Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Vizarea certificatelor CMDR

discutie din eugenol.ro : stire a la Link [ Necesita inregistrare pentru acces. ] una peste alta aceasta: 1.imi provoaca nervi la 3 ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > CMD UNAS AMSPPR
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 15-01-08, 04:52   #1
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Default Vizarea certificatelor CMDR

stire a la Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

una peste alta aceasta:
1.imi provoaca nervi la 3 grupuri de neuroni deci discomfort psihic pe termen scurt si mediu;
2.pierderea a 2h cat inseamna un drum pana la sediu'
3.usurarea a 30roni + minim biletele ratb sau benzina depinde de mijlocul de deplasare;

asta se cheama birocratie; si sa ne intrebam si ce rost are acest pelerinaj; parca e legiferat ca nu avem voie sa practicam fara asigurare; atunci nu mai vad rostu' vizei aleia;

pe urma, nu e mai usor sa-ti anunti iesirea din activitate (in caz ca asta e rostu vizei anuale) decat sa pui mii de medici sa stampileze prostesc? ma vizezi automat, daca n-am puncte ma suni sa ti le aduc; daca nu mai lucrez te caut io sa ti zic.

daca prestez servicii medicale ma intereseaza direct sa am asigurare; asta-i lucrul important; nu o pata de cerneala pe nush ce hartie; la ce serveste copia de malpraxis colegiului?!! la o adica e treaba intre medic si victima; daca nu am Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare e treaba mea ca medic (incalc legea si poate platesc din buzunar);

cei care se ocupa de stocarea datelor ar trebui sa ma sune sa ma intrebe de puncte (daca nu am destule) sau daca nu am platit cotizatia (ca de-aia ii platim), nu de aia le lasam si telefoane si mailuri?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/cmd-unas-amsppr/2994-vizarea-certificatelor-cmdr/

ne palce sa ne scarpinam in ureche pe la ceafa!
solutia mea: sa puna draq un matematician, informatician, chiar si inginer sa le faca ordine in toate prostiile astea de acte; ce atata hartogaraie! iti trebuie aia, care nu poti sa o iei fara aia care nu poti sa ...intr-o inlantuire ilogica, si pana la urma constati ca n-ai nevoie de nimic din ele si toate sunt niste nimicuri de care nu tine nimeni cont si nu servesc aproape la nimic;

si sa dam si niste exemple gen: cazier, certificat de sisis; pai la asta din urma m-a pus o tanti sa scriu ca nu sufar de boli la neuron si gata; nu puteam sa scriu pe proprie semnatura ca nu-s nebun (nu prea ) si la fel ca n-am cazier? a trebuit sa umblu n zile dupa prostiile alea de foi; pentru ce? ca nu stiu ce functionar , angajat sau intellinside nu rationeaza cum trebuie.

si cu congresele astea; sa fie obligati organizatorii sa duca listele cu participanti si punctele date la colegii sa se centralizeze; de ce trebuie sa alergam mii de dintari pentru a consuma mii de ore cu plimbatul diplomelor (nu mai zic si de ele acu') ?!
Vechi 15-01-08, 09:19   #2
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Si pe mine ma enerveaza problema asta, probabil nu la fel de tare ca pe tine (vad ca nu poti dormi noaptea ) dar ma sapa.
Cauza clara nu prea o vad , probabil e ceva legat de faptul ca suntem nascuti in tara care nu trebuie. Modul meu de a riposta a fost sa le raspund cu aceeasi nesimtire.Nici macar nu mi-am depus tot dosarul de libera practica Nici la ora asta nu am dosarul complet, de depus l-am depus mai demult insa le duc cate un act atunci cand imi aduc aminte.Daca ma intreaba cineva de sanatate le zic ca am dosarul depus si pe deasupra eu fac munca de management mai mult. Asa ca pana in maertie 2009 cand imi expira mie prima adeverinta de libera practica mai e.
Vechi 15-01-08, 10:09   #3
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Default "comedia" amara a cmdr

"boicotul" taraganat si silentios e probabil singura modalitate de riposta...

vizarea anuala e doar un pretext de a mai ciupi niste bani.... e la fel ca si cu ASF-u'.... de ce sa avizezi sanitar anual daca nu ai facut nici o modificare in cabinet?

mie mi se pare comic insa ca se cer credite... nu cele 40 pe ultimul an, nici cele 200 pe ultimii 5 ani, ci creditele pe anii 2005-2007 (pe 3 ani adica) wtf?
Vechi 15-01-08, 12:20   #4
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Sa-i "eugenolim"! eu zic pur si simplu sa nu facem chestia asta nici unul sa vedem ce se intampla.
florin dediu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-01-08, 13:35   #5
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Stirea pe www.dentistul.net

Articolul referitor la lista actelor necesare pentru vizarea certificatului de membru CMDR l-am modificat, eliminand cel de-al patrulea punct, si anume taxa de 30 RON. Asta in urma atentionarii primite din partea conducerii CMDR de la Bucuresti, care sustine ca nu se percepe nici o taxa pentru vizarea anuala.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=2994
Ori, anuntul pe care l-am publicat pe dentistul.net l-am primit din partea unei filiale judetene a CMDR, pe mail, ca de altfel toti colegii ce apartin de aceasta filiala.
Urmeaza sa se clarifice situatia. Pana una alta, mi s-a spus de la Bucuresti ca nu exista nici un fel de taxa pentru obtinerea vizei.

Sper ca articolul respectiv nu a starnit multa suparare, datorita taxei mentionate. Imi cer scuze. Am considerat ca anuntul dat de filiala judeteana este unitar si valabil pentru toata tara. Se pare ca exista nelamuriri in interiorul Colegiului...

Iata articolul actualizat:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
blanka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-01-08, 13:41   #6
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Beton! Daca s-ar putea actualiza articolul si prin eliminarea copiei dupa malpraxis, emc-uri si certificat, recte prin eliminarea unei plimbari inutile la cmdr, ar fi chiar ideal!
florin dediu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-01-08, 14:58   #7
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Default Re: Stirea pe www.dentistul.net

Citat:
Publicat initial de blanka
Articolul referitor la lista actelor necesare pentru vizarea certificatului de membru CMDR l-am modificat, eliminand cel de-al patrulea punct, si anume taxa de 30 RON. Asta in urma atentionarii primite din partea conducerii CMDR de la Bucuresti, care sustine ca nu se percepe nici o taxa pentru vizarea anuala.
Ori, anuntul pe care l-am publicat pe dentistul.net l-am primit din partea unei filiale judetene a CMDR, pe mail, ca de altfel toti colegii ce apartin de aceasta filiala.
Urmeaza sa se clarifice situatia. Pana una alta, mi s-a spus de la Bucuresti ca nu exista nici un fel de taxa pentru obtinerea vizei.

Sper ca articolul respectiv nu a starnit multa suparare, datorita taxei mentionate. Imi cer scuze. Am considerat ca anuntul dat de filiala judeteana este unitar si valabil pentru toata tara. Se pare ca exista nelamuriri in interiorul Colegiului...

Iata articolul actualizat:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
mmm, deci tu te ocupai de stirile dentistului...si taceai in papushoi
Vechi 16-01-08, 15:47   #8
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default vizite

eu as propune chiar desfiintarea colegiului ,

revenind pe pamant , cred ca in Bucuresti este greu sa mergi pana la colegiu, probabil in tara este ceva mai usor, dar nu cred ca este o cerinta prea mare sa ceri unui medic sa vina odata pe an la colegiu,

interesanta insa propunerea cu centralizarea creditelor de la furnizorii de EMC, ar fi extrem de utila,

eu

PS Blanka, tu nu ai aflat ca in fiecare judet este alta legislatie? 8)
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-01-08, 16:01   #9
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu am Link [Necesita inregistrare pentru acces.]">asigurare pana-n septembrie de malpraxis. Imi pun doar 3/4 din stampila ??
drShimoN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-01-08, 12:07   #10
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default "taxa de vizare"

Azi am aflat ca cei 30 lei ce reprezinta taxa de vizare chiar se retin de catre CMD Mures, deci mailul pe care l-au trimis membrilor nu a fost o gluma. Cica s-a adus o decizie pe plan local si suntem obligati sa ne supunem.
Hai sa fim seriosi, aplicarea unei stampile sa coste chiar 30 lei!!!! Chiar isi bat joc de noi...
blanka este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., 2007, anii, anual, articol, bani, cabi, cabinet, cmd, cmdr, colegiului, credite, dentis, exista, gura, lista, mail, modifica, modificare, nelamuriri, pare, partea, sanitar, silentios, taxa, taxei

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
cmdr nu e singur pe lume nico CMD UNAS AMSPPR 0 21-03-08 23:14
Noutati de la CMDR Radu CMD UNAS AMSPPR 38 21-03-08 17:31
cmdr nico Jurisprudenta 21 22-12-06 11:19
tribuna CMDR radualionte Jurisprudenta 4 24-07-06 22:05

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:02) timp.

Alegeti schema de culori preferata: