Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Activitatea Colegiului Medicilor Dentisti Bucuresti

discutie din eugenol.ro : Domnule Cazacu va reamintesc ca in urma cu un an ati cerut votul comunitatii stomatologice din Bucuresti sustinand ca ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > CMD UNAS AMSPPR
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree99Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 27-04-12, 22:38   #115
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Eugenolistul necunoscut

.
-3 (+2/-5)     

Domnule Cazacu va reamintesc ca in urma cu un an ati cerut votul comunitatii stomatologice din Bucuresti sustinand ca aveti un plan pe care doriti sa-l puneti in practica.
La 1 an de la inceperea mandatului dvs si a colegilor dvs ( sa intelegem ca au mai ramas doar 14 din cei 16 consilieri ??? ) v-am rugat sa veniti in fata noastra si sa ne expuneti realizarile dvs.
Din raspunsurile dvs de tipul "atat s-a putut face" ... deja simtim justificarile ce vor avea sa vina din partea grupului celor 16 ( ... sau mai nou 14) la urmatoarele alegeri.

Colegii nostrii v-au incredintat votul lor in speranta ca veti trece la treaba.
Timp de ani de zile ati excelat pe acest forum la comentarii ... acum vremea vorbelor a trecut si a venit momentul adevarului... sunteti in ipostaza de a lucra in interesul acestei comunitati profesionale !

Implementarea dezideratelor enuntate de dvs consider ca depinde in foarte mare masura de modul in care grupul din care faceti parte isi pregateste viitoarea propunere aducand argumente in favoarea acestei propuneri , pregatind o buna expunerea de motive , prezentand celorlalti membrii ai consiliului impactul scontat prin implementarea respectivei propuneri, prezentarea eventualelor beneficii secundare prin aplicarea respectivei propuneri, etc

Rolul dvs este sa convingeti majoritatea din consiliu de valoarea proiectelor dvs !

Depinde doar de dvs sa va faceti "temele" corect. Daca veti prezenta proiectele dvs la modul in care inteleg ca ati propus infiintarea unei comisii anul trecut... propunere care nu era sustinuta de o minima expunere de argumente ... proiectele dvs nu cred ca vor avea sanse sa convinga !

Vina pentru aceste esecuri apartine EXCLUSIV grupului dvs !

Nu cred ca e cazul sa pasati vina... credeam ca sunteti capabil sa va asumati si esecurile.

Citat:
Publicat initial de nicky_cazacu View Post
Ai tot dreptul sa fii suparat pentru ca nu s-au realizat prea multe.
Ion Ratiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-04-12, 22:51   #116
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+5 (+5/-0)     

ba o chestie eu am remarcat-o. noile tarife ce reflecta realitatea de minim bun simt, pentru cei in relatia cu CNAS. nu stiu cine trebuie sa-si primeasca meritele dar eu le transmit oricui a pus umarul la aceasta normalizare.

50lei extractia mai merge... ce dracul, e 150lei ora de maopera mecanic auto.
daniii, nicky_cazacu si bogdann82 au multumit.
Vechi 28-04-12, 12:29   #117
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

au marit si plafonu ?
skillz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-05-12, 20:36   #118
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+5 (+5/-0)     

da'l dracu' de plafon. cat poate tara atat sa dea. colegiul sa preseze asa incat sa nu lase medicii sa faca prostitutie cum vrea cnas. (ia neamule 10 lei iestractia..sa ajunga la tuata lumea...cat un cico la terasa) ; apropo, dintii de lapte au ramas 20 de lei. pai atat costa o shaorma. pai te duci la medic ca la shaorma?! pentru 20 de lei as face "dacat" instructia 2min parintelui pentru iestractia acasa..tehnica sfuara.

Modificat ultima data de drLouis; 02-05-12 la 00:00.
drLouis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-05-12, 20:32   #119
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default Ma plictiseste eterna discutie despre casa de asigurari

Mereu si mereu se tot discuta despre contractul cadru si despre normele de aplicare si vad ca nu se schimba nimic niciodata! Cred ca nu se va intampla nimic pana nu vom avea case private de asigurari si pachete minimale de servicii.
bogdann82 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-05-12, 22:03   #120
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+2 (+2/-0)     

pai de..asteptam sa moara comunistii astia care ne pirateaza de 22 de ani. nu vor sa schimbe nimic. sunt refractari la schimbare ca magaru in panta.
bogdann82 a multumit.
Vechi 12-05-12, 15:41   #121
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drLouis View Post
pai de..asteptam sa moara comunistii astia care ne pirateaza de 22 de ani. nu vor sa schimbe nimic. sunt refractari la schimbare ca magaru in panta.
Eu speram ca macar la 65 de ani sa scapam de ei! Dar unii s-au "implantat" prin conducerea colegiului Bucuresti si au devenit "de neinlocuit"!
GELAL a multumit.

Modificat ultima data de bogdann82; 12-05-12 la 16:20.
.
Vechi 12-05-12, 18:17   #122
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Am citit pe telefon '... ca magarul in ponta...' si m-am confuzat vizual ....
Eu cred ca este destul de clar ca le place acolo unde sunt... nu in panta

eman scrie de pe mobil
Vechi 14-05-12, 21:12   #123
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Eugenolistul necunoscut

.
+2 (+3/-1)     
Default Elementul crucial - sustinerea politica

Dupa cum poate cunoasteti, domnul Banicioiu este membru in Comitetul Executiv al PSD alaturi de Victor Ponta (CEX PSD este forul in care se iau toate hotararile importante in PSD ).
In calitatea domniei sale de presedinte al TSD ( tineretul social democrat ) are o relatie foarte apropiata de actualul prim ministru, Victor Ponta... la randul sau fost presedinte al TSD
Avand in vedere asadar apartenenta domnului Banicioiu si la grupul celor 16 ( sau mai nou 14) cu sigurata lucrurile vor evolua rapid in relatia cu CNAS

Acum ca aveti sprijin la cel mai inalt nivel politic, sunteti practic obligati sa impingeti lucrurile inainte in folosul comunitatii stomatologice !

E momentul sa treceti la treaba !!!!

Dovediti prin fapte ca intr-adevar aveti un plan prin care doriti sa ajutati aceasta comunitate !

Citat:
colegiul sa preseze asa incat sa nu lase medicii sa faca prostitutie cum vrea cnas.
.
Vechi 24-05-12, 14:21   #124
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     
Default Intrebari (retorice :-(( )

- De ce nu a fost semnat protocolul de control cu ANPC?

-Se stie ca nu exista nicio legatura intre ANPC (organizatie guvernamentala) si OPC? Conform ANPC, OPC-ul nici nu ar tebui sa ntre in cabinete...

- Se stie ca in OG 21/1992, art.21 , care obliga "producatorii si vanzatorii" de "produse" sa ofere garantie pentru ceea ce vand, NU EXISTA NICIO EXCEPTIE ?

- Se stie ca in baza acestei OG au fost amendati mai multi colegi? Asta da, se stie, ca toti sau aproape toti au telefonat disperati la Colegiu. Dar acesta a dat din umeri, o sa analizeze si o sa ne spuna ce sa facem. Tot noi, ca ei... Si in baza indolentei unora, altii platesc amenzi.
TREZITI-VA STIMATI COLEGI!!!!!
Vechi 24-05-12, 14:32   #125
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+2 (+2/-0)     

Si nici nu o sa se rezolve nimic. Am invatat ca CMDR nu face nimic in afara de adunarea taxelor si sa puna viza si sa acrediteze cabinete. Ei nu se autosesizeaza si nu fac nimic nimic in rest
nicky_cazacu si bogdann82 au multumit.
.
Vechi 24-05-12, 15:42   #126
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc
pentru lenesi! Mihai Eminescu

.

Default Am aflat despre vizitele ANPC si vom discuta in Consiliul CMDB 19 iunie

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Si nici nu o sa se rezolve nimic. Am invatat ca CMDR nu face nimic in afara de adunarea taxelor si sa puna viza si sa acrediteze cabinete. Ei nu se autosesizeaza si nu fac nimic nimic in rest
Toti suntem mai puternici daca fiecare dintre noi este la fel de bine informat si la fel de implicat!
Iata ce vom face noi: in sedinta Consiliului CMDB din 19 iunie vom intreba daca a fost semnat protocolul care a fost prezentat intr-o sedinta anterioara a Consiliului si daca nu, cand va fi semnat.

Ce poate face fiecare practician: atunci cand apare o astfel de problema, strangeti semnaturi printr-o petitie simpla (petitie online) care va fi tiparita si depusa cu numar de inregistrare la CMDB/CMDR.

Se va intelege astfel ca problema respectiva ii priveste pe cei multi.

Vox populi, vox Dei!
KLMircea a multumit.
nicky_cazacu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-05-12, 15:50   #127
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Da. Mare dreptate ai. Se pare ca toti se plang si nimeni nu face nimic.
Am propus pe un topic sa facem o lista cu actele necesare. Sa fie ceva clar si simplu si cu pasi si eventual sa platim un avocat ca sa avem lista cu indrumari si corect realizata... raspunsul? Nici un semnal... toti vor ca altul sa inceapa... sau eventual sa publice altul lista si gata sa o aiba gata facuta... Nu doar actele ci si ce este necesar sa ai in cabinet pentru un anumit control (de la afisaje pe pereti la materiale).

(ieri am discutat despre asa ceva la intalnirea locala dar nu e o rezolvare nici pe departe, trebuie ceva scris, ceva la care sa adaugam din mers si sa le rezolvam prin bifare)

PS: trebuie sa aiba 2 coloane sau sa scriem cu rosu ce este necesar in cazul societatilor (SRL).
bogdann82 a multumit.
.
Vechi 24-05-12, 21:48   #128
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

@ Mircea Ar fi extrem de util de facut lista si de intretinut aceasta lista cu noutatile, pentru ca eu am aflat azi, de la telefonul fara fir, sursa initiala fiind se pare dna.dr. Ene de la UNAS, ca verificarea prizelor, despre care multi colegi nici nu stiau ca trebuie facuta anual, acum ar trebui facuta la 6 luni. Confirma, infirma cineva?
nicky_cazacu si KLMircea au multumit.
Vechi 24-05-12, 22:02   #129
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

priza ca priza dar verificarea an(u)ala la cat timp ar mai trebui facuta?
KLMircea si medicorina au multumit.
Vechi 25-05-12, 17:08   #130
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Eugenolistul necunoscut

.
-2 (+1/-3)     
Default Veti pune o intrebare ????

Citat:
Iata ce vom face noi: in sedinta Consiliului CMDB din 19 iunie vom intreba daca a fost semnat protocolul care a fost prezentat intr-o sedinta anterioara a Consiliului si daca nu, cand va fi semnat.
Din moment ce este vorba de o propunere initiata si sustinuta de grupul dvs, care e motivul pentru care trebuie sa asteptam inca 3 saptamani ca sa aflam stadiul in care se afla acest protocol ????
Sa intelegem ca sunteti asa de preocupati de acest subiect incat nu aveti habar daca este semnat acest protocol !

Asta va face grupul dvs pentru a veni in ajutorul colegilor nostrii?... va pune o intrebare in sedinta din 19 iunie ????

Vreau sa vad din partea dvs un plan de actiune imediat .... nu taraganari de tipul... vom pune o intrebare, ne vom consulta, etc

Demonstrati prin FAPTE ca va metitati locul in consiliu !!!!!
.
Vechi 25-05-12, 17:48   #131
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     
Default Transmite-i lui brezoescu ca e urgent sa semneze odata protocolul ala!

Citat:
Publicat initial de Ion Ratiu View Post
Din moment ce este vorba de o propunere initiata si sustinuta de grupul dvs, care e motivul pentru care trebuie sa asteptam inca 3 saptamani ca sa aflam stadiul in care se afla acest protocol ????
Sa intelegem ca sunteti asa de preocupati de acest subiect incat nu aveti habar daca este semnat acest protocol !

Asta va face grupul dvs pentru a veni in ajutorul colegilor nostrii?... va pune o intrebare in sedinta din 19 iunie ????

Vreau sa vad din partea dvs un plan de actiune imediat .... nu taraganari de tipul... vom pune o intrebare, ne vom consulta, etc

Demonstrati prin FAPTE ca va metitati locul in consiliu !!!!!
Tovarase, daca esti asa de nemultumit de activitatea CMDB, de ce nu te prezinti la o sedinta de consiliu sau de Bex sa il iei la intrebari pe presedinte.
Iti reamintesc ca pentru al 7-lea an consecutiv tot inegalabilul dr Brezoescu conduce! Cei 14 eugenolisti nu pot decat sa propuna, sa insiste, sa ceara in consiliu si sa puna presiune pe presedinte.
Daca insa el nu vrea/nu poate/nu are chef sa semneze, pe el trebuie sa te superi.
Te rugam sa ii transmiti ca daca isi mai doreste si al 4-lea mandat, atunci TREBUIE sa tina cont si de ce vrea poporul CMDB! (chiar daca pentru ei s-ar putea sa fim ca si pentru omnipotentul de oprescu doar pu-li-me).
Si intreaba-l daca nu prefera sa isi dea demisia acum, in loc sa se stafideasca in functie.
KLMircea si dentist4u au multumit.
.
Vechi 27-05-12, 23:37   #132
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Eugenolistul necunoscut

.
+1 (+4/-3)     
Default Este proiectul dvs sau al altora ???

Pana mai ieri grupul celor 16 se lauda ca au reusit sa convinga ANPC sa incheie acest protocol..... pentru ca acum sa ne spuna dl.Cazacu ca dansii habar nu au care e soarta acestui proiect !

Pai ori e proiectul dvs ori e al altora ???

Dl.Funieru, care si-a asumat realizarea acestui proiect , a fost trimis in consiliu de catre eugenolisti si ar fi normal sa revina pe acest forum sa ne explice care este motivul pentru care dupa mai bine de 1 an de zile de "munca" nu a reusit sa implementeze acest proiect

Grupul celor 16 beneficiaza acum si de un atu IMENS ! Au sustinerea politica necesara infaptuirii tuturor proiectelor !

Din pacate in loc sa vedem actiuni concrete... grupul celor 16 se pare ca e capabil doar sa "adreseze intrebari " si ne indeamna sa ne ajutam singuri !
Citat:
atunci cand apare o astfel de problema, strangeti semnaturi printr-o petitie
Pai nu pentru asta v-au votat eugenolistii ? Pentru ca dvs sa le reprezentati vointa in consiliul CMDB ???? .... acum e nevoie sa facem petitie pentru ca sa ne ascultati ?
.
Vechi 28-05-12, 22:26   #133
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+5 (+5/-0)     

Citat:
. acum e nevoie sa facem petitie pentru ca sa ne ascultati ?
Am facut eu on line, sa vedem daca ajuta la ceva. Si crede-ma nu voi lasa povestea sa "moara " asa... Mai astept putin un raspuns si apoi voi reveni cu o alta formulata de un avoacat, de data aceasta!
Vechi 07-06-12, 17:45   #134
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Pai ori e proiectul dvs ori e al altora ???

Pai nu pentru asta v-au votat eugenolistii ? Pentru ca dvs sa le reprezentati vointa in consiliul CMDB ???? .... acum e nevoie sa facem petitie pentru ca sa ne ascultati ?
E ma bucur ca am sustinut niste colegi care au avut viziunea sa ceara conducerii CMDB sa semneze protocol cu ANPC inca din primavara lui 2011, cu mult timp inainte sa suferim cu totii controalele tematice ale Protectiei Consumatorilor.

In perioada 2007 - 2011 era exact ca inainte de 1989! Totul mergea bine, planul era depasit, problemele rezolvate mereu la timp, nimeni nu avea nicio nemultumire, toti se bucurau ca pot sa aplaude la adunarile generale extraordinara conducere a biroului organizatiei de baza. Eheheheee! Ce vremuri...
Acum, exista o mica opozitie, care indrazneste sa tulbere armonia unui consiliu, cerand chestiuni concrete. Macar cele care depind de CMDB ar putea fi rezolvate!
Daca nu exista vointa in BEx, atunci... sunt doua variante: ori consiliul impune prin vot (daca rezultatul votului democratic va fi favorabil) rezolvarea problemelor, ori persoana resposabila recunoaste ca nu se mai ridica la nivelul asteptarii membrilor si se retrage cu eleganta, prin demisie.
Te rog sa ii transmiti direct presedintelui Brezoescu, ca e mai frumos sa te retragi inainte sa ajungi sa iti ceara toti demisia!
.
Vechi 14-09-12, 13:31   #135
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Acum ma trezii si eu..cum a ajuns femeia aia imposibila sefa CMDR?!
O mie de functii ,rezultate 0.Si va mai mirati atat ca nu ne apara nimeni interesele la colegiu.Pai femeia asta ti-ar da si in cap pe strada.
mihalceanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-09-12, 15:28   #136
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de mihalceanu View Post
...cum a ajuns femeia aia imposibila sefa CMDR?!
O cunosti? Ti-a facut ceva? De ce o consideri "imposibila"?...
Vechi 14-09-12, 16:00   #137
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Te invit public sa enunti aici obiectivele pe care le doresti sa le realizeze CMDB si problemele arzatoare si te asigur ca le vom prezenta in urmatoarea sedinta a Consiliului CMDB.
Daca intr-adevar sta in puterea CMDB (in limitele autonomiei conferite de lege), atunci sunt optimist ca vom putea sustine cu succes realizarea lor.

Ai tot dreptul sa fii suparat pentru ca nu s-au realizat prea multe. Dar nu trebuie sa uiti ca majoritatea nu apartine eugenolistilor. Spre deosebire de mandatul 2007 - 2011, acum exista un mecanism democratic prin care orice propunere este expusa, dezbatuta si apoi votata (noi dispunem de 14 voturi din totalul de 49) in cadrul sedintelor Consiliului.
Tot ceea ce s-a expus, propus si dorit aici, am reunit in acele propuneri pe care le-am depus ca solicitari, cu numar de inregistrare, la CMDB.
Implementarea lor nu depinde doar de eugenolisti.

Mi-ar placea sa fii prezent si tu in carne si oase la viitoarea sedinta pentru a-ti exprima opinia in fata Biroului Executiv si a Consiliului CMDB.

problema numarul 1 ude merg banii aia 40 de lei pe luna de la fiecare medic stomatolog ??

problema 2 ce facem ca ies prea multi medici stomatologi de pe bancile facultatii si nu prea au ce face nu toti pot deschide cabinete iar cei care deschid nu fac mare lucru ?

problema 3 ce facem cu medicii tineri ce planuri avem pt ei ce se poate face?

problema 4 nu ar tb ca cei care nu sunt medici sa nu aiba dreptul sa-si deschida srl cu cod CAEN activitate stomatologica : s-a umplut orasul si tara cu astfel de cabinete . esti medic dentist ai voie sa deschizi nu esti nu ai voie f simplu ,sa fie niste reguli f clare.

problema 5 sa se inaspreasca cerintele de a deschide un cabinet stomatologic . de preferat pt cineva sa lucreze intr-un cabinet utilat , dotat.

problema 6 casa de asigurari sa suporte mai mult decat o face acum .
nicky_cazacu a multumit.
GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-09-12, 18:29   #138
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     
Default uite

uite ai enuntat chintesenta problemelor stomatologului care pluteste in nori de saliva, sange si praf dentinar, insa din pacate toate acestea sunt probleme care se discuta in colturi si nu in plenul vreunui for , fiindca acolo practicianul trebuie sa se abtina
nicky_cazacu a multumit.
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-09-12, 19:29   #139
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Publicat initial de Dr. Pantel Marton View Post
uite ai enuntat chintesenta problemelor stomatologului care pluteste in nori de saliva, sange si praf dentinar, insa din pacate toate acestea sunt probleme care se discuta in colturi si nu in plenul vreunui for , fiindca acolo practicianul trebuie sa se abtina
este timpul sa nu se mai vb pe la colturi , noi suntem practicieni cei care stau mai mult pe la cafele la colegiu mare parte nu prea cred eu ca sunt nu am vazut pe aici vreun caz pe eugenol sau la congrese al vreunui membru din colegiu (ar fi tb sa fie si buni practicieni nu doar niste mediocritati care sunt buni de gura).
tb sa mergem peste ei sa ne coalizam si sa ne impunem pct de vedere deja situatia scapa de sub control , tot mai multi pleaca din tara, nici macar medicii mai cu experienta nu prea mai au pacienti si nu este de vina doar situatia economica a tarii. acei bani par putini 40 de lei dar adunati la timp de la toti membrii cotizanti s-ar putea utiliza in beneficiul breslei noastre : demararea unor proiecte care sa convinga autoritatile statului ca fara o sanatate dentara la nivel national nu se poate . e nevoie de un program national de stomatologie sunt atatia oameni in tara asta carora le sufla vantul si nu doar in buzunare cat si in gura si tb facut ceva prin casa de asig gasita o solutie .
nicky_cazacu a multumit.
GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-09-12, 17:54   #140
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de GELAL View Post
este timpul sa nu se mai vb pe la colturi , noi suntem practicieni cei care stau mai mult pe la cafele la colegiu mare parte nu prea cred eu ca sunt nu am vazut pe aici vreun caz pe eugenol sau la congrese al vreunui membru din colegiu (ar fi tb sa fie si buni practicieni nu doar niste mediocritati care sunt buni de gura).
tb sa mergem peste ei sa ne coalizam si sa ne impunem pct de vedere deja situatia scapa de sub control , tot mai multi pleaca din tara, nici macar medicii mai cu experienta nu prea mai au pacienti si nu este de vina doar situatia economica a tarii. acei bani par putini 40 de lei dar adunati la timp de la toti membrii cotizanti s-ar putea utiliza in beneficiul breslei noastre : demararea unor proiecte care sa convinga autoritatile statului ca fara o sanatate dentara la nivel national nu se poate . e nevoie de un program national de stomatologie sunt atatia oameni in tara asta carora le sufla vantul si nu doar in buzunare cat si in gura si tb facut ceva prin casa de asig gasita o solutie .
Daca esti din Bucuresti, vino la o adunare generala a CMDB. Eu am vazut cu ochii mei diferentele intre ce ni se zice prin Tribuna CMDB si ce s-a facut in realitate. O sa te lamuresti repede ca daca nu te implici, degeaba astepti de la ei ceva.
.
Vechi 19-09-12, 23:15   #141
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Publicat initial de bogdann82 View Post
daca nu te implici,
m-am implicat...mi-am angajat avocat! caci de la ei , CIND AM AVUT NEVOIE AM PRIMIT...VOOORBEEE!!!
bogdann82 a multumit.
Vechi 08-01-13, 22:55   #142
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

pana la urma avocatul tot vorbe da
Adrian-Alexandru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-13, 13:55   #143
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Publicat initial de Adrian-Alexandru View Post
pana la urma avocatul tot vorbe da
adevarat, dar vorbele si faptele avocatei mele, ma apara pe mine, cele ale avocatului colegiului sunt "vanare de vint"
Daca atunci cind am avut nevoie, avocatul colegiului ar fi reactionat prompt si mi-ar fi spus ca pot contesta in instanta amenda primita, in termenul de 15 zile si apoi ar fi studiat problema si ne-ar fi aparat pe toti de un mare kkt in relatia cu autoritatea respectiva, care in continuare ne poate sanctiona in baza respectivei legi, as fi fost foarte fericita sa nu mai cheltui alti bani, inafara taxei anuale catre CMDB.
nicky_cazacu a multumit.
Vechi 16-02-13, 10:20   #144
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Buna ziua! Sunt absolvent al Facultatii de Medicina Dentara promotia 2012 si sunt inscris in CMDB din luna noiembrie 2012. Intre timp mi-am gasit de lucru in orasul meu de domiciliu si as dori sa ma transfer in colegiul teritorial al orasului de resedinta si evident orasul unde si lucrez acum. Este obligatoriu sa ma transfer in colegiul medicilor dentisti al orasului de resedinta sau pot sa raman in Colegiul Medicilor Dentisti Bucuresti? Medicul care m-a angajat mi-a spus ca este obligatoriu sa ma transfer. As dori un raspuns de la cei care au trecut prin asa ceva. Va multumesc din suflet anticipat. O zi buna si mult succes tuturor!
STUDENTIST2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-13, 10:40   #145
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

este obligatoriu!
STUDENTIST2009 a multumit.
Vechi 16-02-13, 11:46   #146
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cristaldental View Post
este obligatoriu!
Iti multumesc pentru raspuns.
cristaldental a multumit.
.
Vechi 16-02-13, 17:26   #147
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default nu este

Nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu obligativitatea, esti membru al CMDR si asta conteaza. Poti sa lucrezi in doua judetete daca vrei, intrebarea este ce iti este mai util, ideea este ca teoretic ar trebui sa anunti CMD judetean despre faptul ca activezi si acolo.
.
Vechi 16-02-13, 17:50   #148
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

S-ar putea sa ma fi grabit cu raspunsul, dar din cite stiu eu, Avizul de libera practica ti-l da Colegiul teritorial si cred ca la acest aspect s-a referit viitorul angajator al colegului nostru.
Vechi 17-02-13, 10:51   #149
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu obligativitatea, esti membru al CMDR si asta conteaza. Poti sa lucrezi in doua judetete daca vrei, intrebarea este ce iti este mai util, ideea este ca teoretic ar trebui sa anunti CMD judetean despre faptul ca activezi si acolo.
Buna ziua, va multumesc pentru raspuns. Eu acum m-am angajat la un cabinet in orasul meu de resedinta si voi lucra doar la acest cabinet, nu si in Bucuresti. Problema este ca eu sunt inscris in CMDB si nu vad rostul de ce ar trebui sa ma transfer in CMD al orasului meu de resedinta. Medicul de la cabinet mi-a spus ca ar trebui sa ma transfer in CMDJ al orasului meu in care lucrez, fiind si orasul meu de resedinta. Problema este urmatoarea: daca eu peste 3 ani sa zicem plec inapoi in Bucuresti sau in alt oras ce fac? Ma transfer iar in CMDB sau ce oras va fi? Acest lucru nu il inteleg eu! Medicul de la cabinet mi-a spus ca este obligatoriu sa ma transfer. Nu stiu ce sa fac. In cazul ca voi face transferul, va trebui sa ma duc pana la Bucuresti la CMDB sa fac cerere sau se poate prin CMDJ? Va multumesc anticipat si va doresc toate cele bune!
.
Vechi 17-02-13, 17:30   #150
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default problema

problema tine de flexibilitatea forurilor locale, normele legale sunt una iar aplicarea lor alta,

de aceea ar trebui sa mergi la colegiul local si sa-i intrebi pe ei cum vad aceasta situatie, fiindca nu are sens sa-i convingi pe ei ca ai dreptate,

daca trebuie sa te transferi, trebuie sa faci cerere la colegiul Bucuresti, sa ceri dosarul de la ei ( ei vor pastra o copie ) si sa mergi cu el la noua locatie ( sau poate expediaza ei dosarul - de vazut )

bafta!
.
Vechi 17-02-13, 18:19   #151
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
problema tine de flexibilitatea forurilor locale, normele legale sunt una iar aplicarea lor alta,

de aceea ar trebui sa mergi la colegiul local si sa-i intrebi pe ei cum vad aceasta situatie, fiindca nu are sens sa-i convingi pe ei ca ai dreptate,

daca trebuie sa te transferi, trebuie sa faci cerere la colegiul Bucuresti, sa ceri dosarul de la ei ( ei vor pastra o copie ) si sa mergi cu el la noua locatie ( sau poate expediaza ei dosarul - de vazut )

bafta!
Va multumesc!
.
Vechi 19-02-13, 15:33   #152
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

intrebare:

daca o colega se casatoresti si isi schimba numele trebuia sa achite o taxa de 600RON (e titulara cabinetului)?

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-02-13, 19:37   #153
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default ca

ca se casatoreste?

sau pentru ca isi schimba denumirea CMI?

oricum este cu cheltuiala ( nu discut justetea ), de recomandat sa ramana cu numele de fata
nico si raulsiladi au multumit.
.
Vechi 20-02-13, 10:50   #154
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

pai isi schimba buletin etc si ii schimba si denumirea cabinetului. poate sa nu o schimbe?

e normal totusi sa platesti 600RON cind nu deschizi un nou cabinet, ci doar iti schimbi numele?

.
Vechi 20-02-13, 11:02   #155
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de raulsiladi View Post
ii schimba si denumirea cabinetului. poate sa nu o schimbe?
Din cite stiu eu nu.
Am colege care s-au casatorit dupa ce si-au deschis cabinetul... si si-au pastrat numele de fata cred ca in buna masura pt a evita complicatiile legate de schimbarea mai multor acte ale cabinetului (nu doar a buletinului).
Cred ca e mai simplu sa faca asa cum a zis Gyuri, daca vrea sa nu aiba batai de cap:
Citat:
de recomandat sa ramana cu numele de fata
raulsiladi si dentist4u au multumit.
Vechi 20-02-13, 11:55   #156
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
de recomandat sa ramana cu numele de fata
too late for that

.
Vechi 22-05-13, 21:47   #157
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

[quote=nicky_cazacu;237573]Argumente in favoarea acestor protocoale pe care le-am propus Consiliului CMDB pe 14 iunie 2011:
1. cunoasterea de catre fiecare medic a obiectivelor de control ale respectivei institutii il ajuta sa aiba
2. argumente in favoarea medicului in cazul in care s-ar incerca obtinerea de foloase necuvenite de catre reprezentantul venit in control in cabinet
3. conform punctului 8 al protocolului, ISS ar trebui (formularea este una eleganta "ar fi de dorit") sa anunte perioada in care se va face actiunea de control
4. in eventualitatea unui abuz, medicul poate solicita interventia Colegiului in apararea sa.

Prin protocolul incheiat intre CMDB si Directia de Sanatate Publica a Municipiului Bucuresti - Inspectia Sanitara de Stat, sunt oficial prezentate
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/cmd-unas-amsppr/1872-activitatea-colegiului-medicilor-dentisti-bucuresti/
OBIECTIVELE de CONTROL![
/quote]

Care protocol???
Cei care au venit azi in control de la DSP urineaza cu bolta pe protocolul ala.Exprimarea a fost ceva de genu:"Sa nu credeti in buletinu ala ca e o prostie ca noi nu avem acord cu CMDR.Nu s-a semnat nimic.Si..ia ziceti..Brezoescu mai are cabinetu pe ...?"
Eu ce sa inteleg din asta?Ca te ajuta protocolul...dar depinde acum 'de care parte a protocolului esti'?
radualionte si cristaldental au multumit.
Vechi 22-05-13, 22:01   #158
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@Selena SI ce-au vrut de la tine ?
Vechi 22-05-13, 22:11   #159
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de cristaldental View Post
@Selena SI ce-au vrut de la tine ?
Nu stiu dar in gandul meu am fost foarte generoasa cu ...
Au vrut sa fiu umila,spasita,pupincurista si sa nu mai pun atatea intrebari la tot ce scot ei din burta.N-au nimerit bine!
Deranjul maxim a fost cand am rugat sa mi se arate concret articolul in care spune ca:
-pungile autosigilante nu sunt bune si ca nu-s avizate si ca ne trebuie de-alea la rola cu sigilare la aparat
-cutiile mele nu sunt bune pt autoclav pentru ca nu au perforatii.Pai de care atunci?"Aaa..pai sunt unele...dar foarrte scumpe!Ar trebui sa ambalati separat frezele pt fiecare pacient"..Te doare mintea
A mai fost o chestie cu deseurile:depozitarea,colectarea,daca personalul este instruit in privinta manipularii deseurilor,fisa postului....cica pe deseuri au avut tematica in control...dar daca m-a mancat in dos sa pun cate o intrebare...au inceput cu burtologie.
Finalul apoteotic:"Doamna doctor...acu nu va dau amenda...dar data viitoare a mea sunteti!!" ('Hai nu zau!")
Te sun sa-mi dai numarul avocatei!!

Revenind la subiect:Vreau sa stiu ce valoare are protocolul semnat(asta daca e real) intre CMDR si DSP...tinand cont ca organele de control nu dau 2 bani pe el...si se mai si lauda cu asta!
skillz si cristaldental au multumit.

Modificat ultima data de SELENA; 22-05-13 la 23:15.
SELENA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-05-13, 10:12   #160
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+2 (+2/-0)     

God save our precious angajati fara cap de la institutiile de stat care niciodata nu au atitudinea de control sa verificam, sa imbunatatim, sa instruim ca apoi daca nu se respecta sa amendam. Send them victorious, Happy and glorious...
eugenol man, radualionte si SELENA au multumit.
.
Vechi 23-05-13, 23:43   #161
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     
Default actiune

Intradevar este o actiune tematica pe deseuri la nivel national, prin care se verifica aplicarea lui 1226/dec. 2012.
Cerintele legale sunt exagerate, ideea este sa fii pregatit si sa incerci sa corespunzi in limita posibilitatilor.

Aceasta lege este inca o demonstratie a faptului ca nici un stomatolog nu a fost prin apropiere cand se scot astfel de acte legislative.
stef_ank, KLMircea si Tudor G. au multumit.
.
Vechi 15-08-15, 16:37   #162
Ucenic
Medic Stomatolog
Nu complica, totul e mult mai
simplu)

.

Am si eu o asa intrebare:
Daca sunt inregistrat la CMDR intr-un oras, e legal sa lucrez in altul?
Multumesc
conrem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-08-15, 18:53   #163
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Nope.

Trimis de pe al meu A0001 folosind Tapatalk
Vechi 17-08-15, 10:05   #164
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc
pentru lenesi! Mihai Eminescu

.

Default Odată înregistrat în CMDR, un medic poate profesa oriunde în țară!

Citat:
Publicat initial de conrem View Post
Am si eu o asa intrebare:
Daca sunt inregistrat la CMDR intr-un oras, e legal sa lucrez in altul?
Multumesc
Conform legislației în vigoare, un medic înregistrat în CMDR, indiferent prin care Colegiu Teritorial (CMDB sau CMD Alba... Vrancea) are dreptul să profeseze oriunde pe teritoriul național, cu o condiție: să fie luat în evidența Colegiului unde va profesa.
Exemplu: un medic înregistrat în CMD Ilfov poate profesa în București, dacă este luat în evidența CMDB.
nicky_cazacu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-08-15, 13:19   #165
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

ce se intampla daca un medic anunta CMDJ ca pleaca in alt judet, isi ia actele si continua sa profeseze in acelasi loc timp de 2 ani, fara sa plateasca nici o taxa? evident ca nu se inregistreaza la nici un alt colegiu

.
Vechi 03-09-15, 15:44   #166
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Doar nu o sa ma inregistrez in toate judetele in care lucrez
Ar fi aiurea si fara logica.
Nu e suficient ca dau 40 de ron pt nimic ?
drShimoN este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2014, 36, ac, afara, aparat rx, bucuresti, buna, cale, colegiul medicilor dentisti, colegiului, colegul, con, conteaza, cos, costuri, dentis, disponibil, endo, fabrica, gandesc, iga, inceput, interne, internet, intrebare, masura, medic dentist, medicilor, nostru, omul, partea, prima, proba, reclama, taxe, vand

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Activitatea Colegiului Medicilor Dentisti eugenol man CMD UNAS AMSPPR 70 03-11-08 23:26
Codul deontologic al Colegiului Medicilor Dentisti Romania eugenol man Jurisprudenta 3 17-06-06 10:32
Organizarea si functionarea Colegiului Medicilor Dentisti Jurisprudenta 0 08-02-06 11:53

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:02) timp.

Alegeti schema de culori preferata: