Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

extractie vs. amigdalita???

discutie din eugenol.ro : Salut, tuturor! Acum cateva zile a venit un pacient tanar, sportiv la o echipa locala, cu abces perimand. intern ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Chirurgie
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 24-02-07, 17:05   #1
lilyana
Vizitator
Fara status.

.
Default extractie vs. amigdalita???

Salut, tuturor!

Acum cateva zile a venit un pacient tanar, sportiv la o echipa locala, cu abces perimand. intern la niv. lui 37. Era dupa 5 zile de augmentin, 1g la 8 ore. Local, tumefactie pe versantul lingual, dureroasa la palpare, cu bombarea maxima in dr. 37, gangl. submand. durerosi la palpare iar general, febra, frisoane. Molarul a prezentat un episod de PAA in urma cu cateva luni, pac. a mers la un cabinet in alt oras in care locuia atunci, dar n-a continuat trat. la medicul respectiv sau in alta parte din diverse motive:comoditate, nu l-a mai durut etc. Acum era cu pansament ocluziv, f. dureros la atingere, mobilitate gradul 3. In fine, am drenat endodontic, s-a drenat si prin santul gingival, am prelungit trat. cu AB inca 2 zile, dupa stingerea puseului acut, extractie. In dimineata extractiei nu mai prezenta nici un fel de simptomatologie vis-a-vis de dintele cu pricina, in schimb avea disfagie, in special pe partea stanga. Pacientul se stia cu amigdalita cronica, am inspectat zona amigdaliana, intr-adevar era inflamata, ba chiar mi s-a parut ca am vazut si mici depozite purulente. La o zi dupa extractie a venit la control, plaga arata bine, fara probleme, in schimb mi-a spus ca n-a dormit toata noaptea, febra, frisoane, si disfagie accentuata.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/chirurgie/1514-extractie-vs-amigdalita/
Intrebarea mea este: credeti ca trebuia sa mai astept sa treaca episodul de amigdalita, sau e bine ca am indepartat focarul de infectie?
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-02-07, 21:30   #2
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Trebuia sa-i prescrii antibiotice injectabile ( penicilina i.m., gentamicina i.m.), antiinflamatoare, avind in vedere ca existau 2 focare de infectie si astfel dormea omul mai linistit. Daca tot ai facut extractia si ai vazut puseul de amigdalita trebuia sa-ti iei masuri de precautie avind in vedere ca in fata acestor 2 focare de infectie organismul nu poate lupta singur. Se prefera AB asociate injectabile pt ca trec direct in singe. Ai facut extractia, asta este. Pe viitor vei temporiza extractia pina la scaderea puseului acut amigdalian sau daca organismul este slabit.
.
Vechi 25-02-07, 10:51   #3
lilyana
Vizitator
Fara status.

.

Mentionez ca imediat dupa extractie l-am sunat pe medicul echipei la care activeaza pacientul, i-am spus sa-l preia si sa administreze el ce considera mai potrivit pt. amigdalita. Dumnealui a preferat sa mai astepte si abia dupa noaptea cu pricina, in care pacientul n-a putut sa doarma de febra si frisoane a trecut la AB injectabil.
Nelamurirea mea este daca trebuia intr-adevar sa mai aman extractia, pacientul era dupa 7 zile de augmentin, iar dintele in sine era un focar de infectie.
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-07, 18:35   #4
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Sincer? Nu trebuia sa-i faci extractia. Am crezut ca ai inteles sfatul meu. Pe viitor, NU mai faci extractia daca mai exista un puseu acut al altui focar de infectie. Doua focare de infectie destul de raspunzatoare ale endocarditei. Am avut pacienti care dupa un tratament de 7 zile cu AB nu au mai prezentat nici un fel de simptom, dupa ce au avut un abces infraorbitar de speriat, care s-a potolit un timp, sa zicem 2 luni, dar care daca nu s-a indepartat cauza recidiveaza. Desi avertizez asupra pericolului, pacientul neglijeaza si vine la al doilea puseu si de frica unui nou abces vine la urgenta "sa-i scot masaua" ca nu mai vrea sa "patza" ca data trecuta. In cazul tau, mai ales ca ai facut drenajul si nu mai avea nici un simptom de durere, trebuia sa temporizezi extractia pina trecea puseul amigdalian.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1514
Daca nu te incanta sfatul meu, poate mai are altcineva o alta opinie. Mai asteapta verdictul.
.
Vechi 27-02-07, 08:04   #5
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ce este si cum se manifesta abcesul infraorbitar dr. daniela?
dana_anghel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-02-07, 19:15   #6
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc dr. daniela pt. raspunsuri, cred ca era mai bine intr-adevar sa aman extractia si sa-l somez sa mearga la un serviciu specializat orl.
Acum e bine, a trecut si puseul de amigdalita, inca este sub AB, vineri ii scot firele.
Liliana Spiridon este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-07, 07:11   #7
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Pt dana_anghel: abces orbitar (infraorbitar) : Chirurgie Orala si Maxilo Faciala (Burlibasa, 1999) pagina 322, mai rar, cauza dentara:canin
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
abces, acut, amigdalita, antibiotice, antiinflamatoare, augmentin, cauza, direct, endocarditei, exista, extractia, frica, gen, indepartat, linistit, luni, masuri, meu, nou, omul, pacientul, prezenta, raspunsuri, salut, tratament, urgenta, vineri

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
sfaturi la extractie... sico Chirurgie 30 17-01-09 13:38
extractie dificila magda Chirurgie 1 29-03-08 20:30
Extractie sau nu? bondari_p_c Parodontologia 55 09-03-08 00:10
Extractie? annamo Chirurgie 24 02-12-07 21:54

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (19:19) timp.

Alegeti schema de culori preferata: