Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

puncte de vedere CMDR

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de bogdancta Nicky, demagogia cu votul AGN, alegeri libere si pareri exprimate cred ca nu ar ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > CMD UNAS AMSPPR
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree53Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 31-03-10, 02:03   #58
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc
pentru lenesi! Mihai Eminescu

.

Default Functionar de rang inalt = ????

Citat:
Publicat initial de bogdancta View Post
Nicky, demagogia cu votul AGN, alegeri libere si pareri exprimate cred ca nu ar mai excita nici o clasa de prescolari! Desi te-am vazut pe-acolo de fiecare data cind am fost invitati la secu... pardon, CMDR, sa dam explicatii pentru opiniile noastre, nu am stiut ca iti datoram si tie, ca "reprezentant al MS, cu statut de observator in Comisia Superioara de Disciplina", aceasta onoare. Acum iti multumesc din suflet ca ne-ai lamurit! Sau poate vrei sa ne uimesti si sa ne spui ca ai transmis ministerului toate mizeriile care se intimplau acolo (desi un functionar cu rang inalt din minister habar n-avea acum 2 saptamini despre asta si ma indoiesc de faptul ca stia multe si despre prezenta ta acolo). In caz ca nu ai observat, te pun eu la curent:
- 2 invitatii pe anul trecut la CMDR pentru a fi demascat ca dusman al stomatologiei romanesti, pentru ca sunt in comitetul de redactie al unei reviste "de scandal" si pentru opiniile pe care mi le-am exprimat pe eugenol
- ne-a fost refuzata cererea de a intra cu totii odata la comisie, fiind "anchetati" pe rind, procedura care ne-a tinut la sediul CMDR in Bucuresti aproape o zi, timp in care am fost serviti cu cafea si apa
- desi avocatul CMDR era de fata, uneori intervenind in discutie (ilegal), noua ni s-a refuzat cererea de a veni insotiti de avocat
- atitudine/limbaj in timpul anchetei - injositoare. Ca ex. am fost calificati drept "pulifrici", unora li s-a recomandat ca daca nu se potolesc ar fi bine sa nu mai calce in Bucuresti pentru ca pot suferi vreun accident si pot muri!!!
Adauga la asta si sanctiunile deja "acordate" unui numar de colegi care nu si-au tinut gura, ca sa vezi ce viitor de aur are stomatologia romaneasca! Deci, scuza-ma ca-ti spun, cu tot respectul, ABEREZI!!!
Bogdan,
daca ai ceva sa ma intrebi, poti sa ma intrebi printr-un e-mail adresat direct la Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Dar, nu e corect sa ma acuzi inainte de a sti exact ce am facut acolo.

Ai fi surprins sa afli cate fapte bune am facut.
Acel "functionar de rang inalt" are un nume. Accept cu mare interes o confruntare fata in fata si abia apoi ai dreptul sa iti exprimi parerea ca aberez.

Unii "functionari de rang inalt" sunt doar "oameni politici". Sunt capabili sa iti dea dreptate 100% cand sunt cu tine. Nu ii costa nimic. Apoi sa te distruga cand te-ai intors cu spatele.

Am nevoie de mai multe detalii.. Dar hai sa nu deviem!
Faci aceeasi greseala cu a unora dintre dinozauri!
Te napustesti asupra persoanei care are o alta opinie.
Concentreaza-te asupra continutului!
Virulenta are un rost daca este sustinuta prin fapte si argumente corecte!
Altfel, e doar o forma de primitivism!

Si asta ii defineste pe dinozauri, nu pe homo sapiens sapiens!

Concluzie:
- nu am fost prezent la sedinta in care au avut loc audierile voastre.
- nu are nici un rost sa te razboiesti cu mine!
nicky_cazacu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-03-10, 02:07   #59
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Ma scuzati ca ma bag si eu ca musca, fara sa am habar de situatia "reala".
Nu vi se pare normal sa existe un conflict intre universitari si stomatologi atat timp cat interesul primilor consta doar in a atrage fonduri licite si ilicite si a aseza odraslele pe un loc caldut cu titlurile de rigoare, in timp ce orasele gem de cabinete stomatologice cate 30 pe o strada?
Nu e frustrant sa le platesti cotizatii iar cei care ar trebui sa-ti reprezinte interesele sa-si vada doar de misculatiile lor?
Nu stiu cati dintre stomatologi se simt reprezentati de CMDR, din cauza asta exista o totala lipsa de interes in ceea ce priveste activitatea Colegiului. Chiar daca se poate interpreta ca ignoranta, intr-o zi, cat de curand "the shit will hit the fan".
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-03-10, 02:18   #60
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Sunt atit de scump ca nu-mi
permit sa ma tratez nici pe
mine

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de nicky_cazacu View Post
Concluzie:
- nu am fost prezent la sedinta in care au avut loc audierile voastre.
- nu are nici un rost sa te razboiesti cu mine!
Nicky, inca nu sufar de amnezie!!! Adu-ti aminte ca, de la biroul secretarei, tu ai inminat o parte din ordinele de deplasare (sau cum s-or fi numind) si ca mi-ai transmis prin fax la Constanta niste hirtii! Acum o ora prezenta ta acolo a fost subliniata si de Radu: "care a fost indemnizatia pt. "observarea" (ce-i drept cu un etaj mai jos) sedintelor Comisiei de Disciplina?" Deci...
Pe de alta parte, nu ma razboiesc cu tine! Personal nu am nimic cu tine. Discursul tau, insa, e 100% demagogie!
.
Vechi 31-03-10, 02:40   #61
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.
-3 (+0/-3)     

Citat:
Publicat initial de bogdancta View Post
Nicky, inca nu sufar de amnezie!!! Adu-ti aminte ca, de la biroul secretarei, tu ai inminat o parte din ordinele de deplasare (sau cum s-or fi numind) si ca mi-ai transmis prin fax la Constanta niste hirtii! Acum o ora prezenta ta acolo a fost subliniata si de Radu: "care a fost indemnizatia pt. "observarea" (ce-i drept cu un etaj mai jos) sedintelor Comisiei de Disciplina?" Deci...
Pe de alta parte, nu ma razboiesc cu tine! Personal nu am nimic cu tine. Discursul tau, insa, e 100% demagogie!
Rectific: Nu am fost prezent in sedinta in care ati fost voi audiati.

Bogdan, cred ca e o idee buna ca in viitorul Regulament Electoral sa se specifice ca aceia care detin o functie de conducere la nivel national in vreo asociatie profesionala sa nu mai detina vreo functie la nivel national si in CMDR.
Caci altfel, se transfera supararile si antipatiile sau necazurile dintr-un loc in altul.
Eu nu voi face asa ceva, caci sunt un varsator autentic si noi nu suntem ranchiunosi si nici nu tinem minte supararile.
Positive thinking!
Dar, nu stiu ce e cu tine!?
Banuiesc ca tu esti inca suparat pe mine pentru faptul ca nu am fost de acord cu realizarile tale in calitate de vicepresedinte imagine al AMSPPR.

Daca pana si faptul ca te-am ajutat cu amabilitate sa trimiti prin fax o hartie de la masina pe care stiam sa o folosesc, este interpretat cu malitiozitate...

A fost un gest prietenesc. Nu stiu de ce tu te incapatanezi sa ii dai acum alte valente.

Revenind la discurs:
este parerea mea! Poate nu e cea mai buna solutie, insa este o varianta!

Vrei sa schimbi ceva in CMDJ/CMDR? E simplu! Primul pas, intra in structura de conducere respectiva ( Consiliu Judetean/ Adunare Nationala Generala) si acolo ai posibilitatea sa te faci auzit.
Daca reusesti sa strangi si o majoritate, atunci chiar poti schimba ceva in bine.

Explic la nivel de principiu de actiune. Poate ca din acest motiv pare prea didactic(demagogic mi se pare nepotrivit), dar eu am in vedere ca cei care citesc aceste randuri sunt si tinerii absolventi ( promotiile 2007-2011) care nu au de unde sti toate aceste mecanisme democratice.

Descurajandu-i cu fatalismul "Nimic nu se schimba! Mereu aceiasi oameni! Nimeni nu e interesat! Asta e! etc" nu rezolvam nimic!

Ne scufundam si mai mult in lehamitea care aparent ne-a cuprins.
Ne multumim doar sa carcotim, unii ascunsi confortabil in spatele unor pseudonime si ne resemnam ca "nu ne-am nascut in locul potrivit".

Acesta este obiectivul meu: sa adunam fortele constructive si complementare si sa propunem o ameliorare, daca schimbare presupune un efort supraomenesc.

Dar, noi, deocamdata, ne pierdem timpul in confruntari sterile.

Sa auzim ce vesti ne vei da in 2011, dupa alegerile din CMD Constanta.
.
Vechi 31-03-10, 09:45   #62
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Discutii ,discutii..nu se poate un drept la replica in viata medicala ??
Stiu ca articolul nu nominalizeaza concret eugenol dar ...
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-03-10, 10:27   #63
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

S-a intentionat asa ceva si raspunsul de la "Viata Medicala" a fost ca "aici (in ziar) nu este ring de box". Nici macar dreptul la replica...Asa ca, publicam si noi pe unde putem, adica pe forum, daca in alta parte nu se poate.
Vechi 31-03-10, 10:55   #64
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
S-a intentionat asa ceva si raspunsul de la "Viata Medicala" a fost ca "aici (in ziar) nu este ring de box". Nici macar dreptul la replica...Asa ca, publicam si noi pe unde putem, adica pe forum, daca in alta parte nu se poate.
Ooooaaaaauuuuuuu
.
Vechi 31-03-10, 11:06   #65
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default ce scandal monser

dragi colegi avem conducatorii pe care-i meritam si nimic mai mult...deci hai la sedinte ...poate capatam puncte emc pt apartenenta la eugenol
bogdancta a multumit.
Vechi 31-03-10, 11:34   #66
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Citat:
Bogdan, cred ca e o idee buna ca in viitorul Regulament Electoral sa se specifice ca aceia care detin o functie de conducere la nivel national in vreo asociatie profesionala sa nu mai detina vreo functie la nivel national si in CMDR.
Caci altfel, se transfera supararile si antipatiile sau necazurile dintr-un loc in altul.
Eu nu voi face asa ceva, caci sunt un varsator autentic si noi nu suntem ranchiunosi si nici nu tinem minte supararile.
Dar functiile de decan,rector,sef de catedra,sef sau membru in diverse comisii sunt compatibile cu cele din colegiu?Cate functii publice poate detine o singura persoana?Problemele dentistilor (in majoritatea lor covarsitoare privati ) nu sunt cunoscute de liderii comunitatii academice pt. simplul motiv ca preocuparile sunt diferite.Si e normal sa fie asa.Doar cine se loveste de necaz poate lua masuri profilactice.Crezi ca X mare neurochirurg stie ce probleme au medicii de familie?Daca ar fi sa respectam proportiile,90% din structurile de conducere CMDR ar trebui sa fie alcatuite din dentisti privati.In concluzie,liderii asociatiei practicienilor privati sunt cat se poate de legitimi in conducerea CMDR.Si pt. ca in Ro sunt toate de-a-ndoaselea,din BEX si CDN astfel de medici au fost eliminati.Si sa nu-mi spui ca dr.Barbu sau dr.Aldica ne reprezinta pe noi,majoritatea,in vreun fel.

Cap. V al Codului Deontologic este neconstitutional.Ba chiar anti.Oricare din cei 17000 de dentisti poate face plangere la Curtea Constitutionala, care va rade in 2 timpi si 3 miscari tot efortul CMDR de a priponi limba sloboda a membrilor sai.

Sunt foarte surprins de acceptul tau tacit pt. acest act normativ.

P.S Si eu sunt varsator.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-03-10, 12:01   #67
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Am convingerea ca NUMAI cu transparenta in cheltuirea banilor stransi din cotizatii vom putea avea un climat de incredere!

Radu, mi-ar placea sa ai curajul sa pui aceleasi intrebari si de la tribuna din amfiteatrul in care se va tine sedinta AGN!

Si sa intrebi despre fiecare categorie de cheltuieli realizata cu o anumita parte a personalului CMDR si nu numai.
Pt. ca tot te-ai invartit mai mult pe la sediul central al colegiului,stii cumva cu cat este platita d-na av.Mihaela Vasile?Ca aproape nu exista decizie a colegiului care sa nu aiba carente dpdv juridic.

Si pt. ca tot veni vorba,nu stiu cati dintre voi stiu ca aceeasi d-na avocat a fost avocata AMSPPR.Si chiar dumneaei a introdus in instanta cererea de eliminare a cuvantului "patronal" din statutul AMSPPR,cuvant ce a stat la baza vendetei cu liderii asociatiei.La inceputul lui 2007 a fost emisa hotararea judecatoreasca prin care instanta accepta modificarea statutului.Deci tot balciul ulterior a fost artificial.Motivatia "AMSPPR este patronat si implicit liderii sai incompatibili" a fost fumigena aruncata printre habarnisti.

Foarte probabil ca nu voi participa la AGN in 17 aprilie.Fiica-mea are exact in aceeasi zi examen de admitere in cl.a V-a (vezi ce invatamant maret avem? ).Am adus prea multe ofrande pe altarul zeitatilor profesiei fara rezultat, ca sa-mi sacrific si copliul.
Ti-ai gasit si tu pe cine sa intrebi de curaj.
.
Vechi 31-03-10, 12:31   #68
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Lumea moderna nu are loc

.

Default Tocmai de aceea am si creat chestionarul. Pentru ca nu sunt de acord cu cap.V

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Cap. V al Codului Deontologic este neconstitutional.Ba chiar anti.Oricare din cei 17000 de dentisti poate face plangere la Curtea Constitutionala, care va rade in 2 timpi si 3 miscari tot efortul CMDR de a priponi limba sloboda a membrilor sai.

Sunt foarte surprins de acceptul tau tacit pt. acest act normativ.
Tocmai de aceea am si creat chestionarul cu votul asupra Cap. V, urmand propunerea Selenei. Pentru ca nu sunt de acord cu cap. V!
Daca va fi votat in aceasta forma, vor aparea multe (probabil) zeci de procese intre medicii dentisti si CMDjuri/CMDR, iar consecinta este evidenta: singurii castigati vor fi avocatii. Asta ne dorim? Sa se imbogateasca niste avocati de pe urma neintelegerilor dintre unii medici stomatologi?
Probabil ca daunele morale cerute nu vor putea fi acoperite din valoarea actuala a cotizatiilor si atunci se va ajunge la marirea cotizatiei.
Asta ne dorim?
Am expus o parte din motivatia pentru care nu pot fi de acord cu capitolul V.
El este redundant, deoarece sensul in care este formulat, ca si continutul sau sunt mult mai complex enuntate in cadrul Legii 95/2006 Titlul XIII, in articolul referitor la obligatiile membrilor CMDR.

Imi pare rau ca nu vei putea fi prezent la sedinta AGN din 17 aprilie.
Dar, ai putea sa imputernicesti pe cineva sa formuleze ideile si intrebarile tale.
Succes la examen fiicei tale!
Radu Tepordei a multumit.
.
Vechi 31-03-10, 14:31   #69
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat nicky: " Tocmai de aceea am si creat chestionarul. Pentru ca nu sunt de acord cu cap.V "
Dar cu anteriorul capitol esti de acord? Sau are si el o hiba legislativa de tipul incalcarii Constitutiei si a Drepturilor Omului?
--------------------------
Aaaa...si sa nu uit. Acest topic are Alt Subiect. De ce trebuie sa amestecam subiectele pentru ca riscam sa cream confuzie. Raspunsul tau de mai sus mergea la topicul cu chestionarul, nu la topicul legat de articol si pareri. Vorbesc doar in nume propriu! (ca deobicei, de altfel).
Vechi 31-03-10, 16:57   #70
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Citat nicky: " Tocmai de aceea am si creat chestionarul. Pentru ca nu sunt de acord cu cap.V "
Dar cu anteriorul capitol esti de acord? Sau are si el o hiba legislativa de tipul incalcarii Constitutiei si a Drepturilor Omului?
Aaaa...si sa nu uit. Acest topic are Alt Subiect. De ce trebuie sa amestecam subiectele pentru ca riscam sa cream confuzie. Raspunsul tau de mai sus mergea la topicul cu chestionarul, nu la topicul legat de articol si pareri. Vorbesc doar in nume propriu! (ca deobicei, de altfel).
Radu,subiectele sunt cat se poate de legate.Aparitia articolului din Viata Medicala exact inaintea votarii in AGN a Codului Deontologic nu e catusi de putin intamplatoare.E justificarea limitarii la corespondenta scrisa a modului de exprimare a opiniei.
E drept ca si parodontologia e legata de profilaxie dar nu facem terci monocolore din ele.
.
Vechi 31-03-10, 17:16   #71
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Da, Radu ai dreptate. Numai ca un cititor oarecare vede aceasta discutie si la acest topic, si la cel cu pareri pro/contra noului cod deontologic. In acest sens, discutiile tind sa fie diluate...
Eu as merge pe cele doua idei principale si anume: articolul care pune intr-o anumita relatie cmdr-ul cu medicii stomatologi (in mod special forumistii) si, a doua, noul cod deontologic care este tot relatia cmdr-medici dar de pe viitoare pozitii de forta (cel putin cam asta se doreste). Sunt "legate" prin cmdr care are multiple obiective (se pare).
Vechi 31-03-10, 18:49   #72
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Macar eu fac ceva...tu?

.
+1 (+2/-1)     

Buna din nou.Am tot citit postarile voastre.Observ acea energie necesara unor oameni luptatori.Greseala este ca aceste energii se consuma doar in discutii la nivel de forum.Sfatul meu este ca toti cei ce au ceva de spus,idei de schimbare in bine,etc.,sa inceapa de la nivelul propriilor organizatii locale.

Varful POATE fi schimbat de jos,iar noi avem obligatia sa facem acest lucru daca am constatat ca este necesar acest lucru.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/cmd-unas-amsppr/10349-puncte-vedere-cmdr/

Schimbarile se pot face din doua directii:

1.DE JOS, situatie in care probabilitatea de a se modifica ceea ce este necesar pentru schimbarea sistemului este mai mare.

2.DE SUS, situatie in care aceeasi probabilitate este mai mica si schimbarile se vor manifesta asupra subalternilor (de regula).

E pacat sa va risipiti energia doar in discutii pe forum fara finalitate in organizatiile din care faceti parte,deci fara finalitate in realitatea crunta in care se invarte stomatologia romaneasca.

E drept ca pentru cei din Bucuresti situatia este mai delicata,ei fiind chiar "in gura lupului",dar daca la nivel judetean fiecare va lupta si isi va prezenta ideile inovative pentru sistem in fata colegilor,iar din acestia vor reusi sa castige cat mai multi adepti,in final se va creea o forta suficient de puternica pentru a impune aceste idei la nivel national.

So...lasati discutiile in contradictoriu intre 2-3 persoane de pe cate vreun subiect,cautati solutii la problemele existente deja si incercati sa adunati aceste idei in ceva concret.DE CE NU O NOUA LEGE,LEGISLATIE,STATUT,etc.

Nu se merita nici polemicile cu CMDR prin presa,nici aici pe forum....doar idei de schimbare in bine atat profesional,politic,etc.

SCUZE CA MA BAG SI IO CA MUSCA , DAR SUNT UNUL DIN MIILE DE STOMATOLOGI ROMANI SI NU POT ACCEPTA FELUL IN CARE FUNCTIONEAZA SISTEMUL ACUM,PENTRU CA VAD SI EU CATE ERORI SUNT,IAR ERORILE POT SI TREBUIE SA FIE INLATURATE PENTRU CA IN FINAL TOATA LUMEA POATE FI MULTUMITA.

scuzati capslock-ul dar am incercat sa abuzez de el doar in acest penultim paragraf.
nicky_cazacu a multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, absolventi, adresa, afara, articol, asociere, ata, buna, calitatea, cazul, cazuri, cmdr, colegi, colegiu, competenta, doresc, endo, europa, fericite, folosesc, forum, iga, intrebare, lipsa, lucru, medicilor, mm, modelul, parte, partea, pozitii, publica, separa, stoma

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/cmd-unas-amsppr/10349-puncte-vedere-cmdr/
Publicat de For Type Data
puncte de vedere CMDR - info Sanatate! This thread Refback 12-07-10 17:49

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (19:48) timp.

Alegeti schema de culori preferata: