Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

hematom post anestezie tuberozitate?

discutie din eugenol.ro : acum o saptamana si cateva zile am facut o extractie a unui molar de minte, mai exact 28. toate ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Chirurgie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree19Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-04-07, 00:04   #1
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default hematom post anestezie tuberozitate?

acum o saptamana si cateva zile am facut o extractie a unui molar de minte, mai exact 28. toate bune si frumoase, pana aici. anestezia a mers ok, extractia la fel, a decurs normal, treaba terminata relativ repede. anestezia efectuata a fost cea la tuberozitate, insa eu nu prea obisnuiesc sa ma avant foarte adanc de frica hematomului. ei, stiti cum se spune..de ce ti frica...

ceea ce nu inteleg eu este urmatorul aspect: cand a plecat pacienta din cabinet, totul era ok. acel hematom faimos ce apare post anestezia amintita in cazul lezarii vreunui vas, nu era prezent. el s-a format ulterior. dar cum pacienta nu m-a cautat, ci am aflat accidental(e colega logodnicei mele), nu prea am avut ce sa fac. la aproape 7 zile de extractie, "vanataia" mai era prezenta(evident pacienta a stat asa), dar fara edemul respectiv, tipic.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/chirurgie/1858-hematom-post-anestezie-tuberozitate/

intrebarea mea: acum, cand deja trecuse toata nebunia si eu nu am apucat sa fac nimic, ce se poate intampla? la 10 zile de extractie mai sunt urme(cel putin coloristic vorbind), dar in rest e ok. plaga e in regula, fara sensibilate exagerata, doar cea geniana....
in cazul in care(din motivele prezentate0 nu s-a administrat antibioprofilaxie, ce riscuri exista, reale?
Vechi 28-04-07, 00:15   #2
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

In principiu nu sunt riscuri decat daca ai facut punctie septica ceea ce nu e cazul.
Vechi 28-04-07, 00:20   #3
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

pericole eu zic ca nu sunt acu, da de ce ai facut tuberozitate? Eumerg pe plexala si am anestezie in 100% din cazuri.
Mona Lisa a multumit.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-04-07, 00:28   #4
Moderator eugenol
Aspirant la MD
:)

.

hematomul post anestezie la tuberozitate se formeaza instant... il vezi cu ochiul liber cum se umfla... de aceea se si recomanda presiunea cu podul palmei timp de citeva minute asupra zonei imediat dupa injectarea anestezicului... tind sa cred ca altceva s-a intimplat acolo....
.
Vechi 28-04-07, 00:33   #5
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ei, asta si spuneam, nu a fost o tuberozitate in adevaratul sens al cuvantului pt ca nu ma duc adanc, practic e o plexala, pt ca niciodata nu ma duc atat de adanc cu acul asa cum spunea Ganuta. da, intradevar merge.

nu, nu cred sa fi fost punctie septica, dar atunci ce e?

acea compresie cu podul palmei am facut-o si eu...

se poate sa fi fost ceva "umflatura" dupa, dar in orice caz nu era ceva vizibil sau ceva ce sa observ(din cate auzisem, e buba mare si arata nasol...la mine nu a fost asa)
cand a plecat pacienta, tot ce mi s-a parut in neregula a fost buza usor cazuta ca dupa o anestezie traznita cu adevaratelea...poate sa ma fi indus in eroare compresele sterile puse si care imi dadeau impresia ca e un pic umflat...dar ma rog, DOAR UN PIC, nu asa cum e cu hematomul asta "tipic"
Vechi 29-04-07, 18:03   #6
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Daca la 10 zile lucrurile merg spre remitere nu cred ca ai de ce sa iti mai faci griji, inseamna ca nu s-a infectat. Daca vrei musai poti sa ii faci antibioprofilaxia si acum. Nu stiu din experienta proprie dar am inteles ca trece cam in 2 saptamani sau chiar mai mult.
adi2na este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-04-07, 18:33   #7
Ucenic timid
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Default hematom

hematomul-desi nu esti sigur ca s-a format,descrierile celor care nu sunt de meserie sunt subiective-care nu apare imediat, ca si echimoza pe care spui ca ai observat-o,apar uneori in urma fisurii sau fracturii tuberozitatii.
horia.b este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-05-07, 00:21   #8
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

multumesc mult pt raspunsuri

si ca sa mergem pe firul ideii de pana acum: daca ar fi fost sa fie o fisura a tuberozitatii de genul asta, nu aparea simptomatologia specifica?
mi se parea logic sa apara sensibilitatea la nivelul plagii, etc.
singura chestie care a deranjat-o pe pacienta a fost tumefactia si echimoza, dar care s-a remis in mare parte cam in cateva zile. normal ca m-am speriat un pic pt ca nu corespundea cu nimic ce auzisem eu pana acum, plus ca "coloratia" mai era acolo si dupa vreo zece zile(intradevar usoara, dar prezenta)...asa ca, faceam greu fata privirilor ciudate ale pacientei.

in mai putin de doua saptamani va veni la nunta mea(fiind colega logodnicei) si ma intreba daca pana atunci va dispare cu totul.
ce poti raspunde?
Vechi 01-05-07, 08:33   #9
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sunt sanse mari sa-i treaca pana la nunta ta. Depinde si ce intelegi prin "mai putin de doua saptamani".
Casa de piatra!
adi2na este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-05-07, 19:46   #10
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default exista si hematom tardiv

Am vazut un pacient cu hematom difuz genian imens aparut la aprox 2 ore de la extractie molar sup cu anest la tuberozitate.
Cand a plecat pacinetul de la medic totul era ok, dar dupa aprox 2 ore a inceput sa simta ca se umfla, dar a mai asteptat inca o ora pt ca fiind inca anesteziat a crezut ca e doar o impresie.
Totul s-a rezolvat foarte usor - e drept ca nu 100% datorita prezentarii tardive, dar oricum spectaculos - prin compresiune externa si interna cu o tona de tampoane indesate in sacul vestibular superior.
De atunci eu imi cam pun pacientii sa tina comprese reci pe obraz dupa asa ceva sau ii atentionez ce sa faca daca patesc asa ceva.
Dupa cum vezi se poate si mai rau, dar la cunostinte intotdeauna apare ceva

Stefan
stef_ank este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-05-07, 20:52   #11
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default hematom sau nu?

Acum vreo 6 luni am facut, colegei de cabinet (deci tot medic)o anestestezie la tuberozitate pt o carie simpla pe 6 sup.Imediat dupa anestezie, o suprafata de vreo 3-4 cm patrati de tegument s-a albit vizibil, contrastand cu restul obrazului......dupa vreo 4-5 minute nimic. am rezolvat caria , am pus obturatia, totul ok. Surpriza a fost ca dupa cel putin 6 ore dupa anestezie a inceput sa se edematieze . Dupa 12 ore edemul abia se mai observa, dar fusese destul de important, cu modificare serioasa a simetriei faciale.Acum fata deja incepuse sa ia antiinflamtoare si antibiotice imediat ce a vazut ca se "umfla".Chestia aia cu albirea ne-am explicat-o ca am facut ubi forte, si deh, se poate intampla o vasoconstrictie de asta cand nimeresti oaresce arteriola, dar fatul ca nu a avut nici o modificare de culoare a tegumentului, desi edemul a fost cat casa scanteii,nu ne-am explicat-o nici pana azi
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1858
Singura explicatie ar fi o punctie septica, dar asta teoretic , ca practic am urmat potocolul corect corect.......
Vechi 01-05-07, 21:00   #12
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si off topic dar necesar :wink:
Casa de piatra, Attila!!! si linisteste mandra ca daca nu ii dispare pata de culoare se poate farda :P Nu griji de astea trebe sa ai cand te insori !
Vechi 01-05-07, 23:22   #13
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

multumesc, sunteti tare simpatici...

ma mai linistiti un pic. una dintre lucrurile care m-au enervat enorm a fost faptul ca nu m-a contactat deloc. am aflat accidental. tot ma gandesc cand intentiona sa spuna ceva...hm, pacientii astia.

ok, de nunta chiar ma ocup, dar nici de pacienti nu pot uita

multumesc din nou pt urari
Vechi 03-05-07, 23:54   #14
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sa rasuflam usurati. a trecut baiul.

m-am intalnit din nou, accidental, cu pacienta in cazua si....din fericire totul este ok, echimoza a disparut in totalitate
Vechi 04-05-07, 00:43   #15
Dr Patzer Timea
Vizitator
Fara status.

.

Casa de piatra! :wink: daca nu am intarziat cu aceasta urare.
Legea lui Murphy totdeauna e valabila,mai ales la cunostinte si in familie.
Timea
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-11-07, 21:50   #16
La primele mesaje
MD Implantolog
Fara status.

.

Faceti anestezie cu seringa de intramusculara?

Nu aspirati?

Poi cestia cu albitul obrazului se cheama ca i-ai tras-o in vas. Chestie care nu se intampla daca aspiri inainte de-a lasa anestezicul. Plexala la molar superior nu ajunge. pentru extractie iti trebuie si palatinala.

Asa-i la inceput.....
euromedica este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-11-07, 22:03   #17
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

plexala??? da cum sa nu mearga???? palatinal faci pentru mucoasa palatinala nu??
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-11-07, 22:22   #18
Moderator eugenol
Aspirant la MD
:)

.

Citat:
Publicat initial de euromedica
Faceti anestezie cu seringa de intramusculara?

Nu aspirati?
nu folosesc seringa de i.m...... eu aspiram.... acum n-o mai fac...
.
Vechi 08-11-07, 22:23   #19
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu am mai dat la tuberozitate de nici nu mai tzin minte
plexala ajunge
dau cu uniject shi ac dinala subtzire shi lung shi elastic shi fain shi de unica folosintza hihihihihihiihihih
aaaaaaaaaaa shi ubiforte
Vechi 20-11-07, 00:45   #20
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si eu am renuntat la anestezia la tuberozitate,bineinteles dupa ce o pacienta mi-a facut un hematom superb...am fost ingrozita...eram la inceput de cariera nu ca acum as fi foarte departe...totusi a fost primul si singurul.de atunci doar plexala :wink:
cindy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-11-07, 21:49   #21
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

nu-ti face giji , am patit-o si eu ...LA O MATUSA... norocul meu a fost ca m-a sunat cand a ajuns acasa .....(la serviciu au ras toate colegele , cica a troznit-o barbasu' )
dintzaru_doc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-02-08, 19:43   #22
sma
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu am reusit hematom la anestezia la spiks.Sau pe unde oi fi nimerit.A supravietuit pina la urma!
sma este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-08, 18:03   #23
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de euromedica

Asa-i la inceput.....
care?
Vechi 28-10-09, 19:06   #24
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si eu tocmai am facut primul hematom din viatza mea.Sunt distrusa! Dupa anesteyie la spix...ce se poate intampla? Am dat comprese cu apa rece si aspirina...Ce as mai putea face?
ps>pacientul e MAAAARE
ioanafilimon este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-09, 19:47   #25
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

antibiotic profilactic...
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-10-09, 20:34   #26
SUNT BANAT!
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

dumnezeule, citesc si ma ingrozesc. colegul vostru v_a intrebat ceva de bun simt si voi l_ati bagat in ceata de tot. tehnicile astea de anestezie au fost inventate de oameni destepti si care aveau notiuni clare de anatomie. nu este destul sa citesi o carte de specialitate, trebuie sa si intelegi ceva. dar, e foarte greu, foarte greu!
vanillacg este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-10-09, 09:20   #27
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Vechi 06-09-10, 10:58   #28
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

bv vanillacg....podul palmei se numeste de fapt regiunea hipotenara,vai de anatomie....faceti aspiratie si preveniti 90% din hematoame
rolfy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-09-10, 15:25   #29
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mai, care-i groparul de serviciu, de tot scoate toate topicurile vechi?
ca tot apar in ultima vreme. s-a rezolvat problema demult, oameni buni, asa ca, faceti bine si va relaxati un pic
Vechi 06-09-10, 15:30   #30
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Bakai Attila View Post
mai, care-i groparul de serviciu, de tot scoate toate topicurile vechi?
ca tot apar in ultima vreme. s-a rezolvat problema demult, oameni buni, asa ca, faceti bine si va relaxati un pic

da e mai amuzant ca cei care raspund, nu se uita sa vada de cand e topicul si cum s-au solutionat problemele...

"Ceea ce e frumos ne e mereu drag!" Euripide
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
cristina ghita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-09-10, 16:00   #31
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Oricum am invatat o chestie buna de la domnul student, ca daca intepi vasul sau plexul vascular dar faci aspiratie scapi de beleaua hematomului. Voila ce simplu era...
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-09-10, 20:58   #32
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de rolfy View Post
bv vanillacg....podul palmei se numeste de fapt regiunea hipotenara,vai de anatomie....faceti aspiratie si preveniti 90% din hematoame
Aspiratia nu previne hematomul Atunci oare de ce o facem...?
Vechi 07-09-10, 21:11   #33
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ca sa nu injectam anestezic in vasul de sange?
Vechi 07-09-10, 23:05   #34
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Aspiratia se face de obicei pentru a preveni injectarea anestezicului direct in torentul sanguin, caz in care se observa absenta anesteziei si eventual lipotimie. Pentru a preveni hematomul se recurge la injectarea anestezicului concomitent cu avansarea acului si la compresia cu podul palmei peste un rulou aflat in fornixul superior. Acum depinde si ce avem de facut, daca este vorba de o extractie simpla a molarului de minte se poate face o plexala "inalta" distal de creasta zigomato-alveolara fara riscuri. Daca hematomul s-a format (se formeaza aproape imediat, sau macar se vede o zona tumefiata - edem) practic nu mai ai ce sa-i faci, doar ABT si explicatiile de rigoare. Daca nu faci ABT risti o supuratie (riscul este totusi mic). Am vazut o data o evacuare a unui hematom produs la tuberozitate prin intepare cu acul de seringa (nu carpula) si totul a decurs f bine pentru pacient, simtomatologia fiind mult atenuata, numai ca trebuie sa te misti foarte repede caci daca se formeaza "pelteaua" nu mai ai ce "intepa"
sweetvanilla a multumit.
Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-07-11, 15:52   #35
Ucenic
Medic Stomatolog
Between me, God and google
there's nothing we don't know

.

dezgrop putin topicul

aveti vreun clip sau vreo descriere clara despre cum se pregateste seringa pentru aspiratie? intreb asta deoarece spre rusinea mea am seringa cu aspiratie si am chinuit-o de multe ori sa se infinga "lancea" in cauciucul carpulei fara succes.

la un moment dat am dat peste un filmulet pe youtube insa nu il mai gasesc (oricum tehnica de acolo nu a mers la mine)

multumesc!
Vechi 21-07-11, 20:03   #36
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ce fel de carpule, ca si astea au fiecare caracteristicile lor...
Vechi 21-07-11, 20:13   #37
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de martini View Post
spre rusinea mea am seringa cu aspiratie si am chinuit-o de multe ori sa se infinga "lancea" in cauciucul carpulei fara succes
E proasta seringa, mi-am cumparat eu una, nu numai ca se infige, dar daca nu sunt atent perforez cauciucul ala de iese tot anestezicul
Vechi 21-07-11, 21:20   #38
Ucenic
Medic Stomatolog

.

de obicei ubi folosesc, acum cred ca am luat de test si artidental (sper ca nu gresesc) dar tot la ubi ma intorc dupa ce le termin pe astea.

zi-mi o seringa buna incercata, un distribuitor te rog
Vechi 21-07-11, 21:54   #39
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

La produsele 3M iti trebuie o seringa fara harpon(gasesi produse de 3m ,de Hu-friedy si Carl Martin).La produsele gen Artidental si Septodont merge seringa cu harpon.Daca incerci sa folosesti harpon la produse 3M nu se prea''pupa''...dar asta e daca nu improvizam ceva nu ne simtim bine...
--------------------------
asta e seringa pentru 3M,are niste brate care se deschid in lateral si prind pistonul din carpula...
martini a multumit.
Vechi 21-07-11, 22:12   #40
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default seringi

seringi 3M-ESPE se gasesc la ~~~~~~~~ Exim, ar trebui sa functioneze cu UBI,

eu cred ca hematoamele se formeaza de multe ori doar prin agatarea unui vas de sange cu acul, si exista pacienti predispusi pentru asta,

eu oricum nu depun intreaga cantitate de anestezic in acelasi loc, de aceea nu sunt foarte stresat de hematomul pe care as putea sa-l fac,

iar injectarea in circulatie a unei cantitati limitate de anestezic nu cred ca trebuie sa ne sperie, oricum o facem periodic
martini a multumit.
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-07-11, 22:17   #41
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de martini View Post
dezgrop putin topicul

intreb asta deoarece spre rusinea mea am seringa cu aspiratie si am chinuit-o de multe ori sa se infinga "lancea" in cauciucul carpulei fara succes.

multumesc!
Sa ma ierti ,dar ai O seringa?Una singura?
Vechi 22-07-11, 09:15   #42
Ucenic
Medic Stomatolog

.

Cand am vazut poza intai am ramas uimit ce mica e seringa ta pana sa vad pe bricheta "king"
Nu, nu am o singura seringa insa toate pe acelasi stil, cu harpon, nu am niciuna cu sistemul tau insa o sa caut.

In concluzie trebuie sa cumpar seringi 3M pentru anestezic 3M, ceea ce e perfect logic acum ca ati scris

Si totusi tehnica de infigere/prindere banuiesc ca se face in modul urmator: pun carpula, apas pe manerul seringii pana se infige in cauciuc (in filmulet medicul lovea scurt manerul) si de abia apoi infiletez acul. Zic bine?

Va multumesc!
Vechi 22-07-11, 09:22   #43
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

La 3M nu infigi nimic...rotesti,aripioarele prind pistonul....fara forta,fara spart carpule etc
Vechi 22-07-11, 11:20   #44
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
-1 (+0/-1)     

@martini: am vazut la chirurgii bmf cum practica anestezia la tuberozitate (dar si la spix) si am bagat si eu la cap: injectarea anestezicului incepe dupa punctie astfel incat cantitatea de anestezic lasata pe parcursul acului (pana la locul de electie unde se lasa "grosul") indeparteaza din calea acului vasele de sange. Incearc-o si pe asta!
Vechi 22-07-11, 15:18   #45
Ucenic
Medic Stomatolog

.

am incercat sa infig lancea intr-un artidental dar nu agata suficient pentru aspiratie... clar trebuie seringa de la 3m, am trecut-o pe lista de cumparaturi.

@radualionte: merci de pont, suna interesant. dar care ar fi explicatia: un "val" de anestezic de fizic departeaza vasele sau vasoconstrictia pe tot traseul? varianta cu valul mi s-ar parea cam ciudata pentru ca vasele alea sunt fixate in tesuturi nu au libertate chiar asa mare ... sau ...
Vechi 22-07-11, 20:06   #46
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
-2 (+0/-2)     

Se pare ca "valul" de care pomenesti ar fi explicatia, nu vasoconstrictia. Fara sa injectezi nimic, vasele se "feresc" singure din calea acului. Nu stiu sa-ti explic cum si de ce dar se intampla in realitate...
Vechi 23-07-11, 12:42   #47
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
-1 (+0/-1)     

Daca te uiti foarte atent la un chirurg bmf, nu aspira cand avanseaza cu acul si lasa o cantitate mica de anestezic pe parcurs. Aspira doar cand ajunge la locul de electie si lasa cantitatea majora de anestezic.
Puteai sa te exprimi mai elegant, dar nu pot sa am pretntii...
Ieri noapte, ma gandeam cum sa explic faptul ca vasele si nervii "se feresc" din calea acului. Cum corpul uman este facut din peste 90% apa, gandeste-te la o un corp solid aruncat in apa. Daca ai fi sub apa, ai vedea traiectoria acestuia care "desparte" stanga-dreapta ca sa poata avansa. Daca ai talente culinare, incearca sa inglobezi un fir de matura in gelatina, apoi incerca sa nimeresti firul cu un ac de seringa. Cred ca nu ai sa reusesti. Cam asa cred ca se intampla si cu tesututile umane, se deplaseaza cu sutimi de milimetru pe masura ce avanseaza acul, dar nu se exclude nici inteparea unui vas sau nerv si, tot asa, cum este posibil sa "se fereasca". Cred ca despre asta ar cam fi vorba...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1858
E doar o parere proprie, nu am o explicatie stiintifica, poate Lu care stie mult mai multa fizica decat mine ar putea sa ne dea o parere pertineta si avizata...(daca o citi pe aici).
Vechi 23-07-11, 16:41   #48
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Tolerat  -6 (+0/-6)     

Am vazut si eu la maxilo cum injecteaza fara sa aspire, dar nimeni nu m-a invatat sa fac asa. Tot ceea ce se preda este mentinerea permanenta a contactului cu osul pentru a evita vasele...si nu-i usor nici asta.

Ma mira insa ca tu, medic cu experienta, ai curajul sa le dai idei din astea tinerilor fara experienta. De aia m-am exprimat mai dur.
...si ma gandesc ca, daca era vreo smecherie cu tehnica asta, o tipareau de mult monstrii in cartile lor sacre.
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-07-11, 10:12   #49
Ucenic
Medic Stomatolog

.
0 (+1/-1)     
Angry

Citat:
Publicat initial de bolodoctoru View Post
Ma mira insa ca tu, medic cu experienta, ai curajul sa le dai idei din astea tinerilor fara experienta.
Acum eu sunt medic fara experienta? Ne cunoastem cumva? Crezi ca am terminat facultatea anul asta? Faptul ca citesc, invat, particip la cursuri, pun intrebari inclusiv pe acest forum ma face fara experienta? Cred ca tocmai asta e scopul eugenolului, sa invatam cu totii. Daca ai o informatie ce ne poate ajuta in cazul de fata impartaseste-o cu noi, iti vom fi recunoscatori, insa daca doar vii sa faci "flame" aici si sa iti creasca numarul de mesaje scrise pe forum mai bine ne lasi in treaba noastra.

Recunosc si nu imi e rusine, nu stiu absolut tot ce e legat de stomatologie (cum probabil stiu cativa de pe forum), insa vreau sa invat.
Smilee a multumit.
Vechi 24-07-11, 23:40   #50
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

@bolo mai uşor cu judecăţile şi citeste cu atenţie ce s-a scris .
bolodoctoru a multumit.
Vechi 25-07-11, 08:36   #51
Ucenic
Medic Stomatolog

.

Multumiri moderatorilor!

Sa revenim, am gasit un topic din 2006 (multumesc Nico) in care se vorbea fix despre seringile de aspiratie si tehnici personale.

Vechi 25-07-11, 09:10   #52
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Mai ai ceva repere, privind aprecierea profunzimii (a inaltimii tuberozitatii) la
Link [Necesita inregistrare pentru acces.] postarea 28. Informatia este veche si poate n-ai citit-o inca...
Vechi 25-07-11, 09:14   #53
Ucenic
Medic Stomatolog

.

Multumesc Radu, insa eu nu fac anestezie la tuberozitate, mereu cea plexala e suficienta.

O sa intru totusi si pe topicul respectiv
Vechi 27-07-11, 09:23   #54
Ucenic
Medic Stomatolog

.

am infipt ieri lancea intr-un artidental, inainte sa montez acul, si cand am tras de piston inapoi sa verific daca sta fix a intrat aer in carpula. repet, acum nu era montat.

vreo idee pe unde s-a putut produce minunea?

am schimbat carpula, am fixat iar si am montat acul, am facut anestezie la un 27 cu o combinatie de metoda "radualionte", "nico" si "aspiratie clasica"
Vechi 06-08-11, 21:32   #55
Initiat bine de tot
Medic Dentist
Fara status.

.

La seringa simpla cu "aspiratie" (25 de lei), avand harpon, daca folositi anestezice 3M, e foarte simplu, se roteste de 2-3 ori harponul usor infipt in cauciucul carpulei, cu o usoara presiune si sanatate. Merge sa aspiri perfect! N-are rost sa va luati seringa 3M de 200 si ceva de lei, mai ales daca faci 3-4 anestezii pe zi, deci se presupune ca ai tot atatea seringi.
martini a multumit.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-08-11, 11:13   #56
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Am facut o devitalizare la un 2.5 cu anestezie plexala si obturatie de canal(fara depasire, doar poare am suprainstrumentat), a 2-a zi pancientu a prezentat o tumefiere in zona punctiei, dureros la presiune, fara durere dentara, nici in ax, peste 3 zile apare pacientul cu un hematom(asta banuiesc) cam de 1cm diametrul, dureros doar la presiune mare, dintele tot nedureros. Ce credeti ca s-a intmplat, eu presupun ca este un hematom deoarece nu este dureros si nu a crescut, am dat pacientei antiinflamatoare si antibiotic dar nu s-a retras. Probabil prima fiola am injectato intr-un vas pentru ca nu mi-a prins si doar la urmatoarea a prins anestezia.
Intrebarea este ce voi face daca nu se retrage? Intru cu bisturiul?
Dr.Alexino este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-08-11, 12:19   #57
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

As zice sa nu...risti sa nimeresti in acelasi "vas", ca sa nu zic putz...
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
anestezia, anestezie, buna, cazul, drept, extractie, folosesc, hematomul, imediat, instant, liber, medic, minute, molar, omul, pacientii, post, principiu, pun, recomanda, rezolva, riscuri, seringa, superior, tardiv, tuberozitate

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Ce tip de anestezie preferati ? MDSK Anestezie 42 14-04-13 21:49
anestezie si rx la o gravida alelabalela Anestezie 12 20-05-08 10:48
anestezie.... sico Anestezie 28 21-04-07 21:12
Curs anestezie rodipop Anestezie 13 08-11-06 00:00
anestezie.... cind? nico Anestezie 26 07-11-06 00:29

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (00:15) timp.

Alegeti schema de culori preferata: