Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

profilax. endocarditei

discutie din eugenol.ro : LA PAC. CU INSUFICIENTA MITRALA NEOPERATA, DATI ATB. PROFILACTIC SI PT. DETARTRAJ? CE DATI IN URGENTA IN ENDOCARDITA?...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Chirurgie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de dumitriu_diana

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 14-01-08, 18:43   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default profilax. endocarditei

LA PAC. CU INSUFICIENTA MITRALA NEOPERATA, DATI ATB. PROFILACTIC SI PT. DETARTRAJ? CE DATI IN URGENTA IN ENDOCARDITA?
albatros este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-01-08, 21:13   #2
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

insuficienta mitrala nu e endocardita. Ce are una cu alta?

Din cate stiu insuficienta mitrala nu necesita antibiotic, dar nah, nu e rau sa sufli si in iaurt. Amoxicilina 2 g p.o. cu o ora preoperator.
Vechi 17-01-08, 20:12   #3
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

a
.
Vechi 24-01-08, 21:22   #4
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

L-am sunat pe cardiolog care mi-a confirmat: prima doza 3 gr. amoxi (6 capsule) intr-o singura doza cu 2 ore preoperator (fata de 2 gr. scris eronat!) si 1 gr. postoperator, tot in doza unica, la 1 ora dupa interventie! Se pare ca exista si in Romania un protocol de profilaxie care se foloseste in State...
Vechi 07-02-08, 12:53   #5
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

MULTUMESC.
albatros este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-02-08, 18:51   #6
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

M-am trezit si eu un pic tarziu:
Guidelines for the prevention of endocarditis: report of the Working Party of the British Society for Antimicrobial Chemotherapy
Journal of Antimicrobial Chemotherapy Advance Access published April 19, 2006
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg ab.jpg (103,1 KB, 151 vizualizari)
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-02-08, 23:17   #7
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

insuficienta mitrala se incadreaza la categoria cu risc mare si se da amoxi 2g p.o cu 1h inainte sau ampi 2g i.m sau i.v cu 30 min inainte si daca vrei sa te dai bengos, se poarta clindamicina, 600 mg p.o cu 1 h inainte :wink:

si pentru alte detalii, cine vrea sa citeasca mai multe Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg endocardita.jpg (34,5 KB, 100 vizualizari)
mervey este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-02-08, 11:17   #8
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mervey, te rog s
.
Vechi 12-02-08, 00:57   #9
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Iata inca 2 adrese de unde se poate lua ghidul de endocardita:

adresa1: Link [Necesita inregistrare pentru acces.] de endocardita 2007.pdf

adresa2: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

...desi nu am inteles de ce prima adresa nu era in regula, am vazut ca fisierul deja fusese luat de 14 ori de acolo, deci functiona linkul...

...argoul era citat de la cardiologul care imi daduse acele informatii, dar ai dreptate, e un subiect profesional, voi incerca sa ma abtin pe viitor.
mervey este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-05-08, 12:56   #10
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.

Default am citit merci

Citat:
Publicat initial de mervey View Post
Iata inca 2 adrese de unde se poate lua ghidul de endocardita:

adresa1: Link [Necesita inregistrare pentru acces.] de endocardita 2007.pdf

adresa2: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

...desi nu am inteles de ce prima adresa nu era in regula, am vazut ca fisierul deja fusese luat de 14 ori de acolo, deci functiona linkul...

...argoul era citat de la cardiologul care imi daduse acele informatii, dar ai dreptate, e un subiect profesional, voi incerca sa ma abtin pe viitor.
Bravo Mervey...stiam eu ca esti saritor..nu uita de ce am discutat...si uite ca acum as scrie cu cratimi dar nu am cuvinte la care sa folosesc.
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-05-08, 01:30   #11
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sa ma bag si eu in vorba:

Pe aici prin Anglia se dadeau antibiotice profilactic pina si la cei care aveau "heart murmur" cea ce inseamna suflu sistolic , adica aiurea in tramvai primeau "ab cover" multi care n-ar fi avut nevoie .Apoi prin martie am primit o scrisoare cu noile "NICE guidelines " in care se spunea ca nu exista un risc adevarat de endocardita la nici un pacient , absolut niciunul , si ca nimeni nu trebuie sa mai primeasca "ab cover" pentru tratamente stomatologice .
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/chirurgie/2993-profilax-endocarditei/
Daca va intrebati ce este NICE = National Institute of Clinical Excelence si este considerat malpraxis daca nu te conformezi cu indrumarile lor.
Va inchipuiti stupoare pe pacientii care pina acum luau antibioticele cu pumnul inainte sa vina la dentist.....am avut si cazuri in care nu au vrut sa mai vina la detartraj pina cand nu au intrebat cardiologul.
In cazul pacientei tale cred ca trebuie sa vezi cat de grava este insuficienta mitrala , este cianogena sau nu? Daca da eu as da 3mg amoxy cu o ora inainte dar numai pt extractie sau detartraj subgingival.Asta daca ar fi sa ma iau dupa ce am invatat la scoala................
catalinmv a multumit.
dumitriu_diana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-02-09, 11:01   #12
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Articolul urmator este extras din buletinul informativ al Filialei Moldova a AMSPPR si reprezinta protocolul folosit in Centrul de Cardiologie din Iasi,protocol extras dealtfel din Ghidul Societatii Europene de Cardiologie.

PROFILAXIA ENDOCARDITEI INFECTIOASE

Conditii cardiace/pacienti cu risc
Deşi se cunoaste că unele condiţii medicale cardiace sunt asociate cu un risc de endocardita infecţioasă(EI),este totuşi imposibil de măsurat riscul ca o conditie cardiacă să dezvolte o EI. Tradiţional,condiţiile cardiace sunt grupate in 3 categorii: cu risc înalt ,moderat şi scăzut(neglijabil). Aceste categorii nu sunt bazate pe dovezi ştiintifice ferme. De menţionat şi faptul că în ultimile decenii ,in Europa ,au apărut modificari in epidemiologia bolilor valvulare. Schimbările sunt determinate de declinul incidenţei reumatismului cardiac,creşterea numărului de pacienţi operaţi pe cord,creşterea populaţiei vârstnice cu leziuni valvulare degenerative şi,important,diagnosticarea mai frecventă a prolapsului de valvă mitrală prin ecocardiografie.
Condiţii cardiace în care nu este indicată profilaxia EI
EI poate apărea la orice individ cu o morfologie şi o fiziologie cardiacă mai mult sau mai puţin normală. Pentru unele condiţii cardiace riscul EI este foarte scăzut ,nedepaşindu-l pe cel din populaţia normală.
Nu există dovezi ferme că boala ischemică fară leziuni valvulare prezintă un risc crescut de EI –şi astfel nu necesită profilaxie. De asemenea,în aceeaşi categorie intră şi pacienţii cu bypass coronar sau cu intervenţii prin cateterizare coronariana în antecedente.
În diverse studii nu s-a detectat vreo asociere între defectele septale atriale şi riscul de EI. În populaţia adultă cu defecte cardiace congenitale nu a fost detectată EI în,de exemplu,defectele atriale septale secundare,atât înainte,cât şi după închiderea lor. Totuşi,se recomandă profilaxia antibiotică a EI timp de 12 luni după intervenţiile de închidere prin tehnici de cateterizare.
Indivizii cu un murmur cardiac dar fară modificări morfologice relevate ecocardiografic nu necesită profilaxie antimicrobiană. Odată cu utilizarea pe scară largă a ecocardiografiei, prolapsul de valva mitrală a devenit mai frecvent întâlnit. Există o unanimitate în a considera că pacienţii fară prolaps de valvă mitrală, cu margini subţiri valvulare si fară regurgitări ori calcificări nu prezintă un risc crescut de EI.
Purtătorii de pacemakere sau dispozitive defibrilatoare nu necesită profilaxie antimicrobiană specială.

Condiţii cardiace în care este indicată profilaxia EI
Câteva condiţii cardiace sunt asociate cu un risc de EI mai înalt decât cel din populaţia normală.În aceste situaţii există un consens în a recomanda profilaxie antimicrobiană.
Bolile valvulare rămin cea mai frecventă patologie pe care se grefează EI. Deşi în multe ţări vest-europene şi nord-americane incidenţa bolilor valvulare reumatismale este mult scăzută,în alte ţări ,febra reumatismală este încă mult prevalentă şi responsabilă pentru afectarea valvulară în proporţie de la 6% până la 23%. Scăderea afectării valvulare reumatice este însotită de creşterea incidenţei leziunilor valvulare degenerative,în special ale valvei aortice şi respectiv mitrale.
Multe studii demonstrează că pacienţii cu prolaps şi regurgitare de valvă mitrală formează un subgrup cu risc de EI. Prezenţa îngroşării şi calcificării valvulare, precum şi a unui murmur holosistolic pare să crească riscul de prolaps al valvei mitrale,mai ales dacă valva prezintă degenerare mixomatoasă. De altfel,valvele mixomatoase predispun la EI chiar în absenţa regurgitării valvulare.
EI este o binecunoscută complicaţie a defectelor cardiace congenitale. Datorită creşterii numărului de pacienţi cu astfel de defecte care ajung la vârsta adultă, se observă şi creşterea incidenţei EI. Cele mai frecvente forme de anomalii cardiace congenitale care predispun la EI sunt defectele septale ventriculare,tetralogia lui Fallot si stenoza aortică. Celelalte forme de boală cardiacă congenitală cianozantă prezintă riscuri crescute de EI numai dacă s-au realizat intervenţii chirurgicale paliative cu diverse anastomoze. Alte defecte cardiace asociate cu riscul apariţiei EI sunt valva aortică bicuspida,ductul arterial şi coarctaţia de aorta. În unele cazuri interventiile corective diminuează pâna la zero posibilitatea aparitiei EI.
Este unanim acordul că protezarea valvulară şi creearea chirurgicală a diverse ducturi sistemice sau pulmonare determină un risc clar pentru dezvoltarea EI; se estimează un risc de 5-10 ori mai mare in aceste cazuri decât în cele cu afecţiuni congenitale.Se recomandă antibioprofilaxie pentru toţi aceşti pacienţi.
De asemenea EI se poate dezvolta dupa proceduri chirurgicale generatoare de bacteriemii în cazul cardiomiopatiei obstructive hipertrofice.Asocierea acestora cu leziuni valvulare creşte riscul de EI.
În fine,antecedentele de EI sunt un factor important şi bine definit pentru dezvoltarea unui al doilea episod.

Intervenţii diagnostice şi terapeutice predispozante la EI

Convingerea generală e că bacteriemia iatrogenica apare dupa proceduri traumatice asupra gingiei şi ţesutului mucuzal al tracturilor gastro-intestinal respirator,sau genito-urinar.
Se consideră ca probabilitatea de bacteriemie şi de EI consecutivă este cea mai mare pentru procedurile asupra ţesuturilor oro-dentare – faţă de cele genitor-urinare sau gastro-intestinale.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=2993
Cu cât mai scurt intervalul dintre procedura si manifestarea EI ,cu atât mai probabilă asocierea cauzală intre cele două. De regulă, durata intre procedura şi simptomele clinice este de câteva săptamâni.( Lipsa unor manifestări specifice si tabloul clinic sărac îngreunează până şi suspiciunea de EI. Este necesar consultul unui cardiolog!)
Orice interventie asupra ţesuturilor oro-dentare care determină cea mai mica sângerare este însotită de riscul producerii EI.
Igiena dentară este un factor esential in profilaxia EI. Agentii antiseptici pot reduce riscul de bacteriemie şi/sau cantitatea de microorganisme inoculate,dar nu pot înlocui profilaxia antibiotică. Pacienţii cu risc de EI trebuie sfătuiţi şi instruiti asupra igienei dentare zilnice si asupra necesitatii unei sesiuni de igienizare profesionale cel puţin o dată pe an. La pacienţii cu igienă orala slabă chiar perierea dinţilor sau mestecarea alimentelor poate cauza o bacteriemie semnificativă.
Pentru pacienţii cu risc de EI se recomandă profilaxia antimicrobiană in cazul extracţiilor dentare, intervenţiilor chirurgicale parodontale,detartrajului şi procedurilor asociate,terapiei endodontice si implantelor dentare.

· AFECTIUNI CARDIOVASCULARE CU RISC MIC SI MEDIU

Antibiotic
Mod de
administrare
Prima
doza
Inainte de
interventie cu
A doua doza
Dupa prima
doza
Observatii
AMOXICILINA
Per os
3 g
60 min
1,5 g
6 h

AMPICILINA
Per os
2 g
60 min
1 g
6 h

ERITROMICINA
Per os
1 g
60 min
0,5 g
6 h
Alergie la PENICILINA
CLINDAMICIN
Per os
300 mg
60 min
150 mg
6 h
Alergie la PENICILINA
AMPICILINA
IM/IV
2 g
30 min
1 g
6 h
Nu poate primi per os

• AFECTIUNI CARDIOVASCULARE CU RISC MARE

Antibiotic
Mod de
administrare
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=2993
Prima
doza
Inainte de
interventie cu
A doua doza
Dupa prima
doza
Observatii
AMPICILINA +
GENTAMICINA
IM/IV
IM/IV
2 g
80 mg
30 min
30 min
2 g
80mg
8 h
8 h

AMPICILINA+
GENTAMICINA+
AMOXICILINA
IM/IV
IM/IV
Per os
2 g
80 mg
-
20 min
20 min
-
-
-
1,5 g
-
-
6 h
Numai
pentru sto-matologie
VANCOMICINA+
GENTAMICINA
Perfuzie IV
IV
1 g
80 mg
1 h
1 h
1 g
80 mg
8 h
8 h
Alergie Amp
Amoxi,Peni-
cilina

--------------------------
Imi cer scuze,lista cu antibioticele de la sfarsitul articolului ar fi trebuit sa apara sub forma de tabel.Poate ma ajuta cineva.
Am atsat sper articolul ca fisier word.
Fisierele atasate
Felul fisierului: doc Profilaxia endocarditei[1].doc (60,5 KB, 82 vizualizari)
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 2007, abtin, antibiotice, asociere, categoria, doza, exista, file, firma, foloseste, forma, ghidul, gura, info, informatii, linkul, ore, pare, poarta, prima, pro, profilaxie, protocol, rau, regula, roma

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (05:44) timp.

Alegeti schema de culori preferata: