Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ghidul pt.interventii singerande

discutie din eugenol.ro : Bună seara! Pe topicul specialităţi- chirurgie a fost solicitat Ghidul pentru intervenţii chirurgicale de mică amploare care a fost ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Chirurgie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree32Multumiri
  • 30 Scris de cherrypie
  • 2 Scris de adriciu

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 30-11-09, 18:16   #1
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default Ghidul pt.interventii singerande

Bună seara! Pe topicul specialităţi- chirurgie a fost solicitat Ghidul pentru intervenţii chirurgicale de mică amploare care a fost aprobat de Minister. Pentru cei care au trecut prin Plevnei 19 materialul va părea familiar, fiind inspirat din Conduita terapeutică standard formulată de profesorul Bucur şi introdusă încă din 2001, de când a preluat conducerea clinicii. Totuşi, cred că va fi un material interesant pentru colegii din teritoriu, care vine să completeze Compendiul de chirurgie al prof.Bucur publicat anul acesta. Publicarea oficială a ghidului este în curs, prezentul material fiind doar o prima parte a Ghidului de practică pentru stoma, urmând să fie elaborate materiale similare de către celelate specialităţi medico-dentare.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/chirurgie/9106-ghidul-pt-interventii-singerande/
Îl postez în continuare, cerându-mi scuze pentru eventualele probleme de compatibilizare cu formatul pdf.

Pentru vizualizare aveţi nevoie de acrobat reader:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Fisierele atasate
Felul fisierului: pdf ghid prof Bucur.PDF (257,7 KB, 640 vizualizari)
drcrisan, Kariana, grigore1 si alti 27 au multumit.

Modificat ultima data de cherrypie; 30-11-09 la 18:35.
cherrypie este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-10, 14:12   #2
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

inca nu am buton de multumiri, asa ca multumesc astfel pt postare, in plus cred ca acest pdf ar fi de mare folos si studentilor, insusirea unor conduite terapeutice cat mai devreme eu cred ca este binevenita ( fac si eu o sugestie de aparitie al pdf-ul pe forumul/locul de discutie al studentilor )
liviu2008 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-03-10, 22:44   #3
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Nihil Sine Deo

.

Multumesc! Este util!
Sabin FOTA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-10, 17:56   #4
La primele mesaje
Student M. Dentara
Degeaba te crezi mare.
Dumnezeu e mai mare ca tine

.

merci mult e foarte folositor mai ales pentru noi cei care suntem la inceput
DrDerr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-01-11, 20:35   #5
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Foarte bine structurat!!!si de mare folos!!multumim!!!
Vechi 11-04-11, 09:46   #6
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Am citit cu foarte mare atentie ghidul profesorului Bucur. De asemenea am observat ca a fost postat prima oara in 2009. Nu pot sa spun decat ca sper ca nu mai este de actualitate si nici nu sunt incercari de a-l pune in practica.
adriciu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-04-11, 22:55   #7
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Of, ce simplu iti e tie sa spui asta de acolo! Noi aici asta avem si cu asta defilam. Da' de ce nu ne luminezi cum procedati voi?
Vechi 14-04-11, 08:16   #8
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Draga Dentist4U, nu imi vine usor sa spun ce spun. Stiu ca anumite coduri de conduita sunt implementate cu dorinta expresa de a se pune bete in roate. Dar ma ingrijoreaza usurinta cu care anumiti profesori abdica de la datoria lor de a pregati tinerii studenti pentru a deveni buni medici si apoi recomanda "sus si tare" ca pentru orice caz trebuie sa trimiti in clinica. Inca sunt la curent cu situatia din tara: daca toti doctorii stomatologi ar trimite toti pacientii cu tensiune peste 150 la cardiologi pentru consult ar muri:
-un numar de pacienti cu afectiuni infectioase acute grave (abcesele orale fac parte din afectiunile cronice/acute care pot pune in pericol viata prin posibilitatea de a migra prin diferite planuri spre organe vitale).
- doctorii cardiologi care dintr-o data ar fi supra-aglomerati pentru consultatii de rutina (care nici nu le-ar aduce bani) (PS - deja listele de asteptare la cardiolog in unele judete sunt de cateva luni; spune-i lui nea Petru ca nu ii poti drena abcesul sau nu ii poti scoate dintele care i-a provocat abcesul decat peste cinci luni, dupa ce l-a vazut pe cardiolog pentru ca tensiunea lui era de 174/85 ???)
- profesorul care a propus acest ghid, dupa ce catva rude bine intentionate ale decedatului l-ar lua la inrebari
Eu lucrez la 60 km de cel apropiat spital. Imi dau silinta sa imi pun la punct o trusa de prim ajutor si folosesc bunul simt clinic medical. O tensiune minima de peste 100 este contraindicatie absoluta in cabinetul meu.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=9106
Intr-adevar consultul interdisciplinar este important - in conditii extraordinare (am mai gasit si alte recomandari ciudate in ghidul de mai sus)
Pe de alta parte nu as lucra nici cum la un pacient cu feocromocitom sau la un pacient cu encefalopatie de cauza hepatica.
In concluzie ghidul de mai sus este pentru mine un amestec de realitate si didacticism ideal universitar
--------------------------
--------------------------
"How high can you fly with broken wings?"
Depends on how tall is the building you're jumping off
costele si dentist4u au multumit.
adriciu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-05-12, 19:50   #9
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

ffff util, multumim!
teo_S este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
ajutor, anul, chirurgie, colegii, conduita, continuare, curs, dentare, forma, interesant, interventii, materiale, materialul, nevoie, parte, pdf, postez, prima, probleme, profesorul, publica, publicarea, seara, solicita, standard, stoma

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:10) timp.

Alegeti schema de culori preferata: