta!
in toata treaba asta cred ca intrebarea se pune altfel: nu ce face CMDR-ul si ce face CMDJ-ul? pentru ca la ei vine "grosul" taxei... la CMDR ajunge un mic procent din taxa platita.... daca vorbim de proportii.......
Cred ca mai bine am incerca sa gasim propuneri ARGUMENTATE pentru a obtine de la casa de asigurari mai multi bani care sa fie trimise la cmdj si care sa le trimita mai departe la CMDR.... oricum pentru anul asta o sa avem "buget de criza" = "plafon de criza"
.
Vechi 24-03-09, 22:04   #157
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Eu inteleg ca iubesti sa plimbi bisturiul pe cap-gat , insa sa stii ca nu toti ne dorim ghilotina in piata publica.

Radu Tepordei
Iubesc bunul simţ, stimate domnule doctor.
Şi mă irită spiritul acesta de haită în care săriţi să vă luaţi apărarea unul altuia dintr-un grup care nu mai beneficiază de încrederea colegilor de breaslă. Din păcate nu daţi dovadă de verticalitate, nu ştiţi să pierdeţi, aşa cum o dovediţi şi prin articolele demne de „Scânteia” pe care le citesc în organul de presă scos de grupul dvs.
.
Vechi 25-03-09, 20:52   #158
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Iubesc bunul simţ, stimate domnule doctor.
Şi mă irită spiritul acesta de haită în care săriţi să vă luaţi apărarea unul altuia dintr-un grup care nu mai beneficiază de încrederea colegilor de breaslă. Din păcate nu daţi dovadă de verticalitate, nu ştiţi să pierdeţi, aşa cum o dovediţi şi prin articolele demne de „Scânteia” pe care le citesc în organul de presă scos de grupul dvs.
Distinse MD chirurg BMF, ma bucur , desi poate nu pare ,ca avem cel putin o dragoste comuna - bunul simt . Noi astia din haita ( prin unele locuri ni se mai spune si "medici de retea " ) , vrem - nu vrem , avem rosturi comune .Asa ne-am obisnuit de multi ani incoace ,de cand ne-am imprumutat la banci ca sa ne facem cabinete proprii , sa ne luam viitorul in propriile maini , refuzand cu ostentatie sa ne cumparam cu aceiasi bani posturi prin spitale sau clinici. Am crescut , spre deosebire de sistemul medical bugetar , in mediu concurential , intr-o piata a serviciilor pe care le prestam , libera , si ne-am obisnuit sa ne fim proprii stapani , cu avantajele si dezavantajele ce decurg din aceasta. De aceea e foarte greu sa ni se redefineasca verticalitatea , pe care noi o stim , cum altfel decat gravitationala. Deasemeni , am fost obisnuiti sa ne asumam actiunile si opiniile , in consecinta , oricata imaginatie as avea , si oricat mi-as dori sa conving , imi este peste putinta sa continui adresandu-ma unui produs de patiserie.

Pentru toti ceilalti care citesc aceste randuri , am atasat o mostra de organ de presa aflat in posesia haitei.Este vorba de un articol ce mi-a fost publicat anul trecut drept editorial intr-unul din numerele revistei Viata Stomatologica.Cititi-l si puneti-va intrebarea daca nu cumva faceti si voi parte din aceeasi haita (imi cer scuze pentru repetarea unui cuvant ce macar melomanilor le suna rau , dar n-am avut incotro ).

Radu Tepordei
Fisierele atasate
Felul fisierului: doc Tara competentilor.doc (26,0 KB, 40 vizualizari)
thom yorke, raulsiladi, nest si alti 4 au multumit.
.
Vechi 26-03-09, 21:54   #159
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Distinse MD chirurg BMF, ma bucur , desi poate nu pare ,ca avem cel putin o dragoste comuna - bunul simt ... refuzand cu ostentatie sa ne cumparam cu aceiasi bani posturi prin spitale sau clinici. ...Deasemeni , am fost obisnuiti sa ne asumam actiunile si opiniile , in consecinta , oricata imaginatie as avea , si oricat mi-as dori sa conving , imi este peste putinta sa continui adresandu-ma unui produs de patiserie.
Radu Tepordei
Laser frate!
Observ ca sunt o delicatesa culinara greu de digerat pentru domnia voastra, dar am observat din lectura textelor publicate in Scanteia Stomatologica ca sunteti destul de certat cu colegialitatea.
In ceea ce priveste afirmatia cu refuzul de a cumpara posturi in spital, nu stiu din experienta cui vorbiti, intrucat , dupa umila mea informare, stomatologia nu se practica la pat, ci pe scaunul stomatologic.
Este induiosatoare obida dvs fatza de impovaratoarele credite pe care le fac colegii stomatologi, in conditiile in care domnia voastra isi desfasoara activitatea intr-un `modest` locas
Pe de alta parte, o ultima remarca la adresa `verticalitatii` domniei voastre: consider absolut scandalos modul in care colegi stomatologi au fost indusi in eroare, platind taxa de participare la o asa-zisa manifestare stiintifica internationala organizata de o asociatie fantoma, fara posibilitatea de a beneficia de punctele EMC. Rushinica!
.
Vechi 26-03-09, 22:09   #160
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

dupa cum spuneam pe alte posturi am cam lipsit o vreme dar am si eu niste probleme care se pare ca nu preocupă pe nimeni.
1. a-ti citit noul regulament de acordare a EMC?
2. a-ți citit lista manifestărilor creditate de CMDR?
3. oricum aș potrivi algoritmul de calcul al creditelor cu numărul de credite acordate la unele manifestări din lista aceea nu-mi iese de loc. s-a schimbat și aritmetica???
4.nu ia nimeni nici o atitudine impotriva deciziilor aberante ale CMDR impotriva AMSPPR?
5.ce facem cu oamenii aștia care ne conduc domnule?
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-09, 23:28   #161
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Pe de alta parte, o ultima remarca la adresa `verticalitatii` domniei voastre: consider absolut scandalos modul in care colegi stomatologi au fost indusi in eroare, platind taxa de participare la o asa-zisa manifestare stiintifica internationala organizata de o asociatie fantoma, fara posibilitatea de a beneficia de punctele EMC. Rushinica!
mda, scandalos de mare a fost si numarul de participanti... prezenta mare la o manifestare necreditata emc e cel mai bun puls al "pietei" de cursuri de profil... (ma refer la calitate, nu la emc-uri).... si toti participantii au venit in sala nu ca sa audieze lectori de valoare ci ca sa faca scandal pt neprimirea de emc

cit despre asa-zisa (ca sa te citez) inducere in eroare... in caz ca n-ai stiut, NU amsppr a dorit necreditarea acestei manifestari, ci cmdr... amsppr a sperat pina in ultima clipa... dar pt stomatologul de rind, pe usa cmdr scrie doar atit: "lasciati ogni speranza voi ch' entrate" (ierta-ma-veti daca nu am scris corect citatul)

deci, sa reorientam cuvintul RUSHINICA spre cei cu adevarat "merituosi": cmdr!!!!

last edit: poate nu era rau sa fii prezent pe-acolo ca sa judeci cu mintea ta daca manifestarea era asa-zis stiintifica sau nu...
Andrea Kovacs a multumit.
Vechi 27-03-09, 01:02   #162
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
..... consider absolut scandalos modul in care colegi stomatologi au fost indusi in eroare, platind taxa de participare la o asa-zisa manifestare stiintifica internationala organizata de o asociatie fantoma, fara posibilitatea de a beneficia de punctele EMC. Rushinica!
Ori esti pe langa si iti admir naivitatea ori nu intelegi, caz in care nu e bai ori asta e. Ar fi pacat sa fie e ...
Vechi 27-03-09, 02:20   #163
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Catre poale-n brau (si fara citat ca n-o fi clasic in viata ):
veti trece pe langa mine fara sa stiu cine sunteti , dar d-voastra veti sti cine sunt . Zau daca mi-as fi inchipuit ca fasciculul laser poate rapune identitati la asa distanta!

Basta!

Radu Tepordei
.
Vechi 27-03-09, 02:23   #164
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de opreabogdan View Post
a-ti citit

Citat:
consider absolut scandalos modul in care colegi stomatologi au fost indusi in eroare, platind taxa de participare la o asa-zisa manifestare stiintifica internationala organizata de o asociatie fantoma, fara posibilitatea de a beneficia de punctele EMC. Rushinica!
ltp tata..ltp

(lipsa totala de etc)
Vechi 27-03-09, 02:49   #165
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de opreabogdan View Post
dupa cum spuneam pe alte posturi am cam lipsit o vreme dar am si eu niste probleme care se pare ca nu preocupă pe nimeni.
1. a-ti citit noul regulament de acordare a EMC?
2. a-ți citit lista manifestărilor creditate de CMDR?
3. oricum aș potrivi algoritmul de calcul al creditelor cu numărul de credite acordate la unele manifestări din lista aceea nu-mi iese de loc. s-a schimbat și aritmetica???
4.nu ia nimeni nici o atitudine impotriva deciziilor aberante ale CMDR impotriva AMSPPR?
5.ce facem cu oamenii aștia care ne conduc domnule?
In ce priveste algoritmul de calcul al punctelor emc , "nu conteaza cine voteaza ci cine numara voturile" . Iar in asa conditii pana si lumina are traiectorii aleatorii calatorind in vid , ce sa mai vorbim de reguli aritmetice .

In ceea ce priveste atitudinea , la ce te poti astepta de la o breasla educata in spiritul celui ce a enuntat citatul de mai sus ?

Oamenii care ne conduc ? Pai ministrul sanatatii a aflat in urma cu 1 luna ca exista CMDR ! Nu ca ar fi pierdut mare lucru , dar e patognomonic pentru clasa politica.

P.S. Citatul ii apartine lui Stalin.

Modificat ultima data de Radu Tepordei; 27-03-09 la 12:00.
.
Vechi 27-03-09, 08:33   #166
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Remarca lui Radu mai mult decat valabila. De sub cireasa multi se arata viteji. Mai greu e sa-ti spui si numele cand iti spui parerea.
Dar cum a "gresi" este uman sunt convins ca in persoana nu va face aceleasi "greseli".
nicky_cazacu a multumit.
Vechi 27-03-09, 21:44   #167
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

medicii de familie fac parte din cmr,dar au si o asociatie proprie,una singura,care le sustine toate interesele,numai ale lor de unde si fondurile uriase acordate lor,oare nu am putea face acelasi lucru? o asociatie puternica gen sindicat si care sa fie condusa de oameni care muncesc zi de zi in cabinet ,si care la o negociere cu cnas nu ar mai sta doar in pozitie de drepti spunind doar sa traiti cum fac cei de la cmdr,o asociatie puternica care sa stie sa negocieze si sa apere drepturile noastre ale celor multi
reif_felicia si nicky_cazacu au multumit.
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-03-09, 22:20   #168
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

cmdr n-a facut niciodata nimic pentru medicii care platesc birul si mai rau...nici n-o sa faca vreodata; traim revelatia alegerii la cincinal a vechilor moguli care vin cu un chef nastrasnic sa faca treaba; atata vreme cat in frunte va fi marele ilustrul profesor chiX sau Y vai maam noastra adica forever.

si io vad solutia tot ceva gen syndicat care sa-i intepe cu sula'n costa pe moguli sa faca dracului ceva nu numai biruri si militie cu supusii; solutia ar fi chiar angajarea unei echipe de non-medici care sa fie imuna la amenintarile cu reconversia profesionala si sa aiba tot timpul sa faca treaba, nu 2h la cabinet 3 la congres 2 la curs.
Vechi 22-05-09, 18:52   #169
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de weber maria claudia View Post
medicii de familie fac parte din cmr,dar au si o asociatie proprie,una singura,care le sustine toate interesele,numai ale lor de unde si fondurile uriase acordate lor,oare nu am putea face acelasi lucru? o asociatie puternica gen sindicat si care sa fie condusa de oameni care muncesc zi de zi in cabinet ,si care la o negociere cu cnas nu ar mai sta doar in pozitie de drepti spunind doar sa traiti cum fac cei de la cmdr,o asociatie puternica care sa stie sa negocieze si sa apere drepturile noastre ale celor multi

o explicatie este ca medicii de familie recunosc leadershipul universitarilor din domeniul specialitatilor lor, pe cind medicii dentisti din Romania nu au cum sa respecte "colegii" universitari, cel putin in generatia care conduce acum, si nici in urmatoarele, parerea mea.......orice asociatie a stomatologilor din Romania va devenii anti-establishment si universitarii (si dintre practicieni, copii lor de casa) vizati, vor fi imediat aparati de "haita adevarata a Romaniei"......cu toate ca iarasi, fiind optimist (si naiv/inocent in felul meu), pe masura ce ne departam de est si ne ducem spre.....vest (de fapt balcani), dintii acestor elite de prada se vor tocii, urmasii lor nu vor mai avea (falsa) constiinta de sine ca sint leaderii legitimi, iar societatea va avea alternative la evolutia personala si profesionala

ma repet.....balta are peste
Sergiu Barna este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-05-09, 20:39   #170
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Sergiu Barna View Post
o explicatie este ca medicii de familie recunosc leadershipul universitarilor din domeniul specialitatilor lor, pe cind medicii dentisti din Romania nu au cum sa respecte "colegii" universitari, cel putin in generatia care conduce acum, si nici in urmatoarele, parerea mea.......orice asociatie a stomatologilor din Romania va devenii anti-establishment si universitarii (si dintre practicieni, copii lor de casa) vizati, vor fi imediat aparati de "haita adevarata a Romaniei"......cu toate ca iarasi, fiind optimist (si naiv/inocent in felul meu), pe masura ce ne departam de est si ne ducem spre.....vest (de fapt balcani), dintii acestor elite de prada se vor tocii, urmasii lor nu vor mai avea (falsa) constiinta de sine ca sint leaderii legitimi, iar societatea va avea alternative la evolutia personala si profesionala

ma repet.....balta are peste

mai imi continui o perioada monologurile.....poate poate

una din diferentele dintre noi si medicii de medicina generala este autonomia noastra profesionala........care este un avantaj si un dezavantaj, si care poate fi exploatata politic diferit atit de autoritatile din domeniu, MS, DSP, administartorii de ban pub(l)ic, CASurile, universitarii "nostrii", asociatiile profesionale

legat de aceasta autonomie, una din dificultatile mele aici in UK este tocmai lipsa de autonomie, nu numai ca angajat, dar ca statut profesional, cite reglemetari, cit de controlat esti ca practician......este resonabil cumva pentru ca cine da banu trebuie sa controleze cumva care sint rezultatele......mai ales cind sint banii poporului
Sergiu Barna este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-06-09, 17:51   #171
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default O posibila solutie: Obligativitatea prezentarii la vot pentru alegerile CMDR!

Am urmarit cu atentie ultimele mesaje si sunt bucuros sa vad ca tendinta de a gasi solutii, nu numai de a identifica problemele este tot mai puternica.

Sunt convins ca nu toti veti fi de acord cu ideea pe care o propun:
obligativitatea de a vota in cadrul alegerilor pentru CMDR.

Desigur, pe principiul conditionarii pozitive:
daca ai votat, beneficiezi de o reducere la plata cotizatiei (de exemplu, nu mai platesti cotizatia aferenta a 1-6 luni, din cursul anului alegerilor).
Gratuitatea oferita va trebui si ea supusa dezbaterii si votului AGN.

Nu ai putut vota, nici o suparare, dar trebuie sa prezinti o scutire medicala, daca vrei sa beneficiezi de reducere

Nu ai vrut sa votezi, si nici nu ai prezentat vreo scutire medicala, atunci nu ai nici un beneficiu.

Pe buna dreptate, va veti intreba multi dintre cei care citesc:
- pe cine sa votam? tot pe cei de acuma?
- ce sanse sa schimbam ceva avem?
- etc.

Tocmai aici e secretul.
In cazul unui vot obligatoriu, numarul celor care doresc o schimbare, o Renastere (cum spunea cineva pe forum) este mult mai mare decat al celor care din solidaritate de generatie voteaza cu inertie pentru aceiasi si aceiasi foarte capabili conducatori.
Si atunci, vointa lor se face auzita.
In felul acesta, se accelereaza schimbarea. Si poate reusim sa iesim din starea aceasta de lene, de teribila si paguboasa comoditate.

Altfel... vom continua sa scriem pe eugenol, vreo suta de oameni, sa citim cu bucurie mesajele care ne fac placere si sa ne stresam apoi cand altii nu ne dau dreptate.

Cu alte cuvinte, avem de ales intre o vaicareala continua si actiune!

Bineinteles ca daca simtul civic si constiinta fortei noastre ar functiona, nici nu ar fi nevoie de o astfel de masura.

Va propun sa va ganditi la ea si astept cu interes reactiile voastre.
Cati ati fi de acord cu aceasta propunere si includerea ei in noul regulament electoral al CMDR?

Va doresc tuturor o vacanta frumoasa!

Modificat ultima data de nicky_cazacu; 09-06-09 la 17:55. Motivul: 2 greseli de ortografie
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2014, 36, absolventi, activitati, acutizare, afara, ajutor, buna, colegiul medicilor dentisti, control, creste, date, endo, eugenol, evident, folosesti, folosi, formare, forum, iga, informare, intrebare, linkul, medic dentist, nevoile, numele, organizatii, plan, profilul, publica, publice, roma, romane, salut, stoma, stomatologiei, studentilor, tau, vanzare, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/cmd-unas-amsppr/3706-agn-adunarea-generala-nationala-cmdr/
Publicat de For Type Data
Kamikaze: Eu cu cine votez? This thread Refback 26-03-11 15:39

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Ziua Arborelui - Sarbatoare Nationala in Romania? eugenol man Activitati civice 41 18-07-12 20:40
munciti de ziua nationala? florin dediu Loc de joaca 28 03-12-08 10:23
Noua moneda de circulatie nationala Scubidu Sa ne descretim fruntea 2 20-09-06 23:10

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:59) timp.

Alegeti schema de culori preferata: