Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Probleme cotizatie Colegiul Dentistilor

discutie din eugenol.ro : Buna ziua, Nu am mai practicat stomatologia in Romania din 2003, fiind plecat in strainatate. Nu am facut demersuri ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > CMD UNAS AMSPPR
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree12Multumiri
  • 1 Scris de radualionte
  • 1 Scris de Laura Elena
  • 3 Scris de nico
  • 1 Scris de cristaldental
  • 1 Scris de eugenol man
  • 2 Scris de Laura Elena
  • 1 Scris de radualionte
  • 1 Scris de Doktoru
  • 1 Scris de augustin

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 24-03-08, 09:02   #1
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Angry Probleme cotizatie Colegiul Dentistilor

Buna ziua,

Nu am mai practicat stomatologia in Romania din 2003, fiind plecat in strainatate. Nu am facut demersuri pentru a ma dezinscrie din Colegiu. La urma urmei, prin neplata cotizatiei am asumat ca voi fi suspendat din oficiu.
Am avut o surpriza anul acesta, cand dupa 5 ani, am vrut sa verific care e statutul meu la Colegiul Dentistilor. Nepracticand in Romania si neplatind cotizatia din 2003 pana in 2008, mi s-a spus ca trebuie sa platesc din urma cotizatia la colegiu pentru perioada asta de 5 ani.
OK. Am cerut sa fiu scos atunci, pe loc, din evidente, pentru a nu mai plati in continuare. Mi s-a spus ca nu se poate, atat timp cat nu am platit cotizatia pe anii din urma. Halucinant!
Adica nu sunt in Romania, nu practic si sunt obligat sa platesc cotizatia!
Stie cineva ce ar trebui sa fac pentru a rezolva problema asta? Nepracticand in Romania, mi se pare abuziv sa fiu obligat sa platesc cotizatia asta la Colegiul Dentistilor. Platesc pentru ceva ce oricum nu folosesc, la urma-urmei...
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-08, 12:35   #2
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine ai venit udem.
Din meandrele legislatiei si normelor facute cu picioarele.
Eu zic sa aduci o dovada scrisa ca ai fost plecat in perioada respectiva (eventual chiar contract de munca acolo) si cu o cerere sa fii sters din evidentele lor.
Se pune problema platii retroactive daca ai proacticat in toata perioada in RO caz in care ei sunt rapsunzatori pt tine.
Si nu e pe 5 ci pe aprox 3 ani adica de cand au preluat evidenta de la colegiul medicilor.

Trimite hartii cu cerere atasata si vezi ce raspund. Adica discuta cu ei in scris. Bon de inregistrare la registratura. Nu stiu daca ei sunt asimilati cu administratia dar parca era regula cu daca nu iti raspund in 30 de zile cererea se considera aprobata. Nu reactiona la povestile de pe ici pe colo.

Modificat ultima data de eugenol man; 16-04-08 la 20:24.
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-08, 12:40   #3
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

si in ce priveste asigurarile de sanatate o sa ai aceeasi surpriza neplacuta, in caz ca te intorci...
Vechi 24-03-08, 14:43   #4
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default legislatie

in principiu daca ai plecat trebuia sa anunti, si sa te suspenzi, nu ai facut-o deci greseala iti apartine in mare parte,

ca sa-ti dau un exemplu colegiile judetene platesc la sediul central 20% din cotizatiile membrilor activi ( indiferent daca acestia au platit sau nu ), deci sunt si niste chestii contabile,

oricum zic ca este important sa respectam noi regulile si pe urma sa cerem de la ceilalti sa le respecte,

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-08, 18:36   #5
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

va multumesc tuturor pt. raspunsuri. Au fost foarte prompte.
Citat:
in principiu daca ai plecat trebuia sa anunti, si sa te suspenzi, nu ai facut-o deci greseala iti apartine in mare parte,
dr. Pantel, sa spunem ca am partea mea de vina. Totusi nu inteleg de ce nu ma pot suspenda incepand cu ziua de azi. Cotizatia "merge" ca sa zic asa, cu toate ca am anuntat ca nu mai sunt in Romania. Chestia asta e aberanta, daca ma intrebati.
Nu cred ca exista un Colegiu al dentistilor in lume la care daca nu platesti cotizatia sa ramai membru!

@eugenol man. Bine v-am gasit. Evidentele Colegiului Dentististilor din Bucuresti (ca de el e vorba in discutie) sunt destul de subrede. La ultima discutie telefonica, mi s-a cerut sa aduc o adeverinta de la ultimul loc de munca in care sa scrie pana cand am platit cotizatia. Pai eu nu au evidentele lor? Adica mai bine ma pun pe drumuri pe mine...
Din 2003 pana in 2008 nu am practicat in Romania, pentru ca daca o faceam fara sa platesc cotizatia era ilegal, right?
Am facut o cerere, trimisa prin poata, cu confirmare de primire. Astept sa treaca acum cele 30 de zile, cu toate ca sunt cam sceptic

@nico, asigurarile de sanatate sunt o chestie la care nici nu indraznesc sa ma gandesc. Din auzite, am auzit ca si acolo ar trebui sa platesc din urma.

Cand am plecat din Romania, am plecat lasand usa deschisa si lumina aprinsa pentru ca banuiam ca ma voi reintoarce curand. Nu m-am reintors si nici n-am platit lumina suficient timp, asa ca era normal sa mi se intrerupa lumina si nu sa se factureze in continuare...
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-08, 20:51   #6
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Mie imi miroase mai degraba a chestie avocateasca, mai ales ca e destul de mult de platit din urma. Eu am patit o chestie asemanatoare acum trei ani cand am intrat in concediu post-natal si tot telefonic i-am rugat pe cei de la colegiu sa ma scuteasca de plata cotizatiei pe perioada cat am stat acasa (adica 6 luni). Mi s-a raspuns ca nu se poate. Abia dupa niste ani am citit pe aici prin bunavointa dr marton ca ar fi trebuit sa-mi cer autosuspendarea...Poate era corect ca la vremea respectiva sa-mi fi spus si mie cei de la colegiu acest lucru, mai ales ca le-am telefonat in mod special si i-am intrebat cum se poate face acest lucru. Intrucat am doi copii si nu mai am altii in perspectiva, cred ca o sa raman cu paguba asta

Si ar fi corect sa specific, e vorba de CMDR Prahova.
Vechi 25-03-08, 02:05   #7
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Jaf

Stai Linistita Ca Nici La Cpitala Post Natalul Nu Te Scuteste De Plati. Eu Am Dus Documente Cu Nasterea Copilului Si Internari Din Spital Si Le-am Cerut Inscris Clementa Alaturand Si Actul De Deces Al Tatalui Meu Care Din Nefericire A Murit La 6 Luni Dupa Nastere Baietelului Meu Si Eu Nelucrind Imi Venea Destul De Incomod Sa Ma Achit De Taxele Lor Stupide. Si Daca Ati Vedea Ce Palat De Sediu Si-au Ridicat Pe Banii Nostrii!!!!!astae,vorba Lui Badea,traim In Romania Si Asta Ne Costa Scump.
alina kais este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-03-08, 02:35   #8
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu esti obligata sa faci dovada motivului pentru care iti suspenzi activitatea de medic si calitatea de membru al colegiului -e dreptul tau sa o faci pe o perioada determinata de timp (pana la 5 ani) -citeste Titlul XIII din LG. 95 si Regulamentul de fct al CMDR ( pe Link [Necesita inregistrare pentru acces.])

Art. 12. - (1) La cerere, membrii Colegiului Medicilor Dentişti din România care din motive obiective întrerup pe o durată de până la 5 ani exercitarea profesiei de medic dentist pot solicita suspendarea calităţii de membru pe acea durată.
(2) Pe durata suspendării la cerere a calităţii de membru al Colegiului Medicilor Dentişti din România se suspendă obligaţiile şi drepturile ce decurg din lege şi din prezentul regulament.
mocmon este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-03-08, 08:50   #9
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

da cum de nu v-au pus sa faceti si punctele emc retroactiv???am un prieten care alearga saracul la toate cursurile acuma, ca a lipsit 2 ani din tara
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-03-08, 11:09   #10
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

@alina kais, foloseste te rog litere mici... multumesc...
Vechi 25-03-08, 13:53   #11
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
@alina kais, foloseste te rog litere mici... multumesc...
A intrat scriptu' in functiune si a taiat toate majusculele mai putin cele de la prima litera Cool
Dar totusi lasati-o mai moale cu majusculele. Please.
Vechi 25-03-08, 15:03   #12
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

super tare scriptu' aista .... chiar ma gindeam ca mesajul ei arata ca scris dintr-o carte bisericeasca... si nu pricepeam de ce... da' la CMDR de ce nu intra in functiune?
Vechi 25-03-08, 15:05   #13
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Pt ca mesajul a fost scris BC
Vechi 25-03-08, 18:35   #14
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
da cum de nu v-au pus sa faceti si punctele emc retroactiv???am un prieten care alearga saracul la toate cursurile acuma, ca a lipsit 2 ani din tara
Stai linistit ca mi-am facut si punctele emc in perioada aceea....Daca tot nu m-am autosuspendat... Dar de asta chiar nu-mi pare rau, doar de banii zvarliti pe cotizatie imi pare rau.
Vechi 31-07-12, 20:17   #15
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Salutare tuturor.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/cmd-unas-amsppr/3401-probleme-cotizatie-colegiul-dentistilor/
Readuc in discutie acest subiect, intrucat sunt intr-o pozitie delicata fata de CMDR si as vrea sa va cer ajutorul.
Am plecat din tara in 2006, iar cotizatia am platit-o pana in septembrie 2008. Acum incerc sa-mi inchei definitiv socotelile cu CMDR, intr-un mod cat mai amiabil si rapid. Mi s-a cerut sa platesc cotizatia retroactiv si sa imi aduc la zi puntele EMC, daca doresc sa ma autosuspend din colegiu.
As vrea sa va intreb urmatoarele:
-cate puncte EMC insemna rezidentiatul de stoma generala (daca mai inseamna ceva)?
-se recunoasc cursurile din strainatate ca si puncte EMC (am un sentiment puternic ca nu se recunosc-da doamne sa gresesc!)?
-exista o perioada de timp in care trebuie sa aduni un anumit nr de puncte (ex.5 ani, ca in UK) sau ele se considera anual?
-exista cursuri on-line pentru puncte EMC?
Multumesc anticipat si va doresc toate bune!
.
Vechi 31-07-12, 20:41   #16
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Laura Elena View Post
Mi s-a cerut sa platesc cotizatia retroactiv si sa imi aduc la zi puntele EMC, daca doresc sa ma autosuspend din colegiu.
Dar inainte sa pleci,nu ai avut socoteli de incheiat cu Colegiul?Echivalari,ceva?N-ai o dovada ca ai plecat legal sa profesezi in alta parte?
Mie chestia cu plata retroactiva mi se pare o mare nesimtire..si nu vad de ce ai face-o.I-ai prejudiciat cu ceva??
Vechi 31-07-12, 20:58   #17
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc frumos de raspuns, Selena.
Sunt total de acord cu tine in legatura cu plata asta retroactiva; eu am sentimentul ca e un mod de a stoarce niste bani de la aiuriti ca mine, prinsi la inghesuiala...atunci cand am plecat, am considerat ca, prin neplata cotizatiei o sa fiu scoasa automat din colegiu, asa cum, in mod logic, se intampla in UK si alte colegii... dar nu si in CMDR, unde esti scos automat abia dupa 5 ani(?)...Ultima plata pe care am facut-o cu buna stiinta a fost in 2007 cand mi-am luat certificatul pt GDC, apoi si-au luat singuri banii din salariul de rezident.
Am fost inscrisa in GDC UK intre 2007 si 2011 si am avut contract de colaborare in UK...crezi ca asta ar fi suficient?

Ai putea sa-mi spui ceva despre punctele EMC, te rog?
.
Vechi 31-07-12, 21:19   #18
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Laura, din cate stiu (sper sa nu ma insel) daca nu-ti platesti cotizatia la CMDR timp de 1 an esti scos automat ca fiind membru al colegiului.
Faptul ca ai lucrat in UK si ai facut parte din GDC insemna ca nu puteai sa faci parte din 2 organizatii ale dentistilor, si CMDR, si GDC. Se merge pe principiul: ori, ori...
Acestea fiind datele logice, nu mai ai nevoie de nici un punct EMC, nici vorba de platirea cotizatiei retroactiv, lasi o cerere scrisa ca te-ai retras de la efectuarea platii ultimei cotizatii (in cazul tau parca 2007), ura si la gara "dragi" CMDR-isti...
SELENA a multumit.
Vechi 31-07-12, 21:59   #19
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Radu, sa-ti dea D-zeu sanatate si noroc! as fi in al 9-lea cer sa ai dreptate...dar uite ce "minune" de raspuns am primit de la ei (CMDR Timis):
"Suma restanta este de 1840, (cotizatia este de 40 lei /luna). Conform legislatiei in vigoare, dupa o perioada de 5 ani. ( in cazul Dvs.sept 2013) pierdeti de drept calitatea de membru CMDR.
Pentru a va suspenda, trebuie sa aduceti la zi cotizatia, punctele EMC, iar cerera sa fie semnata si insotita de certificatul de membru in original.
Va rugam sa ne comunicati decizia Dvs."
bogdann82 a multumit.
.
Vechi 31-07-12, 22:16   #20
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.
+3 (+3/-0)     

Hai sa vedem lucrurile si din celalalt punct de vedere: sa zicem ca brusc mi se pune pata si nu mai am chef sa platesc cotizatia (ca si-asa nu se face nimic pt NOI din banii aia). Lucrul asta imi garanteaza ca o sa ramin membru cmdr inca 5 ani de la data ultimei plati??? Mistooooooo!!!!!!!

O sa ma gindesc la asta cind o sa estimez ca mai am 5 ani pina la pensie...
Vechi 31-07-12, 23:32   #21
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Eu zic sa contactezi un avocat,pentru ca am senzatia ca onorariul lui ar fi mai ieftin decit sa te lasi jecmanita de CMDR.Radu Alionte are dreptate, dar iti trebuie un avocat, altminteri te jupoaie "colegii" din Colegiu.
Laura Elena a multumit.
Vechi 01-08-12, 11:29   #22
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Pentru a va suspenda, trebuie sa aduceti la zi cotizatia, punctele EMC, iar cerera sa fie semnata si insotita de certificatul de membru in original.
Una este suspendarea si alta iesitul din CMD. Suspendarea iti face viata usoara daca vei reveni sa practici aici (dar trebuie vazut cat te pot suspenda). Iesirea ar trebui sa fie simpla si fara platit ceva mai ales ca poti proba ca ai plecat din tara nu ai profesat la negru.
Bafta.
Laura Elena a multumit.
Vechi 19-10-12, 02:14   #23
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Radu, sa-ti dea D-zeu sanatate si noroc! as fi in al 9-lea cer sa ai dreptate...dar uite ce "minune" de raspuns am primit de la ei (CMDR Timis):
"Suma restanta este de 1840, (cotizatia este de 40 lei /luna). Conform legislatiei in vigoare, dupa o perioada de 5 ani. ( in cazul Dvs.sept 2013) pierdeti de drept calitatea de membru CMDR.
Nu scrie nicaieri ca pentru a te suspenda trebuie sa achiti cotizatia la zi. Asta e abuz. Nu le mai ajung banii
bogdann82 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-10-12, 00:01   #24
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default avocat

Draga Laura, te rog sa citesti legea, sunt sigur ca nu scrie nicaieri ca dupa 5 ani este exclusa din colegiu.
Ei dupa 3 luni trebuie sa te atentioneze si la 6 luni te exclud ( este obligatia lor ).
Te rog cauta si tu in legislatie, si dute la jurista colegiului cu legea in brate.

Pentru puncte EMC se recunosc si cursurile din strainatate.

Bafta!
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-10-12, 20:11   #25
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Va multumesc tuturor pentru amabilitate si bunavointa de a-mi raspunde.

Se pare ca bunul simt si logica mea, ca si a vostra, sunt total opuse cu legea din RO, in ceea ce priveste CMDR. Am primit raspunsul lor si apoi m-am convins citind si legea; poate mai sunt colegi interesati de diferenta dintre suspendare si retragere. Citez din raspunsul CMDR:

"Am sa va raspund la intrebarea care este diferenta intre suspendare si retragere:

- suspendarea calitatii de membru CMD Timis inseamna ca pe perioada celor 5 ani de zile cat este prevazut in lege, nu va trebuie sa platiti cotizatie, Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare de malpraxis si puncte EMC, sunteti membru inactiv iar pe certificatul de membru se bifeaza suspendat temporar, dupa ce trec 5 ani de zile va horarati daca va reluati activitatea, asta inseamna cotizatie, Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare si puncte. Acum platiti retroactiv deoarece nu aveti cerere de suspendare si in evidenta noastra sunteti membru activ, din acest motiv trebuie sa platiti si sa aduceti totul la zi pentru a va putea suspenda sau retrage. E dreptul Dvs. sa refuzati dar asa cum spuneam , colegiu va da decizie de excludere dupa 5 ani de zile, calculati de la ultima plata.

-retragerea inseamna ca renuntati la dreptul de libera practica pe teritoriul Romaniei si nu mai puteti profesa, insa daca reveniti aveti posibilitatea sa va reinscrieti din nou in Colegiu, aceasta presupune un nou dosar la care, pe langa actele generale trebuie sa adaugati dovada ca ati lucrat 3 ani consecutivi, legali si neintrerupti pe ultimii 5 ani, act care sa fie emis de o autoritate competenta si recunoscuta (gen colegiu, minister) si certificatul de good standing, care sa ateste ca nu sunteti suspendata, penalizata sau aveti interzicere privind dreptul de a profesa; daca nu aveti posibilitatea sa faceti dovada ca nu ati intrerupt activitatea , va trebui sa faceti un stagiu de 6 luni -1 an ( in functie cat de mare este intreruperea ) pentru redobandirea dreptului de libera practica, in momentul de fata examinarea se face practic si oral, tematica pentru pregatire este cea de la rezidentiat."

In concluzie, daca intarzii cu plata, ramai membru al CMRD, fara drept de a practica, cu 2 variante de finalizare:
1. te exclud ei dupa 5 ani de la neplata, si primesti bulina neagra
2. platesti retroactiv taxa, Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare de malprazis, dovedesti puncte EMC si poti sa te retragi/suspenzi pe 5 ani, totul in conditii prietenesti

< (sarcastic) mai e considerat abuz, daca asta spune legea? >

Pe CMDR nu-i deranjeaza faptul ca faci parte din alte colegii, cum nici pe alte colegii (UK, de ex) nu-i deranjeaza ca faci parte din CMDR.

Pt CMDR nu exista varianta de retragere cu o data anterioara.

Singura veste buna a fost ca se recunosc cursurile facute in UE ca puncte EMC (nu stiu nimic despre cursurile facute in tari din afara UE). Examenul de rezidentiat valoreaza 50 EMC, iar examenul de specialist e 150 EMC.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=3401

Salutari si urari de bine! ...sper sa nu ajungeti in situatia mea; cel putin va scutiti de "un car de nervi" distrusi...
cristaldental si SELENA au multumit.
.
Vechi 20-10-12, 20:58   #26
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
aveti posibilitatea sa va reinscrieti din nou in Colegiu, aceasta presupune un nou dosar la care, pe langa actele generale trebuie sa adaugati dovada ca ati lucrat 3 ani consecutivi, legali si neintrerupti pe ultimii 5 ani, act care sa fie emis de o autoritate competenta si recunoscuta (gen colegiu, minister) si certificatul de good standing, care sa ateste ca nu sunteti suspendata, penalizata sau aveti interzicere privind dreptul de a profesa
(apud CMDR)
Tinerii licentiati, ca sa se inscrie in Colegiu, au nevoie sa faca dovada de 3 ani neintrerupti lucrati din ultimii 5 ani? Sau fac 6 luni- 1 an de stagiu, apoi examen teoretic + practic din bibliografia de rezidentiat? CMDR-ul a inceput sa fie tare haios!
Sau asta se aplica doar la re-inscriere???
Laura Elena a multumit.
Vechi 21-10-12, 02:01   #27
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Doar la re...

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2
Vechi 19-11-17, 22:12   #28
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Medicii care nu au profesat niciodata 5 ani dupa absolvire si vor sa se inscrie la CMDR, cum se procedeaza? Trebuie sa faca stagiu de 6 luni? Daca da, unde? Legea ar trebui sa aiba un cadru de aplicare, nu?
Sau se pot inscrie pur si simplu?
Multumesc.
Khalida este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-11-17, 20:14   #29
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Daca nu ai profesat timp de 5 ani, indiferent ca dupa absolvire sau mai tarziu, eu stiu ca trebuie sa sustii din nou examenul de licenta la facultate pentru a avea drept de a profesa.
Cu inscrierea in cmd cred ca cel mai bine e sa suni la ei sa intrebi.
Vechi 23-11-17, 16:01   #30
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cum Dumnezeu sa dai licenta din nou??? Aia se da odata si gata! Calitatea de medic, obtinuta prin licenta, nu ti-o ia nimeni niciodata! Se pierde calitatea de mebru al colegiului care-i alta mancare de peste.
E vorba de o "atestare profesionala".

Legea Sanatatii, Legea 95, Titlul XIII, art. 479:
(1) În cazul în care un medic dentist își întrerupe activitatea profesională sau se află într-o situație de incompatibilitate pe o perioadă mai mare de 5 ani, Colegiul Medicilor Dentiști din România va reatesta competența profesională a acestuia în vederea reluării activității medico-dentare.
(2) Procedura privind modalitățile și condițiile de verificare și atestare a nivelului profesional se stabilește de Consiliul național al Colegiului Medicilor Dentiști din România, conform Codului deontologic al medicului dentist și Regulamentului de organizare și funcționare al Colegiului Medicilor Dentiști din România.

Redobandirea calitatii de membru CMDR:
(de pe pagina Bihorului, dar probabil ca e general valabila in toata tara - Link [Necesita inregistrare pentru acces.])
In vederea redobândirii calităţii de Membru al Colegiului Medicilor Dentişti din România şi a dreptului de liberă practică medicii dentişti sunt obligaţi să urmeze un program de pregătire profesională sub forma unui stagiu practic cu durata de 6 luni.
În cazul întreruperii exercitării profesiei de medic pe o perioadă mai mare de 10 ani, durata stagiilor va fi de două ori mai mare.
La finalizarea programului de pregătire profesională medicul va susţine un examen privind reatestarea profesională şi redobândirea calităţii de membru a Colegiului Medicilor Dentişti din România. Înscrierea la examen se va face în baza dovezii privind efectuarea stagiului de pregătire profesională şi realizarea în anul respectiv a unui număr de credite de educaţie medicală continuă stabilit de Consiliul National.
Stagiile practice de pregătire profesională se vor desfăşura în cabinetele medicilor dentişti care au o vechime neîntreruptă în profesie mai mare de 8 ani sau gradul de medic primar sau specialist în specialitatea respectivă.
La finalul perioadei de pregatire medicul cursant va primi de la medicul coordonator o atestare privind parcurgerea perioadei de pregătire profesională şi propunerea de reacordare a dreptului de liberă practică.
Examenul se va susţine în faţa unei comisii formată din medicii cu un grad profesional cel puţin egal cu cel al medicului ce doreşte reatestarea profesională şi redobândirea calităţii de membru al Colegiului Medicilor Dentişti din România. Comisia se aprobă de consiliul colegiului respectiv la propunerea Biroului Executiv Judetean. Examenul se va desfăşura sub formă de testare orală şi practică. Calificativele acordate de către comisia de examen vor fi "admis" sau "respins".
Medicul coordonator va beneficia de acordarea unui număr de 40 de credite de EMC pentru fiecare persoană îndrumată. Un coordonator poate pregăti cel mult 2 medici pe an.
Nu se consideră întrerupere a exercitării profesiei perioada în care medicul urmează forme de învăţământ medical de specialitate ori perfecţionare profesională sau cercetare în domeniu.

Taxa: 1000lei.
Doktoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-11-17, 19:41   #31
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Cred ca faci confuzie intre a avea diploma si a avea dreptul de a profesa. Diploma nu ti-o ia nimeni, dar daca dupa 5 ani de pauza nu mai poti profesa doar avand-o in jeb, inseamna ca nu mai are (aproape) nici o valoare.

1. Si da, cunosc caz care dupa mai mult de 10 ani de pauza a dat din nou licenta ca sa poata profesa.
2. Si da, cunosc caz care nu a vrut sa se reintoarca in Europa exact din acelasi motiv, ca trebuia sa sustina din nou licenta.
3. Ok, nici unul din cele 2 cazuri nu e dentist, dar ambele sunt din sistemul medical si de invatamant romanesc. Or fi dentistii mai cu mot? Or fi!
4. Examenul descris asa de frumos de tine mai sus ce crezi ca e? Poate ca difera denumirea, dar sub blana de oaie tot lupul se ascunde. Ah, si nu e doar stagiu sau doar examen, ci e stagiu PLUS examen, adica mai rau chiar decat am zis in mesajul anterior.
5. Daca vrei sa te inscrii in colegiu doar asa de pamplezir fara sa profesezi, nu cred ca e nici o problema. Pt asta sunt sigura ca diploma e mai mult decat suficienta. Nimeni nu refuza o cotizatie lunara pe degeaba, nu?
Vechi 24-11-17, 13:00   #32
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Fost coleg de grupa: Terminat facultatea - practicat in Ro 5 ani - emigrat in Canada: 3 ani scoala, licenta, cabinet etc. = 15 ani - intors in tara (acum 3 ani) - practica 8 luni (formalitate!) + examen (ceva in genul examenului de specialist dar cu o bibliografie, comisie etc. muuult mai lejera) = reatestare - reluat practica in Ro.
Anul trecut si-a bagat (din nou!) picioarele, a vindut tot si s-a reintors acolo.

In rest, ok... cum zici tu!
nico a multumit.
.
Vechi 25-11-17, 15:31   #33
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

@Doktoru - eu nu sunt in situatia de "reinscrisi" dupa 5 ani, pentru ca nu am fost niciodata inscrisa. Poate ca ar trebui sa se aplice aceeasi legislatie, insa legea nu specifica nimic cu privire la cei neinscrisi.

@nico - inscrierea la Colegiu nu presupune, in mod automat, ca poti profesa?

Multumesc pentru raspunsuri. Raspunsurile de la colgiu n-au venit inca.
Khalida este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-17, 21:36   #34
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de Khalida View Post
@nico - inscrierea la Colegiu nu presupune, in mod automat, ca poti profesa?
Cred ca nu. Ma gandesc ca e posibil sa fie de exemplu medici pensionari care au ramas inscrisi in colegiu dar care nu mai profeseaza. Sau colege/i in concediu de maternitate/paternitate, iarasi membri cmdr, dar care nu profeseaza pt o perioada determinata.
Cred ca diploma, calitatea de membru cmdr si dreptul de a profesa sunt 3 chestii distincte. E clar ca daca vrei sa profesezi legal trebuie sa fii membru cmdr. Dar poti sa fii membru cmdr si fara sa profesezi, insa e musai sa ai diploma de absolvire a facultatii de dinti.

Sper sa nu zic prostii. Ca iar ma cearta Doktoru.
Vechi 26-11-17, 17:45   #35
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

cam zici prostii mai!

Calitatea de membru ( activ) in Colegiul Medicilor iti da dreptul de libera practica. Sigur ca iti vor cere si diploma de licenta pentru asta.

Insa poti practica daca si numai daca esti membru CMD.

Mamicile proaspete, pensionarii, samd, sunt membri inactivi.
nico a multumit.
Vechi 26-11-17, 21:51   #36
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
...
Ca iar ma cearta Doktoru.
Deloc! Ai lăv iu!
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ani, buna, caz, cerere, colegiul, con, contract, discuta, evidenta, facute, foloseste, inregistrare, lasa, medic dentist, medicilor, mici, moale, munca, normelor, perioada, prima, problema, pune, rare, raspund, regula, trat

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Tot colegiul medicilor gheorghe laurentiu Babilon 31 10-05-16 23:53
Colegiul sau scoala postliceala de profilaxie pentru asistente ann Asistenta noastra 2 27-04-11 09:55
Probleme probleme ... mihai_w3 SfatulStomatologului.ro 9 18-09-09 15:27
Colegiul Medicilor Dentisti din Romania Dr. Pantel Marton CMD UNAS AMSPPR 50 13-11-08 19:08

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (05:47) timp.

Alegeti schema de culori preferata: