Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

fara durere

discutie din eugenol.ro : ce facem la o alveolita uscata?...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Chirurgie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-11-06, 21:34   #1
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default fara durere

ce facem la o alveolita uscata?
drdragos2003 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-11-06, 00:25   #2
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Eu tai un pic dintr-o compresa in functie de locul dintelui extras (tai mai mult/mai putin), o introduc in eugenol, o usuc putin pe o alta compresa, o dau prin iodoform (scutur putin apoi) si o pun in alveola.

Durerea cedeaza imediat, pacientul se va simti bine, singura problema este ca uneori cade cam usor.

In mod normal sedintele de reimprospatare a pansamentului se fac cam la 2-3 zile.

Din pacate o astfel de alveola se va vindeca mult mai greu si cu aproximatie dureaza undeva pe la 2 luni sau mai mult.

Mai sunt si alte metode cu alte substante gen (Alvogil,Neocones) dar eu am fost multumit de rezultate cu eugenol si iodoform.
Vechi 29-11-06, 14:15   #3
Ucenic Sef
Fara status.

.

Default Re: fara durere

Citat:
Publicat initial de drdragos2003
ce facem la o alveolita uscata?
Badijon cu bulete de vata imbibate cu o suspensie eugenol - ac. tricloroacetic in proportia 3/2.

Amicalement.

Peter
drpstern este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-11-06, 15:20   #4
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

asta fac eu:

clatiri abundente cu ser fiziologic caldut si sub anestezie raclam peretii sa reprovocam sangerarea.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-11-06, 17:55   #5
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream
asta fac eu:

clatiri abundente cu ser fiziologic caldut si sub anestezie raclam peretii sa reprovocam sangerarea.
asta fac si eu,pe ideea ca in alveolita uscata beleaua e ca avem pereti ososi goi,deci ne trebuie niste sange
treaba e ca din raclarea peretilor nu prea rezulta sangerare si-atunci...trag cu chiureta si peste gingia de la marginile alveolei,umplu alveola cu sange,pun un fir,o mesa sterila simpla pt protectia cheagului si antiinflamator/antialgic
dr vero m este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-11-06, 20:06   #6
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

saptamana trecuta am avut prima pacienta cu alveolita uscata. pana acuma am avut doar alveolite umede. in prima sedinta nu m-am repezit sa chiuretez peretii si nici sa provoc sangerare. am facut spalaturi cu cloramina si am pus o mesa cu iodoform.Am dat indicatie de antibiotic ( amoxicilina 500 mg) si Ketonal. La control pacienta nu mai prezenta dureri ( desi ma pregatisem psihic de o sedinta de chiuretat alveola).
Vechi 30-11-06, 02:37   #7
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

logica lu seru cald
vasodilatatie= sangerare

pt ca in alv uscata de fapt care e mecanismu
vasoconstrictoru provoaca o vasoparalizie vasospastica si impiedica sangerarea, deci uscarea alveolei.....
ser fiziologic caldut........
vasoldilatatie
ajuta la sangerare.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-12-06, 18:19   #8
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de MDSK
Eu tai un pic dintr-o compresa in functie de locul dintelui extras (tai mai mult/mai putin), o introduc in eugenol, o usuc putin pe o alta compresa, o dau prin iodoform (scutur putin apoi) si o pun in alveola.

Durerea cedeaza imediat, pacientul se va simti bine, singura problema este ca uneori cade cam usor.

In mod normal sedintele de reimprospatare a pansamentului se fac cam la 2-3 zile.

Din pacate o astfel de alveola se va vindeca mult mai greu si cu aproximatie dureaza undeva pe la 2 luni sau mai mult.

Mai sunt si alte metode cu alte substante gen (Alvogil,Neocones) dar eu am fost multumit de rezultate cu eugenol si iodoform.
esti genial. man! Chestia cu compresa imbibata in eugenol o am produs comercial din state, exact asta e, o mesa imbibate bine in eugenol, ca un gel, si asta zic si ei, se lasa 2-3 zile, dupa care se mai schimba daca e cazul, de obicei nu. Intr-adevar, merge super! "Ia durerea cu mana"
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-12-06, 21:36   #9
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

deci inca nu e doar istorie eugenolul asta
Vechi 21-12-06, 19:35   #10
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

drpstern,esti sigur ca pui acid tricloracetic?ca nu prea vad ce efect benefic ar putea sa aiba si nu stiu de ce imi imaginez ca si doare de numa
dana_anghel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-12-06, 19:36   #11
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mesa e sfanta!aproape ca imi vine sa pun si in cavitati carioase,poate se rezolva
dana_anghel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-12-06, 20:10   #12
Ucenic Sef
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dana_anghel
drpstern,esti sigur ca pui acid tricloracetic?ca nu prea vad ce efect benefic ar putea sa aiba si nu stiu de ce imi imaginez ca si doare de numa
Sunt sigur. Unde am gresit este ca este cumparat aici diluat la 1/3. Deci cu acid pur proportia eugenol/acid este de 9/2 (numar picaturile cu pipeta punind intr-un dappen si emulsionez cu o sonda).

Se badijoneaza alveola cu bulete de vata imbibate pana iese una curata sau numai cu sange. Urmatoarea se lasa in jur de 30". Scopul acidului este de a cauteriza suprafata osului descoperit cea ce impiedica durerile ulterioare.

Cer pacientului sa semnaleze ziua urmatoare daca durerea nu a disparut cu totul. In majoritatea cazurilor nu este nevoie de repetarea procedurii.

Amicalement.

Peter
drpstern este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
acid tricloracetic, anestezie, dente, dintelui, dureaza, eugenol, eugenolul, extras, functie, greu, gura, imediat, iodoform, istorie, locul, logica, luni, metode, pacate, pacientul, problema, pun, ras, sedintele, substante, vindeca

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
durere auricular claudy Cazuri dificile 26 11-04-12 23:23
durere la apex magda Endodontie 38 29-02-12 22:34
Dinti in rate, fara avans, fara giranti jechian Banii nu au halena 23 07-03-11 21:51
durere si halena ... eugenol man Cazuri dificile 2 13-12-07 16:27

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (07:19) timp.

Alegeti schema de culori preferata: