Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

drept de libera practica,acte si alte cele

discutie din eugenol.ro : Salut am si eu o intrebare. ce acte iti trebuie ca sa te poti apuca de lucru, ce analize ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > CMD UNAS AMSPPR
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree2Multumiri
  • 2 Scris de eugenol man

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-08-07, 12:08   #1
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default drept de libera practica,acte si alte cele

Salut
am si eu o intrebare.
ce acte iti trebuie ca sa te poti apuca de lucru,
ce analize trebuie facute,
ce conditii exista
cam cat timp dureaza dobandirea acestui drept dupa ce ai dat licenta.
va multumesc
Vechi 28-08-07, 18:26   #2
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

in primul rand trebuie sa astepti pana ce ti se elibereaza diploma de licenta....ceea ce la unele faculatati dureaza mai mult. Fara diploma in mana, poti sa te inscri in CMDR pe baza adeverintei de la faculatate ca ai dat licenta.Apoi cand ai certificatul de membru si diplooma poti sa mergi mai departe.
Daca vrei sa te angajezi la un cabinet, poti si pe baza adeverintei , daca vrea angajatorul
elaenis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-08-07, 14:04   #3
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default DLP

Dreptul de libera practica iti este conferit de certificatul de membru, care este eliberat de CMD, problema este ca de obicei trebuie sa astepti sa fie trimis un set la Bucuresti si pe urma sa se mai si intoarca, ceea ce nu se intampla prea repede,

actele nu sunt prea numeroase care se solicita, si intradevar problema cea mai grea este cu diploma de licenta,

analizele nu mai sunt ca pe vremuri, este suficient o adev. de la MF contrasemnat de cei de la psihi,

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-08-07, 14:21   #4
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ok,dar di cate stiu eu diploma vine dupa vreo 2 luni,pana atunci?
am inteles ca ne da ceva adeverinta de la scoala dupa licenta.nu e buna?
Vechi 30-08-07, 18:32   #5
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

in principiu e buna si adeverinta la colegiu (depinde cat sunt de amabili), pentru inscriere in colegiu.
Dar certificatul de membru (egal cu dreptul de libera practica) nu ti se va elibera pana nu ai diploma, deoarce pe certificat este trecuta seria si numarul de pe diploma de licenta.
elaenis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-08-07, 22:22   #6
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

pe baza adeverintei ...pana la eliberarea diplomei de licenta, se face un certificat de membru provizoriu, valabil 6 luni, pe baza caruia poti sa incepi sa-ti faci actele necesare angajarii, sau pt un CMI
c_mosh este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-08-07, 10:50   #7
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

poti doar sa iti faci actele,sau deja sa si lucrezi?banuiesc ca sa si lucrezinu?
mersi mult de raspunsuri oricum.
Vechi 31-08-07, 16:42   #8
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default relevanta

pana la urma conteaza practica locala,

exista diferente de "amabilitate" intre colegii,

astfel incat conteaza cum se intampla acolo unde vrei sa te inscrii la colegiu, ( cadrul general a fost expus )

eu
.
Vechi 29-09-07, 21:14   #9
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

CMDR Sibiu nu mai accepta de anul acesta(spun ei) adeverinta de la facultate pt eliberarea dreptului de libera practica. Se cere diploma in original. In Sibiu diploma in original se elibereaza la rectorat in jurul lunii martie 2008, pana atunci absolventii 2007 iau putina vacanta... nici someri cu acte in regula nu pot fi declarati pt ca si acolo iti trebuie diploma de absolvire a fac...
Sincer nu stiu daca si in alte centre universitare se intampla la fel dar sper ca acolo Colegiul Medicilor sa fie mai ingaduitor...
takashita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-07, 19:03   #10
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default CMDR Sibiu

CMDR Sibiu respecta reglementarile in vigoare,

in momentul de fata inca nu exista nici o precizare de la CMDR prin care sa se faca exceptii de la prevederile legale,

sper si eu sa se faca niste precizari in aceasta tema de la CMDR, si atunci se va aplica peste tot,

eu
.
Vechi 01-10-07, 20:32   #11
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu am terminat cu actele:
am primit pe baza adeverintei de la facultate o adeverinta provizorie de membru cmdr pe baza careia m-am angajat.
totul a mers bine nu am avut probleme nicaieri.
singura problema a fost cu faptul ca nu am putut sa imi fac CMI deoarece nu am diploma de absolvire.
nu mi se pare normal ca dupa ce termini o facultate sa mai astepti inca 6 luni ca sa poti lucra.
cei de la somaj(directia de ocupare a fortelor de munca) au zis ca ei accepta adeverinta pentru ca ea atesta ca ai terminat o facultate...si poti fi somer.
spor
Vechi 04-10-07, 01:49   #12
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

hey... mersik sico, dar nu am facut 6 ani de medicina in speranta ca primul pas in lume sa fie ca somer
Citat:
Dr. Pantel Marton:
CMDR Sibiu respecta reglementarile in vigoare
Asa este... mersi pt raspuns... m-am interesat si aceeasi situatie este la toate colegiile din tara... cred ca este vorba de legea 95/2006, sau cel putin asa mi s-a spus de la CMDR Timis
Cred totusi ca s-a rezolvat mai repede decat ma asteptam... Rectoratul a pus fac de med pe primul loc in eliberarea diplomelor si poate chiar sapt viit vom avea diplomele
.
Vechi 07-10-07, 22:42   #13
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Dr.Pantel Marton a spus
CMDR Sibiu respecta reglementarile in vigoare,
Si noi proaspetii absolventi vrem sa le respectam, dar dupa 6 ani grei de facutlate nu cred ca e normal sa iesim someri si sa mai asteptam pana in februarie martie pana sa intram in drepturi. Sper CMDR sa aiba grija si de noi si sa faca precizari favorabile ...
Takasita bravo voua ca va da diploma mai devreme... la noi in Bucuresti secretara spune ca in ferbruarie se elibereaza ....
dragoscoliba este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-10-07, 21:13   #14
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

salutare la toata lumea! Imi poate spune si mie cineva daca CMDR-ul din judetul brasov elibereaza acele drepturi de libera practica provizorii, cum am auzit ca se intampla prin baia mare oradea hunedoara alba, etc...?
mirelala este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-10-07, 21:49   #15
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

salut mirela,da o fuga pana acolo si iti zic ei...
mie mi l-au dat in baia mare,dar am fost acolo sa intreb :P
sunt silviu,poate m-ai recunoscut
Vechi 11-10-07, 18:02   #16
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dragoscoliba
Citat:
... la noi in Bucuresti secretara spune ca in ferbruarie se elibereaza ....
eu cred ca trebuie sa vorbiti la rectorat sa puna facultatea voastra prima la eliberarea diplomelor pentru ca doar pe voi va afecteaza(in treaba cu colegiu medicilor)... celelalte facultati nu au nici o treaba... la ei se accepta adeverinta de la facultate
noi asa am facut si cei de la rectorat au inteles problema noastra si sper sa nu mai dureze mult... acum ne-au spus ca trebuie sa soseasca diplomele de la editura din Buc si ei urmeaza sa le completeze...
sincer cred ca ar fi fost mai bine si treaba ar fi mers mai repede daca se lucra cu edituri locale... dar nu cred ca se poate.
.
Vechi 11-10-07, 19:55   #17
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cmd cluj cere neaparat diploma...nu elibereaza nici o adeverinta provizorie, deci nu te poti angaja.
de la facultate diploma apare prin februarie-martie...sau mai devreme cu o taxa de urgenta de 5 milioane
irenegrande este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-10-07, 21:18   #18
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

irinuca...
lasa ca vine si timpul tau
si-apoi sa vezi
Vechi 12-10-07, 21:12   #19
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

a, si....imi pare rau, da nici someri nu putem fi....cica medicii n-au dreptul
irenegrande este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-10-07, 23:41   #20
Ucenic Sef
MD Implantolog
Competenta Implantologie Orala

.

=)), dar au dreptul sa stea fara servici si fara posibilitate de angajare din cauza celor care intarzie sa elibereze diplomele??????? La asta nu se gandesc? Nici nu stiu daca sa rad sau sa plang....

" Marile realizări sunt atinse nu prin putere, ci prin perseverenţă ".
yanka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-10-07, 03:01   #21
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

la sibiu s-au dat toate diplomele pt studentii la medicina... am scapat de o grija... vin altele
.
Vechi 31-10-07, 12:15   #22
Ucenic Sef
MD Implantolog
Competenta Implantologie Orala

.

tu nu ai somn la 3 dimineata

" Marile realizări sunt atinse nu prin putere, ci prin perseverenţă ".
yanka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-11-07, 17:56   #23
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sigur ca te-am recunoscut silviu....la noi la bv nu merge treaba cu adev alea provizorii asa ca mi-am scos diploma in regim de urgenta. Acum astept dreptul de lib practica de la Buc 8)
mirelala este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-09, 19:32   #24
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Acte libera practica pentru medicii dentisti

Buna ziua!
Sunt noua pe acest forum.
Va rog sa ma ajutati cu niste informatii.Ce acte sunt necesare pentru dreptul de libera practica,pentru medicii dentisti?
Va multumesc!
Vechi 02-12-09, 23:31   #25
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Si eu sunt in aceeasi situatie asa ca daca ajuta la ceva sa stii ca nu esti singurul....
UJICA ANCA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-12-09, 00:08   #26
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

SECTIUNEA a 2-a
Nedemnitati si incompatibilitati
ART. 382
Este nedemn de a exercita profesia de medic:
a) medicul care a fost condamnat definitiv pentru savarsirea cu intentie a unei infractiuni contra umanitatii sau vietii in imprejurari legate de exercitarea profesiei de medic si pentru care nu a intervenit reabilitarea;
b) medicul caruia i s-a aplicat pedeapsa interdictiei de a exercita profesia, pe durata stabilita, prin hotarare judecatoreasca sau disciplinara.
ART. 383
(1) Exercitarea profesiei de medic este incompatibila cu:
a) calitatea de angajat sau colaborator al unitatilor de productie ori de distributie de produse farmaceutice sau materiale sanitare;
b) starea de sanatate fizica sau psihica necorespunzatoare pentru exercitarea profesiei medicale.
(2) Pe timpul starii de incompatibilitate se suspenda dreptul de exercitare a profesiei.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/cmd-unas-amsppr/2381-drept-libera-practica-acte/
(3) In termen de 10 zile de la aparitia siutatiei de incompatibilitate, medicul este obligat sa anunte colegiul al carui membru este.
(4) La solicitarea medicului, la sesizarea oricarei persoane, institutii sau autoritati interesate, presedintele colegiului din care face parte medicul poate constitui o comisie speciala, pentru fiecare caz in parte, alcatuita din 3 medici primari, pentru a confirma sau a infirma situatia de incompatibilitate.

SECTIUNEA a 3-a
Autorizarea exercitarii profesiei de medic
ART. 384
(1) Medicii care intrunesc conditiile prevazute la art. 370 exercita profesia pe baza certificatului de membru al Colegiului Medicilor din Romania, avizat anual pe baza asigurarii de raspundere civila, pentru greseli in activitatea profesionala, valabila pentru anul respectiv.
(2) In caz de prestare temporara sau ocazionala de servicii pe teritoriul Romaniei, medicii cetateni ai unui stat membru al Uniunii Europene, ai unui stat apartinand Spatiului Economic European sau ai Confederatiei Elvetiene, stabiliti in unul dintre aceste state, sunt exceptati de la obligativitatea inscrierii in Colegiul Medicilor din Romania. Accesul la activitatile de medic pe durata prestarii serviciilor se face conform prevederilor art. 396.
(3) Certificatul de membru se acorda pe baza urmatoarelor acte:
a) documentele care atesta formarea in profesie;
b) certificatul de sanatate;
c) declaratie pe propria raspundere privind indeplinirea conditiilor prevazute la art. 382 si 383;
d) certificatul de cazier judiciar.
(4) Certificatul de membru devine operativ numai dupa incheierea asigurarii de raspundere civila.

Nu ma pricep dar sper ca am copiat bine de pe MedLegisul sotiei (shht sa nu ma spuneti )
denelysee si Corig6 au multumit.
Vechi 03-12-09, 21:28   #27
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Multumesc mult pt informatii eugenol man.Chiar eram interesat sa aflu cam ce acte ne trebuie.Eu mai am pana termin facultatea,sunt abia in anul IV dar este bine sa stii unele lucruri mai din timp ca sa iti formezi o parere in legatura cu ce te asteapta dupa terminarea facultatii.
STUDENTIST2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-12-09, 21:54   #28
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Cu placere. Pentru asta suntem aici, sa ne ajutam unii pe altii, altcineva nu o va face.
Vechi 09-12-09, 20:24   #29
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Angajarea in alt oras decat cel natal

Buna seara! Sunt proaspat absolventa de medicina dentara Iasi. Nestiind cand voi primi diploma mi-am depus pentru somaj. Si doamna de la consiliere mi-a zis ca daca in timp ce iau somaj ma angajez in alt oras decat cel natal as primi o suma de 5 x 700 RON. Conditia este insa sa am mutatie pe orasul in care ma angajez. Cine imi poate confirma acest lucru? Ati mai auzit? Va multumesc si va doresc noroc in toate.
Allinush este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-12-09, 20:37   #30
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Vrei si somaj si salariu ........ ??
Vechi 09-12-09, 21:04   #31
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Este o prima pentru cei care incep activitatea. Daca incepi in alt oras decat cel unde locuiesti iti dau o prima,dar trebuie sa ai mutatie sau dovada ca locuiesti acolo.
Normal ca somajul se opreste in acel moment
Vechi 26-01-10, 17:04   #32
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am si eu 2 intrebari:
1. Daca vrei sa lucrezi in 2 orase de exemplu, Bucuresti si inca unul mare din tara, la ce colegiu trebuie sa te inscrii sau daca trebuie sa te inscrii la ambele colegii din orasele respective?
2. Ce implicatii are inscrierea in UNAS si AMSPPR, cu ce te ajuta si daca este obligatorie?
vladsando este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-01-10, 19:13   #33
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

2. Inscrierea este facultativa, depinde doar de tine daca vrei sa faci parte dintr-o asociatie sau alta. Avantaj: beneficiezi de ceva reduceri de pret la congrese, revista de specialitate gratuita semestrial, poti participa activ la viata asociatiei sa alegi si sa fii ales, poti citi statutele de la fiecare asociatie on-line si decizi...
Vechi 26-01-10, 19:38   #34
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Aha, dar in legatura cu prima intrebare??? Stie cineva?
vladsando este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-01-10, 22:25   #35
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de vladsando View Post
Aha, dar in legatura cu prima intrebare??? Stie cineva?
...si eu sunt tot cam in aceeasi situatie...trebuie sa te inscrii in orasul unde ai buletinul facut si daca vrei sa lucrezi in alt oras ti se va face transfer...dar nu stiu daca e valabil in cazul in care tu vrei sa profesezi in
"acelasi timp" in 2 orase diferite...
Stiu pe cineva care lucreaza in 2 orase diferite (2-3 zile intr-un loc ,2-3 in celalalt) ,deci o sa ma interesez ce trebuie facut si revin cu un post ...
Vechi 27-01-10, 00:12   #36
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc
pentru lenesi! Mihai Eminescu

.

Default Raspunusuri la cele 2 intrebari

Citat:
Publicat initial de vladsando View Post
Am si eu 2 intrebari:
1. Daca vrei sa lucrezi in 2 orase de exemplu, Bucuresti si inca unul mare din tara, la ce colegiu trebuie sa te inscrii sau daca trebuie sa te inscrii la ambele colegii din orasele respective?
2. Ce implicatii are inscrierea in UNAS si AMSPPR, cu ce te ajuta si daca este obligatorie?
1. Inscrierea in CMDR iti da dreptul sa profesezi in orice localitate de pe teritoriul Romaniei. Inscrierea se face intr-unul dintre cele 41 de CMD judetene sau in CMDB.

Evident, inscrierea trebuie facuta in CMD pe raza teritoriala a caruia urmeaza sa profesezi. (Are relevanta acest lucru, pentru acea situatie nedorita in care ai avea vreo reclamatie din partea vreunui pacient. Cazul se va judeca de catre Comisia de Disciplina a CMD in care te-ai inscris).

Pentru a putea lucra (si) in alt oras decat cel de pe raza teritoriala a CMD in care te-ai inscris, trebuie sa soliciti luarea in evidenta acolo, in noul CMD.

Acest lucru presupune:
- o cerere de transfer, depusa la noul CMD,
- viza de transfer aplicata pe verso certificatului de membru.

Daca mai sunt si alte nelamuriri, te rog sa nu eziti sa contactezi CMD respectiv.

2. Aici ai primit deja raspunsuri bune de la d-l dr. Alionte.
Imi permit sa adaug doar faptul ca e important ca inainte de a face o asemenea alegere pentru una sau alta dintre asociatii sa incerci sa participi ca invitat la cate o intrunire pentru a cunoaste oamenii de acolo, proiectele si activitatile pe care le-au realizat (sau si le propun) si a vedea in ce colectivitate te vei simti mai bine (apreciat, sustinut, reprezentat).
.
Vechi 28-10-10, 23:58   #37
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default cazier?

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post

(3) Certificatul de membru se acorda pe baza urmatoarelor acte:
a) documentele care atesta formarea in profesie;
b) certificatul de sanatate;
c) declaratie pe propria raspundere privind indeplinirea conditiilor prevazute la art. 382 si 383;
d) certificatul de cazier judiciar.
(4) Certificatul de membru devine operativ numai dupa incheierea asigurarii de raspundere civila.
mai este nevoie de cazier judiciar? intelesesem ca nu ar mai fi nevoie.
si cat este valabil cazierul din momentul eliberarii lui.
multumesc
Andrush este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-10, 00:21   #38
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

nicky_cazacu:"1. Inscrierea in CMDR iti da dreptul sa profesezi in orice localitate de pe teritoriul Romaniei. Inscrierea se face intr-unul dintre cele 41 de CMD judetene sau in CMDB.

Evident, inscrierea trebuie facuta in CMD pe raza teritoriala a caruia urmeaza sa profesezi. (Are relevanta acest lucru, pentru acea situatie nedorita in care ai avea vreo reclamatie din partea vreunui pacient. Cazul se va judeca de catre Comisia de Disciplina a CMD in care te-ai inscris).
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=2381
Pentru a putea lucra (si) in alt oras decat cel de pe raza teritoriala a CMD in care te-ai inscris, trebuie sa soliciti luarea in evidenta acolo, in noul CMD."

Cu alte cuvinte....daca doresc sa lucrez in Bucuresti si in alt judet in acelasi timp se poate sa ma inscriu in 2 locuri simultan?Eu termin anul acesta si sunt interesata de procedura.Multumesc
denelysee este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-10, 00:26   #39
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

da , mai este nevoie de cazier ...cel putin la CMD din Ploiesti
cat despre valabilitate , m am uitat pe el si nu specifica nicaieri ...dar totusi nu as trece de cele 30 de zile de la eliberare .
Vechi 29-10-10, 00:37   #40
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Te inscrii in ce judet vrei, unul singur, si poti profesa oriunde in Romania. Nu poti sa te inscrii in mai multe, nici macar daca scopul vietii tale e ala de a plati cotizatie dubla.
Vechi 29-10-10, 10:25   #41
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Astia chiar nu sunt normali. Unii cer anumite acte, altii nu? La mine nu au cerut cazier.
Citat:
Te inscrii in ce judet vrei, unul singur, si poti profesa oriunde in Romania. Nu poti sa te inscrii in mai multe, nici macar daca scopul vietii tale e ala de a plati cotizatie dubla.
Nu e asa. Trebuie sa iti faci transferul de la un judet la altul ca sa lucrezi in alt judet. Colegiul judetean in care esti o sa transmita colegiului nou ca ai platit cotizatia la zi si daca ai avut sau nu probleme.
.
Vechi 29-10-10, 10:45   #42
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Nu-i chiar asa, Mircea. Eu am certificatul pe Bucuresti si pot lucra in Ilfov fara sa platesc cotizatie SI la Ilfov. Mi s-a spus sa platesc unde vreau eu.
Vechi 29-10-10, 10:52   #43
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Se poate. Eu am fost de fata la o astfel de discutie cu cineva din Bucuresti, inscris la colegiu acolo, vrea sa lucreze in Focsani si i s-a spus ca trebuie sa faca transferul. Incurcate sunt caile....
.
Vechi 01-11-10, 16:51   #44
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ce safat imi dati PF sau SRL pt cabinet?
simona barna este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-11-10, 17:52   #45
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Da chiar nu cititi inainte de a intreba?
S-a spus de o mie de ori ca NU e LEGAL sa ai PFA ci doar CMI.

Sunt avantaje si dezavantaje. Sunt un pic mai putine acte pentru CMI decat pentru SRL si sistemul de plata a darilor, partea financiara e mai usor de realizat la CMI.
Pentru SRL sunt tot felul de taxe in plus. De exemplu, pentru Autorizatia Sanitara, un SRL plateste 200 lei taxa fata de ZERO lei CMI.
Fonduri Europene se pot lua doar pe SRL.
Pana acum, cat a existat impozitul minim (asa zis forfetar), SRL-ul platea iar CMI-ul nu.
.
Vechi 27-09-11, 01:39   #46
Initiat bine
Medic Dentist
over the rainbow

.

Citat:
Publicat initial de elaenis View Post
in principiu e buna si adeverinta la colegiu (depinde cat sunt de amabili), pentru inscriere in colegiu.
Dar certificatul de membru (egal cu dreptul de libera practica) nu ti se va elibera pana nu ai diploma, deoarce pe certificat este trecuta seria si numarul de pe diploma de licenta.
Citat:
Publicat initial de c_mosh View Post
pe baza adeverintei ...pana la eliberarea diplomei de licenta, se face un certificat de membru provizoriu, valabil 6 luni, pe baza caruia poti sa incepi sa-ti faci actele necesare angajarii, sau pt un CMI
Am observat ca posturile sunt din 2007, insa ce s-a scris e valabil si astazi?
Practic, pe baza adeverintei se elibereaza un certificat cu ajutorul caruia te poti angaja, dar nu poti obtine dreptul de libera practica decat dupa ce primesti diploma?
Multumesc anticipat pentru eventualele lamuriri!
.
Vechi 21-10-11, 16:11   #47
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Deci sa inteleg ca in unele judete te poti inscrie provizoriu cu adeverinta de la facultate, in altele nu? E stupid!! doar in Romania...
Bogdan Potcoava este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
absolventi, anul, art, ati, buna, calitatea, caz, colegiul, colegiului, color, declaratie, dreptul, europe, exercitarea profesiei, firma, greseli, infractiuni, institutii, intrebare, medic, medicii, medicului, opera, parte, presedintele, productie, romaniei, salut, taxa

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Drept de libera practica ralucag Lucrul "afara" 9 29-10-10 20:33
Cum e cu dreptul de libera practica? Luanna Babilon 51 13-05-08 12:32
dreptul de libera practica dragoscoliba Jurisprudenta 42 05-11-07 12:01
Dreptul de libera practica eliza_denisa Jurisprudenta 8 13-12-06 23:12

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (04:46) timp.

Alegeti schema de culori preferata: