Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

AGN = Adunarea Generala Nationala a CMDR

discutie din eugenol.ro : Nicky, ideea ta este buna dar...Cati membri eugenol au scris pana acum ceva? Se implica cineva? Vrea cineva sa ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > CMD UNAS AMSPPR
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree255Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 09-12-08, 10:22   #58
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Nicky, ideea ta este buna dar...Cati membri eugenol au scris pana acum ceva? Se implica cineva? Vrea cineva sa fac niste propuneri concrete si constructive, la modul real si cat de cat obiective si de bun-simt? Sunt doar cateva dintre intrebarile care isi asteapta raspunsul...Mai vorbim...
O initiativa asemanatoare a avut si Vlad Deac. Si ce s-a intamplat cu initiativa, f. buna de altfel?
Hai sa fim realisti: pe marea majoritate ii intereseaza sa-si plateasca cotizatia la asociatia din care face parte, sa culega ceva puncte EMC (pt. ca altfel nu se poate) si-i intereseaza prea putin (mult prea putin!) de cine ia decizii si ce decizii se iau. Doar cand le ajunge cutitul la os, reactioneaza (uneori)...Ne dorim sa mutam muntii din loc dar cine? cu ce? cum?...etc.
nicky_cazacu a multumit.
Vechi 09-12-08, 12:26   #59
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

pai daca vrea nicky macar sa-l sustinem moral, si cu idei, daca mai mult nu suntem in stare; eu zic ca formul este un bun inceput de sondare a comunitatii; iti poti trage o platforma program pe cinste daca te intereseaza sa coafezi politichia dintzologica.

nimicuri de am in cap:
-chestia cu rx in cabinet (eliminarea birocratiei);
-o varianta rezonabila la reclamele haurii;
-refacerea site-ului cmdr cu informatii utile si actualizarate saptamanala; incheierea unui contract de colaborare cu un avocat care sa alcatuiasca o lista de legi (vezi initiativa de pe sujenol) care ne privesc si sa ofere consiliere; spre exemplu, "howto: sa-ti deschizi un cabinet, autorizatii unde cum etc; cu ce firme tre sa-ti faci contracte; ce sterilizare e necesara" etc. lucrurile astea tre sa fie cat se poate de oficiale si medicii sa se poata baza pe ele;
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/cmd-unas-amsppr/3706-agn-adunarea-generala-nationala-cmdr/
-presiuni ptr emiterea unei legi de obligarea a firmelor sa afiseze adaosurile comerciale la aparatura, daca nu chiar fortarea lor sa nu sara calu..stiu io un max 30-50% ca nu ei le-au facut sa castige mai mult decat producatorul...pe carca noastra..tinand cont ca suntem sanatate nu afaceri imobiliare;

mai bagati si voi...
Balu, raulsiladi, cosminaG si alti 1 au multumit.
Vechi 10-12-08, 00:18   #60
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu vad utilitatea acestei "organizatii" .Nimic util ,doar sedinte si dari de seama pe banii cui? De fapt ce rost are? Pentru ce dam acea cotizatie(nu suma conteaza)? Poate ma lamureste cineva!
Vechi 11-12-08, 12:25   #61
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default naiv,naiv

credeam ca daca am o nemultumire sau o sugestie legata de pseudo-activitatea CMDR, as putea avea vreo sansa sa ma fac auzit. Atata vreme cat activitatea de baza a membrilor AG este de a-si contesta reciproc pregatirea si competenta,iar in ultimul an ,singurul semn al acestei activitati a fost primirea unei copii a procesului verbal de la nu-stiu-care sedinta in care fiecare l-a demis pe celalalt ,de nu s-a mai inteles nimic pana la final,tot ce mai pot spera este ca OBLIGATIVITATEA DE A FACE PARTE DIN ACEST SINDICAT SA DISPARA. IAR SUNT NAIV....
loreena_2373 a multumit.
boros robi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-12-08, 12:33   #62
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

CMRD nu este sindicat si nici asociatie.
CMDR este un organism care reglementeaza practica stomatologica in Romania. Tot aici pacientii nemultumiti se pot indrepta pentru a contesta un tratament.
Din cate stiu CMDR nu are ca obiect de activitate sustinerea practicii stomatologice ci doar vecgheaza ca aceasta se face confrom legislatiei si deontologiei medicale.
E adevarat ca are si putere de a elibera norme care intereseaza practica privata de unde si puterea acestora de a influenta + sau - medicul din cabinet.
Obligativitatea de a participa in CMDR este necesara doar daca doresti sa practici stomatologia. (ei reglamentand practica stomatologica nu stomatologul)
Vechi 11-12-08, 12:40   #63
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

pentru cineva care nu stie cu ce se mananca mancatoriile la varf (asa ca mine) chestiile alea primite de la colegiu au fost pur si simplu jalnice; sentintele alea ce condamnau inculpatii erau menite a fi un fel de pilde pentu restul prostimii, vedeti, sa nu se mai intample asa ceva ca o sa patiti ca ei.

nu stiu ce au facut respectivii insa amenintarile astea mi s-au parut de tot k k t ul; in loc sa vezi 20j de pagini cu ce a facut cmdr pentru dentisti vezi niste sentinte; rusine ba! maaare rusine sa va fie!
Vechi 11-12-08, 13:42   #64
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
CMRD nu este sindicat si nici asociatie.
CMDR este un organism care reglementeaza practica stomatologica in Romania. Tot aici pacientii nemultumiti se pot indrepta pentru a contesta un tratament.
Din cate stiu CMDR nu are ca obiect de activitate sustinerea practicii stomatologice ci doar vecgheaza ca aceasta se face confrom legislatiei si deontologiei medicale.
E adevarat ca are si putere de a elibera norme care intereseaza practica privata de unde si puterea acestora de a influenta + sau - medicul din cabinet.
Obligativitatea de a participa in CMDR este necesara doar daca doresti sa practici stomatologia. (ei reglamentand practica stomatologica nu stomatologul)
Colegiu ne ia bani , nu ne-a realizat nici azi o forma de organizare unica, ne interzice multe , iar cand avem reclamatii nu ne apara.
loreena_2373 a multumit.
drShimoN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-12-08, 13:50   #65
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Eu spuneam ce scrie pe hartie referitor la atributiile CMDR
Vechi 13-12-08, 18:58   #66
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc
pentru lenesi! Mihai Eminescu

.

Default Prin AGN, CMDR poate si trebuie sa lucreze pentru cei multi!!!

Citat:
Publicat initial de germania View Post
Nu vad utilitatea acestei "organizatii" .Nimic util ,doar sedinte si dari de seama pe banii cui? De fapt ce rost are? Pentru ce dam acea cotizatie(nu suma conteaza)? Poate ma lamureste cineva!
Adevarul e ca tocmai acel buletin informativ a fost cauza multor discutii.
CMDR este util, daca actioneaza exclusiv in interesele celor multi.
Cu cat o va duce mai bine fiecare dintre cei care lucreaza in cabinetele de stomatologie, cu atat CMDR va fi mai puternic.

Suntem peste 14 000 de stomatologi inregistrati in CMDR.
In curs de inregistrare, aproximativ inca 1 000.
Toti acesti practicieni au puterea reala sa impuna lista lor de prioritati o data pe an, in cadrul sedintei AGN.
Cititi va rog in legea 95/2006 de pe situl CMDR, atributiile AGN si veti vedea ca AGN este organul de conducere al CMDR.
Puterea adevarata este inca in mainile celor multi.

Daca toti delegatii alesi ar fi si prezenti la sedinta AGN si ar sustine de la microfon lista prioritatilor asa cum o (re)simtim in fiecare zi in cabinet, atunci membrii Biroului Executiv National ar avea baza si forta sa negocieze in termenii si avand sustinerea delegatilor AGN orice modificare legislativa care sa simplifice hatisul asta de legi, reglementari, ordine si normative.

In lipsa implicarii delegatilor AGN, se intampla ceea ce stiti, ati aflat, ati auzit sau ati citit si voi.
Unele persoane, stabilesc propriile prioritati (fie sa nu faca nimic, practicand un izolationism total, asa cum s-a petrecut pana in cursul lunii octombrie - practic CMDR nici nu era cunoscut de organismele omoloage din Europa, fie sa se preocupe de propria imagine realizata cu ocazia rezolvarii unor pseudoprobleme si a unor pseudonegocieri).

La momentul respectiv, am propus ca in continutul buletinului informativ sa apara si alte materiale si propuneri din tara, inclusiv ale colegiilor judetene care nu dispun de resurse financiare pentru a publica informarile catre membrii lor.
Rolul unui buletin informativ national este acela de a fi un canal de comunicare deschis, care sa asigure feedbackul intre cei peste 14 000 de membri ai CMDR si conducerea asigurata de BExN.

Din nefericire, ideea nu a avut succes, insa am inteles ca am deranjat si m-am retras.

Urmatoarea sedinta va fi pe sambata 14 martie 2009, in Amfiteatrul Mare al Policlinicii din cadrul Spitalului Militar Central Dr. Carol Davila Bucuresti, Calea Plevnei.
Pana atunci sper sa structuram o lista a prioritatilor. Dintre acestea macar 10 cele mai importante sa le sustinem si prezentam, iar dintre cele 10, in cursul ultimilor 2 ani de mandat, sa vedem cate se pot rezolva.

Fara o foaie de parcurs, ramanem optimisti insa nu suntem si eficienti in rezolvarea problemelor noastre.
nicky_cazacu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-12-08, 10:59   #67
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

...

Modificat ultima data de sorsirbu; 14-12-08 la 11:14. Motivul: cenzurat
sorsirbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-12-08, 11:13   #68
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

obrazul subtire...cu cheltuiala se tine
.
Vechi 14-12-08, 12:59   #69
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

aaa, ai vazut ce-am scris...
Vechi 14-12-08, 13:02   #70
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sorin...de ce te autocenzurezi?Lasa-ne si pe noi sa citim...si pe urma poti sterge....
Vechi 19-12-08, 02:38   #71
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Calculul tau este corect, insa...

Citat:
Publicat initial de sorsirbu View Post
...
Trebuie tinut cont de urmatoarele date:

din valoarea fiecarei cotizatii platite, o parte ramane CMDJ/CMDB si o parte ajunge in contul CMDR.

Anual, in cadrul Adunarii Generale Locale, fiecare membru al CMDJ/CMDB are dreptul sa stie pentru ce s-au cheltuit banii lui si cu ce beneficii.

Depinde de fiecare dintre voi sa mergeti la acele adunari generale si sa intrebati care a fost destinatia banilor?
Ce efecte s-au resimtit?
Ce rezultate avem?

Daca nu o faceti, pentru conducerea respectiva, pasivitatea voastra = comoditatea voastra = dreptul lor de a decide si in locul vostru.

Asadar, astept ca dupa adunarea generala din cursul anului 2009, sa citesc un mesaj de la tine cu intrebarile pe care le-ai pus si cu raspunsurile primite.

Altfel... doar discutam si ne meritam soarta!

Multumesc.
.
Vechi 19-12-08, 03:04   #72
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Sunteti de acord ca medicii pensionari sa plateasca o cotizatie mai mica?

A propos de bani...

Am avut ocazia sa discut cu mai multi medici (unii tineri pensionari, alti avand zeci de ani de experienta profesionala).

Au recunoscut cu sinceritate ca activitatea lor in cabinet le acopera cu greu necesarul zilnic pentru un trai decent.

Ne roaga pe noi toti cei mai tineri sa fim de acord sa ii sustinem si sa propunem in Adunarea Generala Nationala a CMDR ca valoarea cotizatiei pentru medicii pensionari sa fie mai mica.

Mi se pare corect sa va intreb si pe voi.
Cred ca ar trebui si un sondaj, insa - eu tot nu am descoperit cum il pot crea. (Scuza-ma e-man pentru nepricepere. Am tot cautat prin toate meniurile, insa n-am gasit.)

In luarea deciziei, trebuie sa avem in vedere ca sensul vietii este acelasi pentru noi toti si ca peste cateva zeci de ani, sau doar ani, si noua ne va veni randul sa ne bucuram de viata de pensionar.

Ca un bun crestin, eu le cred pe toate acele persoane care au recunoscut cu sinceritate ca este un efort plata cotizatiei lunare de 40 RON la CMDR.

Si voi sustine propunerea lor.

Pana la urma, nu din aceste cateva sute de cotizatii reduse ale medicilor pensionari se vor realiza marile proiecte ale CMDR.
Spun cateva sute de cotizatii, intrucat nu toti cei care se pensioneaza vor dori sa isi continue si activitatea profesionala.

Cred ca CMDR are dreptul si puterea sa atraga resurse financiare considerabile din mediul privat prin intermediul Buletinului Informativ National care ar putea aparea intr-o forma grafica exceptionala si cu o periodicitate de minimum 4 numere pe an, cu ajutorul sponsorilor.

Asa cum in cursul primului mandat, pe situl CMDR au fost 2 bannere (unul al BRD si unul al Unicredit) ce insemnau bani pentru CMDR.
NU a fost usor sa conving acei 2 colosi financiari sa promoveze ofertele lor pe situl nostru. La inceput nici in CMDR, nu se credea prea mult in ideea asta nastrusnica a mea.
Insa, odata facut pasul de catre cei de la BRD, am reusit sa ii determin pe cei de la Unicredit sa nu se lase mai prejos.

Acelasi contract cadru ar trebui apoi extins si la nivelul CMDJ/CMDB.

Dar... e nevoie de implicarea voastra a celor care inca aveti entuziasm si rabdare sa luptati.
Pentru ceilalti, solutia cea mai comoda este sa mareasca valoarea cotizatiei.
.
Vechi 19-12-08, 07:50   #73
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu is mai rau si spun ca cine isi asuma avantajele/bucuriile/beneficiile acestei profesii sa isi asume si obligatiile, indiferent de virsta, locatie etc. miine vor veni tinerii absolventi si vor zice ca si lor le e greu sa plateasca aceasta cotizatie (si putem sa-i intelegem si pe ei, nu?). ca-s corecte sau incorecte aceste obligatii, asta e o alta discutie

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-12-08, 09:50   #74
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

@niki Cand faci un subiect nou la optiuni ai o casuta cu adauga un Chestionar subiectului. Mai departe e simplu. La raspunsurile unui subiect deja facut nu se poate adauga un chestionar.

@raul Gandesti tipic pt persoane care vad doar punctul lor de vedere sau pt cineva ce intelege arta negocierii ()

Odata cu varsta inaintata nu mai suntem asa de performanti (o realitate biologica). Nu mi se pare un capat de tara ca pensionarii sa aiba o cotizatie redusa.
Ar avea sens ca si primii unu-doi ani de practica sa aiba taxa redusa pentru ca nu ne-am nascut cu pacienti.

PS Daca scade cotizatia pt unii asta nu inseamna ca noi primim mai putin din orice ar fi (ca si asa nu primim prea multe )
Vechi 19-12-08, 18:23   #75
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

recunosc ca-s habarnist... daca esti pensionar la ce iti mai tre sa fii in colegiul medicilor? la ce iti mai trebuie LP? si daca esti pensionar si lucrii....
hai, dati cu pietre...
Vechi 19-12-08, 18:39   #76
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nicky_cazacu View Post
Ne roaga pe noi toti cei mai tineri sa fim de acord sa ii sustinem si sa propunem in Adunarea Generala Nationala a CMDR ca valoarea cotizatiei pentru medicii pensionari sa fie mai mica.
eu propun sa sustinem scaderea cotizatiei la totii membrii. si sincer mi se pare o falsa problema si are un iz usor de incercare de manipulare si dezbinare. si cum zicea sirbu: daca lucra, nu-s pensionari

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-12-08, 20:59   #77
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

"Am avut ocazia sa discut cu mai multi medici (unii tineri pensionari, alti avand zeci de ani de experienta profesionala).

Au recunoscut cu sinceritate ca activitatea lor in cabinet le acopera cu greu necesarul zilnic pentru un trai decent. " - nus de ce ma pufneste rasul... ba stiu de ce: pentru ca in majoritatea cazurilor ( e drept exista si exceptii, din pacate f putine) medicii mai in varsta nu mai investesc in aparatura,emc,etc si ca atare cheltuieli reduse... plus ca ii stie lumea de 1 secol si tot la ei vin ca le-au stat dintii treijda ani... Asta cu pensionarii e o falsa problema, fum in oki...
Vechi 19-12-08, 21:01   #78
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

io n-amnimic cu pensionarii... din partea mea sa fie moca... da' la ce le mai trebuie calitatea de membru cmdr/cmdb daca is pensionari??? Io asta nu pricepez... e drept ca n-am pretentii de la mine... poate ma lumineaza cineva
Vechi 19-12-08, 22:05   #79
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Poti fi pensionar si sa lucrezi cu jumatate de norma (in cartea de munca)...Celorlalti care nu mai lucreaza,chiar nu stiu de ce le mai trebuie calitatea de membru CMDR,ca la pensie nu cred ca-i ajuta.Sau da?
Vechi 20-12-08, 12:24   #80
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

io zic sa-i taxeze pe pensionari 100 % ca au avut de unde strange si sa nu taxeze pe cei la inceput in primii 3 ani de absolvire si de practica privata( ca nu e nimeni doar cadru didactic ).
Dr. Pantel Marton si anca_any au multumit.
drShimoN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-12-08, 14:06   #81
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Gustul... banilor

Oare de unde sa incep cu povestea?!

1.De cand s-a infiintat cmdr a existat doar varianta cotizatie unica.
2.Daca va mai aduceti aminte pe vremea cmr cotizatia era defalcata pt.stagiari,rezidenti ,pensionari,concedii medicale si de crestere a copilului
3.Am incercat personal sa sensibilizez lumea in AGN de cmdr sa se revina asupra cotizatiei unice si am avut senzatia ca se pregateau sa ma linseze.
4.A existat si exista inca reglementarea conform careia un medic poate sa isi suspende temporar calitatea de membru(plecari temporare din tara,concedii medicale,concediu de crestere a copilului etc.)ceea ce presupune ca pe acea perioada i se suspenda obligatiile dar si drepturile ce decurg din calitatea de membru.Pierderea drepturilor este insa o chestie care mie nu mi se pare OK.
5.In ceea ce ii priveste pe pensionari,daca au cabinetul lor,pot lucra exact cat doresc ei .Asa ca,de fapt ei au 2 surse de venitensia si cabinetul.Cat castiga din cabinet asta deja e o treaba discutabila.
6.Ceea ce spune Nicky este foarte frumos si adevarat cu prezentarea situatiei financiare la AG judetene.Dar ca orice poveste pe care o spune Nicky ii lipseste esenta:cotizatia este stabilita de consiliul national (intr-o demonstratie perfecta de "yes man" -no offence)si mai uita Nicky un lucru foarte important-valoarea indemnizatiilor de la centru.
Dupa modificarea valorii cotizatiei am intrebat la AGN daca marirea cotizatiei are legatura cu indexarea 100%a indemnizatiilor si mi s-a raspuns ca nu are legatura dar ca,daca tot sunt bani,de ce nu?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=3706
Cam asta e povestea.Iar gustul ei...Andrea
Andrea Kovacs este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-12-08, 02:46   #82
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Lectia de istorie: cine a propus si sustinut dublarea cotizatiei?

Citat:
Publicat initial de Andrea Kovacs View Post
1. De cand s-a infiintat cmdr a existat doar varianta cotizatie unica.

La momentul respectiv, superficialitatea cu care s-a luat decizia de a trece la cotizatia unica a fost scuzata doar prin lipsa de experienta specifica inceputurilor.

2.Daca va mai aduceti aminte pe vremea cmr cotizatia era defalcata pt.stagiari,rezidenti ,pensionari,concedii medicale si de crestere a copilului

Asa consider si eu normal sa fie diferentiata pe categorii: rezidenti, pensionari, medici in activitate.

6.Ceea ce spune Nicky este foarte frumos si adevarat cu prezentarea situatiei financiare la AG judetene.Dar ca orice poveste pe care o spune Nicky ii lipseste esenta:cotizatia este stabilita de consiliul national (intr-o demonstratie perfecta de "yes man" -no offence) si mai uita Nicky un lucru foarte important-valoarea indemnizatiilor de la centru.

Andrea, eu am cerut tuturor eugenolistilor sa faca un pas inainte!
Si sa aiba curajul sa vorbeasca la Adunarile Generale Judetene si la cea din Bucuresti.

Daca vor sa conteze! Daca nu, e suficient sa citeasca mesajele de aici, sa (ne) dea dreptate, sau nu, sa se amuze si ... in continuare sa fie condusi de aceeasi oameni cu mentalitati de dinozauri.

Dupa cum se stie, dinozaurii ar fi disparut ca urmare a unui cataclism.

Cataclismul, in cazul breslei noastre, se numeste implicarea tuturor!

Pentru ca tot datorita pasivitatii, neatentiei, plictiselii delegatilor AGN, datorate necunosterii (prin lipsa de informare si interes) a legislatiei, acest drept al AGN de a fixa valoarea cotizatiei a fost delegat CN.
Desigur, este mult mai eficient astfel.
Sunt doar 51 de membri in CN care trebuie sa decida.

Dupa modificarea valorii cotizatiei am intrebat la AGN daca marirea cotizatiei are legatura cu indexarea 100%a indemnizatiilor si mi s-a raspuns ca nu are legatura dar ca, daca tot sunt bani, de ce nu?

Ideea dublarii indemnizatiilor a aparut ca urmare a eforturilor sustinute realizate de unul dintre membrii care s-a implicat cel mai mult in activitatea CMDR, d-na dr. Delia Barbu si care a considerat la momentul respectiv ca efortul pe care l-a realizat merita sa fie recompensat.

Andrea
Cu o mentiune, care e bine sa fie stiuta de toata lumea.
S-a acreditat ideea ca CMDJurile cu un numar mai mic de membri ar avea absoluta nevoie de dublarea cotizatiei pentru a izbuti sa plateasca toate cheltuielile.

Argumentul oferit atunci in sedinta AGN, cum ca s-ar fi crescut salariile, este inexact. NU salariile personalului (secretare, director, consilier) crescusera, ci indemnizatiile se dublasera.
.
Vechi 23-12-08, 02:52   #83
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Pensionari care inca mai lucreaza pentru a se sustine

Citat:
Publicat initial de sorsirbu View Post
io n-amnimic cu pensionarii... din partea mea sa fie moca... da' la ce le mai trebuie calitatea de membru cmdr/cmdb daca is pensionari??? Io asta nu pricepez... e drept ca n-am pretentii de la mine... poate ma lumineaza cineva
Dragii mei,

eu am adus in dezbatere cererea unor oameni disperati ca nu se mai descurca cu banii.
Poate parea neverosimil, insa e tristul adevar.
Au o pensie de vreo 5-6 milioane si numai medicamentele ii costa 4 milioane pe luna.
Singura lor sansa ca sa supravietuiasca decent este sa lucreze.
Pentru a profesa, trebuie sa fie inscrisi in CMDR.
Mai mult, anual li se cere reinnoirea avizului medical (firesc, zic eu) si 40 de credite EMC.
Acestea sunt datele problemei prezentate de cateva persoane care nu au alta sansa sa isi faca auzite ofurile decat prin noi, cei din AGN.

Chiar daca nu este problema mea, intrucat am fost ales ca delegat AGN, am obligatia sa o sustin.
Si o voi face!
Vroiam insa si parerea voastra.
Si ma bucur sa vad ca exista sustinere pentru reducerea acestei cotizatii.
.
Vechi 23-12-08, 16:28   #84
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default tot respectul

tot respectul pentru medicii dentisti de varsta pensionabila ,

cred sincer ca profesia aceasta are o limita de varsta la care ar trebui sa se ia o pauza,

privitor la factorul financiar, ar trebui sa aplicam aceeasi masura si pentru tineri si pentru cei din mediu rural doar medicii pensionabili au probleme financiare ?

eu cred ca este normal ca , cotizatia sa fie unica, asa cum si drepturile sunt egale, o diferentiere mi se pare ilogica.

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-12-08, 01:35   #85
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Sa decida majoritatea din AGN sau CN!

Citat:
Publicat initial de Dr. Pantel Marton View Post

eu cred ca este normal ca , cotizatia sa fie unica, asa cum si drepturile sunt egale, o diferentiere mi se pare ilogica.

eu
E greu sa hotaram noi, aici.
Dr. Radu Alionte avea dreptate. Nu noi suntem factorul de decizie.

Eu doresc sa se ia in discutie insa aceasta problema in AGN.
Daca majoritatea considerea ca se poate diferentia cotizatia in functie de apartenenta la una dintre categorii, atunci sa se faca o propunere catre CN (organul de conducere care poate decide asupra acestui aspect, asa cum spune ROF CMDR).
CN va decide in urmatoarea sedinta.

Misiunea mea este sa ii reprezint pe acei colegi care mi-au acordat increderea lor si sa aduc in discutia AGN aceasta problema, sustinand-o cu toate argumentele.

As vrea sa fim totusi constienti ca in urmatorii ani vom avea nevoie de solidaritate pentru a face fata crizei economice.
.
Vechi 26-12-08, 01:08   #86
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Bate vantul

Citat:
Publicat initial de nicky_cazacu View Post
Argumentul oferit atunci in sedinta AGN, cum ca s-ar fi crescut salariile, este inexact. NU salariile personalului (secretare, director, consilier) crescusera, ci indemnizatiile se dublasera.
Nu cred ca am facut vreo referire la salariile personalului ci exact la indemnizatii.

Cred insa ca imi scapa ceva:nu tin minte sa te fi auzit la vreo AGN sustinand problemele colegilor care te-au ales ca reprezentant in AGN.Nu tin minte sa fi sustinut nici macar pe Eugenol demersul lui Vlad de a identifica problemele reale ale stomatologiei.Si acum,brusc,devii sustinatorul celor "oropsiti"...

Oare faptul ca nu mai esti in relatii cordiale cu dr.D.Barbu sa fie justificarea faptului ca ai schimbat macazul?Niciodata nu am agreat oamenii care schimba "taraba" in functie de schimbarea directiei vantului.Andrea
.
Vechi 26-12-08, 01:26   #87
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Craciun Fericit!

Craciun Fericit tuturor!

1. Am dorit doar sa explic, nu am avut intentia sa te acuz, referitor la indemnizatii.
2. Tocmai acest bun simt m-a determinat sa nu iau cuvantul de multe ori in AGN, fiindca aveam ocazia sa le spun direct in cadrul sedintelor BExN.
Am considerat ca e mai bine ca in acel timp sa vorbeasca aceia care vin de departe la AGN si au tot dreptul sa fie ascultati.
Daca iti amintesti tu, chiar si cand ma inscriam pe lista, renuntam in favoarea altora, si ma retrageam pe ultima pozitie a listei vorbitorilor.
3. Demersul meu ref la AGN este o continuare a initiativei constructive a lui Vlad. Eu am sustinut si atunci ca e mai intelept sa se discute in AGN pe o lista concisa a prioritatilor.
4. Nu e corect ceea ce spui tu acum. Daca iti amintesti la una dintre cele mai tensionate sedinte ale AGN, te-am ajutat sa iti proiectezi materialul foarte critic la adresa realizarilor dr. Delia Barbu.
Am primit mustrari severe si am continuat sa fiu obiectiv in ciuda amenintarilor.
Fiindca eu cred sincer in dreptul democratic al tuturor delegatilor de a-si exprima parerea.
5. NU am schimbat nici un macaz. Imi exprim parerile la fel de sincer si fata de tine si in prezenta ta si a altor persoane.
La fel te voi critica si pe tine, daca vei gresi si o voi face cu aceeasi convingere ca este folositor sa arati cuiva unde a gresit pentru a-l ajuta sa se perfectioneze.
Daca intelege aceste lucruri, desigur, ca pe un efort comun de progres si nu ca pe un razboi etern.

Sunt ceea ce lumea stie despre mine ca sunt si nu am de ce sa ma ascund.
Tocmai pentru ca nu imi plac tradatorii. NU voi niciodata un tradator.
.
Vechi 26-12-08, 13:31   #88
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default prioritati

eu ma intreb care este prioritatea dupa acare ai ales o astfel de propunere,

eu cred ca problemele majopritatii sunt altele, medicii platesc cu bucurie cotizatie, daca vad ca se mai si intampla ceva cu atat mai bine,

demersul lui Vlad era pe problemele sugerate de tineri, oare pe tine te-au votat cei peste 70?

pentru cine trebuie sa ne gandim pentru cei pensionabili? sau trebuie sa gandim pentru viitor?

prioritatile ar trebui stabilite impreuna cu cat mai multi colegi, nu in functie de cum am dormit, oricum bafta si

craciun fericit!

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-12-08, 01:33   #89
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Lista finala va fi gata in martie, cu ajutorul vostru, insa!

Craciun Fericit, tuturor!

Gyuri,
Ma bucur ca nu ti-a disparut spiritul combativ.
Dar, te asigur ca nu trebuie sa iti folosesti sabia contra mea.

1. Lista finala va fi gata in martie si va include si prioritatile identificate de Vlad. Sper sa fie de acord ca le-am postat si aici, in aceasta sectune, pentru a fi mai usor de urmarit si completat.

2. Chiar daca nu as fi de acord cu o idee, atata timp cat ea imi este propusa, sugerata, ceruta de niste colegi, care mi-au acordat increderea lor sa ii reprezint in AGN, o voi sustine. O fac in AGN, intrucat nu mai am posibilitatea sa o exprim direct membrilor BExN. Ar fi fost mai eficient, insa nu mai este posibil.

3. Am si alte propuneri, unele care ne privesc pe toti si care se refera la o foaie de parcurs pentru simplificarea procedurilor de avizare, instalare si autorizare a functionarii aparatelor de radiodiagnostic in cabinetele de medicina dentara.

4. Si mai sunt si alte propuneri, poate interesante doar pentru cei tineri.

Aici, in Bucuresti, m-au votat colegi care apartin tuturor segmentelor de varsta. Asa functioneaza democratia: oamenii deleaga dreptul lor de a propune si decide unor "delegati" tocmai pentru ca acestia sa le asculte rugamintile si propunerile. Propunerea cu reducerea cotizatiei cu 50% pentru pensionari a fost formulata de mai multe colege, aflate in situatii financiare delicate. Solidaritatea noastra, in interiorul breslei, este un deziderat. Daca nu ii asculti pe oameni, atunci cand iti cer disperat ajutorul, la ce bun, sa te falesti ca ii reprezinti, Gyuri?

5. Imi place sa cred ca fiecare are propria lui lista si mi-as dori sa vad cat mai multe postari, tocmai pentru a avea o reprezentare cat mai realista cu putinta.

Asadar, va astept cu interes.
Multumesc.

Sarbatori Minunate!
La Multi Ani!
.
Vechi 27-12-08, 01:47   #90
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Prioritatile identificate de Vlad

Pentru a fi constructivi,

am copiat lista intocmita de Vlad, pe care am afisat-o mai jos.

- numerus clausus - scolirea unui numar de medici corespunzator necesitatilor reale;
- acoperirea cu medici pe tot teritoriul tarii
- autorizatii / avize prea multe care impiedica intrarea in legalitate a unui cabinet sau deschiderea unui cabinet: creaza premisele minciunilor, raportarilor eronate, ascunderii realitatii
- legea spune "pe baza autorizatiei sanitare de functionare"; in realitate de la CMD – protectia consumatorului poate sa isi dea cu parerea privind avize / autorizatii etc
- CAS cu o vedere ingusta, care nu vede inca interesul pacientului si i se pare ca ingroasa buzunarele medicului
- dpdv financiar decontarea tuturor cheltuielilor legate de munca de cabinet: costumul de cabinet, masina de servici, costuri legate de imbracamintea cu care vii (ca doar nu vii gol), costuri legate de diurna etc
- 7 ore de munca / zi creaza premisele minciunii si nedeclararii programului real; de ce ne este ingradita munca la doar 7 ore / zi cand asa ar fi normal sa putem lucra cat dorim... 12... 14 etc cum des se si intampla
- relatia medic-pacient reglementata clar: pacientii sa fie informati privind drepturile dar si obligatiile lor, definirea praxisului si apoi a malpraxisului, conditii clare de actiune a asigurarilor (acte legale necesare in cabinet pentru a fi acoperit), drepturile medicului
- lipsa protocoalelor de orice fel: de procedura in legatura cu orice aspect din cabinet, de practica, a circuitelor medicale, a controlului din partea organelor diverse etc
- lipsa unui ghid al cabinetului elaborat de CMD: avize / protocoale necesare si care sa t ajunte in practica curenta sa nu trebuiasca sa bati la porti inchise de fiecare data...
- absurditati: relatia cu CAS (dosare peste dosare, tratament mai ceva ca vitele, contracte de confidentialitate privind datele pacientilor la care au acces toti responsabilii din CAS), trusa de urgenta mai vasta decat a spitalelor de urgenta ori ambulantele de specialitate (resuscitare cardio-respiratorie-pulmonara stie prea putina lume sa faca, cu atat mai mult sa administreze diverse medicamente), arii de competenta cand tu ai terminat o facultate unde ai parcurs o tematica vasta..., cotizatie de 40 lei la CMD pentru a mai primi un certificat de membru nou?, indemnizatii de sedinta indexate cu 100% pentru cateva sedinte / luna (valoarea in lei depaseste simtul ridicolului)
- relatiile cu autoritatile locale mai ales in mediul rural
reif_felicia a multumit.
.
Vechi 29-12-08, 15:43   #91
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

pe scurt:

"7 ore de munca / zi creaza premisele minciunii si nedeclararii programului real; de ce ne este ingradita munca la doar 7 ore / zi cand asa ar fi normal sa putem lucra cat dorim... 12... 14 etc cum des se si intampla" - asta tine de codul muncii... nu cred ca poate cmdr sa faca ceva. Si pana la urma munca e normata in romania la 40 ore pe saptamana. Nicky, am un secret pt tine: nu lucram asa ca dorim, ci ca sa supravietuim, ca sa ne luam scule mai bune, sa ne permitem niste cursuri sa fim mai buni....lucram asa pentru nu suntem apreciati la adevarata valoare, pt ca exista n cabinete ( as zice sute ) care fac munca la volum, preturi mici si calitate asemenea...

"lipsa unui ghid al cabinetului elaborat de CMD: avize / protocoale necesare si care sa t ajunte in practica curenta sa nu trebuiasca sa bati la porti inchise de fiecare data..." - eu am intrebat chestia asta la cmdb. Am primit un raspuns cum ca CMD (b, r sau ce litere vrei tu) se ocupa strict de medici si nu de alte aspecte comerciale... pt asta tre intrebate autoritatile care dau autorizatii, pe principiul: buna ziua, vreau sa-mi deschid cabinet stoma... ce autorizatii imi tre d la voi? si tot asa la toate ministerele, agentiili si ce-or mai fi. Eu nu cred ca acest ghid va aparea ever ever...

revenind la spinoasa problema a medicilor pensionari, raspunsul este in art. 86 din legea 95/2006: "Art. 86. - Fondurile băneşti (ale cmdr) pot fi utilizate pentru cheltuieli de administraţie (salarizare, plată personal, procurare mijloace fixe sau de inventar etc.), finanţarea cheltuielilor organizatorice, perfecţionarea pregătirii profesionale, acordarea de burse prin concurs medicilor, întrajutorarea medicilor dentişti cu venituri mici şi a familiilor lor, alte cheltuieli aprobate de către Consiliul naţional al Colegiului Medicilor Dentişti din România, iar la nivel local, de către consiliile judeţene, respectiv cel al municipiului Bucureşti. " Deci iaca o solutie simpla pentru rezolvarea spinoasei probleme care are avantaje pt toata lumea. Sunt convins ca solutii mai sunt... eu asta am gasit-o acum.

Mai bag?

HO!Ho! HO! Sarbatori fericite!
Vechi 30-12-08, 01:36   #92
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Liberul arbitru...

sorsirbu: cand asa ar fi normal sa putem lucra cat dorim... 12... 14 etc cum des se si intampla

Sunt de acord ca fiecare sa decida pentru sine cate ore doreste sa lucreze.

Ref. la problema utilizarii fondurilor CMDR pentru ajutorarea colegilor aflati in mare dificultate, sunt de acord si tocmai din acest motiv am adus in discutia BExN problemele care necesitau implicarea BExN pentru rezolvare.

Adevarul e ca fara un control strict asupra modului in care se cheltuie banii, ar exista pericolul unor derapaje pe fondul profund uman al credintei unora ca sunt eterni in functiile respective.
( se stie istoria si nu as vrea sa revin acum asupra tuturor exceselor.)

Mi se pare insa perfect justitificat sa ne ajutam fratii, conform principiilor cuprinse in Juramantul lui Hippocrate.

La Multi Ani!
.
Vechi 30-12-08, 14:41   #93
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Nu stiu exact in ce stadiu se afla cmdr (si fondurile lor fianciare) pentru ajutorul umanitar si colegial pentru Daniel (vezi: coleg in dificultate), nu cunosc nici macar un caz in care cmdr-ul s-a implicat in vreun ajutor financiar pentru colegii pensionari care au dificultati financiare si, poate in primul rand, doar 26 de eugenoli au contribuit financiar pentru Daniel!!!
Sa fiti sanatosi la anul si sa nu stiti niciodata ce poate insemna solidaritatea umana...
Vechi 31-12-08, 17:37   #94
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

A propos de propuneri constructive si de cazul lui Daniel... de ce nu au medicii si asistentele acces gratuit la toate actele terapeutice/medicamentele aici sau in strainatate (formularul E112 sau ce numar o fi avind)?
Unde trebuie ridicata aceasta problema?
Balu a multumit.
Vechi 02-01-09, 14:19   #95
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

HAIDETI SA VA POVESTESC SI EU CATE CEVA DE CMDR..
EU AM TERMINAT FACULTATEA IN OCT 2008, VREAU SA IMI DESCHID CABINET LA SAT, LANGA TIMISOARA , PENTRU CA IN ORASH NU AM VOIE SA DESCHID CMi DOAR LA UN AN DUPA TERMINAREA FACULTATII...IN FINE .CA SA DESCHID CMI TREBUIE SA IMI OBTIN AUTORIZATIE DE LIBERA PRACTICA ,CU CARE INAINTE AVEAM VOIE SA PRIMESC DE LA FINANTE CERTIFICATUL DE INREGISTRARE DE LA REGISTRUL COMERTULUI. AVAND CERTIFICATUL DE INREGISTRARE PUTEAM LINISTIT CA SA IAU CREDIT DE LA BANCA ,PE PERSOANA JURIDICA ,APOI CUMPARAM APARATURA SI PRIMEAM AUTORIZATIILE IN CONTINUARE............EI BINE,ASA ERA PANA ANUL TRECUT.... DE ACUM S-AU SCHIMBAT TREBURILE , LA REGISTRUL COMERTULUI SE MERGE ULTIMA DATA , DUPA CE AI CUMPARAT APARATUTA (NUMAI TU STI CUM,DEOARECE BANCA NU ITI DA CREDIT ASA MARE PE PERSOANA FIZICA) APOI PRIMESTI AUTORIZATIILE DE LA CMDR, DE LA SANIPID SI ..............................LA SFARSIT PRIMESTI CERTIFICATUL DE INREGISTRARE .
EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE MISTO CE ZICETI?
NU POT SA ACCESEZ CREDIT PT. START-UP DE LA BANCA , MAI ALES CU NOILE REGLEMENTARI, DECI ASA INCURAJEAZA TINERII MEDICI. NU?
SI APOI SE PLANGE MINISTERUL SANATATII CA TOTI TINERII MEDICI PLEACA PE DINCOLO , SI INCEARCA SA LEGE REZIDENTII CU FORTA .
APROPO SI INCA UN PUNCT AS MAI VREA SA SUBLINIEZ BIROCRATIA PT. UTILIZAREA RX IN CABINETE.
nokx83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-01-09, 18:38   #96
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

nokx

Am sa te rog sa NU mai folosesti majuscule! Multumesc.
Vechi 02-01-09, 21:39   #97
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ok nu am stiut
.
Vechi 05-01-09, 23:23   #98
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Mult succes

Citat:
Publicat initial de nokx83 View Post
HAIDETI SA VA POVESTESC SI EU CATE CEVA DE CMDR..
EU AM TERMINAT FACULTATEA IN OCT 2008, VREAU SA IMI DESCHID CABINET LA SAT, LANGA TIMISOARA , PENTRU CA IN ORASH NU AM VOIE SA DESCHID CMi DOAR LA UN AN DUPA TERMINAREA FACULTATII...IN FINE .CA SA DESCHID CMI TREBUIE SA IMI OBTIN AUTORIZATIE DE LIBERA PRACTICA ,CU CARE INAINTE AVEAM VOIE SA PRIMESC DE LA FINANTE CERTIFICATUL DE INREGISTRARE DE LA REGISTRUL COMERTULUI. AVAND CERTIFICATUL DE INREGISTRARE PUTEAM LINISTIT CA SA IAU CREDIT DE LA BANCA ,PE PERSOANA JURIDICA ,APOI CUMPARAM APARATURA SI PRIMEAM AUTORIZATIILE IN CONTINUARE............EI BINE,ASA ERA PANA ANUL TRECUT.... DE ACUM S-AU SCHIMBAT TREBURILE , LA REGISTRUL COMERTULUI SE MERGE ULTIMA DATA , DUPA CE AI CUMPARAT APARATUTA (NUMAI TU STI CUM,DEOARECE BANCA NU ITI DA CREDIT ASA MARE PE PERSOANA FIZICA) APOI PRIMESTI AUTORIZATIILE DE LA CMDR, DE LA SANIPID SI ..............................LA SFARSIT PRIMESTI CERTIFICATUL DE INREGISTRARE .
EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE MISTO CE ZICETI?
NU POT SA ACCESEZ CREDIT PT. START-UP DE LA BANCA , MAI ALES CU NOILE REGLEMENTARI, DECI ASA INCURAJEAZA TINERII MEDICI. NU?
SI APOI SE PLANGE MINISTERUL SANATATII CA TOTI TINERII MEDICI PLEACA PE DINCOLO , SI INCEARCA SA LEGE REZIDENTII CU FORTA .
APROPO SI INCA UN PUNCT AS MAI VREA SA SUBLINIEZ BIROCRATIA PT. UTILIZAREA RX IN CABINETE.

1.Intai si intai asteptam un raspuns de la Nicky-stie tot.Dar,pt. ca el tace am sa incerc sa-ti dau niste raspunsuri din ceea ce se cheama LEGISLATIE IN VIGOARE si care se aplica dupa bunul plac... al unora.

2.NU EXISTA reglementari LEGISLATIVE care sa-ti impuna sa-ti deschizi cabinet la tara si nu in oras decat DACA este hotararea AGJ sau CDJ Timis si atunci ar trebui sa primesti o adresa oficiala cu nr. de inregistrare,nr.de decizie etc.

3.Cred ca cineva a reusit sa faca o varza totala in capul tau referitor la autorizatii si institutii.Adica,daca vrei CMI nu ai nici o treaba cu registrul comertului ci doar cu finantele.Daca vrei SRL atunci discuti cu registrul comertului.

4.Ordinea eliberarii actelor:
a)diploma de licenta
b)certificat de membru cmdr = ALP
c)cerere de infiintare cabinet.Se depune la cmdr si primesti aviz de principiu de infiintare.
d)certificat de inregistrare la registrul unic al cabinetelor si se cheama ca TE-AI INFIINTAT
e)certificat unic de inregistrare la finante=cod fiscal si esti liber sa-ti iei credit
f)aut.sanitara este ultima aut.pe care o primesti,in momentul in care esti gata de activitate.Pana cabinetul nu este pregatit si dotat nu au ce sa-ti autorizeze.
g)cand ai toate hartiile duci cate o copie la cmdr si mai primesti si de acolo un aviz final DAR care nu este necesar pt.obtinerea nici unei alte aut.

5.Cand a fost intrebat in AGN de CMDR prof.Stanciu cum sustine cmdr tinerii a raspuns senin ca le faciliteaza plecarea in Anglia.Satisfacator raspuns?!

Mult succes,Andrea
.
Vechi 06-01-09, 03:15   #99
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Bine v-am regasit! si raspunsuri

La Multi Ani!
Va doresc tuturor sanatate, intelepciune, prieteni adevarati si dragoste impartasita!

Remarc cu bucurie ca Andreei (stiu ca numele tau e doar cu un "e", insa trebuia sa scriu corect de asta data, in cazul dativ) i-a fost dor de mine.

Am revenit in oras si acum pot sa si raspund, dupa priceperea mea.
Fiindca nu am pretins niciodata ca m-as pricepe la toate.

Sunt alte experte in legislatie, CNAS, MSP, ROF, etc. care se pricep la toate si se cred de neinlocuit.

Solutii concrete:
1. cere in scris, pe baza unei cereri in 2 exemplare, astfel incat sa ai si tu un exemplar cu numarul de inregistrare al CMDJ Timis, temeiul legal in baza caruia ti se interzice sa deschizi CMI in primul an de la absolvire.
Abia apoi vei putea sa sti ce e de facut.

Daca lucrurile se complica, sau nu primesti nici un raspuns in cele 30 de zile de la adresarea cererii, atunci trimite-o scanata pe adresa Link [Necesita inregistrare pentru acces.] in atentia BExN, a presedintelui prof. dr. Dragos Stanciu.

2. Referitor la solutiile de finantare, sfatul meu ar fi sa te adresezi celor de la Divizia pentru Medici - Banca Transilvania. Sunt printre cei mai flexibili.

In rest, raspunsul oferit de Andrea este lamuritor.
.
Vechi 06-01-09, 15:45   #100
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

andreea mercy de lamuriri.
DAR,ultima data se merge la finante.asa mi s-a spus la cmdj timis.am primit autorizatia de libera practica azi,apoi imi cumpar scaun fara ajutorul ,bancii ca nu am cmi.apoi vine o comisie de la cmdr,apoi sanipidu si ultima data finantele.pe cuvant asa mi-a zis secretara ca NU AM CUM SA PRIMESC CREDIT DE LA BANCA .NA CE ZICI?
VIVA U.K..........
.
Vechi 06-01-09, 15:50   #101
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nicky,eu vreau sa imi deschid la sat cab.,dar vreau si in timisoara,pe banii care ii fac la sat.deci pe mine nu ma deranjeaza deloc chestia asta,DAR E ABSURD,FARA LOGICA....
.
Vechi 06-01-09, 16:59   #102
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Stat in stat

Citat:
Publicat initial de nokx83 View Post
DAR,ultima data se merge la finante.asa mi s-a spus la cmdj timis.am primit autorizatia de libera practica azi,apoi imi cumpar scaun fara ajutorul ,bancii ca nu am cmi.apoi vine o comisie de la cmdr,apoi sanipidu si ultima data finantele.pe cuvant asa mi-a zis secretara ca NU AM CUM SA PRIMESC CREDIT DE LA BANCA .NA CE ZICI?
Din pacate ceea ce ti s-a spus la cmdj este gresit.Si atunci,pt.ca e foarte clar ca discutam de o chestie gen "stat in stat" vezi ce acte iti cer cei de la B.Transilvania pt.ca,cel putin pt.cazul tau, de cabinet in curs de infiintare ei sunt cei mai flexibili dar iti si ofera suma cea mai mare si perioada de gratie.Acelasi lucru ti-l recomand si pt. finante.Eventual ca sa economisesti timp intra pe site-uri pt.informatii.

Ar mai fi a 2-a varianta:daca ai de la cine sa iei banii necesari pana iti faci cabinetul si obtii toate actele necesare si sa-ti iei credit pe urma.Andrea
.
Vechi 06-01-09, 17:16   #103
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:Remarc cu bucurie ca Andreei (stiu ca numele tau e doar cu un "e", insa trebuia sa scriu corect de asta data, in cazul dativ) i-a fost dor de mine.

Pot sa fiu sincera?NU!

Citat:Solutii concrete:
1. cere in scris, pe baza unei cereri in 2 exemplare, astfel incat sa ai si tu un exemplar cu numarul de inregistrare al CMDJ Timis, temeiul legal in baza caruia ti se interzice sa deschizi CMI in primul an de la absolvire.
Abia apoi vei putea sa sti ce e de facut.

Nu esti atent la informatiile pe care le primesti.Dar esti pe aproape...

Citat:In rest, raspunsul oferit de Andrea este lamuritor.

Thank you,sir Andrea
.
Vechi 20-01-09, 00:59   #104
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Mi-as fi dorit sa fie altfel...

... ma refer la forta si unitatea CMDRului.

Si noi, cei tineri, am gresit pentru ca nu ne-am stabilit realist calendarul de implementare a proiectelor, dar si cei cu mentalitate de dinozauri, care se incapataneaza cu orice pret sa tina puterea.

Cred ca aici e de fapt problema. Nu se dorestea impletirea experientei cu energia si entuziasmul celor tineri.
Apar fracturi imposibil de refacut intre ideile celor foarte experimentati si dorinta de a imbunatati situatia cat mai repede a celor mai tineri.

Se pare ca inca suntem in tranzitie...

Nu exista decat conflicte: multe si de toate categoriile.
Unele datorate orgoliilor, altele cu justificarea unor pozitii ferme si contradictorii.

Personajele implicate? Va sunt cunoscute tuturor. Aceleasi, de aproape 2 decenii.

Ce mi-as dori? Sa vad si sa percepem cu totii o simplificare reala a procedurilor birocratice din domeniul nostru, o transparenta in cheltuirea banilor si o mai mare eficienta in comunicare.

As vrea ca CMDR sa fie in acelasi timp: un sindicat, un patronat, o breasla si mai ales o gasca de aliati (daca nu e posibil de prieteni).

Sa poata functiona la nevoie si ca un CAR (casa de ajutor reciproc), si ca o banca si mai ales sa ofere protectia de care are nevoie fiecare membru (prin informarea membrului simplu platitor de cotizatie in timp real).

Stiu ca par idealist.
Insa, voi reveni in cursul lunii februarie cu centralizarea problemelor si cu unele propuneri concrete, inspirate si din activitatea altor colegii ale medicilor dentisti din alte tari.

Pana atunci, mai astept parerile si nemultumirile voastre.
.
Vechi 07-02-09, 06:12   #105
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default 14 martie 2009 - Alegeri Partiale pt Presedinte si Secretar General

Mai sunt 3 saptamani pana ce se va incheia perioada (23 feb. orele 10 - 28 feb. orele 13) in care se pot depune candidaturile pentru functia de presedinte sau cea de secretar general al CMDR.

Documentele necesare pentru candidatura:
- cerere scrisa
- avizul biroului local din care trebuie sa rezulte daca a avut sau are sanctiuni (daca da, ce anume)
- CV
- program managerial.

Alegerea presedintelui si a secretarului general se va face sambata 14 martie 2009, intre orele 11 - 13 de catre delegatii AGN a CMDR, dintre delegatii AGN a CMDR.

Am atasat o lista a tuturor delegatilor AGN, spre a o consulta si voi.
Astept parerea voastra si chiar lobby-ul vostru.

Care ar fi cea mai potrivita echipa (presedinte - secretar general) pentru a conduce CMDR pana in 2011?
Fisierele atasate
Felul fisierului: pdf Delegatii_AGN_2007-2011.pdf (69,1 KB, 25 vizualizari)
.
Vechi 07-02-09, 10:25   #106
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Niki scuze pentru o intrebare poate prosteasca dar program managerial pentru ce?
In fond care este fisa postului sau ce atributii are Presedintele CMDR?
Vechi 07-02-09, 20:25   #107
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

si secretarul general ce face? o fisa de post se poate?
Vechi 09-02-09, 03:49   #108
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Atributiile si implicit o fisa a postului rezulta din Legea 95/2006 si ROF CMDR

Citat:
Niki scuze pentru o intrebare poate prosteasca dar program managerial pentru ce?
In fond care este fisa postului sau ce atributii are Presedintele CMDR?
E-man, stii ca eu sunt de parere ca nu poate exista o intrebare prosteasca, ci doar raspunsuri insuficient documentate, sau oferite din comoditate, ori superficial. Asadar, voi oferi in acest raspuns toate detaliile, cu scuze pentru aceia care deja le cunoasteti.

Iata ce stim sigur despre atributiile presedintelui si ale secretarului general, din 2 documente care guverneaza activitatea CMDR: legea 95/2006, Titlul XIII si Regulamentul de Organizare si Functionare (ROF) ,ce se gasesc la adresa CMDR, la pagina "legislatie":
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Art. 44.(ROF) - (1) Membrii Biroului executiv naţional coordonează activitatea judeţelor prin activitatea comisiilor de lucru ai căror preşedinţi sunt.
(2) Preşedintele coordonează Comisia pentru imagine, relaţii interne şi internaţionale, de etică şi deontologie medicală şi educaţie medicală continuă. Această comisie este formată din 3 departamente:
1. Departamentul de imagine, relaţii interne şi internaţionale;
2. Departamentul de educaţie medicală continuă;
3. Departamentul de etică şi deontologie medicală.

Art. 45. - (1) Preşedintele Biroului executiv naţional este preşedintele Colegiului Medicilor Dentişti din România.
(2) În realizarea atribuţiilor ce îi revin preşedintele Colegiului Medicilor Dentişti din România emite decizii.
Art. 46. - Deciziile emise de către preşedinte în aplicarea hotărârilor Adunării generale naţionale, ale Consiliului naţional şi/sau ale Biroului executiv sunt obligatorii pentru toţi membrii Colegiului Medicilor Dentişti din România.
Art. 47. - Atribuţiile Preşedintelui sunt următoarele:
a) reprezintă Colegiul Medicilor Dentişti din România în relaţiile cu persoanele fizice şi juridice din ţară şi străinătate;
b) încheie contracte şi convenţii în numele Colegiului Medicilor Dentişti din România, aprobate în prealabil de Biroul executiv naţional;
c) propune Consiliului naţional şi Biroului executiv naţional modalităţile de aplicare şi urmărire a executării contractelor;
d) convoacă şi conduce şedinţele Adunării generale naţionale, ale Consiliului naţional şi ale Biroului executiv naţional;
e) duce la îndeplinire hotărârile Adunării generale naţionale, Consiliului naţional şi Biroului executiv naţional date în sarcina sa;
f) urmăreşte realizarea bugetului de venituri şi cheltuieli;
g) conduce, controlează şi îndrumă activitatea vicepreşedinţilor, secretarului general, trezorierului şi personalului angajat;
h) îndeplineşte orice alte atribuţii date în sarcina sa de Adunarea generală naţională, de Consiliul naţional ori de Biroul executiv naţional.
Art. 48. - (1) Preşedintele păstrează şi foloseşte ştampila Colegiului Medicilor Dentişti din România şi are drept de semnătură în bancă.
(2) Preşedintele poate mandata în scris pe oricare dintre membrii Biroului executiv naţional pentru a realiza competenţele care îi revin sau numai o parte dintre acestea.
Art. 50. - Departamentul de imagine, relaţii interne şi internaţionale are următoarele obiective:
a) asigură realizarea legăturilor dintre Colegiul Medicilor Dentişti din România şi structuri guvernamentale, neguvernamentale, judeţene, naţionale şi internaţionale;
b) relaţia cu publicul şi mass-media se asigură prin intermediul unui purtător de cuvânt sau al preşedintelui acestei comisii, la nivel central sau local.
Art. 51. - Departamentul de educaţie medicală continuă elaborează programul naţional de educaţie medicală continuă, realizând grila de creditare a manifestărilor profesional-ştiinţifice şi stabilind perioada unui ciclu de educaţie medicală continuă, precum şi totalul de credite necesare fiecărui medic dentist pentru reavizarea periodică a certificatului de membru al Colegiului Medicilor Dentişti din România.
Art. 52. - (1) Departamentul de etică şi deontologie medicală de la nivel judeţean, respectiv al municipiului Bucureşti primeşte şi analizează sesizările despre practica ilegală a profesiei de medic dentist pe teritoriul României.
(2) Dreptul de a susţine acţiunea în justiţie revine preşedintelui consiliului judeţean, respectiv al municipiului Bucureşti.

In Legea 95/ 2006, articolul 527, de la pagina 69 din Monitorul Oficial, varianta pdf, descarcata de pe site.

@ sorsarbu
In interiorul acesui perimetru delimitat de actualul cadru legislativ se poate sintetiza o "fisa a postului" pentru fiecare dintre cele 2 posturi din cadrul BExN.
eugenol man a multumit.
.
Vechi 09-02-09, 09:17   #109
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Multumesc. Frecvent se asteapta mai mult de la CMDR si de la presedintele ei decat atributiile acestora o permit.

Am mai observat (e adevarat ajutat) ca numarul reprezentantilor pt Bucuresti e disproportional de mic fata de cel din alte parti. Daca stiu bine cam o treime din medicii din RO sunt in Bucuresti.
Vechi 09-02-09, 15:30   #110
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

eu stiam de aprox 2/3...
Vechi 09-02-09, 15:37   #111
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

4.000 din 12.000 aprox
Vechi 13-02-09, 02:22   #112
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Presedintele trebuie sa fie o persona echilibrata si cu viziune!

Citat:
Frecvent se asteapta mai mult de la CMDR si de la presedintele ei decat atributiile acestora o permit.

Un presedinte bun trebuie sa perceapa corect prioritatile celor 16 000 de stomatologi (estimativ numarul pentru finalul anului 2009) si sa aiba viziunea sa anticipeze necesitatile si directiile de dezvoltare prezente.

In acelasi timp trebuie sa tempereze elanul cheltuielilor inutile si al orgoliilor care uneori fac imposibila discutarea adevaratelor probleme.

Am mai observat (e adevarat ajutat) ca numarul reprezentantilor pt Bucuresti e disproportional de mic fata de cel din alte parti. Daca stiu bine cam o treime din medicii din RO sunt in Bucuresti.
Din totalul de 15 000 de stomatologi, aproximativ 4 000 sunt inregistrati la CMDB. (desigur, vom afla datele certe, dupa ce se va fi finalizat procesul de inscriere in CMDR a celor care au absolvit in promotia 2008).
.
Vechi 20-02-09, 15:31   #113
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Sambata, 21 februarie 2009 orele 10 AG a CMDB!

Biroul Executiv al Colegiului Medicilor Dentisti din Bucuresti va informeaza ca
Adunarea Generala a Colegiului Medicilor Dentisti din Bucuresti va avea loc în data de 21.02.2009, orele 10.
Locatia: Universitatea ARTIFEX
Str. Economu Cezarescu, nr. 47, sector 2.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Puncte de reper: Intersectia Splaiul Independentei cu B-dul Vasile Milea (Carrefour Orhideea).

Dragi eugenolisti, daca vreti sa comunicati ceva, sau cel putin sa aflati ce se intampla, pe ce s-au cheltuit banii in ultimul an si care sunt realizarile, atunci, veniti sambata la Adunarea Generala a CMDB.

.
Vechi 24-02-09, 11:28   #114
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Depunerea candidaturilor 23 feb orele 10 - 28 feb orele 13

Depunerea candidaturilor pentru alegerile partiale din 14 martie 2009 se face in perioada
23 februarie orele 10 - 28 februarie orele 13, la sediul CMDR,
Str. Costache Marinescu nr. 14,
Sector 1, Bucuresti
Tel. 021 - 222 567 1
Programul de lucru cu publicul 10 - 16.

Documentele necesare dosarului de candidatura:
1. cerere scrisa;
2. avizul biroului local din care trebuie sa rezulte daca a avut sau are sanctiuni (daca da, ce anume)
3. C.V.
4. programul electoral

Urmatoarele etape din calendarul electoral 2009:

- Depunerea contestatiilor: 1 - 3 martie 2009
- Hotararea Comisiei Electorale Nationale: 5 martie 2009
- Sedinta AGN: 14 martie 2009 orele 9- 10:30
- Alegeri partiale in functia de presedinte si secretar general: 14 martie 2009 orele 11 - 13.

Succes!

Sper ca eugenolul are si el (macar) un cuvant de spus!
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2014, 36, absolventi, activitati, acutizare, afara, ajutor, buna, colegiul medicilor dentisti, control, creste, date, endo, eugenol, evident, folosesti, folosi, formare, forum, iga, informare, intrebare, linkul, medic dentist, nevoile, numele, organizatii, plan, profilul, publica, publice, roma, romane, salut, stoma, stomatologiei, studentilor, tau, vanzare, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/cmd-unas-amsppr/3706-agn-adunarea-generala-nationala-cmdr/
Publicat de For Type Data
Kamikaze: Eu cu cine votez? This thread Refback 26-03-11 15:39

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Ziua Arborelui - Sarbatoare Nationala in Romania? eugenol man Activitati civice 41 18-07-12 20:40
munciti de ziua nationala? florin dediu Loc de joaca 28 03-12-08 10:23
Noua moneda de circulatie nationala Scubidu Sa ne descretim fruntea 2 20-09-06 23:10

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (15:01) timp.

Alegeti schema de culori preferata: