Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Lipici

discutie din eugenol.ro : Ce parere aveti ? Link [ Necesita inregistrare pentru acces. ] Va rog documentati raspunsul caci sentimente am si ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Chirurgie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 04-12-09, 09:39   #1
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Lipici

Ce parere aveti ?

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Va rog documentati raspunsul caci sentimente am si eu vis a vis de de lipiciul asta . Il foloseste cineva ?
Multumesc !
Vechi 04-12-09, 20:21   #2
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cred ca superglue cu un colorant (violet gentiana ??) dar calitate farmaceutica....
k-nin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-12-09, 07:43   #3
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Intersant Scuipinolul ăsta. Cianoacrilaţii sunt folosiţi de ani de zile (parcă şi în tratamentul deschiderilor accidentale ale camerei pulpare). Am văzut ceva asemănător pentru acoperirea comunicărilor oro-sinusale
cherrypie este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-12-09, 10:46   #4
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Interesant si util in acelasi timp. Asteptam mai multe informatii si rezultate probate stiintific. Eu unul astept demult ceva ce ar putea inlocui macar partial sutura clasica. Nu stiu voua, dar mie imi ocupa foarte mult timp "goblenul" de la finalul fiecarei interventii. Imaginati-va ce usor ar fi sa aplici adezivul pe marginile lamboului, sa il tii in pozitie cu o pensa pentru cateva minute si el sa ramana in pozitia aia prin adeziune.
Sper sa vedem cat mai curand firmele mari ce produc biomateriale de uz stomatologic (os sintetic, membrane, implante) ca se vor apleca serios asupra subiectului dezvoltarii unui adeziv "tisular" biocompatibil. Deocamdata incercarile sunt timide...dar e un inceput.
Vechi 06-04-10, 22:14   #5
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dr.T View Post
Interesant si util in acelasi timp. Asteptam mai multe informatii si rezultate probate stiintific. Eu unul astept demult ceva ce ar putea inlocui macar partial sutura clasica. Nu stiu voua, dar mie imi ocupa foarte mult timp "goblenul" de la finalul fiecarei interventii. Imaginati-va ce usor ar fi sa aplici adezivul pe marginile lamboului, sa il tii in pozitie cu o pensa pentru cateva minute si el sa ramana in pozitia aia prin adeziune.
Sper sa vedem cat mai curand firmele mari ce produc biomateriale de uz stomatologic (os sintetic, membrane, implante) ca se vor apleca serios asupra subiectului dezvoltarii unui adeziv "tisular" biocompatibil. Deocamdata incercarile sunt timide...dar e un inceput.
Da! Sau o membrana autoadeziva. M-am gandit acum cateva luni la asa ceva... Care sa contina o matrice de colagen, in ochiurile careia sa se gaseasca proteoglicani si fibrina. Ramane de rezolvat problema adezivitatii, care inca nu am habar de unde s-o apuc... Probabil ca printr-un polizaharid se poate rezolva... Mai cercetez!

edit: In orica caz, din punctul meu de vedere, cianoacrilatele sunt periculoase in uzul dentar, datorita gruparii libere cian ( -CN) volatila si TOXICA, si care , prin inhalatie ,poate provoca probleme neuronale.
Cu toate astea, si eu, cand ma tai superficial, imi lipesc plaga cu cianoacrilat. Dar este o lipire de suprafata, nu pe mucoasa, nu pe plaga sangeranda...

edit 2..Sau poate Peri-Acro asta nu o fi un cianoacrilat? N-oi fi inteles eu?

Modificat ultima data de Dragos Dinulescu; 07-04-10 la 02:12.
Dragos Dinulescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-04-10, 23:17   #6
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default glue glue superglue

la ''biblie'' scrie ca cel mai bun protector pentru os e cheagul de sange protejat de sutura...blah blah....ma rog cumva adevarat,nu intru totul in funtie de situatie se poate actiona diferit dar treaba cu niscaiva lipici e cam trasa de par...cred ca superglue mai lipsea din arsenalul medicului roman....sa nu zic al pacientului ...am avut recent de furca cu neste hacrilatz lipiti cu maglavais din ala bun de firma(loctite...nu vrajeala...scuze de reclama..) sa zic cum arata gigia adiacenta? in ccluzie ssssst nu mai spune de asa ceva
Vechi 07-04-10, 02:12   #7
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Bogdan, cred ca nu ai inteles ce am vrut sa spun... Asta daca raspunsul postat de tine, a facut referire la ce am scris eu, oleaca mai sus...
Cand ma tai pe degete! Ca ma tai...de 3-4 ori pe an, tot reusesc sa-mi "pleznesc" un bisturiu sau o spatula. Si, daca plaga e "curata" ,dintr-o singura taietura, si daca reusesc sa apropii marginile libere ale taieturii, si sa opresc sangerarea, atunci dau cu "picatura" si am rezolvat. Dar, cum spuneam, e o "lipitura" pe tegument, la exterior, nu pe mucoasa, nu in cavitatea bucala, iar vaporii de cianoacrlat nu ajung sa-i inspir!
Vechi 07-04-10, 14:52   #8
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default am inteles

am inteles perfect...metoda e veche si de mare efect(poti sa dai si cu un pic de alvogyl inainte daca te lupti cu anaerobii) si nu.nu avea legatura cu ce ai spus...
Vechi 07-04-10, 19:42   #9
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Offtopic...
Ca solutie dezinfectanta, eu folosesc de muuulti ani alcool izopropilic. Il iau anhidru, de la magazinele de electronice, (da, da, ati citit bine, de la magazinele de componente electronice!) dupa care il diluez si-l fac de 70%. In felul asta, alcoolul izopropilic este bactericid. Spre deosebire de cel etilic, care in concentratie de 70% e doar dezinfectant. In plus, alcoolul izopropilic produce si o hemostaza aproape instantanee, atunci cand e aplicat direct pe plaga (cine rezista...Yo n-am probleme...)
Vechi 08-04-10, 20:16   #10
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default hahahah

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
Offtopic...
Ca solutie dezinfectanta, eu folosesc de muuulti ani alcool izopropilic. Il iau anhidru, de la magazinele de electronice, (da, da, ati citit bine, de la magazinele de componente electronice!) dupa care il diluez si-l fac de 70%. In felul asta, alcoolul izopropilic este bactericid. Spre deosebire de cel etilic, care in concentratie de 70% e doar dezinfectant. In plus, alcoolul izopropilic produce si o hemostaza aproape instantanee, atunci cand e aplicat direct pe plaga (cine rezista...Yo n-am probleme...)
se cheama alcool tehnic mai precis si e de minune si pentru spirtiera
off topic dar util....ca m-am chinuit ani de zile cu alcool sanitar mona
Vechi 09-04-10, 02:45   #11
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dr.Daraban Bogdan View Post
se cheama alcool tehnic mai precis si e de minune si pentru spirtiera
off topic dar util....ca m-am chinuit ani de zile cu alcool sanitar mona
Nu, nuuuu! Alcoolul tehnic e tot alcool etilic! Sau etanol . CH3-CH2-OH. Si miroase de te trazneste!

Alcoolul izopropilic e asta: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Adica izo-propanol.
CH3
|
CH-OH
|
CH3

Are 3 atomi de C in molecula, nu 2, iar catena nu e liniara, ci ramificata. Mirosul e placut chiar, usor eterat, putin innecacios. Netoxic!

"Mona", saraca...Nici n-ar trebui sa yegziste!
Vechi 09-04-10, 08:51   #12
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default corect

asa e eu folosesc alcool etilic tehnic
Vechi 13-04-10, 13:05   #13
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Vrei sa-ti fac eu rost de izopropilic? Il incerci si-mi spui ce parere ai!
Vechi 13-04-10, 19:17   #14
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default thx

nope thx
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, biomateriale, calitate, caz, clasica, colagen, color, euro, forma, gen, inceput, informatii, interesant, luni, macar, membrana, membrane, meu, mie, minute, proba, rezolva, rezolvat, serios, stoma, suprafata

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:40) timp.

Alegeti schema de culori preferata: