Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Medicul cu procent

discutie din eugenol.ro : Dl si dnelor medici aduc in discutie o noua problema : lucrul la procent ca medic angajat . cine ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > CMD UNAS AMSPPR
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree35Multumiri
  • 6 Scris de Radu Tepordei
  • 5 Scris de anduluta81
  • 2 Scris de eugenol man
  • 3 Scris de stanciulescu victor
  • 12 Scris de anduluta81
  • 1 Scris de stanciulescu victor
  • 1 Scris de Blue
  • 1 Scris de cristaldental
  • 2 Scris de anduluta81
  • 2 Scris de cristaldental

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 19-10-12, 12:43   #1
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Medicul cu procent

Dl si dnelor medici aduc in discutie o noua problema : lucrul la procent ca medic angajat . cine plateste in acest caz darile impozitele angajatului la stat ? sunt multi angajatori care doresc sa ofere un procent mare 40 % dar medicul sa-si plateasca singur contributiile. in situatia data multe cabinete au pacienti putini medicii lucreaza pe comisioane si tb sa lucreze la 2 sau 3 cabinete sas faca fata. din pct meu de vedere avem in fata un sistem in care medicul devine un exploatat al angajatorului. in nici un contract de munca nu se stipuleaza negru pe alb ca cel medic lucreaza la procentul de x% . se trece o suma convenita intre cei 2 ca si salariu. de obicei o suma mica pt ca impozitul platit ssa fie cat mai mic , contract pe 2 sau 3 ore . ce parere aveti?
GELAL este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-12, 13:05   #2
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.
-1 (+0/-1)     

o parare cat se poate de proasta,dar sustinuta cu tarie de multi pe forum,in frunte cu dr.radu tepordei din ce am vazut

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-12, 13:47   #3
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

aici apare sentimentul de frustrare pt multi medic tineri mai ales , sa lucreze la procent sa castige praful de pe toba in cele mai multe dintre cazuri. unii aleg varianta sa-si deschida ceva al lor si se baga pe credite din dorinta de a-si depasi conditia de exploatat pt ca asta eti la procent : lucrezi cum vrea cu ce materiale vrea , pana la ce ora vrea paronul.
.
Vechi 19-10-12, 13:51   #4
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Blue, vad ca vrei scarmanat. Am vazut ca nu prea pricepi, da chiar nimic?
Nimeni nu angajeaza pe nimeni cu de-a sila. Asta-i piata libera pe care voi o doriti. Solutia ideala e sa-ti faci CMI si sa inchei contract de colaborare cu cate cabinete vrei. Iti stabilesti sediul la unul din ele, care-l consideri mai longeviv in relatia de colaborare, si-ti platesti singur darile, functie de cat declari. E varianta optima si pt. asa-zisul angajator. Fara contracte de munca, dari sau responsabilitate in ce priveste prestarea colaboratorului. In curand, dupa noua lege, orice dentist va putea sa functioneze ca PFI, deci fara sa trebuiasca sa aiba un cabinet drept sediu si va putea colabora cu cate cabinete vrea. Exista solutii si pt. jungla, numa sa te duca bibilica.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-12, 14:40   #5
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.
Apreciat  +9 (+9/-0)     

DA DA DA...asta zic si eu.
Dar nene Tepordeie, stai sa vezi ce fete fete fac cand afla ca trebuie platite niste taxe sa iti faci CMI. Mmmmmm, ca ma costa mult,mmmmm, ca trebuie alergat dupa acte,mmmmmm ca e complicat.....
Tepordeie, ti-o zic cu toata sinceritatea..noi am imbatranit ma, nu intelegem ca acum e altfel, generatiile sunt altele, cerintele sunt cu totul diferite de cele pe care le aveam noi..eu una incep sa ma simt "dinozaurul" de care vorbea Blue in alt post. Vreau si eu sa vad o privire de tanar curios, de tanar cu energie si care vrea sa schimbe lumea,sa rastoane carul cu buturuga, de tanar avid de cunostiinte, plin de intrebari, cu avantul si rabdarea pe care o vedeam la generatiile care cautau de lucru acum 5-6-7 ani...
Deja m-am saturat..fite fite fite...daca se poate nici o responsabilitate, bani cat mai usor daca se poate de castigat, cheltuieli minime, cu efort minim de incercare de mentinere a pacientilor, cu dorinta maxima de a pica de undeva din cer sau dintr-un copac plin de pacienti...visul suprem a angajatului la procent: pacienti cu duiumul facuti cadou de clinica suprema si darile platite de cine se poate. Ca atunci cand aud de posibilitatea de a inchiria o tura se inverzesc , gandul ca au zero pacienti si la chirie nu pica din cer , se sufoca.
Eu una sunt satula, caut acum sa iau pe cineva in clinica, dar imi e o sila mereu si mereu aceeasi intrebare: "Pacienti de unde iau? Are clinica pacienti de oferit? Cine imi plateste darile? "
Oh. Ce sila imi e. Abia astept sa gasesc pe cineva potrivit. Deja nu mai suport.Dar am asa o banuiala ca va dura ceva pana gasesc si eu pe cineva care sa imi puna o intrebare de genul: " Cum pot sa ma perfectionez? " Deocamdata raspund in sila la celelalte.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/cmd-unas-amsppr/16848-medicul-procent/
Fara suparare imi asum minusurile care vor urma.
augustin, Dentamax, KLMircea si alti 2 au multumit.
Vechi 19-10-12, 15:20   #6
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Gelal, angajarea, colaborarea, chiria.... sunt relatii contractuale agreate de ambele parti. Nu iti place fa-ti singur ce vrei.

KLMircea si cristaldental au multumit.
Vechi 19-10-12, 19:19   #7
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Gelal, angajarea, colaborarea, chiria.... sunt relatii contractuale agreate de ambele parti. Nu iti place fa-ti singur ce vrei.

cum adik fa-ti singur ce vrei? mi se pare un raspuns cam flegmatic .
.
Vechi 19-10-12, 19:30   #8
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

problema noastra a dentistilor este ca suntem obisnuiti sa lucram dupa capul nostru si programul pe care vrem noi sa ni-l facem,avem o zona de confort propriu din care iesim cu greu pentru ca profesia ne-o permite dar nu avem voie sa ne plangem ca stam acasa pentru ca n-avem de lucru.eu am inceput sa lucrez la procent dar nu aveam pacienti si am ales sa-mi completez restul de zi cu tura intr-un al 2-lea cabinet pe o strada unde cabinetele stoma erau amestecate printre magazinele second hand,multe chiar,nu vreau sa jignesc pe nimeni dar clientii lor erau si pacientii nostri deci in mare masura "urgentisti" iar preturile noastre in analogie cu " la doua maieuri primesti o pereche de chiloti gratis " gen!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=16848
Dupa un an jumate am reusit sa-mi fac si experienta si pacienti fideli incat sa raman doar la celalalt cabinet( la care eram angajat cu acte) cu program "comod " de 6 ore (cand e nevoie stau si 10 ).
Initial inveti sa lucrezi apoi vin si banii la valoare pe care-o dobandesti pentru ca sa fim seriosi in stoma nu poti sa belesti omul de bani chiar daca esti doxa de carte dar experienta si calitatea lucrului manual lasa de dorit.Asadar,pentru ce-i care nu au posiblitati sa-si faca pacienti e spre binele lor sa fie hamaliti chiar pe pacientura altora,nu trebuie sa suporti sa ti se impuna materiale,consider ca inca ai de investit in tine si nu e o pierdere daca-ti cumperi singur si renegociezi procentul cu bosul dentist.
Daca strambi din nas si pui conditii la angajare inseamna ca deja iti permiti (ai pacientura serioasa pe care-o aduci cu tine ) si atunci si anduluta (exemplu ) mai "inchide-un ochi" (in sila )si accepta colaborarea.altfel,du-te si stai degeaba pe banii tai nu pe ai altuia!

ps: care-i zona ta de confort,te-ai gandit? altii se trezesc la 6 jumate dimineata si 12 ore mai tarziu inca n-au ajuns acasa de la lucru.poti sa rupi ritmul ?daca nu, nu te mai plange!
augustin, Dentamax si Blue au multumit.

Modificat ultima data de stanciulescu victor; 19-10-12 la 21:03.
stanciulescu victor este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-12, 19:34   #9
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
DA DA DA...asta zic si eu.
Dar nene Tepordeie, stai sa vezi ce fete fete fac cand afla ca trebuie platite niste taxe sa iti faci CMI. Mmmmmm, ca ma costa mult,mmmmm, ca trebuie alergat dupa acte,mmmmmm ca e complicat.....
Tepordeie, ti-o zic cu toata sinceritatea..noi am imbatranit ma, nu intelegem ca acum e altfel, generatiile sunt altele, cerintele sunt cu totul diferite de cele pe care le aveam noi..eu una incep sa ma simt "dinozaurul" de care vorbea Blue in alt post. Vreau si eu sa vad o privire de tanar curios, de tanar cu energie si care vrea sa schimbe lumea,sa rastoane carul cu buturuga, de tanar avid de cunostiinte, plin de intrebari, cu avantul si rabdarea pe care o vedeam la generatiile care cautau de lucru acum 5-6-7 ani...
Deja m-am saturat..fite fite fite...daca se poate nici o responsabilitate, bani cat mai usor daca se poate de castigat, cheltuieli minime, cu efort minim de incercare de mentinere a pacientilor, cu dorinta maxima de a pica de undeva din cer sau dintr-un copac plin de pacienti...visul suprem a angajatului la procent: pacienti cu duiumul facuti cadou de clinica suprema si darile platite de cine se poate. Ca atunci cand aud de posibilitatea de a inchiria o tura se inverzesc , gandul ca au zero pacienti si la chirie nu pica din cer , se sufoca.
Eu una sunt satula, caut acum sa iau pe cineva in clinica, dar imi e o sila mereu si mereu aceeasi intrebare: "Pacienti de unde iau? Are clinica pacienti de oferit? Cine imi plateste darile? "
Oh. Ce sila imi e. Abia astept sa gasesc pe cineva potrivit. Deja nu mai suport.Dar am asa o banuiala ca va dura ceva pana gasesc si eu pe cineva care sa imi puna o intrebare de genul: " Cum pot sa ma perfectionez? " Deocamdata raspund in sila la celelalte.
buna seara doamna . fara sa va suparati pe mine o intrebare am de unde sa aduk pacienti acel medic care vine la dvs in clinica??? cu atat mai mult cu cat cred ca vor veni la interviu doar medici tineri nicidecum unii cu pacientura formata. aici nu este vorba de fite nu cred ca toti tinerii din ziua de azi sunt plini de fite cu atat mai putin cei care au terminat o facultate de medicina pe bune fara pile si relatii si chiar s-au zbatut 6 ani de zile .
pur si simplu oamenii nu au bani suficienti sa vina la stomatolog isi fac doar urgentele si cam atat,aici vb de marea masa . restul cei care au cat de cat venituri bune si isi permit si vin la medic au deja medicul lor. e greu sa te afirmi ca tanar pe o piata suprasaturata cel putin in marile orase. e simplu sa spui unui tanar du-te la tara si lucreaza acolo, dar va spun ca acolo prefera ssa mearga la birt decat sa vina la dentist.
in Bucuresti exista clinici care au acaparat angajatii marilor companii multinationale prin programe de abonamente. exista o alta categorie de cartier unde preturile coboara uneori suspect de jos , doar din dorinta de a nu pierde pacientul si de anu sta degeaba in ziua aia.
cunosc medici chiar cu pacientura formata , cabinet personal care pleaca din tara desi au 50 de ani. de ce pleaca sa o ia de la zero in alta tara? piata e suprasaturata .
.
Vechi 19-10-12, 20:29   #10
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de GELAL View Post
cum adik fa-ti singur ce vrei? mi se pare un raspuns cam flegmatic .
Eram laconic pe telefon ...
Fa-ti singur = tot ce nu iti place iti faci separat, tu, singur: cabinetul tau, chirie intr-un cabinet unde te organizezi singur ...

Incearca sa vezi ca unii oameni ofera ceva,(sa te angajeze) in conditiile lor. Iti plac bine, nu iti plac conditiile, cauti la alt cabinet. Nu iti plac nicaieri iti faci singur cabinet si esti "boier"

Odata ce esti "boier" vei angaja si tu pe altii tot sa isi plateasca ei darile si altele.
Pana nu intri si locul altora (adica al angajatorului) nu ii vei intelege.
Vechi 19-10-12, 21:10   #11
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+3 (+4/-1)     

Gelal, nu ma supar pe tine, poate doar ca imi spui doamna desi eu ma incapatanez sa ma cred dominsoara. Buletinul doare.
In rest, tu zici ca e piata suprasaturata. Eu zic ca este intr-adevar suprasaturata. Suprasaturata de mediocritate. Nu de medici f buni. Concurenta pe servicii de calitate gen " cat sa stau cu Rockles pe canal si Adhesor" (fara suparare pt colegul pe care il citez dintr-un post cu intrebari care asteapta un raspuns urgent) este cea pe care bataia se da cel mai tare. Sunt atat de multi care ofera genul asta de servicii si asteapta si bani pe ele incat da, este o idee excelenta si mai pleci si in alta tara sa mai dai si acolo din nemasurata experienta.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=16848
Dar sa stii tu ceva, si ti-o spun cu atata incredere incat imi pun si capul jos: medicii f buni au si vor avea pacienti intotdeauna (si nu din aia cu abonamente). Si stii de ce? Pentru ca la noi in tara pe sectorul calitate nu exista concurenta. Nu pre ai cu cine te bate. Nu semnificativ.
Ma vei intreba: dar cum ajung sa vada cineva ca sunt bun? In primul rand nu se va vedea asta lucrand la procent, cu materiale si preturi impuse. In nici un caz lucrand la volum mult si prost. Ci fiind propriul manager, cu inceputuri schiloade si plapande, cu bani adusi de acasa de la parinti, cu sacrificiu de timp in favoarea cartilor, cu muulta rabdare si muulta determinare sa oferi altceva.
Sa fii stomatolog nu incepe cu diploma. Ci incepe cu chin si rabdarea de a construi caramida cu caramida. Sa fii stomatolog nu inseamna sa intri "la servici" si sa incepi sa produci bani. Ci este o meserie care necesita ani de ucenicie, de pregatire asidua post universitara...apoi vin banii. In timp, greu, cu sacrificii. Si cu ani in care mai stai pe banii parintilor o perioada dupa facultate.
Cam asta e raspunsul meu. Ofera, ofera, ofera si vei avea si recunoastere. Nu cere prima oara. Ofera.
Vechi 19-10-12, 21:16   #12
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

multumesc Andu.ai reformulat ceea ce-am zis eu.subscriu spuselor tale
anduluta81 a multumit.
Vechi 19-10-12, 21:38   #13
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.

Citat:
Dar sa stii tu ceva, si ti-o spun cu atata incredere incat imi pun si capul jos: medicii f buni au si vor avea pacienti intotdeauna (si nu din aia cu abonamente). Si stii de ce? Pentru ca la noi in tara pe sectorul calitate nu exista concurenta. Nu pre ai cu cine te bate. Nu semnificativ.
Ma vei intreba: dar cum ajung sa vada cineva ca sunt bun? In primul rand nu se va vedea asta lucrand la procent, cu materiale si preturi impuse. In nici un caz lucrand la volum mult si prost. Ci fiind propriul manager, cu inceputuri schiloade si plapande, cu bani adusi de acasa de la parinti, cu sacrificiu de timp in favoarea cartilor, cu muulta rabdare si muulta determinare sa oferi altceva.
Sa fii stomatolog nu incepe cu diploma. Ci incepe cu chin si rabdarea de a construi caramida cu caramida. Sa fii stomatolog nu inseamna sa intri "la servici" si sa incepi sa produci bani. Ci este o meserie care necesita ani de ucenicie, de pregatire asidua post universitara...apoi vin banii. In timp, greu, cu sacrificii. Si cu ani in care mai stai pe banii parintilor o perioada dupa facultate.
Cam asta e raspunsul meu. Ofera, ofera, ofera si vei avea si recunoastere. Nu cere prima oara. Ofera
foarte foarte frumos expus... se vede ca mai sunt si oameni ! foarte frumos vorbit !!!
anduluta81 a multumit.
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-12, 22:07   #14
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si ca sa completez putin, daca nu ai cum sa devii inca propriul tau stapin, gaseste patronul care te lasa sa faci (aproape) ce vrei...si incepe sa "cresti".Toti am inceput de jos, nicunul nu a avut pacienti cind s-a apucat de munca, dar o casa se construieste caramida cu caramida.E mai durabila decit cea din panouri prefabricate :-)
KLMircea a multumit.
Vechi 19-10-12, 22:24   #15
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Intr-o tara normala unde nu totul e dus la extrem si imbogatirea rapida nu este totul, poti gasi intr-adevar patroni care iti ofera materialele pe care le ceri si te ajuta sa cresti.
Dar aici chestia asta e avis rara. O data ce ai asul in maneca si detii pomul ala din care cad pacienti, atunci profiti la maxim ca maine poimaine pomul se ofileste, voucherele nu mai merg si , cine stie, mai trec niste ani si incep sa iti vina inapoi pacientii cu restaurarile in mana(in cazul fericit) sau cu dintii in alta (cazul mai nefericit). De obicei pomii astia sunt udati cu preturi infime si materiale ieftine. Produc volum mare si ai nevoie de culegatori rapizi, pe care ii platesti cum sunt platiti capsunarii nostri in Spania. Grosul il iei tu, ca de aia esti patron si de aia ti-ai facut livada. Cand capsunarul vrea sa plantezi un soi mai bun, care nu prea mai renteaza la populatia consumatpoare de ieftin si bun, il inlocuiesti cu unul care are ciocul mai mic si care nu isi doreste reputatie pe spinarea ta.
Commerce, not medicine.
BorYs si SilviaMat au multumit.
Vechi 19-10-12, 22:40   #16
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default relatie anagajator angajat

relatia dintre angajator si angajat poate fi de multe feluri, eu o vad una bipolara,
bineinteles trebuie sa ii sau dreptate la Radu primi 2-3 ani absolventul trebuie sa se bucure daca cineva il primeste in cabinet, mai ales daca il mai si invata si eventual ii mai si da pacienti, no ofense

pe urma insa eu vad o relatie de colaborare, intr-un cabinet cu mai multi medici si mai multe unituri, viabila este o impartire pe specializari, astfel toata lumea are de castigat,

pana la urma fiecare trebuie sa castige din munca pe care o face el,
faptul ca sunt mai multi medici intr-un colectiv reduc cheltuielile indirecte, si creeaza sinergii care sunt benefice intregii echipe

oricum un proaspat absolvent trebuie sa fie preocupat de unde sa invete, si nu cum sa faca bani
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-10-12, 22:44   #17
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

NU cred ca-i poti impune din prima zi unui patron ce material sa-ti ia, dar poti face the best you can cu ce are.Prima mea patroana nu avea nici lampa de fotopolimerizare, obturatiile se puneau cu Evicrol auto, dar inveti sa faci din faci ceva frumos si din asa ceva .Lampa mi-am cumparat-o eu ,din banii mei si mi-a luat si compozit si am renegociat pretul obturatiei si procentul. Apoi vazind ca merge bine, si-a luat si ea.
Bref! Intai demonstreaza ce poti si apoi emiti pretentii.
augustin si KLMircea au multumit.
Vechi 02-12-14, 14:44   #18
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default medic incepator

Citat:

Aici inteleg punctul dumneavoastra de vedere, dar ce faci cand esti un tanar curios, si doritor de perfectionare? Ce faci cand numai cursurile pe care le-ai facut luna respectiva costa mai mult decat salariul de la cabinet? Ce faci cand ti se impun niste metode si tehnici antice sau cand trebuie sa faci ce-ti zice pacientul, ca sa nu pierzi pacientul, ca asa zice seful?
Eu am o dorinta constanta si continua de a lucra si de a invata si bag constant bani in cursuri, congrese si tin legatura cu colegii sa mai schimbam opinii. Si ajungi in situatia sa lucrezi 8 ore pe zi pentru 5 milioane pe luna. Noroc de salariul de rezident!
Si cand eu is pusa la curent cu o multitudine de stiri stomatologice zilnic, vad tehnici noi, vad cum AR TREBUI sa arate stomatologia si vad cum mi se cere sa arate, inseamna ca fac fite? Is fite ca doresc munca mea sa fie cat de cat respectata? Ca is realista si inteleg ca nu am experienta unui medic specialist cu vechime si nici nu cer asa de mult, dar uneori te demoralizezi cand esti pus in fata cifrelor
Si e nedrept sa judeci toti tinerii absolventi ca fiind o apa si un pamant.
SilviaMat este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-02-15, 13:27   #19
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Stie cineva daca se poate angaja medic care a lucrat in strainatate si are cetatenie romana
iudith este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-02-15, 13:47   #20
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

In romania? Daca are cetatenie sigur are drept de m u nca. Deci poate fi angajat, in general vorbind. Pentru a fi angajat ca doctor, trebuie sa fie membru in colegiul medicilor.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., caz, contract, discutie, intrebare, medicii, sistem

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:32) timp.

Alegeti schema de culori preferata: