Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Reclama la pasta de dinti colgate

discutie din eugenol.ro : intr-o pauza de publicitate am inghitit 2 reclame la pastele de dinti colgate; mi-au ramas in gat; ambele intareau ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > CMD UNAS AMSPPR
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Rezultatul chestionarului: De acord cu reclama la colgate?
este o nesimtire ce se intampla, isi fac vanzare pe spinarea noastra 26 61,90%
sunt de acord sa-si vanda produsele pe imaginea mea, eu recomand si folosesc cel mai mult colgate 4 9,52%
nu ma intereseaza 12 28,57%
Au votat: 42. You may not vote on this poll

Like Tree5Multumiri
  • 1 Scris de eugenol man
  • 1 Scris de cristina ghita
  • 1 Scris de SELENA
  • 2 Scris de bogdancta

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 23-02-10, 17:51   #1
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Default Reclama la pasta de dinti colgate

intr-o pauza de publicitate am inghitit 2 reclame la pastele de dinti colgate; mi-au ramas in gat; ambele intareau mesajul cu vorbe ieftine, "cea mai recomandata si folosita de medicii dentisti", recomandata de amsppr si d-astea.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/cmd-unas-amsppr/10025-reclama-pasta-dinti-colgate/

la atata reclama probabil ca daca intrebi cativa medici sigur iese pe primu loc; da de la asta pana la cea mai recomandata si cea mai tare din parcare e cale lunga; tre sa fi studiat minim un semestru in facultate pasta de dinti colgate si proprietatile ei miraculoase sa o poti recomanda cu atata putere pacientilor.

ma scot din sarite; personal recomand pasta de dinti punct. fara nume. si nu dau 2 bani pe compozitie ci pe utilizare. vreau ca CMDR sa ia masura in sporirea afacerilor unor firme folosind imaginea mea.

or avea iesclusivitate la cmdr sau amsppr sa arunce jeguri d-astea? adica daca mai vor sa-si vanda si altii pastele, ei ce vrajeli mai baga, se iau la bataie cu colgate pe care-s cei mai recomandati de dentisti!?

Modificat ultima data de drLouis; 23-02-10 la 18:11.
drLouis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-10, 18:36   #2
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Ce ma enervezi!!!!!!!!!!!! Azi voiam sa atac subiectul asta. Io nu numai ca n-o recomand, dar nici macar nu pot s-o sufar, am senzatia ca ma spal cu lesie. Si chiar eram curioasa sa intreb colegii: pe voi v-a chestionat careva ce pasta de dinti recomandati, sau poate mai corect, ce pasta de dinti folositi voi insiva? Pentru ca am observat ca pacientii isi cumpara colgate, ca "asa au auzit in reclama, ca si noi folosim...cuuuuum? nu colgate folositi, dna doctor? ca astia asa zic". Si am senzatia ca mi s-a pus in circa ce n-am zis si n-am facut. Si a propos de firme, mie mi-a trecut pragul cu constiinciozitate doar Oral-B-ul, cu care reprezentant am mereu meciuri la fileu pe tema periutelor electrice.
Vechi 23-02-10, 19:42   #3
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de dentist4u View Post
...cu care reprezentant am mereu meciuri la fileu pe tema periutelor electrice.
Suna familiar

Posibilitatea de a folosi sloganul respectiv este data doar de un studiu statistic pe medicii din RO.
Esantionul e cam de 300 dentisti si se face telefonic.

Ce ma enerveaza este ca spun Marca cea mai recomandata cand este Pasta cea mai recomandata.

Sorry Louis dar chiar e cea mai recomandata sau cel putin a fost atunci cand au facut studiul (2007). O sa iasa incurand un studiu nou si sa vedem cum vor iesi Colgate si Oral-B (ce ei se bat pe aceasta recomandare)

Partea proasta este ca sunt folositi medici stomatologi in reclame si aici nu prea este deontologic (pt medicul respectiv).

Si in ce priveste votul incearca si tu si alte variante ca nu toti gandim ca tine
nicky_cazacu a multumit.
Vechi 24-02-10, 04:35   #4
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

da, uite aici studiu statistic; inmulteste cu 30 chestionaru si-ti da exact esantionu tau de 300; 0% medici de acord.

de ce nu intreaba firma la telefon medicii si daca sunt de acord sa le fie folosita imaginea pentru vanzarea pastei de dinti colgate? ne indobitocesc cu mii de reclame la tv de si nuaptea numa colgate iti suna in cap; dupa aia mi se pare ridicol sa mai faci vreun studiu; daca aveai 10 paste de dinti daca fiecare dadea un nr egal de reclame atunci da, avea valoare studiu; da nici atunci n-aveau dreptul sa mi foloseasca mie imaginea;
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10025
ia sa adauge acolo: pasta colgate este cea mai indicata si folosita nu pentru ca este cea mai buna si si-ar i dovedit proprietati miraculoase ci pentru ca v-am tampit de reclame la tv, si le-am umplut medicilor cabinetele cu paste si pastutze colgate si ca 80% din pastele de dinti la magazin sunt colgate si probabilistic sansele sa iei una sunt f mari.

chestionarul e strict legat de parerea dentistilor fata de reclama colgate; nu ma intereseaza cu ce paste de dinti se spala medicii; deci ori esti de acord ori nu ori nu te intereseaza; daca ai alte comentarii/pareri exprima le prin post

ar trebui interzisa aparitia medicului dentist direct sau indirect (prin folosirea expresiilor de genul cel mai indicat de blabla) in orice reclama a vreunui produs comercial identificabil in spotul respectiv.

lucruri de bun simt ignorate de pseudocolegiul interesat in principal de cotizatii si amenintat de medici.
Vechi 24-02-10, 07:08   #5
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

lol, c.g. d c te-ai automoderat mah ca ziceai bine, ti-e frica de euglena?

e vorba de ruperea dintr-un context a un studiu (ce prezinta mai degraba rezultatul agresivitatii unor reclame si campanii publicitare nu calitatea unui produs) si folosirea lui pentru a vinde produse comerciale;

mai mult, ce pasta recomanda sau foloseste un medic ar trebui sa fie informatii cu caracter personal si nu marfa de facut publicitate. eman, nu exista nici o scuza, si daca exista portite legale pentru treaba asta, nu se cheama ca nu e o nesimtire.

mentionez ca n-am tangente cu comertul de paste de dinti, rude, prieteni in domeniu sa nu se inteleaga ca am scopuri meschine
Vechi 24-02-10, 08:47   #6
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Rectificare: CMDR-ul n-are nici o treaba cu reclamele la pastele de dinti...
AMSPPR are un contract de parteneriat cu Colgate si, la congrese, o zi este dedicata "Zilelor Colgate", unii membri primesc mostre gratuite care le ofera pacientilor la prima consultatie recomandata gratuita de Colgate.
UNAS are contract cu OralB si politica de congrese in conformitate...
Ambele asociatii au nevoie de sponsorizari pentru Congrese si cele doua firme sunt sponsorii principali. Nu se poate face numai stiinta fara implicarea comericialului ca doar nu Luis sponsorizeaza congresele...Este un rau necesar pentru manifestarile stiintifice.
Cu impliocarea medicilor in reclama, iarasi este de discutat. Poate ca unii chiar vor. Unii sunt chiar si platiti pentru acesle clip-uri publicitare. Despre studii, poate nu avem noi acces la toate studiile dar se fac si sunt foarte bine documentate...Si sunt recunoscute international.
Vechi 24-02-10, 09:14   #7
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

zhi ca nu esti interesat direct din treaba asta si mai vorbim

ma faci sa rad, ce studii? "cine recomanda pasta colgate"? asta-i stiintza?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10025
va spun eu miza; sponsorizarile asociatiilor ajung in buzunarele unora din acele asoc; unora care justifica mai departe ca vezi duamne e nevoie pentru congrese la care participarea se face pe baza de bilet platit; si cum se puate opune cineva din cmdr cand toti ilustrii profesori sunt beneficiarii acestor congrese; nu se poate sa ne taiem craca singuri.

eu cred ca chestia asta ar putea imbraca si un aspect penal; 2 firme care sponsorizeaza 2 asociatii care apoi isi aroga dreptul de a vinde imaginea medicilor dentisti si de a-i transforma in comercianti de colgate si oralb;

asta e adevarul, beneficiarii sunt congressmanii si conducerile asoc. care-si impart banii aia; pe spinarea si imaginea plebii dentistice.
Vechi 24-02-10, 09:35   #8
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Nu, nu am nici un interes in treaba asta! Nu s-a gasit inca persoana sau firma sau asociatia care sa ma inregimenteze! Vb cat vrei pe aceasta tema...
Studiile le gasesti la firmele respective la departamentul de marketing si stiintific. Fa-le o vizita si docuimenteaza-te!
E foarte usor sa fii "gica-contra" la tot si la forumisti, in general...E mai greu sa construiesti ceva! Dar un Luis care sa nu ia totul in deradere si in zeflemea, cred ca ar fi prea mult pentru tine si pentru forumistii cere se amuza la postarile tale. If I were you (din fericire, nu sunt), as schimba tonalitatea si as incerca sa fiu serios 5 minute ca sa-i descoperim si cealalta fata a lui Luis, de baiat inteligent, capabil, ironic dar cu mult bun-simt, etc. pentru ca tu nu esti asa cum iti vinzi marfa (propria imagine). Ai soca prin sinceritate si prin a pune punctul pe "j" dar intr-o maniera constructiva, nu bla-bla-uri si atacuri...Esti permanent nemultumit de ceva? Implica-te! Dar inceraca sa dai solutii concrete si viabile...Restul este "ne radem"(Tudor G.)...
Pentru amanunte despre cat de mult costa un Congres, vezi pe la cele doua asociatii...Biletul platit este doar praful de pe toba nu poate acoperi, in totalitate, costurile imense. Dar, ca toti colegii, te duci la Congrese ca sa-ti faci punctele EMC, te simti mai mult sau mai putin bine, inveti sau nu ceva nou dar nu te-ai gandit niciodata la costuri...
Lozinci anti-comuniste stiu si eu, merci! Nu ar mai exista nici un Congres fara sponsorizari. Sau biletul platit/taxa de participare ar fi de nesuportat pentru dentisti (li s-ar parea enormA!). Ca facem un fel de "brain-storming", cautam solutii, avem idei, etc. este foarte bine pentru noi, ca palmasi, si pentru forum. Dar ar fi bine sa gasim si solutii viabile, constructive, aplicabile...
Vechi 24-02-10, 10:03   #9
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drLouis View Post
asta e adevarul, beneficiarii sunt congressmanii si conducerile asoc. care-si impart banii aia; pe spinarea si imaginea plebii dentistice.
Din perspectiva varstei de 9 ani e posibil ca asta sa fie adevarul.De ce nu te bagi si tu intr-o asociatie sa vezi cam ce bani se fac si cum beneficiaza sefii lor (cel putin in AMSPPR)?De pe pozitia unui suspect,din punctul tau de vedere, de beneficiar pe spinarea plebii dentistice,te poftesc sa lasi petardele din mana si sa cobori de la peluza jos in teren sa vezi cum e.Ca sa stai perfuzat nonstop de indignare si frustrare e usor.Baga presiune in pompa si pune-o la treaba.Daca-ti permite jigleoru'.

P.S.Intreaba-i si pe studentii de au luat bursa colgate ca parere au.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-02-10, 10:26   #10
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

nu am de gand sa ma schimb; as deveni ordinar, banal, si e plin forumul de plati; mai bine guitza contra, grobian etc.

cat despre implicare, sa fim seriosi, or mai fi si oameni cinstiti; dar cand stiu cum se luau examenele pe vremea mea si cine ne conduce mai bine ma apuc de agricultura; trebuie sa se curete generatii si aia de vin din spate sa fie nepatati si neinvatati cu netrebnicii; e valabil pentru intreaga romanica.
Vechi 24-02-10, 10:37   #11
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Louise daca esti asa si in realitate bravo tie... Asta e personalitatea ta. Dat daca esti asa doar pe forum... Stii unde te incadrezi.
Vechi 24-02-10, 10:52   #12
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

sunt duar asa pe forum, e...unde ma incadrez?
Vechi 24-02-10, 10:57   #13
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
lol, c.g. d c te-ai automoderat mah ca ziceai bine, ti-e frica de euglena?
nu mi-e frica. doar ca n-are niciun rost sa ma bag in discutii doar de dragul lor...panoul ala tot acolo va ramane, la intrarea spre aeroport, reclamele alea inutile la teve tot acolo...ce rost are sa scriu?
mai bine citesc o carte. si ma rup de realitate.
cg
grigore1 a multumit.

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-02-10, 11:16   #14
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Dar, ca toti colegii, te duci la Congrese ca sa-ti faci punctele EMC, te simti mai mult sau mai putin bine, inveti sau nu ceva nou dar nu te-ai gandit niciodata la costuri...
ete nene ca sunt obligate asociatiile alea sa faca congrese saracele; si din cauza ca n-au bani se prostitueaza la 2 firme de pasta de dinti sa-i ajute si pe ei; in exchange se ofera imaginea medicului dentist.

povesti din astea nu mai papa mandea de mult; congrsele sunt afaceri adevarate; unii scot bani din ele, cum altii scot bani din emc; tuata asta-i o mare afacere a mediului universitar; asa-si mai rotunjesc si ei saracii buzunarele; noi dentistii de rand suntem mereu fraierii; pe noi ne sug toti.
Vechi 24-02-10, 12:43   #15
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Lou, daca ai idee putin de statistica atunci crezi ca intelegi ca votul aici e valabil doar pentru cei care au si stiu sa foloseasca un calculator.
Deci nu e relevant. Plus ca mai sunt medici si de afara.

Legat de implicarea comercialului ce sa spun.
Alternativa la trimiterea la plimbare a companiilor este ca asociatiile nu vor mai avea bani de nici un fel si companiile vor folosi banii (ce ii dadeau la asociatii sau pe burse) la televiziunile lui Vantu si aluilalt.

Crezi ca nu vor vinde pasta? Fi sigur ca vor reusi sa vinda. Doar ca o parte din bugetul de promovare nu se va orienta spre asociatiile stoma.
Ce faca asociatiile cu banii e alta poveste. Bine, rau nu stiu.

Faptul ca folosesc medici in reclama nu cred ca este o idee buna.
Faptul ca spun cea mai folsita periuta/pasta de medicii stomatologi este pur marketing si asa se intampla si la sampoane si alte povesti in care sunt recomandate de asociatii.

Din pacate modelul societatii in care traim implica si acte comerciale. Daca doresti un alt sistem te rog propune. Eventual pot face un drum in Israel si sa intri intr-un chibutz.

PS Nu votez ca nu am obtiunea mea acolo.
Vechi 24-02-10, 13:07   #16
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

pai macar zi-ne si noua asa putin cam la ce varianta in versiunea ta ai vota.

se nasc nemultumiri si nedreptati; nemultumiri pentru a aceste asociatii ne vand imaginea in special in interesul unor gasti, fara ca acele asociatii sa ne ceara parerea; nedreptati pentru ca alte firme de paste de dinti nu au acelasi statut; sunt marginalizate; ce, trebuie sa contribuie la asociatiile dentistice ca sa poata exista si ele pe o piata sufocata de colgate? ce suntem in pampas aici? confundam medicina cu liga profesionista de fotbal, numa acolo se cumpara drepturile de televiziune; eu zic ca s-a ajuns prea departe.

medicul prin codul deontologic nu are voie sa-si faca reclama; insa imaginea lui poate fi folosita la comert cu amanuntul.

eu am spus cum vad lucrurile
Citat:
ar trebui interzisa aparitia/implicarea medicului dentist direct sau indirect (prin folosirea expresiilor de genul cel mai indicat, rcomandat folosit de blabla) in orice reclama a vreunui produs comercial identificabil in spotul respectiv.
mai departe, cum isi fac rost de bani asociatiile nu ma intereseaza; e treaba lor; nu ii obliga nimeni sa tina congrese; ei fac asta benevol si in special pentru malai.
Vechi 24-02-10, 14:29   #17
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

E adevarat ca sunt enervante reclamele la Colgate(personal,o prefar pe-aia de la Parodontax).E enervant ca il pun pe Doctorul X-lescu sa vorbeasca in numele meu.
Ce mi se pare insa strigator la cer este ca 'romanu' inca nu are bunul simt sa se spele macar zilnic pe dinti(dupa fiecare masa nici nu intra in discutie).Asa ca daca reclamele astea il fac sa dea cu peria mai des pe dinti,mie mi se pare o mare realizare.
Asa ca ,Romane,spala-te cu ce vrei pe dinti,numai SPALA-TE!!
Radu Tepordei a multumit.
Vechi 24-02-10, 14:40   #18
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
... fara ca acele asociatii sa ne ceara parerea; ...

mai departe, cum isi fac rost de bani asociatiile nu ma intereseaza; e treaba lor;....
Esti inscris intr-o asociatie ca sa iti ceara parerea? Te-ai obosit sa ti-o exprimi?

Evident ca e treaba lor si recomandarea este Aociatia X sprijina/recomanda ... produsele Y

Adica se refera la acsociatie si la medicii ei.

Citat:
ar trebui interzisa aparitia/implicarea medicului dentist direct sau indirect (prin folosirea expresiilor de genul cel mai indicat, rcomandat folosit de blabla) in orice reclama a vreunui produs comercial identificabil in spotul respectiv.
Cu asta votez si eu
Vechi 24-02-10, 18:57   #19
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
aceste asociatii ne vand imaginea in special in interesul unor gasti, fara ca acele asociatii sa ne ceara parerea....eu zic ca s-a ajuns prea departe.

............

mai departe, cum isi fac rost de bani asociatiile nu ma intereseaza; e treaba lor; nu ii obliga nimeni sa tina congrese; ei fac asta benevol si in special pentru malai.
Bre Luize,pana una alta AMSPPR-u' e singura asociatie care are atitudine si reactie fata de ce se intampla cu dentistii natiei.Orice structura de genu' asta se bate pt. drepturile si interesele membrilor ei.Tu insa te-ai trezit singur sub luna plina.Gandesti ca bunica de la parter care,cand nu fugareste copiii din fata geamului,blastama administratoru blocului ca umbla cu banii locatarilor desi ea n-ar fi in stare s-o faca,apoi da drumul la televizor .

P.S.BENEVÓL ~ă (~i, ~e) Care se face din proprie dorință și gratuit; făcut de bunăvoie.
.
Vechi 25-02-10, 00:02   #20
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Sunt atit de scump ca nu-mi
permit sa ma tratez nici pe
mine

.
+1 (+1/-0)     

Louis, din cite stiu eu, absolvirea unei facultati, in cazul de fata stomatologie sau medicina dentara, ar trebui sa-ti garanteze, pe linga cunostinte generale de scobit in dinti (care nu te fac neaparat doctor), atit o exprimare adecvata cit si un mod de perceptie a realitatii superior plebeilor (astea, pe linga o cultura adecvata, te pot transforma in doctor!)... Tu dovedesti atit prin cum spui dar mai ales prin ce spui ca nu ai atins inca acest statut!!!
Scuza-ma daca sunt putin cam dur, dar cei care vorbesc in necunostinta de cauza imi provoaca reactii violente... m-am cam saturat de atotcunoscatori care nu se implica, de galeria din tribune - toata lumea se pricepe in Romania la fotbal, politica si medicina! Daca ai cunostinte atit de vaste in ceea ce priveste asociatiile profesionale, te invit sa te inscrii in AMSPPR si sa vezi cum se gestioneaza "malaiul" si cum se organizeaza un congres. Pe linga asta, ai putea invata ce e aia politica profesionala si ce inseamna sa iti dedici o parte importanta din timp colegilor tai (cind ai putea sa o dedici familiei, prietenilor sau... tie). Dupa ce te familiarizezi cu aceste mici amanunte, ai cuvintul! Pina atunci, dragul meu, traieste-ti frustrarile in singuratate si nu ne ocupa timpul cu prostii!!!
radualionte si sico au multumit.
.
Vechi 25-02-10, 06:12   #21
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Care se face din proprie dorință și gratuit; făcut de bunăvoie.
iti sugerez sa iei o carte de lmba romana de gimnaziu cred->figuri de stil->contradictia in termeni; daca mai citesti o sa vezi ca folosesc multe questii natangi; nu credeam ca mai sunt care sa ia plasa dintre cei vechi.

Citat:
Publicat initial de bogdancta View Post
Scuza-ma daca sunt putin cam dur, dar cei care vorbesc in necunostinta de cauza imi provoaca reactii violente... m-am cam saturat
te scuz. te-ai saturat da?! perfect; asta e si scopul; lasi pe altii mai capabili sa faca treaba cum trebuie; tu probabil esti un pion marunt, o rotita nesemnificativa care n-are parte nici de firmituri; iti zice baronu, sus pe stalp si lipeste colgate ca n-avem malai de emc, executi; ce mai cnteaza ca o firma vinde imaginea medicilor daca n-avemalai de emc la asoc.

atasez si cateva imagini; 4 reclame in 5minute; uitati ce face amsppxxxyyytrmsns pentru tagma dentistica: prostituarea imaginii; am inteles ca in curand or sa ne propuna sa umblam ca gibonii cu colgate tatuat pe turu pantalonilor si in frunte .
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 3.jpg (66,7 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 1.jpg (65,3 KB, 3 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 2.jpg (67,0 KB, 2 vizualizari)
Vechi 25-02-10, 07:37   #22
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

@drLouis
concret ce propui ? ce este de facut ?

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-10, 09:17   #23
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

sa facem o petitie pentru disocierea imaginii medicului dentist de vanzarea de produse medicale.

as defini asa textul petitiei: nimeni nu are dreptul de a folosi imaginea medicului dentist, fie ea sub forma fizica sau ca grupare profesionala in ansamblul ei pentru a-si promova produsele comerciale.

sunt convins ca se pot gasi si forme decente de colaborare intre asociatii si comercianti.
Vechi 25-02-10, 09:36   #24
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu cred ca este important ce pasta folosim, noi sau pacientii, iar colgate total si blendamed complete sunt din ce stiam singurele paste ce mai contin si triclosan pe langa celelalte ingrediente..un pic mai slab ca chx...asa cum are si sapunul protex...recomandat de medici dermatologi parca..si cred ca totusi conteaza si ingredientele din pasta de dinti cu toate ca tehnica face 99 %...dar totusi gandeste-te ca, chirurgi cand intra in operatie nu se spala cu sapunul duru...chiar daca s-ar freca 2 zile...si ar avea cea mai corecta tehnica...tot chx ...
in rest cu recomandarea din reclama e naspa..in primul rand nu ar trebui sa existe nici o reclama la nici un fel de medicament...toate reclamele sunt 80% minciuna..iar restul povesti frumoase
Vechi 25-02-10, 09:50   #25
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

sa-ti zic de ce nu pun baza pe componentii din paste; pai cum dovedesti tu ca nu stiu ce componenta are nu stiu ce valoare; tre sa faci studii pe numar f mare de pacienti gen dublu orb; si nici atunci nu ai garantii ca dintii difera de la om la om; daca ai vrea sa fii mai corect ar trebui sa speli un dinte cu o pasta si altul cu alta, pentru acelasi individ; si sa faci chestia asta la mii de uameni sa poti trage niste concluzii; si nici atunci nu-s relevante ca pot sa-ti mai insir un numar mare de variabile care sa-ti ruineze studiul;

desigur, pua sa vina euglena sa ne zica acum ca au facut deja studiile aia galbeni cu ochii mici si atunci zic da, am dreptate
Vechi 25-02-10, 10:06   #26
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Sunt atit de scump ca nu-mi
permit sa ma tratez nici pe
mine

.

Louis, tata, avatarul ti se potriveste perfect!!! Daca maimutarelile astea tie ti se par atitudine civica, pe mine nu m-ai convins! Propui petitii... am revazut semnaturile pentru "Petitie pentru sprijinul libertatii de exprimare in medicina dentara" si nu te-am gasit pe-acolo. Ti-as recomanda sa incepi cu asta, asa, de antrenament!
Cit despre chestia cu gibonii, nu stiu, tu ar trebui sa cunosti mai bine amanuntele... Maimuta are curu' rosu... asta inseamna ca face reclama la Colgate deja?! Cit despre tatuarea pe frunte, s-ar putea sa nu-i intereseze - nu-i un loc vizibil atita timp cit majoritatea dintre noi umbla cu capul mult prea plecat...
.
Vechi 25-02-10, 10:07   #27
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

oricum banuiesc ca efectele sunt diferite in funtie de tehnica, timp de periaj, frecventa, zilnic sau la sapt,..si tot asa...si ca in multe alte lucruri tre sa luam ca atare ce zic ei...ca si in stoma..pacintul ia de bun ce-i zicem noi...nu se apuca sa faca studii...mereu depindem de altii...atunci cand luam un atb ne apucam de studii sa vedem daca e bun sau il luam ca asa ne-a fost recomandat
Vechi 25-02-10, 10:18   #28
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Tara arde si baba se chiaptana.Asta te doare pe tine,Luize,ca AMSPPR e luat partener intr-o campanie publicitara iar Colgate e partener la o manifestare stiintifica,ce nu are nici macar "privilegiul" de a fi creditata.Asta e problema comunitatii dintologilor.Reclama la pasta de dinti.Sa-ti spun eu care e o problema reala si de o gravitate pe care,daca nu o realizezi acum (nici n-ai cum-copacii sunt dincolo de padure),o vei realiza in viitorul apropiat?Nr. dentistilor.Si-or sa vina vremuri in care ai sa fii in stare sa-ti pictezi pe bani chiar si zvastica pe varful organelor , ca sa ai din ce trai.
Uite o idee ce ti-ar putea consuma energia:ca sa nu zici ca te aliniezi la o asociatie existenta,fa-ti Asociatia Licuricilor si baga o campanie publicitara pt. utilizarea prezervativului in medicina dentara.Nu de alta da' o sa ajungem sa avem asa un spor "natural" ca o sa ne invidieze si iepurii.

P.S.Habar nu ai ca prin acest topic faci jocurile altora.Sau poate stii foarte bine?
.
Vechi 25-02-10, 10:30   #29
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de bogdancta View Post
Daca maimutarelile astea tie ti se par atitudine civica, pe mine nu m-ai convins
nu tin sa conving pe nimeni cu nimic; era duar un chestionar sa vad cum gandesc in raport cu restul dentistilor.

daca se dovedeste ca majoritatea considera ca si mine ca nu e normal sa fim prezentati la tv cu emblema colgate in piept in dreptul inimii atunci se poate trece la pasul doi; asta nu insamna ca se va si trece; dar exista o baza reala de plecare.

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
P.S.Habar nu ai ca prin acest topic faci jocurile altora.Sau poate stii foarte bine?
nu am treaba cu nici o asoc.; singurul joc pe care-l fac e pentru sanatatea mea mentala, ma scoate din sarite reclama aia de fiecare data cand o vad la tv;
poate detaliezi putin, fie aici fie pe pm cui ii fac involuntar jocul; in mom asta sunt neprihanit; dupa ce-mi spui o sa ma simt uarecum cu musca pe caciula, dar impacat sufleteste ca vreau duar justice
Vechi 25-02-10, 10:47   #30
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Luis, daca ai fi fost obiectiv, chestionarul tau ar fi aratat putin altfel...adica ar fi fost incluse, in afara de colgate care iti sta pe neuron, si altele: OralB, Parodontax, Blendamed,etc. In chestionar, te referi doar la colegate si ce face el cu imaginea ta...Daca ai fi generalizat (deci indiferent de marca), chestionatul ar fi fost mai apropiat de adevar. ok...ai rezultatele partiale (ale celor care au votat), ce faci cu ele? Poti trage vreo concluzie? Votantii sunt nesemnificativi fata de numarul total de useri (printre care sunt si multi pacienti...).
Ideea cu "asociatia licuricilor" imi venise si mie, acum cateva zile dar, atunci, m-am abtinut. Se pare ca nu sunt singurul care gandesc asa, deci propunere concreta: daca tot esti "responsabil cu anarhia", multe dintre ideile tale sunt bune (cu mari exceptii), esti baiat inteligent si sensibil, ce-ar fi sa-ti faci propria asociatie profesionala si sa vezi cum este si ce poti schimba in bine. Eu as fi printre primii tai membri...
Vechi 25-02-10, 11:55   #31
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
multe dintre ideile tale sunt bune (cu mari exceptii)
buna asta

editeaza si tu intrebarea si fa-o mai generica ca io nu mai pot.

cat despre asoc. licuricii ce-ar fi sa-mi spui tu cum e, ca vad ca prea le stii pe tuate si pretinzi ca n-ai nici un interes; stiu ca ai halat cu colgate da nu trebuie sa ne convingi si pe noi sa facem la fel
Vechi 25-02-10, 12:18   #32
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

La chestia cu "mari exceptii" cred ca stii la ce ma refer mai ales ca este de data foarte recenta...
Ce intrebare sa editez?Din chestionar? Sorry, dar nu ma bag peste tine...
"Licuricii" sau cum vrei sa-i spui la viitoarea ta asociatie ar trebui sa aiba un statut (adica ce vrea muschii ei de la lumea stoma) si ce intentioneaza sa faca, un program de actiune (pe termen scurt, mediu si lung), in principiu ai putea fi ales presedinte (pana la organizarea primelor alegeri libere, pe considerent ca tu ai infiintat-o) si polularizarea existentei ei (dupa ce ai trecut de inregistrare la judecatorie, ai capatat personalitate juridica, etc.)...
Halatul din poza este cadou de la Colgate (pe langa alte mii date membrilor amsppr), mai am unul de la ~~~~~~~~, am o bluza f. frumoasa cu "Suntem aici" cu sigla eugenol...si multe altele mai mult sau mai putin comerciale. Eu nu vreau sa conving pe nimeni, de nimic. Fiecare are propriul liber arbitru..(!). Numai ideile tale sunt radicale fara o baza suficienta de sustenabilitate...Si e pacat pentru ca poti dar te complaci in "clovnul junglei" din woodpecker...Scuze de parerea personala ("branza buna in burduf de caine")!
Vechi 25-02-10, 12:23   #33
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
ce-ar fi sa-ti faci propria asociatie profesionala si sa vezi cum este si ce poti schimba in bine. Eu as fi printre primii tai membri...
Ma prind si eu.Ce zici Luize,ai oo de staroste licuric?Si c-adusei vorba de 2o,daca vrei cu adevarat sa faci ceva pt. licuricime,ne-arati ce e dupa 2 ducandu-te la colegiu Bucale?De ce?Sa le ceri procesele verbale de la sedintele de CDN din septembrie incoace.Ar trebui sa ti le dea,ca n-or fi secret de stat si esti membru cotizant.Te luminezi astfel si de ce esti, in momentu asta, suspect de dansator mediatic,poate fara voie,la balul marionetelor.
.
Vechi 25-02-10, 13:19   #34
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

radoot, am pilotzi cu imprimeul: de ma voi ridica pre multi voi popi; deci ar fi sfarsitu lumi pentru dentistica cum o cunoastem azi daca prin absurd as ajunge maine staroste.

da' prefer sa nu-i vada decat prietena, si sa ma dau mare duar n fatza ei

asa ca sarmani dentisti inca nu s-a nascut mesia nostru; mai avem de astaptat si indurat.

nu-s membru decat in cmdr pe care-l dispretuiesc (cum se puate vedea) desi teoretic n-ai voie; membru fortat pentru ca acest colegiu nu ma reprezinta cum as dori;

radooa, modifica cum crezi tu ca e corect si obiectiv.
Vechi 25-02-10, 16:51   #35
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Adica daca eu iau excaliburu-n mana inseamna ca deodat mi se-nchina neamu'?
Iete pudicu' un' statea.Macar nu mai imbraca gogosarii aia cu turu' dinainte.

Tzara de eroi pe vine.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
2007, afara, baro, buna, chx, colgate, curand, data, dentis, dentist, deontologic, electrice, folosi, folositi, intrebare, iv, medicii, medicul, nou, oral, reclame, recomanda, recomandare, recomandata, sistem, statistic, stoma, stomatologi, studiu, tema, vand

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/cmd-unas-amsppr/10025-reclama-pasta-dinti-colgate/
Publicat de For Type Data
Reclama la pasta de dinti colgate - info Sanatate! This thread Refback 11-04-10 08:33

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:08) timp.

Alegeti schema de culori preferata: