Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Chiuretaj ciment dupa rezectie apicala 3.6

discutie din eugenol.ro : O sa incerc sa-mi expun cazul cat pot de clar, imi lipsesc multe din cunostintele medicale, fiind doar anul ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Chirurgie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree23Multumiri
  • 1 Scris de dentapro
  • 4 Scris de dentapro
  • 2 Scris de Muller A. Norbert
  • 1 Scris de dentapro
  • 1 Scris de dentapro
  • 3 Scris de eugenol man
  • 4 Scris de robbycarlos
  • 7 Scris de stef_ank

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 13-05-09, 19:03   #1
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Question Chiuretaj ciment dupa rezectie apicala 3.6

O sa incerc sa-mi expun cazul cat pot de clar, imi lipsesc multe din cunostintele medicale, fiind doar anul 3 stoma.La nivelul lui 3.6 mi s-a facut tratament endodontic in urma unei pulpite, dintele are o cavitate de clasa 1 profunda, din cauza aceasta peretele mezial s-a si fracturat si o cavitate de clasa a 5 a.Acum 2 ani dintele a inceput sa ma doara si la radiografie s-a vazut ca era vorba de granulom, una din radacini nici nu fusese corect obturata.Am vrut sa incerc tratament endodontic intai, dar am fost refuzata, s-a intervenit chirurgical, operatia a avut cativa timpi morti din cauza problemelor tehnice si de organizare.Mi s-a facut rezectie apicala, fara alta interventie endo.Din cate am inteles am mari sanse sa se refaca granulomul.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/chirurgie/7070-chiuretaj-ciment-rezectie-apicala-3-6-a/
Dupa operatie am inceput sa am din nou dureri la nivelul dintelui, erau saptamani cand nu ma deranja nimic si altele in care durerea avea un caracter continuu.Nu stiu cum sa descriu durerea oricum nu semana cu cea de la carie sau pulpite.Pe radiografie a descoperit ca aveam ciment ramas intre radacini, nu stiu cat de corect ma exprim.Am fost sfatuita sa nu reintervin chirurgical, daca durerile nu-s insuportabile.De 2 ani de zile fac radiografii la jumatate de an sa vad cum se prezinta situatia.Un detaliu important este ca am boala parodontala, pungi parodontale inclusiv la dintele acesta.
Acum 5 zile in timpul masticatiei am simtit durere la nivelul dintelui.L-am percutat comparativ si a fost pozitiv.De ieri durerea a inceput sa creasca in intensitate, e continua, gura o tin intredeschisa, nu suport nici o atingere, hemiarcadele 2 si 3 sunt amortite.La chirurg am ajuns azi-dimineata cu radiografia, diagnosticul a fost parodontita apicala acuta , cauza este cimentul ramas, mi-a dat tratament pe 5 zile cu :Amoxicilina, Aulin pulbere si Nistatina.Ieri am luat vreo 4 antiinflamatoare mai usoare si a cedat durerea, azi dupa primul plic de Aulin nu simt nici o imbunatatire, e drept situatia e mai grava ca ieri.
Spuneti-mi daca vi se pare ok antibioticul, nu e nevoie de ceva mai puternic?Pot incerca Arcoxia in locul Aulinului, daca nu-mi alina deloc?La ce sa ma astept in continuare?Daca nu da rezultate tratamentul, ce complicatii pot face, in afara ca ma pot umflaNu se poate interveni din cauza ca nu prinde anestezia nu?Se poate face anestezie generala sau imi prelungeste schema de tratament.
Scuzati polologhia, dar nu reusesc sa scanez radiografiile si m-am simtit obligata sa fac un istoric al bolii.Multumesc anticipat.

Modificat ultima data de denisabia; 13-05-09 la 22:36.
denisabia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-09, 20:30   #2
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buzele (tale)plagii ca doua petale...

Denisabia, roaga un coleg sa-ti faca teste de vitalitate la toti dintii din cadran si cadranul de vis-avis, sondari parodontale, fa un rx periapical, fa un bitewing, fa si niste poze clinice si pe urma mai vorbim.

ce de fa fa fa fa am bagat..

p.s. pozeaza Rx pe geam sau in bec fara blitz si nu ai nevoie de scan
camellleom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-09, 21:18   #3
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

fara rx, vorbim degeaba ... asa ca zic: extractie

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-09, 21:41   #4
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Fratii mei albi, fata pare sa aiba o urgenta. Ce cereti voi e normal da' nu cind "arde".

Citat:
Publicat initial de denisabia View Post
...diagnosticul a fost parodontita apicala acuta , cauza este cimentul ramas, mi-a dat tratament pe 5 zile cu :Amoxicilina, Aulin pulbere si Nistatina.....
DACA diagnosticul este asta atunci cauza nu-i cimentul ci bacteriile ramase in canalele lui 3.6. Antibioticul nu te ajuta prea mult poate doar o sa faci abcesul mai repede . Ia orice antiinflamator crezi ca te ajuta pentru ca nu o sa fie cea mai placuta noapte din viata ta. Evident ca nu tre' sa sari calu' cu ele da' o noapte nu faci gaura in stomac. Poate ibuprofen (nurofen) 200 - 400 mg la 6 ore +/- paracetamol 500 mg tot la 6 ore dar intercalat cu ibuprofenul daca acesta nu te acopera 6 ore. Cu protectie gastrica omeprazol. Anestezie se poate face si mai si prinde mai ales ca se poate face un Spix, deci nu prea are legatura cu teritoriul inflamat.

Miine n-ar fi rau sa mergi la un medic care chiar sa se ocupe de problema. Depinde unde esti studenta da' cred ca poti gasi aici pe forum vreun dintzar cam prin orice zona a tarii. Daca te mai tine falca poti sa pui si radiografiile
cristina ghita a multumit.
Vechi 13-05-09, 21:41   #5
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Esti studenta in Bv?
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-09, 21:52   #6
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

nu e stoma la bv,cel putin inca nu...
anatooth este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-09, 23:18   #7
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Merci de raspunsuri, dar mai rau m-ati bagat in ceata.Adica pot fi operata chiar daca am abces sau ce se intampla acolo?Mi-a spus ca nu poate face interventia pana nu inceteaza durerea.Am fost la clinica BMF din Cluj, desi e rezidenta pe durata stagiilor a dovedit ca stie meserie.O sa intreb maine dupa curs conferentiara poate ma lamureste.
Ziceati ca nu e vorba de ciment, ci ar fi bacteriile ramase pe canal atunci trebuie sa refaca obturatia radiculara nu?Mie mi-a zis ca e vorba de ciment,nefiind resorbabil si e iritant, din cate am inteles se mai intampla problema asta in practica.
N-am aparat foto prin preajma o sa vad ce pot face sa pun Rx-rile, am colectie de la dintele asta.
Nu vad relevanta unor sondari parodontale si teste de vitalitate, cand dintii vecini imi sunt amortiti si clar problema e de la 3.6.Stiu ca am pungi parodontale, tocmai ma programasem pentru o noua serie de chiuretaje, dar trebuie amanat.Am facut si un OPT de curand si pare ok.
E singurul dinte devitalizat si sincer mi l-as scoate chiar acum, dar ma chinui de ani buni sa-l pastrez si suport cu stoicism.
Va rog eu lamuriti-ma ar prinde Spina Spix si nici nu doare, in masura in care se poate in situatia asta?Sa stiu daca astept degeaba pe suferinta mea.
Am avut si Semne Celsiene de dupa-amiaza, spre seara a mai incetat din intensitate durerea, dar dintele nu-l pot atinge.Nurofenul sau Ketonalul imi alina cam 3 ore, dar pana azi-dimineata cand am luat n-aveam asa dureri groaznice.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=7070
Ar fi super sa gasesti chirurgi care sa se bage la asta pe toate drumurile, eu m-am lovit de multe refuzuri sau amanari fiind vorba de molar, chiar daca sunt in Cluj.
.
Vechi 13-05-09, 23:50   #8
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Durerea te poate chinui zile in sir , chiar daca iei mama antibioticelor.
Daca diagnosticul e corect , atitudinea terapeutica in parodontita apicala acuta e drenajul endodontic sub anestezie (Spix).N-ar trebui sa fie mare lucru , avand in vedere rezectia din antecedente ( doar daca n-o fi fost obturat cu AH26 ).Chiar daca molarul cu pricina are cimentat pe el un IOS , un chirurg care se respecta ( si nu numai ) ar trebui sa poata face osteotomie transmaxilara.
In ce priveste viitorul maselutei , asteptam detalii .
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-05-09, 23:58   #9
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

daca tii neaparat sa mergi la un chirurg vezi in cluj la stefan anca...
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-05-09, 00:12   #10
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu zic sa renunti la chirurgi pe moment, poate ca si-au atins limita posibilitatilor / cunostintelor. Ar trebui sa cauti un dentist cu ceva pasiune pentru endodontie care sa rezolve urgenta, sa stabileasca daca dintele e de conservat si sa procedeze apoi in consecinta (zice cineva nico?).

De operat n-ai ce opera deocamdata si posibil nici pe viitor; chiar daca ai abces vestibular tot un generalist poate rezolva si asta. Chirurgii au probleme mai importante, tumori, fracturi poate chisturi

Crede-ma pe cuvint ca bacteriile sunt de vina, saracu' ciment a cazut de fraier la mijloc. Maxima zilei de miine pentru tine ar trebui sa fie: Bisturiul nu e bactericid si nici bacteriostatic.

Iti dorim o noapte usoara
--------------------------
--------------------------
Ora 24: Nurofen
Ora 3 :Paracetamol
Ora 6: Nurofen
Ora 9: Paracetamol
.
.
.
Vechi 14-05-09, 08:53   #11
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

denisabia imi pare rau prin ce treci. Din cate stiam, drenajul endodontic nu era punctul forte a chirugilor BMF.
Daca ar fi dintele meu cred ca as cauta mai degraba un 'limitat' in endodontie in Cluj sau unde zici ca locuiesti pt. o opinie onesta si tratament. Daca dintele are prognostic rezervat as merge pe varianta extractiei.
Pt. durere nu poti sa rogi un coleg in clinica sa-ti faca un Spix? Vezi cu ocazia asta si daca 'prinde'...
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-05-09, 13:47   #12
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

O sa incerc maine dupa-amiaza sa pun Rx-le, voi ruga pe cineva sa-mi faca poze.Gandind mai bine va dau dreptate. Chirurgul mi-a dat tratament din reflex cred.Nu pricep de ce mi-a zis ca nu prinde anestezia, am inteles ca inconvenientul ar putea fi ca din cauza antiinflamatoarelor sa nu-si faca asa bine efectul, dar atunci maresti doza.
Maine merg sa fac tratament endodontic la stomatolog, ca prima etapa.Sper sa se descurce sunt destul de ingrijorata.Din cate stiu nu exista endodonti prin Cluj, ca unii se autointituleaza dupa ceva experienta asta-i altceva si va dau dreptate chirurgii nu prea au ei rabdare la tratamente pe canal.
Hemiarcada 3 e tot amortita, pentru durere m-am limitat ieri la Aulin care nu m-a ajutat deloc.Acum parca a mai cedat de la sine, ma intorc la Nurofen la nevoie ca e si mai ok pentru stomac.
aurelian mi-am facut programare pe luni la cine mi-ai recomandat tu, sper sa fie vorba de aceeasi persoana.Poate totusi se rezolva cu endo si nu mai e nevoie.
.
Vechi 16-05-09, 23:25   #13
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Vineri am fost la stomatolog, anestezia la Spix a prins bine din prima.Deci ati avut dreptate.Mi-as fi dorit mai multe irigatii si nu doar cu CHX, sa insiste mai mult pe canale cu acele si alte amendamente.In 2 din 3 canale s-a scurs si ceva infectie, mai ales cand a apasat pe mucoasa.A considerat sa lase dintele deschis, as fi curioasa sa aud si parerea voastra daca e in regula?Eu stiam ca in PAA purulenta se procedeaza asa, ceea ce la mine n-a fost cazul.Puseele de durere sunt mai rare ulterior, nu asa intense, dar sunt prezente cu tot tabloul clinic prezentat anterior,in general trec la un antiinflamator.Vreau sa continui in alta parte tratamentul, se impunea urgenta asta de 7 zile.
Pozele promise nu sunt grozave, fiind facute in graba, sper sa apara in mesaj.Intai e poza inainte de operatia de acum 2 ani si ulterior cu PAA, iar cea din cavitatea orala era pentru a va cere opinia daca cei 3 pereti ramasi destul de subtiri(saliva e inselatoare, necesita un pivot radicular prefabricat.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg IMG_1407.JPG (117,5 KB, 16 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMG_1412.JPG (115,5 KB, 21 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMG_1411.JPG (128,1 KB, 32 vizualizari)
.
Vechi 17-05-09, 00:07   #14
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

daca tii la dintele tau, cauta pe cineva priceput la endo.
Vechi 17-05-09, 00:11   #15
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Ne bucuram sa auzim ca macar urgenta s-a rezolvat.

Infectia este prezenta in tot spatiul endodontic si efectele ei se "vad" in spatiul periapical si osul alveolar. E posibil sa fie mai mult de 3 canale (n-am vreun hint radiografic aici, doar statistica si oPservatiile personale). Greu de zis daca trebuia sau nu lasat dintele deschis, cine a bagat instrumente acolo e cel mai in masura sa stie. Ce-ar fi de spus e ca n-ar trebui sa ramii asa prea mult timp pentru ca spatiul endo se reinfecteaza permanent din mediul bucal si e posibil sa ai o reacutizare rapida. N-ar fi rau sa faci retratamentul la cineva care rezolva frecvent astfel de cazuri, cu indeminarea si dotarea necesara.

Daca dintele e pus la punct endo restaurarea coronara as face-o cu o coroana de invelis. Daca ramin 3 pereti laterali suficienti de grosi (care sa permita slefuirea si sa mai ramina si ceva grosime de rezistenta) atunci nu e necesar un pivot. Cel mai in masura sa decida treaba asta va fi cel care face tratamentul endo; e bine ca tot el sa fixeze pivotul (daca e cazul) si sa faca restaurarea coronara. Din poza e greu de spus, vad doar ca nu s-a indepartat toata obturatia coronara anterioara si peretii restanti imi par subtiri (dar e doar o parere)
Vechi 17-05-09, 10:17   #16
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Vineri am fost la stomatolog, anestezia la Spix a prins bine din prima.Deci ati avut dreptate.Mi-as fi dorit mai multe irigatii si nu doar cu CHX, sa insiste mai mult pe canale cu acele si alte amendamente.In 2 din 3 canale s-a scurs si ceva infectie, mai ales cand a apasat pe mucoasa.A considerat sa lase dintele deschis, as fi curioasa sa aud si parerea voastra daca e in regula?Eu stiam ca in PAA purulenta se procedeaza asa, ceea ce la mine n-a fost cazul.Puseele de durere sunt mai rare ulterior, nu asa intense, dar sunt prezente cu tot tabloul clinic prezentat anterior,in general trec la un antiinflamator.Vreau sa continui in alta parte tratamentul, se impunea urgenta asta de 7 zile.
.
Dentistul francez lasa dintele deschis , cel neamt pune o asistenta sa bage conuri de hartie pe canale pana nu mai iese nimic din dinte , apoi inchide . De-aia Mercedesul s-a nascut in Germania si nu in Franta.
Din ce vad pe rx cred ca apexurile nu au fost rezecate complet si e posibil ca buba sa recidiveze .Daca e asa trebuie reintervenit chirurgical.
.
Vechi 17-05-09, 15:07   #17
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Dentistul francez lasa dintele deschis , cel neamt pune o asistenta sa bage conuri de hartie pe canale pana nu mai iese nimic din dinte , apoi inchide . De-aia Mercedesul s-a nascut in Germania si nu in Franta.
Din ce vad pe rx cred ca apexurile nu au fost rezecate complet si e posibil ca buba sa recidiveze .Daca e asa trebuie reintervenit chirurgical.
Iar endodontul american curata cu tot arsenalul din dotare spatiul endodontic, sigileaza apical cu MTA, umple restul canalului cu gutaperca, sigileaza si coronar cu ce se vrea si-l face pachet la GP pentru coroana. And they sent men on the moon.

Buba o sa reapara daca nu se curata si sigileaza spatiul endo apical si coronar. Ce sa mai intervina chirurgical acolo? Poate doar sa rezece creierul celui care a facut prima rezectie.
Vechi 22-05-09, 21:37   #18
Ucenic timid
Aspirant la MD
Fara status.

.

Ma mira ca o studenta la stomatologie, inscrisa pe Eugenol din 2007, s-a lasat macelarita si era(este) dispusa sa continue in aceeasi maniera
daniela2305 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-05-09, 22:06   #19
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dentapro View Post
Iar endodontul american curata cu tot arsenalul din dotare spatiul endodontic, sigileaza apical cu MTA, umple restul canalului cu gutaperca, sigileaza si coronar cu ce se vrea si-l face pachet la GP pentru coroana. And they sent men on the moon.

Buba o sa reapara daca nu se curata si sigileaza spatiul endo apical si coronar. Ce sa mai intervina chirurgical acolo? Poate doar sa rezece creierul celui care a facut prima rezectie.
Eu n-am spus ca nu trebuie reluat tratamentul endo.Dealtfel drenajul endo (ala de care s-a ferit chirurgul ) aduce dupa sine si reluarea tratamentului de canal . Ce vad eu pe radiografie este un apex rezecat incomplet . Apical de obturatia retrograda se vede canalul ( de fapt un jgheab pe mijlocul restului apical ) . Daca acea "baioneta" apicala nu este infiltrata bacterian si poate fi lasata acolo atunci de ce a mai fost facuta rezectia ? Sau cumva se pot obtura si canalele sectionate longitudinal ?

P.S. Esti sigur ca americanii chiar au ajuns le Luna ?
.
Vechi 22-05-09, 22:52   #20
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ok, deci ce avem până acum:
1. O pseudo-rezecție efectuată după țambal cu o rezecție incompletă pe rădăcina distală și o frumoasă cale falsă pe cea mezială unei paciente tinere și anxioase.
2. Un chirurg (același?) care recomandă un antiinflamator hepato-toxic (Aulinul) și pulbere de Nistatin ?!?
3. Un stomatolog care dezobturează un 36 și face un curios masaj gingival
(„In 2 din 3 canale s-a scurs si ceva infectie, mai ales cand a apasat pe mucoasa” - wtf?)
4. Un stomatolog oțărât și sancționat care dă din gură
5. Un endo-fan care crede că tratamentul chirurgical nu are ce contribuție să mai aducă, în condițiile în care obturațiile retrograde nu prea se pot îndepărta pe cale coronară.
Din această dilemă nu putem ieși.
Opinii:
1. De la bun început opțiunea rezecției a fost hazardată. Soluția clară era tratamentul endo corect.
2. La fel de hazardată a fost dezobturarea dintelui de acum. Ceea ce descrie bolnava este o nevralgie simptomatică. Din păcate, mă tem că durerile nu vor dispărea nici după tratametul endodontic, nici după o eventuală extracție.
cherrypie este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-05-09, 23:17   #21
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Placintico, stii ca io pricep mai greu...imi arati si mie calea falsa pe radacina meziala?
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-05-09, 23:30   #22
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cora View Post
Ma mira ca o studenta la stomatologie, inscrisa pe Eugenol din 2007, s-a lasat macelarita si era(este) dispusa sa continue in aceeasi maniera
Cred ca ar trebui sa ne preocupa faptul ca oamenii care m-au 'macelarit' lucreaza in continuare probabil in aceeasi maniera.Oricum dupa ce inchei tratamentul la dinte merg sa-mi fac dreptate, pentru toata suferinta care o indur acum.Nu e vina mea ca in acel moment eram doar anul 1 si nu aveam suficiente cunostinte.Mi-am facut permanent controale dupa operatie fiindca aveam dureri, pe care toti le-au pus pe seama cimentului,nici unul nu m-a intrebat daca mi-a facut si tratament endo inainte.La ultimul Rx un OPT de acum 2 luni era ok.
Am inceput tratamentul la un coleg de pe forum miercuri, nu i-am cerut permisiunea sa-i scriu numeleAm trecut de prima etapa a tratamentului:izolare cu diga, apex locator, tratament mecanic, rotativ, cu ultrasunete, irigatii etc.Momentan sunt cu hidroxidul de calciu si urmatoarea sedinta va fi aplicarea MTA-ului.Momentan sunt pe AINS, fiindca mai am dureri mai ales cand calc pe dinte la masticatie, din cauza ca e iritat parodontiul.Am un prag scazut la durere si nici cu sistemul imunitar nu pot sa ma laud, ca urmare am si racit.O sa va tin la curent cum evolueaza lucrurile.
.
Vechi 23-05-09, 10:18   #23
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Cred ca ar trebui sa ne preocupa faptul ca oamenii care m-au 'macelarit' lucreaza in continuare probabil in aceeasi maniera.Oricum dupa ce inchei tratamentul la dinte merg sa-mi fac dreptate, pentru toata suferinta care o indur acum.Nu e vina mea ca in acel moment eram doar anul 1 si nu aveam suficiente cunostinte.Mi-am facut permanent controale dupa operatie fiindca aveam dureri, pe care toti le-au pus pe seama cimentului,nici unul nu m-a intrebat daca mi-a facut si tratament endo inainte.La ultimul Rx un OPT de acum 2 luni era ok.
Am inceput tratamentul la un coleg de pe forum miercuri, nu i-am cerut permisiunea sa-i scriu numeleAm trecut de prima etapa a tratamentului:izolare cu diga, apex locator, tratament mecanic, rotativ, cu ultrasunete, irigatii etc.Momentan sunt cu hidroxidul de calciu si urmatoarea sedinta va fi aplicarea MTA-ului.Momentan sunt pe AINS, fiindca mai am dureri mai ales cand calc pe dinte la masticatie, din cauza ca e iritat parodontiul.Am un prag scazut la durere si nici cu sistemul imunitar nu pot sa ma laud, ca urmare am si racit.O sa va tin la curent cum evolueaza lucrurile.
Felicitari pentru abordare si succes colegului de forum, nu e deloc un caz usor.
Vechi 23-05-09, 10:42   #24
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cherrypie View Post
.... evitați să mai consumați alimente lipicioase de gen prăjituri, baclava, rahat....
Esti subtil ca un elefant care vrea sa se plimbe nevazut pe o streasina. Evita chestiile personale pentru ca vei fi suspus sanctiunilor moderatorilor
Vechi 23-05-09, 11:32   #25
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Esti subtil ca un elefant care vrea sa se plimbe nevazut pe o streasina. Evita chestiile personale pentru ca vei fi suspus sanctiunilor moderatorilor
Eh, fac și eu ce pot. Scuze, dar nu este o chestiune personală. Nu cred că am fost mai malițios decât colegul căruia i-am răspuns, făcându-i chiar onoarea să-i citez dintr-un interviu pe care domnia sa l-a acordat unui jurnal local. Eu îi înțeleg (deși nu-i împărtășesc) supărarea, în calitate de coleg de suferință, su(s)pus sancțiunilor venite dintr-o parte sau alta. Citindu-i opiniile din alte topicuri , remarc o seriozitate și experiență în fața cărora mă înclin, dar mă intrigă așezatul ca surda pe mormânt, cu referiri constante, inoportune și răutăcioase, indiferent de topic, la adresa unei terțe persoane, care „întâmplător” are o activitate științifică care nu se limitează la popularizarea artei dentare în jurnalele locale. Mulțumesc pentru înțelegere
.
Vechi 23-05-09, 11:48   #26
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Fa si tu ce poti, dar as aprecia un raspuns la intrebarea mea de mai sus. Daca ai vreme, evident. Multumiri anticipate.
.
Vechi 23-05-09, 12:02   #27
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
Fa si tu ce poti, dar as aprecia un raspuns la intrebarea mea de mai sus. Daca ai vreme, evident. Multumiri anticipate.
Cum crezi că a ajuns „gogoloiul” ăla de ciment inter-radicular? Eu zic că printr-o cale falsă pe unul dintre cele două canale meziale
.
Vechi 23-05-09, 12:13   #28
Avansat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

intreb si eu, sa nu ma luati la suturi daca zic vreo prostie dar un canal secundar de la mama natura nu poate fii?
Vechi 23-05-09, 12:57   #29
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Cum crezi că a ajuns „gogoloiul” ăla de ciment inter-radicular? Eu zic că printr-o cale falsă pe unul dintre cele două canale meziale
Eu zic insa ca tu esti pe "calea falsa". Daca ai fi citit cu atentie cele scrise si ai avea ceva experienta endo, ti-ai fi dat seama ...canalul nu a fost dezobturat la interventia chirurgicala, s-a facut doar "rezectia", cu obturatie retrograda si chiuretaj interradicular (), obturatie retrograda probabil cu adhesor (nu?) care a fugit pe unde a apucat si el saracu'...apropo de tehnica rezectiei, cred ca i-ai ramas dator lui dream cu ceva raspunsuri mai vechi...sau ti-a raspuns pe privat, Sergiu?
Daca vrei sa vezi cum arata o cale falsa pe taper de 2 iti sugerez bibliografie obligatorie cazul postat de specialistul in devitalizari preprotetice, Dr. Brata. Ca la carte lucrat.
Hai, spor la operatii si te salut!
PS. Mada, pe taper de 2 cu 25 (sau cat o fi) in bot nu prea ai hidraulica de canal secundar, numai daca-i cat casa de mare.
robbycarlos si Dr.Mada au multumit.
.
Vechi 23-05-09, 14:03   #30
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Eu zic insa ca tu esti pe "calea falsa".
E ultimul răspuns pe care ți-l dau. Stai rău cu hiperkeratoza prin regiunea geniană. Ignore user
.
Vechi 23-05-09, 14:12   #31
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

nu mi-a raspuns pe privat norbert

deci refac intrebarea pt cherryepie

cati chirurgi bmf stii tu ca fac rezectie fara bevel, prepara retrograd cu us si apoi aplica mta,

ideal sup control micro, treaca si lupe?

drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-05-09, 17:36   #32
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
nu mi-a raspuns pe privat norbert

deci refac intrebarea pt cherryepie

cati chirurgi bmf stii tu ca fac rezectie fara bevel, prepara retrograd cu us si apoi aplica mta,

ideal sup control micro, treaca si lupe?

De exemplu colegii tăi de la unul dintre cabinetele unde colaborezi: XXXXXXXXXXXXXXXXXX. Bănuiesc că la standardul tău științific, colaboratorii chirurgi nu fac rabat de la conduita terapeutică menționată.
Cer scuze moderatorilor pentru răspuns la off-topic

Modificat ultima data de eugenol man; 23-05-09 la 22:26. Motivul: fara nume proprii
.
Vechi 23-05-09, 21:19   #33
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
E ultimul răspuns pe care ți-l dau. Stai rău cu hiperkeratoza prin regiunea geniană. Ignore user
Nu ma cobor in mizeria ta sa-ti dau un raspuns pe masura. Stii doar ca eu nu am asa bun simt ca Dr. Neagu, de exemplu. Zic doar sa te limitezi la a-ti da cu parerea in problemele chirurgicale, domeniu in care probabil esti bun, nu stiu...oricum atata vreme cat n-ai verticalitatea necesara de a-ti asocia numele real ironiilor ieftine pe care le contin posturile tale, nici nu-i cazul sa te luam in seama.
Pe de alta parte, daca chiar iti tulbura linistea multitudinea de cazuri chirurgicale ratate de colegii nostri generalisti, ai face mult bine daca ai impartasi cateva din ele pe eugenol, ca sa invatam si noi din greselile altora. Daca nu, iti pierzi timp pretios pe aici...ca vad ca endo nu prea se lipeste de tine
.
Vechi 23-05-09, 21:54   #34
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

n-am auzit eu de stimata lista de mai sus, da daca zici tu, e ok
ai uitat sa te treci pe tine

no, mersi de raspuns

Modificat ultima data de drdream; 23-05-09 la 22:22.
.
Vechi 23-05-09, 22:37   #35
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
De exemplu colegii tăi de la unul dintre cabinetele unde colaborezi: XXXXXXXXXXXXXXXXXX. Bănuiesc că la standardul tău științific, colaboratorii chirurgi nu fac rabat de la conduita terapeutică menționată.
Cer scuze moderatorilor pentru răspuns la off-topic
Hai sa ne abtinem in a numi medici din alte cabinete atata timp cat nu sunt persoane publice (de ex. Cadre Universitare, Asociatii ...)

Inteleg ca lucrezi intr-un mediu destul de agresiv (verbal) daca raspunzi mai tot timpul cu un atac unui comentariu ce ti-se adreseaza. Chill
Vechi 23-05-09, 23:30   #36
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

thx man

e-man
.
Vechi 24-05-09, 00:25   #37
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Sa nu uitam si de unde am plecat. O viitoare colega de-a noastra are o problema. Se pare ca a ajuns la cineva care chiar se ocupa de problema dar totusi n-ar fi rau sa poata sa inteleaga (anul 3) ce vorbim aici. Deci so sa lasam deoparte orgoliile si sa incercam sa "scremem" o solutie a cazului, teoretica ca de partea practica se ocupa altcineva.

DACA se poate face un tratament ortograd corect - curatare si sigilare la ambele "capete" - de ce ar fi necesara chirurgie acum?

@cherrypie, crezi ca guguloiu' de ciment (sau ce-o fi) e responsabil partial de simptomatologie si ca fara indepartarea lui nu se rezolva cazul? In cazul asta nu inteleg de ce extractia nu ar rezolva problema (daca se scoate si cimentul o data cu dintele)?

@Radu Tepordei eu sunt de parere ca rezectia pe meziala a fost facuta cam asa

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

si deci nu e un canal sectionat longitudinal ci se proiecteaza obturatia retrograda de la MV sectionat mai coronar peste obturatia endodontica de pe ML sectionat mai apical (sau neatins). Normal ca si diametrul "apical" pe MV e mai mare. Nu stiu cit de usor se poate obtura cu MTA ortograd o elipsa dar daca se poate, de ce sa nu astept cu chirurgia sa vad raspunsul organismului?
raulsiladi a multumit.
Vechi 24-05-09, 12:32   #38
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Default what????????????????????????????

Citat:
Eu zic insa ca tu esti pe "calea falsa". Daca ai fi citit cu atentie cele scrise si ai avea ceva experienta endo, ti-ai fi dat seama ...canalul nu a fost dezobturat la interventia chirurgicala, s-a facut doar "rezectia", cu obturatie retrograda si chiuretaj interradicular (), obturatie retrograda probabil cu adhesor (nu?) care a fugit pe unde a apucat si el saracu'...apropo de tehnica rezectiei, cred ca i-ai ramas dator lui dream cu ceva raspunsuri mai vechi...sau ti-a raspuns pe privat, Sergiu?
Daca vrei sa vezi cum arata o cale falsa pe taper de 2 iti sugerez bibliografie obligatorie cazul postat de specialistul in devitalizari preprotetice, Dr. Brata. Ca la carte lucrat.
Hai, spor la operatii si te salut!
PS. Mada, pe taper de 2 cu 25 (sau cat o fi) in bot nu prea ai hidraulica de canal secundar, numai daca-i cat casa de mare.
Alo? Norbert, de ce am ajuns eu in discutia asta a voastra? Sunt deja atat de popular, spre negativ binenteles, incat ma onorezi in a ma referi unui coleg? "Ma simt flatat". Sa nu uiti te rog ca eu sunt un medic la inceputul drumului, care incearca sa faca lucrurile cat mai bine in conditiile in care lucrez atat materiale cat si financiare, nu ca tine poate plin de bani si posibilitati, ca asa poti vorbi linistit de acolo de pe soclu ala inalt pe care stai si ne scuipi semintze in cap.
Calea aia falsa de care ai amintit s-a rezolvat chirurgical daca binevoiesti sa citesti un post din subiectul atat de mult dezbatut si polemizat la care il trimiti pe "sheripai".
Acum dupa odontectomie 1.8 asteptam sa se vindece si vom trata endo 1.7 ca i-am gasit canalu palatinal totusi (calea falsa era la niv coroanei spre distal, sa stii). Si il reconstituim dupa cu DCR.

CREZI CA DACA AM POSTAT UN CAZ GREU (CEL PUTIN PENTRU MINE) IN CARE S-A FACUT O CALE FALSA, ITI DA DREPUL SA MA DESCONSIDERI SI SA MA NUMESTI IRONIC SPECIALIST IN DEVIT PREPROTETICE SI IMPLICIT PRODUCATOR DE PERFORATII FIE ELE SI "FALSE". EU NU CRED
AI PUTEA SA ITI AMINTESTI SI TU, DE UNDE ai plecat! asa din cand in cand.
.
Vechi 24-05-09, 12:40   #39
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

@ dr.Brata:
1. Caps Lock aka nu striga ca se aude oricum
2. Cind faci un offtopic iti sugerez sa scrii si ceva ontopic, oricit de putin, ca sa nu existe motive de sters
dr.Brata a multumit.
Vechi 24-05-09, 13:24   #40
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

@ dr Brata
- chill, Muler e intotdeauna acid asa. Ma intreb daca este la fel si cu propriile realizari atunci cand este cazul.
- dusurile reci nu strica, chiar daca sunt nejustificate. Te forteaza sa reanalizezi propria abordare si asta nu poate decat sa fie un lucru bun.

Cand am terminat de invatat si suntem cu un cap mai sus decat ceilalti atunci ne-am semnat propriul testament profesional si asteptam senin si fericit sfarsitul
radualionte, cherrypie si dr.Brata au multumit.
Vechi 24-05-09, 13:44   #41
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
@ dr Brata
- chill, Muler e intotdeauna acid asa. Ma intreb daca este la fel si cu propriile realizari atunci cand este cazul.
- dusurile reci nu strica, chiar daca sunt nejustificate. Te forteaza sa reanalizezi propria abordare si asta nu poate decat sa fie un lucru bun.

Cand am terminat de invatat si suntem cu un cap mai sus decat ceilalti atunci ne-am semnat propriul testament profesional si asteptam senin si fericit sfarsitul
eu obsev cat de grea este profesia de medic, daca vrei sa o faci: corect, complex si cinstit (cei 3 C, ai mei). asa ca imi e greu sa cred ca toate cazurile colegilor nostri care au purtat polemici atat cu mine cat si cu altii, sunt exceptionale. sunt convins ca au si au avut, si ei deficientele lor, ca au o "laditza" cu secrete bine ascunsa unde isi pitesc neputintele profesionale si ca atitudinea pe care o afiseaza e una cat se poate de utopica si uneori debordant de ipocrita, asta ma uimeste cel mai mult; ipocrizia mascata.
scuze de offtopic.

Acum ontopic: Poate nu ar fi rau sa se reintervina chirurgical si sa se rechiureteze. Daca cimentul a dat simptomele astea se poate sa fi facut granulom de corp strain. daca nu s-a chiuretat prima data complet tes de granulatie? si s-a refacut.
Colega, fa acum zilele aste o rx si posteaz-o sa revedem aspectele parodontale.
.
Vechi 24-05-09, 21:27   #42
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
DACA se poate face un tratament ortograd corect - curatare si sigilare la ambele "capete" - de ce ar fi necesara chirurgie acum?

@Radu Tepordei eu sunt de parere ca rezectia pe meziala a fost facuta cam asa

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

si deci nu e un canal sectionat longitudinal ci se proiecteaza obturatia retrograda de la MV sectionat mai coronar peste obturatia endodontica de pe ML sectionat mai apical (sau neatins). Normal ca si diametrul "apical" pe MV e mai mare. Nu stiu cit de usor se poate obtura cu MTA ortograd o elipsa dar daca se poate, de ce sa nu astept cu chirurgia sa vad raspunsul organismului?
Desenul tau e corect pt. meziala, insa obturatia radiculara pe distala a fost incompleta din capul locului iar rezectia a fost si ea partiala. Acolo a ramas un bont apical neobturat si doldora ,probabil, de balauri . Acel bont nu vad cum ar putea fi tratat endo. Astept si parerea unui limitat .
.
Vechi 25-05-09, 14:04   #43
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Azi-dimineata cand ma igienizam cu ata dentara s-a fracturat si fata distala, inainteaza in ciment pe ocluzal pana in dreptul cuspidului CV.Maine merg sa vedem ce ii facem, sa mai pot mentine hidroxidul de calciu pana saptamana viitoare.Intre timp durerile au disparut, ma supara doar dupa ce tritrurez alimente tari pe dinte.
Am uitat sa va spun ca una din radacini se bifurca, in timpul tratamentului l-a gasit si l-a permeabilizat.
Vad ca voi dezbateti tema cimentului restant, eu nu-s lamurita daca durerile care au aparut la catva timp dupa operatie erau de la faptul ca nu mi s-a facut tratamentul endo sau de la cimentul rerstant.Nu seamana cu durerile din PAA si nu le-am mai resimtit de cand a aparut problema asta.
Poate va ajuta sa vedeti pozele cu evolutia dintelui, am incercat sa le fac mai clare, la ultima n-am cum fiind mai deschisa.Prima cu granulom, urmatoarele 2 facute la intervale diferite de timp dupa operatie, a 4 a cu PAA si a 5 a cu hidroxidul de calciu facuta azi.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Rx 004.jpg (129,0 KB, 9 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Rx 005.jpg (102,8 KB, 8 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Rx 007.jpg (154,1 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Rx 009.jpg (94,9 KB, 7 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Rx 014.jpg (171,0 KB, 13 vizualizari)
.
Vechi 25-05-09, 14:59   #44
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Trebuie sa te dezamagesc vis a vis de informatia pe care o cauti cu etiologia durerilor : tratament endo sau ciment restant.....Raspunsul este unul singur : nici tu si nimeni nu va sti niciodata ce cauza acea durere. Fiindca in stadiul actual al stomatologiei nu putem inca realiza in toate cazurile o cauzalitate intre agentii etiologici si simtomele/semnele clinice ale pacientilor....

In rest, tot cazul asta mi se pare o bajbaiala generala, specifica atunci cand sunt implicati prea multi medici , printere care eventual si pacientul sau rudele lui sunt medici. Asa ca nu o sa ma pronunt (pe moment).

Ma irita insa sa vad iar si iar cum de fapt in loc sa luptam cu boala, noi gasim cele mai mici prilejuri sa ne luam la harta intre noi medicii si sa ne gasim vine (inchipuite sau nu) ...dupa care stam sa discutam enshpe pagini ceva ce nu are legatura cu cazul....Am vaga idee ca stiu cine iese presedinte la toamna
Vechi 29-05-09, 21:18   #45
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

si cand te gandesti ca se poate trata...de un limitat of course
madag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-05-09, 22:02   #46
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am fost cam ocupat in ultima vreme si nu am putut sa scriu la acest topic.
Probabil ca unii dintre voi ati realizat ca eu sunt cel care a preluat cazul viitoarei noastre colege. Pentru ca pe la noi pe la cluj nu sunt limitati care sa recupereze "gunoaiele" facute de altii ma mai ocup din cand in cand de asta, pentru ca endodontia este o pasiune pt mine.

Pana acum am facut o sedinta in care am dezobturat canalele MV, ML si cele 2 D, de fapt un canal in forma de piscot. Am ramas surprins de faptul ca MAF nu a fost foarte mare, doar pe MV a fost 50, in rest 30.
Asa cum ma asteptam am avut hemoragie dupa dezobturare si nu am reusit sa curat chiar tot cimentul apical -oricum fara microscop e posibil sa nu reusesc ca il curat chiar pe tot. Am facut lavaje abundente cu hipo, apa ox si chx, activate cu u.s.

La a doua sedinta voi vedea daca se confirma MAF, dar chiar si la o dimensiune de 50-60 ma gandesc sa pun MTA pentru ca nu stiu cum arata bizoul rezectiei si asa voi avea o inchidere mai ok apical.

Dupa cum ati putut vedea pe radiografia initiala era doar un caz de retrat care nu ar fi pus probleme cuiva care avea habar de endo. In schimb pacienta noastra s-a ales cu radacina scurtata, niste ciment interradicular si o suferinta de 2 ani, plus o cicatrice vestibulara grosolana pentru amintire - cine a facut rezectia nici macar nu stia sa faca un lambou care sa nu lase cicatrici.

Va tinem la curent cu evolutia cazului.
.
Vechi 21-06-09, 12:55   #47
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bun, sa continui cum a fost cu cazul nostru:

-radiografia dupa prima sedinta de cleaning:

La a doua sedinta s-a largit si mai mult diametrul apical:
MV 100, ML 45, D 60. Am mai curatat din fozul ramas, dar nu garantez ca 100%. Fiind rezectie am decis sa pun MTA pe toate canalele, fiind mai greu de controlat o verticala clasica.
Zis si facut, MTA gri cam 4 mm (am bagat bine la cap la Marga Ree) dupa care pacienta zice ca a disparut simptomatologia.

A treia sedinta de tratament in care am completat cu gutta fluida si am cimentat un pivot pe D, reconstituire build-it:

Coroana am amanat-o deocamdata pentru ca pacienta acuza iar o sensibilitate usoara/nespecifica si vag localizata la dintele respectiv.

Cand am vazut rgr finala am ramas si eu masca de cat de tare s-au largit canalele. Totul am instrumentat manual, e drept suplimentat cu GG; probabil cu astea am intrat putin mai tare coronar, dar am avut impresia ca mergeau foarte lejer, nu am fortat de loc, mai degraba am pensulat usor peretii. Probabil erau cam impregnati.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg SDenisa3.jpg (196,5 KB, 5 vizualizari)
Felul fisierului: jpg SDenisa2.JPG (285,8 KB, 4 vizualizari)
.
Vechi 21-06-09, 13:06   #48
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si acum si o varianta mai completa a povestii, pe care eu am aflat-o recent si nu de la pacienta, care nu stiu de ce nu mi-a spus toata tarasenia:

Acum doi ani pac se prezinta la un cabinet stoma cu 36 avand un trat endo, asa cum ati vazut in rgr postata de Denisa. Un medic de acolo incearca un retrat, blocheaza canalele si dintele intra pe acut.
Si dupa cum majoritatea stomatologilor procedeaza cand au un esec endo a fost chemat chirurgul sa salveze situatia. Asa se explica si de ce a fost rezecat acest dinte, eu nu imi explicat de ce la cum arata rgr initiala.

Desi abia de un an am introdus in arsenal uleiul de portocale (thanx dream ca mi-ai dat de-a gata, ca eu am fost prea chior sa gasesc pe eugenol), totusi cred ca se putea trata si fara solventi, dar cu multa rabdare.

Va las pe voi sa judecati cine a fost mai vinovat aici de cum a decurs cazul: medicul care a incercat retratul sau chirurgul. Poate eu sunt subiectiv sa ma exprim.
.
Vechi 21-06-09, 16:50   #49
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Istoricul bolii este asa cum a fost descris initial:
- acum aproximativ 4 ani pulpita acuta ireversibila, nu retin sa fi fost purulenta, deschiderea camerei pulpare din cauza unei recidive de carie pe tavanul pulpar, dintele a fost permeabilizat si instrumentat mecanic la brasov in lipsa unei radiografii;
-acum 2 ani de zile de zile am inceput sa am usoare dureri, nu mai retin caracterul si am facut o radiografie, diagnosticul a fost PAC.Am facut rezectie apicala pe 03.05.2007 , fara nici un retrat endo in timpul sau dupa operatie;
-13.05.2009 parodontita apicala acuta si tratamentul l-a scris Stefan, inafara de dezobturarea coronara si radiculara initiala care s-a facut in alta parte.

Ideea topicului nu a fost sa caut vinovatii, ci sa salvez dintele.Oricum discutia am avut-o deja cu chirurgul care m-a operat si care are si cont pe forum si cred ca ne-am dat reciproc teme de gandire.
Ca si completare in ziua cand trebuia sa obturam si coronar s-au fracturat peretii:lingual si mare parte din proximale.Daca pana atunci dintele devenise asimptomatic, dupa refacerea cu buid-up au inceput durerile. Ori doare 3.6 ori simt in 3.5-3.4 o amorteala, aceeasi dinti in care iradia si in PAA.Durerile sunt nespecifice, poate caracterul e mai rar ca la inceput.
Astept finele sesiunii ca sa pot face ceva in privinta asta, daca solutii nu mai exista il voi extrage, fiindca de parca nu era de ajuns 3.6, mai am inca 2 dinti simptomatici din cauza lui.Nu stiu daca are rost sau mai suporta inca o interventie endo sau chiuretaj apical.
Pozele sunt facute la cateva zile dupa terminarea retratului, scuze pentru lipsa izolarii.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Picture 017.jpg (210,2 KB, 4 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Picture 018.jpg (317,2 KB, 4 vizualizari)
.
Vechi 24-06-09, 16:48   #50
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Va rog mai multe detali despre uleiul de portocale.Dennumire produs,firma producatoare.Multumesc. Elitdent
elitdent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-06-09, 21:04   #51
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

aceeasi intrebare o pun si eu....cum e cu uleiul de portocale?multumesc
madag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-06-09, 21:46   #52
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Inlocuitor de cloroform, ~~~~~~~, carvene parca se numeste. Sau cascarabeta de aromoterapie.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, acid, afara, asociatie, ata, cabi, cabinetele, cazul, chx, cicatrice, colegii, color, comentariu, conduita, corp strain, endo, exemplu, fericit, intrebare, invata, invatat, lucrezi, lucru, medici, mediu, mm, persoane, profesional, publice, red, salut, termina, terminat, topic, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:56) timp.

Alegeti schema de culori preferata: